3-e favxydbig, DADIO Samenstelling van een nieuwe radio-wet DE SPORTWERELD NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1946 PAGINA 2 van West-Nederland DE PERIODE DER DUIT- SCHE REPRESAILLES DIE RARE WERELD IX PRO PROGRAMMA Nieuwe Douglas voor de K.L.M. Taak voor den Radio-raad Sport in Engeland Groote gebeurtenissen op komst Zwarte pieten bij den beker Sovjet-duikbooten of Ind. fantasie? De Nederl. zwemploeg in Engeland Nayy-elftal bekend DE ZESDAAGSCHE TE PARIJS Schulte-Boeyen en Prat» Pellenaars op 5 ronden EEN ONDERHOUD MET DR. H. M. HISCHFELD Het Februari-nummer van het tijdschrift „Voeding" bevatte een artikel waarin o.m. gesproken werd over de onderhandelingen, welke in April van het vorig jaar over de bevrijding van West-Nederland in ons eigen land werden gevoerd. Het spreekt van zelf, dat deze mededeelingen over feiten, waarvan in breeder kring weinig of niets bekend is, onze belangstelling ten volle opwekten, en daar in bedoeld artikel de naam werd genoemd van den Secretaris-Generaal van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, verzochten wij dezen ons enkele bijzonderheden te vertellen over de gebeurtenissen, waarin hij zoo'n belangwekkende rol heeft gespeeld. Zeer gaarne, luidde het be reidvaardige antwoord. Tot dus verre heb ik in het openbaar over dit onderwerp gezwegen, omdat ik den tijd nog niet rijp achtte om op de bijzonderheden van het geval in te gaan. Nu anderen ech ter, zonder overleg, hierover schrijven, ben ik, te meer daar het geschrevene geen volledig beeld van het gebeurde geeft, bereid op uw verzoek om inlichtingen in te gaan. Niettemin moet ik mij bij mijn uiteenzettingen beperkingen opieggen, en ik zal niet op de lange periode der bezetting vóór 1 Sep tember 1944 ingaan. Mijn beleid als Secretaris-Gene raal van het departement van H. N. en S. en van Landbouw en Vis- scherij na 1 September 1944 was in de hoofdlijnen door de volgende punten gekenmerkt: le. Instandhouding, voor zoover het onder de moeilijke omstandig heden mogelijk was, van de voedsel voorziening, t r voorkoming van den grootsten hongersnood. Dit punt werd gekenmerkt door een nauwe samenwerking met den Directeur-Generaal van de voedsel voorziening ir. S- L. Louwes. 2e. Bestrijding van de vernielin gen en plunderingen door den be zetter. 3e Bestrijding van den menschen- roof en de gedwongen tewerkstel ling in Duitschland, alsmede het bevorderen van het tot stand komen van wachtgeldregelingen, toen het bedrijfsleven tot stilstand kwam. Bij de punten 2 en 3 werkte ik nauw met Mr H. L. Woltersom samen. Ondervonden uw plannen geen ber ''iking ten gevolge van de door de Regeering in Londen op 17 September 1944 afgekondigde spoorwegstaking? Inderdaad, deze afkondiging br: -i een botsing met den rijkscommissaris. Ir. Louwes en ik weigerden gehoor te geven aan een wensch van Seyss Inqart een oproep tot het spoor wegpersoneel te richten om den arbeid in het belang van de voedst'voorziening te hervatten. Wij weigerden ondanks het feit, dat ons bekend was, dat hierop van Duitsehe zijde als represaille een bargo op het voedselver- voer van het Noord-Oosten naar het Westen van het land zou volgen. Na de mislukking van de lucht landing van de geallieerde troepen bij Arnhem stond het voor mij vast. dat de bevrijding van het John Maragon was schoenpoet ser in de Amerikaansche stad Kansas City, en onder de schoenen, die hij poetste, bevond zich een paar, dat, toebehoorde aan een zekeren Harry S. Truman. Door bemiddeling van een zijner rijke klanten maakte John promo tie. Hij kreeg een betrekking in Washington en daar leerde onze schoenpoetser Harry S. Truman, den senator, kennen. De tijd schreed voort en de vroegere schoenpoetser John Ma ragon dook plotseling in Grieken land op als een lid van de Ame rikaansche missie van waarnemers bij de Grieksche verkiezingen. Thans is John zijn nieuwe be trekking weer kwijt. Ben journa list vond zijn levensloop zoo ro mantisch, dat hij het verhaal ervan naar Washington seinde. In Washington vroeg president Harry S. Truman het betrokken «teatsdepartement, hoe Maragon lid had kunnen worden van de missie. Het staatsdepartement antwoord de, dat dat kwam door een foto die Maragon had overgelegd. Dié foto toonde Maragon, gearmd met Aen president.... Westen des lands pas in het voor jaar zou kunnen plaats vinden. Ik moest derhalve mijn maatregelen hierop instellen. Alle krachten ter bestrijding van den te verwachten hongersnood moesten worden ingespannen. Daarvoor was noodig: le Onvermoeid aandringen op opheffing van het embargo en op herstel van het vervoer per schip 2e Waar er geen verbinding meer was met de Limburgsche mijnen, moest getracht worden kolen te krijgen voor de sleepbooten en o.a. voor vitale levensmiddelenbedrij- ven. Wij moesten gedaan krijgen dat deze kolen per trein met Duitsch personeel werden aange voerd. Aan de onvermoeibare acti viteit en waakzaamheid van de Directeur van het Rijkskolenbureau den heer H. Wemmers Jr., is het te danken, dat de bakkerijen en zuivelfabrieken tot den laatsten dag haar taak konden blijven vervul len Kon u eenigermate op de medewerking van de Duitsehe in stanties rekenen? Bitter weinig. Zelfs toen wij er in slaagden het embargo opge heven te krijgen, bleek er bij de meeste Duitsehe autoriteiten on voldoende neiging tot hulpverlee ning te bestaan. In die dagen bleek voorts, dat de vervoersorganisatie van Waterstaat was ineengestort. Vrijwel ononderbroken hebben wij toen bij de Duitsehe instanties geprotesteerd, waarbij ik vooral den rijkscommissaris verantwoordelijk stelde voor den hongersnood, die ernstig voelbaar werd. Op 1 December 1944 nam ik het initiatief tot stichting van de Cen trale Reederij voor de Voedselvoor ziening, nadat mij was gebleken, dat er althans zooveel medewerking van Duitsehe zijde verkregen was, dat deze onderneming eenige kans op slagen had. Aanstonds echter wees ik er in het openbaar op, dat het reeds zóó laat was, dat even tueel komende vorst groote teleur stellingen zou kunnen geven De C.R.V. heeft, ondanks de moeilijkheden, welke in harden arbeid overwonnen moesten wor den, van 1 -ar oprichting tot aan de bevrijding, voor den aanvoer van 190.000 ton levensmiddelen over het IJsselmeer ten behoeve van liet Westen kunnen zorg- dragen. Onder dezen aanvoer bevonden zich 14.500 ton aan welkome Roode Kruiszendingen. Dat beteekende per persoon? Twee kg. voedsel per hoofd der bevolking per week gedurende de vermelde vijf maanden: 1 kg. aard appelen, gemiddeld 800 gram brood, olie. eenige grutterswaren en de Zweedsche boter. Zonder dezen aan voer ware de ellende niet te over zien geweest. Toch heeft de vorst van Januari nog catastrofale ge- ZATERDAG 23 MAART Hilversum I (301 M.) KRO-uitz. 7.00 Nieuws en gymn.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 9.00 De Heilige v. d. dag; 9.15 Gram.; 10.10 Voor dracht; 10.30 Piano; 11.00 V. d. zie ken,; 11.45 Ber krijgsgev.; 12.00 gram.; 12.30 Kwintet; 13.00 V. d. Ned. strijd- kr.; 13.30 Kwintet; 13.45 Tooneel- praatje; 14.00 Gram.; 14.15 Engeische les; 14.45 Gram.; 15.00 Kunsttentoon stelling; 15.20 Philh. orkest; 16.30 V. d kinderen; 17.00 Tijdschriften; 17.15 Ensemble N. Dolce; 17.45 Over Ame rika; 18.00 Orgel; 18.25 Journal, week- overz.; 18.45 Orgel; 19.00 Nieuws; 19.30 V. d Ned. strijdkr.; 20.05 Licht baken H. de Greeve; 20.35 Omroep orkest; 21.15 Missie op Java; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.20 Causerie; 22.25 Avondgebed; 23.00 „The Min strels"; 23.3024.00 Gram Hilversum II (415 M.) VARA-uitz. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Voordracht; 10.45 Gram.; 12.00 Dans muziek; 12.35 Orkest; 13.00 Nieuws en gram.; 13.45 Causerie; 14.00 Mat- thas Passion, Bach; 15.45 Boeken praatje; 16.00 Maleische les; 16.15 Gram.; 16.45 Sportpraatje; 17.00 zang; 17.30 City-halfuurtje; 18.00 Nieuws; 18.20 E. Walis; 18.30 Over Java; 18.45 E. Walis; 18.55 Trio; 19.30 VPRO; 20.05 Politiemuz.korps; 20.45 Hoor spel: 21.15 Ramblers; 21.45 Binnenl. weekoverz.; 22.00 Ge var progr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest; 23.45—24.00 gram. Parmentier heeft gisteren de eerste eigen DC 4 van de K.L.M. uit Amerika op Schiphol gebracht. ,.De eerste eigen", want de DC 4's, die tot nu toe worden gebruikt op de Indië-lijn, zijn gehuurd. Voor- loopig heeft de K.L.M. vier van deze nieuwe machines gekocht om er in Mei a.s. den dienst Amster damNew York mee te openen. Ze zijn uiteraard veel mooier in gericht dan de voor militair ver voer gebouwde Skymasters. die we hier tof nu toe zagen. Ze hebben geen romp tanks maar tiptanks in de vleugels, waardoor in plaats van 28 nu 40 passagiers kunnen worden meegenomen. Gistermorgen is weer een vol tallige bemanning van de K.L.M. naar New-York vertrokken om he- tweede toestel te halen. De minister van O., K. en W. prof. dr. G. v. d. Leeuw heeft den nieuw benoemden Radioraad ge ïnstalleerd. In zijn bij deze ge legenheid gehouden rede heeft hij meegedeeld, dat de raad binnen den kortst mogelijken tijd een ont werp van een nieuwe radiowet moet samenstellen, dat terstond na de verkiezingen aan de dan opge treden regeering wordt aangebo den. In de eerste plaats is het nood zakelijk, dat de verhouding tus- schen de overheid en den olnroep duidelijk worden bepaald. Nie mand wenscht een staatsomroep, er moet distantie zijn tusschen een tot op groote hoogte zelfstandig omroepbedrijf en de regeering. Maar de radio is een zoo belang rijk en machtig instrument, dat geen regeering zich kan veroor loven de controle daarop geheel over te laten. Ik zie een straffe or ganisatie van het geheele zend en omroep-apparaat en -bedrijf in één hand als den eenig gezonden toestand, maar die eene hand zal dan eenige regeeringsvingers moe ten tellen. De leuze van een „nationalen omroep" bekoort velen. Nationaal beteekent in Nederland: gediffe rentieerd, gevarieerd naar levens beschouwing. Ons volk zou zich zelf niet zijn, wanneer het 't prin- cipieele onbelangrijk achtte, maar het beteekent niet, dat de eene groep in het volk onverschillig zou mogen of kunnen staan tegenover datgene wat de andere bezielt en bezig houdt. Een zeer groot deel van de uit zendingen kan door het omroep- orgaan zondere verdere differen tiatie worden verzorgd, maar er zijn andere dingen van culturee- len, maar vooral van religieuzen en politieken aard, die slechts be hoorlijk verzorgd kunnen worden, wanneer nauwkeurig wordt gedif ferentieerd. Hoe zal dit geschieden? Het lijkt mij onontbeerlijk, dat groepen oï vereenigingen van luisteraars wor den gevormd, die zich hiermede bemoeien. Let wel, ik zegt niet: omroepverenigingen, want de groote fout in het huldig -bestel lijkt mjj, dat elke vereeniging zich op de radio als geheel werpt en alles wil verzorgen, van de preek en de mis tot de lunchmuziek en de gymnastiek. Op die wijze krijgt men vier, vijf, zes omroepen en wordt de nationale gedachte ten eenenmale verloochend. De ver eenigingen van luisteraars zouden elk moeten zorgen, dat de levens waarden, welke zij het hoogst stel len, in den omroep tot hun recht komen, maar zij zouden niet een omroep als geheel verzorgen en het géheele executie-apparaat zou natuurlijk geheel buiten hen om- gaan. Dat laatste lag trouwens reeds in de bedoeling van het hui dig compromis, maar het schijnt niet te zijn begrepen of wordt al thans niet uitgevoerd Het best zou de taak van de groepeeringen van luisteraars tot haar recht komen, wanneer zij zich vormden naar drie gezichtspunten: wereldbeschouwing, politiek en maatschappelijke structuur. Na tuurlijk zouden, indien dit wordt gewenscht, een of meer van deze doorsneden door het luisteraars- publiek ook kunnen samenvallen Dat de kerken in het omroepbestel een eigen, verantwoordelijkheid en eigen taak hebben, zal door ieder beaamd worden, die de groote be- teekenis van de kerk voor het volksgeheel erkent. Zij zullen zich, naar believen, als eigen groep, of samenvattend met een der andere kunnen constitueeren. Hoever de bevoegdheden van deze groepeeringen in den omroep zullen strekken, aan u, dames en heeren, om een. voorstel te doen. ONZE VOEDSELVOORZIENING Minister Mansholt zal Vrijdag avond ,.op de brug" van 21.00—21.15 uiut een radiorede houden over de vooruitzichten van de voedselvoor- zleni-rvg in ons land, zoo als öio zich afteeken-en onder den invloed van den internationalen toestand on dit gebied. volgen gehad, omdat het tengevolge van de Duitsehe represailles on mogelijk was geweest het Westen tijdig voor de weken van stagnatie te bevoorraden. Maar het aller ergste was ten minste voorkomen. Toch moest ik dagelijks interveni- eeren om allerlei moeilijkheden te overwinnen. Uitverkoop van sport-evenementen de liefhebbers kunnen hun hart op halen! Luister maar; aanstaanden Zaterdag de Cup 9emi_finals; voL- gende week Zaterdag de Boat Race; 5 April de Grand National; 27 April de Cup Final; 11 Mei Engeland Zwitserland; 13 Mei Woodcock ver sus Mr. Unknown. Om te beginnen met de semi finals Bolton WanderersCharlton (op Villa Park) en Derby County Birmingham Zit-ie (op Sheffield Wednesday), Charlton is met 94 verre favoriet voor den beker en aangezien ik nog steeds niet stapel gek ben, heb ik 1— op Charlton gezet bij absentie van Chelsea. Trou wens; in Engeland behoor je nu een maal te gokken, op de beurs wordt de ..stand'' van Charlton en Derby County officieel genoteerd en als 't U interesseert, kunt U eiken Dins dagavond om kwart over zes Radio Luxemburg beluisteren die een ver haaltje vertelt over de Engeische pools". En nu kunnen ze in Neder land vertellen dat wedden immoreel is, dat eene Pond kan er net mee door Er is overigens omtrent die twee wedstrijden nogal wat deining ge weest. Men heeft* gedachtig aan hef drama van Bolton, waar 33 menschen onder den voet geloopen werden, drastische beperkingen ingevoerd omtrent het aantal kijikers en terwijl Villa Park zonder bezwaar eens 76.000 menschen huisvestte, mogen er nu ,.maar" 70.000 in, terwijl Shef field's veld teruggebracht is van 65 naar 60 duizend. Dat is nog tot-daar- aan-toe. Maar nu moesten al die kaar tjes vooraf gekocht worden met het gevolg, dat er den avond tevoren al gebivakkeerd werd voor de loketten, niet door de sportliefhebbers, maar natuurlijk door de zwarte pieten. Als men nu wijders nog weet dat een zitplaats minimaal 1 kost (voor de Final ruim 2.-!) kunt' U zich voorstellen dat de kaartjes in handen komen van het groot-ka-1 pitaal. En dat in Labour Engeland! i De Boat-race Een week na deze halve finales roeien Oxford en Cambridge weer sam-sam over de Thames* gewoon voor-oorlogs. Mijn collega van de Daily Liar wilde per sé Cambridge naar de finish zien spurten en pro beerde derhalve een plaats te krij gen naast den stuurman in de Ox_ ford-boot. maar afgezien van het feit dat dat niet mocht, was het ook een slechte keuze. Weliswaar traint Oxford als gewoonlijk weer op cham pagne, wijn en bier wat 'n idee! maar ik zal het toch wei niet ver mis hebben als straks de uiteinde lijke volgorde bij het passeeren der eindstreep zal zijn aldus: eerst Cambridge, dan een heele tijd niets dan weer een heele tijd niets en vervolgens .de Umpire-boat, de po_ titie-boot. de pers-boot, Oxford en drie pieremechoggels uit de Thames. Dit alles ondanks het feit dat dé coach van Oxford heeft gezegd „we winnen" Dat zei Chelsea ook altijd... De Grand National Van de Grand National Sit Down, 's werelds grootste paarden horden- race, is de aardigheid af. In de Chel tenham Gold Cup heeft het beest ..Prince Regent'' op z'n sloffen alle horden genomen voor „Poor Flame en hij staat nu 51 genoteerd voor de Grand National, die 5 April m Liverpool wordt verreden Een voor de eindstreep struikelde „Prin ce Regent" even, maar dat 'm de pet niet drukken, want Joc£®y Hyde keek even om, of ..Poor Fla me" soms in de buurt was, en zei toen tegen z'n rossinant, dat hij er een schepje op moest doen, hetgeen gebeurde, 't Was net Arie van Vlies een klein spurtje en op *t rechte eind gaf-ie 'm van katoen. Meneer Woodcock, Engeland s zwaargewicht-bokskampioen, zal op 13 Mei probeeren een nog niet be kenden tegenstander een paar op doffers uit te deelen in Madison Square Garden, de Apollo-hal van New York City Ik geloof dat hij daar 'u slordige 1.000.000 voor krtjgt en als hij Mr, Not Yet Known tien meppen uitdeelt, alvorens deze wordt „gevloerd", is dat 100.000 per mep, hetgeen meer is dan ik in 25 jaar van De Maasbode heb ont vangen En dit noemen ze dan „the noble art of self-defence" met de klemtoon op „self-defence". In Londen is een bericht bin nengekomen uit Batavia, als zou een aantal Russische onderzeeboo ten onder de Zuidkust van Java liggen. Hoewel dit bericht be trouwbaar schijnt, is geen offiei- eele bevestiging hieromtrent te krijgen. Het oorspronkelijke bericht is afkomstig uit een bron, welke tot dusver nog niet kan worden ge noemd, doch bekend staat als zeer betrouwbaar. Met het oog op het volkomen gebrek aan nadere bijzonderheden (b.v. het aantal onderzeebooten, waar zy zouden zijn waargenomen en door wie) is het geheel en al onmogelijk dit bericht op zijn juiste waarde te schatten. Intusschen seint Reuter nog uit Batavia: Heden hebben officieele bronnen het bericht, dat er een aantal Russische onderzeebooten aan de kust van Zuid-Java zouden liggen, tegengesproken. Een Neder- landsch stafofficier heeft medege deeld, dat het bericht uit Indone sische bronnen afkomstig is en dat bij nader onderzoek geen bevesti ging kon worden verkregen. Een officier van hoogen rang van het geallieerde hoofdkwartier, evenals woordvoerders van de hoofdkwartieren van de Britsche en van de Nederlandsche marine en van het paleis van dr. Van Mook, verklaarde volkomen on kundig van het bericht te zijn. Het hoofdkwartier van het K N.I.L. had wel een oppervlak kige inlichting over de waar schijnlijke aanwezigheid van Rus sische duikbooten ontvangen, "°cn was nog niet in staat dit bericht op eenigerlei wijze te bevestigen, tegen te spreken of aan te vulton. Ook Sjahrir kon geen ophelde- ring geven Voor de eerste maal in de ge schiedenis van het aloude Chelten ham in Goutershire heeft een Ne derlandsche zwemploeg haar in trede in de stad gedaan en de Nederlanders wonnen alle wedstrij- den. De 100 yards werd in verband, met het feit, dat de baantongte 30 yards bedroeg, gezwommen met een op het laatste moment neerge laten balk op 10 yards van de korte zijde, een factor, die soms tot moeilijkheden aanleiding gaf. Hannie Termeulen bijv, had op de 100 yards zoo'n groote voorsprong dat zij de finish reeds voorbij was gezwommen voordat de balk werd neergelaten. De waterpolowedstrijd eindigde mét een 10—0 zege voor Zian trust 5—0). De opstelling van het elftal der Royal Navy, dat op 6 en 8 April a.s, te Amsterdam en Rotterdam tegen Nederlandsche Bondselftal- len zal spelen, is als volgt samen gesteld: doel: Spahin (Ipswich), achter: Chenhall (Arsenal) en, Toptxasncx (Stoke City). mididen: Macknight (Celtic), Flewin (Port smouth) en Scoular (Portsmouth, voor: Hirst (Oldham Athletic), Tay lor (New Castle United), Iggledon (Leicester City), Golmore (Heats of Midlothian) en Tinkler (Ply mouth Argyle). Doelverdediger Sapthin is nog amateur, doch staat op het punt prof te worden. Hij staat bekend als een uitstekend keeper. Andere prominenten ziin de rechtsback Chenhall, dien men een tweeden Hapgood noemt en de linksback Topham, die, hoewel nog jong, reeds elf maal voor het Leagueteam van Stoke City' is uitgekomen. De eenige international is spil Flewin. Woensdagmiddag om kwart voor vijf toen na felle jachten de rust op de Zesdaagdsche te Parijs te rugkeerde, was de stand a's volg 1 KaersKint 28 pnt. 2. Giauss -gio^etti^pnt. Bruneel_De_ bruyeker 64 pnt Op 2 ronden: 4. GirardLouviot 28 p. Op 3 ronden: 5. Seres—Lapebie 13 pnt. Op 4 ronden: 6. LandrieuxLe Boulch 40 pnt. Op 5 ronden: 7. Schuit e— Boeyen 51 pnt.; 8. PratP e 1- 1 e n a a r s 38 pnt. De andere koppels volgden met een achterstand, welke varieerde ;usschen 6 en 20 ronden. Donderdagmiddag om 12 uur, na 37 uur rüden, waren ruim 902 km afgelegd, terwijl er geen ver andering m den stand was ge komen Sehulte—Boeyen loopen in De stand van de zesdaagsche Donderdagmiddag 16 uur was als volgt: 1 BruneelDebruycker 68 pun ten, 2 Grauss—Giorgetti 19 punten. Met 1 ronde achterstand3 Kaers Kint 28 punten. Met 2 ronden achterstand4 Sehulte—Boeyen 56 punten. Het koppel Prat^Pellenaare iag op de 7e plaats met 3 ronden achterstand en 42 punten Donderdag 28 Maart beginnen m Pulchri Studio te 's-Gravenhage de wedstrijden om het katrm oènschap hoofdklasse groot biljart 45/2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2