Waar de bloemen bloeien Landbouw wil gelijke rechten Plechtige installatie van Pastoor Eusebius Oorsprong O.P. distributienieuws NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1946 PAGINA 3 In de parochiekerk van St. Joannes den Dooper Nederland helpt Indië Orgelconcert- Adriaan Engels Diefstal in negenvoud BEZOEK AAN DE GEMEENTEKASSEN Waar het feest van de groene Mei wordt voorbereid Lichte ongevallen POLITIE GRIJPT INI Tegen de „getuigen van Jehova" Sportcomité naor Wandsworth Uitreiking inlegvellen en textielkaarten S.V.V/s kleuren De tigers bij het p°s.tkantoor 40-jarig ambtsjubileum Geen lager loonpeil dan voor industrie Monument voor Utrechts gevallenen Fransche studiebeu^ .n Hoewel het pastoraatsrecht door Ce benoeming reeds op 5 Maart was ingegaan, was het door de aagen der H. Missie, die heel oehiedam bestreek, nieit de ge- Wenschte tijd om de plechtige Pastoors-installatie te doen plaats Vinden. De plechtigheid werd nu gehouden op Woensdag 20 Maart. Des avonds om zeven uur nam de plechtigheid een aanvang. De HoogEerw. Heer R. J. Reijnen, Deken van Schiedam, begaf zich met de paters der parochie en ge- noodigden, voorafgegaan door het processiekruis en een stoet van misdienaars, naar de hoofdpoort der kerk, om daar den nieuwen pastoor te ontvangen. De jeugd stond in slagorde en bracht den verkennersgroet. De ineigjes traden in twee rijen naar binnen, gevolgd door een groote groep welpen en verkenners, 'n jaeger jn opmarsch. dat geen angst jjanjaagt, maar juist een beeld geeft van den vrede en de vrijheid, bie onder ons is teruggekeerd, onderwijl de meisjes en jongens naar voren trokken en zich als een haag opstelden langs de banken Van het middenschip, werd door het koor het Veni Creator" ingeizet en betrad pastoor Oorsprong, binnen geleid door den HoogEerw. Heer Deken, het kerkgebouw. Vooraf gegaan door misdienaars en pries- fers, trokken zij naar het hoog altaar, waar de HoogEerw. Heer Deken de oratie zong van den H. Geest en vervolgens den benoem mingsbnef voorlas. Voor het Aller- eiligsite legde de nieuwe pastoor den eed af op het Evangelieboek en had de overdracht der sleutels plaats, gevolgd door de overreiking van kelk, missaal en priester gewaden als bezit der kerk en als teekenen van het pastoonsambt. Dpdat alle handelingen goed zouden begrepen worden, werd na het Latijn de Nederlandsche tekst voor gelezen; zoo kon men ook de ge beden volgen, die bij den preek stoel, den biechtstoel, het doopvont en de sacristie werden verricht. .Hierna richtte de H.E.H Deken Sich tot de geloovigen. In een pak kende onderrichting wees hij hun op de kenteekenen der Kerk en legde bijzonder den nadruk op de apostoliciteit, die niet alleen daarin bestaat, dat Christus een groep van twaalf om zich vereenigde aan Kerk ti Ken 1i?t opdroeg om Zijn Kerk te bevestigen. De apostolici teit is niet enkel een historisch feit, omdat zij begint met de twaalf Apostelen, maar het is en blijft ook een reeel feit, omdat dit feit zich voortzet en telkens hernieuwt bij 'iedere wettige benoeming en op volging. Met een kort vermaan om ook zelf Apostel te zijn en mede te werken aan den opbouw en de uitbreiding der Kerk door een diep godsdienstig leven en een vast houden aan de leer en het gezag der Kerk sloot hij zijn uiteen zetting. Uit zijn liefde voor de historie en zeker ook met ge voelens van dankbaarheid, her innerde de H.E.H. Deken, dat hij en pastoor Oorsprong als studie- genooten op het St. Domirficus College waren samen geweest. De levenswegen gingen uiteen en bogen zich weer naar elkaar toe voor den opbloei van het katho lieke leven te Schiedam. Hierna werd het „Tantum Ergo gezongen en gaf de nieuwe pastoor den zegen met het Allerheiligste. Met een krachtig „Laudate" werd de plechtigheid besloten. Voor de parochie van den H. Joannes den Dooper is met dit nieuwe pastoraat weer een nieuw tijdperk begonnen. De Voorlooper gaat vooruit, wij volgen! De trekkingsdatum van de ver loting van kunstvoorwerpen enz. ten ba-te van de geldmiddelen dei- Stichting Nederland Helpt Indië is 'thans definitief aangevraagd voor 26 April 1946. De verkoop van de loten wordt dan ook voort gezet -tot 20 April a.s. Haast U er nog één (of meer!) te bemachtigen, de prijzen zijn werkelijk de moeite ten de kosten) waard. Een klein gehoor heeft gisteren geluisterd naar het meditatieve orgelspel van Adriaan Engels in de J'ulianakerk. De heer Engels, die organist is van de Groote of St. Jacobskerk in Den Haag, opende met Passacaglia en Fuga in c kl. terts van J. S. Bach. Zeer mooi was het Rhapso- die III sur des Cantiques Bretoirs van C. Saint Saëns, Het was een avond waarvan het moeilijk is, een critiek te geven, omdat alle op- en aanmerkingen verstommen in het prachtige spel van den organist. Met ijzige regelmaat komen de aangiften van diefstallen bij de politie binnen. En met dezelfde regelmaat wordit de lijst langer. Natuurlijk zijn er eiken keer fiet sen bij. Vandaag die van J. F. V. en J. P. De overige zeven diefstal len zijn opvallend door hun ver scheidenheid. C. K. werd beroofd van zijn tabakskaart, J. B. van een stel gordijnen, van J. C. uit Zutphen werd maar liefst een auto meegenomen, waaruit toch wel blijkt, dat er geen kruimel dieven aan den gang zijn, C. K. werd een portefeuille met 3 tabaks- kaarten en een-fee zilverbonnen lichter gemaakt, M. V. raakte een costuum kwijt, een partij hout werd bij J. B. gestolen, en zelfs de lompen van F. J. R. hadden blijk baar groote waarde voor de lang- vingers. H. V. uit Zeeland, werd op het station onwel en is naar zijn fami lie, alhier, overgebracht M. 't H., oud 6 jaar, is bij het oversteken van den rij-weg op de Broersvest door een auto aange reden. Medisch onderzoek wees uit, dat de verwonding niet ernstig was en het kind is aan zijn moeder meegegeven. De distriibutiedienst te Schiedam •haakt «bekend, dat uitgereikt zul len worden nieuwe inlegvellen en textielkaarten, volgens onderstaand schema: Maandag 25 Maart A t/m jre Dinsdag Bi t/m. Bros. Woens dag Brof t/m. Er„ Donderdag Es VJh. Gra„ Vrijdag Gre t/m. Hep., 1 aAterdag Ki t/m. Kor.; Maandag t/m nl Her t/m- Hui-, Dinsdag Huj F?'- Kes., Woensdag Kos t/m VtuJ Donderdag Den t/m. Mex., Jaag Mey t/m. Nu., Zaterdag jy t/m. Po.; Maandag 8 April Pr. t/m. geheele letter R, Dinsdag S t/m. Siwa., Woensdag Swe t/m. Verr., Donderdag Vers. t/m. W en vti.idag 12 April X t/m. Z. Men dient mede te brengen: de distributiestamkaarten met Hetgr>Ilen van ahe gezinsleden. °r»enri dreau Broersvest 95 is ge- 2 tot ?an 9 tot 12.30 uur en van 12.30 uUr uur- Zaterdag van 9 tot Wij vernemen van bevoegde zijde, dat een Sohiedamsche af vaardiging, bestaande uit vier le den van het dagelij ksche bestuur van de afdeeling Schiedam der Engelsch-Ned erlandsche Sport Or- ganisatie, gedurende het week-end van 4 t/m 8 April a.s. in Wands worth zal verblijven, teneinde daar de noodige besprekingen te houden en regelingen te treffen ten aanzien van de beoogde uit wisseling op sport- en ander ge bied tusschen genoemde Engel- sche stad en de onze. Een onzer abonné's merkte op, dat wij blijkbaar een bijzondere bril bezitten; die een precies om gekeerd kleurenbeeld geeft, en met name van de kleuren van onze ad- spirant-2e klasse-kampioen, SVV. Wat was het geval: wat boven is, kwam onder, en omgekeerd. Na tuurlijk weten wij heel goed, dat SVV een groen shirt en een roode broek draagt. Dat wij een enkele keer van groenbroeken gewaagden, gelieve men voor een „slip of the pen" te nemen. SVV had, heeft en houdt een roode broek! Waarvan acte' Natuurlijk bestaan er geen spo ken. En alle verhalen over witte lakens en fosforiseerende verf die den laatsten tijd de ronde doen, zijn zoo niet puur verzonnen dan toch sterk overdreven. De .„getuigen van jehova" en hun ongewenschte belangstelling voor de bereidheid waarmee hun medemenschen tegenover het ster vensuur staan zijn edhter niet te loochenen. Het is vreeselijk onaangenaam in het avondlijk duister door zoo'n „getuige" aangehouden en omtrent zijn „stervensbereidheid" onder vraagd te worden. Min of meer ple zant weliswaar wordt het geval, in dien men den vlegel op vakkundige wijze een linksche directe weet te piaatsen, maar onplezant is de af faire wanneer men zelf in het wa ter of tegen de keien wordt gede poneerd. De politie te Rotterdam deelt ons thans mede, dat zij met de grootste gestrengheid tegen genoemde .grap penmakers" zal optreden, en dat 't corps opdracht heeft gekregen eventueel van de vuurwapenen gebruik te maken. (Ingezonden.) ve-Vn®^nden€stukieerS wordl na on 2 Wat sortie- r? van gisteren vooraan,d,,"ukk»?nt voeels hooren tieln|dnlta£ tij^a*1^' b v Staalduin^ ^acueeren plekken zijn, veroott^akt** do££ aalscholverkolonie In/m oor de was en is men tégenover <iePSclu schen niet bepaald sentimenteel" het is ongezond zulks tegenover dé dieren wèl te zijn. Normaal gaan de menschen vóór de dieren. En tenslotte, in Staalduinen kunnen de liefhebbers er ongestoorder en hi een meer eigen sfeer van ge- hlet dan hier. Wie bevrijdt ons van de reiger- Plaag? is het geen levendig agenda- Punt voor de eerstvolgende ge meenteraadsvergadering? w. Onder groote belangstelling her dacht Dinsdag j.l. de heer C. P. Beth, ontvanger der invoerrechten en accijnzen alhier, zijn 40-jarig ambtsjubileum. In zijn feestelijk versierde werkkamer, waar vele hoofdambtenaren van den be lastingdienst en het personeel zich hadden vereenigd, werd de jubi laris, die vergezeld was van zijn gezin, toegesproken door den heer van Alphen, inspecteur der In voerrechten en Accijnzen te Rot terdam, mede namens den direc teur van 's Rijks belastingen en Domeinen te Rotterdam, die door ziekte was verhinderd aanwezig te zijn. Achtereenvolgens voerden het woord de heer v. d. Bossche rm?ons de Biroeder-cihap van co|Lvan«ers. de heer van Dijk als het jS'de heer de Visser namens m"mdo°"CeL de hee'r pool na tieven dip^ytonaren van den ac- Emde ais ou? ,J?-n Ade heer v. d. burgemeester ,'llcn - Ook de wnd. secretaris gaven geimeente- Stellmg blijk door "1"/" holang- jubilans te komen ieS°nl,jk den Nadat de jubiLrto^ensAem van dank had gesproker, Woor<i het feest in Intiemen kring' voort* gezet. voort- buitenlandsche PASPOORTEN. van de tegenwoordige jn. moet er mede worden g-ereken-d, dat tusschen den dag van aanvrage van een buitenlandsch paspoort en daen van uitreiking daarvan in den regel een tijdruimte bluft van ten minste 8 dagen. Van uitreiking binnen dien termijn kan geen sprake zijn. Al waait het en vallen er af en toe wat druppels, die lente is er en iaat zich niet meer ver drijven, evenmin als de zon, die aan iedere wolk een zil veren randje borduurt. Waar zouden we beter naar toe kunnen gaan dan naor den Gemeentelijken Plantsoenendienst om eens te vra- gen, hoe het met de planten en de plannen staat. In een van de kassen treffen we den heer Keurhoret aan. Terwijl hij het uitgeloopen pietepeuterige goed in de potjes zet, vragen we hem, of de diienst al weer volop aan den gang is. Dat is indeirdaad het geval. Er werken een kleine 40 menschen* onder wie ongeveer 20 losse arbeiders aan de her beplanting van die zwiaar ge schonden gemeente. Hoe zwaar de slag wel is, die de oorlogsjaren hebben uitgedeeld, blijkt wel udt de cijfers. Door bet omkappen van de .stinaatb-ep 1 anting zijn meer dan 3000 boomen gertoid. Daarbij ko men dan nog de boomen en strui ken van het Sterrebosch. en die van de Polyantha, waar alles wat -brandbaar was, van rhododendron ot azalea, is weggehaald. Het aanplanten van nieuwe boomen kon pas dit jaar goed worden aangepakt, omdat het seizoen het vorig jaar al te ver was gevorderd. Toch ondervindt ook dit jaar de heropbouw van onze boomen schoonheid groote moealijk-hedenEr zijn geen palen om de jonge boompjes te steunen, er is geen beschermingsdraad, er zijn geen krammetjes, alles is voor belangrijker werk noodig. In de Rembrandtlaan zijn de kastanjeboomen Aveer geplant. De waarschuwing, dtie de politie gis teren door middel van de kran ten gaf, is niet overbodig, want juast terwijl wij er langs kwamen, war enjongens met messen bezig mi de jonge boompjes te kerven Het is niet vodoende om de kin deren te verbieden de boompjes te vernielen. Het is van veel meeT beteekenis, om op wandelingen met vader en moeder, bij excur sies met den onderwijzer de kin deren vertrouwd te maken met de schoonheid van de natuur Hoe gevoelig is een kind niet voor een enkel woord, waartoe een weg schietend vogeltje, een zingende merel aanleiding kan geven. Mi nuten-lang immers kunnen ze zoeken naar een meesje, een boom-klevertje of een winter koninkje, dat vader heeft ge signaleerd. Ook hier heeft het oude, helaas veirloopende gebruik, van de Zoindagsche wandeling met de kündeTen groote opvoed'kundd'ge waarde. In het Sterrenibosch zijn enkele jonge struiken aangeplant, maar het werk kan nog niet intensief worden aangepakt, omdat de cre- 'xbeten, die voor dit werk -wanen ■uitgetrokken, nog niet door Ge deputeerde Staten zijn goed gekeurd. ünitusschen Ioopen de oude struiken alweer uit en komt er schot in het jonge groen. Daar om de het dies te meer te betreu ren, dat de jeugd en ook de ouderen nog steeds, onbedoeld, zware schade aan het herstel toe brengen door jonge loten en tak ken af te breken of dwars door de opkomende planten te rennen. Een andere bedreiging voor heli hergroeiende Sterrebosch zijn de konijnen. Er zitten er niet weinig in het Sterrebosch en zooals eer» dum-dum kogel het menschelijlt lichaamsweefsel aan flarden scheurt, zoo vernielen de felle knaagtandjes van de konijnen het planten weefsel. In de kassen van de Gemeente- kweekerij staan de toekomstige be- koorsters van onze oogen. Als hier alle menschen, die nu zonder aan dacht dwars over een grasperk of door een aanplanting loopen eens op hun gemak konden rond kijken, zouden ze voor goed genezen zijn. Want wie die zachte ruige glans op de jonge begoniaplantjes ziet, de druppels water als kwik op de bladeren van de vetplantjes aan dachtig bekijkt, kan niet meer voorbijgaan aan de schoonheid om hem heen, zonder voorzichtigheid en bewondering. In een van de kassen staat een sinaasappelboompje met echte sinaasappelen eraan. Zij zijn hel der oranje en lokken, maar de tem peratuur is hier toch te laag om ze tot zoetet zuidvruchten te doen rijpen, ze blijven zuur en wrang. Ook is er een bananenplant met de bekende groote bladeren, die elders op dezen wereldbol voor een afdoende en goedkoope dakbedek king zorgen. Na ons bezoek aan de tuinen hebben we door het Westen ge zworven. Wat een armoedigen troosteloozen indruk maken de straten daar, nu de middenperken vastgeklitte platen klei zijn ge worden en zelfs geen grassprietje uiting geeft aan eenig leven. De Rembrandtlaanbewoners kunnen blij zijn evenals die van de Dirk van Wassenaarstraat, zij zullen binnenkort het jonge groen zien ontluiken en deelen in de feest vreugde van de groene Mei. Als de raad van de politie tenminste wordt opgevolgd. Maar wie zou dat niet doen. nu Schiedam weer wordt aangekleed met levend groen? In den stadsschouwburg te Utrecht is Woensdag een drukbezocht congres gehouden van de Stichting voor den landbouw, dat o.m. werd bijgewoond door den minister van Landbouw ir L. Mansholt en prof. mr C P M Romme, voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars In zijn openingswoord wees de voorzitter erop, dat het belangrijkste vraag-stuk op dit congres te bespre ken betratt de loonen der arbeiders en de prijzen der producten van den oogst 1946 De landarbeider wil in zijn loon en arbeidsvoorwaarden het tastbare blijk krijgen, dat hij op één vlak staat met de arbeiders in het bouwvak, de industrie en het am bacht De kosten van deze gelijkbe rechtigdheid zullen gedragen moeten worden door het geheele volk. Deze gedachte werd nader uitge werkt door ir. G J Heymeijer, voor zitter der sociale commissie van de Stichting. We moeten een tijdelijke verhooging van het levensmiddelen pakket aanvaarden, om een blijvende verlag'ing te bereiken. Wie de conse quenties daarvan niet aanvaarden kan, voert geen economische politiek, geen sociale politiek, maar struis vogelpolitiek. Ten aanzien van het argument, dat door hooge prijzen de exportpositie iri gevaar gebracht wordt, wees spr, op de neiging tot aanzienlijke loon en prijsverhoogingen in de Ver. Staten. De prijzen in den landbouw moeten worden vastgesteld in over eenstemming met de productiekosten en zij moeten ruimte laten voor een redelijke belooning van den boer als ondernemer. Voorloopig zal men niet kunnen ontkomen aan een toeslag voor de lichte gronden. De heer M Ruppert, 2e voorzitter, betoogde, dat met het oog op onzen export stabilisatie van loonen en prijzen dringend geboden is. Wanneer behalve een incidenteele gelijkstelling ook een binding van de loonen in de voedselvoorzienlng-sbe- drijven aan die in de industrie wordt tot stand gebracht, verkrijgt de over- vn» een natuurlijlke rem inzake de v!'gaande loon- en prijsstijgingen J de gedachteiiwisseling meende J de rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta te moeten waarschuwen tegen te groote autonomie van het bedrijfs- K„Va";{duar de regeering bij de vele bedrijfschappen toch coördineerend zal moeten optreden, waarop de voorzitter antwoordde, dat men de verantwoordelijkheid in eigen kring wil dragen binnen de door de re geering gestelde richtlijnen Het Tweede Kamerlid v. d. Weyden wees op de bijzondere voorwaarden die moeten gelden voor de arbeiders in het veehoudersbedrijf Het Tweede Kamerlid Nederhorst, die de meening van de Stichting van den Arbeid vertolkte, aanvaardde de maatschappelijke gelijkstelling, maar noemde het moment hiervoor econo- misch zeer ongelukkig. Wij kunnen onze Nederlandsche volksg'emeen schap niet te zwaar belasten Ir Heymeijer stelde hiertegenover aat het hier een moeten geldt. Heb ben wij ons productie-apparaat c-p peil gebracht, dan zullen wij zorgen dat de prijzen dalen Minister Mansholt aan het woord. Minister Mansholt, die aan het einde van het congres het woord voerde, -had alle respect voor de wijze, waarop dit gehouden is. Er is duidelijk gesteld, dat het heele loon peil in den landbouw in een juiste ver houding tot dat van de andere bevol kingsgroepen gesteld moet worden Spr is het er evenwel niet mee eensi dat de regeering hier zal móeten op treden. De middelen moeten er ook zijn om het loonpeil te handhaven. De Stich ting voor den Landbouw heeft den juisten weg gekozen door zich te wenden tot de Stichting van den Ar beid Het is ook het standpunt van de regeering, dat gelijkwaardige ar beid gelijkwaardig beloond moet wor den en de arbeid in den landbouw is -zeker gelijkwaardig' aan dien in de industrie. Wij moeten andere groe pen ervan overtuigen, dat er een zekere gelijkstelling moet komen De oplossing zal niet direct kopnen. Het land zit voor groote moeilijkheden en spr geloofde, dat men een te snel tempo wil volgen. Stelt uw doel, zoo besloot Z. Exc., op grooten afstand Misschien met maanden, misschien met jaren zal de plaats bereikt wor den. waar de landbouw recht op heeft. De héér Louwes sloot hierna het congres. In Utrecht zal een grootsch mo nument komen voor de gevalle nen, dat zal worden opgericht op het Domplein voor den wand van de Domkerk rechts tegenover den doorgang onder den toren. Het door de Haagscihe beeldhouwster mevr. Franzen-Heslenveld ver vaardigde ontwerp is van Zaterdag a.s. af geëxposeerd in het ontvang- gebouw in den Domtoren. Het negen meter hooge monument, uit lichtgekleurde Fransche na tuursteen, krijgt een getrapte ver hooging boven het peil van het plein van 13 meter breedte en 9 meter diepte. Op dit platform staat op een 4 meter hoog voetstuk een 5 meter hooge vrouwenfiguur met palmtak als zinnebeeld der bovenmensehelijke waarden, waar voor de slachtoffers streden. In het voetstuk zullen eenige dicht regels van Jan Engelman worden gegrift. Het verzet en het offer worden gesymboliseerd in twee reliefs van 4 bij 2% meter met eenvoudige groepen. De to'a'.e kosten zullen ongeveer 100 too bedragen, waarvan reeds 1/3 ~- deelte is bijeengebracht. De beeldhouwster, die over en kele weken aan de uitvoering hoopt te beginnen, stelt zich voor het monument over ongeveer an derhalf jaar gereed te he'-' In haar verlangen de cuUutoele banden tusschen Frankrijk en Ne derland weder aan te halen en te verstevigen heeft de Fransche re geering 10 studiebeurzen \ec be schikking gesteld van jonge Neder- landsche intellectueelen voor oen verblijf van een jaar te Parijs. De beurzen omvatten studie en verblijfkosten en zijn bestemd voor studeerenden en afgestudeerden van alle inrichtingen, terwijl ook enkele kunstenaars, musici en jour nalisten ervoor in aanmerking komen. Vereischt is, dat men voldoende kennis van de Fransche taai bezit om ten vuile van dit studieverblijf te kunnen profiteeren. Aanvragen moeten worden ge richt aan het ministerie van- Onder wijs, Kunsten en Wetenschap te Den Haag en vergezeld zijn van een euriculum vitae en van eenige aan-, bevel'n gen van hooigleeraren of. andere tot beoordeelën bevoegde personen, alle in het Fransch ge» steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3