DE VASTENBRIEF en de Partij v. d. Arbeid Stalin over Ver. Naties en wereldvrede Broodrantsoen wordt verlaagd Slechte finale voor Goering DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK neemt maatregelen gd® If dee„nSefe ™n Kard. von Galen t De wereld-voedsel positie Truman opgetogen Honger noch gebrek te vreezen Er was geen ontwijken meer mogelijk Bomaanslag op Italiaansch bisschop c Prof. Koog voogd over de Unilever R'dam Giro 9096 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 2$, MAART 1946 68ste JAARGANG No. 199C ^bonnementspi f 3.25 p. kwart 11.10 p.maand 0.26 p week Tijd. adres: Broers vest 8 A Ted. 66804 Advertentiën 15 ets p. mm. II (Slot). Het artikel „Isolement en eigen organisaties" van Mr. ten Hagen in Christofoor van 9 Maart 1946 bevat- één zin waarmede wij van harte in stemmen: ..Het verbreken van het isolement is dan ook volstrekt niet in strijd met het bestaan van eigen or ganisaties" Immers, van den geest en de werkwijze dézer organisaties zal het afhangen, of een vruchtbare sa menwerking met andere bevolkings groepen mogelijk is Dit vooropgezet, onderscheidt Mr ten Hagen drie vormen van organi satie die elk op zich zelf een vrucht bare samenwerking mogelijk zouden maken en wel 1) een volledig onaf- hankelijken organisatie-vorm; 2) een federatief verband tusschen verschil lende zelfstandige organisaties; 3) één aigemeöh verband, „mits dit zoo is ir. gericht, dat door het vormen van ®igen groepen het doel, waarvoor ©jgen organisaties worden voorg'e- geen gevaar loopt", laatste slaat blijkbaar op het geen de Nederlandsche Volksbeweging voorstond: algemeene. Nederlandsche Organisaties met daarin gebouwde le vensbeschouwelijke werkverbanden Vormingsinstituten, standsorganisaties of bUT' men ze ook noemen wil Zoo ^ou men kunnen krijgen: één Neder- lanrfiebe Arbeidersbeweging met daarin drie standsgroepeeringen op iYr?niS*feelen grondslag. Op politiek SbTied zOU het worden: één electo- organisatie en daarin drie werk verbanden op katholieken, protes ts nts-christelijken en humanistischen grondslag. Nu is het maar de vraag, of deze •.werkverbanden" door de vorming Van hun leden of op andere wijze een zoodanigen invloed kunnen uit oefenen op het beleid van de eene algemeene organisatie, waarin de drie werkverbanden zijn opgenomen inderdaad „het doel waarvoor ®Jgen organisaties worden voorge staan, geen gevaar loopt". Dat dit tneoretisch een onmogelijkheid is. zul len wij niet beweren Maar een prac- tisch bruikbare oplossing voor het vraagstuk: eigen organisatie en sa menwerking, zien wij daarin niet. Uit den Vastenbrief blijkt duidelijk, «at het doel van de katholieke or ganisaties gelegen is in de „vesti ging van een nieuwe, maatschappe lijke orde op hechte fundamenten". En deze hechte fundamenten zijn de ..christelijke beginselen, waarop ook het leven van staten en volkeren moet zijn opgebouwd" Derhalve moeten ér waarborgen zijn. dat een katholiek werkverband deze beginse len ook kan doorvoeren. Het katho- r-Jfof werkverband kan slechts indi- wioU °,r de vorming van zijn eigen leden, inwerken op den gang van zaken in de eene. algemeene organ i satie. In de leidinggevende Organen dezer algemeene vereenigingen zal bh meerderheidsbesluit beslist worden e£ Ha=en meent, dat de Doven weergegeven derde organisatie-vorm Z.Em. Clemens Kard. v. Galen. Graaf Clemens, kardinaal von Galen aartsbisschop van Minister (Westfalen), de groote strijder voor de kerk to de periode van de hei- densche nazi-terreur, die kort ge leden den kardinaalshoed heeft ontvangen, is te Munster op 68-ja- rigen leeftijd overleden. Eenige dagen geleden was de kardinaal Plotseling ziek geworden en twee ooraanstaande Duitsche artsen, den m!i Peulen en uit Bonn, wer- ratie te fe een spoed-ope- Met de t ®lten- Glennon zijdij?®1®* Boetto reeds drie leden0™® lege overleden, zooddl klrstmis bereikte voitSm^ 67 is teruggeloopen. ew tot Mr. Herbert Lehman heeft gisteren aan de U.N.R.R.A een ontwerp re solutie voorgelegd, volgens welke ae toewijzingen van levensmiddelen, be stemd voor de importeerende landen der vereenigde naties, zullen worden gebaseerd op het percentage van het verbruik gedurende- de jaren 1935 1939. Voor de voedelvoorziening van Nederland is dit van veel belang. niet in strijd is met de voorschriften van de Nederlandsche Bisschoppen in den Vastenbrief „Wij verklaren daarom uitdrukkelijk aldus schrijft hij dat hetgeen wij voorstaan ge heel in overeenstemming is met het inzicht van het Episcopaat". Met welk recht hij dit schrijft, ont gaat ons! Wij meenen integendeel, dat de vastenbrief geen theoretisch- denkbare constructies bedoeld heeft, maar op den feitelijken toestand ge baseerd is Wanneer de Herderlijke Brief derhalve katholieke organisa ties op sociaal en cultureel terrein onmisbaar acht voor de vestiging van een nieuwe, maatschappelijke orde op hechte fundamenten, dan zijn daarmede stellig bedoeld de or ganisaties zooals wij die thans ken nen, en niet slechts „eigen werkver banden in het kader van grootere. algemeene vereenigingen". En indien de ontwikkeling in deze laatste rich ting zou gaan hetgeen wij voorals nog uitgesloten achten dan lijkt ons een nadere uitspraak van net Episcopaat over dezen organisatie vorm noodzakelijk. Tot zoover over de organisaties op sociaal en cultureel g'ebied. Voor het politiek terrein schrijft Mr. ten Ha gen dat „thans anders dan in het algemeen op maatschappelijk en soci aal gebied, waarop de brief van het Episcopaat betrekking had, de sa menwerking in één verband ook bij verschil van persoonlijke levensbe schouwing, gew-enscht kan zijn; een standpunt dat zoowel de K.V.P als de P. v d. A. inneemt''. Is mr. ten Hagen er zoo volstrekt zeker van, dat de K.V.P. politieke organisatie op breede basis wensche- lijk acht? Slechts een gedeelte van de Christofoor-groep denkt er onder de katholieken aldus over En dezen zullen de wenschelijkheid van die „samenwerking in eén verband*' nog hebben te bewijzen. Tot nu toe is van eenigen werkelijlken invloed van de katholieken op de P v. d. A niet veel te bespeuren. Van personalis tisch socialisme wordt daar niet meer gesproken, evenmin van christendom en humanisme als geestelijke grond slagen van de vernieuwing; het pro gram blijft op principieele punten in het vage; een samenwerking met de K.V.P op basis van een gemeen schappelijk urgentie-progYam, waar door de politieke verhoudingen be langrijk opgeklaard zouden worden, Is door van der Goes van Naters op het congres van de P. v. d. A. afgewezen; nog onlangs wees het Vrije Volk (14 Maart) de suggestie van Ruygers af. om ook de Fransche ver nieuwingspartij M.R.P. op te nemen In de te stichten Internationale: deze moet volgens het Vrije Volk partijen omvatten „met een socialistisch be ginselprogramma". Wijst dit alles er niet op. dat samenwerking in één verband zeker op dit moment onvruchtbaar en dus niet gewenscht is? En dat ?.öa ka tholiek werkverband binnen een groot.er organisatie-verband weinig uithaalt? Mr ten Hagen voelt blijkbaar zelf de zwakheid van zijn stelling Hij acht politieke vorming in eigen ka tholiek milieu noodig en meent, dat deze kan plaats vinden ofwel in het katholiek werkverband van de Partij van de Arbeid, ofwel in het Katho liek Centrum voor Staatkundige Vor ming, ofwel in het Christofoorverband ofwel in de stand?organisaties. Heeft Mr. ten Hagen zelf geen vertrouwen In het katholiek werkverband van de Partij van de Arbeid? Of wil liij alle mogelijkheden maar opsommen om zijn idee van samenwerking m één verband aannemelijk te maken? Wij weten het niet. Wij betreuren bet alleen, dat een gedeelte van de Christofoor-groep zich blijkbaar vast bijt in de theoretisch denkbare, maar practisch onvruchtbare samenwer king in één verband Het ware beter, indien de katholieken één bleven, en dat alle krachten der vernieuwing, die in eigen kring in ruime mate aanwezig zijn, zich ook politiek-staat- kundig aaneensloten om een nieuw Nederland op te bouwen. S. STOKMAN Ass. Press heeft 19 Maart aan Stalin een aantal schrif telijke vragen gericht en mocht den 22sten van den generalissimus antwoord ont vangen. De eerste vraag luidde: „Welk belang hecht u aan de organisatie der Vereenigde Naties als middel om den wereldvrede te hand haven?" Stalin antwoordde: „Ik hecht groot belang aan de organisatie der Ver. Naties, daar ze een ge wichtig instrument voor de hand having van den vrede en interna tionale veiligheid is. De kracht dezer organisatie bestaat hierin, dat zij op de gelijkgerechtigheid der staten is gebaseerd en niet op het principe van overheersching van één staat." „Wat is de reden voor de huidige angst voor oorlog?" Antwoord: „Ik ben er van over tuigd, dat noch mogendheden, noch hun legers naar een nieuwen oorlog streven. Zij wenschen vrede en pogen dien te verzekeren. Ik geloof echter, dat de angst voor oorlog veroorzaakt wordt door han delingen van bepaalde politieke groepeeringen, die bezig zijn, pro paganda te voeren voor een nieuwen oorlog en het zaad der tweedracht en onzekerheid zaaien." „Wat moeten de regeeringen der vrijheidlievende landen op het oogenblik doen om vrede in de wereld te handhaven?" Antwoord: „Er moet een tegen- propaganda worden georganiseerd tegen deze voorstanders van een nieuwen oorlog, zoodat iedere actie van hen onmiddellijk door publiek en pers wordt afgewezen. Oorlogs hitsers moeten geen gelegenheid krijgen de vrijheid van meenings- uiting te misbruiken ten nadeele van de vrede". Washington, 23 Maart (A.P.P.) President Truman heeft uiting gegeven aan zijn groote voldoe ning over de verklaringen van Staïin. „Ik heb altijd wel ge weten, aldus Truman, dat Stalin met dergelijke goede gevoelens jegens de wereldveiligheidsorga nisatie is bezield". Minister Lieftinck heeft te Wash ington verklaard, dat de Export- en Import Bank bereid is een tusschen- tijds crediet van 200 millioen te verleenen om te voorzien in de cre_ düetbehoefte van ons land in de periode, welke verloopt alvorens de Wereldbank haar werkzaamheden aanvangt. De eerste Douglas (DC 4) voor rekening van de K.L.M. in Amerika gebouwd, na de landing op Schiphol. Parmentier bracht het toestel binnen. De internationale toestand met betrekking tol de granen noopt tot een voorzichtige voedselpolitiek. Daarom kan het Nederlandsche volk aan een verlaging van het broodrantsoen niet ontkomen. Het broodrantsoen, dat voor den normalen consument 2800 gram per week bedraagt, zal met ingang van 31 Maart a.s. worden teruggebracht tol 2400 gram per week. De rantsoenen der kinder groepen en de toeslagen voor bijzonderen arbeid zullen echter onaangetast worden gelaten. Het was een ernstige mededee- ling, welke gisterenavond minister Mansholt in zijn „praatje op de brug" aan het Nederlandsche volk deed, maar hij betoogde daar naast met klem. dat er geen enkele redien is tot ongerustheid ten aan zien van onze voedselpositie. „Wij gaan geen periode van gebrek tegemoet, doch zullen ons gedurende den tijd tot den nieuwen oogst op enkele pun ten wat moeten beperken. Door een voorzichtige politiek onzerzijds en volledige mede werking van uw kant zullen we de moeilijkheden zeker overwinnen. Aan honger be hoeven wij zelfs niet ie den ken". Toen in de eerste maanden na den oorlog de voedselpositie in de wereld zoo gunstig scheen, hebben wy ruimschoots ingekocht en ruim een millioen fon tarwe en tarwe bloem hebben wij ingevoerd. Hier door kon het broodrantsoen worden opgevoerd tot een hoogte, waarbij het broodverbruik ongeveer een Rudenko heeft Vrijdag Goe- ring's laatste „zitting" op den getuigénstoel tot zulk een lastige ervaring voor den be klaagde gemaakt, dat deze van nervositeit struikelde, toen hij naar de beklaagdenbank werd teruggeleid Goering werd danig in het nauw gedreven, toen Rudenko een groot aantal gewichtige kwesties op somde, waarin de Führer en de Reiohsmaarschalk volgens getuige nis van den laatste van meening verschilden. „Hoe is het te ver klaren, dat u nochtans met Hitier deze politiek hebt doorgedreven?" vroeg Rudenko. „Ik kon met. den Führer van meening verschillen, maar de eed van -trouw bleef gelden", was het onbevredigende antwoord. N-og moeilijker maakte Rudenko of hij zich als tweede man van het het voor Goering, toen hij vroeg, Reidh niet verantwoordelijk voelt voor massamoorden op mÜlioenen, onafhankelijk van het feit, of hij er al dan niet van wist. Goering trachtte tot driemaal toe deze vraag te ontwijken, doch ten slotte bekende hij indirect door te zeggen: „U kunt hoogstens vragen, of het niet lichtvaardig was, me niet o<p de hoogte te stellen van wat er gebeurde." De Fransche aanklager Champe- tier de Ribes zeide niets toe te voegen te hebben aan de „ver nietigende aanklacht, uitgesproken tegen den tweeden man van het Reich, die beweert tegen het uit breken van den oorlog te zijn ge weest en van niets te hebben ge weten". Hij liet een protest hoe ren tegen de wijze, waarop Goe ring de gelegenheid had gekregen om tijdens zijn verhoor een „pro- paganda-redevoering" te houden. Dit protest werd even later her haald door den president, toen Goering bij het tweede verhoor door zijn eigen verdediger op nieuw met nazi-propagamda van wal stak. Zijn speech werd daar mee afgesneden en Goering ver dween naar de beklaagdenbank. 28. De maan was eenigen tijd ge leden opgekomen, zoodat de straten behoorlijk verlicht werden en de twee politiemannen flink hard konden rijden. Al gauw treden ze den bewustea agent aan, die hun uitlegde, waarheen het mannetje verdwenen was. „Hij ging kamer 15 in, na viermaal ge klopt te hebben", vertelde de man, „en even later verdween hij weer zonder koffertje. Mm' zei Dik, Chogum. luister, ik ga naar boven, en jij blijft hier voor den uitgang de wacht houden, en agent Pummel aan den achteruitgang, accoord?" „Komt dik in orde, Dik!" antwoordde Chogum, derde meer bedraagt dan de voor- oorlogsche consumptie. Bovendien kon een behoorlijke reserve voorraad worden aangelegd De oorzaken. Echter reeds voor het Intreden van het nieuwe jaar bleek, dat er voor optimisme t.a.v de wereld- voedselpositie geen plaats meer was Vooral de voedergranen bleken uiterst schaarsch te z\jn Voor het eerste halfjaar van 1946 wordt aan broodgraan al leen reeds een tekort geraamd van acht millioen ton, een hoe veelheid waarvan het geheeie Nederlandsche volk acht jaar zou kunnen eten Ten behoeve van Frankrijk, dat voor een direct tekort aan brood graan stond, is een beroep gedaan op onze voorraden tarwe en met afstand van een hoeveelheid van 50.000 ton, by een aanvrage van lbO.OOO ton, moet in eerste instantie bij de herverdeeling van de voor raden broodgraan rekening worden gehouden, terwyl in het algemeen voor den nieuwen oogst slechts weinig uit den wereldvoorraad kan worden verwacht Daarnaast is onze hoop, dat wij de vleesch voorziening in den loop van dit jaar uit eigen productie belangrijk zouden kunnen opvoeren, de bodem ingeslagen door het uit blijven van voldoende voedergraan, dat de basis is van de productie van dierlijk vet en eiwit Op ver betering van dezen invoer in af- zienbaren tyd mag niet worden ge rekend. Na September zal de binnenland- «che oogst weer van groote be- teekenis kunnen zyn voor onze voedselvoorziening en onze brood- graanvoorraad is, dank zy de tydige aankoopen. gunstig. Niettemin, de eischen der voorzichtigheid nopen tot boven aangekondigde verlaging van hét broodrantsoen. Gp het oogenblik is het zoo ruim, dat on geveer 10 procent van de bonnen niet wordt opgenomen De „Osservatore Romano" be richt uit Novara, dat onbekenden een bom-aanslag hebben gepleegd op Z.H. Exc. mgr. Leone Ossola. Het blad zeide, dat de bom, die geplaatst was op de trap die naar het vertrek van mgr. Osala in het bisschoppelijk paleis van Novara leidde, door een groep seminaris ten werd gevonden. De seminaris ten waarschuwden den bisschop. De bom explodeerde, waarbij de trap beschadigd werd, doch ver dere ongelukken uitbleven. De „Osservatore" herinnerde aan de patriottische activiteit, welke mgr. Ossola tijdens de nazi- bezetting ontwikkeld had en be treurde het feit, dat het com munistische blad in Novara „La Lotta" hem onlangs zelfs heeft betiteld als „een held, die een dubbel spel heeft gespeeld". Naar de „Nwe Haagsche Ct." ver neemt, is. prof. Kaag, hoogleeraar aan de R.K. Econ. Hoogesohool te Tilburg, aangewezen als regee- ringsvertegenwoordiger bij de Unilever. NIEUWE DEENSCHE GEZANT Tot buitengewoon gezant en gevol machtigd. minister van Denemarken bii het Ned. hof is benoemd dr. Aug. Wassard tot dusverre secretaris-gene raal van het ministerie van buitea- landsche zaken te Kopenhagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1