r m NAAR EEN 3-JARENPLAN Get. Steengracht „gekraakt" De kabinetscrisis in België DIK TER BUIK neemt maatregelen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. voor nationale welvaart Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend DE BONNENLUST Sk-SKSE' Krijgt de Wieringermeer dit jaar geen oogst? Weinig medewerking van bevoegde instanties Door kruisverhoor van vier aankfqgers Geestdriftig welkom op Lombok DE WERKLOOSHEID Er is teruggang Vanacker formateur: Linkschen staan gereed Het Am. crediet van 200 millioen Meest dringende inkoopen in de Ver. Staten nu gewaarborgd Export van gladiolen naar Frankrijk R'dain Giro 9096 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr pr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. Ui-tg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 28 MAART 1946 68ste JAARGANG No. 19972 tbonnementspi f 3.25 p. kwart 11.10 p.maand 10.26 p week Tijd adres: Broersvest 8 A TeL 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van „wet tot voorberei ding van de vaststelling van eei* Nationaal Welvaartsplan" In de memorie van toel. wordt allereerst betoogd, dat de regeering verplicht is bewust leiding aan het economisch leven te geven. De noodzaa-k van een Systematisch herstel van het zwaar getroffen pro auctie- en verkeersapparaat houdt op zich zelf reeds een dringend mo- I^Jr ,AQ voor de opstelling van een ffhTnd plan voor de eerste jaren, jeerst noodige hiervoor is, dat nS overheidsinstanties, die "P net economische leven des lands '^vloed van beteekenis uitoefe- ,n. in haar arbeid gecoördineerd te Werk vaan Hei regeeringsbeleid zal in groote trekken moeten worden ultgestip- peld, voorloopi? voor een periode van drie jaren voor enkele on derdeden, als een program voor Woningbouw, voor langen tyd terwijl aan de hand van dit plan telkens voor een periode van een jaar een meer gedetailleerd over zicht dient te worden opgesteld. Samenwerking met bedrijfs leven. In verband met de verantwoorde lijke taak, die het opstellen van zulk een plan beteekent, is het gewenscht, dat de desbetreffende werkzaamhe den uitgevoerd worden door een goed geoutilleerd bureau Hoe goed geoutilleerd echter, zou zulk een bureau zijn taak slechts kunnen vervullen in samenwerking met de reeds aanwezige Rijks- en andere diensten en met vele deskun digen uit het bedrijfsleven, die elkaar daarby als aanvullende en onmisbare elementen dienen te beschouwen. fer verwezen!yking van de boven geschetste gedachte ware in het leven te roepen een Centraal Plan bureau en de verdere noodzakelyke apparatuur: Centrale Plancommissie. Raad van Advies voor het Natio naal Welvaartsplan en werkcommis- Voor de tweede helft van de 4de Periode 1946 (31 Maart t/m. 13 April) elk der volgende bonnen recht °p het koopen van: -Bonkaarten KA, KB, KC 604. 152 t/m, 157 algemeen: 800 gram brood alsemeen: 200 gram bloem. a,gemeen: 400 gram suiker, il? algemeen; 125 gram boter. algemeen100 gram vet a*' algemeen: 100 gram 20+ of "^ag'ere kaas. algemeen* 50 gram 40+ of vette kaas. 5JJ' B 35 reserve: 800 gram brood, ïi»! r€serve: 800 gram brood. reserve; 2 kg aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 604: 100 101 vleesch, 100 gram vl-eesch 095 aardappelen 2 kg aardappelen A 22 melk 2 liter melk B 22. c 22 melk 3Yz liter melk Bonkaar en KD, KE 604: 652. 653 algemeen 800 gram brood 651 algemeen 200 gram bloem 650 algemeen 500 gram suiker 649 algemeen 125 gram boter 648 algemeen 125 gram margarine 647 algemeen 100 gram 20 of <mc magere kaas 646 algemeen 50 gram 40 of n IA r» ,c vette kaas li J4. D 35 reserve 400 gram brood E 34 reserve 500 gram rijst of E 35 reserve 1 liter Bonkaarten LD, LE J^Mevering) 599, 600, 601 vleeseh: loo gram vleesch Tabakskaarten enz.: J rantsoenen shag- of rookta- V2i* iËnen ClSaretten of sigaren) wérken gram Chocolade of suiker- X 21: 2 rantsoenen (geen cigaretten o# ah.agtabak Taak cn bevoegdheden. De taak van het Centraal Plan bureau en de bijbehoorende com missies beperkt zich tot ad-vies aan de regeering omtrent het economisch regeeringsbeleid. Het planbureau en zijn organen heb ben geen uitvoeringsbevoegdheden. Het nationaal welvaartsplan dient verwezenlijkt te worden door middel van de normale organen van over head en bedrijfsleven. Het planbureau en zijn organen zullen dus nimmer aan wie ook hun denkbeelden kunnen opleggen Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vormt het apparaat dat de economisch-statistische gegevens ver zamelt en bewerkt; het Centraal Plan bureau heeft tot taak met dit mate riaal en de daaruit gewonnen con clusies een project te ontwerpen voor het economisch beleid. Het Centraal Planbureau zal echter zijn werkzaamheden in nauw contact met het Centraal Bureau voor de Statistiek moeten verrichten. Het onderhoudt eveneens nauw contact met de Generale Thesaurie van het Dep van Financiën, alsmede met de researchbureaux van de verschillende departementen. De in art. 4 voorziene Centrale Plancommissie is gedacht als een vast coUege van advies en bijstand aan de regeering. als bedoeld in art 80 der grondwet Uit de bijgevoegde begrooting van het Centraal Planbureau over het jaar 1946 blijkt dat het totaal der personeelsuitgaven is geraamd op 289.414 en het totaal der materieele uitgaven op 68.775. Voor de for matie van het Centraal Planbureau is uitgegaan van een aantal van 79 personen. Verder wordt uitgetrokken voor den post ..reis- en verblijf kosten" f 10.000, voor den post .overige uitgaven" 15.000 en voor den post .onvoorzien" 10.000. Bij het afscheid van prof. fnr. P. J. M. Aalberse, werd deze foto van den Raad van State gemaakt. Zittend v.l.n.r. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president, mr. J. B. Kan, prof. mr. P. J. M. Aalberse, luit.-admiraal b.d. J. Th. Furstner. Voorts staande v.l.n.r. luit.-gen. b.d. T. F. J. Muller Massis, dr. A. A. L. Rutgers, jhr. mr. J. W. Röell, jhr. mr. dr. J. D. H. De Beaufort, mr. P. C. Boele van Hensbroek, secretaris; mr. J. H. Scholten, dr. J. W. Meijer Ranneft, ir. J. W. Albarda, mr. J. R. M. van Angeren, prof. dr. G. A. van Poelje en mr. A. J. Hagen, comm. v. Staat.' (Copyright A.N.P.-Foto) sigaren) ,De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig tot en met Zaterdag s April a.s. Voor de week van 7 ym- 13 April zullen nog bonnen worden aangewe zen voor melk, aardappelen, jam, thee koffie, boter, tabak, versnaperingen huishoudzeep, margarine en gedr zuidvruchten. Toen de Wieringermeer begin December was drooggelegd, hoop te de geëvacueerde bevolking snel met den wederopbouw te begin nen en spoedig de resultaten daar van te kunnen boeken. De moei lijkheden zijn echter grooter dan men aanvankelijk meende en men vreest dat het niet mogelijk zal zijn aan het verzoek van den mi nister van landbouw om te trach ten in 1946 een oogst te krijgen, te voldoen. Alle huizen, behalve langs den West en Noord-rand zijn vernield de schuren zijn meest wrakken. VT1J wei alle geboomte is dood, wa terleiding, electrisohe kabels en telefoon zijn grootendeels on bruikbaar. De bewoners rijn ge- evacueerd rondom den polder, sommigen heel ver van hun be drijf af, tot 40 km. toe. En er is slechts één noodwoning gebouwd en enkele arbcidersverfolijven in behouden gebleven schuren langs den rand. Enkele landbouwers hebben zich zelf een noodwoning aangeschaft, maar een vierhon - derdtal met de benoodigde arbei ders moet dagelijks heen en weer reizen naar den polder, want er zijn ook nog geen banaik- ken gebouwd voor de arbeiders. De landbouwers, die nog de be schikking hebben over een mo torvoertuig, hebben allen een rij ver,gunning aangevraagd, doch jammer genoeg blijkt, dat men bij de bevoegde instanties de urgentie voor deze vergunningen, met het oog op het in cultuur brengen van deze 18.000 ha vruchtbaar land, niet goed Inziet Het duurt weken eer ze verstrekt worden. Zeer ve len wachten al een paar maanden en moeten nu de zeer groote af standen dagelijks nog fietsen' op vaak slechte banden. Het zal onder de gegeven om standigheden een krachttoer wor den het zaad op tijd in de aarde te hebben. Baron Steengracht, Duitsche getuige van Nederlandsche af komst ten gunste van den heer Ribbentrop. heeft hei' gisteren voor hel tribunaal te Neuren berg zóó dol gemaakt, dat hij herhaaldelijk in de zaal werd uitgelachen. De nieuwe tarieven voor het goederenvervoer van de Ned. Spoor- g®n «Uien 1 April van worden. Had hij den dag tevoren betoogd, dat von Ribbentrop een fei tegen stander van de jodenvervolging was geweest, thans tapte hij uit een tegenovergesteld vaatje. De baron werd op onbarmharti ge wijze „gekraakt" in een kruis verhoor, waaraan alle vier de aan klagers deelnamen. De aanklaigers lieten met behulp van enkele do cumenten, die zijn getuigenis dui delijk als valsoh bestempelden, den baron een zoodanig figuur slaan, dat het een welhaast hu moristische vertooning werd, die nauwelijks m overeenstemming was met den ernst van het ge recht. Voor het eerst sedert langen tijd moest president Lawrence dan ook waarschuwen tegen het her haaldelijk in de zaal opliukend geinen. Ribbentrop was door Steengracht aangeduid als „geen typische na zi" en naar aanleiding daarvan vro-Qgen zoowel do Britsciie als de Amerikaansche aanklager, wie dan wel typische nazi's waren. Steen,gracht trachtte het antwoord vijf of zesmaal te ontwijken door wijdtoopige definities van het door hemzlf in het geding gebracht begrip „typische". Hij slaagde er niet in, zich uit rijn zichtbare ver legenheid te redden en zichtbaar ontsteld moest Steengracht van alle vroegere grootheden uit het rijk zeggen, of hij hen typisch- nairisch achtte. Aanvankelijk bracht hij het niet verder dan tot drie: Rosenberg, Frank en Hees. Bij nader inzien echter vereerde hij- ook Sauckel en Schirach nog met den titel, maar dat waren ze allen. Goering kon volgens ge tuige niet als oertype van nazi gel. den. omdat hij daarvoor te veel persoonlijkheid had. Datzelfde kon hij niet getuigen van zijn chef Ribbentrop, dien hij bij zijn ver hoor in de dagen, waarin het hooge nazi-gezelschap nog gast vrijheid genoot in Mondorf, had gebrandmerkt als iemand zonder eendg waarheidsgevoel. Men moest eigenlijk onderscheid maken tus- schen den normalen Ribbentrop en den Ribbentrop in gezelschap van Hitler: in het laatste geval was hij volkomen onder hypnose ■en een willoos werktuig. Hoewel op vrijwel elke vraag vluchtend in voorgewende on wetendheid, moest getuige onder den druk van de hem voorgelegde kracht I documenten toegeven, dat Ribben- I trop ook in de jodenvervolging Hitier blindeling volgde en dat hij uit tallooze onbeantwoorde nota's van het Vaticaan had kunnen we ten, wat er in de concentratie kampen gebeurde. Dat zoowel getuige zelf als Ribbentrop hiervan wel degelijk op de hoogte waren, bewees de Amerikaansche aanklager door stukken betreffende de arrestatie van de geheele Deensche politie in September 1944 over te leggen. Getuige moest toegeven, dat de slachtoffers in de concentratiekam pen niet alleen onvoldoende ge kleed en gevoed werden, doch ook werden geslagen en dat tien procent van hen stierf. Dr. Bolle getuige voor Seyss Het tribunaal te Neurenberg heeft aan Seyss Inquarts' ver dediger toegestaan, naast de vroe ger toegestane bewijsstukken bij de verdediging gebruik te maken van verhooren, af te nemen van dr.Bolle, leider „Hauptabtedlung Verkehr" in Nederland, en van dr.Ueberreite, Gauleiter in Oos tenrijk Bolle's getuigenis zal evenwél alleen mogen worden ge bruikt wanneer het nieuwe ge zichtspunten kan brengen. Een communiqué der Ned. ma rine meldt volgens U.P., dat Ne derlandsche strijdkrachten zijn ge land op Lombok. De landing, die vanmorgen vroeg plaats .ond, verliep zonder tegenstand en werd uitgevoerd 20 km ten Zuiden van Ampenam. De Nederlanders wer den geestdriftig verwelkomd. Het statistisch bulletin van het C. B. S. geeft over de werkloosheid de volgende cijfers: Het aantal geregistreerde geheel werkloozen bedroeg per 28 Februari 79.357 tegen 87.913 per 31 Januari, en 104.829 per 31 Juli 1945, terwijl het aantal personen, die geheel of gedeeltelijk wachtgeld ontvingen volgens raming per 28 Februari 19.300 bedroeg, tegenover 32.400 op 31 Jan 1946 en 192.400 per 31 Juli van het vorig jaar. SPOORLIJN DEN BOSCH—LAGE ZWALUWE. De treinverbinding Den Bosch- Lage Zwaluwe, welke per 1 Juli zou worden Ingeschakeld, zal eerst in de maand Augustus gereed komen. Op grond van het zuiverings besluit is ontslag verleend aan mr. dr. E B. F. F. baron Wittert van Hoogland als wnd. voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht. ïwim Onderwijl had de schurkachtige zwartkop kans gezien het raam open to schuiven en op de vensterbank te klimmen. Hy opende den parapluie ca,, 000 het raam met den Chute. Bepaald zwéSen^dï^h» met, maar vallen toch ook niét Commissaris Chogum stond bene den op wacht, toen zijn dwalend oog plotseling op dien parachutist viel, die daar gelijk een spook uit den hemel daalde. Chogums mond vi-ei open van ve-rbazing. De prins-regent van België heeft den heer Vanacker, minis ter van arbeid en sociale voor zorg, in audiëntie ontvangen en hem belast met hel vormen van een regeering. Naar onze Brusselsche correspon dent seint, heeft in verband met deze aan Vanacker gegeven op dracht de algemeene raad der socialistische partij vergaderd. Na afloop der bijeenkomst werd me degedeeld, dat de raad zijn man datarissen opdracht gaf met de li beralen en de communisten in verbinding te treden, met het oog op een eventueel samenstellen van een linksoh-e regeering, zooals vóór de verkiezingen en welke de politiek der regeering Vanac ker zal voortzetten. De Katholieken vergaderen eveneens en besloten een afwach tende houding aannemen. Tijdens de zitting van den alge- Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de besprekingen van den minister in de Ver. Staten met succes zijn bekroond. De mi nister heeft een blanco overbrug- gingscrediet gekregen van de Im port- en Exportbank ten bedrage van 200 milloen, terug te be talen in twee termijnen, elk van een jaar; de rente bedraagt 214 pet. Met deze overeenkomst heeft dé minister bereikt, dat Nederland zijn meest dringende inkoopen in de Ver. Staten voor den wederop bouw kan voortzetten, zonder tot een verpanding of overhaaste liqui. datie van Amerikaansche effecten te behoeven over te gaan. In aansluiting aan deze mede- deeling heeft minister Lieftinck het voornemen om zich a.s. Vrijdag avond ik Uur over beide zenders meenen raad der B.S.P. heeft oud minister Vanacker volgens het in een radiorede tot de Nederland sche bevolking te richten. A.N.P. verklaard, dat sedert 9 Januari, tengevolge van het ge brek aan gezag, de kolenproductie gedaald is. Hij zou al het moge lijke doen om te verhinderen, dat de staalgieterijen stopgezet wer den. „Indien men op den huldigen weg voortgaat" zoo sprak de ex- premier, „zullen de financiën in gevaar komen". Wat het vrouwenkiesrecht aan gaat, diit kan niet toegekend wor den, voordat de koningskwestie opgelost is en de B.S.P. wil geen duimbreed van zijn standpunt wij ken. „Tenslotte", zoo zeide de heer Vanacker, „dient een eind te wor den gemaakt met de zuivering". Liberalen af keer ig. Het bureau van de Belgische socialistische partij heeft het vol gende communiqué gepubliceerd: „Na afloop der vergadering van den algemeenen raad der B. S. P. hebben de heeren Busset en An- seele zich naar den zetel der libe rale partij begeven, teneinde door rechtstreeksch contact de vorming van een regeering van links gemak kelijker te maken. De liberale par tij heeft bij monde van haar voor zitter Motz lezing gegeven van een beslissing, eenparig door de liberale partij genomen, en die, in feite, geen onderhandelingen tusschen de partijen van links meer aanvaardt". De export van gladiolenknoUen naar Frankrijk staat op de agenda van de Nederlandsche handelsdele gatie, die deze week naar Parijs is vetrokken, nu in de afgeloopen week een monetaire overeenkomst tusschen Frankrijk en Nederland tot stand is gekomen. Reeds zijn in de afgeloopen week in Parijs voorbereidende besprekingen ge voerd voor den uitvoer van gla diolen. (Van bovenstaand A.N.P.-bericht betreffende een monetaire over eenkomst tusschen Frankrijk en Nederland konden wij nog geen bevestiging veiikrijgen. RedJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1