f ■I EIGENDOMSRECHT van politieke delinquenten Van Mook's Haagsch consult De weerwolf en het sprookje DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. distributienieuws De vooruitzichten voor de rookers DIK TER BUIK neemt maatregelen VAN AFGROND IN AFGROND Een roofriddersformule Mgr. Bekkers onder scheiden Zeebeving oorzaak van vloedgolf Hawai-ei landen zwaar geteisterd Een gerucht van „niet de det seheeie gebied van minste waarde' De eenheidssigaret blijft Nog een week alleen tabak voor de Duitsche jeugd een geloof Z.H.DE PAUS OVER DEN wereldvoedseltoestand Consumenfencrediet- Rotterdam—Den Hoelc electrisch Met ingang van 6 Mei R'dam Giro 6095 Directeur: Joh. Kuljpers Hooldred.Mgr Dr. J Wltlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Ultg. v.d. Maas bode-Stichting, WE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 2 APRIL 1946 68ste JAARGANG No. 19976 4b onn em entspi f 3.25 p. kwart i 1.10 p.maand 10.26 p. week Tijd. adres i Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Over eigendomsrecht en recht op eigendom zijn bibliotheken vol ge schreven. Boeken en brochures met een inhoud van juridischen aard, geschriften ook met een meer so cialen inslag. Doch ln ieder geval blijkt uit al de soorten geschriften, dat het eigendomsvraagstuk een teere kwestie is Uit de feiten en daden der af- geloopen jaren zou men de juist getrokken conclusie niet kunnen construeeren, doch de artikelen nu ïn kranten en tijdschriften spreken bezadigd of OP luidruchtigen toon zoodanig over rechtsherstel en ver nieuwing der rechtsorde, dat men zou kunnen verwachten, dat bin nenkort het eigendomsvraagstuk wederom een teer probleem wordt. Op het oogeniblik zijn we even- we nog niet zoo teer. Oorlogsinvloed? Neen. Maar ca mouflage van gemaakte feuten, mogelijk oneerlijkheden zelfs, in oen vorm van een juridische for mule welke ons echter met pas send ujkt. Op het oog hebben we nier de Kwestie van eigendomsrecht der Politieke delinquenten. Einde Januari stelde de heer Schmal aan den betrokken minister de vraag of het hem bekend was, dat politieke gevangenen buiten vervolging werden gesteld o.m. onder voorwaarde, dat zij afstand doen van het recht tot terugvorde ring van de roerende goederen, hun oorspronkelijk in eigendom toebe- hoorende, voor zoover die bij of ra arrestatie van overheidswege uit hun woning zijn verwijderd. Zijne Excellentie beantwoordde de vraag bevestigend. Het geheel van de bestaande bepalingen en maatregelen had mede de strekking om te voorkomen, dat personen wier politiek wangedrag buiten twijfe' staat, oorlogsslachtoffers uit het genot van de hun van over heidswege toebedeeld? meubilaire goederen zouden stooten. Op het eerste gezicht lijkt deze formule oen fundament, waarop het rechtencomoplex der oorlogs slachtoffers is opgetrokken. Een allereerste vraag op grond van de practijk is echter: hebben alleen oorlogsslachtoffers van dit meubilair der politieke de linquenten geprofiteerd? Wat moeten, zoo dit niet het geva. is, de politieke misdadigers gaan denken van de rechtsbeginse len van die goede vaderlanders, die thans reoht doen, wanneer zij afstand teekenden, teneinde aan hel naargeestige kampleven te ontko men en ze komen tot de ontdek king. dat gelden op onverklaarbare wijze en ondanks velerlei navraag zijn verdwenen, sieraden zijn ver loren gegaan, dat de door hen ge huurde huizen zijn bewoond en dat het meubilair, boeken enz. in denzelfden stand nog aanwezig nu aan een ander toebehooren en zij maar eigen fortuin moeten zoe ken Hoe wil men deze menschen Bonnen voor rijwielbanden. V??r rijwielbanden, SaldatUm hebben ge kregen na 20 Maart zijn alleen gel dig, indien zij aan die achterzijde voorzien zijn van het stempel van den distributiedienst, welke de bon nen heeft afgegeven. Afgifte schocnenbonnen. het afhalen van schoenenbon- behalve de tweede fcntesvjfr*tantkaart oo-k het nieuwe distributie SS, mee brengen. De bh afgifte van^ zullen "nam inlegvelbon a schoenenbon D 614 en E 614 v£V® 614, C 614, wijderen. miegvei ver- Carboniieum Met ingang van 1 April is cl1: tributie van carbohneumkleur, carl bolineum en taamcarbonileum opgei heven. Er dient evenwel rekening mede te worden gehouden, dat door de fabrikanten de normale productie neg niet is bereikt. Kwaliteitsverbetering van vele producten. Een groot aantal toepassings- en vervaardigingsverboden, voor het meerendeel betrekking hebbend op nom-ferro metalen, is dezer dagen ingetrokken. Voor den niet-ingewijde zegt dit weinig, terwijl het toch van groote beteekenis kan worden ge acht Het -gevolg is namelijk, dart de Ned industrie in staat zal zijn de kwaliteit van vele artikelen van ver uiteenloopend karakter en varieerend Van b.v. potloodslijpers tot redding-, booten of van deurknoppen tot ma- dhine-installaties belangrijk te ver beteren. De productie zal weliswaar voorloopig niet kunnen worden ver groot, doch het geproduceerde zal aanzienlijk beter en duurzamer zijn dan tot dusverre. namelijk een reclasseeren? Er is een beheers instituut, er is rechtsherstel, n.aar deze instellingen staan door slor digheden. diefstallen en particu liere opvattingen van recht zonder veel eewetensemst voor problemen, die de politieke delinquenten uit eindelijk op een hoop drijven. Zij, die straf verdienen, moeten straf ondergaan. Het is geen mede lijden. dat ons dit artikel deed schrijven maar ons rechtsgevoel. Want het gaat niet aan, om schuldigen die een half of een heel iaar zijn opgepakt geweest, zonder meer een woestijn in te sturen op een afstandteekeningsformule. die duidelijk verraadt, dat men daar mee een menigte zonden, waar over men maar liever niet meer spreekt, wil bedekken. ,,.JI„rr™e.rs de formule luidt: Afstand J"*ct recht tot terugvordering inbof!? z°ndanige voorwerpen van IwS J dle betrokkenen in eigen- aom toebehoorden ten tijde van de bevrijding van de plaats, waar deze goedeiren zich bevonden en vervol gens van overheidswege tot op heden zijn verwijderd of voor zoover niet verwijderd aan anderen dan betrok kene nonder welken titel ook zijn afgegeven. Het laatste gespatieerde gedeelte is geen formule van recht, doch een quasi-rechtsfundeering. Op deze manier kunnen ook roovers zich juridisch pogen te verant woorden De Minister sprak in zijn boven weergegeven antwoord alleen van oorlogsslachtoffers. Dat in bepaal de ernstige politieke gevallen van den nood door overdracht als straf- vörm een deugd wordt gemaakt is nog te apprecieeren. Doch met deze afstandteekening wordt recht onrecht en de deur voor ernstige willekeur opengezet. De gevolgen zullen niet uitblijven. De volksmond spreekt zich op die wijze uit, dat de handigste profi teurs aan het langste einde trek ken. Gaat dat in deze gevallen ook weer op? Eigendom blijft een teere kwestie. den Paus behaagd larie fub!wL°nheid va,n het 25- Llefdewenk het Pauselijk Petrus in Norland fs P^Tfel NationaJen directeur, mgr n, m P. Bekkens te Voorschoten, te' be-i noemen tot Protonotarius Aposto- licus a.i.p. Reuter seint uit New York: Een groote vloedgolf heeft de kusten van de Hawai-eilanden, Alaska en Californië geteisterd. Zes en twintig menschen wor den op de eilanden vermist. Een vuurtoren in Alaska werd van den aardbodem weggevaagd, waarbij vijf menschen om het leven kwamen. Op de kusten werd voor millioenen dollars schade aangericht. De vloedgolf schijnt ontstaan te zijn door een onderzeesche aardbeving. A.F.P. bevestigt, dat de door een zeebeving ontstane vloedgolf op Hawai zeer groote schade heefi aangericht. In totaal zouden op de Hawai-eilanden reeds meer dan 300 dooden te betreuren zijn. Dui zenden menschen rfjn zonder onderdak. Het Amerlkaansche me teorologisch instituut te Detroit heeft twee zware schokken gere gistreerd met een tusschenpoos van zeventien minuten De kustwacht te Seattle kreeg bericht, dat op zee varende schepen een vloedgolf van onge veer dertig meter hoogte hadden waargenomen. De Ned. met Canadeezen ge trouwde vrouwen hebben een ver bond gevormd o.a. met het doel door een gezamenlijke actie voortgang te verkrijgen in haar vertrek naar Ca nada. Ned.-Indie onder de republiek zou In een artikel in Het Dagblad te Batavia wordt verklaard, dat „het vertrek van dr. Van Mook naar Nederland om de Nederlandsche regeering te raadplegen in Neder landsche kringen met bezorgdheid is vernomen" „Dit is vanzelfsp ekend", aldus het blad. „Ten eerste, omdat de lt.-G.G. niet naar Den Haag be hoeft te gaan, wanneer hij een overeenkomst had kunnen sluiten binnen het kader van zijn be voegdheid; ten tweede, omdat sinds kort het gerucht gaat, dat b?„„5oor de Indonesische delegatie ingenomen standpunt noe steeds mei van de republiek met Nederlandsche adviseurs". Naar wij vernemen, zal ook deze week geen bon voor sigaren en sigaretten doch enkel voor shag of rooktabak worden aangewezen. Het voorstel echter om dezen maatregel voor de volgende week ook nog te doen gelden, zou zijn afgewezen. De reohtstreeksehe aflevering door de fabrikanten aan de winke liers zal in plaats van 1 April eerst 16 April ingaan. Intusschen wor den laatstgenoemden bevoorraad met de nog aanwezige goederen in de depots. Ook de verstrekking van pakjes shag en rooktabak van 50 gram zal nog even op zich laten wach ten, daar de voorraad pakjes van 40 gram te groot is. Het laat zich aanzien, dat hiermee nog onge veer een maand gemoeid zal zijn. Evenmin zullen reeds nu de aan gekondigde drie soorten sigaretten in den handel komen. Wij ver namen, dat de fabrieken ze wel reeds, klaar hebben, doch het ver pakkingsmateriaal ontbreekt. Men vreest, dat dit een uitsel van een a twee maanden zal veroorzaken. Wat overigens deze soorten be treft, in plaats van de tegenwoor dige Rhodesia komt een eenheids- merk, dat dus door alle fabrieken wordt gemaakt en daarnaast zal elke fabrikant twee soorten fabri- ceeren onder eigen merk. Kost de „eenheidssigaret" 60 cent per 20 stuks, de beide andere soorten zullen waarschijnlijk resp. 48 en 72 cent kosten. Tenslotte schijnt het vrijwel zeker, dat in Mei over heel de tabaksJisnie een accijnsherziening zal komen. Of dit ook zal betee- kenen, dat de accijns op sigaren, welke thans hooger is dan die op sigaretten, zal worden verlaagd? Ten aanzien van de inmiddels in ons land aangekomen „feest- sxgaretten" voor de volgende maand verluidt, dat een vrij be langrijk deel daarvan tengevolge van vocht zou hebben geleden. HET NAT.-SOCIALISME twe^°nderd arrestaties waren verricht, welke met een geheim zinnige ondergrondsche nazi-orga nisatie verband hielden, en zil zinspeelden op een mogelijke ver dere ontwikkeling en nog meer gevangennemingen. De Duitschers wisten natuurlijk van niets en het lijkt waarschijnlijk, dat de meestea ook inderdaad voor een mysterie stonden; slechts in éétn govaï hadden wij het gevoel, dat wij in een der Presscamps met een weer- wolvin te maken hadden Wat allen, die iets van de Duit- sche mentaliteit weten, echter be grepen, was, dat het nationaal- socialisme in Duitschland niet dood kon zijn. Het heeft een mili taire nederlaag geleden, zooals er in de wereldgeschiedenis nog maar weinig nederlagen zijn ondergaan: maar tenslotte is ditzelfde natio- naai-socialisme tn de zielen van millioenen Duitschers, vooral van hen, die in de Hitlerjugend of in den Bund deutscher Madei een ï"'/11 jarenlang noviciaat heb ben doorstaan, veel meer dan louter een regeeringsstelsel; het ia voor hen een geloof, dat diep in hun gevoelsleven is geworteld Met aide consequenties welke aan het geloof, dw.z. een. totalitaire levens- beschouwing zijn verbonden. Dat geloof uitroeien is een practisch onbegonnen werk. Wij. katholieken, hebben op dat gebied ervaring: vervolging kan de zwakkeren doen - wijken, maar zij maakt de sterken ?nd^erwumelijk en ondergronds hebben onze voorvaderen in het geloof een paar eeuwen in de cata comben geleefd. Dit zuiver menschelijk, dit psychologisch vensohijnse] heeft ook zijn volle beteekenis od dit oogenblik in Duitschland. En voor- al de Engelschen, die den menscl» kennen, houden er in hun politiek rekening mede. Verzetsactie en revanchezucht liggen heel dicht bij h r' - ,t verslagene poogf zich te herstellen om zijn vermeende rechten te heroveren, zijn verlies terug te winnen; daarin ligt een der grondslagen van de elkaar steeds opvolgende oorlogen. Denazificatie en heropvoeding van Duitschland zijn daarom ook ae awaarwichtigste problemen, waarvoor de overwinnaars uit den tweeden wereldoorlog staan, En in au problemencomplex hebben de weerwolven een eigen plaats. Zij komen bovenal uit de jeugd uit een zeer gevaarlijke jeugd, voor ??6-, het leven weinig of mets. Duitschland alles is; de leiders dezer volksbeweging, welke naam zij ook moge aanemen, behooren hu onder-den-grond werken öf tot de iets oudere jeugd. Zij betee- de grootste moenikheid. of 1^en hun geloof behoeden en snS?6™' 21 i z«h helaas! geen lHkhSd wf S0" harde werke lijkheid. Wel achten wij het een sprookje, dat eenig verantwoorde lijk denker der geallieerden werke lijk meent, dat met de arrestatie van een duizend weerwolven het Duitsahe ondergrondsche gevaar werkelijk bezworen is. Of zelf» maar aanmerkelijk verzwakt. Men kan weken en weken dooi Duitschland reizen zonder één spoor van Duitsch verzet te ontmoeten Veeleer wordt men getroffen, bijv. in Berlijn door een bijna kruiperige vriendelijkheid en hulpvaardigheid; in Westfalen en het Rijnland door een bijna stijlvolle correctheid; tn Frankfurt door een ironische onwetendheid; maar van daden van werkelijken tegenstand of sabotage ziet of hoort men prac tisch niets. Drie of vier geheimzin nige moorden te Berlijn per nacht is normaal, de meeste ervan worden nooit opgehelderd; mis schien speelt de weerwolf er een rol in; maar de puinhoopen van Duitschland zijn zulke doelmatige kasteelen voor de modernen roofrid ders en voor openbare misdadi gers van allerlei slag dat de gedachte aan politieke samenzweer ders vanzelf op den achtergrond raakt. Wat natuurlijk niet betee- kent, dat in die ruime holen ook geen weerwolven huizen. Men zag en hoorde er niets van En toch spookte de weerwolf onop houdelijk door de hoofden van ge allieerden en Duitschers. Vroeg men aan de beide partijen om nadere inlichtingen, dan kon den zij weinig anders doen dan de schouders ophalen. Engelsche en Amerikaansche autoriteiten erken den, dat er rond Kerstmis een komen. Wie echter de verklaringen van Sir Archibald Clark Kerr en dr. Van Mook heeft gelezen, zal aan dit gerucht niet de minste waarde mefer toekennen, aldus ANP- Aneta. Ofschoon dr. Van Mook bij een persconferentie niet heit karakter van de „kleine verschilpunten", waarvoor nu een oplossing gevon den moet worden, wilde aangeven, zijn er voldoende aanduidingen, welke de conclusie, dat de Indo nesiërs niet meer aan hun „eerste meening" vasthouden, rechtvaar digen. Onder de gegeven omstandighe den heeft het geen nut gissingen te maken, of deze verschilpunten betrekking h-ebben op de over gangsperiode. na afloop waarvan 7nll»n TeSlers ?ver bun eigen lot zullen kunnen beslissen, dan wel op de verhouding tusschen de verschillende eilanden of op an dere aangelegenheden. Uit den geest, waarin de verkla ringen van Zaterdag en Zondag zijn gegeven, blijkt, dat door de Indonesiërs aanzienlijke conces sies moeten zijn gedaan, terwijl aan den anderen kant de Neder landsche regeerimg moet beslissen, of de verschilpunten zoo klein zijn, dat er een oplossing voor ge vonden kan worden." Het blad concludeert, dat nu de resultaten nog niet bekend zijn, iedere veronderstelling achterwege moet blijven Schepen mei repatrianten. Het motorschip „Tabinta" is op 30 Maart 1.1. te Suez aangekomen. De „Tjisadane" kwam gisteren avond in Amsterdam aan. De op varenden gingen heden aan wal. De H. Vader zal, naar Reuter meldt, Donderdag 4 April om 17 u. 30 Ned. tijd een rede uitspre ken voor radio-Vaticaan over de voedselsituatie van de wereld. 36. Commissaris Chogum be greep, dat hij weer iets verkeerd had gedaan en probeerde dit goed te maken, door 200 vlug mogelijk naar boven te hollen en den be- wusteloozen schurk en het koffer tje juweelen op te halen. Hij nam den kerel over zijn s or gelijk een zak suiker en plantte hem naast zich in den auto. De wagen van commissaris Chogum zette zwah piepend, knar send, steunend, trillend als een plumpudding, in beweging. Op zij n bureau gekomen ging Chogum peinzend naar zijn schrijf tafel, nadat hij de juweelen in de brandkast en de dieven in de cel had opgeborgen» Ingediend is Ihans hel aan gekondigde wetsontwerp be treffende het consumenlen- crediel. De wet beoogt door het varlee-, nen van voorschotten het aankoo- pen van onontbeerlijke duurzame gebruiksgoederen voor degenen, die deze aanschaffingen niet uit hun loopende Inkomens kunnen bekostigen, te vergemakkelijken. De bedragen, die zullen worden verstrekt, zijn ten hoogste 100 per persoon; een gezin kan 100 extra krijgen. De credieten zullen moeten wor den terugbetaald op basis van 1 per week voor iedere 100 gulden, dié men gekregen heeft Bii werk nemers zal de afbetaling geschie den in den vorm van inhouding op het loon, waarvoor de werkgever zegels zal moeten plakken op een spaarkaart. De credieten zullen worden vers strekt in den vorm van waarde bonnen, die op nader te bepalen tijdstippen worden geldig ver klaard en die slechts kunnen wor den gebruikt voor den aankoop van bepaalde goederen, waarbij vooral moet worden gedacht aan kleeding en schoeisel. Zonder tegenslag en bij tijdige» aanvoer van het noodige mate» riaal, speciaal voor de ondersta» tions, zal de electrificatie van d| lijn Rotterdam-Hoek van Holland 1 Mei aanstaande gereed zijn. Verwacht mag dan worden, dal bij het ingaan van de nieuwe dienstregeling op 6 Mei de electrk- sche treinen op dit baanvak zulle» rijden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1