Wantoestanden in het leger Licht en schaduw in industrie DADIO Gratis doktershulp voor elk Von Ribbentrop, de onnoozele NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 2 APRIL 1946 Openhartige dagorder PAGINA REDDINGSSCHEPEN Midden In Atlantische Oceaan Op speurtocht door Nederlandsche fabrieken ■X PRO PROGRAMMA Radicale wetsmaatregel in Engeland Regeering wil rigoureuze prijsverlagingen Werd als aartsleugenaar ontmaskerd Mijnwerkers in staking Feu i I letonnette Daisy en de jeep „De dag nadert, waarotp voor den eersten keer na die bezetting een lichting dienstplichtigen bij de Kon. Landmacht in werkelijken dienst zal kamen. Dat is een be- belangrijke datum in den weder opbouw van ons leger". Zoo vangt een dagorder aan, die de chef van den generalen etaf, luit.-generaal Krul®, heeft uitgevaardigd en die wij in „Pen Gun" vonden afgedrukt. Hij doet daarin een ernstig beroep op alle militairen, zich tot het uiterste in te spannen bij den opbouw van het leger, nu de grondslagen van het nieuwe leger worden gelegd. Hoe noodig dat is, blijkt helaas al te duidelijk uit den verderen inhoud van de dagorder, wellke in het bijzonder voor de ouders, die hun jongens voor het eerst in dienst zien gaan, ontstellend is. We laten hier enkele passages volgen „Er is een zekere vooruitgang merkbaar, in vele opzichten en bij verschillende onderdeelen zelfs een aanzienlijke, doch niettemin zijr er in ons leger nog vele dingen, welke mü verontrusten. Eerlijkheid en plichtsbesef zijn maar al te vaak zoek. Naast voor beelden van grooten ijver en voor beeldige inspanning treft men tel kens weer gevallen aan van traagheid, slordigheid en ook van onbetrouw baarheid Het is pijnlijk te moeten consta- teeren. dat niet alle meerderen door drongen zijn van het besef, een be zielend voorbeeld te moeten geven aan hun ondergeschikten. Goede woorden kunnen nooit de plaats in nemen van goede daden. Bedenkelijk is ook, dat de zedeloosheid een schrikwekkenden omvang heeft aan genomen" Hier wenden feiten geconsta teerd, welke eiken rechtgeaarden NederlandieT dien schrik om het hairt moeten doen slaan. Moet dat ons toekomstig leger worden? Moe ten otn-ze jonge jongens aan zulk een milieu worden overgeleverd? Aalmoezeniers en veldpredikers mogen dan nog zoo hard zwoegen als zij willen, voor al te veel zwakke broeders zullen de ge varen, vreezen wij, te groot blij ken. Is niet in Engeland, zooals de hoofdaalmoezenier bij zijn be zoek daar te lande moest consta- teeren, de ervaring evenzoo? Toch mogen we den chef van den generalen staf dankbaar zijn voor zijn openhartige woorden. De fouten moeten eerst worden ge kend. wil men ze bestrijden en ook hier geldt zeer zeker, dat een ge waarschuwd man voor twee telt. De generaal wijst zelf al een krachtig geneesmiddel aan in het beroep, dat hij doet op de meer deren Tot zoover de dagorder. We hopen, dat het kader deze woorden zal ter harte nemen, dam zal er reeds veel zijn gewonnen. Maar een absolute eiseh moet evenzeer zijn, dat er combröle hierop wordt uitgeoefend. Er is voor onze sol daten een keuring imgavoerd, welke hen tot in de uiterste fi nessen onderzoekt. Het kader heeft aan nog veel hooger eischen te beantwoorden en dient dus met nog grooter zorgvuldigheid te worden geselecteerd. En blijken er verkeerde elementen onder te zitten, dam moeten die er zoomoo- diig worden „uitgezuiverd". Een bewijisj_e vam politieke betrouw baarheid alleen is niet voldoende. De kwestie is inmiddels ook onder de aandacht van minister Meynen gebracht, tot wien om trent deze dagorder de heer Duy- maer van Twist schriftelijke vra gen richtte. Hij vraagt daarin o.a. welke maatregelen Z.Exc. zich voorstelt te nemen om de dienst plichtigen, die ond!er de wapenen komen, te besehermen tegen het geistgmaleerde kwaad. Te-zelf der tijd heeft het Kamer lid Andriessen den minister eenige vragen gesteld betreffende het kamp „Waterloo" te Amersfoort, waar »p moreel gebied schande lijke toestonden zouden heerschen. De wond is opengelegd, men zor- ge nu voor krachtige geneesmid delen. En als het anders niet kan, dan met vaste hand het mes erim. En vooral, het goede voorbeeld van boven af. AARTSBISSCHOP VAN BIRMINGHAM, f De aartsbisschop van Birmingham, H. Exc, Thomas Williams, is op 69-jarigen leeftijd in een ziekenhuis te Birmingham overleden, meldt Reuter Hij was langen tijd ziek en nad tot driemaal toe een operatie ondergaan. De thans overleden prelaat werd in Juli 1920 tot aartsbisschop gewijd. Op dé in Dublin gehouden inter nationale luchtvaartconferentie is men verleden week overeenge komen, dat dertien schepen met bemanningen, die niet om een zaamheid geven, den Atlantischen Oceaan zullen opvaren en daar maanden lang onafgebroken zullen blijven. De taak van deze schepen zal zijn, om per radio weerberich ten door te geven en als reddings schepen op te treden voor vlieg tuigen, die in nood verkeeren. Het desbetreffende voorstel zal thans ter goedkeuring worden voorgelegd aan de verschillende regeeringen, die zijn aangesloten bij de voorloopige internationale organisatie voor de burgerlijke luchtvaart. Voorgesteld wordit, dat aanvanke lijk gebruik zal worden gemaakt van stoomschepen van minstens 3.000 ton. Uitgerust met alle moderne meteorologische instru menten zuilen zij voortdurend in radio-verbinding staan met het centrale weerstation op het land. Zij zullen op grooten afstand van de geregelde scheepvaartrou tes kruisen, zoodat de berichten, welke zij doorgeven kunnen wor den gecombineerd met die, welke door schepen der geregelde scheep vaartlijnen worden uitgezonden De schepen zullen watervliegtui gen aan boord hebben. Nieuwe meteorologische stations zullen, naar gemeld wordt, ook worden geopend op de grens van den Poolcirkel, waardoor nog meer betrekkingen vacant komen voof mannen, die van de eenzaam heid houden. We zijn in een ijzergieterij. Met een straal gloeiend rood spuwt de smeltoven het vloei baar ijzer uit, een stroom die niet eindigt vooraleer de sirene het einde van den werkdag zingt. Elders ratelen en stampen de machines dat het galmt door de fabriekshallen. En overal ziet men arbeidersdruk in de weer. Werkelijk, voor den opper - vlakkigen toeschouwer schijnt het raderwerk van de Neder landsche industrie weer aardig op dreef; slechts wie scherper toeziet en vergelijkt, ontdekt ook teekenen, die erop wijzen dat het stadium van improvi satie nog niet geheel is over wonnen. In plaats van de glan zende nieuwe dieselmotoren van vroeger ziet men nu ge roeste locomotieven, wachtend op reparatie. En in een con fectiefabriek vertelde ons de directie dat men niet wist of men over een maand nog draaien kon, bij gebrek aan grondstoffen Hoe kan het ook anders. Na de bevrijding was de industrie on een deerniswekkend dieptepunt beland. Veel machines verouderd, verwoest of geroofd; de menschen uit hun gewonen doen en zonder lust te ar beiden. En, het ergste van al, zoo goed als geen grondstoffen en een miserabele kolenpositie. En hoe is de situatie thans, na bijna een jaar vrijheid? STAAT SLOTERIJ. Trekking van 1 Maar*. f 1000: 11235, 12002, 16527, 18458 20344 „Men kan al deze verschijnse'en trachten te verklaren en daarmede eenigszins verontschuldigen, als ge volg van de bezetting, maar met een verklaring alleen is het 'eger weinig gebaat. Er moet een grondige veran dering ten goede komen. Deze is alleen te bereiken, als iedere mili tair. van hoog tot laag zich stellig en ernstig voorneemt, een streen te Zetten onder het verleden en een nieuw begin te maken In het bijzonder is het noodzakelijk, dat elke officier, in het volle besef van de beteekenis van den eed, door hem afgelegd en ieder onderofficier in zijn eigen gezagskring door woord en daad een verheffenden invloed OP zijn ondergeschikten uitoefent Iedere meerdere moet ervan door drongen zijn, dat op hem een zware verantwoordelijkheid rust ten opzich te van het lichamelijk en het gees telijk welzijn van zijn ondergeschik ten. Dezen worden maar al te vaak na hun diensturen volkomen aan hun lot overgelaten, hoewel men weten kan dat lediggang een der gevaarlijkste Vijanden van den soldaat is. Voor geen enkelen meerdere is de 1 dienst afgeloopen met het laatste uur van het oefen- of dienstrooster. Zijn plicht vordert van hem. dat hjj te allen tijde zorgt voor het welzijn van den troep in den ruimsten zin en zijn menschen leidt naar het goede en afhoudt van het kwade en verkeerde Door een gemeenschappelijke en krachtige samenwerking, maar zoo ook alléén, is het mogelijk een nieuw leger te vormen, dat aan de hoogste eischen voldoet Het kén en het móet WOENSDAG, 3 APRIL Hilversum I (301 M.): V.A.R A - uiitz. 7.00 Nieuws, gymn. en Gram. 10.20 Kodkpraatie. 10.35 Plano 11.00 Over muziek. 11.30 Piano 11.45 Ber. krijgsgev. 12.00 Lunchmuziek, 13.00 Nieuws. 13.15 Politie-muziekkorps. 13.45 Piano en zang. 1415 V d Vrouw. 14.30 Kwintet. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 Gevar. concert. 16.00 Njeuws. 18.30 Over atoom-energie. 19.00 Gram. en causerie. 19.30 V. d Ned. Sfcriidkr 20 05 Vaudevjlle-ork. 20.35 Hoorspel. 21.15 Resid ork. 22.25 Causerie. 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Gram. Hilversum II (415 M.) N.C.R V- uitz. 7.00 Nieuws. 13.20 ..Melodia". 14.00 Gram. 14.15 Zang en 'clavecim- bel. 15.00 Oude muziek 16.00 Over postzegels. 16.15 Gram. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Concert. 18.30 Over In die. 18 45 Koor 19.00 Nieuws. 19 30 Engelsche les. 20.05 Causerie. 20.20 Phiih. orkest, 21.10 Over atoom energie. 21.30 Koor. 22.00 Nieuws en causerie. 22.30 „Bel Canto". 23.15 23.50 Gram. De Britsche labourregeering gaat de doktersrekening afschaffen. De revolutionnaire maatregel dien Be- vin voorstelt, de „National Health BUI bepaalt dat van 1948 af iedereen in Engeland reeht heeft op kostelooze medische behande ling, met inbegrip van specialisten hulp en tandarts. Daarbij behoeft men geen „ziekenfonds"-oremies te betalen en Is men niet gebonden aan eenigen wachttijd. Alle zieken- huizen zullen verder door den staat worden overgenomen, zoodat er een einde komt aan het systeem, dat alle groote Engelsche zieken huizen, de meest beroemde niet uitgezonderd, uitsluitend afhanke lijk waren van liefdadigheidsbij- dragen, straatcollectes, bazars con certen enz. De British Medical Association, waarin 50.000 doktoren georgani seerd zijn, is, gesteund door de conservatieve pers, een heftige campagne tegen het plan begon nen, en de conservatieve partij za- in het lagerhuis oppositie voeren tegen het ontwerp. De voornaamste argumenten te gen den maatregel zijn, dat de doktoren op deze manier staats ambtenaren zoudep worden, gelijk de ziekenhuizen staatsinstellingen zouden worden, hetgeen het ,men- schelijke contact tusschen dokter en patient en tusschen ziekenhuis en patient" niet ten goede zou ko- mem De nieuw te stichten „me dische centra' zouden overvol wor den en de patiënten zouden uren moeten wachten. De meening van den „man in the street" is echter heel wat gunstiger. Over het algemeen juicht men den nieuwen maatregel toe. Ook wat betreft de ziekenhuizen, die im mers moeten bestaan van de min of meer grillige luimen der iefda- digheid en meest in een deplora- belen staat verkeeren, zelfs bij het beroemde St. Mary's Hospital in Paddington, Londen, de bakermat den penicilline. Over het algemeen is de opvat ting der Engelschen, dat ze blij mogen zijn. dat zij nu ziek kunnen worden, zonder nog de zorgen voor dokters- en zieken huiskosten te moeten dragen. De tegenstanders voeren daarte- lenover aan, dat de menschen de dokterskosten weliswaar niet zul len behoeven te betalen, maar de rekening wel op hun belastingbil jet zullen terugvinden, daar de nieuwe dienst in de eerste jaren naar schatting 152 00000Ö per jaar zal kosten. Het zal een stormachtig debat worden in het Engelsche lagerhuis, dat 15 doktoren en tandartsen telt. aldus meldt U.P. In een te Groningen gehouden vergadering van de Stichting voor den landbouw zijn o.m. ter sprake gekomen de prijzen, welke thans in hotel- café-, pension- en res- tauranI-bedrijven worden gevraagd. In antwoord op desbetreffende vragen verklaarde minister Mans- holt, dat deze prijzen belangrijk zullen worden veriaagd. Naar aanleiding van 'een opmer king t.a.v. de hooge loonen in het ambacht zeide de minister, dat maatregelen in voorbereiding zijn, waarbij gespecificeerde nota's ver plicht zullen worden gesteld, zoo dat precies kan worden nagegaan, wat er voor arbeidsloon, materiaal, enz. wordt berekend. De minister betoogde de nood zakelijkheid, dat de regeering de prijsbeweging blijft controleeren. Het mag hier niet zoo worden als in Frankrijk en België waar men £wi+priJ^rng ed naar den afgrond Maatregelen om tot rigou- handelPro3rV?riaginpen te komen in handel en industrie zijn in voor bereiding, doch het Ned volk zal eraan moeten wennet dat het moet betalen, wat de artikelen kSl- Bij het kruisverhoor, dat gis teren te Neurenberg aan den voormaligen rijksminister van builenlandsche zaken, von Rib bentrop afgenomen werd, maakte deze een slumperigen indruk. Ribbentrop ontweek zoo goed als alle gestelde vragen van Sir David en nam zijn toevlucht tot ontkenningen, die af en loe een komisch effect maakten. Zoo moest von Ribbentrop be ginnen met toe te geven, dat hij als minister van buitenlandsehe zaken niet eens kennis droeg van het bestaan van het volkenbonds- besluit van 1927 inzake de uitban ning van den oorlog. Niet minder vernederend was het voor hem. dat hij bij herhaling betoogde over belangrijke buitenlandsehe oro-ble- men niet te zijn ingelicht, of daar in niet te zijn georienteerd. Toen Maxwell Oostenrijk aansneed, ver ontschuldigde von Ribbentrop zich bij voorbaat met te zeggen, dat bij- het probleem Oostenrijk eigenlijk slechts van den buitenkant kende. Niettemin trachtte hij het tribu- "aal te doen gelooven, dat in Ftbr. 1938 te Berchtesgaden op Sehusch- "jSS in het geheel geen pressie was uitgeoefend. De eenige pressie wa- ren misschien „de invloedrijke per soonlijkheid van den Fuehrer en de kracht van diens argumenten". Met documenten toonde Maxwell evenwel aan, dat Ribbentrop per soonlijk het historische memoran dum van Hitier aan Schuschnigg had overhandigd, waarin de Duit- sche eischen gesteld werden, doch de zichtbaar in verlegenheid ge- brar-hte von Ribbentrop verstom te „Het klinkt merkwaardig, maar ik ken den inhoud niet en ik weet alleen, dat het erom ging, orde te scheppen in de verhoudingen tus schen Duitschland en Oostenrijk." Ofschoon deze voorstellen niet voor discussie vatbaar waren en met militaire maatregelen binnen drie dagen gedreigd werd, hield Ribbentrop vol, dat hij geen druk op Schuschnigg had uitgeoefend en hij voegde eraan toe, dat hij den Oostenrijkschen kanselier bijzon der sympathiek had gevonden. Maxwell wees herhaaldelijk met den vinger naar de beschuldigden Keitel en Von Papen, die eveneens bij deze onderhandelingen aanwe zig geweest waren. Uit Jodls dag boek citeerde hij opmerkingen over de groote beroering, die in Oosten rijk gewekt was door de Duitsche troepenbewegingen. Maar ook daarvan zeide deze hoogst merk waardige minister buitenland sehe zaken niets te weten. Overgaande tot de behandeling van den aanval op Tsjecho-Slowa- kije, maakte Maxwell de situatie voor von Ribbentrop zoo mogelijk nog pijnlijker door documenten over te leggen, waaruit bleek, dat de minister zelf de leiding over Henlein's partij aan zich getrok ken had, Henlein strikte beveien gegeven had om onder geen oeding tot een accoord met Praag te "aken, Tiso onder bedreiging met een aan val dwong tot de verklaring van Slowakije's onafhankelijkheid en Italië en Hongarije op dén uitein delijken aanval op Praag voorbe reidde. Ondanks dit alles wilde Von Ribbentrop het gerecht doen ge looven. dat hij niets geweten had van Hitler's plannen om den Tsjechoslowaakschen staat te ver nietigen Ter wees-legging van zijin be- zirli i V 1 I weerlegging van zijtn oe- winding gez**d' desondanks te antwoorden: j wering, dat hij tot hot laatste toe Ribbentrop zich. I een overtuigd voorvechter ge- weest zou zijn van een goedie ver standhouding met Engeland, kreeg Von Ribbentrop één van zijn eigen stukken onder de oog-en: een ad vies aan Hitier om tegenover En geland vriendschap te veinzen en tegelijk strikt geheim een coalitie tegen Engeland op te richten Hij was zichtbaar uit het veld ge slagen, toen hij dit document kreeg voorgelegd. Maxwell haalde nog een andere uitspraak van Von R. aan. In Maart 1940 namelijk zeide hij tegen Mu-ssolini en Giano in Salzburg, dat hij blij was, dat de oorlog met Engeland was beg-onnen. Toen de prosecutor hem op de tegenspraak in zij-n verschillende antwoorden wees, antwoordde hij: „Ik weet niet. of men dit leugen® kan noemen; het gaaf hier om diplomatie." Wat de oorlogsmisdaden betrof, moest Ribbentrof bekennen, dat hij Aanwezig was geweest bij het onderhoud, waarin Hitler den Japanschen gezant Osjima vroeg gevangen genomen Amerikaan- sche vliegers voortaan niet neer e i rin doch op te hangen. Maxwell weerlegde voorts R.'s bewering, dat hij „honorair" lid van der S.S. was, door te bewijzen, dat hij reeds in 1933 ljd werd. met speciaal verzoek, in het „Totenkopf- regiment" te worden opgenomen. Wat de concentratiekampen .aanging, verzekerde hij onder eede dan naam Mauthausen pas in Neu renberg gehoord te hebben. Hij wist slechts van twee concentratie kampen: Dachau en Oranienburg af. Daarop legde Maxwell hem tenslotte zijn eigen betoogen voor, volgens welke Ribbentrop voor stander was van de hardste metho den van strijd tegen partisanen, die hij „met inbegrip van vrouwen en kinderen" wilde uitroeien. .Zoo iets heb ik misschien in op winding gezcid", verontschuldigde Persexcursie, die het dep. van Handel en Nijverheid dezer dagen door het O. en N. des lands £lf.?n.i*ee?deJ verschafte gelegen heid hierin inzicht te krijgen. i„Hh^t-?ns.v^ndaaS tot de metaal- u beperken, vrijwel alle J» nmrfMri Le° in deze industrie de productie hervat, al is de be drijvigheid niet overal a el ii k Groote bedrijvigheid zagen we bij voorbeeld in de bllkfabricaee mi men veelal uit oud materiaal' lanes wonderlijke wegen petroleumver- gassers e.d. maakt. Betrekkelijk groot is ook de be drijvigheid in de ijzergieterijen in de werven voor de binnenscheep vaart die de Duitsche invasiesche- Pen weer tot een bruikbare »ijn- vloot ombouwen, kortom overal waar men redelijk van grondstof fen voorzien kan worden Gering is de activiteit b.v. in de electromo- toren productie, vooral door mate riaalgebrek. veüne 1 den ewaarcf 2» TT daar weer export plaats vindt. Zoo ontvingen onze scheepswerven en een Nederlandsche machinefabriek belangrijke opdrachten uit het bui tenland, o.a. voor de Noorsche Koopvaardij. Ruwijzer, waarvan wij voor den oorlog de voornaam ste exporteurs van Europa waren wordt door ons weer uitgevoerd' zij het nog in bescheiden mate We vernamen echter dat binnenkort de tweede hoogoven in IJmuiden zal worden ontstoken, zooals men weet is sinds October '45 één hoog oven in gebruik - en dat zal onzen ruwijzerexport stellig ten goede rii^T' Andere exportproducten zijn electnsche huishoudelijke ar- tikelen zooals radio's, strijkijzers, zlnri^S65S' dl? weer bij tiendui zenden gemaakt worden, en ook voor onze edelmetaalindustrie be staat m het buitenland groote be- iq?I g' Geraamd wordt dat in 1946 een export van goud en zilver werken ter waarde van 15 a 20 millioen gulden zal plaats hebben, voornamelijk naar de V. S„ Cana- da Zwaden en Zwitserland Tegenover deze export-klanken den00!?" i?tn- ook som'bere gelui den Staalfabrieken en de oedrii- ven die non ferro metalen verwef. ken, zijn voor hun grondstoffen op import aangewezen, evenals de eiectromotoren industrie. Boven dien is invoer van machines ter vernieuwing van het machinepark hoog noodig. Alleen aan metaaihe- werking-smachmes werden een 750 s "J5® 'n Engeland besteld ,,^aUU^ vormt de energie voorziening nog steeds een ernstige belemmenng De nettoproductie vo°r Maart was 24.500 ton per werkdag; dit is 54% van het no?! male quantum van 1939. En daar de voedselsector, het verkeer en de binnenscheepvaart voor 100% van brandstof voorzien worden, schiet eLTTüu metaalindustrie slechts een deel van de rest over het arbeidersvraagstuk' Dat artikffTpVrTg Te Volgend Gisterochtend is een over de ge- heele Ver Staten verspreide s-takine begonn en van 400.000 mijnwerk er! in de kruinkoolmijnen De staking 1<on<hg,d door John Lewie, de -United Mine- vnifi+I? u Z?iüat de directies zijn U af£eslagen, in hou- DerTikaT J j*a van tien cents kool in ucferden to° steen- eTwêlvaarU?on^rkerS-EeZOndhPi'i3- skaahndu'Strie, die zich pas s ld van de staking van fniufn geleden zal het eerste slachtoffer zijn van deze mijnwer- kersstaking Zoo heeft b.v de Illi nois Steed Corp. bekend gemaakt, dat 20 hoogovens gesloten zouden moeten worden HET BLAUWTJE. VII slot. Er waren enkele maanden ver- loopen, toen ik vernam, hoe wceed het lot den armen kapitein had behandeld. Het was, naar ik vreet voor een deel zijn eigen schuld hoewel hij het van die ziirie nJÜ-f zal bezien wn han nooit zoekngedaanhad huwell-^aan- o J-Vi1 „er als een heilig, ridderlijk scnud hoog houdend, had hij zijn nand, zijn hart, zijn landgoederen, zijn kasteel, de droomende koeien en beleefde pachters, zijn heerlijken wijnkelder en alles, wat hij verder bezat, aan de voeten neergelegd vanDaisy Na al die lange jaren van zorg en strijd welke zijn moeder had gewijd aan de bescherming van zijn vrijgezellen-bestaan was hij gevallen. Hij had zijn hart verioren aan Daisy. En zij, zij had bem geweigerd! Niets wetend van zijn fachotsche bezittingen, had zij hem een blauwtje laten loopen. Dat hoorde ik van anderen. Het was de kapitein zelf, .die het verhaal voor me afmaakte. We ontmoetten elkaar in dezelfde bar in Londen We dronken dezelf de borrel. „Weet je, wat ze zei?" merkte hij plotseling op. „Ze bedankte me zeer voor de groote eer die Belgische meisjes ziin beleefd, weet je .maar ze had besloten te trouwen (met mijn chauffeur."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2