DE TOESTAND VAN 's RIJKS FINANCIËN DE KONINGIN HULDIGT DEN NED. ZEEMAN „Ik sta in voor wat ik deed" Broodgraan tot midden Juni DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. distributienieuws DIK TER BUIK neemt maatregelen Minister becijfert staats schuld per 31 Dec. lr"> op 23 milliard Export: levensbelang voor ons land OVEREENSTEMMING OVER PERZIË? Uitreiking van onderscheidingen Keitel getuigt „Ook als mijn daden fout ^legef'6 lei<Üng DuU~ Thee, koffie en een ei be kaarsen zijn vrij geweest xijn" De „Tromp" naar Amsterdam Minister Van Acker ontrouwt beleid Ned. bergingsexpeditie naar Frankrijk Ernstige situatie voor Nederland Insuline vrij R'dam Giro 9096 Directeur: joh. Kuil pers Hoofdred.Mgr Dr. j. Witlox. al». Redacteur! H. A. Paalvast. Drukke1 N.R.C. N.V. tntg- v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCKE COURANT DONDERDAG 4 APRIL 1946 68ste JAARGANG No. 19978 \bOft! 13.25 p kwart f 1.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres; Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. -mm. Aan die memorie van antwoord naar aanleiding van de nota be treffende den toestand van 's Rijks financiën is het volgende ontleend: De begrooting voor 1946 lal de zer .dagen aan de Kamer worden overgelegd Hoewel toegegeven moet wor den. dait de z.g. onzichtbare staats schuld een zeer hoog bedrag ver tegenwoordigt. kan de minister toch niet accoord gaan met de in het Voorloopiig Verslag tot ui'ing gebrachte meening, dat het bedrag daarvan op 30 Juni 1945 ap rond 10 milliard zou moeten worden gesteld Volgens de hem ten dien ste staande gegevens moet dr totale staatsschuld per 31 Decern ber 1945 op rond f 23 milliard war den beciiferd De tekorten vande voorgaand* dienstjaren, van oorlog en bezet ting, moe'en als feiten worder aanvaard. Tusschen oude en aieu we schulden zal geen verschil kun nen worden gemaakt De schatting van een tekort van mWliaird voor het geheele jaai 1945 acnt, de minister nog aan der lagen kamt. Ook voor 1946 is te vreezen. dat de begrooting vooi den geheelen dienst een tekori van buitengewoon ernstigen c.m vang zal aanwijzen. De minister merkt op. dat het primaire doel van het regeerings beleid niet is en niet kan zijn ver laging van de staatsschuld, maar het leggen van een nieuwen grono slag voor den wederopbouw van een zelfstand ie en welvarend volksb'—rnnn Onze economische politiek De minister is het volledig eens met de opvatting .dat de economi sche politiek in al haar vertakkin gen van het grootste belang is voor de ontwikkeling der Rijksfinanciën Naast een sterken uitvoerdrang bestaat er in vele landen een groote invoerbehoefte en niets mag dnn. ons land worden verzuimd, wat het een aandeel in de voor ziening dier behoefte zou kunnen verschaffen Er liggen voor ons land in de wereld nog andere kan sen dan alleen aan de overzijde van den Noord-Atlantischen Oce aan De regeering acht nauwe eco nomische samenwerking met onze nabuurlanden van groot belang. Regelmatig vinden besprekingen plaats met België, Luxemburg en Frankrijk Dit houdt echter niet in, dat zou moeten worden ge streefd naar het verkrijgen door aansluiting bij anderen van een zooveel mogelijk autarkisch econo misch gebied Voor Nederland is het van het grootste belang den uitvoer in het bijzonder naar die landen te rich ten. velke voor ons onontbeerlijke voedingsmiddelen en grondstoffen kunnen leveren. Met het oog hier op zal in het bijzonder de uitvoer naar Zuid-Amerika alle aandacht verdienen. Het zou in bepaalde ge vallen getuigen van kortz'chtige politiek, indien exportmogelijkhe den in de toekomst werden opge offerd aan iets hoogere binnen- landsehe voorziening in het heden Het is voor Nederland een levensbelang een aanvang te maken met den uitvoer naar verschillende afzetgebieden voor deze geheel in handen zijn gekomen van onze con currenten Over de gepaste grenzen van de overheidstaak op - economisch ge bied vereenigt de Regeering zich met de beschouwing van die leden, welke een geleide economie, die een zoo volledig mogelijk gebruik van het productie-apparaat, het voor komen van verkwisting in de par ticuliere onderneming, een nivel- eering van de conjunctuurgolven n een rechivaardi.ee verdeel ine van het nationale inkomen ten doel heeft ook voor normale ijden - aanvaarden. Tegenover het particulier initia tief staat de Regeering, mits het de bereidheid toont zich aan deze doelstellingen loyaal te onderwer pen. allerminst afwijzend. Dat in een tamelijk nabije toe- umsi met een niet onaanzienlijke werkloosheid in ons land moet worden gerekend, staat naar het oordeel der regeering niet vast. De Iraansche gedelegeerde Hussein Ala (met papier in de hand) in den Veiligheidsraad stelt zijn collega's op de hoogte omtrent den stand der besprekingen met Rusland. New York. 3 April (Ro). Ui* gezaghebbende bron werd ver nomen, dal tijdens de besloten vergadering van de leden van den veiligheidsraad voorloopig overeengekomen is, om de Sow jet-Russische verzekeringen, dat de Sowjet-lroepen op 6 Mei teruggetrokken zullen zijn en dat dit terugtrekken niet samen hangt met Sowjei Perzische on derhandelingen. te aanvaarden. Veruer zuu overeengekomen zijn de bespreking over de Perzische kwestie op te schorten tot 6 Mei. Dan zal aan partijen gevraagd worden om rapport Uit te brengen. De raad zal dan beslissen of het nog verder noodig zal zijn iets te doen. eder tusschentijdsch Inci dent echter kan door den secreta ris-generaal en den raad ter hand genomen worden. H. M. de Koningin heeft Woens dagmiddag in het paleis Noordemde te 's-Gravenhago aan een aantal op varenden en nabestaanden van ae Ned koopvaardyvloot onderscheidin gen uitgereikt voor uitstekende da den gedurende den oorlog verricht. H. M. verklaarde deze decoraties uit 'te reiken met gevcfelens van voldoening, vermengd met diepen weemoed. voorgelezen besluiten toonen aan .dat de Ned. zeeman overal ter wereld biyk heeft gegeven die deug den te bezitten, die hem een goeden naam hebben doen verwerven; van moed, beleid, voortvarendheid en opofferingsgezindheid De daden Voor de tweede helft van de vier de periode 1946 (31 Maart t/m 13 April). Bonkaarten KA. KB. KC 601. 172 Alg 125 gram boter. 171 Alg. 125 gram margarine. 170 Alg. 250 gram jam. stroop enz 169 Alg. 5o gram thee. 168 Alg. loo gram koffie 167 Alg i ei. Alg. 225 gram huishoudzeep Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 23 Melk B 23, c 23 Melk ?..Utf,r melk 096 aardappelen Utor melk. z kg aardappelen. Bonkaarten KB. re 604. 672 Alg 125 gram boter 671 Alg. 1 ei - 670 Alg. 250 gram jam, stroop, enz 669 Alg. 225 gram huishoudzeep. Bonkaarten LD, LE 604. D 23, E 23 Melk 596 Aardappelen 6 liter melk. 1 kg. aardappelen. T 22 V 22 X 22 Tabakskaarten, enz. 2 rants, rook- of shagtabak ,S;en sigaretten of sigaren) Sr. chocolade of suikerw loo gr chocolade of suikerw. Bon 167 en 671 zijn geldig tot en met 27 April. De eieren k-uionen be trokken worden bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoen,bonnen te verkoopen Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen ..100 of 600 vleesch" voor vleesoh en „096 aardappelen" voor aardappelen wor- den ingeleverd <,„?jarsen sullen voortaan weer verkriri„hbon in de detail-handel Wilhelm Keitel werd Dinsdag ochtend door zijn verdediger in de getuigenbank geroepen en stelde zich aan het gerecht voor als soldaat uit neiging en over tuiging, die 44 jaren zijn land en volk gediend heeft met dezelfde overgave onder den keizer, Ebert, Hindenburg en Hitier. Keitel, die kaarsrecht en met gekruiste ar men achter de microfoon zat, sprak met krachtige slem in zorgvuldig afgemeten volzinnen. „Als Duitsch officier houd lk het vanzelfsprekend voor mijn plicht in te staan voor wat ik gedaan heb, ook wanneer mijn daden fout ge weest zijn" zoo begon hij de ver klaring, waarmede - hij zijn getui genis inleidde. .Schuld en nood lottige samenloop van omstandig heden zullen niet altijd duidelijk te scheiden zijn. Eén ding houd ik echter voor onmogelijk: dat men mannen uit de voorste linie en la gere commandanten aan de fronten met de schuld belast en deze van de hoogste leiding afschuift Dat zou onwaar en onwaardig zijn. Ik ben er van overtuigd dat de groote massa onzer dappere soldaten in den grond behoorlijke menschen waren en dat ze overal, waar de grenzen van het toelaatbare over schreden werden, gehandeld heb ben in het goede geloof aan de noodzaak der bevelen" Na deze inleidende verklaring te hebben afgelegd, hield Keitel een lang betoog over de verhoudingen Keitel beweerde zelf geen be voegdheid tot bevelen te hebben gehad. De bevelen, die hij aan weermachtsonderdeelen doorgaf waren volgens hem alle afkomstig van Hitler, die zelf de bevoegd heid voor zich gereserveerd had. Zijn persoonlijke verhouding tot Hitler was volgens Keitel nooit uit gekomen boven de nuchter zake lijke. Hij heeft het samenwerken met Hitier altijd moeilijk gevonden, omdat deze met sterke vooringe nomenheid tegen oudere generaals stond. Wanneer men bij den Fuehrer met voorstellen kwam, kon men nauwelijks twee zinnen zeggen daarna nam hij zelf het woord en gaf geen gelegenheid tot gedach tenwisseling, zoo zeide Keitel, en hij bekende door dit optreden van den Fuehrer zelf vele malen in on zekerheid te zijn gebracht. l'aaschreces. Het internationale tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg zou op reces gaan van Goeden Vrij dag tot en met 2den Faaschdag, deelt „Associated Press" mede achter de eenvoudige woorden der besluiten zouden boekdeelen kunnen vullen van vriendschap, ontbering, hulpvaardigheid, eenzaamheid, ver driet en zorg over hen, die achter bleven in handen van den onmen- schelijken vijand. Alle ondervonden moeilijkheden bleken echter een spoorslag te zijn tot nog meer voortvarendheid en plichtsbetrach ting, teneinde het vaderland sneller te bevrijden. Het is my een genoegen thans ook persoonlijk te kunnen decoreeren den gezagvoerder met de meeste Ned en buitenlandsche onderschei dingen, den kapitein Romijn Tenge volge van zware verwondingen, hem door den vu and toegebracht, heb ik hem zijn vroeger verdiende eere- teekenen niet persoonlijk kunnen uit reiken". Onderscheidingen H, M heeft hierna de volgende onderscheidingen uitgereikt aan de nabestaanden van wtf'len J Blok, i-n leven gezagvoerder van het ss. Suriname, bronzen kruis met f»pvrvolle v<vrm elding; ?a stuurman ss Penland, C M Snelleman. kruis van verdienste met de gesp; hoofd- mach. ras. Tiba, R Wiebes, bronzen kruis ten 'tweeden malegezagv. ms Tjisadana, J. Naerebout, br. kruis en kruis van verdienste; kap, ms. Sommelsdyk, Ph. Stuut, kruis van verdienste ten tweeden male: verder werd het bronzen kruis uitgereikt aan kapitein P. M. Verstelde, de eer ste stuurlieden, L». J. Butter en F. H. van der Mey, den tweeden stuur man J. I>ekker, den vierden stuur man A. Lokaan de nabestaanden van de kapiteins J. W Koster en A. J E. Lefering, van den eersten stuurman J. Ruigh en van den ma troos-lampenist E. Nome. Tenslotte werden door de Koningin 39 kruisen van verdienste o.a. aan kapitein A. Romijn, en drie medailles in brons voor menschlievend hulpbetoon uit gereikt. In verband met den nationalen feestdag op 4 Mei a.s. zal Hr. Mis. kruiser „Tromp", commandant kapitein ter zee F. Stam. op 3 Mei niet te Rotterdam aankomen, doch te Amsterdam. Onze Brusselsche correspondent seint: Dinsdagmiddag vergaderde de Belgische Kamer om de regeerings- verklaring van het nieurwe kabinet Van Acker aan te hooren. Van Acker zegt daarin, dat de regeering zal afzien van elk initiatief, betref fende politieke aangelegenheden. Betreffende de koningskwestie worden de inzichten der vorige regeering-Spaak bevestigd. De re geering zal voornamelijk aandacht wijden aan de financieele, econo mische en maatschappelijke kwes ties. Na deze verklaring werd de zit ting opgeheven. De Katholieke groepen van Kamer en Senaat, hadden in een voorafgaande verga dering reeds besloten, eenparig te gen de regeering te stemmen. Gedurende den oorlog zijn aan de Fransche kust veel Ned. schepen hoofdzakelijk kustv a airtui gen ge zonken. waarvan vele na te zijn ge borgen, weer in zeewaardigen staat kunnen worden gebracht. Onmiddel lijk na de bevrijding is men met de voorbereidende werkzaamheden be*- gonnen en thans is men aan de ber ging zelf toe. Wilton -Fijenoord heeft zes ber gingstanks gebouwd,, welke naar &a Fransche kust zullen worden ge sleept. Woensdag is de eerste sleep van Maassluis vertrokken. De vol gende week zal het bergingsvaartuig Geja, dat speciaal tot dat doel werd gebouwd, eveneens derwaarts ver trekken De Ned, minister van landb., visscherij en voedselv. Mansholt heeft op de internationale graan- conferentie te Londen verklaard, dat de behoefte aan broodgraan van Nederland slechts tot midden Juni is gedekt. De nieuwe oogst is pas begin October beschikbaar De minimum import zal 90.000 ton moeten bedragen. De minister, die na de verte genwoordigers van Noorwegen en Oostenrijk als derde regeerings- spreker het woord voerde, zeide, dat Nederland zich van den ernst van de situatie volkomen bewust is. Omdat het aan den lijve heeft 38. Commissaris Chogum zat nog zoo'n beetje te zitten, toen hij plotseling opgebeld werd. Het was Dik, die hem vroeg, onmiddellijk per motor naar het havenkwartier te komen. Chogum stond eerst ietwat ver baasd. Toen hij verderen uitleg vroeg, bemerkte hij, dat de ver binding al verbroken was. Snel begaf hij zich daarop naar de ga rage en ging met Dik's motor op weg. ervaren, wat hongersnood betee- kent. De oogst van 1946 zal slechter zijn dan die, welken het land ooit gekend heeft, zulks als gevolg van het optreden van een genadeloo- zen bezetter, alsmede door het tekort aan arbeidskrachten ea kunstmest. Het melkvee ls met 20 pet. ver minderd. De productie van vleesch is ver onder normaal, gelukkig is er wel veel jong vee. De regeering had gehoopt, het aantal dagelij ksche calorieën op te voeren tot 2800, doch het bedroeg op 1 April slechts 2150, inclusief 250 calorieën van ongerantsoe- neerd voedsel. Door verlaging van van het broodrantsoen is dit getal thans gedaald tot 2000. Ook de vetpositie is ongunstig. Slechts 15,000 ton zijn geïmpor teerd van de toegewezen hoeveel heid van 60,000 ton. Indien men realistisch is, kan men niet ver wachten, dat het wereldtekort van 8 millioen ton graan over de eerste helft van 1946 kan wordea gedekt. De toestand zou minder ernstig zijn, indien wij een overzicht had den van hetgeen beschikbaar ia. Met ingang van 1 April is voo» de gebruikers van insuline de dia» tributie van dit geneesmiddel op geheven, met dien verstande, dat met ingang van dien datum inau- MkPtef^lTwachter, Gelukkig "«e door apothekers uiteluRend op hem reen recept mag worden afgeleverd. Nog had d<e val van den auDo nem gwn kwaad gedaan. „Kom mee", zei hij. m omloop zijnde msulmebonnen en „We gaan dien bandiet grijpen. insulinestamkaarten komen tue»- Heh je le revolver bii jet" door te vervallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1