kopenhagen DRIEKLEUR WAPPERT IN Het nationale Welvaartsplan DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Enthousiast welkom voor het Prinselijk Paar bladen met het Ridders van den Olifant APPEL VOOR 176 En toch niet „zwart" Tekort aan brood graan Ook minder aardappelen? Grieksche regent afgetreden H.M. de Koningin naar Rotterdam Bezoek aan „Tjerk Hiddesz" en „O 24" UITEENZETTING VAN MINISTER VOS GONGSLAGEN Een partij der oprechtheid Militaire auto's van den weg R'dam Giro 9098 Directeur: joh Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr j Witlox, Mg Redacteur: H A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg v.d. Maag. bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 6 APRIL 1946 68ste JAARGANG No. 19980 \bonnementspi f 3.25 p kwart 11.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Ted 66804 Advertentiën 15 ets p. mm. Prins Bernhard helpt prinses Juliana in het vliegtuig, waarmede het prinselijk, paar. gistermorgen van Soesterberg naar Denemarken vertrok. (Van onzen redacteur) Kopenhagen, 5 April 1946 Lag Soesterberg in vollen, waar- men zonneschijn, toen het Prinse lijk Paar daar vanmorgen opsteeg voor zijn bezoek aan de Scandi- oaaLche landen, niet anders was het, toen enkele uren later die Dakota neerstreek op het vlieg veld van Kopenhagen. Zon en licht overal, ais ware die warme en heldere atmosfeer een afstraling van dé feestelijke en blijde mani festaties, welke zich iin die komen de dagen tusschen Nederland en Denemarken, Zweden en Noor wegen zullen afspelen. Om 10.50 landde het vliegtuig op Kasuup, terwijl saluutschoten weer klonken Zoodra Prinses en Prins waren uitgestapt werden zij verwel komd docr Koningin Alexandrina van Denemarken, Kroonprins Frederik, Kroonprinses Ingrid en Prins Knud, die mei klein gevolg op het vliegveld aanwezig waren. De begroeting was allerhartelijkst De Koningin, die in het blauw was gekleed, omhelsde Prinses Juliana. De ordedienst op het vliegveld werd waargenomen door politie in gala-uniform en Nederlar.d- sche en Deensche vlaggen wapperden van allen kant T v begroeting waren eveneens aan- •wez de Nederlandsche gezant Jhr W F van Lennep en mevrouw Van Lennzp en verscheidene leden van het gezantschap met hunne dames Een meisje van de Nederlandsche kolonie bood de Prinses bloemen aan Een triomftocht. Juist nadat het eerste vliegtuig met leden van het Concertgebouworkest was geland, vertrok het hooge gezel schap per auto naar Amaliënborg Een ware triomftocht was deze voor het Prinselijk Paar. Overal lanff* den weg stonden schoolkinderen op- gesteld, die geestdriftig zwaaiden met Deensche en Nederlandsche vlag getjes In al de straten welke de stoet passeerde, hingen ontelbare vlaggen en ook de trams en de sche pen in de haven waren gepavoiseerd. In de win'keletalag'es prijkten por treten van Prinses en Prins. Bij het slot werd de militaire eer *>ewezon door de Koninklijke garde, jerwiii een groote menschenmenigte On°rsteiyke personen toejuichte, bijzondere bhmenplein wachtte een namelilk ïrassinS- Hier stonden sche kinderen S'n~h9nderd Nederland- stel van gezondhem f dAe VOOr tïer_ vertoeven Geestdrift,i",. Denemarken kleinen hun, eigen PrinlegroetteJ? en terwijl de gardisten n? mil, ?nns sche uniform met berenmms yi>1" fleurig cordon vormden klonk Je" het ..Wij willen Holland houen" en dan het Wilhelmus. D-irna groeide het gejuich van de kinderen en de eveneens toege- stroomde Denen tot een ovatie, die nog aanhield toen de paleispoort reeds achter de hooge gasten W3S dicht gevallen ..Herkent U m(j niet meer?" Paft6 duurde zoolang, totdat de Prinses en de Prins op het pa.leisba.lcon verschenen Op een teeken van een adjudant trad vervolgens stilte in en o.p de meest eenvoudige en harte lijke wijze onderhield de Prinses zich met de kinderen. Op een gegeven oogenblik nep een der meisjes: „Prinses, her kent GU mij niet meer? De Prinses vroeg: ,,Hoezoo? E«n ae kleine, die allesbehalve verlegen antwoordde kinderlijk lief toch bezocht in het ziekenhuis te Amsterdam". middaguur verschenen verslag en mooie foto's van de aan komst op het vliegveld Vanmorgen Watten alle Kopen- haagsche bla de eerste pagina WeJikomstwoordion In endezer bla- De Koning van Denemarken heeft Prinses Juliana en Prins Bernhard begiftigd met de hoog ste Deensche onderscheiding en hen benoemd tot Ridder in de orde van den Olifant. den, National Tidende, was zelfs een artikel in het Nederlandsch. Ontvangst in het Ned. gezantschap De ontvangst in het Nederland sche gezantschap, die in den loop van den namiddag werd gehouden, had een voornaam doch niettemin hartelijk karakter, wat overigens traditie is bij gezant Jhr. van Len nep en diens echtgenoote. Talrijke leden van de Nederlandsche kolonie en de dirigent en bestuursleden van het Concertgebouworkest werden door den gezant en mevrouw Van Lennep verwelkomd. Toen te 4 uur het Prinselijk Paar arriveerde, stonden enkele honder den geestdriftige Denen voor het gezantschapsgebouw. Op de ee re- trap werden de Prinses en de Prins door gezant en mevrouw Van Len nep begroet en nadat de Prinses mooie orchideeën waren overhan digd, naar den kleinen ontvangst salon geleid, waar zij zich de voor naamste ge noodigden lieten voor stellen, waaronder ook bestuurs leden van het Concertgebouw en de dirigent, E v. Beinum. Vervolgens kwamen de Prinses en de Prins met hun gevolg in den grooten salon, waar de genoodigden en cercle stonden opgesteld. Hier speelde zich een korte maar ontroe rende plechtigheid af. Jhr. Van Lennep deelde mede. dat het H.M had behaagd de militaire Willems orde vierde klasse door Prins Bern hard te doen overhandigen aan de weduwe van den Nederlandschen reserve luitenant F. Biallosterski, die, volgens de door ritmeester Geertsema voorgelezen dagorder, in algemeenen dienst van April tot September 1944 herhaaldelijk in Ne derïand werd geparachuteerd, om eenheid en samenwerking inhet actieve illegale verzet te organisee- ren. In Februari 1945 werd Biallos terski bii een gevecht met die Duit- schers gewond en hij overleed in de gevangenis van Scheveningen. Na voorlezing van dezen dagorder overhandigde Prins Bernhard de onderscheiding aan de nog jonge weduwe van dezen voor Nederland gevallen held. waarna de Prinses haar ontroerd de hand drukte. Tevoren reeds hadden Prinses Juliana en Prins Bernhard ten pa- leize dertig Deensche journalisten ontvangen en een kwartier lang hun vragen beantwoord. welke vooral betrekking hadden op den wederop bouw van Nederland, de verzetsbe weging en dergelijke onderweroen i Vrijdagmiddag is op de Veiling voor de Zuid Hollandsche Eilanden te Rotterdam een kistje appelen verkocht ten bate van Putten's jeugd. De appels, die per stuk over de veilingklok werden ge veild, brachten in totaal de som op van 1880. De duurste ging weg voor 176. Minister Mansholt noemde de zer dagen op de internationale graanconferentie het getal van 90,000 ton tarwe als minimum in Nederland in te voeren, indien na midden Juni de voorraad brood graan zou zijn uitgeput. Dit is de maandelijks benoodigde hoeveel heid. Tot October zal 300,000 ton graan geïmporteerd moeten wor den. Het is de vraag of het huidige aardappelrantsoen van 2 kg per week kan worden gehandhaafd De Grieksche regent, aartsbis schop Damaskinos, is afgetreden. Dit ontslag werd verzocht in een telegram aan koning George van Griekenland te Londen, onmiddel lijk nadat de regent het nieuwe royalistische kabinet-Poelitzas had beëedigd. Dinsdag as zal H.M. de Koningin wederom een bezoek brengen aan Rotterdam. Des middags om half drie zal de koninklijke auto. welke uit de richting Utrecht komend den West zeedijk en daarna den Tunnelweg zal volgen aan de Parkkade arri- veeren, waar de torpedobootjager „Tjerk Hiddesz" en de duikboot „O 24", die, zooals gemeld. Maan dag voor het eerst na zes jaren in de haven van Rotterdam terug keert, gemeerd liggen. H.M. de Koningin zal eerst een bezoek brengen aan de „Tjerk Hid desz" en vervolgens aan de „O 24". Zij zal vergezeld zijn van Haar adjudant ter zee Goossens. Op de Parkkade zal een eere- wacht van honderd man onder bevel van luitenant ter zee v. d. Land staan opgesteld, om de eer bewijzen te brengen. De Koninklijke Bezoekster zal worden verwelkomd door den commandant van de zeemacht in Nederland, vice-admiraal Stroeve en diens adjudant, alsmede door den marinecommandant te Rotter dam, kapitein-luitenant ter zee F. H. M. van Straelen en diens staf chef, luitenant ter zee V, W. Maas. De aankomst van het prinselijk paar te Kopenhagen V.l.n.r.: prinses Juliana, prins Bernhard, de koningin van Denemarken, mevr. Verbrugge. hofdame van de prinses. De Minister van HancLel en Nij verheid, ir. H. Vos heeft gisteravond in een radiopraatje „Op de brug*' gesproken over het door de Regee ring bij de Tweede Kamer inge diende ontwerp van wet tot het ge ven van een wettelijken grondslag aan het centrale planbureau, dat be last is met het opstellen van een nationaal welvaartsplan. Dat regeeringsingrijpen in het eco nomisch leven thans niet achterwe ge kan blijven, is wel een alge meen gevoelen, aldus de minister. Ook op ander terrein kan men zonder moeite de noodzaak van re geer ingsactiviteit zien. Bijzondere taak van de overheid. Op elk terrein heeft zoo de over., heid een bijzondere taak, welke door zeer veel departementen volvoerd wordt. Er moet een plan worden op gesteld, waardoor botsingen tusschen verschillende maatregelen worden vermeden en waardoor het geheel het hoogste nuttige effect bezit, Nationaal kan een regeering op dit ren. oogenblik haar taak niet naar behoo ren verrichten, indien zij niet be schikt over voldoende gegevens. Slechts uit het totale beeld kan eeri oordeel worden gevormd over de maatregelen, die van dag tot dag noodzakelijk zijn In dit licht moet men de poging zien, welke de Re geering wenscht te doen om haar politiek op economisch, sociaal en financieel gebied tot één geheel te doen groeien en als voorbereiding voor dit inzicht is een bureau opge. richt, diat den naam draagt van Cen traal Planbureau. De Regeering is van meening, dat niet alleen voor den eersten tijd na den oorlog, maar ook voor den lan gen duiur planpolitieik noodzakelijk blijft. De wereld kent tihans vele internationale organisaties. geleerd door de bittere ervaring, die twee oorlogen en een wereld-werkloosheid tusschen die oorlogen hebben ach tergelaten. Wil deze internationale plan-economie slagen, dan zal de nationale gemeenschap niet alleen bereid moeten zijn om tot de ver. dragen toe te tredtenmaar ook om deze verdragen te helpen uitvoeren en de nationale taak, die binnen dit internationale plan ligt, te volvoe <D Verscheidene bladen zijn reeds op het verkiezingspad, dat tegelijk een oorlogspad is. Het „Vrije Volk" ligt in adoratie voor de re- geerinig, die het zoo prachtig heeft gedaan. De ministers lijstaanvoer ders van de Partij van den Arbeid krijgen pluimen op hun Excel- lentie-hoeden om van te kleuren. De „Waarheid" daarentegen verklaart in heele o-pscmm'ngen ronduit, dat er geen klap van het regeeringsbeleid deugt. Van weerskanten is er onop rechtheid. doch de kiezers moeten wo-rden gewonnen en dan is veel geoorloofd, vroeger maar. naar het schijnt, ook in dezen tijd van vernieuwing. Ik heb besloten een eigen partij op te richten a la de Nederland sche Volksbeweging de-tijds Lid kunnen worden alle leden van welke partij ook. Ik ga de partijen doorbreken. We breken immers tegenwoordig alles af en door Mijn partij wordt die der op rechtheid. Niet een contra onop rechtheid want dat is negatiel en haalt toch niets uit. Mijn plan dateert al van maan den terug doch een brief van een abon-né deed me besluiten nu maar de stichting der partij te proclameeren. De abonné schrijft o.m.: Mijn zoon was bij het uitbreken van den oorlog nog geen 5 jaren, dus nu nog geen elf. In die afge- loopen zes jaren heb ik door mid del van de HARK een bon kun nen krijgen om een overhemdje en een combi né voor hem te koo- pen. Gaat u maar na, wat dat zeg gen wil, een kind van z'n 5e tot z'n 11e jaar te kleeden met 1 overhemd en 1 combiné! Nu ein delijk een oproep voor textiel punten voor een jas Op enkele weken na zijn we een jaar be vrijd. M.aar waarvan? Van den mof. ja inderdaad. Maar van het bedrog, den zwendel en de leu gen zijn we niet af. Hoe worèen 'wij Nederlanders nu door Neder landers behandeld? We worc.en bezwendeld, bestolen en bedrogen, we worden als kleine kindoren, met allerlei beloften gepaaid. Wat allemaal is er het afgeloopen jaar niet beloofd? Het ls zoo jammer, dat verkeerde menschen ln Duitschland gezeten hebben Al was het maar het laatste lialf jaartje geweest. Daar hadden zij, tusschen Polen. Italianen, Belgen, Russen en Nederlanders eens het verschil kunnen zien van de hou ding onderling. Daar heb ik dik wijls met een kleur op mijn ka ken mezelf geschaamd, dat ik Nederlander was. We kunnen niet in de schaduw staan, wat kameraadschap en gemeenschapsgevoel betreft, met de in lompen gehulde Polen of de in vodden schuifelende Rus sen. En dit gemeenschapsgevoel ontbreekt ook onze overheid. Er is in Nederland tot nu toe geen speciale groep, partij of instelling, die alle arbeidende menschen aan spoort tot een zoo gering moge- lijke arbeidsprestatie Maar on danks dat. wordt er toch over de geheele linie minder gepresteerd dan mogelijk is. De oorzaken? Al- gemeene ontevredenheid en wan trouwen, die ontevredenheid worrit van bovenaf gevoed. Mijn vrouw is invalide, kan niet van huis om in rijen te staan ze verwacht binnen de tien dagen een baby. Tot nu toe wel bonnen, maar nog geen draadje wol. De baby-pakkettendistributie is ook een weinig achter. Er is wel wol te koop hoor. Ja, geen 1.30 of 1.40, maar toch volgens hooren zeggen hiet zwart. Het verhaal luidt aldus: Een winkelier kan bij den fabrikant wol bestellen in elk kwantum, soort en kléur. Er zit alleen een maartje aan verbonden, hij moet i 5.borg storten (dat is om zwarten handel tegen te gaan en een contractje afsluiten om de eer ste 15 jaren geregeld hetzelfde kwantum te betrekken als in 1548 U snapt het zeker al? Die 5 is r.iet zwart, maar borg. Verkoopt die winkelier z'n wol op punten dat zit er 15 of 2,5 cent winst aan. De wol kost zonder punten ƒ6 7, en die 5 zijn geborgen. We walgen van al de onoprechtheid om ons heen, en daar moet juist een overheid een beter voorbeeld in geven. Ik hoop, dat ik vóór het uitbre ken van een nieuwen oorlog nog juist een jas voor mijn zoon te pakken heb. Uit boven gesignal eerden brief blijkt wel. dat het den menschen hoog zit. Op voor de patij der oprecht heid. Controleer uw geweten, of ge voor lidmaatschap in aanmer king komt. HENK VAN DER MAZE 40. Het liep al tegen den avond, toen de twee vrienden het bureau verlieten en zich op weg begaven naar de haven. De maan liet haar zil veren lidht over de schepen vallen. Een visschertje probeerde tever. geefs een vischje te verschalken. Af en toe vloog er een meeuw krijschend over de watervlakte. Kortom, er heerschte een en al rust. Doch deze werd even later verbroken door de haastige voet stappen van Dik en den Commis saris, Na eenig zoeken vonden zij het schip, dat naar Zuid-Amerika zou gaan. Ze wandelden de loopplank op en lieten zich als passagiers Binnenkort is een legerorder te verwachten, waarbij alle militair 1 verkeer per auto op den weg wordt verboden des Zaterdags na 2 uur en des Zondags.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1