f Keitel's hoogste begrip was: f Bondselftal B-Royal Navy 2-3 Vakvereenigingen in Amerika DADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 9 APRIL 1946 PAGINA 2 Trouw ook aan Hitler's laagste bevelen Na de Grieksche verkiezingen Verklaring van koning George Nederl. dank aan België De H. Vader tot het congres te Barcelona Hoover in Nederland Opportunisme contra techniek Huizenbouw in acht weken Nieuwe-W ereldbeschouwingen De rol der Katholieken in de Unions Stoomvaart Maatschappij IX PRO programma Neurenberg brengt ontgooche ling op ontgoocjieling. Die te leurstelling is ïtóet gelegen in het feit, dat de eene laagheid na de andere «en de beklaagden aan het lidht komt. Hoe kon men an ders verwachten? Zij is ook niet gelegen in de omstandigheid, dat die heeren leugen op leugen stapelen om öf hun misdaden brutaalweg te ontkennen, öf om lafhartig de verantwoordelijk heid daarvoor van zich af te schuiven. Maar ze is veeleer daarin gelegen, dat ze, èls ze een zekere rondborstigheid, een ze kere kordaatheid toonen, deze tenslotte culmineert in een be kentenis van trouw, ook aan 's Fuehrers laagste bevelen. Zoo ook nu weer met Keitel. Gisterenochtend kwam hij zicht baar vermoeid aan het einde van zijn getuigenis. Voordat hij weer Daar de bank der beklaagden ging, bekende hij geweten te hebben, dat Hitler's orders, die hij uit voerde. van crimineelen aard wa gen. Hij zag in, dat de houding, dóe hij heeft aangenomen voor het buitenland onbegrijpelijk moet schijnen en daarom vroeg hij aan het einde van zijn verhoor hem niet voor trouweloos en laf aan te Zien. Want hij meende nog aan spraak ie mogen maken op eerlijke soldatentrouw. Hij verklaarde: „Men moet den Fuehrer gekend hebben en weten onder welke om standigheden ik jarenlang dag en nacht heb moeten werken. Daar kwam nog bij onze steeds moei lijker wordende militaire positie. Door deze dingen heb ik mij laten verleiden Hitler's orders door te geven zonder aan de gevolgen er van te denken. Men kan dit mijn zwakheid of mijn schuld noemen, maar in elk geval ls het een feit, Vaak stond ik voor zeer groote gewetensconflicten, maar de eenige consequentie, waaraan ik nooit ge- Koning George van Grieken land heeft zijn lang stilzwijgen verbroken door tegenover de „Manchester Guardian" een ver klaring af te leggen over den toestand in zijn land. De koning sprak zijn voldoening uit over de rustige en waardige wijze, waar op de verkiezingen zijn verloopen. „Dit is allereerst te danken aan Sen onschatbaren dienst, dien de drie groote mogendheden door haar supervisie op den gang van taken bij de verkiezingen in Griekenland hebben bewezen, maar verder ook aan de disci pline der Grieksche bevolking, die niermede heeft bewezen te weten, hoe haar politieke vrijheid te gebruiken." Volgens den koning zijn er twee voorname factoren, die het *1 of niet slagen van de pogingen, om de laatste moeilijkheden voordat de toestand gestabiliseerd ks, op te lossen, beïnvloeden: 1. „De openbare meening van fle wereld, die, naar ik van harte hoop. den gang van zaken in Griekenland met volledige objec tiviteit zal volgen door oprecht en zonder eenig voorbehoud den souvereinen wil van het Griek sche volk te aanvaarden" 2. „De wijze, waarop zij. die nu de meerderheid bii de verkiezin gen hebben behaald, hun groote. door het Grieksche volk aan hen toevertrouwde macht zullen ge bruiken. Ik ben er van overtuigd, dat zij de wijsheid zullen hebben een compromis te sluiten en den vrede in het land te handhaven. De wet moet vonr allen gelden en onvoorwaardelijk zoowel den winnaar als den verliezer be schermen. Dit is van kardinaal belang, omdat ondanks tegenge stelde beweringen het gevoel voor rechtvaardigheid bij het Griek sche volk zoo diep zit ingewor teld, dat alleen op deze basis iets blijvends kan worden opge bouwd." Regent Damaiktnos. Naar aanleiding van de Griek sche regeringsverklaring, waarin gezegd wordt, dat het Grieksche kabinet Damasklnos zal verzoe ken, ook verder zijn goede dien sten te bewijzen, meent men te weten, dat Damaskinos die categorisch ontkent een of andere verklaring over de koninklijke boodschap gedaan te hebben de nitnoodiging der regeering biet zal aanvaarden, DISTRIBUTIE-NIEUWS De dtstriibutleregeltng voor draineer- Dutzen is opgeheven, zxxxtat dSt mate riaal thans vrü In den handel ver- krij Sibaar is. De handel mae scholtoOlteboard vrij afleveren met dien verstande dat drin gende gevallen met voorrang kunnen worden behandeld Oosterhoutsche bouwplaten, welke bestaan uit geperst riet met eenig Hzerdfraad doorvlochten kunnen vrii Tan Ofe fabriek of handelaren worden betrokken Per mZ bouwplaats moei eer^Uzerbcn van 1 ka worden in®® dacht heb, is: tegen het staats hoofd te revolteeren of mijn ge hoorzaamheid op te zeggen. Voor mij als soldaat was trouw het hoogste begrip. Men kan mijn han delingen misdadig noemen, maar men zal niet van mij kunnen zeg gen, dat ik laf of ontrouw Was". Ziedaar de woorden, waarmee Keitel nog eens te over bewezen heeft, een vertegenwoordiger te zijn van den gevaarlijken geest van het Pruisisch militairisme, die nau welijks beter kon worden gekarak teriseerd, dan hij zelf dit deed. Na Keitel verscheen dr. Lam- mers, voormalig nazi Chef der partijkanselarij in den getuigen- etoel. In een bijeenkomst in de Ned. Vereeniging te Brussel heeft bet Ned. comité voor kinderuitzen ding 1945 den Belgischen instanties dank gebracht voor hetgeen zij voor de Ned. kinderen gedaan hebben en nog doen. Het woord werd daarbij gevoerd door den heer J. Valckenier de Greve, ge delegeerde van het Ned. Roode Kruis in België, jhr. J. P. A. van Lennep„ voorzitter van het nat. comité voor kinderuitzending, en den Belgischen oud-minister J. Hoste, voorzitter van het Belgische comité tot hulp aan Nederland. Het Ned. comité heeft den Bel gischen medewerkers een Goudsch bord aangeboden met den tekst uit Mattheus 18:5 „Wie zoodanig een kind ontvangt uit Mijn naam, ontvangt Mij". Bovendien werd aan alle aanwezigen een toepasse lijke plaat aangeboden met een kort gedicht. Z.H. Paus Pius XII heeft Zon dag in een radiotoespraak tot het cathechetdsch congres te Barcelo na gewezen op de noodzakelijk heid van onderwijs in den cathe- chismus voor de maatschappij, die de meest krachtige geneesmidde len noodig heeft „De wereld lijdt aan vele ziekten, aldus de H. Vader, maar weinige zijn zóó ern stig als onwetendheid op gods dienstig gebied". De Paus drong erop aan, dat de jonge generaties „goed doordron gen zouden worden van den Christelijken geest, dat hun geest drift bijgebracht zou worden voor de waarheid, de gerechtigheid en de liefde der evangeliën, en dat ze bezield zouden worden met liefde voor Jezus". „Alleen op deze wijze" besloot de H. Vader, „kan de toekomstige vrede een Christelijke vrede en de eenige, die den naam van vrede waardig is worden opgebouwd.' v- De oud>-piresld>ent der Ver. Sta ten Herbert Hoover zal Dinsdag 9 April om ongeveer 10 uut uilt Brussel op Schiphol aankomen. Hij wondt vergezeld door dir. Fitzge rald van het Amerikaan sche de partement van landbouw, den heer Miaiurice Pate en den heer Pramik Mason, die het contact met de pens verzorgt. Na de ontvangst op het vlieg veld zal het gezelschap zich naar de Amerlka-ansche ambassade te 's-Gnaivenhage begeven voor een bijeenkomst met den ambassade- staf. De ambassadeur, dr. Hom- beek, geeft vervolgens een lunch, waaraan ook een aantal Nederl autoriteiten zal deelnemen. De heer Hoover zal met zijn ge zelschap weer om 5.30 n.m. van Schiphol naar Brussel terugkeenen. De O. 24 is na den zwaren oorlogs tijd in de Rotterdamsche haven weergekeerd. De Navy-keeper Saphin bezweert een Bomdseiftal-aanval (Van een spec, verslaggever.) Het bericht, dat dezer dia gen uit Londen kwam, als zouden zaer bin nenkort 1000 „geprefabriceerde'' wo ningen naar Nederland worden ver zonden, blijkt niet geheel juist. Wel heeft de destijds in Londen zetelende Ned. regeering indertijd duizend van deze vooraf in onderdeelen klaar gemaakte woningen besteld, doch wegens de hooge deviezen-kosten is deze order later ten deele geannu leerd. Slechts die onderdeden ble ven in bestelling welke volgens het bouwsysteem onmisbaar zijn. Het vervaardigen van de andere onder deden, zooals kozijnen, deuren, spanten, dragbalken en dergelijke', geschiedt thans in verschillende Ne- derlandsche fabrieken, waardoor een deviezenbesparing is verkregen van ruim 2500 gulden per woning. De huizen, die van zeer goede hoe danigheid zijn, zouden oorspronke lijk 5000 5500 moeten hebben geko9t. De woningen hebben een semi-penmanent karakter. De indee ling is ruim; zij zullen o.m. bevatten huiskamer, keuken, 3 slaapkamers, badoel en een berghokje. De duizend woningen, die volgens de Ned. bouw- twee aan twee zullen worden opge trokken, worden verdeeld onder die gemeenten, waar de behoefte het grootst en de belangstelling ervoor - ,T- aanwezig is Na het leggen van de De wedstrijd Belgie—Nederland fundeering zal het bouwen ongeveer Antwerpen wordt gespeeld op 8 weken in beslag nemen. 1 Hemelvaartsdag 30 Mei Dat de 101 van Zaterdag nu niet heel em aal op rekening van het „zwakke" Navy-team moet worden geschreven, wend gisteren voor een goed gevuld Feij enoond-Stadion glashelder vastgesteld. Ln een snel en fair gespeelden wedstrijd bleven de Britten overwinnaar met één doel punt verschil, misschien iets meer dan ze verdienden. Ze stonden ech ter in hun verdediging voor aanmer kelijk minder raadselen dan in Am sterdam, zoodat de beide backs plus de doelman beter op toeren konden komen en daardoor het geheele elf tal over het onmisbare zelfvertrouwen beschikte. De „goedkoopere uitgave" van het N eder landsch-elftal-iniwordi rug heeft het er niet slecht afgebracht en met 'n Wilkes-Roozen-Rij vers-trio was die Britsche Navy opnieuw gezonken. Het drietal, hetwelk nu de doodelijke steken moest toebrengen, beschikte noch over de handigheid, noch over het inzicht om den heer Saphin te verschalken. Wel werden er genoeg aanvallen gedaan, dioch het mankeer de aan de afwerking, vlijmscherpe torpedo's troffen de vloot niet. De beste uit den aanval was de collega van Rijvers, linksbuiten Boumeester, die ook al in de school-Verlegh groot gebracht, precies dezelfde slimmig heidjes vertoonde en haast even af gemeten passes als zijn „groote" buurman. Hij maakt tegen België al licht een kansje. Van düen rechtsbui ten Bakker Volewijokers) ging aan merkelijk minder uit. Wat de middenlinie presteerde, geeft geen aanleiding om er dien heer Herberts dringend over op te bellen. Langelaan,, die den laatsten tijd zoo gepousseerd werd. kwam niet boven het middelmatige uit en dit geldt gelijkelijk voor zijn beide buur lui, v. d. Hoeven en Stijger. Wil- ders bewees eens te meer dat hij ondanks Luxemburg in 't Neder- landsche hoort: het was af! De Jong speelde een nuttige partij, van Kaal te deed wat van hem verwacht werd. Het begin scheen hoopvol doch weldra kwamen de zwakke plekken naar voren, hoewei niemand dacht d'at het Bondselftal verliezen zou, zelfs niet toen de Britsche midden voor na 20 minuten hard en hoog scoorde (01). Immers Bakker werk te even later handig den bal over den uitloopenden doelman (11) en nog voor de rust maaide Topham zoo gracieus over het ledter heer. dat Rijshouwer de geboden kans niet kon laten glippen (21). Daarna was .an. gen tijd het woord aan onze gasten, en Van Raalte, die het druk had, moest tenslotte een reeds eenmaal gestopten kogel in tweede instantie laten passeeren (22). De spanning steeg en uit een voorzet van rechts scoorde die Engelsche middenvoor volkomen verdiend,. (23). Heej veel maar weinig effectieve Nederland- sche aanvallen besloten deze nuttig© les. ZWALUWEN—ROODE DUIVELS Naar wij vernemen, zal de voet balwedstrijd ZwaluwenRoode Duivels op 17 April 's middags om uur in het Feijenoord-Stadion te Rotterdam worden gespeeld, door HANS HERMANS. Acht jaren geleden werden de leiders der vakvereenigingen in Detroit door den republikein- schen burgemeester en zijn po litiecommissaris in de gevange nis geworpen. De Unions moes ten en zouden worden vernie tigd. Een der toen gearresteerde leiders is thans voorzitter van den gemeenteraad de tweede man in het stadsbestuur. En de burgemeester van toen zit thans in de gevangenis wegens het aannemen van steekpenningen. Zijn politie-commissaris deelt zijn lot.... Zoo snel gaat de geschiedenis in Amerika. Dezelfde vakvereenigingen, die in 1932 nog geen 3 millioen leden meer over hadden van de 5 millioen, die zij na den vorigen oorlog bezaten, loopen thans naar de 15 millioen. Hun invloed ia enorm gestegen en het ziet er allerminst naar uit, dat die invloed binnen afzienbaren tijd zal tanen. Integendeel; er zijn vak- vereenigingsleiders, die, zondier zich overigens op ideologische basis te stellen, het stille of uitgesproken voornemen koesteren om vanuit de vakbeweging een omwenteling in de staatkundige organisatie van Ameri ka teweeg te brengen. Dat streven leeft vooral m den kring van de C.I.O., een federatie van wat men in Amerika „Interna tiojiale" vakvereenigingen noemt öat zijn vakvereenigingen, dié zichhergroepeering te krijgen zou de niet tot de Vereenigde Staten alleen maar ook tot Canada uitstrekken. Deze jonge federatie, die met haar 6 millioen leden ongeveer even sterk is als de oude American Federation of Labour, die A.F.L., verschilt van deze laatste in zooverre, dat zij de arbeiders organiseert naar de bedrij ven,, waarin zij werkzaam zijn, ter wijl de A.F.L haar leden aaneen sluit naar het beroep, dat zij uit oefenen. Terwijl die eene dus allen in één bond organiseert, die bijvoor beeld in het autobedrijf werken, vereenigt de ander de schilders, de smeden, de timmerlieden, de elec- triciens apart. Dat brengt mee, dat, terwijl de A.F.L. in hoofdzaak belang stelt in de plaatselijke verhoudingen en in de verhoudingen i«n de afzon derlijke staten,, omdat de arbeids voorwaarden harer leden dóórdioor in hoofdzaak worden beïnvloed, de C.I.O., wier leden in groote, over de heele Vereenigür Staten ver spreide bedrijven werken, zidh meer interesseert voor de nationale ver houdingen en de landspolitiek, en daarop invloed tracht uit te oefenen. De belangrijke figuren in deze organisatie denken zich dien in vloed niet zoozeer in den vorm van het optreden eener derde partjj, zooals dat in Engeland gebeurde, dan wel in dien eener algeheele hergroepeering van de kiezers rondom nieuwe, duide lijker op vooruitstrevende of be houdende politiek gerichle par tij-programs. Het is een onloochenbaar feit, dat de tegenwoordige partijgroepeering in Amerika de zonderlingste figuren vertoornt. In beide partijen, in de- democratische zoowel als in de repu- blikeinsche, leven vooruitstrevende en conservatieve elementen broeder lijk naast elkaar. De vraag tot wel ke partij men toetreedt, wordt nog altijd voor het grootste deel uit his torische niet uit gec^-p.-1 po,:<ieke overwegingen be?niw o d Om een democratische partij conserva tieve elementen uit het Zuiden moe ten uitstooten en de vooruitstreven de elementen uit het republikeinsche Noorden moeten aantrekken Do-ch of dat proces zich even snel zal vol trekken als de groei der Unions de geschiedenis gaat snel in Ameri ka, maar dèt is veel gevergd In de vakvereenigingen spelen de katholieken een groote rol. De president van de C.I.O., Phi lip Murray, is een geloovig Ka tholiek. De secretaris eveneens. De derde man niet, maar de vierde weer wel. In de A.F.L, is de president niet»_katholiek, maar de secretaris en de Trea surer zijn het wel. Kardinaal Mooney van Detroit en Mgr. Sheal van Chicago hebben her haaldelijk de actie der vakver eenigingen ondersteund. Tusschen de vakvereenigingen en de cen trale van het Amerikaansche episcopaat in Washington beslaat uitlstekende verstandhouding en samenwerking. Aan katholieke vakvereenigingen denkt men echter evenmin als aan marxistische De katholieke arbei ders hebben echter wel ouderling vereenigingen, die zich in hoofd zaak wijden aan de cultureele en sociale vorming harer leden de kiem van wat wij standsorgani saties noemen. De ledten dezer ver eenigingen loopen cursussen in de leer der Encyclieken, in de katho lieke arbeidsmoraal en zoo meer. Zij zijn slechts zeer gering in aan tal. In heel Detroit tellen zij nog geen duizend leden op de meer dan honderdduizend katholieken, die hier als leden van de vakvereenigingen staan ingeschreven. Zij willen ech ter een keurbende vormen, die bin nen de vakvereenigingen, precies als de communisten, als een goed geschoold, goed gedisciplineerd corps optreedt en op die manier een in vloed uitoefent, veel grooter dan het ledental doet vermoeden. De katho lieken vormen evenals dé communis ten een kern, waar zich de aanhan gers van een bepaalde sociale ideolo gie omheen groepeeren, een poort, waardoor de beginselen in de Ameri kaansche vakbeweging kunnen bin nentreden. HOCKEYWEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIF Zaterdag 11 Mieti zullen de wed strijden N edierl'arn'd—ÏReligi voor dames en heeren in het hockey- sitiadiion te Amsterd-aim wordo- ge speeld. De samenstelling dier ellta 1 ten zal iiet9 afwijken van die der laatste ontmoetingen. DE ENGELSCH-NEDERLAND- SCHE SPORTUITWWSELING. Op 29 April zullen de -oud. Mayor van Hull, de Lady Mayo ress, de Sheriff en echtgenoote, vergezeld door éen sportdelegatie, een bezoek aan Rotterdam bren gen ter bespreking van diverse aangelegenh eden, de En g 1 sch- Spoirtuitw i '•nig ■en. den ort- i -? n- N edier Lamdscihe betreffend' Teir gelegenheid hiervan ontvangst ten stadhuize georganiseerd en een groot bal worden gegeven op dagavond 29 April, in de Rivlèra- hal, waaraan o.a. medewerking zullen verleenen die dame vm- nastiekvereeniging „Aspasia", de gymnastiekvereeniging Kralin gen" en het dansorkest „The Travellers". NT GIEL DE ROODE ONTTRO JAN NICOI.AAS Tijdens bokswedstrijden in Haagschen Dierentuin be! Giel de Roode (uitdager) na nenden strijd een kleine pu overwinning op den huidigen kam pioen, Jan Nicolaas. De Roode kwam daardoor in het bez- van den Ned. welter titel. ten i'de an- en- „Nederland" De directie van die N.V Sloom- vaairt Mij. „Nederland" heeft bekend, gemaakt, dat zij, na verkregen toe stemming van de Afdeeling Eff° m- registratie van den Raad voor het Rechtsherstel, alle niet vroeger uit gelote 0>bligatiën va-n de 'ren.ng 1930 per 21 Mei 1946 pari afió-baar stelt. WOENSDAG 10 APRII Hilversum 1 (301 M.) VARA-uitz.: 7.00 Nieuws gymn en gram 10.20 Kookpraatje 10.35 Cello en piano. 11.00 Gram. 11.45 Ber. krijgsgev 12.00 De Speellieden 12.35 Orkest 13.00 Nieuws 13 15 E. Waiis en Gram. 14.00 v. d. vrouw. 14.30 Koor 15.0® v d. jeugd 17.00 Kwintet 17.35 Kwar tet 18.00 Nieuws en gram. 18.30 Cau serie: Zonnevlekken. 19.00 Piano en causerie. £9.30 v d Ned. Strijd'kr. 20.05 Resid. ork. 20.50 Causerie. 21.00 Piano orgel en zang. 21.30 Orkest ea sopraan. (22.00 Voordracht). 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Ram blers en Gram Hilversum II (415 M NORV-uttz. 7.00 Nieuws, gymna en gram ll.oo Orgel. 11.15 Piano 12.00 Vedelaars. 13 00 Nieuws 13 20 Trio. 14.00 Gram. 14,30 Kamerplanten. Ai- nj* 15.30 Gram. 16.15 Koor 10.46 v d. jeugd. 17.30 Sextet. 18.15 Gram 18.30 Over Indië. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws 19 30 Engelsche les 20.06 Causerie. 20 20 Bel Canto 20 50 De Ch. mili tair 2110 Ph'lh orkest 22 P -euWS en causerie. 22.30—23,50 Gxain.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2