ANALYSTE NETTE MEISJES BEKWAME NAAISTERS ROTTERDAMS HERBOUW jaar geëischt tegen Boelstra Schieda GEMEUB. I ZiT-SLAAPKAMEB WIE RUILT ENIGE bestelbiljet fflEUWE SCHIEP AMSCHE COURANT DINSDAG 9 APRIL 1946 PAGINA 4 ONGEBROKEN POOR DEN RECHTER wEen goeie vent, maar een N.S.B.-er" Goed voor zijn personeel De „oranje-kolonel" Uitbrander van de Duitschers ARBEIDERSTEKORT Aanvoer van drie vier duizend man Russische luchtvaart Handelsovereenkomst FrankrijkSowjet Unie Meisje gevraagd Aank. Chemisch Zit- en Slaapkamer Bovenwoning te Dordrecht KRUYNE JONKER INBOEDELVEILING HET JAPONNENHUIS Een geroutineerde Steno-Typiste Een Jongedame, Een Aankomend Bediende (m.) BROERSVEST Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met ingang van. heden te abonneeren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT'' en het abonnementsgeld te voldoen: doorhalen I a per week ad 0.26 Nadat de Rotterdams che Kamer van het Haagsche Bijzondere Ge rechtshot onder presidium van Jhr. Mr. H. M. van Meeuwen, gis- termidag uitspraak had gedaan in een zevental zaken, werd de vroe- gerere politie-presidenit van Rot terdam, J. J- Boelstra, binnenge leid. Deze 60-jarige, die reeds bij na een jaar gevangen heeft geze ten, wekte geenszins den indruk een gebroken man te zijn. Fier, als of hij nog overtuigd was den juis- ten weg te hebben bewandeld, nam bij in de beklaagdenbank plaats. Op de gebruikelijke vragen, van den president, antwoordde hij luid en duidelijk. Vervolgens gaf de president het woord aan den procureur-fiscaal, Vr. Donker, om het ten laste ge legde voor te lezen. Boelstra luisterde rustig en aan dachtig. De tenlastelegging bevatte .o.a dat hij, als hoofd-commissaris van politie te Rotterdam in September 1942 den inlichtingendienst heeft opgeheven en het personeel heeft ingedeeld bij een bijzondere groep: groep X, die alleen aan hem ver antwoording schuldig was, dat hij niettemin geen doeltreffende maat regelen heeft genomen om te ver hinderen dat groep X, die werkte met en voor den S.D., personen van hun vrijheid beroofde, mishandel de en goederen in beslag nam en ze voor eigen gebruik aanwendde, aat hij vijandelijke propaganda had bevorderd of verspreid, dat hij o.a. hei personeel bij een nota had ver plicht een-filmvoorstelling over de mislukte invasie te Dieppe bij te wonen, dat 't bijwonen van z.g. ka- meraadsehapsmiddagen als dienst werd beschouwd, dat hij personeel had aangespoord een tentoonstel ling over Herlevend Nederland bij te wonen, dat hij zich in een toe spraak tot inspecteurs als volgt had uitgelaten„U moet U eens voorstellen wat het beteekenit als de geallieerden met al die negers hier kwamen". Als getuige h charge werd daar na voorgeroepen H. J. Harp, inspec teur van politie te Rotterdam. Hij bevestigde, dat verdachte ge last had de filmvoorstellingen, die een propagandistisch karakter droegen, bij te wonen. De voorstel lingen hadden o.a. betrekking op het werk van de Nederlandsche en Duitsche politie en op de mislukte invasiepoging bij Dieppe. Spijbe laars, zoo ging getuige verder, wer den door verdachte op het matje geroepen. Ze hebben echter geen nadeelige gevolgen ondervonden. Bij een van deze voorstellingen heeft verdachte van 't podium eeni- ge oogenlbUkken stilte verzocht om de gevallenen bij Stalingrad te her denken. Sprekend over groep X, die ge tuige een verlengstuk van den S.D. noemde, moest hij toegeven,, dat verdachte pogingen in het werk heeft gesteld om tegen haar Duit sche metboden ln te gaan. Dit is echter mislukt. Ook heeft Boelstra eens een der leden van groep X, die een ge vangene had mishandeld, ter ver antwoording geroepen. Zelfs heeft hij foto's van de verwondingen laten maken en een proces-verbaal tegen den schuldige opgemaakt. „Ten opzichte van het personeel" zoo besloot getuige „heeft Boelstra zijn plicht als Nederlander gedaan. Merkwaardig is wel, dat er zes ge- tuigeri a décharge een gloedvolle lofrede over verdachte afstaken. De eerste getuige a décharge was de inspeceur le klasse J. A. Kwast. Naar hij zeide, was Boelstra steeds voor de belangen van zijn perso neel opgekomen. De verhouding tusschen verdachte en groep X was zeer slecht. Meermalen heeft Boel stra te kennen gegeven, dat hij de leden van groep X als de erg ste vijanden beschouwde. Inspecteur Ardon getuigde, dat dank zij de bemoeiingen van ver dachte een lid van het personeel uit Scheveningen is vrij gekomen. Verdachte wist ook, dat er nau we samenwerking bestond tusschen de ondergrondsche en leden van het personeel. Na de razzia op 10 en 11 November gaf Boelstra op dracht de weggevoerde leden van het politie-corps terug te halen. Honderden onderduikers, die in het hoofdbureau en in het raadhuis verborgen waren, voorzag hij re gelmatig van voedsel. Eind 1944 heeft Boelstra zijn auto verkocht, waarvan hij wist dat hij bij de ondergrondsche te recht zou komen. Het personeel noemde Boelstra „een goeie vent, maar een N.S.B.-er". De propa ganda werd door het corps be schouwd als niet van hem uit gaande. Boelstra heeft eens gezegd, dat politiemannen die „gevaarlijke" opdrachten kregen, zich maar tot hem moesten wenden, dan zou hij trachten dat te voorkomen. Inspecteur Swartz zeide, dat ver- dache de bewakers van politieke gevangenen, die N.S.B.-ers waren, had weggewerkt. In den hongerwinter heeft hij alle voorzieningen getroffen om politieke gevangenen van vol doende voedsel te voorzien. „Als chef hadden we tijdens den oorlog geen betere kunnen treffen" riep getuige tot slot uit. De volgende getuige a décharge, hoofdagent S. Blokland verklaarde voor het hof, dat Boelstra aan po litieke gevangenen briefwisseling met hun familie toestond. Daar Boelstra het zenden van Roode Kruis pakketten aan de gevange nen toestond, werd hij minstens driemaal bij de Duitschers ter verantwoording geroepen. Volgens getuige M. Heidema, brigadier der politie, werd Boel stra door groep X de „Oranje kolonel" genoemd, zoozeer was groep X ervan overtuigd, dat Boel stra tegen de belangen van groep X handelde. Steeds heeft Boelstra voor de ge zinnen van ondergedoken politie mannen gezorgd. Ook de laatste getuige, de agent van politie A. Donker, die zelf on derduiker was geweest, liet zich zeer gunstig over verdachte uit. Vervolgens werd de verdachte zelf aan een verhoor onderworpen. Hij verklaarde, dat hij de filmvoor stellingen had gegeven in opdracht van het directoraat-generaal. „Of het personeel ging of niet" sprak verdachte luid, „kon mij niets schelen". „Wist U dat de film over de mis lukte invasie te Dieppe een propa gandistische strekking had?" vroeg Jhr, Mr. van Meerman. „Mag ik zeggen, waarom ik dat deed?" antwoordde verdachte. Boelstra wees er dan op, dat hij met de Duitschers op slechten voet stond. Alles werd door groep X ge controleerd. De Duitschers verwe ten hem, dat hij niet voldoende voor hen deed. Daarom had hij, om den Duitschers den indruk te ge ven, dat hij ook wel eens iets „deed", orders gegeven om de film voorstellingen bij te wonen. Reeds drie maanden na zijn be noeming wist hij, wie zijn opvol ger zou zijn en in het belang van de Rotterdamsche politie achtte hij het beter te blijven. Over de order die hij gegeven had om de tentoonstelling „Herle vend Nederland" te bezoeken ver klaarde verdachte, dat het niet meer dan een opwekking was ge weest. „Bijna niemand is gegaan en ik zelf ook niet", voegde Boel stra er aan toe. De president las daarop eenige passages voor uit de installatierede van den verdachte. „Hieruit blijkt" aldus Jr. Mr. van Meeuwen, „dat uw beleid nationaal- socialistisch zou zijn". Verdachte: „Voor deze redevoe ring heb ik van de Duitschers een uittorander gehad, dat zij niet vol doende op hun hand was. Ik wenschte een vrij volk en een vrij land". Boelstra zeide tot de Germaan- sche SB. te zijn toegetreden om zijn corps te redden. Toen de Jodenrazzia's ter sprake kwamen deelde de ex-politiepresi dent mede nooit persoonlijke maat regelen te hébben genomen. Tenslotte herinnerde de president verdachte eraan, dat hij als reser ve-officier den eed van trouw aan de koningin had afgelegd en dat hij dien dus had geschonden door als lid van de 'Germaansche SS den eed van trouw aan den „Führer' af te leggen. Weer wees verdachte erop, dat hij dat gedaan had om het corps te redden. Mr. J. C. Donker, de procureur fiscaal erkende in zijn requisitoir, dat verdachte zijn best had gedaan, Hij heeft echter gefaald, in een conflict met groep X heeft hij het onderspit moeten delven. Hij heeft dingen gedaan, waarvan hij nu spijt heeft. Hij heeft veel verduurd en veel gedaan om poliltiepresident te kunnen blijven. De Duitschers kozen hem omdat hij N.S.B.-er was en omdat hij reserve-officier was geweest. Hij is volbloed N.S. B.-er geweest, niet °m politie- president te worden. Er zijn geen feiten bekend van positief slechte daden, Integendeel verdachte deed veel goeds. Rekening houdende met deze omstandigheden alsmede met den leeftijd van verdachte eischte Mr. Donker 5 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de beide kiesrechten en ontzegging van het recht ooit bij de politie te dienen. Mr. J. S Hoek, de verdediger. Half Maart is door hel college van Algemeens Commissarissen voor den Wederopbouw gepubli ceerd het „Bouwplan 1946", Volgens dit plan moeten, zooals wij toen reeds hebben gemeld, nog in den loop van dit jaar in de pro vincie Zuid-Holland 4550 woningen worden gebouwd, waarvan in Rot terdam alleen reeds 2500. Het spreekt vanzelf, dat men zich bij de verwezenlijking van dit plan voor reusachtige moeilijkheden ziet geplaatst. Niet alleen immers wordt de snelheid, waarmee de bouw zal plaats vinden, bepaald door de beschikbare hoeveelheid materiaal, maar op de allereerste plaats door het aantal arbeiders, dat er aan zal kunnen medewerken. Teneinde de arbeidsbezetting zoo goed mogelijk te verzekeren, zijn 47 bouwbureaux opgericht, welke de beschikking krijgen over het aantal arbeiders, dat naar raming noodig is om het werk uit te voe ren. Zoo moet bouwbureau 9 (Rot terdam) de beschikking hebben over 3638 timmerlieden, 3112 met selaars, 1011 opperlieden, 1700 schil ders, 289 grondwerkers, 721 beton werkers en ijzervleohters, 1268 stu- cadoors en 4155 overige arbeiders, in totaal dus 15.894 (bouwvakar beiders Onwillekeurig rijst thans de vraag, in hoeverre Rotterdam zelf in staat zal zijn, het vereischte aantal arbeiders tot uitvoering van het plan te leveren. Volkomen nauwkeurige cijfers zijn uiteraard niet te geven, alleen reeds omdat zij zich van dag tot dag wijzigen. In ieder geval slaat echter vast, dat men niet zal kunnen beschik ken over werklooze arbeidskracht ten, eenvoudig omdat er geen werklooze bouwvakarbeiders meer zijn. Bij informatie aan het Ge westelijk Arbeidsbureau ie Rotter dam bleek ons namelijk, dat er praciisch in het geheel geen ge schoolde bouwvakarbeiders meer a!s werkzoekend stonden inge schreven. Daarentegen is wel een aantal Rotterdamsche bouwvakarbeiders werkzaam in de geteisterde gebie den. Begin April bedroeg hun aan tal ruim 2560 (uiteraard is het niet mogelijk volkomen nauwkeurige cijfers te geven, omdat dit aantal voortdurend wisselt). Onder deze arbeiders bevonden zich circa 1200 timmerlieden, 600 metselaars, 200 opperlieden, 150 schilders en 156 loodgieters en electriciens. Intussehen heeft, zooals gemeld, minister Drees besloten om in de tweede helft van deze maand een registratie van alle Nederlandsehe bouwvakarbeiders te doen plaats vinden, juist omdat men over zul ke onvolledige gegevens beschikt. Deze registratie is van het aller grootste belang om het „Bouwplan 1946" te doen slagen. Aan de hand van de aldus verkregen gegevens zal het mogelijk zijn vast te stellen uit welke streken, waar weini» te bouwen valt, bouwvakarbeiders naar elders dienen te worden over gebracht. In dat geval kan tijdig de huisvesting en de voeding van de arbeiders worden geregeld. De registratie kan bovendien een dui delijk beeld geven van de verhou ding tusschen het in de verschil lende vakken aanwezige en noo-| dige aantal arbeiders. bracht in zijn pleidooi de goed, daden van verdachte naar voren Hij noemde verdachte „kinderlijk primitief en eerlijk". Hij achtfc de straf veel te hoog. Over 8 dagen zal het hof ui spraak doen. Teneinde de arbeiders er toe te brengen zich te laten registree* ren, zal het registratiebewijs ln de toekomst dienst doen bij de distri» butie van vakkleeding en gereed!» schap en bij de verstrekking van extra-voeding voor zwaren artoeic^ Bovendien is het niet uitgesloten, dat de uitkeering van overbrug» gingsgeld afhankelijk zal worden gesteld van het bezit van een re gistratiebewijs. Het Plaatselijke Bureau voor den Wederopbouw en voor de Bouw nijverheid te Rotterdam had reeds op eigen initiatief, vooidat het plan van minister Drees bekend werd, in Rotterdam een enquête georga niseerd naar het aantal bouwvak arbeiders, dat in Rotterdam be schikbaar was. Uit deze enquête is gebleken, dat de opgaven van het Bouwplan tamelijk wel kloppen met de wer kelijkheid. Rotterdam beschikt, met inbegrip van de arbeiders, die momenteel buiten Rotterdam werk zaam zijn, over 5609 betonwerkers, metselaars, opperlieden en timmer lieden. Wij vermelden uitsluitend; deze beroepen in de bouwvakken, omdat zij de voornaamste zijn en de overige beroepen steeds in een bepaalde verhouding tot de ge noemde moeten staan. Wanneer met de uitvoering van het Bouwplan wordt begonnen, zal het dus allereerst zaak zijn, de buiten Rotterdam werkzaam zijnde bouwvakarbeiders weder hierheen te doen lerugkeeren. Doch bovendien zullen nog drie vierduizend arbeiders van elders moeten worden aangevoerd. Deze arbeiders zullen in hoofd zaak in de provincie Zuid-Holland en gedeeltelijk ook in Amsterdam worden gevonden. Met het oog op het groote tekort aan woonruimte in Rotterdam ligt het in de bedoe ling deze arbeiders dagelijks op en neer te doen reizen. Hoe men de noodige reisgelegen heid zal verschaffen per trein, dan wel per auto staat nog niet vast, doch in officieele kringen is men ten aanzien van het vinden van een oplossing voor dit ver voersprobleem optimistisch ge stemd. BELANGRIJKE INTENSIVEERING. Te Moskou is de conferentie voor de civiele luchtvaart geëindigd Luchtmaarschalk Astakov, heeft hierbij, naar U.P. meldt medege deeld dat de civiele luchtlijnen in de Sovjet Unie in 1950 een afstand van 175.000 kilometer zullen be slaan. Het passagiersverkeer zou dit jaar vergeleken met 1945 ver drievoudigd worden en in 1950 ver. zeventienvoudigd zijn. Verder ver klaarde hij o.a. dat het materiaal van de Russisohe luchtvaart maat schappij zal worden uitgebreid en gemoderniseerd en dat er twintig luchthavens zullen worden bijge bouwd. voor dag of d.e.n. Hoog loon en goede behandeling. Mevr. DE BOER. Statensingel 58 c, Rotterdam. TB HUUR AANGEBODEN voor Heer alleen, met volledig pension, stromend water, bad kamer en telefoon aanwezig. Te bevragen: Stadhouders- laan 49, Schiedam. Tel. 68131, zag zich gaarne geplaatst op een LABORATORIUM. Br. ond no A 1356, Bur. v. d. Bl., Broersvest 8a, Schie dam. Jongelui die wenschen te trouwen zoeken ongemenb. met keuken of gebruik van keuken. Brieven onder no. A 1335 bur. v, d. blad, Broers- vestgg, Schiedam. mijn z.g.a.n. Damesfiets met prima luchtbanden voor i. g. s£. z. Trapnaaimachine. Briev. onder No. A 1354, Bur. v. d. bl., Broersvest 8 a, Schiedam. aangeb. in ruil voor woning te Rotterdam of Schiedam. Brieven aan Glasindustrie Pieterman N.V., Westvest 17, Schiedam. WIJ KUNNEN NOG PLAATSEN voor verschillende afdelingen Aanmelden i 8 TOOM WASSERIJ „de PAUW" Stadhouderslaan Schledéü. VEILINGGEBOUW PLEIN EENDRAGT 11 (Tulnlaan) SCHIEDAM-C. Dagelijks kunnen goederen worden ingezonden of aan huis afgehaald voor de eerstvolgende van DINSDAG 23 APRIL. a.s. KIJKDAGEN: Vrijdag 19 en Zaterdag 20 April. TELEFOON 69651 Hoogstraat 82 - Schiedam VRAAGT Aanmelden van 9-12 en van 2-5 uur in den winkel. N.V. Verffabrieken „Veveo", Willemskade 15 SCHIEDAM voor Ned., Fransch, Engelsch en Duitsch, leeftijd ca. 17 jaar, voor kaartsysteemwerkz.. leeftijd ca. 18 jaar. Brieven met voll. Inlichtingen aan de Directie. Heer, R.K., ZOEKT KAMER MET PENSI Br. lett KBM, Adv.- wat melt I per maand ad 1-10 verlangd c per kwartaal ..ad 3.25 Naam en adres BH verzending per post te frankeeren «U brief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4