Hollanders in Amerika wwaMmt DADIO Zwaar kaliber in het Westen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 13 APRIL 1946 PAGINA 2 Een streepje voor bij de immigratie? IX PRO De ontbrekende Hollander PROGRAMMA Weer een nieuwe lichting opgeroepen. AjaxDe Volewijckers en HaarlemBlauw Wit Stichting van den Landbouw verkeersongeluk eischt Geen verdere verlaging van het broodrantsoen Naar afschaffing van de benzine-distrbufie Churchill's bezoek aan Nederland Borms terechtgesteld Hermes onderschatte V.S.V. niet Haagsch-Delftsche rivaliteit bij HBS-DHC Nieuwtjes voor de Huisvrouw Binnenkort overpro ductie van groenten? Vragen over export noar Duitschland door ,jT~ HANS HERMANS. Meer dan driehonderd jaar geleden zette een klein groepje strenge Calvinisten, die in En- - geland geen vrijheid konden vinden om hun godsdienst uit te oefenen en deswege in een zeilscheepje, de „Mayflower" den grooten plas overstaken, voet aan wal in de Nieuwe We reld. Zij vormden de meest in vloedrijke kern van het nieuwe volk, dat deze wereld zou be wonen en tot vandaag aan den dag geldt het in Amerika als een soort van adeldom voor ouders te hebben gehad, die op de „Mayflower" mee Kwamen. Iets dergelijks ziet men in de Ne derlandsche kolonie, die zich pre cies honderd jaar geleden neerzet te aan de oevers van het Miehigan- xneer. In deze kolonie, die behalve uit het ettelijke tienduizenden zie len tellende stadje „Holland" nog uit verschillende dorpen daarom heen, dragend de namen der Ne derlandsche provinciën, bestaat en die nog eens ettelijke tienduizen den leden in de grooterp stad Grand Rapids telt, in deze kolonie geldt het als een eer af te stammen van één dergenen, die in 1847 met dominee van Raalte Nederland ver lieten omdat zij daar de beleving van hun Calvinistische overtuiging niet veilig achtten en omdat de deplorabele toestand van den va- derlandschen landbouw in die da gen hen tot het zoeken van een oord met meer bestaanszekerheid dwong. En er zijn er velen in Holland Michigan, die op deze eer aanspraak maken. Men zegt wel eens dat wanneer men alle Amerikanen gelooven moet, die be weren, dat hun voorouders op de „Mayflower" zaten, de „Mayflo wer" een soort „Nieuw Amster dam" moet zijn geweest. Tegen dat wij een eeuw verder zijn, is domi nee van Raalte een soort Norman- dische-invasie-generaal. Het is goed Nederlandseh volk, het volk van Holland Michigan, Het spreekt weliswaar de taal niet meer zoo als een gene ratie geleden, toen slechts in twee der Gereformeerde kerken de dien sten in het Engelsch werden ge houden. Op het oogenblik zijn er nog maar twee. waar in den dienst de Nederlandsche taal is behou den. Maar het kent nog Neder landseh. Wie zich hier als Neder lander kenbaar maakt krijgt over al te hooren: ik ben ook nog van Nederlandsdhe afkomst; mijn grootvader kwam van Friesland, mijn vrouw's vader van Groningen enzoovoort. Ik spreek nog wel een woordje Nederlandseh, En ieder put zich uit om het den gast uit het oude moederland naar den zin "te maken ën hem vooral vee1 te laten van nieuwe-vbgkq emfw kw daar. Er is zooveel veranderd sinds de dagen, waarover hun va ders vertelden en zelfs sinds de Ford heeft een museum. Een hal van zelfs voor Amerika reusachtige afmetingen. Deze hal bevat een zoo volledig mogelijke, verzameling van vervoers- en verkeersmiddelen uit alle landen der wereld en uit alle tijdperken der geschie denis. De prauwen der bosch negers staan er en de tent wagens van den grooten trek. De eerste fiets en de laatste lo comotief. De auto van het En- gelsche Koningspaar en het vliegtuig van Byrd. Men ziet er de zonderlingste gedrochten van auto's en spoorwegwagons, van fietsen en tandems tot tiendems toe. Niets ont breekt, behalve.... de vlie gende Hollander. De eenige die geen pas noodig heeft, die geen 62 vingerafdrukken hoeft te geven, die geen dollars ver teert- en geen domme dingen zegt. deze stille drager van onzen naam in Amerika ont breekt. ZONDAG 14 APRIL Hilversum I (301 m): 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO, 17.00 VPRO. 17.30 VARA, 20.15 AVRO. 8.00 Nieuws en gram.; 9.00 Causerie en orgel; 10.00 VPRO; 12.00 Over Indië; 12.15 Orkest en causerie. 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.50 Ned. Spoorwegen: 14.05 Boekbespreking; 14.30 Concert gebouw; 16.30 Gram en sport; 17.00 VPRO; 17.30 „Oome Keesje"; 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. ooncert; 18.45 Sportpraatje; 19.05 V d. Strijdkr.; 20.00 Nieuws en causerie; 12.15 Gram.; 21.10 Hoorspel; 22.00 Gram.; 22.15 K.L.M.; 22.30 De Romancers. 23.00 Nieuws: 23.15—24.00 Orkest en Gram Hilversum II (415 m): 8.00 NCRV. 9.45 KRO. 17.00 NCRV 19 45 KRO 8.00 Nieuws en Prot morgenwijding: 9.30 Nieuws; 9.45 Hoogmis i h. Gr Seminarie te Roermond; 11.15 Gram.; 12.15 Boekbespreking. 12.30 Orgel (12.45 „Biddend Leger"); 13.00 Nieuws; 13.20 VaudevilIe_orkesp 14.00 Bel Canto" (14.20 Palmpaasch i5.00 Apoloque; 15.30 Viool en piano; 16 30 Ziekenlof. 16.30 Kwintet en gram 17.00 Gewijde muz.; 17.30 Prot kerk dienst; 18.45 Gram.; 19.30 Nieuws; 19.45 „Kampvuren langs den evenaar" 20.00 Sonate; 20.20 „De levende God"; 21.10 Gram.; 2130 Kwartet. 22 00 Nieuws; 22.15 Avondgebed: 22.30 Kwintet: 23.0024.00 Gram MAANDAG 15 APRIL Hilversum I (301 m): AVRO-uitz 7.00 Nieuws gymn. en gram.; 11.00 V d Vrouw; 11.15 Gram.; 11.45 Ber krijgsgev 12.00 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble J. Cantor; 14.00 V cl vrouw; 14.20 Piano en zang. 15.00 Voordracht; 15.15 Gevar concert; 16.30 Zang en pkino; 17.00 Septet; 17.35 Orkest (18.00 Nieuws); „19 05 Gram.; 19.15 Causerie; 19.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 20.05 Partij v. d. Ar beid; 20.15 Kon. Mil. Kapel (20.30 Over tooneel); 21.20 Hoorspel; 22.30 Swing; 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram Hilversum II (415 m): NCRV-uitz T.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.15 Litt. causerie; 11.35 Viool en piano; 12.00 Concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel. 13.45 Gram.; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Gram.; 15.15 Strijk kwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Kamerorkest; 17 45 Sextet; 18.30 Sportpraatje. 18.45 Granv 19.00 Nieuws; 19 20 Gram.; 19.30 Partij v. d. Vrijheid; 19.50 Gram.; 20.05 Landbouwpraatje; 20 20 Delft 700 jaar: 21.30 Gram.. 22.00 Nieuws en actualiteiten; 22.5023.50 „The Crucifixion", oratorium Stainer. dagen van Kuyper, in wiens ge- dachtengang velen hunner nog leven. Goed-Nederlandsch volk bo venal in zijn arbeidzaamheid. Mei weinige mannen is ds. van Raalte begonnen. Mei mannen, gewend aan hei vlakke Hol- landsche land. Mannen die nauwelijks wisten hoe een bosch er uitzag, laai staan hoe zij een boom moesten omhak ken en die zich hier midden in hel oeibosch vestigden. Zij hebben er een land van ge maakt, wijd open en welva rend, gelijk het land, dat zij verlieten. Meer nog dan hel lulpenfeest, waarmee zij ieder jaar in Mei de herinnering aan hun moederland ophalen, maakt deze mstige arbeidzaam heid hen in Amerika gezien. Het is niet in de laatste plaats daaraan te danken, dal Neder land zelf in Amerika een goe den naam heeft, dat Amerika de Hollanders graag ziet ko men en ziet blijven. Dit laatste natuurlijk steeds bin nen de grens van het mogelijke. Zoowel voor de Vereenigde Staten als voor Canada geldt, dat de toe lating van immigranten de eerste jaren nog wel sterk beperkt zal blijven. Vooreerst omdat de ver voersmogelijkheden van Europa naar het Westelijk halfrond ten behoeve van emigranten beschik baar, nihil blijven, zoolang de re- patrieerende troepen practiseh al de beperkte soheepsruimte In be slag nemen. En vervolgens omdat vet's zooals zij bij afkorting van „veterans" worden genoemd, zelf eerst aan bod komen. Eerst wan neer het zich redelijkerwijs laat aanzien, dat bij de omschakeling van oorlogs- op vredes-eonomie de vet's een behoorlijk onderdak hebben gevonden of in korten tijd zullen vinden, kan er van een toe laten van nieuwe emigranten sprake zijn. Doch dan zullen, naar het zich laat aanzien, de Hollan ders een streepje voor hebben om dat zij in Holland Michigan heb ben getoond, dat zij de bouwstof fen kunnen leveren voor de oeste eigenschappen van het Amerikaan- sche volk in zijn geheel. rloer M tafelklmdan f loopertjm, kussens enz. NW. BINNENWEC 202 R'DAM Een nieuwe lichting is weer onder de wapenen geroepen en tal van jonge mannen zullen voor een tijd hei ouderlijk huis vaar wel moeten zeggen Maar als flinke Nederlanders zullen zij zich spoedig weien te schikken in hun nieuwe taak. Vader weet hei nog van vroe ger en geeh zijn zoon nuttige raadgevingen mee. Maar Moeder heeft voor haar jongen nog iets anders. Een soldaat kan naast zijn soldij altijd nog wel iets ge bruiken voor een verzetje ol om in de cantine wat te koopen. En Moeder stopt hem bij het alscheid een extraatje toe. Overgehouden van haar huishoudgeld. Want Moeder spaart een gulden op elk tientje, doordat zij haar bood schappen bij de Gruyter haalt. Daar krijgt zij betere waar en 10°/0 korting. Voor tien gulden aan cassabons één gulden con tant terug En zoo heelt ze kun nen sparen voor een extraatje voor haar jongen. (Adv 1 De Stichting voor den Landbouw heeft op advies van haar landbouw- herstelcommissie een nota gezon den aan den ministerraad, waarin een aantal punten naar voren wordt gebracht ten einde daarmede rekening te houden bij de opstel ling van het wetsontwerp ter ver vanging van het besluit op de ma- terieele oorlogsschaden. Een zoo snel mogelijk herstel van het landbouwproductieapparaat in de geteisterde streken acht adres sante een gebiedenden eisch in verband met de voedselvoorziening van ons volk. Daarnaast is het nationaal van groot belang de mogelijkheid te openen de productie zoodanig op te voeren, dat de export van ver schillende artikelen opgevoerd kan worden, waardoor meer deviezen beschikbaar komen. Om bovengenoemde redenen zal het noódig zijn, dat de regeering de getroffen gebieden financieel krachtig steunt. DRIE DOODEN Donderdagavond had op den Amersfoortscheweg bij Apeldoorn een botsing plaats tusschen een be stelwagen met 7 inzittenden en een militairen auto. Drie dames uit den bestelwagen kwamen bij de bot sing om het leven, allen uit De venter. Verder liep een der vrou welijke inzittende verwondingen op, zoodat zij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de militaire auto slechts één koplamp en wel aan den rechterkant voerde. In een persconferentie over de huidige voedselproblemen heeft minister Mansholt met nadruk er op gewezen, dat men zich in Neder land over de komende broodvoor ziening niet ongerust behoeft te maken, ondanks het feit, dat geen absolute zekerheid kan worden gegeven, dat wij het benoodigde straks zullen krijgen. Het Ned. broodrantsoen rechtvaardigt geen verdere verlaging. Voor een periode van 12 weken hebben wij voldoende broodgranen zonder tot Invoer te behoeven over te gaan. Uit eigen oogst zal voor October niets be schikbaar komen. Ongeveer 150.000 ton tarwe zullen uit den ouden Amerikaanschen oogst en 150.000 ton uit den nieuwen dienen te komen. Van belang is het, dat de Ned. oogst, die nog bij de boeren aan wezig is, zoo goed mogelijk afge leverd wordt. Het zal noodzakelijk zijn op dit gebied wederom con trole-maatregelen te nemen, die ook ten aanzien van den nieuwen oogst zullen moeten gelden De verplichte inlevering van granen zal weer noodzakelijk zijn Dit is vooral noodig, aangezien de pluim vee- en varkensstapel binnen de perken moet gehouden worden. In een radio-rede over het ver keerswezen heeft minister Van Schaik, na er op te hebben gewe zen dat het nog wel eenigen tijd zal duren, voordat we den aan koop van auto's kunnen bevrijden van het ambtelijk dwangbuis van het vergunningstelsel, het volgen de gezegd: Omdat we de controle over het rijden nog stevig vasthouden, mee- nen we, dat de tijd langzamerhand aanbreekt, dat de distributie van benzine kan worden afgeschaft Indien de bezwaren aan deze af schaffing verbonden, overwonnen zouden kunnen worden, beteekent dat een besparing van bijna f 1.500.000 en een overheveling van een leger menschen naar nuttiger bezigheden Het bezoek van Churchill aan Nederland, waarbij de B ritsen e oud-premier te Leiden het eere doctoraat der universiteit in ont vangst zal nemen, is bepaald op de dagen 813 Mei. Gisterochtend is Dr. August Borms, de bekende activist van den vorigen oorlog, die ter dood veroor deeld was, terechtgesteld. Hij werd in 1878 te St. Niklaas geboren en reeds na den vorigen oorlog ter dood veroordeeld. In 1929 kreeg hij echter amnestie van den levenslangen dwangarbeid, die hem in plaats van de doodstraf was opgelegd. Tijdens den afgeloo- pen oorlog was Borms weer een sympathieke figuur voor dót deel der Belgen, dat actief collaboreerde. HET RADIOZEGEL. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de hou der van een ontvanginric'nting aan de verplichting tot het betaien van de luisterbijdrage moet voidoen door voor den 15den van elke maand een onbeschadigd en onge bruikt radiozegel te plakken in het daartoe bestemde vakje der luis tervergunning. DISTRICT I. Voor de tweede maal in dit sei zoen komen de twee „groote Am- sterdamschen" tegen elkaar: Ajax en De Volewijckers. De ontmoe ting van morgen is echter van beduidend minder belang dan het eerste treffen was. Speelden de Meer- en de Mosveldbewoners de eerste maal (16 Dec.) met 5—5 ge lijk, thans zouden de Ajaxieden zich, gezien hun punten voorsprong, desnoods een nederlaag kunnen veroorloven. Wordt deze wedstrijd echter door de rood-witten ge wonnen, dan ligt het ongesla gen! kampioenschap als het ware voor het grijpen. Dat zou een sterk staaltje zijn, en wij ge looven dat de mannen van Jack Reynolds er alles voor voelen om het ondanks het gemis van v. Veen uit te voeren ook; of het hun zal lukken, is vers twee, maar o. i. is de kans niet gering. XerxesA.D.O. heeft weinig om het lijf: het zou leuk zijn voor de zebra's, als zij revanche konoen nemen voor de onfortuinlijke 43 nederlaag in Den Haag geleden. R.F.C.'t Gooi is voor beide par tijen. V.S.V— Hermes D.V.S. aüeen voor de thuisclub van belang in verband met de dreigende degra datie; in beide gevallen zijn de gasten favoriet maar zullen zij er goed aan doen hun tegenstanders niet te onderschatten, ook de Schie dammers niet, ondanks hun 80 overwinning thuis. Als het enfant terrible, dat Emma heet. zich morgen aan het schema houdt en dus de slechte beurt van verleden week laat volgen door een goede, is een revanche in de Kardinaals- stad tegen D.O.S.. waarvan op eigen terrein met 5—1 werd verloren, niet uitgesloten DISTRICT II. Smit is hersteld, en hij denkt ook weer aan voetballen zelfs heeft Kick den heer Herberts .aten we ten dat hij het linksbuitenprobleem in het Nederlandseh Elftal zou wil- len. en kunnen oplossen! In den wedstrijd HaarlemBlauw Wit hangt alles er van af, of Smit al van de partij zal zijn. En hoe Wil- ders speelt! Den eenen keer schrijft men dat blonde Cor op zijn retour Is, den anderen dat hij de Oranje trui volkomen waard is. Feit is dat de Amsterdammer zijn goede te veel met niet-goede beurten afwis selt, en dat hij bijv. j.l. Zondag tegen H.B.S. heel wat zwakker was dan den volgenden dag tegen de Navy Als de roodbroeken weer de beschikking over hun captain hebben, maken zij met alleen in den wedstrijd van morgen tegen Blauw Wit maar ook in de nog uit te vechten slotphase om het kam pioenschap weer een zeer goeae kans. D.H.C. zou een uitstekende gele genheid hebben om van mogelijk puntenverlies van Blauw Wit te profiteeren, ware het niet dat bij den wedstrijd tegen H.B S. de HaagschDelftsche rivaliteit met alle aspecten van dien m net ge ding komt. Thuis wonnen ie Groen zwarten me* 31 maar -,p Hout- Dezer dagen Komt een groote party buitenlandsche vischconser- ven, welke de regeering indertijd heeft gekocht, In den handel net zijn vijf millioen blikjes sardines 1 matensaus en vijf millioer. pilchards makreel en ofie of tomatensaus en vijf blikjes ni.inlm.rds. mak haring Evenals voor den oorlog zal men deze conserven bjj zijn vischhande- laar of comestibleswinkel vrfj kun- nen koopen. Alles wordt in het werk gesteld om ze in elk gi va! voor Paschen in den verkoop te brengen. Geen extraatje voor de feesten. Mede ln verband met de huidige positie van onze voedselvoorziening is het niet mogelijk voor de a.s nationale feestdagen, zooals 4 Mei. extra toewijzingen te verstrekken voor levensmiddelen of versnape ringen Karnemelk zonder bon Met Ingang van 14 Apm zullen nu en dan beperkte hoeveelheden karnemelk ln consumptie worden febracht en zonder bon by de etaillisten verkrijgbaar zjjn Deze laatsten moeten zorgen voor een billijke verdeeling onder hun klan ten. Inplaats van karnemelk mogen ook uit karnemelk bereide produc ten, b.v pap, en taptemelkproduc- ten, zó o a Is taptemelk-Yoghurt, wor den afgeleverd Het ln consumptie brengen van taptemelk ls niet ge oorloofd. Het melkrantsoen. Op een persconferentie heeft mi nister Mansholt medegedeeld, dat of schoon straks, wanneer de koeien de weide ingaan, de melkstroom zal loskomen, het rantsoen van 2 liter melk voor volwassenen niet zal worden verhoogd. Het melkover schot zal voor andere producten worden verwerkt. rust kan het wel eens ver,:eeren. De Rotterdamsche derby tusschen Sparta en Neptunus belooft dubben interessant te worden nu de biauw- witten in hun jongste successen een niet geringen moreelen steun bezit ten; op Spangen wonnen de Kas- teelheeren destijds met 31, maar aan den Abr. v. Stolkweg zou een gelijk spel ons heelemaal inet ver rassen. D.F.C. moet sterk genoeg geacht worden om aan den Mar- kettenweg een kleine meerderheid over Stormvogels te bevecnlen DISTRICT III. De Enschedesche Boys zijn aan het afzakken, en N.E.C. zal er wel in slagen beide punten m Nijme gen te houden. Maar dan nog blij ven er vijf candidaten met vol waardige papieren over. Wanneer echter Quick en A.G.O.V.V geheel of gedeeltelijk stranden op het herstel van Enschedé resp. Hera cles, wordt de situatie overzielve- lijker. Aangenomen althans dat Be Quick en Go Ahead hun uitbeur ten tegen P.E.C. resp. Tuban*;a tot een goed einde brengen, iets dat weinig twijfelachtig is. DISTRICT IV. Het is moeilijk denkbaar dat De Baronie B.V.V. of Helmond N.AC. een kool zou kunnen stoven En wat VlissingenR.B.C. be'reft: Ge eerste maal werd het een gelijk spel, en daar zal het ook nu wel om draaien. DISTRICT V. Het is onder den Martini-toren moeilijk winnen voor Heerenveen, en daarom zou G.V.A.V. wel eens voor de derde nederlaag van Len stra c.s. kunnen zorgen. Leeuwar den heeft nog een theoretisch kansje, en Velocïtas zal aan -ie po gingen van de Friezen >m r'at te behouden wel ten offer vallen. SneekBe Quick gaat gelijk op, evenals Veendam—Frisia. Achi'les heeft in eigen Asser omgeving iets betere kansen dan L.S.C. DISTRICT VI. M.V.V. schijnt in het kritieke stadium adem te kort te komen, maar van De Spechten moeten de roodbaadjes toch kunnen winnen, welke zege nog meer van pas zou komen, wanneer Limburgia het in Eindhoven tegen P.S.V. te moeilijk mocht krijgen. MauritsRoermond wordt waarschijnlijk een her nieuwd succes voor de ci ib uit Lutterade, BleijerheideJuliana opent de gunstigste perspectieven voor de Spekheider blauwheiden, en Brabantia zien we in Treebeek tegen de vlot debuteerende Sport club Emma ten gronde gaan Het Tweede Kamerlid Ruijs de Beerenbrouck heeft schriftelijk aan de ministers van Landbouw. Vis- scherij en Voedselvoorziening en van Handel en Nijverheid ge vraagd of het waar is dat de vooruitzichten ten aanzien van de groentenproductie van dien aard zijn, dat binnenkort op een groote overproductie in Nederland zal moeten worden gerekend tenzij er op ruime schaal kan worden ge ëxporteerd. Hij informeerde voorts of de ministers de opvatting van vele belanghebbenden deelen dat. wil men voorkomen, dat opnieuw zooals voor den oorloa een deel der groenten wordt vernietigd, ook het Duitsche achterland in zeer aanzienlijke mate in dezen export zal moeten worden betrokken Ruys de Beerenbrouck vroeg nadere inlichtingen over berichten als zouden Nederlandsche impor teurs van groenten in het aan Nederland grenzende deel van Duitschland nog steeds niet wor den toegelaten om deze voor onzen tuinbouw zoo noodzakelijken export opnieuw op te bouwen, tc-wijl Britsche en Amerikaansche zaken lieden in het algemeen we) in grooten getale in het door de weste lijke geallieerden bezette Dui'sche gebied werden toegelaten Voor het geval deze exoort alsnog op andere wijze tot stand komt en geleid wordt via niet- deskundige instanties, moet dan niet gevreesd worden, zoo vroeg hij den minister verder dat tengevolge van een niet-oordeelkundig afwer ken der betreffende aangelegen heden een groot deel der geëxpor teerde groenten door bederf voor de consumptie verloren zal gaan in welke gevallen betaling met andere goederen wel geen voort gang zal hebben? Zijn de ministers bereid, aiaus ziin laatste vraag, voor het geval dit onverhoopt nog met mocht zijn geschied in overleg met en door bemiddeling van hun ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken stappen te doen om dezen noodzakeliiken export mede ten einde daardoor indirect deviezen te verkrijgen veilig te stellen en te voorkomen, dat waardevol voedsel in groote hoeveelheden verloren zou gaan, terwijl elders gevaar voor hongers nood dreigt 7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2