De V.-raad opnieuw bijeen Een lichtpuntje voor Brabant De Economische missie in Amerika 4 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Kardinaal Hlond DIK TER BUIK neemt maatregelen r Debat over Iran-kwesfie yoorloopig opgeschort DISTRIBUTIENIEUWS De honnenlijst- Attioe-wed de benoemitag nog niet officieel is afgekondigd, wordt im welingelichte Vaticaansohe kringen het bericht bevestigd, dat kardinaal Augustiinus Htond, mo menteel a&rtsb iesohop vain Poznau. den a artsbisschoppe lijken zetel vasi Warschau, die sedert 1939 vacant jSi zal innemen. Toen de Duit- schers Polen bezetten, verliet de kardinaal het land. waarin bij na de bevrijding terugkeerde. Men brengt deze benoeming in verband met het herstel der betrekkingen tusschen Warschau en den Heiligen Stoel j De kosten van de voorlichtingsdiensten Hitiers schrijfboek Feest in Heesch GEBED VOOR DE PRIESTERS In 1945 voor 320 millioen gekocht GONGSLAGEN De salarissen der onderwijzers Allemaal in den Diesel 3/bm V La Guardia dreigt met aftreden f M Heftig onderhoud met Jruman R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kutlpers Hootared.Mgr Dr. J. Wiüox. Alg. Redacteur. H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uiig. v.d Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEEUkMSCHE COURANT WOENSDAG 17 APRIL 1946 68ste JAARGANG No. 19989 4.bormementspi 13.23 p. kwart 11.10 p.maand f 0.20 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. De veiligheidsraad ia Dinsdag middag opnieuw bijeen gekomen. Bij de opening van de vergade ring werd een mededeeling van Trygve Lie, den secretaris-generaal van de Vereenigde Naties, voor gelezen over de reglementaire po sitie met betrekking tot afvoering van de Perzische kwestie van de agenda Lie verklaarde, dat het voor hem noodzakelijk was zijn standpunt uiteen te zetten, aange zien deze zaak een belangrijk pre cedent zou .kunnen worden voor de toekomstige procedure. De zaak ls zoo gelegen: Of de kwestie wordt automatisch teruggetrokken, totdat Voor de eerste helft van de vijfde periode 1946, 14 t/m 27 April, geeft elk der volgende bonnen recht op het koouen van: Bonkaarten KA. KB, K€ 604 186 Alg. loo gram cacao. 181 Alg. 250 gram, jam stroop, enz 188 Alg. 3 doosjes lucifers 189 Alg pi m. 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 26 melk 2 liter melk B 26, C 26 melk 3l/i liter melk. 104 aardappeieïl 2 kg. aardappelen 682 Alg. 683 Alg. 684 Alg. 685 Alg. bonkaarten KD. KE 604 ioo gram cacao. «50 gram jam, stroop, enz doosjes lucifers pl.m. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten LD, LE 604 26, E 26 melk 604 aardappelen 6 liter melk. 1 kg aardappelen Tabakskaar ten enz» S 24 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import cigaretten) Zr 'im chocola-die of suikerwer A gr. chocolade of suikerwer Qe bonnen kunnen reeds op Don derdag 1» April worden gebruikt met uitzondering van melk en aardappelen waarop eerst met ingang van Maan* dag 22 April mag worden af ge-Ie verd Blijkens de begrooting van het dept. van algemeene oorlogvoering worden de uitgaven voor den Re- geeringsvoorlichtingsdienst in 1946 geraamd op 800.000. Uit den ver koop van het tijdschrift „Commen taar" en het beschikbaar stellen van films e.d. hoopt men ca. 1 100.000 terug te ontvangen. t»aen bureau „Inlichtingen" als ee?u2s.llen oorlog in Londen heeft Schaaf wnneerd- zal op bescheiden tegenwcttirrii?1 heropgezet en ver buitenland a®en kr9fien 'n het tenl. jZakendw^5rrtgrooting van Bui" den buitenlandfch^r, hosten van dienst voor 1946 v°orliehtings- mlllioen gulden. rad op twee Een bekrast en reau ligt in het hartfe vannl f"' in een granaattrechter oud vuil op een mesthoop mel^ A.P. Eens stonden staatshoofd^ trillend voor dat bureau. Het is Adolf Hitler's schrijf bureau, dat daar in weer en wind ligt zonder dat iemand er notitie van neemt. Ook de souvenir jagers laten het liggen, hoewel er nog een flink stuk hout aan zit. Het werd gewoon van de galerij van de rijkskanselarij op straat gegooid en zelfs de touristen kij ken er niet naar om. De Russische schildwachten la ten iedereen toe in de rijkskanse larij, maar de beruchte schuil kelder, waar Hitier waarschijnlijk een eind aan zijn leven heeft ge maakt met Eva Braun. is nog ver boden tenrein» de raad een onderzoek beveelt, óf wel een lid brengt de zaak opnieuw ter sprake, ofwel een bedreiging van den vrede wordt gemeld. Voorgesteld werd de verklaring van Lie aan een commissie van deskundigen voor te leggen. De Sowjetafgevaardigde Gromy. ko stelde voor om deze commissie twee dagen voor het uitbrengen van rapport toe te staan. De Amerikaansche afgevaardig de, Stettinius, drong er opnieuw op aan. de Perzische kwesie op de agenda te houden. De Nederlandsche afgevaardigde mr. E. N. van Kleffens herhaalde zijn argument, dat de raad het recht had de kwestie op de agenda te houden. Hij verklaarde dat het aanvaarden van den sowjet-Rus- sischen eiscfa leiden zou tot het gevaar van ongewensohte diploma tieke pressie, die bij toekomstige geschillen op kleine landen zou kunnen worden toegepast. De veiligheidsraad besloot de discussie over de Perzische kwestie tot na het uitbrengen van het rapport van de commissie van des kundigen op te schorten. Dit rap port moet binnen twee dagen bin nen zijn. De raad sloot de vergadering tot 17 April negen uur Ned. tijd des avonds. Spanje noodt lot onderzoek Om de onjuistheid van de aan klacht, die Polen tegen Spanje heeft gericht, te bewijzen, heeft Artajo, de Spaanscfae minister van buitenlandsehe zaken, aan Mallet, den Engelschen ambassadeur in Spanje, meegedeeld, dat hij „de door den ministerraad geformu leerde uitnoodiging aan de be vriende mogendheden om een echnische commissie naar Spanje te zenden officieel aan de Engel- sche regeering kan overbrengen". Een zelfde officieele uitnoodiging is volgens dit bericht aan de diplo matieke vertegenwoordigers van de V.S., Egypte, Brazilië en Nederland gezonden. Tijdens de vergadering van den veiligheidsraad op heden 17 April al de Poolsche brief over de Spaansche kwestie worden be sproken. Een nieuwe kwestie besloten,' Afrika voor den veiligheid?™^ der V.N. te brengen, aldus meldt radio Delhi. Het ifier bedoelde geschil slaat op een wetsvoorstel in Zuid-Afrika, krachtens hetwelk de aldaar wonende Indiërs beperkt worden in hun rechten om in be paalde deelen der Zuidafrikaansche Unie zich te vestigen of land aan te koopen. De groote sluis te IJmuiden, door de Duitschers grootende&ls vernield, wordt hersteld. In de sluiskolk is een schot aange bracht om de kolk te kunnen leegpompen en de rails der sluisdeuren te controleeren. Na veei kommer en tegenslag is in Brabant weer een licht puntje ontstoken In het landelij ke Heesch, een dorpje aan de Napoleonsbaan van Den Bosch naar Nijmegen, is gisterenmiddag de eerste spade in den grond gezet, waar hopelijk over vijf maandlen tien flinke arbeiders woningen zullen zijn verrezen. Een simpel feit zou men zeggen, maar niet, wanneer men weet, dat het hier de eerste groep be trest van de 10.000 woningen uit het Bouwplan 1946, die nog dit jaar zullen moeten verrijzen. Zoo heeft Brabant ditmaal eens de Drimeur Reden eenoee voor Onze Romeinsche correspondent seint ons: Donderdag, herdenkingsdag van de instelling van het H. Priester schap, zal Kardinaal Pizzardo een radio-boodschap tot de zieken richtenwaarin hij hen zal ver zoeken in vereeniging met het lijden van Christus voor alle priesters der wereld te bidden. Deze boodschap zal Donderdag avond om kwart voor acht door Ie Vaticaansche radio (50.26) in Vederlandsche vertaling worden itgezonden. I>e Neaerl&ndsohe economische commissie te New York heeft in 1945 in Amerika, en Canada goede ren voor een waarde van 320 mil lioen gekocht. Dit beteekent in vergelijking met de cijfers van den vooroo-rlogschen handel met Ame rika een fenomenale groei. Vóór den oorlog immers lag onze invoer uit Amerika op 75 millioen. Dit vernamen we tijdens een pers- gesprek m-e-t den heer Mr. A. H. Philipsen, lid van de economische missie, die een paar weken in het vaderland vertoefd heeft. De heer Philipsen merkte op, dat dit een abnormaal cijfer ls, waarvan we af moeten komen. De voedselaankoop heeft een groote rol gespeeld, bijna de helft van het genoemde bedrag is er mee gemoeid geweest. Textiel is niet veel aangekocht, omdat gereed goed moeilqk te krfygen is. Katoen- en wolvoorraden waren in 1941 al aan- fókocht door de commissie-van tolk. Aanvankelijk was dit een zuiver militaire commissie om aan koop-en te doen ten behoeve van Indië, waarvoor ook de verscheping geregeld moest worden. Toen Indië bezet was, heeft de commissie zich in 1942 en 1943 uitsluitend belast met de goederenvoorziening van Suriname en Curasao. Mr. Steeraberghe had er in October 1945 ad op geattendeerd, dat men op den particulieren handel moest overgaan. Nu geschieden de be langrijkste aankoopen door den handel. Een uitzondering vormen de voedingsmiddelen. De aankoopcom- missie blijft intoisschen voor Indië werken. Het gewone werk echter zal door den diplom&tieken dienst worden overgenomen. Er zal veel uit Zuid-Amerika ge ïmporteerd moeten worden. Voor export naar Amerika zal kwaliteits productie het eerst noodig zfln. De heer Steenberghe zal per 1 Mei den regeeringsdienst verlaten en terugkeeren in het particuliere bedrijf. vieugde en in het hart van Bra bant, Den Bosch, wees daarop reeds de driekleur, die op de Buitenhaven voor het streekbureau voor den we deropbouw van Oostbrabant wap perde. In Heesch zeil was het de jeugd, symbool van het nieuwe groeiende leven, die spontaan en hartelijk uiting gal aan de voldoening van de bevolking door zich rijkelijk met oranje te tooien. Een klein gezelschap van genoo- diigden had zich in carré op het bouwterrein opgesteld in de schaduw van de met steigerwerk omkleede kerk en aan de andere zijde herin nerde een zwaar gehavende molen er aan, hoe verschrikkelijk er in de oorlogsdagen is huisgehouden. Maar hier begint de wederopbouw, zij het ook in bescheiden mate en alvorens zware handen straks de schop zouden opnemen, werd even gememoreerd, diat men thans zoo*. ver was gekomen, dank zij de voort varendheid van mannen, die het wel met Noordbrabant en zijn volk mee- nen. De loco-burgemeester, de heer A. P. v. Hulst, toonde aan, dat cfce bouw van nieuwe woningen hard noodig ls. 91 Woningen moeten als slecht, 34 als zeer slecht worden aangemerkt, terwijl het aantal ontoelaatbare sa menwoningen 48 bedraagt. Mogen het huizen van vrede en voorspoed worden, zoo wenschte de heer J. M. M. Keulemans, hoofd van het streekbureau, en terwijl de vLag werd geheschen en de aanwezigen het Wilhelmus zongen, stak ir. G-. J. M. Bolsius, inspecteur van de volks gezondheid, bij ontstentenis van den commissaris der Koningin» kloek de spade in d«en grond. Pastoor A. J. Smits zag In deze gebeurtenis terecht het begin van een goeden socialen vooruitgang. Een aardig moment was de over handiging van de noodige bonnen voor het materiaal aan den aannemer. Uit de teekening bleek ons, dat ar chitect J. A. de Reus uit Oss erin is geslaagd, doelmatige woningen te ontwerpen, die uitstekend in het landschap passen. Ze krijgen een in houd van meer dan 300 M3 en zullen per M3 slechts 23 kosten, zoodlat elke woning op ca. 7000 komt. Brabant zet dien pas moedig voor waarts. Gelijk gemeld zijn op de rijks- begrooting 1946 gelden uitgetrok ken voor verbetering vam de salarissen van onderwijzend per soneel. Ten einde misverstand te voor komen. wordit er van bevoegde zijde de aandacht o<p gevestigd, dat hier niet sprake is van een geheel nieuwe reeling ter verbe tering van de algemeene salaris- positie van de onderwijzers. Deze kan eerst na afloop van het thans beginnende georganiseerd overleg worden voorbereid. De in de be- grootingsvoorstellen voor 1946 ver werkte maatregel beoogt alleen de voor ide rijksambtenaren sinds de bevrijding tot stand gekomen verfaoogimgen, ook voor de onder wij zerssatoritssen mogelijk te maken. qg De toestand van het maatschappe-, lijk leven vertoont veel gelijkenis met de situatie bij de spoorwegen. I ontbreekt nog veel, maar we rijden weer. Een kapitale vraag is echter.- Hoe rijden we? Evenals bij de' spoorwegen rijden ook op de levensbaan onzer bevolking ver scheiden soorten rijtuigen. Som mige onzer reizen nog steeds at al weer tweede klas electrisch, dat zijn de „beter gesitueerden", andere rijden per stoomtrein,, dat zijn de meeste arbeiders, weer andere en dat zijn de menschen met tegenslagen in serie, moeten genoegen nemen met wagons, dicht getimmerd met het triplex der menschelijke hardheid of tochtig door den kouden wind van het egoïsme. De maatschappijhervormers doen nun best en wanneer men vooral in deze weken, die aan de ver kiezingen voorafgaan, de beloften leest, overstroomt den argelooze het gevoel, dat we over een poosje allemaal „tweede klas dieselen". In loonopzicht is er overigens voor de E.V.C. bij „De Waarheid" nog werk. Verstandige lieden weten wel, dat er altijd onderscheid van talenten, in geluk en welvaart is geweest en zal zijn, doch de levens- rit behoeft door niemand te wor den gemaakt in een tochtigen vee wagen! Aan ons, individueel en gemeen schappelijk. de vaktaak om voor behoorlijk vervoermateriaal zorg te dragen en daarnaast een niet minder eervolle taak om in den trein waarin men rijdt, een be hoorlijk mede-passagier te zijn. 't Komt er immers niet alleen op aan, hoe men rijdt, doch ook met wien men rijdt. Ten aanzien van deze dubbele taak troffen ons twee mededeelin- gen in persverslagen. Ten eerste heeft de nieuwe geestelijk adviseur der R.K. Werkgeversvereniging bij zijn benoeming de leden dier organisatie dringend vermaand toch vooral goede menschen te zijn. Voorts lazen we in een feestartikel van de hand van den Burgemees ter over het 700-jarig bestaan van Delft: „We willen bij dit eeuwfeest eens speciaal erop wijzen, hoe juist een stichter van die industrieën het peil van onzen arbeidersstand heeft verhoogd. De heer van Mar ken stelde aan den groot-indus trieel de hoogste eischen. niet alleen van bekwaamheid, maar ook in socialen zin. Zijn stelregel was reeds in dien tijd, dat de arbeid van ieder moest worden geprikkeld tot de hoogste toewijding en be kwaamheid en moest worden' ..ver aangenaamd door de hoogste wel willendheid en rechtvaardigheid in het onderling verkeer". Juist dat „veraangenamen" ls belangrijk. Zoowel van patroons tegenover arbeiders als omgekeerd en onder ling. De kiem der goedheid, door God ons ingeschapen, komt te weinig tot prachtigen bloei. Goedheid, welwillendheid in han delen maar ook in denken kosten inspanning, want. de deugd der goedheid begint daar, waar het offer zich laat gevoelen. De mooiste verhoudingen op papier, de prachtigste sociale wetten in het staatsblad missen effect, als de betrokkenen en de uitvoerders glashard hun taak vervullen. Goedheid dat is de zuurdeesem der vernieuwingsactie. IJdel als we zijn, stellen we prijs op goede foto's van ons zeil Laat ons niet vergeten, dat we, naar Gods beeld en gelijkenis ge schapen, het meest door goedheid op Hem geliiken. HENK VAN DER MAZE. 49, Op hetzelfde moment brak de hel los in de kombuis. Vuisten, satoeis, kopjes, brillen vlogen door de lucht, en de kok dacht, nat öjio. laatst* uiutr gesia&eu hao. De kapitein, die op de brug stand, hoorde het lawaai en was zeer verwonderd. „AMe haaien en aeeaamwaen. da# m. de kombuis" Even later daalde hij het trapje van de brug af en stevende naar de kombuis, onderwijl foeterend op „diien over gehaalden dikken koik, die altijd wat nieuws had". In de omgeving van La Guar-! dia wordt medegedeeld, dat het onderhoud, dat Dinsdag tus schen dezen en president Truman plaats vond, een stormachtig verloop had. La Guardia zou er op hebben aangedrongen, dat de levensmiddelen in de Vereenigde Staten streng zullen worden ge- rantsoeneerd, en hebben ver- klaard, dat hij af zal treden, indien de aan de Unrra toege zegde voorraden niet binnen 48 uur beschikbaar zullen zijn gesteld. De Vereenigde Staten zullen dus binnen 48 uur hetzij een strenge rantsoeneering, hetzij het sensationeel aftreden van La Guardia te zien krijgen. La Guardia is president w de Unrra,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1