T HET RIJK DER FANTASIE Meeningen verdeeld in V.-raad Frank bekent zijn misdaden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. BERICHT DIK TER BUIK neemt maatregelen Commissie van 5 bepleit voor Spanje-kwestie De export van groenten Openbare werken en wederopbouw D.U.W. en werkloozen- steun TOLUNIE MET BELGIË Voor einde 1946 toepassing Nieuwe Nederlandsche Missie-bisschop Kolenproductie stijgt Oud papiergeld „De Dief van Bagdad/# Een filmsprookje Voor het eerst een man, die schuld belijdt Textielpunten blijven geldig Mgr. B. Eras Vischconserven zijn voor iedereen R'dam CHro 9096 Directeur: Joh. Kat)pers Hoofdred.:Mgr Dr. J. Wttlox. AJg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uttg v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT ZATERDAG 20 APRIL 1946 68sie JAARGANG No. 19991 Abonnementzpi 13.26 p. kwart 11.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broers vest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Dl de voortgezette zitting van den Veiligheidsraad heeft de Brit- sche vertegenwoordiger. Sir Alexander Cadogan stelling geno men tegen de resolutie, voorgesteld door dr Lange, en volgens welke alle vereenigde naties onmiddellijk de diplomatieke betrekkingen met Spanje van Franco zouden moeten verbreken. Er worden door onze diploma tieke missies thans maatregelen ge nomen om den Duitschen invloed Di Spanje uit te schakelen. Wan neer deze missies teruggetrokken zouden worden, zouden de Duit- schers in Spanje vrij spel hebben en wij zouden geen controle op hen hebben" aldus Cadogan. Na Cadogan nam de Russische gedelegeerde Gromyko het woord. Hij zeide o.a\: „De raad moet nauwkeurig studie maken van de situatie in Spanje en van de restd- taten. d:e het gevolg zouden kun nen zijn van de voortzetting van he' regiem van Franco Het be wind van Franco is een fascistisch regiem De voortzetting daarvan zou een bedreiging beteekenen voor het handhaven van den interna- tiönalen vrede en de veiligheid" De Braziliaansche gedelegeerde ve: zette zich tegen het Poolsche voorstel. Dr Kwo Tai Tsji, de Chineesche afgevaardigde, wenschte zijn oor- de°: te reserveeren. De Australische gedelegeerde Hodgson stelde vervolgens voor een commissie van vijf personen te benoemen, die het Spaansche vraagstuk zou moeten bestudeeren De commissie moet allereerst be slissen of de Spaansche kwestie binnen de jurisdictie van den Vei ligheidsraad valt, vervolgens of de toestand m Spanje aanleiding zou kunnen geven tot internationale wrijving of disputen en ten slotte, wanneer de tweede vraag bevesti gend wordt beantwoord, of die toe- Moeilijkheden bij transport De afdieelimg voorlichting van het ministerie van Landbouw, V.i 'oherij en Voedselvoorziening de. t mede: Het aanbod van vereahe groen ten op de veilingen neemt met den dag toe. De jonge sla, welke voor een belangrijk deel voor export bestemd is, wordt zoo overvloedig aangeboden, dat er reeds een te veel is. Al was te verwachten, dat Engeland niet in staat zo-u zijn ons expcxrtsurplus geheel op te nemen, toch is de hoeveelheid welke momenteel naar dit land wordt uitgevoerd, kleiner dan onder normale transpor to rn- standigheden mogelijk zou zijn. Die transportmoeilijkheden liggen in Engeland zelf, waar de haven installaties thans niet meer in staat zijn zeer snel te lossen en ook voor het vervoer naar de consumptie-centra te lang duurt. Dit is voor de bederfelijke voor jaarsgroen ten funest. Deze week is in dit opzicht wel heel erg on gunstig. omdat de overvloed aan exportgroenten juist samenvalt m®t de feestdagen, waardoor het eeoitionrdsojjg leven in Enigeland verloopt. ":ir de binnenlandsche markt schot is ®roente-over- raar Dut+JS,, nemen, zou export oplossing kUm*1 de aangewezen volle voo^^^m gcen waarde- te laten gaan. ff£n;»lwen op moeilijkheden mSf terwijl de betaling in d* delingen een belang,rijke, speelt stand den internationalen vrede in gevaar zal kunnen brengen De voorzitter verdaagde daarop de vergadering tot Dinsdag 20 uur Ned. tijd. De Perzische kwestie De commissie van deskundigen, die door den Veiligheidsraad was aangewezen om te adviseeren over het vraagstuk van de schrapping van de Perzische kwestie van de agenda van den raad heeft den Veiligheidsraad medegedeeld, dat zij niet tot een beslissing is kun nen komen. Men is het in beginse, echter wel eens geworden over het feit. dat de zaak niet automatisch kan worden geschrapt zonder een beslissing van den raad dienaan gaande, zooals was voorgesteld door den secretaris-generaal in het memorandum dat door den raad naar de commissie verwezen was. Bij de opstelling van net bouw plan voor 1946 werd uitgegaan van de in Nederland vermoedelijk aan wezige arbeidskrachten en van net beschikbaar zijn van de vereischte materialen Er bestaat thans nog geen zekerheid dat alle plannen zullen worden verwezenlijkt Om standigheden zullen vaak er toe nopen hierin verandering te brengen Aan de toelichting der begroo- tine van openbare werken en wederopbouw is voorts ontleend: Op het gebied der waterwegen is gedacht in beperkte mate voort te gaan met de uitvoering van reeds onderhanden zijnde nieuwe werken voor aanleg en verbetering, bij sommige, doordat zij als objec ten van werkverruiming nuttig kunnen zijn, bij andere omdat voltooiing relatief geringe bedragen vordert en deze vroeger uitgegeven groote bedragen rendabel maakt In 1946 zal uitsluitend subsidie worden verleend in loonen en daarmede gelijk te stellen uitgaven voor die objecten. waarbij werk- looze arbeiders worden tewerkge steld die op geen andere wijze in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen De aan deze subsidieering ver bonden uitgaven treden dus gedeel telijk in de plaats van de uitkee- ringen, welke de arbeiders bij niet tewerkstelling uit hoofde van de overbruggingsregeling van rijks wege zouden ontvangen. terwijl voorts de tewerkstelling strekt tot verhooging van het moreel Er zullen als gevolg daarvan naar schatting gemiddeld 15.000 arbeiders gedurende 50 weken wor den tewerkgesteld De kosten wor den geraamd op f 28.500.000 De door den DUW gesubsidi eerde werken van den rijksdienst voor landbóuwherstel waarmede in 1945 een aanvang werd gemaakt zullenin 1946 worden voltooid De uitgaven wegens subsidie in loonen en daarmede gelijk te stellen kosten, noodig voor het afwerken van bedoelde objecten, worden be groot op 11.200.000 Wel zal de financiering van loonen. het, toe zicht op en de adminstratieve controle van de tewerkstelling van arbeiders bij objecten van den dienst landbóuwherstel en bij de opruimingswerken van flen dienst voor den wederopbouw mede tot de taak van den DUW blijven behooren De puinopruimmg voor zoover het college van algemeene commissa rissen voor den wederhouw daarbij rechtstreeks is betrokken, zal voor 1946 vermoedelijk nog ruim f 28.500.000 vergen Het papier, beschikbaar ge komen door hel niel-verschij- nen van onze Courant op Goeden Vrijdag en 2en Paasch- dag, is benut voor het aan deze editie toegevoegde extra Paaschnummer. DE DIRECTIE. Op uitnoodigmg van de Ned regeering heeft op 17 en 18 Apnl te 's-Gravenhage een conferentie plaats gehad tusschen de bevoegde ministers an België. Luxemburg an Nederland douane-overeenkomst. Besloten is op korten termijn nei gemeenschappelijk tarief gel dende ten aanzien van andere lan den. volledig te maken, ten emde voor het einde van jaar het over eengekomen douane-regime te kun nen toepassen Bovendien is besloten, de tech nische bepalingen uit te werken, welke noodig zijn om voor het einde van 1947 te geraken tot de definitieve afschaffing van in voerrechten aan de gemeenschap pelijke grens tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie. Onze Romeinsche correspondent seint ons. dat Z H de Paus heeft benoemd tot Bisschop van Bubar- ti den zeereerw pater Jos Blom- jous De nieuwe bisschop is in 1908 in Oisterwijk geboren. Hij trad in de Congregatie der Witte Paters van Kard. Lavigerie en ontving in 1934 te Carthago de H. Priesterwijding Sindsdien was hij werkzaam in het Apost. vicariaat van Mivanza, thans is hij profes sor aan - het Seminarie te Myegezi. De humaniora maakte hij op het klein-seminarie Beekvliet te Michielsgestel. Doordat het aan-tal verzuimen evenals het ziektepercentage daal de. heeft de week van 813 April da n a ji.' i middelde productie per werkdag 1 voor den eersten keer boven 26.0OO ton (26.118) Vrijdag 12 April bracht de hoogste dagproductie en wel 27.899 ton! Als gevolg van de werving kwa men in deze week 47 nieuwe arbei ders uit Noordbrabant en van el ders 8 De 4000 zijn er nog lang niet Grootvizier Jaffar (Conrad Veidt). raadpleegt zijn sterren wichelaar (Hay Petrie) in de film „De Dief van Bagdad". De gelegenneid tot na-inlevering van buiten omloop gesteld bank papier muntbiljetten en zilverbons wordt onherroepelijk gesloten op 15 Mei ajs De scnoone kunst van net vertel len is aan de moderne techniek ten onder gegaan. De tijden, dat wij als kinderen met open mond en groote oogen luisterden naar de spannende sprookjes, die groot moeder zoo boeiend wist te verha len. is voorgoed voorbij. Hoogstens is het nog de mechanische stem van een luidspreker, die de kinde ren met wèigekozen woorden, maar zonder de liefde van de levende stem, binnenvoert in het rijk der wonderen, waar schoone prinses sen en heldhaftige prinsen rijk worden en nog lang en gelukkig leven, waar het goede wordt be loond en het kwade onverbiddel- lijk gestraft. Maar diep ln ons hart verlan gen we allen terug naar net sprookje, gelooven we er zelfs aan, omdat we zoo graag willen, dat het waar is. Wij willen vluch ten uit de onwezenlijke, vaak af schuwelijke realiteit van de twin tigste eeuw met haar oorlog en atoombommen naar den tijd, toen er vliegende tapijten, reuzengees- ten in flesschen, opwindbare paar den, een tijd, die zooveel wezenlij ker lijkt, omdat hij al onze wensch- droomen vervult. Abu, een jonge dief, zoon van een dief, kleinzoon van een dief, steelt alles wat zijn vlugge vingers voor het grijpen krijgen In de gevangenis van Bagdad maakt hij kennis met koning Ahmad, die door zijn grootvizier Jaffar, een booswicht en toove- naar. ter dood is veroordeeld. Sa men vluchten zij naar Basra, waar Op den laatsten dag vóór het Paaschreces, hoorde het tribunaal te Neurenberg voor het eerst een man, die schuld op zich nam, ook voor de ernstigste gruwelen, die door de Duitschers bedreven wer den. Het was de beruchte tyran van Polen. Hans Frank. „Na lnziaht te hebben gekregen in alles, wat aari vreeselijke gruwe len gebeurd is", verklaarde hij 51. Dik kreeg tenslotte het eerst 'n spraakvermogen terug en ver telde alles aan den kapitein Dat hy detective was, en jtijn vriend commissaris en dat de man od den grond de boef was. Enfin, de kapitein was verrukt en feliciteerde Dik en Chogum, waarna Dik den bewusteloozen schurk bij den kraag nam en hem opsloot. ïn een der hutten werd de kerel degelijk opgeborgen, en door de patrijspoort kon men zien. hoe hij zijn zonden zat te overdenken. diepe schuld tn zich te voelen De SS zoo verklaarde hij verder, greep de verzetsbeweging gretig aafi als voorwendsel voor gruwe lijke excessen. Hijzelf beschouwde de verzetslieden niet als misdadi gers, doch als gewone patriotten en de zoogenaamde pacificatie be titelde hij nu als een „vreeselijke fout" Frank's bekentenis werd nog vol lediger. toen hij aan een scherp verhoor door den Russischen aan klager Smirnov werd onderworpen. Hij zeide zijn beruchte dagboek van 42 deelen vrijwillig aan de aanklagers te hebben afgestaan omdat hij na Hitler's dood het be sluit had genomen, alles te doen om de laatste jaren van de Duit- sche geschiedenis op te helderen. „Thans ben ik zelf diep geschokt door de monsterachtige woorden die ik heb neergeschreven. Ik kan het alleen verklaren, omdat het gebeurde in stormachtige tijden van hartstocht en strijd op leven en dood." Zijn schuld inzake de Jodenslaehting bekende Frank met de volgende woorden: „Ik heb hier getuige Hoess gehoord. Als zulke kleine Hitlerdwazen schuldig zijn. dan beken ik mij niet minder schuldig. Wij allen hebben een ariti-Joodsche actie gevoerd. d:e deze misdaden heeft voortge bracht Franks verhoor duurde slechts kort. zoodat in den loop van den middag nog enkele getuigen ge hoord konden worden. De zittingen zullen Dinsdag worden hervat. Ahmad de dochter van den Sultan z:et. En haar zien. is haar liefheb ben. Jaffar verschijnt echter ten tooneele en slaat zi.in mededinger - want ook hij bemint de prinses - met blindheid en verandert den kleinen Abu in een hond De meest wonderlijke avonturen be-, leven beiden, alvorens Ahmad ziin bem.nde prinses kan veroveren „De dief van Bagdad", een film van een sprookje, ontsproten aan de rijke verbeelding van het Oos ten. Een kleurig sprookje, dat ih den figuurlijken, zoowel als letter-, lijken zin van het woord kleurig wordt verhaald door een meester in de vertelkunst van de film als dr Ludwig Berger, die ook de Ne derlandsche film „Pygmalion" re gisseerde. Deze film werd reeds vóór den oorlog vervaardigd Da techniek van de kleurenfilm was toen nog niet zoo geperfection- neerd als thans, maar de soms wat onwerkelijke kleuren gaven aan dit fantastische sprookje juist een ty pisch cachet. Conrad Veidt speelt m deze film met talent den boosaardigen grootvizier Jaffar. terwijl Sabu «ia rol van den kleinen dief Abu ver tolkt. Een film, waarna jong en oud vooral oud met een jeugdig hart, zullen genieten. Thans eindelijk wordt officieel bevestigd, dal de textielpunten niet ongeldig worden per 30 April a.s. De vooruitzichten voor de textiel, voorziening, zoo heet hel. zijn al thans op iels langoren termijn gun. siiger geworden en op grond van die omstandigheden is besloten, de in omloop zijnde speciale punten ook na 30 April geldig te doen zijn. Tevens wordt medegedeeld, dat de nog niet gebruikte punten vaxt de textiel- en lederkaart eveneenv na 30 April geldig zullen zijd. Donderdag heeft mgr. B. Eras hersteld het Mariapaviljoen té Am. sterdam verlaten en zijn Intrek ge nomen in Huize Baak (Geld.). Hij zal daar drie weken rust houden en omstreeks Juni weer naar Rome vertrekken. Hij werd afgehaald door zijn zuster. Terwijl van overheidswege alles in het werk wordt gesteld om dé thans in den handel gebrachta blikjes vischconserven over heel het land juist te verdeelen, blijken sommige winkeliers hun taak in het geheel niet te begrijpen. Immers er zijn al gevallen geconstateerd, dat aan één persoon 30 tot 40 blikken tegelijk werden verkocht. Een fir ma maakt zelfs reclame met de leus: „Bij aankoop van tien blikkeii een blik cadeau". Dit is absoluut verkeerd. De be doeling is juist, dat iedereen sajh deel van deze alom begeerde oon» serven zal krijgen. In totaal worden in den handel gebracht 5 millioen blikken zalm, 5 millioen blikken polchards, ma kreel en haring en 13 mill, blik ken sardines in olie. BONNEN VOOR PETROLEUM Voor het tijdvak van 21 April fc/m 18 Mei wordt op de bonnen 191 en 691 der bonkaarten K 604, 2 liter' petroleum beschikbaar gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1