RIJKSBEGROOTING 1946 Situatie Batavia weer normaal Het Luxembourg huft zich in geheimzmnigheid Het klein formaat der Nederl. kranten TEKORT ITCEUW: E SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 24 APRIL 1946 PAGINA 2 minstens 3 milliard Beloften, die niet zijn te rea liseeren Zesduizend paar kousen verdwenen Stad krijgt nieuw aanzien De pari. commissie Uit Indië teruggekeerd SPORTVARIA De vier komen bijeen De Katholieke Kerk in Polen aan kardinaal Hlond Lijk van Mussolini gestolen Aankoop van papier in het buitenland De begrooting voor het jaar 1946 is als nuchtere publicatie van nuchtere cijfers zulk een belang- rijk staatsstuk, dat inzicht kan verschaffen in de werkelijkheid van 's lands financieelen toestand, dat het noodzakelijk is op den inhoud extra licht te laten vallen. Na onze eerste publicatie, direct bij het verschijnen van de luilUoenennota, mogen nog enkele artikelen volgen. Volgens de otficieele stukken be draagt het tekort op de Rijksbe- grooting voor 1946 2246 millioen. Bij nadere beschouwing blijkt dit cijfer veel te gunstig te zijn voor gesteld. In de eerste plaats zijn in den samen va ttenden staat van het bud get eenige posten buiten de bereke ning gelaten. De belangrijkste daarvan is het tekort op de Land- bouwcrisis-begrootingdit bedraagt ƒ376 millioen. Verder blijkt, dat een aantal niet onbelangrijke uit gaafposten alleen pro-memorie zijn opgenomen. Wij noemen hier bijv. het consumenten-crediet, de kosten voor opleiding van het politie personeel, de kosten van extra-uit- keeringen ten behoeve van gepen sioneerden, de kosten van de op leiding in Nederland van piloten en de kosten van aanschaffing van lesvliegtuigen, de nog vast te stel doei 171 millioen werd uitgetrok ken. Bij nadere analyse der cijfers blijkt, dat 488 millioen op reke ning van de gevestigde schuld komt, die per 1 Juli 1945 op 5770 millioen werd gesteld. Wanneer men weet. dat volgens de Memorie van Antwoord d.d. 3 April de totale Staatsschuld thans op rond 123 milliard kan worden becijferd, dan zal de druk der Staatsschulden, in dien consolidaties op grooten schaal zouden plaats vinden, nog aanzien lijk vermeerderd worden. Ook al slaagt men er in het probleem van de schulden gedeeltelijk op te los sen, dan moet er niettemin mede worden gerekend, dat de lasten der Nationale Schuld nog belangrijk zullen toenemen. Ook in dit op zicht is de begrooting dus geflat teerd. De Minister verklaart in de Millioenen-nota geen nieuwe alge- meene gezichtspunten naar voren te kunnen brengen. Wij betreuren dit, omdat het complete cijfermate riaal van de begrooting 1946 naar onze meening stellig aanleiding gegeven zou hebben van ministe- rieëele zijde dieper on deze materie in te gaan. Het eenige nieuwe in deze inil- lioenennota is de daarin opge nomen proeve van een nationaal budget. Wanneer men niet uit het oog verliest, dat dergelijke over zichten niet meer dan een schema tisch karakter kunnen dragen, dan moge deze uitbreiding der Nota als een verbetering mogen worden aangemerkt, die Regeering en Volksvertegenwoordiging dwingt tot nadenken in breeder verband. Tot optimisme kan dit budget echter geen aanleiding geven. Bij nuchtere beschouwing der cijfers moet men n.l. tot de conclusie ko men, dat de daarin vermelde cij fers over den in- en uitvoer in 1946 niet gerealiseerd zullen worden. De cijfers dit tot nu bekend zijn wijzen fen bijddrage van Nederland aan'daar reeds op. Daarbij komt, dat de U.N.O. enz. Anderzijds wordt de beg rooting geflatteerd, door onder de midde len bedragen op te nonen, die op andere dienstjaren betrekking heb ben Wat de belastingen betreft gaat het hier om een bedrag van ƒ492 millioen. Indien men er van uitgaat, dat dieze bedragen feitelijk zouden moeten dienen om het te kort op de begrooting 1945 te ver minderen, dan dient men het te kort op de begrooting 1946 alleen al uit hoofde van de hierboven ge noemde noodzakelijke correcties op minstens f 3 milliard te stellen. De begrootingsstukken wekken den schijn van een overschat op den gewonen dienst, zoodat het de ficit zijn oorzaak uitsluitend in den buitengewonen dienst zou vinden. Een dergelijke voorstelling van za- zaken is misleidend. Hoewel de Minister van Financiën op verdedig bare gronden den opzet van den buitengewonen dienst heeft ver anderd, zoo is hij op dit gebied niet van overdrijving vrij te pleiten. Dat bijv. de kosten van den Cen- tralen Controle Dienst van Land bouw ten laste van buitengewoon zijn gebracht is op zijn zachts uit gedrukt vreemd. Het is te hopen, dat een deel van de uitgaven van dien dienst inderdaad een afloo pend karakter zal dragen, doch men kan geenszins volhouden, dat deze dienst voortvloeit uit de bijzondere alleen al de kolenpositie geen be drijvigheid zal toelaten, die met de geschatte cijfers, die op wenschen gebaseerd zijn, in overeenstemming zal zijn. Uit het nationale budget blijkt één zaak duidelijk, n.l. dat het deel van ons volk, dat zijn inkomsten van de Overheid geniet, of over gedragen inkomsten uit dien bron ontvangt, zeer groot is. In het licht der verarming, die wij hebben ondergaan, is dit een onhoudbare toestand, die alleen tot erger zou kunnen leiden. Dit beteekent im mers, dat een steeds grooter deel van ons volk aan direct produc tieven arbeid wordt onttrokken. Bij de kousenfabriek De Jong en Van Dam te Hengelo vervoegden zich twee personen, die zich ver tegenwoordigers noemden van de firma Gerzon te Amsterdam, voor het afhalen van 6000 paar kousen. Kort nadat de heeren met de par tij in hun auto weggereden waren, vervoegden zich nogmaals twee vertegenwoordigers van Gerzon. Maar dit waren de echte. De poli tie speurt mi ijverig naar de 6000 paar kousen. PRINS HARALD VAN DENEMARKEN ERNSTIG ZIEK Zondagavond werd verklaard, dat de toestand van prins Harald, broeder van koning Christiaan van Denemarken, „zeer ernstig" was en als „zorgelijk" beschouwd moest worden, meldt A.P. Prinses Helena, de gemalin van den prins, is Zondagavond, onder bewaking van de Deensche politie, van de plaats, waar zij als ballinge ver toeft, naar Kopenhagen vertrok ken. Prinses Helena werd kort na de bevrijding van Denemarken door koning Christiaan naar Slees wijk-Holstein verbannen ten ge volge van haar omgang met de Duitschers gedurende de bezetting. tijdsomstandigheden. Een derge lijke overweging mag bijv. wel gel den voor de uitgaven welke ver band houden met de pacificatie van Ned.-Indië. De kosten van den C.C.D. dienen ten laste van het gewone budget te komen. In dit Bcht beschouwd had de Minister de belastingontvangsten uit vorige jaren in ieder geval ten goede van den buitengewonen dienst moeten laten komen. Dit alles beteekent, dat wij niet de illusie mogen heb ben, dat de eerste stap in da rich ting van een gezonde begrooting is bereikt, door het sluitend maken van den gewonen dienst. Integen deel ook deze sluit in het wezen der zaak allerminst. Dit alles blijkt nog duidelijker, indien men overweegt, dat op den gewonen dienst voor den dienst der Nationale Schuld ƒ717 millioen werd uitgetrokken. Dit cijfer is reeds formidabel hoog. wanneer men bedenkt, dat iu 1938 voor dit ZWALUWEN-ELFTAL SPEELT IN BAZEL Het Zwaluwenelftal dat on 12 Mei te Bazel tegen een Bazelsch elftal zal uitkomen, is als volgt samenge- steld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit); achter: De Jong (A.D.O.) en Wilders (Blauw Wit); midden: Van der Hoe ven (D.W.S.), Ho] (Elinekwijk) en Stljger (BI. Wit); voor; Bakker (Vo- lewijckers), van der Vegt (H.B.S.), Engelsman (Quick. N.), van der Gijp (Emma) en Bergman (Blauw Wit) Reserves: Brits (H.V.C.). van der Heide (Feijenoord) en Langelaan SCHAAKTORNOOI TE MAASTRICHT De uitslagen der vierde ronde van het internationale schaaktornooi te Maastricht luiden in de meesterklas: De vosvan Scheltinga 01; Soul- tanbeieffAlexander 10; Vlagsma— Vinken 0—1: Wolthuis—Prins 0—1; EuweDoerner 10; afgebroken par tij uit de eerste ronde: Alexander- Vinken 10. De stand luidt thans: 1. Euwe uit 4; 2 en 3 Alexander en Soultan- toeieff 214.4; 4. Vinken 23 en 1 afgebr.; 5. Prins 24; 6. de Vos 114 3 en 1 afgebr.; 7. van Sdheltinga 1144; 8, 9 en lo. Doerner, Vlagsma en Wolthuis 1—4. in het Austral, blad „Argus" schrijft Graham Jenkins; „Terwijl Batavia midden in het centrum van de wereldibelangstel- ling komt te staan, naarmate men nader komt tot overeenstemming bereffende de toekomst van het door tweespalt verscheurde Indo nesië, keert men in deze eens zoo rustige stad, die geleden heeft an der een Japansche bezetting van drie en een half jaar en acht maan den van halve anarchie, tot nor male veihouding terug. Nu men voelt, dat men weer gaat leven onder gelukkiger en stabieler omstandigheden, zijn de 600.000 inheemsche bewoners druk bezig de vuile vervallen stad een niéuw aanzien te geven. Winkeliers nemen de blinden van hun ramen en vullen hun eta lages met kleurige waren. Een zwerm schilders is op steigers aan het werk en een leger timmerlie den is begonnen met achterstallige herstellingen te verrichten. Ande ren zijn bezig, de gaten in de we gen te dichten, de electriciteits- en watervoorziening te herstellen en de wrakke rams weer op eenigs- zins regelmatige tijden te laten rijden. De telefoondienst werkt weer beter, de bediening in de café's is vlotter en de Europeesche en Qhineesohe wasscherijen wor den niet meer geboycot Thans staat de sfeer in de stad Batavia, dat ik in October j.l. /ooi- het eerst zag. Toen waren overal ophitsende leuzen gekalkt en zag men in de stad woedende gezich ten en doodelijke wapens. Thans is de grootste moeilijkheid de bestrij ding van de zwarte markt: het ge brek aan voedsel en kleeding heeft de prijzen tot duizelingwekkende hoogte doen stijgen, diefstal be vorderd en niet-bona fide hande laars de kans gegeven." „Sloterdijk" naar Nederland. Het motorschip „Sloterdlijk" is 20 April uit Tandjong Priok ver trokken. Van de totaal 1065 repa- trieerenden zijn er momenteel ze ven ziek. Terugkeer Indon. delegatie. De Indonesische delegatie, welke Donderdag uit Nederland zal ver trekken. zal vergezeld zijn van de heeren dr. Sqroso Wirodihardjo, lid van het hoofdbestuur van In donesische burgers; R. M. Setyadiit Soegondo, lid van de Tweede Ka mer der staten-generaal en drs. Maroeto Daroesman, voorzitter van den Perhimpoenan Indonesia. Arrestaties. Op last van den G.G. van 4ed. Indië zijn vijf personen in preven tieve hechtenis gesteld in afwach ting van het verhoor met betrek king tot hun activiteit gedurende de Japansche bezetting. De ge arresteerden zijn A. Zimmerman, (voor den oorlog hoofd van den voorlichtingsdienst van het K.N.IL., die eenige weken geleden uit dezen dienst werd ontslagen. Of dit ont slag al of niet eervol is, zal beslist moeten worden door de rechterlijke autoriteiten)J. G. H. Ritman (voor den oorlog hoofd van den Ned. Ind. regeeringsvoorlichtings- dienst)Van Leeuwen (journalist) mr. Christiaan de Vries (hoofd redacteur van de Javabode)A. Cohen (vroeger hoofdredacteur bin nenland van het A.N.P., na de Een ijzeren scherm van ge heimzinnigheid zal gedurende de 25 dezer te Parijs beginnende con ferentie van d«x ministers van buitenlandsche zaken der groote vier volgens de Fransche autori teiten, die de voorbereidselen voorde bijeenkomst treffen, het paleis van het Luxembourg om geven. Van het oogenblik af, aldus A, P., waarop de Amerkaansch'e minister van buitenlandsche za ken James F. Byrnes, de Fran sche minister van buitenl. zaken, George Bidault, de Engelsche minister van buitenlandsche za ken Ernest Bevih en de Russische volkscommissaris voor buiten landsche zaken, Viacheslav Mo lotov, hun beraadslagingen over de vredesverdragen met voorma lige vijandelijke staten en over andere onderlinge vraagstukken der geallieerden aanvangen, zal geen enkel journalist het palels mogen naderen. Er zullen wachten worden ge plaatst bij alle toegangen tot de terreinen van het paleis om ledereen, met uitzondering van degenen, die speciale passen héb ben, den toegang te beletten. De speciale passen zullen beperkt zijn tot de ministers zelf, de léden van hun staf, hun advi seurs en hun deskundigen. De vergaderingen zullen dus ge heim zijn, maar bovendien zu.len na de zittingen geen communiqué's worden uitgegeven met mededee- lingen omtrent hetgeen besproken is of aangaande de vorderingen, die eventueel werden gemaakt. Samen zullen alle vier de minis ters slechts confereeren over de voorwaarden van het vredesverdrag met Italië. De ministers van Ame rika. Engeland en Ruslanjj zullen de verdragen met Hongarije, Roe menië en Bulgarije bespreken en alleen die van Engeland en Rus land zullen betrokken zijn bij het verdrag met Finland. Niet vóór het einde van de con ferentie, als de groote-vier bet eens zullen zijn geworden of hoye- De parlementaire commissie, die in Ned.-Indië een onder-zoek heeft imgeateüid ntaiair de daad h,earadhen.de toestanden, is terug gekeerd. Zij zal van haar be- vimidótngen vierslag uitbrengen aam het parlement. capitulatie van Nederland naar Indië uitgeweken). Extremisten-gruwelen op Sumatra. De sultan van Langkat (Suma tra's Oostkust), ten Noordwesten van Medan, die eenogen tijd door extremisten op zijn buiten gevan gen gehouden werd, is tijdens zijn gevangenschap overleden. Verder blijkt. dat de kroonprins en de broers van den sultan, evenals Djoemil, de secretaris van den sultan, en diens broers eenigen tijd geleden ddor de extremisten zijn vermoord. Vender wordt medegedeeld, dat de vorst van Koea'la S'imp-ang (Zuid-Oost Atjeh), die door ex tremisten wend gearresteerd, ge dwongen wend zijn eigen giraf te delven, waarin hij vervolgens levend begraven is. Ned. Indische R.V.D Naar verluidt zal prof. dr. K. Posthumus binnenkort zijn colleges hervatten en daarom zijn functie van hoofd van den N. I. regeerings- voorliohtingsdienst neerleggen. Hij zou worden opgevolgd door mr. K. Verboeket, thans sous-chef. Schrijven van den Paus De opzegging door Polen van het concordaat, waarin de betrek kingen tusschen kerk en staat waren vastgelegd, toont, dat onder een zekere klasse van de Poolsche bevolking een betreurenswaardige neiging bestaat, zich te stellen tegenover de instellingen van den godsdienst, aldus de H. Vader in een brief aan kardinaal Hlond. Naar A.P. meldt, werd dit schrijven door radio Vaticaan uit gezonden. „Reeds is gebleken, aldus de H. Vader, „dat onze vrees maar al te gegrond was. Want er is een nieuwe wet bekrachtigd, die de heiligheid en de duurzaamheid van den huwelijksband aantast. En uit berichten, die ons onlangs zijn toegezonden, hebben wij ver nomen, dat vele priesters in uw diocesen worden vermist en dat sommigen van hen zijn gedepor teerd en anderen gedood." Het gebrek aan geestelijken in Polen doet Zijne Heiligheid de nadruk leggen op het belang van het bevorderen van roepingen, van het stichten van seminaria en van het geven van behoorlijk on derricht aan de jeugd. toooer dean, ooit tevoren o-p hefc doode spoor zullen zijn geraakte zal een gezaghebbend communiqué? wor-den uitgegeven. De Amenkaansche minister va a Buitenlandsche Zaken, James Byr nes, vertrok reeds naar Parijs om, de conferentie bij te wonen.' Eeni ge van zijn raadslieden zijn meening, dat de besprekingen te- Parijs wellicht een eind zuilen ma ken aan de pogingen van Engeland, Rusland en de Ver. Staten om nog harmonisch samen te werken de totstandkoming van de Euro peesche vredesverdragen. Byrnes deelde al voor de senaats-commis- sie voor buitenl. betrekkingen me de, dat het noodig zou kunnen blij ken, afzonderlijke verdragen te sluiten dan dat alle geallieerden gezamenlijk ieder veH—- -j qr— teekenen. De voornaamste ^eschu.o-u. waar voor de ministers van Buitenland sche Zaken zich geplaatst zien en waarvoor weinig of geen uitzicht op een overeenkomst bestaat, heb ben voornamelijk betrekking op de Russische eischen ten opzichte van Italië, o.a. betreffende het door Moskou geëlschte trustteesehap over Tripolitanlë, terwijl de sov jets voorts een derde van de Ita- liaansche vloot wenschen en 500 millioen Dollar aan herstelbeta lingen. Al deze eischen zijn door Amerika en Engeland afgewezen Wat betreft het opstellen van de vredesverdragen voor den Ba'kan is er het Anglo-Amerikaansehe protest tegen de exclusieve poli tieke en economische overtmer- sching van Finland in Roemenië, Bulgarije en Hongarije en de wei gering van Engeland en Amerika om de huidige Bulgaarsche r»«ee- rlng te erkennen. De Vereenigde Staten nebben o.a. herhaaldelijk en dringend ver zocht, dat de verdragen met de Balkanlanden garanties zouden be vatten, volgens welke hun belang rijkste verkeersader, de Donau, voor het verkeer van schepen van alle mogendheden zou worden opengesteld en dat alle naties ge lijke rechten voor den handel met deze landen Zouden verwerven. De Britten steunen dit verzoek, maar de Russen beweren, dat der gelijke vraagstukken aan de lan den zelf overgelaten zouden moe ten worden en dat zij behandeld moeten worden na de onderteeke- ning van de vredesverdragen. Ter wijl echter de plaatsvervangende ministers van buitenlariidscihe zaken over deze kwesties van «ed ach ten wisselden, heeft Rusland met de Balkan- en andere Donau-staten onderhandeld over tweezijdige handelsovereenkomsten Milaan, 28 April (R.O.). Een mededeeling van. het gemeentebe stuur van Mïlaan vermeldt, dat het lijk van Benito Mussolini in den afgeloopen nacht van het kerkhof alhier is weggehaald De heer J ter Steege, directeur v&si het ryksbureau voor papier, heeft in een radio-causerie een en ander verteld over de ontwikkeling in de papierindustrie. Hy deelde o.a. mede, dat de fabrieken van couran tenpapier momenteel werken op 20 pot. van hun vroegere capaciteit, terwyl de productie van andere pa piersoorten gemiddeld 50 pet. van vroeger bedraagt. Voor den oorlog moest ongeveer 20 pc.t, van het be- noodigde papier worden ingevoerd. Voor den oorlog produceerden onge veer 40 Ned. papierfabrieken circa 25.000 ton papier per maand in alle mogelijke soorten. Daarnaast werd nog ongeveer 5000 ton per maand geïmporteerd. Momenteel ie er ten aanzien van de grondstoffen ove r het algemeen geen reden tot ernstige ongerustheid meer. Met de kolenvoorziening voor de papierindustrie is het echter niet roosiklleurig, want voor 1000 leg pa pier zijn 900 kg kolen noodig en voor voor 1000 kg stroocarton 400 kg kollen. Voor den ooiiiog werd alleen voor de productie al 30.000 ton kolen per maand gebruikt. Eerst in Augustus van het vorige jaar kon voor de papierfabrieken een kolencontingent beschikbaar worden gesteld, zoodat bescheiden mate kon beginnen. Sev- dert dien werd heit kolencon tingent regelmatig verhoogd tot ongeveer Januari 1945 en na een tijdelijke inzinking in de afleveringen is weer een verhooging in het uitzicht ee- steïd. 6 lm totaal krygen de dag- en meuwsibtladen en de tijdschriften ongeveer 2000 ton papier per maand toegewezen, waarvan de dagbladen ca. 1500 ton. Het verbruik van pa pier voor couranten en tijdschriften samen is ongeveer 1/6 deel van wat deze groep voor den oorlog gebruikte. Dat deze kleine hoeveelheid tot nu toe gehandhaafd kon bHyven, is voor een groot deel te danken aan de aankoopen van courantenpapier vooral uit Canada. Deze partijen zijn echter vrij wel verbruikt. Daarom wor den er thans opnieuw, op instigatie van minister Vos., ernstige poginjgen in heit werk gesteld om in het bui tenland courantenpapier aan te koo- pen, mede om in staat te zijn den omvang van de kranten te vergroo- ten. Tevens is in overweging de hoeveelheid kolen, welke voor de binnenLandsche productie van cou rantenpapier beschikbaar is, op te voeren, doch momenteel is het tech nisch ni-et mogedtjk hoog er te komen dan tot een productie van ruim 2OUt ton per maand. De mogelijkheid van vergrooting van den omvang van <te Ned. pers hangt dus geheel af van de vraag, of het ons inderdaad luk ken zal de noodige extra hoeveel vcouiuruwvi wuruen tosxuiu, v o- ------ po» is September de productie in| heden <4? de wereldmarkt te Krijger Mussolini was geëxecuteerd dooi de Italiaanséhe partisanen in Mei 1945 en begraven in een geheim graf op een der kerkhnv»-. van Milaan. Men is te Milaan „„meel, dat de roof van Mussolini's lijk een onderdeel vormt van een plan der fascisten, dat in verband mei dé herdenking van Mussolini's dooa en van de bevrijding van Noord-Italië, deze week een jaar geleden, ten uitvoer wordt gebracht Toen doodgravers hun werk in een stuk grond didht bij de plek, waar Mussolini en de met hem be vriende Clara Petacci liggen begra ven, wilden hervatten, -onden zij Mussolini's graf geopend en de kist ledig. De kist van Clara r>—oecl was onaangeroerd. De autoriteiten te Milaan »egen er den nadruk op, dat geen bijzon der kenteeken op het graf was ge plaatst om het tegen ontdekking te beschermen. Het graf bevindt zich op een eenzame plek, waa- ook Duitsche soldaten begraven liggen. Men is daarom van meening. dat degenen, die voor dezen lijk roof verantwoordelijk zijn, waarschijn lijk heel goed wisten waar het graf was gelegen, en de begraaf plaats kenden, daar zij de wakers en honden wisten te —rmhalken. BINNENKORT GEROOKTE TONG Werden in normalen tijd alleen goedkoopere soorten visch gerookt, thans is dit zelfs het geval met de duurste visdhsoort, die de Noord zee oplevert, hL de tong. Honder den kilo's gaan ..aan het snit" en spoedig zal men dan ook In den winkel ook gerookt» tong zien prijken. In Schevemngen en Den Helder, waar de meeste visch vrij verkocht wordt, brengt de tong tengevolge van den grooten aanvoer vaak min der dan een gulden per kilo op. In Umuiden Is weliswaar de vaste prijs voor de tong verlaagd, maar desondanks kan de vakgroep groot handel geen afnemers vinden voor den geheelen aanvoer. Tientallen kilo's werden reeds ingevroren en hans krijgen ook dé rookerijen haar deel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2