Nog altijd één HET NIEUWE STATUUT VAN INDIË Een waardevolle bijdrage Indië kan niet alleen staan HOLLAND van den hongerdood gered Conferentie te Parijs begon DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. £>IK TER BUIK maakt plannen fTot de oplossing van Het indon. probleem Gexaghebbend woord van Indon. delegatielid Door de vliegende kruideniers TREINRAMP IN AMERIKA Agenda vastgesteld Rolterdamsche spoorweg- verbeteringen kosten 82 mïllioen R'dam Giro »9« Directeur job. KuUpers Hootclred.Mgr Dr. J. Wttlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG APRIL 1» \bonnement8pi f 3.25 p. kwart 11.10 p.maand C 0.26 p week Ttyd. adres j Broersvest 8 A Tel 66804 Advertentiën 15 ets p. mm. Ds regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De conferentie op de Hooge Ve- luwe, die thans tot het verleden behoort, heeft een waardevolle bij drage geleverd tot de oplossing van het Indonesische probleem. in de officieele verklaring van 6 April j.L werd medegedeeld, dat de reis van Dr. Van Mook ten doel had. een nieuwe poging om tot een vergelijk te komen aan het oordeel van de Ned. regeering te onder werpen en naar aanleiding daar van nieuwe instructies te verkrij gen. Tevens word inedegedeeld, dat drie republikeinsche vertegenwoor- digers den vergezelden, aaia- gezien men er van (Re zude nriis op stelde, zijn mziohten zetf aan de Ned. regeering uiteen te zetten Bij dit persoonlijk overleg konden uiteraard niet alle geschillen wor den overbrugd, reeds hierom niet, omdat de Indonesische afgevaar digden geen mandaat hadden. Niet temin zijn op diverse punten vor deringen gemaakt. Van groot belang is tevens, dat men over en weer een beter inzicht heeft verkregen in de wederzijdsche zienswijze en in de politieke moei lijkheden. waarmede men van weerskanten rekening moet houden pij het streven naar een voor allen aanvaardbare oplossing. Aanteekening verdient nog, dat de suggesties, die dr. Van Mook naar Nederland meebracht, tot on middellijk doel hadden, een zwijgen der wapenen mogelijk te maken. Vooi de daarop volgende bespre kingen nopens den status van In donesië vormt de regeeringsverkla- ring van 10 Pebr. 1946 nog steeds den grondslag. De Ned. regeering is thans in de gelegenheid, het probleem in zijn vollen omgang aan de staten-gene- raal voor te leggen en daarna de instructies op te stellen, op grond waarvan dr. Van Mook de bespre kingen in Batavia wederom za! kunnen opnemen. Geïnterneerden in vrijheid. Ingevolge de nieuwe overeen komst betreffende de evacuatie van de geïnterneerden uit de kampen in Midden- en Oost-Java is heden morgen de eerste trein met 700 ge ïnterneerden, voor het meerendeel Indo-Europeanen, uit het kamp te Cheribon in Batavia gearriveerd. De bevolking der kampen. De jongste bekendmaking om trent de „verplaatste personen" door het geallieerde hoofdkwartier te Batavia vermeldt volgens U.P. een totaal van 55.589 Europeanen en Indo-Europeanen, die nog altijd in kampen verblijven in of bij de voornaamste geallieerde centra: Batavia, Buitenzorg, Semarang en Soerabaja Op Su matra bedraagt dit aantal 14.341 in Medan, Paaang en Palembang. Bovendien staan op Java nog 79.556 Europeanen en Indo-Europeanen op de voedsellijsten der Britsche troepen, zoodat op Java alleen 135.145 personen in kampen van de Britten afhankelijk zijn. Het aantal dergenen, die in kampen in het binnenland verblijven, is nog altijd niet bekend, ook niet aan de Indonesische autoriteiten- Repatrianten. H.Ms. „Willem van der Zwaan" is 22 April uit Tandjong Priok ver. trokken met een aantal repa- rieerenden aan boord. De vermoe delijke datum van aankomst te Suez is 18 Mei. Viee-gemeraal Pinke, zal, naar verwacht wordt, Zondag a.s. per Bandoeng, Skymastèr op Schiphol aankomen In gesprekken door twee leden der Indonesische delegatie, Soe- wandi en overste Santoso, advi seur van dx. Van Mook, mei een man van hel AJU. gevoerd, legden beiden den nadruk op de noodzaak van een spoedige op lossing, in het belang van Neder land en Indonesië beide. Van bijzondere beteekenis wa ren de van grooten realiteitszin ge tuigende verklaringen van overste Santoso. Deze wees o.a. op het feit. dat de T.R.I. (het Indonesische re- publik. volksleger) in politiek op zicht geen gesloten eenneid vormt. Ongeveer een derde gedeelte is onvoorwaardelijk trouw aan het kabinet-Sjahrir, een ander derde gedeelte is onvoorwaardelijk tegen het kabinet en de rest zit op de wip. In de T.R.I. zijn het vooral de aanhangers van het volksfront, die scherp tegen het kabinet gekant zijn en men kan er zeker wan zijn Zelden waren bij een verkiezing in Nederland, zooveel onbekende factoren in het spel als by de verkiezingen die ons thans wachten. Dertien nieuwe kiezers-generaties nemen aan den strijd deel. Hoe zullen zij stemmen Welken invloed zal de tijd, die achter hen ligt, op hen blijken te hebben uitgeoefend Zullen zij een zwaai maken naar het radicalisme, zooals velen vreezen Of zal zich onder hen, evenals in andere landen van Europa geschiedde, een zwaai naar rechts mani festeeren Zullen nieuwe leuzen trekken Zullen de nooden van het oogenblik de stemming beheerschen Zelden hadden de politieke rekenmeesters zoo weinig betrouwbare gegevens voor hun voorspellingen ter beschik king. Zelden hoorde men zoo uiteenloopende schattingen omtrent den vermoedelijken uitslag. Degenen, die zich aan voorspellingen wagen, omkleeden deze met de grootste reserves. Ook ten aanzien van wat nog kan gebeuren. Alles kan nog enkele malen veranderen eer de zeventiende Mei aanbreekt, erkennen zij. Allesop één ding na. Ook de meest uiteenloopende berekeningen vindt men steeds gegroepeerd om één vast punt: afgezien van een paar eenlingen zullen de katholieken zich niet laten afbrengen van de nuchtere gedachte, dat zij de belangen van den Neder landschen staatzooals zij die naar hun beginselen behartigd willen zien, het veiligst achten in de handen van mede katholieken, van hun eigen staatkundige leiders. Ook buiten den katholieken kring verwacht men niet anders. En heeft men in zijn hart respect voor een volksgroep, die in een tijd van zooveel verdeeldheid en onzekerheid aaneenhoudt in vertrouwen op de eigen leiders. Het is met een toon van ^"V'deering, dat de besten onder onze tegenstanders zeggen: afholieken zijn nog alt jj d één! dat tegen deze groep gevochten zal moeten -worden. Indien voor deze taak Ned. troe pen moeten optreden, mag dat niet gezien worden als een koloniale oorlog, maar moet dit beschouwd worden als een militair politioneele actie. Deze heeft slechts ten doel. de bevolking te bevrijden van ram- pokkers en terroristen, die niet tot erkenning van eenig gezag bereid zijn. De regeering-Sjahrir weet zeer goed, zeide Santosa voorts, dat zij hulp van buiten behoeft om de groote problemen, die voor ons lig gen, op te lossen en vooral dat eenè groote probleem hoe de millioenenmassa weer am het werk te krijgen. Zij staat voor het vraagstuk van de vestigin® van een centraal gezag, maar zij is daar slechts op beperkte schaal in ge slaagd. Zij staat voor moeilijkhe den, die zij niet uit eigen kracht kan overwinnen. Voor herstel van dien toestand aldus overste Santoso heb ben wij thans een achterstand wam tenminste 50 jaren, indien wij geen hulp van buiten kummen krijgen. Wij zijn volkomen op anderen aangewezen en welk land komt voor dezen noodzakelijken bijstand meer in aanmerking dan Neder land? Em verder: Men is er zidh ia republikeinsche regeeringskringen terdege van bewust, dat volledige autonomie van het geiheeite Indo nesische eilandenrijk onibereik- baoir is. S j ah ril' weet heel goed, dat de republiek de meest noodzakelijke middelen van herstel ontbeert, met name materiaal en werk krachten. Het herstel wan Inxiië behoeft zoo dringend den bijstand van Nederland, dat ik aldus over ste Santoso u zoo nadrukkelijk mogelijk zou wilden vragen te doen wat u kunt om het defaitis me tegen te gaan- Nijmeegsche scholieren brengen een bezoek aan Haarlem, dat hu» zwaar geteisterde stad adopteerde. De burgemeester van Nijmegen^ mr. Ch. Hustinx, legde'een krans op de eerébegraafplaats te Overveen. Na bijna vijf jaren nazi-onder drukking, na een half jaar syste matische uithongering was de nood van de vier mïllioen inwo ners van het Westelijke deel van ons land tot het hoogste gestegen: er was practisch geen voedsel meer, het grondwater steeg bij gebrek aan bemaling, er was geen gas en geen electrische energie, de talrijke dooden konden niet dan met de meest primitieve mid delen worden vervoerd, zij wer den in cartonnen doodkisten of geheel zonder hulsel ter aarde be steld. de stadsgrachten verspreid den een ondragelijken stank Onder deze omstandigheden werd kennis genomen van een 41 Personen op slag gedood De „Railroad Flyer", de „VUe gende Spoortrein", ls op phn. vijf tig km van Chicago in botsing ge komen met een anderen sneltrein. Voor zoover men kan nagaan, zijn bij deze botsing één en veertig menschen gedood en tachtig ge wond, doch men vreest, dat het dooden tal tot zestig zal stijgen. Donderdagnamiddag om 17 uur is te Parijs de conferentie van de ministers van buiten- landsohe zaken van de vier groote mogendheden begonnen. Op deze conferentie zullen de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Finland worden opgesteld en de toekomstige status van West- Duitschland worden besproken. De conferentie wordt gehouden 93. Dik ter Buik was in zjjo hum, hetgeen vrij logisöh was. De juWee- fcrwiieven zaten achter slot en gren- d<a 01 hij had nog geen half Keieden f 5 0O0 pop van zijn lm^Idust>ntVRnBen' Niet owrerdlenete- hij met Chorum, die va cante had genomen, in een een begm te maken met het café verteren'' Beiden genot^ rijk vocht, en rookte^ee^ JET8*- sigaar. Dik legde Cir-.,,- zwarte hoe je het beste je' centjeJ^kWi/t: raakt, toer. de ober hem onderbTSk „Hier is iemand, die U wens ebt té spreken, meneer". Dik was verwon derd, wie kon dat zijn? Op het kaartje stond: Prof. J G H F D M. K. S. T. Wheetaliis. Hij ging potje! naar de hal. waar de professor hem wachtte Deze prikte Dik in zijn buik en lispelde: „U bent Dik ter Buik. Mijn naam is Wheetaliis. Jodokus, Godfried, Heinius. Frits, Diederick, Marius, Karamel Wheetaliis. „Aan- genaiam. Dik ter Buiik", stelde de detective zich voor, „gaat U even mee naar binnen- dan kunnen we Pralen" „Mooi, mooi, dan ga ik even mee, mee". in de „Victor Hugo-zaal" van het Palais de Luxembourg, De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken was in ge zelschap van Benjamin Cohen, adviseur van het departement. Bevin was vergezeld van Oliver Harvey, assistent-onderstaatssecre taris. Molotof verscheen tezamen met den plaatsvervangend minis ter Wisjinsky. De eerste bijeenkomst van de conferentie, werd gepresideerd door Bidauli. Een officieel communiqué van het Fransche ministerie van bui tenlandsche zaken over de confe rentie luidt ais volgt: Bij de opening van de zitting verwelkomde Georges Bidault, de andere ministers, die hierop ant woordden. De raad nam vervol gens een reglement van orde aan, dat voor deze bijeenkomst zal gelden. Men ging daarna over tot het bestudeeren van de vraagstuk ken, die op de agenda van deze conferentie zullen voorkomen. De volgende bijeenkomst zal Vrijdag om 4 uur beginnen. In het regiement van orde van de conferentie is om. vastgelegd, dat zoowel de ministers als hun plaatsvervangers dagelijks bijeen zullen komen. De vier leden van den raad zullen aanwezig zijn bij alle bijeenkomsten en deelnemen aan alle besprekingen, doch in de besprekingen, die betrekking heb ben op de vredesverdragen zul len slechts de leden der regeerin gen, die den wapenstilstand getee- kend hébben, of geacht worden zulks gedaan te hebben, recht van stemming hebben ten aanzien van het betrokken vredesverdrag. mededeeling van Generaal Eisen hower, omgeroepen in den vroe gen ochtend van Woensdag 25 April in de Ned. uitzending van de B.B.C.: ,,De vijand, die verant woordelijk is voor de voedselvoor ziening van Ned. bezet gebied, heeft verzuimd daarin tijdig te voorzien, toen de wegen daarvoor nog open waren. Nu hij tot het laatst verzet pleegt in bezet gebied en het land onder water laat loo- pen, is hij niet meer in staat, de voedselvoorziening te verzorgen. Daar uw voedselvoorraden uitge put zijn, hebben wij besloten u onmiddellijk te hulp te komen en levensmiddelen uit vliegtuigen af te werpen". Maar denzeifden dag nog maakte Seyss Inquart bekend, dat hij van meening was, dat het plan der ge allieerden holle propaganda betee- kende met daarachter verborgen militaire bedoelingen. Dit betee- kende dus, dat de voedsel-bren- gende vliegtuigen niet ongehinderd boven nog bezet gebied zouden kunnen vliegen. Dat de geallieer den dit risico niet wilden aanvaar den, bleek uit een mededeeling, die Den Doolaard des avonds over Radio Oranje deed, behelzende, dat de voorbereidingen voor het bren gen van hetnoodlge voedsel nog eenigen tijd in beslag zouden ne men. En zoo kwam er nog geen voed sel op Woensdag 25 April en ook niet op de volgende diagen. Eerst in den avond van Zaterdag 28 April deelde Radio Oranje mede, dat de ondieifoandelimigen met de Duit- schers wanen voltooid. Op Zondag 29 April eerst gaven de Duitscbers in het openhaar blijk van hun medewerking door een bekend making van den commissaris-gene raal voor de openbare veiligheid- Dei; morgens riep „Herrijzend Ne derland" om dat, zoodra de weers- omstanrdiighedeai het zouden toe laten, aan het Westen van Neder land per vliegtuig voedsel ge bracht zou worden ën even later deelde de B.B.C. mede, dat op dat oogenblik (tegen 12 uur) die vlieg tuigen op weg waren naar Neder land. Het groote oogenblik was aan gebroken. Even later daverden de groote grijze vogel* laag over de landerijen, over de daken der sleden, over huizen en boomen. Niemand, die deze boodschapper* des vredes heeft gezien en ge hoord, zal ooit dit oogenblik ver geten. De straten waxen zwart van de menschen, men klom op de daken, men juichte en ween de, men zwaaide met doeken en vlaggen, met oranje en rood-wit- blauw, men schreef zijn dank baarheid in witte kalk op de da ken, mei steenen op de velden .Thank you bays". Naar de heer ir. W. Hupkes, presided t-d.rec t-eur van de Nederiandsche Spoorwegen, gis terenavond tijdens een lezig te Rotterdam mededeelde, zal de uitvoering van de Rotterdam- sche spoorwegplannen 82 mïl lioen gulden kosten. Over het tijdstip, waai'op men met de uitvoering zal "beginnen, werden nog geen mededeelingen ge daan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1