St. Liduina, patrones van Amerik. schaatsenrijders ROUW en VREUGDE op nationalen herdenkingsdag U.V.C.-zwendel voor den rechter Plechtige herdenkingen van gevallenen MAANDAG 6 MEI PAGINA 2 DE PLECHTIGHEDEN OP VRIJDAGAVOND. DE NATIONALE FEESTDAG. HET EEUWFEEST DER DOMINICANESSEN. STILLE OMGANG. Bijzondere Jeugdzorg DE A.S. VERKIEZINGEN Voorzichtig met de oproepingskaar ten BIOSCOPEN PASSAGE. MONOPOLE. EEN KUILTJE VOOR T>F, nURECTTF Zes kilo boter per week SPECIALE MEDAILLE GESLAGEN. Devotie tot Schiedamsche Heilige neemt groote vlucht. mk Langs den voorgeschreven weg De medaille te zien DIE RARE WERELD JL Op den toren van den ouden St. Jan waaien de vkugigen half sto<k, zooals in Schiedam van vele huizen de vlaggen hangen in rouw. Een groot aantal Schiedammer* is sa. mengekomen op de Groote Markt om daar de plechtigheden mee te maken ter herdenking van hen. die als slachtoffer van de Duitsche be zetting vielen. De leden van den tiideliiken Gemeenteraad, de staf van de vroegere B. S.. afgevaardig den van de vereemiging voor ex- politieke gevangenen, de Gemeen schap Oud-Illegale Werkers, Stedelijk Muziekcorps en de drie koren staan aan den voet van net stadhui*. Met paarse, witte zwarte wim pels is de gevel van het oude raad huis behangen ten teeken van rouw. Fakkels flakkeren op vier hooge flambouwzuilen. Aan den zijkant van het stadhuis staat een detachement Britsche troepen van het B. Platoon 404 Coy R.A.S.C. onder commando van het Metcaffe en daarachter een dete. ehement gezagstroepen onder com mando van Kapitein Dr&ge. Even na half acht klinkt de rof. fel van 23 tamboers over de Markt. Het Stedelijk Muziekcorps speelt het Largo van Handel. Het Ut nog rumoerig rondom. Kin deren roepen en schreeuwen, opge schoten jongens fluiten. Gelukkig wordt het wat stiller, wanneer mevr. Ligthart de declamatie van verzetsgedichten begint. Geheel on gepast applaudisseert het puhliek hierna terwijl het weer zeer luid ruchtig ials het Stedelijk Mu ziekcorps Ases' Tod speelt. Ecce goanodo en Beati Mortui klinkt en door de gezamenlijke R. K. kerk,ze, Quomodo en Beati Mortui door de gezamenlijke R. K. kerkkoren klinkt zeer wijdingsvol, de zangvereeniging Excelsior voert het meer militante ,Aan den strijder" uit. Na den treurmarsch van Chopin en decla matie van mevr. Ligthart zingen de gezamenlijke Prot. Christel uk'* ZangvT*'-~ •burcv Het -o over lo-.a vvéfciineei de Oud-burgemeester Alberts zijn herdenkingstoespraak begint. „Bur. gers en burgeressen van Schiedam, soldaten van het Nederlandsche en het Britsche leger. Een jaar na onze bevrijding kijken we achter ons en denken terug aan dien wonder schoonen avond, toen we vol spanning ge. schaard waren rond de radio, wach tend ou de laatste ber'cM"*- onze bevrijding zouden aankondigen. Vreugde was er, toen het bericht eindelijk kwam. dat het juk der /aflavernij wafl afgerukt, maar er Was ook droefheid om de velen. d;< hun jonge leven, hun goed en hun bloed hadden gegeven en die nu naamloos op de~ slagvelden rusten Daarom is het plicht de gevallenen te herdenken en deze plicht kor onys weer duidelijker *rrrtr nu wij vanmorgen aan de groeve hebben gestaan van den eersten jSchaedammer, die door de Duit. jBchers gefusilleerd werd In dat ge zin. zooals in zoovele anderen is eer gapende leegte welke niet te vul len is. D e menschen behoeven alleen onze financieelen en mate„ rieelen steun, maar ook onze mo. reele hulp. Wij kunnen en mogen n or vreugde die gezinnen Deze avond is een appèl om hen ^rdenken, die door den oorlogs brand zoo zwaa- «--.rcW-' Laten wig God bidden, dat Hij allen, die vo~ bijstaan Nadat de joco-burgemeester de Britsche soldaten in het Engelsch een korte samenvatting van zijn toespraak heeft gegeven, wordt 2 minuten stilte in acht genomen. Dan speelt de muziek de Nederland sche en Engelsche volksliederen. De stoet formeert zich hierna. Voorop loopen de verschillende delegaties met kransen. Via Kerk straat, Broersvest en Koemarkt defileert een gedeelte van de bur gerij langs het monument. Vooral de diverse jeugdbewegingen zijn sterk vertegenwoordigd. Kransen en bloemen worden gelegd. Om 10 uur is de pleehtH 'eid ten einde. Half stok en in top, alle manie ren van vlagvertoon waren op Za terdagmorgen te zien en velen had den de driekleur ook des nachts laten hangen. Goede gewoonten worden blijkbaar slechts erg lang- zaad aangeleerd, want ook in den nacht van Zaterdag op Zondag bleef het grootste deel der vlaggen buiten. De plechtige minuut stilte om 11 uur Zaterdagmorgen, werd slechts gedeeltelijk in acht genomen, ook al omdat alle klokken een anderen tijd aanwezen. Toch bleven veel meti- schen staan en ook het verkeer kwam geleidelijk tot stilstand. Om 3 uur begon de eigenlijke feestvreugde met marschen door de stad van diverse muziekcorpsen. Het pijperkorps ..de Harmonie" trok de volksdansers tegemoet en be wees, dat het dezen winter hard geoefend heeft. Het muziekcorps van het leger des Heils marscheerde musiceerend naar het Gemeente- Ziekenhuis en speelde in den voor- en achtertuin vroolyke marschen en vaderlan-dsche liederen. Ook St. Ambrosius gaf op de bekende ma nier „acte de présenpe" en droeg tot het welslagen van de feeststemming veel bjj. Van alle kanten klonken trommels en muziek, het leek een botsen van geluiden boven de stad, waardoor die sfeer in de lucht komt te hangen die de menschen opge wekt maakt en dwingt tot feest vieren. De Franciscusgroep d|roeg daartoe ook bij, want met 12 tam boers aan den kop gingen de Ver kenners voor Huize Luiduina en in den tuin van de Nolet.stichting bekende kamp- en marschliedjes zingen tot groot vermaak van de patiënten. Ook de Oranjegarde trok in keu rige marschorde rond .diepe trom men en bazuinen voorop. Terwijl de muziek zoo allen in feesstemming probeerde te brengen, werd op Boschhoek een korfibalwedstrijd ge speeld tusschen Rotterdam en Schiedam, welke door de Rotter dammers met 40 gewonnen werd. De bonte srtoet volksdansers was intusschen op de Broersvest aange komen en daar begon een prachtige onstratie van ware blijheid, te zich uitte in een spontanen „ns. Weer eens bleek, hoe volks dans en volkszang niet iets is om naar te kijken en te luisteren, maar om zelf te doen. Daarin kan de ware vreugde gevonden worden, welke het gesyncopeerde geloei van trompet en saxofoon ©p een be„ nauwde dansvloer tot een aanflui ting van echte blijheid maakt. Laat deze en andere dansen weer volks bezit worden. In de Plantage speelde om zes uur het Stedelijk muziekcorps' en overbrugde daarmee -den tijd naar den volkszang, die stipt om half adht begon. Onder de bezielende leiding van mevr. Grimberg Huy„ ser is er twee uur lang gezongen, waarbij O. B. K. op prachtige wijze assisteerde. Met de harmonie van Wilton-Feijenoord voorop trok daar na een groote menigte door de stad naar den Rotterdamschen Dijk, waar fonteinen van vuur, vuurpij len en in vele kleuren uiteenspat tende ballen het feest op trad tio- neele manier besloten. Op ver schillende plaatsen in de stad werd nog op straat gedanst en in de café's bleef geen plaatsje onbezet. Om twaalf uur was de Nationale feestdag 1946 (de eerste van eer. historische reeks?) ten einde. Het weer had prachtig meegewerkt al was de avondlucht nog erg frisch. Met Koninginnedag zal dat wel beter zijn. De Orapjevereeniging kan tevreden zijn, al zullen sugges ties tot nog beter, waarschijnlijk welkom zijn. Volgende week Zondag, 12 Mei, zuilen aan alle R, K. kerken vóór alle H.H. Missen enveloppen wor den uitgedeeld, waarop gedrukt staat: ,,Voor het eeuwfeest der Zrs. Dominicanessen". Deze enveloppen dienen om de feestgaven der Schie dammers te innen en daarvoor zal gelegenheid worden gegeven even voor de predikatie. Uit onze artikelenreeks is wel ge bleken van hoe groot belang het werk der Zusters Dominicanessen is geweest en het comité ter viering van het eeuwfeest vertrouwt er dan ook op, dat de Schiedammers een extra-gift mee zullen nemen naar de kerk. De enveloppen zullen aan het einde van de H.H. Missen achter in de kerk worden afgegeven aan verkenners, die met manden klaar staan. Gisterenochtend hebben de Ka tholieke mannen van Schiedam den jaarlijkschen stillen omgang ge maakt langs de plaatsen, welke groote beteekenis hebben gehad in St. Liduina's leven. Om half zes trok vanuit de H. Hartkerk In de Gorzen de eerste groep, welke grooter was dan alle andere jaren en ongeveer 300 man nen omvatte. Om kwart over zes ging de 700 man groote groep van de Frankeland, gevolgd door die van de Singelkerk om kwart voor zeven, waaraan ruim 300 mannen deelnamen. De Havenkerk kwam als laatste om kyart over zeven met ruim 600 mannen. In totaal hebben dus tusschen de 1900 en 2000 man nen deelgenomen. Een mooi aantal dat echter nog belangrijk hooger kan worden. Met ingang van heden, wordt de Rchiedamsche dépendance van het bureau Bijzondere Jeugdzorg, die tot nu toe gevestigd was Singel 22a te Schiedam, verplaatst naar Rot terdam Noords,ingel 118, telefoon 49730. Voor alle aangelegenheden betref fende de zorg voor kinderen van ge. interneerden, kan men zich voortaa op dat adres vervoegen ttjdens de spreekuren, die dagelijks van n gen uur tot half elf wórdeh gehou den. Het spreekuur in het Zeemans huis te Vlaardingen, 's Woensdags- ochtends van tien tot elf uur, bi"' gehandhaafd, evenals de spreek uren op de eilanden: eiken eerster Vrijdag van de maand van hall twaalr tot een uur te Klaaswaal, ir hotel ,.'t Wapen van Holland"; el- ken tweeden Vrijdag van de maand te Brielle in hotel ,,De Nymph", ka mer 7 van half twaalf tot één uur. en eiken derden Donderdag van d maand te Sommelsdijk in hotel Spee, van een tot twee uur. De oproepingsbiljetten voor de a.s. verkiezingen zijn in de postbestelling gegaan, zoodat men zijn oproepings- kaart een dezer dagen thuis bezorgd ^rJ.an deze kaart, die voor de ko mende drie stemmingen gebruikt moet worden, bevinden zich 2 ge perforeerde strookjes. Het ééne is geldig voor de Tweede Kamerverkie zing, het andere voor die van de Provinciale Staten, terwijl het lichaam van de kaart voor de Ge meenteraadsverkiezing dienst moet doen. Men zorge* er dm voor, dat deze ©proepingskaart goed bewaard blijft en dat de geperforeerde strookjes daaraan blijven vastzitten, want zon der die strookjes heeft de kaart geen waarde, evenmin als losse strookjes. De ouders houden de kaarten dus buiten het bereik van de kinderen. Een overzicht van de gestelde cAndidaten wordt binnenkort huis aan huis bezorgd. Leven in de brouwerij" is een hoogtepunt in den George Formby- cyclus en aangezien deze aartslee- lijkerd nog een massaal aantal aan bidders en aanbidsters heeft, zal het bordje uitverkocht nog wel vaak op het theater prijken. George maakt veel goed van het hopelooze figuur, dat het variéténummer slaat. Op de artistenbeurs is het blijkbaar geen hausse. Het zou aanbeveling verdienen, het reclamefilmpje tusschen het wereld en Nederlandsch nieuws te draaien en niet na de film over het gedicht van Jan Cam pert. .Pennies from heaven" is een film met Bing Crosby, wat betee- kent, dat King Bing heerscht over tempo en geluidsstrook. Uitsluitend voor aanbidders. Het vóórfilmpjc kon ons meer bekoren. Hedentnorgen werd voor den eco nomischen politierechter Mr. ter Haar Romeny de zaak behandeld teren de 6 voornaamste by den zwendel van de Unilever Verkoop Centrale betrokken personen. Het betreft de heeren A. v. d. P. 47 jaar, directeur van de U. V. C. U. F. C. van D.. 59 jaar, adjunct directeur en later directeur van de U. V. C., 9. A. C. K. adjunct- directeur 57 jaar, A'. L., directeur 50 jaar, F. H. ten H.. 45 jaar fn- specteur chef te Den Haag en H A. H., 60 jaar. inspecteur te Rot. ter dam. Nadat de Officier van Justitie mr. v. Doesburg de dagvaarding had voorgelezen werd getuige charge Bot verhoord. Getuige Bot ver klaarde, dat de directeur v. d. P. in het begin van den bezettingstijd had verklaard dat hij een ex tra- voorraad zou aanleggen, om voor het personeel en voor de direct e zelf ,,een ruiltje te hebben". Het betrof 500.000 rantsoenen, welke rantsoenen gedeeltelijk ook naar andere verkoopkantoren gingen. Dit geschiedde op last van v. d. P. Bot zelf was bang geweest, dat het zaakje spaak zou loopen en had in 1944 gezegd, dat men er mee moest ophouden. Na de bevrijding in Mei, 1945 is het echter weer op denzelfden voet voortgegaan en werden er 240.000 nieuwerantsoenen betrokken. Uit een verklaring van 2 deskundigen blijkt echter, dat *n totaal voor en na de bevrijding 2.286.000 rantsoe nen in deze zaa.k werden betrokken. Als opslagplaats van het goed in na- tura diende het pand aan het Mu. umpark, waar groote hoeveel he-dcr oomboter en margarine waren opge. dagen. I^ater verklaarden de heeren lat zij liever roomboter dan marga rine hadden en werd er roomboter betrokken van de heeren D., van wie le heer v. d. P. 6 Kg. per week en le overige leden van de directie 1 5 Kg. per week ontvingen. Voorts werd voorgelezen het yer. ïioor van den Officier van Justit'o waaruit blijkt, dat er groote hoeveel heden vleeschwaren voor de directie uit Oss waren betrokken. Uit blijkt, dat de gewone leden van het oersoneel n et overdadig in deze ge. weldige hoeveelheden hebben meöe- vedeeld slechts zieken en diegenen die len feest vierden, ontvingen uit den ruimen voorraad. Als getuige decharge werd loort. verhoord mej. H. M. E. H de tweede gescheiden vrouw van v. d. P., die op 6 Juli 1945 van hem Is weggeKaan Z, verklaarde steeds groote hoeveelhe den van hem te hebben ontvangerr die hoofdzakelijk werden verdeeld onder de armen en humbehoevmden van de P. verklaarde geen be doeling te hebben gehad voordeel uit deze zaak te trekken. Hij had slechts een paar kilo per week in ontvangst genomen Hij bracht naar voren, dat het de bedoeling van de regeering zou zijn geweest om een voorraad aan te leggen. De econo mische politierechter zeide echter dat het nooit de bedoeling kon zijn geweest, dat boter en vet buiten den bon werden verkocht. De Officier van Justitie, mr. van Doesburg merkte op, dat slechts de getallen niet aan de Dultschers moesten worden opgegeven. Ver dachte D. schoof de schuld op L. Verdachte L. beweerde echter niets te maken te hebben met de malver saties van boter en vet. Verdachte ten H. wierp de schuld op van de P. Tenslotte werd verdachte H. ver hoord en werd de zitting geschorst tot hedenmiddag half twee. Midden in de groote Lidwina- noveen komt uit Amerika een sen sationeel bericht bij het St. Lidwina comité binnen. Het geheel is zoo Amerikaansch van opzet en uitvoe ring, dat het even beduusd maakt, maar tegelijk geeft het ons weer eens het bewijs, dat onze heilige internationale, ja zelfs interconti nentale, beteekenis heeft. Ons zegt dit alles, dat wij de vereeniging van St. Lidwina nog veel intenser moe ten propageeren. Het geldt hier een overduidelijke aanwijzing van de Maagd van Schiedam zelf, dat de plannen om Schiedam tot een groote internationale bedevaarts plaats te maken, haar zeer welge vallig zijn. Op 18 Februari van dit jaar ver scheen de New York World-Tele gram met den volgenden kop: Acciaenl on Canal Ice in 1396 Made Lidwina Patron Saint of Skaters, Old Print Discloses. Oude prent openbaart^ dat door een ongeval op het ijs van een gracht in 1396. Lidwina patroon heilige van de schaatsers is). Midden onder dezen kop is de oekende houtsnede uit het oudste ooek over Lidwina, voorstellend den val op het ijs, opgenomen. Deze houtsnede wordt geflankeerd door le foto's van Adele Suge en Joan Hyldoft, twee kunstschaatsenrijd sters, die tijdens hun demonstraties ?en ongeluk hadden. De tekst ver telt van Adele, dat zij in Chicago werd gewond, boekstaaft dan in één regel met hetzelfde lettertype den val van St. Lidwina. en eindigt met foan. die haar knie uit de kom gooide. Ed. Wallace l World Telegram staff writer) schrijft dan o.a.: „Een Hollandsch meisje, dat 566 jaar ge- eden geboren werd, zal waarschijn, ijk spoedig patrones van alle schaatsers over de geheele wereld worden, tengevolge van de onthul ling van haar. tót nog toe onbe- rende, geschiedenis, onlangs, door Arthur R. Goodfellow gedaan in de ipenbare Bibliotheek van ew York. De heer Goodfellow was nl lezig' de kaartsystemen met foto'? loor te nemen voor het vinden van dof die hij in een bepaald sport- irtikel noodig had, toen hij een tide houtsnede vond met den titel Het ongeval van St. Liwma 1396 Uit een onderzoek in de Katholieke Tneyclopaedie en andet - bronnen 'eek. dat.én dan volgt een kortt evensbe-chriiving van St. Lidwina De schrijver vervolgt dan onder ien onderkop: ..Reeksen ongeval- en"' Ofschoon Thomas a Kempis. ■pi* van de „Imitatio Christi van Lidwina zeer •roeg en tot in bijzonderheden op- eekende is er weinig van haar -ehoord in den tiid tusschen haar -iligverk'aring 56 jaar geleden ■n nu. (Behalve Dr Snipping ver sneen er dus ook Amerikanen naar een heiligenleven.' Mr Good- "ellow zeide- „Al= redacteur van Ie jaarliikscbe Schaatsgids heb ik honderden schaatsers. peroeps- zoowel als amateurs- ontmoet, en het Viel me op. dat velen graag meer van St. L'-dwina zouden wil- en weten Bovendien gebeurde er list in den tijd, dat ik haar leven?. -b:"denis onder oogen kreeg, -en groot aantal ongelukken met beroepsrijders in ver chillende ijs. revues. De regels, die nu volgen zijn wei 1/iot tp in zoo typisch Amerikaansch dat J" den mond van ieder ander volk profaneerend maar hier naïef aan 3°De verzekering voor professio nals wordt daardoor zoo hoog, dat de gedachte bij me opkwam, isn hier een patroon heilige zeker np haar plaats was. Mr. Goodfellow bewandelde den door de kerkelijke autoriteiten voorgeschreven weg, zette zijn idee over een zilveren medaille uiteen en kreeg toestemming om zijn gang te gaan, mits de medaille voor religieuze doeleinden en niet als mascotte zou worden gebruikt. Russei Sherman ontwierp daar op. geleid door de oude houtsnede, die waarschijnlijk de eerste histo rische verwijzing naar het schaat senrijden is. een kleine medaille, die geschik: is om in zilver, gesla gen te worden Toen Mr Goodfellow Mr Russei feliciteerde met zijn ontwerp, be kende de kunstenaar in alle be- scheidenhe.d. dat hij eenigszins ge ïnspireerd was geworden door het fei:. dat hij zelf drie jaar geleden bij het schaatsen een arm brak. De slottirade van Mr Goodfellow is voorbeeldig te noemen om ge bruikt te worden in eer. folder met koperdiepdrukfoto's, een vliegtocht en super de luxe hotels, gepropa- Een afbeelding van de Ameri kaansche medaille met den merk' waardigen tekst StLf d trina- Holland. geerd over de Vereenigde Staten door het St. Lidwina Comité: „Ik hoop, dat de medaille er toe zal bijdragen St. Lidwina popu lair te maken Toen ik haar ge schiedenis aantrof scheen zij erop te wachten cm voor een godsdien stig doel gebruikt te worden. Naar ik -,ot dusver kon nagaan, is schaat sen de eenige sport, die een echte heilige heeft opgeleverd" Tot zoover het artikel in de New York World-Telegram. De actieve voorzitter van de ten toonstellingscommissie van het St. Lidwina Comité, de heer Jos Mel- chers, heeft onmiddellijk contact gezocht met der. heer Goodfellow. Op 20 April schreef hij dezen een brief en zes dagen later bracht de post het volgende antwoord: Geachte Heer Melehers. Uw brief van den 20en dezer ont vingen wij, en wij lazen hem met zeer veel interesse In een parte zending sturen wij U een van de zilveren medailles. Pas na drie ontwerpen vonden we deze, die in alle opzichten geëigend scheer.. Hierbij sluiten wij een foto van de medaiile in voor publicatie doeleinden. Als V iets heeft op het gebied van bijzonderheden over de Heilige zullen wij dat gaarne hooren Met de beste wenschen vcor uw tentoonstelling verblijven wij, Hoogaachtend (w.g.) A R Goodfellow. Bijgevoegd bij dezen brief was nog een folder met foto's van de medaille Ook in dezen folder wordt een korte ievensbesch ijving tegeven, ontleend aan „The ar: of skating" van Irving B-rokaw 'Een boekwerk aldus de folder vaak „de Bijbel van den schaatser" ge noemd.) Ook dit vouwblad sluit mei een zeer Amerikaansche opvatting. „Eer. van de bekende schrijvers op sportgebied heeft er op gewezen, hoe goed het zou zijn. wanneer een schaatsenrijder den eersten keer als hij achterwaarts een dubbele bocht naar buiter maakt, de H. Lidwina aanroept" ,De St Lidwina medaille, het volmaakte geschenk voor vriend, verwant, of schaatskennis alaus je vetgedrukte slogan die he* ge heel besluit Amerika is dus ingeschakeld in den grooten kring van St Lidwina- vereerders Dit drukt op de ge boortestad zelf een zeer groote verantwoordelijkheid Laten wij toonen wereldvermaardheid in le vende en blijvende belangstelling te kunnen omzetten. Later, wij voor alles zelf meedoen cwn de St Li dwina vereering steeds hooger op te voeren en het St Lidwina- comité intensief te helpen Bezoekt allen de tentoonstelling, om daar de Amerikaansche St Lidwina- medaille te bezichtigen Ue verjaardag van de xomst der „vliegende kruideniers" brengt den redacteur van „Die rare wereld" er toe, vol dankbaarheid te overwegen, rezeer de voedselsituatie in ons 1 nd gedurende het afgeloopen Jaar reeds is verbeterd. De toestand, waarin zijn eenige nog bruikbare costuum zich op het oogen blik bevindt, noopt hem echter tot de opmerking, dat een menseh thans we) weet, waar hij zijn vol genden maaltijd kan gebruiken, maar dat hij er niet bij durft gaan zitten,,,.,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2