Tijdelijke gemeenteraad bijeen DE TAAK VAN DE PERS Begrooting in bliksemtempo DONDERDAG 9 MEI PAGINA 2 DE JEUGD SPRAK MEE. STEMLOKALEN VOOR VERKIEZINGEN- en Bibliotheek. OFFICIEELE KENNISGEVING. Drankwet- Oude gebruiken en goede gewoonten. Over verrassingen gesproken Zoo vlug als de Raad deze begroo ting afwerkte beeft nog geen en kele het gedaan. Het voorbeeld verdient navolging om kwart over 2 beginnen, om tien. over half vijf stoppen en dan alles gehad te heb ben, is een felicitatie waard. Ondanks de groote bezwaren wa ren alle leden aanwezig met uit zondering van den heer Bakker (k.v.p.) De goede traditie bleef ge handhaafd en men kwam alleen terug op het bij de sectievergade ringen ter tafel gebrachte. De heer Engelsman (pa.) vraagt of het m de memorie van toelichting voor komende voorstel tot gebruik van het batig saldo van den kapitaal- dienst voor kasgeldfinanciering op dit oogenbUk wel de goedkoopste wijze van gebruik is. Dit is niet zoo, aldus de voorz.. maar gezien te verwachten hooge posten van aanvullende credieten de eenige oplossing. In de weinig soepele regeling ten aanzien van de z.g. ontsierende re clames is, door het antwoord in de memorie van toelichting, voor den heer van Bochove nog steeds geen verbetering gekomen. Hij zou graag zien, dat we deze erfenis uit den bezettingstijd volkomen loslie ten waar het de winkelstraten be treft, voor de woonwijken kan dit verbod gehandhaafd blijven. De voorz. begrijpt de moeilijkheid en het college is in deze al in contact getreden met den voorzitter van de schoonheidscommissie. Het college is volkomen diligent (naarstig werkzaam. Red.) ten opzichte van deze kwestie. Het politiecorps. De heer Blazer heeft gelezen, dat het politiecorps binnenkort zdl worden gebracht op de sterkte, die de rijksregeling bepaalt. Kan de voorzitter ook zeggen, hoe groot dat aantal precies is? Dat kan hij. Deze sterkte is n.l. precies gelijk aan die van 't huidige corps plus de 36 hulpagenten. Het politiewezen zal veel meer rijkszorg gaan worden, iets wat o.a. in de financiering tot uiting zal komen. Dit is echter nog niet in de huidige begrooting ver disconteerd, omdat er nog een of- ficieele regeling over deze materie moet verschijnen. Hoe verloopt een overval Verblijd was de heer van Vled- der over de regeling van den onge- vallendienst en het ziekenvervoer. Wordt de auto gestationneerd in de Tuinlaan en zoo ja, wie is de chauffeur? Ook wil de heer van Vledder gaarne precies weten hoe het zou gaan bij een ongeval. De voorzitter deelde mede, dat er getracht werd een eenvoudig te lefoonnummer te krijgen voor den G.G.D. om de alarmeering zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Als chauffeurs waren ingeschakeld die van de reiniging, omdat de auto bestuurders van de politie vaak te zelfder tijd dienst zouden moeten doen. De heer van Vledder had mee gemaakt, dat een ongevallenauto van een fabriek, door maanden lange immobiliteit niet startklaar was. Dit zou niet voor kunnen ko men. aldus de voorzitter, want bij de brandweer hakt men al jaren met dit bijltje. (Wij zouden willen opmerken, dat in vele groote plaat sen, oa. Utrecht, de auto's van den Geneeskundigen Dienst bij de brandweer zijn ondergebracht. De chauffeurs van de brandweer doen ook voor de ziekenauto's dienst. Red.) De voorzitter was voorts van meening, dat de praktijk de beste leermeester was en dat de leiding bij Dr. van de Bergh in goede han den was, gelet zijn ervaring bij den G.G.D. te Amsterdam. De Wijktierple gingen. De heer Wagenaar (c.h.) vraagt of in verband met de voorgeno men benoeming van een zuster- maatschappelijk werkster bij den G.GX». overleg zal worden ge pleegd met alle bestaande wijkver- plegingen. Mevr. Benthem meent, dat de taak van de zukter-maatschappelijk werkster vooral een voortzetting zal zijn van het nu onder auspiciën van het N.V.H. begonnen werk, dat nog door niemand anders was on dernomen, zooals de zorg voor de krankzinnigen. Dr. v d. Bergh zoekt bovendien waar het maar kan contact met bestaande veree- nigingen en organisaties. Door zijn toedoen zal waarschijnlijk een cen trale opleiding voor kraamver pleegsters kunnen worden inge steld. De heer de Wolff (c.h.) is terecht begaan met de salarieering van verpleegsters, maar krijgt op een desbetreffende vraag van Mevr. Benithem de mededeeling, dat hij niet ter zake is. Gemeentelijk zwembar. De voorz dient een voorstel in om het Gemeentelijk zwembad aam den Havemdijik ander de werk zaamheid vam die sportcommmissie te brengen. Het Comité van toezicht heeft tijdens de bezetting geen werk meer kunnen doen en door deze onderbrenging zou de totale coördinatie van alle sporten tot stand gebracht zijn, zulks in af wachting van de verdere reorgani- satae-plianmien van S.B.L.O. en Sportcommissie. Het voorstel wend zonder meer aangenomen. Jeugdzorg. Het was goed te hooren, hoe de heer Elzing (P.A.) in een keurige maidenspeech (de eerste en eenige van de zittende raadsleden) de belangen van de j eugd in het centrum van de ^langstelling plaatste. Geboeid luisterde de raad. Hij besprak eerst de jeugdproble men. vervolgens de taak van de jeugdbeweging daarbij, de plaats van de jeugdgemeenschap en ten slotte de noodzakelijkheid van overheidszorg voor het jeugdwerk, vooral daar waar het de miet- georganiseerde jeugd betrof Om aan deze samenwerking en steun vorm te geven, stelde hij in een motie de vorming van een com missie voor Jeugdzaken voor naar het model van de sportoommissie. Spreker betreurde het, dat er in de begrootinig wel 6000 voor bet Bureau Cultuneele zaken was uit getrokken, maar dat dit bedrag slechts voor administratieve en niet voor werkelijk pnactische doel einden bestemd was. De heer Kedde (c.pm.) sloot zich bij dit betoog aan. Hij wees op de noodzakelijkheid van activiteit door de j eugd -zelf. Initatieven van uit -jeugdkrimigen voortgekomen moeten door de overheid gestimu leerd worden, vooral daar waar het gaat om dé jeugd nader tot de groote cultuurschatten, als muziek, zang e.a. te brengen en hen af.g® brengen van jazz en swing. Niet alleen de jeugd van 1720 bad hij hierbij op het oog, maar ook de kinderen, die niet.groot gébracht moesten worden met Roodkapje en de wolf. (Alsof de sprookjes geen cultuurbezit zijn. Vreemde, kenmerkende opvattingen. Red.) De voorz. is blij om de belang stelling, maar steil voor de motie in handen van B. en W. te stellen, opdat liet met sliechts een plato nische liefdesverklaring zou zijn, maar men inderdaad resultaten zou boeken. Deze resulaten kon den niet in een vloek en een zucht bereikt worden. Br zaten veel haken en oogen aan deze kwestie en door cumulatie van werk, kon tot nu toe niet dat gedaan worden, wat wenschelijk tiras. Altijd zou men er voor moeten hoeden geen werk van lagere competente^ orga nen, als ouders, school en jeugd beweging over te nemen. Boven dien sprak de financieele verant woordelijkheid hier sterk. De heer Elzing gaf zijn motie in banden van B. en W. meer worden gebouwd. Het mate- riaal dook onder en nu blijkt hij niet aan de gestelde eischen te zullen voldoen, zoodat er geadvi seerd zal worden hem niet te laten afmaken. Schoon- en soepelheid. De heer Bochove heeft klachten over de schoonheidscommissie. Deze is te stug. Hij kent een ge val van een eenvoudige verbou wing aan het Broersveld, die hoog uit 600 zou kosten. Het 3e plan is de commissie nog niet gepas seerd en de kosten van de teeke- ning bedragen al meer dan de plannen. Hij meent, dat wanneer er een ontwerp fout is, er toch ten minste suggesties van het ,hoe dan wel" gegeven kunnen worden. Als de voorz. zegt, dat de fout wellicht bij den architect ligt, ge looft de heer Bochove (met een heel groot aantal andere men- schen), dat die bij het gebrek aan menschenkeimis en tact van den voorzitter van de schoonheids commissie ligt. Het stedelijk muziekcorps- De voorz. leest naar aanleiding van deze kwestie bijgaand stuk voor. (Men zie ook het stuk in het avondblad van gisteren over het Stedelijk Muziekcorps). Het is een brief van oud-burgemeester Draayer aan h<jt college van B. en Wdie Maandag jd. werd. ont vangen. Hooggeacht college. Tot mijn groote verwondering las ik in de courant, dat op vragen van de raadsleden betreffende het Stedelijk Muziekcorps, door uw college het navolgende antwoord was gegeven: „Betreffende het Stedelijk Mu ziekkorps kunnen burgemeester en wethouders niet zeggen, dat dit in den bezettingstijd de eenpans- maaltijden van Winterhulp heeft tarlmlp belaste ambtenaar thans desgevraagd verklaart, dat bij- ze,f en niet dr, Draayer den diri gent heeft opgebeld, met verzoek den eersten éénpansmaaitijd met muziek op te luisteren. De ambte naar acht dit verzoek geen be vel, doch wei een moreele drang, waar de autoriteit van den bur gemeester daarachter stond. In wezen ziet het college, ge zien de verhouding van dien bur gemeester-voorzitter van de com missie van het Stedelijk Muziek korps en het korps zelf, geen verschil tusscben bevel en verzoek in dit geval. De dooi- dr. Draayer gegeven beschouwing van deze verhouding deelt het college niet. Hoewel niet van overwegend belang moet er ter voorkoming van misverstand op gewezen warden, dat de door dr. Draayer genoemde eerste éénpansmaaitijd gehouden werd op 15 November- 1941 en dat de betrokken ambte naar bij besluit van ZS October 1941 door dr. Draayer zelf en niet door diens ambtsvoorganger met de leiding van Winterhulp belast was. Dat het Stedelijk Muziekkorps herhaaldelijk het zoo heeft weten aan te leggen, dat het geen gevolg heeft gegeven aan verzoeken van pro-Duitsche organisaties is ons bekend,' dat het Politie-muziek- korps pertinent geweigerd heeft een éénpansmaaitijd op te luiste ren kan ook met voldoening wor den geconstateerd, doch dat dr. Draayer steeds geweigerd heeft deze muziekkorpsen te laten op treden is ons niet bekend. Wel is ons bekend, dat dr. Draayer na de pertinente weigering van het Polatiemuziekkorps geen dwang maatregelen heeft toegepast. Of men het advies van een com missielid en het in practijk bren gen daarvan door de muzikanten om zich ziek te melden als sabo tage wil beschouwen zooals wij schreven dan wel als onnoodige dikdoenerij laten wij gaarne aan anderen ter beoordeeling over. Op de vraag van den heer Kedde of de subsidie afhankelijk zal zijn van de uitspraak van de eereraad antwoordde de voorz. ontkennend. Subsidies aan andere corpsen, die de heer Sabel vroeg, konden niet worden overwogen, omdat Provin ciale Staten ze toch niet zouden toestaan. Wel kon mettertijd via een rijkssubsidie voor cultureele zaken wellicht iets bereikt worden, Woningen De heer Scheurkogel moest van de voorz. het rapport van de lan delijke commissie voor den weder opbouw maar eens lezen. Meer dan 46 woningen dit jaar kon hij niet beloven en hoe het de volgende jaren zou gaan, (en dit. wat betreft de vraag van den heer Scheur kogel) zou de bovengenoemde com missie beslissen. Werkplaatsen Tot slot en besluit bracht de heer de Wolff de uitbreiding van de werkplaats der Gemeentereïniging ter sprake. Hij zag liever de cen trale werkplaats uitgebreid, zoodat geen dubbele staf deskundigen noodig was Volgens de voorz. stonden ook elders de coördinee- rende en de centraliseerende rich ting entegenover elkaar. De Ge meentereiniging had het grootste wagenpark en de meeste machines. Hier wos een groote werkplaats noodig. Er werd echter aan ge werkt. (Waarom de vergrootte werkplaats van de Gemeentereini ging niet tot centrale werkplaats gemaakt? Red.) Hiermee was de begrooting 1946 ten einde en werden de dame en heeren bedankt voor de snelle wijze van zakendoen. De wegen van Kethel. De heer Landsbergen (k.v.p.) merkt op, dat het gedeelte in de memorie van antwoord over de wegen in Ketbél onjuist is. Daar staat, dat de wegen aldaar bij de samenvoeging van de beide ge meenten al in slechten toestand wairen. Dat is niet juist. Die wegen wanen vrij goed. De heer van de Kraan gaat op het antwoord in de memorie niet in. maar speelt de rol van keizer in „Het is er niet". In 1945 kreeg de gemeente 800 ke teerslakken en in 1946 2000 kg bij een aanvraag van 96000 kg aan wegenteer en slakken. Deze kwestie heeft echter de aandacht van het college. Jeugdzonden. De opmerking van den heer Kramers, dat de ruïne van Oud- Matbenesse steeds meer vervalt en of daar geen paal en perk aan te stellen i®. ontlokt aan wethouder van de Kraan het antwoord, dat de ruïne niet erger geruïneerd (gerinneweerd?) kan worden en dat de heer Kramers er in zijn jeugd ook wel krijgertje op zal hebben gespeeld, iets wat de laatste stellig ontkent. Het monument. De heer Kramers vraagt, of er al iets bekend is over het monu ment voor gevallenen. Hij wilde ook graag weten, of het tijdelijk monument weer enkele dagen voor Allerzielen zou worden afge broken? De voorz. deelt mede, dat de landelijke commissie het te druk had. gekregen en rij daarom pro vinciale commissies had ingesteld waarvan die voor Zuid-Holland over veertien dagen een bespre king met hem zou hebben, waar bij met de meening van alle be trokkenen, ook van da burgers, (of juist van de burgers. Red rekening zou worden gehouden Dit jaar zal er bij het weghalen van het monument rekening ge houden worden met Allerzielen. De havenboot. De ijs-, spuit-, tank-, hospitaal-, roei-, zeil-, metrrr -, stoom-, plezier- r-j,- -- Stembureau no. 1 Raadhuis, Groote Otxseïuisterd Een bevel van aen Markt 2 Gymnastieklokaal school toenmaligen' burgemeester, is èn I «-„„kw rs- crfcm-j tian de rijde der commissie èn door de leiding zooveel mogelijk ge saboteerd." Dit antwoord is ten eenenmale onjuist. Het Stedelijk Muziekkorps heeft zonder dat ik er in gekend was geweest, bij den eersten één pansmaaitijd gespeeld. Een en ander was geregeld door den ambtenaar die door mijn amots- voorganger belast was roet oe leiding van Winterhulp, Nadien is mij eenige malen verzocht het Stedelijk Muziekkorps of het Politiemuziekkorps te laten spelen. Dit is door mij steeds geweigerd Van een bevel mijnerzijds aai het korps kan ook geen sprake zijn. Nooit heb ik het Muziekkorps een bevel gegeven ook al omdat ik meende daar niet toe gerechtigd te zijn. Ik heb dit korps steeds beschouwd als een gezelschap dat gesteund werd door de gemeente en daarvoor als tegenprestatie verplicht was een bepaald aantal concerten te geven. Van eenige bevelsverhouding kan er nu. dan ook geen sprake zijn. Wat betreft de sabotage van de rijde \en de commissie waar van ik zelf voorzitter was wil het mij toeschijnen dat dit een onnoodige dikdoenerij is, daar -er niets te saboteeren viel. Met verschuldigde hoogachting. (get.) DRAAYER. Een afschrift of tweede exem plaar was daarbij gevoegd om aan den tijdelijken Raad te worden overgelegd. Naar aanleiding van den in houd van dezen oiaef heoben B. en W. gemeend voorzoo-veel de tijd dat toelaat een^ nader onderzoek te moeten instellen. Op grond daarvan kan worden geconstateerd, dat hoewel de dirigent meent, dat de toenmalige burgemeester dr. Draayer hem persoonlijk getelefoneerd heeft, de iestijds met de leiding van Win- Oude Kerkhof 13: 3 Lokaal school St. Anna Zusterstraat 49; 4 Lokaa, school Singel 5; 5 Gymnastieklokaal school St. Anna Zusterstraat 49; 6 Lokaal school Edlsonplein 2: 7 Gymnastieklokaal school Edlson plein 2; 8 Lokaal school Edisonplein 2; 9 Lokaal Br. Beatrixschool Buys Ballotsingel 58; 10 Lokaal St. Jar.s- sehool Lange Singelstraat 55; 11 Lo kaal school Edisonplein 2, ingang Franklinstraat; 12 Lokaal R.K. be waarschool Lange Singelstraat S3; 13 Gymnastieklokaal Pr. Juliana- school Oostsingel 9; 14 Lokaal Pr- JuUanaschool Oostsingel 9; 15 Lokaal school Oude Kerkhof 13; 16 Lokaal Gr. van Prinstererschool Singel 24; 17 Lokaal Politiepost Buitenhaven- weg 7; 18 Gymnastieklokaal school Lekstraat 71; 19 Lokaal school Dwars- v™ ppp bevel mijnerzijds aan i straat 4; 20 Lokaal school Zwarte- van een Devei Iiujuexp I waalschestraat 16; 21 Lokaal school Dwarsstraat 4; 22 Lokaal A'icLabe waarschool (ingang Maasstraat"): 23 Lokaal school Pr. Mauritsstraat 5; 24 Gymnastieklokaal Rehobothsehaol Tuinlaan 64; 25 Gymnastieklokaal school Pr. Mauritsstraat 5; 26 Lokaal Ambachtsschool St Liduinastraat 35; 27 Lokaal school Huijsmamsstraat 3; 28 Lokaal school Ant. Muysstraat 2; 29 Lokaal school Ant. Muysstraat 2; 30 Gymnastieklokaal school Ant. Muysstraat (ingang Huijsmansstraat); 31 Gymnastieklokaal school Fr. Hals plein 37 (ingang v. Ostadelaan): 32 Lokaal school Fr Halsplein 37 (in gang v. Ruijsdaellaan); 33 Lokaal Fr. Halsplein 37 (ingang' v. Ostade. laan); 34 Lokaal school Fr Halsplein 37 (ingang v. Ostadelaan); 35 Lokaal St. Bernardusschool Bosboomlaan 5: 36 Lokaal St. Bernarduslaan 5; 37 Lokaal vjn. Gemeentehuis. Schie- damscheweg 26, Kethel; 38 Lokaal R.K. school 8e leerjaar, Kerkweg. Kethel (v.m. R.K. verenigingsge bouw). om vond iedereen, dat de man gelijk had. Bovendien, zei hij het ntet maar zoo gewoon, maar alsof hij dacht dat hij werkelijk gelijk had. Gisteravond leek het heel anders. Nog waren er roode lap pen om het podium, maar nu was er ee-n ster op. „Vrijheid, arbeid en brood" werd niet verkocht door mannen met sluik haar en Schiller- hemden. Nette heeren verkochten „de Vlam". Er was een muziek gezelschap, er waren 2 micro foons, drie luidsprekers en 8 schijn werpers. Voor de rest voelde de me weer heelemaal jong. Alleen zong niemand de Internationale mee en had de spreker een keu rige jas en nog netteren hoed op. Gem. Openbare Leeszaal In de maand April 1946 werden uitgeleend in het hoofdgebouw aan de Lange Haven 10.527 boeken <v. j. 7766). Hiervan waren 688 934) kin derboeken, 3789 (3111) studiewerken en 6050 (3721) romans. In het filiaal in de Gorzen werden uitgeleend 365 igeen) boeken, waarvan 62 (geen) kinderboeken, 66 (geen) studiewer ken en 237 (geen) romans. In het filiaal Kethel -werden uitgeleend 922 <7463 boeken, waarvan 146 (111) kinderboeken, 102 (82) studiewerken en 674 (550) romans. In totaal wer den dus uitgeleend 11.81-1 boeken tegen 8512 boeken in dezelfde maand van het vorig jaar. Het aantal houders van leeskaarten bedraagt 3091 (vorig jaar 2009). VERDWAALD IN HET VOLKSPARK. In onze jeugd stonden we tijdens de verkiezing en rond een kar op een plein. Om die kar hing een roode lap en op die kar stond een man, die veel zei, waar de men- scben om klapten, en ook wel eens iets waar de mensehen om lachten. Niemand zei iets tegen en daar- Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bjj hen ie ingekome.1 een verzcek van H. Lupker, alhier, om een verlof A voor den verkoop van z wak-alcohol; sch-an drank in het klein in het consumptielokaal' op het sportterrein van de C.V.V. „Martinit" aan de van, spierings- hoek alhier -e,n herinneren er aan, "enebn kevadn verlof 'bij hun College schrifte lijk bezwaren kunnen worden in. gebracht Voor de tweede maal in een tien tal dagen moeten we constateereh, dat bij officieele lichamen en com missies blijkbaar niet de juiste op vatting heerscht over de taak van de pers. Het is zeer opvallend, da-t het in beide gevallen kwesties be treft, die nauw met het aanzien van de stad te maken hebben. Om de zaak zoo duidelijk moge lijk te stellen, willen wij hier op merken, dat de pers niet is Ie. Een middel om de opvattin gen en besluiten van de overheid als voldongen feiten aan het pu bliek voor té zetten. 2e Een dankbaar buigend gezel schap, dat op persconferenties de achter de gesloten deuren klaarge maakte plannen mag aanhooren en aan cte bevolking dietsch maken. De pers is n.l. het eenige middel, waarin het publiek zich kan uit spreken over voorgestelde plannen. Zij is het eenige directe contact, en havenb'oot, die de Gemeente in L dat d-e burgerij met de officieele 1939 bestelde, kon in 1939 niet I instanties heeft. De pers is het par lement der burgers, die slechts zel den over dingen, die hun interes seeren, voeling hebben met hun vertegenwoordigers in den Raad. Daarom moet de pers in de gele de plaats van den Schouwburg. Door de deskundigen is deze be- genheid rijn volop en ongehinderd zich op de hoogte te stellen van de plannen der Gemeente, voordat die al in een zoodanig stadium geko men zijn, dat op- en aanmerkingen uit den booze zijn. Dat gebeurde o.a. in Rotterdam onlangs en ook vroeger was dit een' oud gebruik en een goede gewoon te. Na vijf jaar persslavernij is men echter die oude gebruiken en goede gewoonten grondig verleerd zoodat het tijd word't, dat ze er weer inkomen. De kwestie waar heit om gaat, is paald op het Emmaplein. Soms echter kan de opmerking van éen ondeskund-igen bureer een revolutie in de meeningen ten gevolge heb ben. Niemand heeft -de kans gehad die opmerking te maken. Niemand, behalve de heer Kramers in den Gemeenteraad, maar zijn stem vond geen weerklank, omdat dit he-ele schouwburg ij! an zoo plotseling con creet ter tafel is gebracht, dat de beteekenis ervan nog nauwelijks tot de goegemeente is doorgedron gen. Ons blad is het eerste en eenige geweest, dat van het begin af op de noodzakelijkheid van een schouwburg heeft gewezen. In vele artikelen hebben we het be lang ervan beklemtoond. Van officieele zijde heeft men ons steeds te verstaan gegeven, dat er niets van kon komen, zoo lang er nog woningen te bouwen waren. Nu komt plotseling dit plan, waarover niemand iets heeft kun nen zeggen. Weer rijn de democra tische beginselen overboord ge gooid, evenals in de kwestie van het monument voor de gevallenen en ook nu weer worden plaats en ontwerp beide door één commis sie geregeld. Het voorstel van den heer Kramers om eerst een com missie te benoemen tot het bepa len van de plaats een commis sie, waarin ook leden van de bur gerij zitting hebben vervolgens een prijsvraag uit te schrijven en dan een commissie ter beoordeeung te vormen, is helaas verworpen. Schiedams aanzien zal voor enkele honderden jaren mede door een schouwburg bepaald worden, de fracties hebben hun begrip hier voor nauwelijks laten blijken. His torisch inzicht, noch toekomst-visie waren aanwezig. Het werd bu v» in den Gemeenteraad, over Uw schouwburg, zondier uw tneenang, Hoe lang nog?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2