ROTTERDAM DANKT CHURCHILL CUURCHILL Gejuich en gejubel zonder einde Nieuwe schiedamsche courant STADSNIEUWS MAANDAG 13 MEI PAGINA 2 HET KAN! HET MOET| VOETBALSUCCES Schiedammers verslaan Wandsworth met 82 D.W.S.-HANDBAL- NIEUWS UITBREIDINGSPLAN „TUINDORP KETHEL". OVERWELDIGENDE ONTVANGST eerelid van den raad Scheepvaartberichten. STEMT No. 1 VAN LIJST T.u' Stemt Romme „Het kam, het moet", zoo luidt feet opschrift vam een der brochu res. die vam heden af aan het JomgerenbuTeau der K.V-P. aam de Lange Harven no. 70 verkrijgbaar Bijm. Met de opening van dit bureau Bijm d)e Jongeren der Katholieke "Volkspartij de eindspurt begonnen. Cieze eindspurt nmoet daverend Biijm. Daartoe is echter de mude- Werking van alle jongeren ver- eischt. Zij allen moeten nu be seffen; dat de verkiezingen, die voor de deur staan tot de belang rijkste behooren, dfte wij ooiit. to curiae geschiedenis gehad hebben. De Katholieke Volkspartij moet daaruit sterk te voorschijn komen. In de komende week zal vam de jongeren der Katholieke Volks partij veel actie worden vereisoht. Laten zij zich wanneer zij ook maar bunnen, op het Jongerembureau vervoegen. Er ie daar altijd werk Ban den winkel. Maandagavond spreekt dr. Dys- Beibloem in den R.K. Volksbond. Hij richt zich dan speciaal tot de jonge menschen. Ook daar moeten dieze dan in grooten getale Bawweziig zijn. Vijf lamgie jaren van oorlog heb ben het voor hen onmogelijk ge maakt. ook maar eenige politieke kennis op te doen. Bier wordt hun een gelegenheid geboden. Laten zij daarvan dan ook gretig gebruik maken. Jongeren van Schiedam, beseft uw plicht! Steunt het prachtige programma der Katholieke Volks partij. Laat het door Schiedam daveren: BTEMT No. 1 VAN LIJST 2 STEMT ROMME! De wedstrijd, welken de Schiedam sche voetballers, die op het oogen- blik een bezoek aan Engeland bren gen, daar hebben gespeeld, tegen de Engelsche club Wandsworth, is met een grandiooze 82 overwinning voor de Schiedammers geëindigd. Tommy Lawton, de bekende En gelsche internationaal en middenvoor van Chelsea, die den wedstrijd bij woonde, verklaarde na afloop, dat de Schiedammers een der beste voetbal teams van het vasteland vormden, welke hij ooit had zien spelen. Voor al Paulus en Borrani bleken tijdens den wedstrijd geweldig in vorm te zijn en droegen zeer veel bij tot het behalen van de daverende overwin ning. De Schiedammers verkeeren allen in uitstekenden welstand en zijn uiteraard enthousiast over het door hen behaalde succes. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingrid A. d. v. A. A. Boer en W, Tieman, Boerhave- laan 1 - Levinus z. v. C. den Bra^ ber en A. Meijer, Boerhavelaan 1 Martinus P. z. v. M. P. v. Rtfns- bergen en B. Winkel, Stadhouders laan 10 Dirk z. v. J. C. den Boer en L. H. v. d. Waal, Potgieter- straat 33 Annelies d. v. C. Baron en C. Schoonenberg, Parallelw. 246 Johannes H. z. v. P. Esbach en J. H. J. Verwey, K. Kerkstraat 9 Alida d. v. P. v. Eyk en J. v. d. Horst, Gordonstraat 28 Geert z. v. G. Kamps en R. G. Poede, Boerhavelaan 1 Adrianus F. z. v. J, M. J. Westerman en A. A. C. Moonen, Boerhavelaan 1 Andries z. v. A. Poppe en L. M. den Brin- ker, Alb. Cuypstraat 22. Overleden: M. M. v. Nieu- wenhuizen, 80 j. wed. v. J. F. van Maanen, Rott. dijk 168 P. C. WEERBERICHT. Medegedeeld door het K.N.M.X. te De Bilt. Verwachting tot Dinsdagavond S Meest matige wind tusschen S Noord en Oost; in het Noord- westen van het land hier en daar een buitje; vrij koud. 14 Mei Zon op 4.50 uur, onder 20,24 uur; maan op 18.39 uur, on- der 4.34 uur. R.K. W.S.V.—D-K.W. Zondag 2 Juni organiseert bo vengenoemde wandelsportvereend- giing haar jaarlijksehen bevrijdings marsoh groot 25 km,-waaraan door ieder kan worden deelgenomen. Voor groepen van 12 personen plus leider wordt de bevrijdings- beker weer varioopen, thans in 't bezit van D.V.T. en eenige andere fraaie groepsprijzen. Iedere deelnemer, dde den tocht goed volbrengt, ontvangt een aar dige herinnering. Bovendien bieden de D.K.Wers aan alle deelnemende wandelaars 's avonds een grooten Revue avxmd aan in de groote zaal van den R.K. Volksbond met medewerking van de B.O.M.A. en The Ring Leaders Band, waarna bal. Woensdag 22 Mei sluit onherroe pelijk de inschrijving. Gezien het beperkt aantal wan delaars, dat kan inschrijven met het oog op de zaal 's avonds, is spoed gewenscht POLITIEBERICHTEN C. P. alhier deed aangifte van diefstal van een handwagen ge pleegd op de Broersvest alhier. C. M. D. van der K. alhier deed TRAGISCHE DOOD DOOR GASVERSTIKKING Oude vrouw en kind omgekomen In een pand aan den Bergweg te Rotterdam zijn Zaterdagmiddag de 74-jarige weduwe K. A. B.-L. en haar 6-jarig kleinkind Robert door gasver- stikking om het leven gekomen. De bewoners van het pand, de fa milie 'V., waren Zaterdagmiddag af wezig en haden hun zoontje Robert aan grootmoeder toevertrouwd. Des avonds kwam een familielid op be zoek, doch hij kreeg op het bellen geen gehoor. Hij sloeg daarom het ruitje van de deur in en verschafte zich op deze manier toegang tot de woning. In de voorkamer vond hij tot zijn groote ontsteltenis de oude vrouw en het kind op den grond liggen. De ontboden geneesheer kon slechts den dood van de vrouw constateeren. Het kind werd in zorgwekkende toe stand naar het hulp-ziekenhuis aan de Hillegardusstraat overgebracht, waar het denzelfden avond ook over leed. De oorzaak ligt vermoedelijk in een lekkage aan een gaskooktoestel. Mulder, 55 j. v. LeeuwenhoecK- I aangifte van oplichting van twee -•«*- distributie levensmiddelenkaarten. straat 55b. D.W.S.A.D.O. (dames) 41 De D.W.S. dames hebben met deze prachtige overwinning zoo goed als zeker het kampioenschap in handen gekregen. De twee res- teerende wedstrijden zullen voor haar wel geen moeilijkheden ople veren, zoodat het èène winstpunt hetwelk nog noodig is zeker wel behaald zal worden. In dezen wedstrijd speelde D.W.S. een heel goede en open partij, waarbij het spel van A.D.O. ten achter bleef. Het goede en uiterst snelle spel van de D.W.S. midvoor, Annie van Geene, heeft in dezen wedstrijd den doorslag gegeven. Zij scoorde alle vier de doelpunten en bezorg de hiermede D.W.S. een keurige overwinning. Het geheele elftal heeft haar voor de overwinning gewerkt en heeft A.D.O. dan ook geen schijn kans gegeven, om D.W.S. den voet dwars te zetten. S.O.S.—D.W.S. 7—9 D.W.S. dat niet volledig Kon verschijnen, speelde vooral voor de rust een wedstrijd waaraan S.O.S. niet te pas kwam. In deze periode wist D.W.S. de score reeds tot 62 op te voeren. In de tweede helft kwam S.O.S. opzetten en iiep haar achterstand tot 79 in OFFICIEELE KENNISGEVING. De wnd. burgemeester van Schie dam maakt bekend, dat heden voor den tijd van veertien dagen ter gemeentesecretarie (Afd. Algemeene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd: a. het door den tijde lijken ge meenteraad op 6 Mei 1946 vast gestelde uitbreidingsplan „Tuin dorp Kethel" met bij'behoorende bebouwingsvoorschriften; en b. het door den tijdelijken ge meenteraad op 6 Mei 1946 vastge stelde plan tot gedeeltelijke her ziening van het Uitbreidingsplan Nieuwland met bijbehoorende be- bouwingsvoorschr iften. Schiedam, 10 Mei 1946. SLUITING GEMEENTE- BUREAUX Ter algemeene kennis wordt ge bracht, dat met het oog op de Stemming ter verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, de bureaux van de Gemeente-secretarie, gevestigd ten Btadhuize en Nieuwstraat 26, als mede het kantoor van den Ge meente-ontvanger, op Vrijdag 17 Mei a.s. voor het publiek gesloten zui len zijn. De afdeeling Bevolking en Bur gerlijke Stand (Nieuwstraat 26) zal tüen dag echter wel geopend zijn: Voor zaken betreffende den Bur gerlijken Stand van 8.30 tot 12 en van 13.30 tot 14.30 uur en voor ver- l-iezingsaangelegenheden van 8,30 tot 17 uur. Schiedam, 14 Mei 1946. Churchill op het balcon van het Stadhuis te Rotterdam. Naast hem burgemeester Oud, rechts van Churchill zijn dochter Mary, links van den burgemeester mevrouw Churchill. Rotterdam, de stad, die meer dan eenige andere in Nederland te lijden heeft gehad van het oorlogsgeweld, de stad, die daardoor des te inniger beseft, wat tU herwonnen vrijheid en de verkregen mogelijkheid tot herstel en wederopbouw heteekenen, heeft Churchill, den onversaagden leider van het verzet der vrije volken tegen de onderdrukking, haar dankbaarheid betuigd met een ont- vangst zoo grandioos en geestdriftig als maar zelden iemand in onze cosmopolietische stad is ten deel gevallen. HAVENARBEIDERS BLIJVEN STAKEN De Bedrijfsunie van samenwer kende Transportarbeidershonden heeft Zaterdagavond in de Schip- persbeurs te Rotterdam een druk bezochte vergadering met leden havenarbeiders gehouden. Op deze vergadering werd verslag gedaan van de besprekingen met de Scheep- vaartvereeniging Zuid, waarin het volgende werd overeengekomen. De Scheepvaartvereeniging Zuid was bereid voor hen, die op Maan dag 13 Mei, het werk hervatten, de aangekondigde straf-maatregelen in te trekken. De vergadering besloot met vijf stemmen tegen, Maandag a.s. den arbeid te hervatten en deed een be roep op de niet-aanwezige haven arbeiders zich hierbij aan te sluiten. Van E.V .C.-zijde wordt medege deeld, dat het besluit van de Unie van Transportarbeidersbonden om de solidariteits-stakingen in de ha vens van Rotterdam en Amsterdam op te heffen, geen enkelen invloed heeft op de verder door de E.V.G. te voeren actie. Het conflict is, naar de meening van de E.V.C. nog steeds niet geëindigd. Zouden de zeelieden in de gelegenheid worden gesteld om op de voorwaarden van vóór 4 April 1946 te monsteren, dan vindt het werk in deze havens on middellijk doorgang. Van de Scheepvaartvereeniging Zuid vernemen wij intusschen dat hedenmorgen zich inderdaad een g-oot aantal havenarbeiders bij de aanmeldingslokalen heeft vertoond. Dat deze arbeiders voornemens wa- en, het werk weer te hervatten, bleek wel uit het feit, dat velen hunner hun brood bij zich hadden. Door de volkomen ongemotiveerde intimidatie-politiek van de E.V.C. zijn deze arbeiders er evenwel voor teruggeschrokken zich voor werk aan te melden. Rotterdam één vlaggenzee luidde de aansporing, welke wij Zaterdag publiceerden en vandaag was Rot terdam één vlaggenzee; fel bewogen door den straffen voorjaarswind, die door de straten blies. Om elf uur hadden zich honder den getooid met de nationale kleu ren, opgesteld op den Coolsingel, welke reeds om half elf in de om geving van het Stadhuis was afge- A dooj de politie, die in overleg met de R.E.T. voor een omlegging van de daar passeerende tramlijnen had gezorgd. Ook de route, welke de welkome gast van de grens der gemeente naar het Stadhuis zou volgen, was voor het rjjverkeer af gesloten en ook langs dezen weg had zich reeds lang te Toren dui zenden belangstellenden plaats ge nomen. Begroeting in Overschie Aan de grens van de gemeente *n het v.m. Overschie stond de school jeugd met groote vlaggen aange treden, om den grooten Engelschen Staatsman toe te juichen en even buiten Overschie stak de molen langs den Rijksweg zegevierend ictfn gepavoiseerde wieken omhoog om hem op typisch Hollandsche wijze welkom te heeten. Om precies kwart over twaalf arriveerde de open auto, waarin Churchill staande en onder het brengen van zijn bekenden jovialen V-groet aan degenen, die hem reeds buiten de grens der gemeente toe juichten, op Rotterdamsch grondge bied, voorafgegaan en geëscorteerd door een aantal motorrijders van de militaire politie met hun witte val helmen en gevolgd door een drietal auto's. Aan de grens van de gemeente werd eenige oogenblikken halt ge houden, om burgemeester Oud, die vergezeld was van den heer J. Ver steeg, procureur-generaal en fun- geerend directeur van politie, in de gelegenheid te stellen, den hoogen bezoeker te verwelkomen. Omhangen met zijn ambtsketen schreed de burgemeeste op zijn gs-st toe en heette hem met enkele harteiyke woorden welkom. Namens het gemeentebestuur werden d n heer Churchill door Hennie Bennekers, een dochtertje van den hoofdinspecteur van politie, die tot de eerste gijzelaars behoor de, welke door de Duitschers zijn gefusilleerd en door Winston Ber- wers, een op 2 Juli 1942 geboren jongetje, dat ondanks het verbod van de Duitschers naar den Brit- schen eersten minister is genoemd, een paar fraaie ruikers aangeboden. Triomphtocht naar het stadhuis Onder een eindeloos gejuich en gejubel van de tienduizenden, die zich langs den weg Hadden ge schaard, werd vérvolgens de tocht hervat, die een ware triomftocht is geworden. Via den Abraham van Stolkweg, Beukelsweg, Beukelsdijk en Stationsweg ging het naar den Coolsingel, waar het zeer talrijke publiek Churchill een overweldi gende ovatie bracht. In een hedenmiddag gehouden zit ting is de Engelsche premier tot eere lid van den Rotterdamschen raad be noemd, waarbij hem een eerepenning in goud werd overhandigd. Burgemeester Oud hield voor de overhandiging een uitvoerige rede Met een hartelijk handgeklap be- uigen de aanwezigen hun instem ming met de woorden van den bur gemeester en eveneens wordt luide instemming betuigd, wanneer ue burgemeester Churchill het eerelint omhangt. Dan staat mr. Churchill, die de rede van den burgemeester voort durend met aandacht op een hem verstrekten tekst volgde en een en kele maal eens over zijn bril heen de zaal monsterde, soms een korte notitie makend, op. Humoristisch merkte Churchill op, dat hij thans toch weer gekozen was, maar hij kon niet beloven voortdurend aan de zittingen deel te zullen nemen. Mijn vrouw, mijn dochter en ik, zeide hij vervolgens, hebben dit be zoek aan Nederland zeer, op prys gesteld. Als ik thans Nederland weer ga verlaten, bewaar ik aan dit land de beste herinneringen, dat niet al leen een land van den glimlach is maar ook een land van bloemen en ik ga ook heen met de wetenschap, dat Nederland op den goeden weg is naar een herstel van zijn positie nu en in de toekomst. Vanuit Nederland en België gaat thans een stroom van goodwill naar de overzijde van Het Kanaal. Ik ben my er van bewust, dat al het huldebetoon, dat my tydena dit on- Rotterdam aangek. 11 Mei: Barendtsz, Svendsborg, Vermaas, Spoqrh.. graan; Zuidland, New castle, 1 Vermaas, Boompjes, ijzer; Express, Londen, Muller, Parkh., stg.12 Mei: Bornrif, Middlesbro, Dammers eri v. d. Heide, str. ten anker, metanol; Cardinal Gibbons, Philadelphia, Rott. Oceaan, Waalh., kolen; Seattle, Antw., Kuyper, v. Dam Smeer, Waalh., ledigBata vier II, Harwich, Muller, Jobsh., pass.; Marga, Antw., Vinke, Waalh., ledig; Glen, Newcastle, Burger, IJsselh., stg.; Juno, Lissabon, Lei- toltjn, 2e Kat.h.. zout; Melrose Ab bey, Hull, Verg, Humber Ag., Parkh., stg.Bebo, Harlingen, Soe- termeer Fekkes, Farkk., ledigVo- lente, Middlesbro, Ned. Zw. Sch, My., 2e Kat.h., cokes; Sverre Ner- gaard, Lysekill, Astrego, rjsselh., keisteenen; Export, Huil, Rott.-l.en den Lijn, Pelgrimsk., ledig; Lena, Southampton, Marine, Parkk., ledig; Nova, Bergen, Burger, IJsselh., stg.; 13 Mei: Omlandia, Lissabon, Hammerstein, Jobsh., stkg.Sere nity, Kingslynn, Alg. Vr. Kant., Merweh., aardapp.Tigre, Oslo, Cornelder, Maash., ledig; Fort Sla ve, Londen, General Steam. Sehieh., mil. auto's; vertrokken 11 Mei: Maurita, Frede- rikstad; Dallas City, Barry Roads; Goldfinch, Londen; Oise, Kingslynn; Ardennia, Rouaan; Linge. Bilbao; Hast 4, Emden; Fiducia, Ipswich; Goeta, Harlingen; Marsworth, Lon den; Actinia, Boston; Nijenburgh, BordeauxAlt, GooleHaskerland, Southampton; Gruno, Londen; Trom- penburgh, Londen; Lovaas, Stavan- ger; 12 Mei: Norsk Tank. Caripito; Neverita, Houston. IJMTTIDEN aangek. 11 Mei: Rose Marie, Faxe, gerst; Bedale. Goole, teer, beide voor Amst.12 MeiKiel- diep, Middlesbro, ferro mangaan; Gallium, Caen, erts, beide voor do hoogovensBrandaris, Immingham, yzeren bouten voor Amst.13 Mei: Robert Luckenbach, Port Albany, vr. Zaand., hout; Orestes, Esbjerg voor Amst., vee; vertrokken 11 Mei: Amstelkerk, W.-Afrika via Antw.Libelle, Bos ton (Linc.)J 12 Mei: Kumri, Kopen hagen; Alf, Emden. Nederlandsche schepen. Albert Cuyp 9 v B.-Aires n. B. Blanca; Alcyona 11 V. Antw. te Aporto; Aldebaran 12 v. Rio Jan. n. Rott.Aldegonda 6 te Singapore Bacchus 8 v. Maracaibo te N.-York; Backhuysen 6 v. Pt. Pirie te Aba- danDeo Duce 11 v. Kopenhagen n. Amst.; Doorman 8 v. Rott. te Oran; Fort Nassau 8 te Baltimore; Gaas- terland 12 v. Rott. te Leith; Indra- poera 9 v. Bat. n. Nederl.Jan Lie- vens 10 v. Duala n. Takoradi; Kat wijk Saffi n. Ned. p. 12 Finisterre; Kedoe Rott. n. Panama City p. 9 Dungeness; Keilehaven 11 v. Huelva n. Nederl.Kota Inten 8 v. Singa pore n. Nederl.Kijkduin 5 v. Dublin te Santander; Lekhaven 10 v. Hava na n. Nederl.Maaskerk 11 v. Tri nidad n. Amst.Madoera 6 ta Seattle; Manoeran 8 v. Penang n. Batavia; Merwede Rott, n. B.-Aires p. 10 St. Vincent (K.V.)Mirza 7 v. L.Palmas n. CuracaoMijdrecht 9 v Eastham n. Key West; Nederland 8 v. Hongkong n. Shanghai; Niger- stroom 11 v. Lagos n. Takoradi; Noordwijk Huelva n. Nederl. p. 12 Finisterre; Nottingham 10 v. Sunder land te Drogheda; Ondina 8 v. Aba- dan te Calcutta; Orpheus 8 v. East London n. Beira; Philip Wouwer man 8 v. Barranguilla n. Cristobal; Phrontis N.-York n. Bat. 6 v. Suez; Pieter de Hoogh 7 te B. Blanca; Prins Bernhard Trinidad n. Nederl. 5 te Curasao; Prins Willem v. Oran je 11 v. Beaucomo n. Sorel Pygma lion 6 te La Guaira; Samarinda 7 v. Glasgow te Bombay; Sloterdijk Bat. n. Nederl. 8 v. Pt. Said; Su- netta 8 v. Wellington te Singapore; Tabinta Amst. n. Ned.-Indië p. 8 Gibraltar; Terborch 6 V. Vancouver te Seattle; Tiberius 6 v. Aruba n. Maracaibo; Tibia Rott. n. A bad an 8 te Pt. Said; Titus 7 v. Trinidad te Paramaribo; Tjisadane Amst. n. N.-Indië 12 v. Suez; Ton S 11 v. Oporto n. Antw.; Tosira 7 te Sosfe- baja; Trajanus 6 te La Guaira; Van der Holst L. Angeles n, N p. 8 Balboa; Van Heutz 9 te Penang; Vulcanus 10 v. Izmir n. Genua; Westland 10 v. B.-Aires n. Santos; Zaanstroom 9 v. Barry n. Curacao; Zeeland 12 v. IJmunden te Hernö- sand. Hoogwater te Rotterdam. 14 Mei: le tij 3.35; 2e tij 16.10. vergetelijk bezoek is gebracht, ook mijn dierbaar land geldt. Een minutenlange ovatie had Churchill in ontvangst te nemen van de aanwezigen, die zich van hun ze tels verhieven. Onder ovatiomeele toejuichingen verliet de grijze staatsman daarna vriendelijk lachend en naar alle kan. ten buigend en nadat by den minis ter van buitenlandsche zaken. dr. Van Roven de hand had geschud, be geleid 'door de commissieleden de raadszaal om de lunch te gaan ge. bruiken in het raadhuis. Aan deze lunch zaten aan de eeregasten, de gezanten, ministers en verschillende andere genoodigden. Na den maaitijd maakte Churchul nog een tocht door de stad vanaf het Stadhuis naar het gebouw van de Kon. Roei- en Zéilvereeniging au, de Veerhaven en vervolgens trok het hooge gezelschap weer in de richting van den Abraham van Stolkweg naar het vliegveld Valken burg bi) Leiden, vanwaar Churchill terugvloog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2