MIJNWERKERS PENSIOENEN G Nog altijd één De Maria-kroning te Fatima Het einde van Mauthausen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Nieuwe beslissing van de regeering ONGSLAGEN DIK TER BUIK ontdekt een eiland DINSDAG 14 Mö 68s,e JAARGANG No. 20009 HET TEKORT AAN GRAAN hoover als voedsel- GEZANT DE VERKIEZINGEN 29 Mei a.s. ?<S °P CENTRALE AUTOHERSTEL- PLAATS DER N.S. 's Pausen radio-rede tot de Portugeezen MOEDERDAG EN NOG WAT, GERINGE STRAFFEN IN UNILEVER-ZAAK VIJFTIEN JAAR VOOR DE MARCHANT Van 61 beklaagden 58 ter dood veroordeeld R'dain Giro 9006 Directeur: joh. Kuijpers HooMred.:Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Vbonnementspi 13.25 p. kwart f 1.10 p.maand 0.28 p. week Tijd. adre3t Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. De minister van verkeer en ener gie deelt *iede, dat de regeering aanvankelijk bezwaar gemaakt heeft de door haar genomen beslissing inzake de mijnwerkerspensioenen bekend te maken, zoolang in de mijnstreek, zij het ook slechts door een gedeelte van de mijnwerkers, gestaakt wordt. Blijkens de laatst ontvangen be richten is deze staking zeer aan merkelijk verminderd, hetgeen aan de regeering het vertrouwen geeft, dat ook de weinigen, die thans nog niet het werk hervat hebben, spoedig hun plicht ten aanzien van hun landgenooten zullen inzien. Bovendien zal een ieder, die op 15 Mei het werk niet hervat heeft, yoor ontslag in aanmerking komen. Aangezien daarmede de staking geëindigd is, heeft de regeering de beslissing inzake de pensioenen aan De voormalige president der Ver. Staten, Hoover, heeft Truman naippotrt uitgebracht van zijrn reis doof die wereld, waarbij hij een onderzoek heeft ingesteld naar de voedselsituatie. Volgens dit rap port is er tusschen 1 Mei en 30 September ©en giraiamtekort van 3 6 millioen ton te verwachten. Gedurende die crisisperiode zal ..Europa 8.3 milliioen ton graan noodig hebben. De „waarschijn lijke bevoorrading" dier wereld bedraagt uit die Ver. Staten 4.2 millioen ton, Canada 2.3, Australië 900,000, Engeland 200,000, Argen tinië 2.3 miiUioen, Brazilië 200,000, Birma 75,000, Slaan 195,000, Rus land (aan Fnairikirijik) 300,000 ton eraan. Het wereld'tekort ad 3.6 trtilHoen torn boll nog verlaagd kunnen worden door „mogelijke bevoorrading" door die ginaamp'ro- dueeerende landen. Hoover gaf tevens eenige cijfers betreffende de behoeften van ver- schillendie landen tusschen Mei en September: Frankrijk 1.7 millioen ton. Italië 775,000 ton, Zwitserland 90,000 ton, Enigeland 2 millioen ton, Nederland 80,000 ton, België 300,000 ton, Aimerikaiarasche zone van Duitechlamd 275,000 torn, Britscfae Bone 900,000, Frainisctie zone 195.000 ton. Hoover stelde tevens voor, dat Engeland nog 300,000 ton graan van zijn voortraden ter beschikking van behoeftige landen zou stellen. Hoover heeft een uitnoodigiing van Truman om, als „voedlselamibaissa- deur van den president" een be zoek te brengen aan Zuid-Amerika, aangenomen. Hij zal trachten van deze landen hulp te krijgen bij de po-gingen de voediselcniisiis tot een oplossing t« brengen. Vervoer van invaliden en ouden van dagen Het alg secretariaat der Kath. Volkspartij deelt ons mede, dat be richt is ontvangen van het directo raat-generaal van het verkeer en het directoraat van het vervoer, «at aan alle rijksinspecteurs van pMt,,.,v?rvoer verzocht maatre- van n ,5itref£en. opdat het vervoer kigen <^17^-da«eI}-en |ebrSk" Tweede-Kame^Ut"?- -den ?ag der zmgen voor de p,roJ =fLvelrkie" gestoord kan geschieden °n~ den beheerder der mijnen toegezon den met verzoek deze zoo spoedig mogelijk te jubliceeren. De tegenwoordige regeering zal de toezeggingen, door haar voor gangers gedaan vanzelfsprekend nakomen. Zij heeft derhalve beslo ten: le. het bestuur van het Alg. Mijn- werkersfonds te machtigen de rege ling op de basis van deze toezeg gingen voorloopig ten uitvoer ten uitvoer te' leggen. 2e Deze machtiging slechts te geven tot het oogenblik, dat deze regeling en de geldelijke gevolgen daarvan bij de wet geregeld zijn. 3e. Met bekwamen spoed voorstel len in te dienen om tot een zoo danige wettelijke regeling te komen. 4e. Den beheerder der mijnen op dracht te geven de kosten van de in te voeren regeling, voor zoover deze het daarvoor ter beschikking gestelde jaarlijksche bedrag van ƒ3.000.000 te boven gaan, ten laste van het beheer te brengen. De voorgestelde verhooging van het weduwen-pensioen van 50 op 60 pet., die niet tot de toezeggingen van de vorige regeering behoort, wordt niet aanvaard. Het uitbetalen van de nieuwe pensioenen op de basis van de nieuwe 1 regeling zal voor 100 pet. geschieden. Ten aanzien van de reeds vroeger toegekende pensioenen Is opdracht gegeven, deze zoo spoedig mogelijk op de nieuwe basis om te rekenen en ze eveneens voor 100 pet. uit tl betalen met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1945. Churchill spreekt tijdens zijn bezoek aan het Rotterdamsche raadhuis zijn afscheidsrede aan Nederland uit. De Ned. Spoorwegen zijn plannen aan het uitwerken tot inrichting van een Centrale Autoherstelplaats voor hun bedrijf en de dochter ondernemingen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze in Maarn te vestigen, doch verschillende om standigheden maken dit minder gewenscht. Omtrent de plaats staat nog niets vast. terwijl men ons evenmin al iets kon meedeelen omtrent het aantal personeel, dat hoodig is. In ieder geval zullen hier veel menschen mee gemoeid zijn en officieus hoorden wij zelfs een getal van 1200 noemen. Alle- klokken in Portugal luid den en vliegtuigen wierpen bloe men uit op de pelgrims ten ge tale van ruim een half millioen, toen de pauselijke legaat Maandag een gouden kroon plaatste op de beeltenis van O- L. Vrouw van Fatima. De massieve gouden kroon be vat meer dan 2000 paarlen en edelgesteenten en wordt geraamd op een waarde van ca. 550.000 gulden. De enorme menschenmemgte, onder wie de echtgenoote van den Spaanschen troonpretendent Don Juan, knielde neer, toen de pau selijke legaat de plechtigheid ver richtte, waarna men luisterde naar een toespraak van den Paus, door de Vaticaansche radio verspreid. 's Pausen toespraak In zijn radio-rede, tot de Por- tugeesehe Katholieken, zeide de Paus o.m. dat zij niet onverschillig moesten staan in den tegenwoor- digen strijd tegen het kwaad, doch dat de Katholieken zich daartegen dapper moeten keeren. Met geestdrift sprak hij over de H Maagd als de moeder van Portugal De H Vader herinnerde eraan, dat hij reeds vier jaar ge leden, boen de oorlog in de wereld woedde, zijn blikken heeft geves tigd op Fatima, waar men den 25sten gedenkdag van het wonder herdacht Z H wees daarbij op de mmge godsvrucht van het Portugeesche volk voor de Heilige Maagd, welke hun land tot een Maria-land heeft gemaakt. In de verschrikkelijkste aller oorlogen, sloop het monster langs Portugals grenzen, zonder die te kunnen overschrijden. Na de Portugeezen te hebben aangespoord, de H. M~agd hier voor te danken, en Haar te vragen, dat de vrede moge hersteld en de ruines weder mogen worden op gebouwd, smeekte hij Haar zegen af over alle Portugeezen in het land en overzee. 1 Nog geen jaar is er verstreken sinds het kabinet Schermerhorn met zijn program van herstel en vernieuwing voor het voetlicht trad. In den korten levenstijd, die dit kabinet was beschoren, kon de nadruk niet anders dan op het eerste gedeelte van dit program vallen. Wat het tot stand bracht, was in hoofdzaak herstel, dat den weg naar de ver nieuwing moest banen. Aan de vernieuwing zelf is het nauwe lijks toegekomen. De grondsla gen daarvan zullen in de ko mende periode van vier jaar in samenwerking tusschen eqn nieuwe regeering en een nieuw gekozen vólksvertegenwoordiging moeten worden gelegd. Nu is er tusschen herstel en vernieuwing, dit groote verschil, dat herstel in hoofdzaak een kwestie is van beleid, van stuur manskunst, die tusschen vele moeilijkheden van technischen aard moet weten heen te lavee- de heiligheid des huwelijks en van de waarde der groote ge zinnen, in de erkenning van het recht tot zelf doen, in de bevor dering van een zoo algemeen mogelijk verspreide welvaart? Kortom in de doorvoering van het christendom in het maat schappelijk leven, ja of neen? De komende wetgevende pe riode is beslissend voor de vraag in welken geest de beslissing zal worden doorgevoerd; op welke b"°"'nselen zij zal steunen. Wat wij op dit gebied van an deren te verwachten hebben, leeren ons de enkele voorstellen, die uit het initiatief van een der Partij-van-den-Arbeidsminis- ters in het nog zittende kabinet zijn voortgekomen, de eenige voorstellen tot dusver, die blij vende vernieuwing beoogden het voorontwerp op de bedrijf schappen en het wetsvoorstel tot het voorontwerp op de bedrijfs- welvaartsplan. Beide sturen zij Grooten en jongen, ouden en Uleb« nen hebben Zondag de Moeders her» dacht en bedacht. Ben moderne de. votie, maar een die lof verdient. Hulde in allerlei vorm is gebracht. Zij was verdiend. In de oorlogsjaren is misschien feller dan ooit en ka rakteristieker dan tevoren, gebleken hoe de vrouwen en speciaal de Moe ders het gezinsschip veilig naar da overwinningshaven deden koersen. Het gezinsvaartuig. Bij Moeder» immers denkt men altijd onmiddel lijk aan het gezin, waarvan zij da spil is. De zorgzaamheid belynt vooral ha&r gelaat. Wartneer er vraagstukken in behandeling komen, waarover mannen zich gewichtig uitlaten, kan de vrouw zwijgen, doch zoodra als het woord gezin wordt genoemd, luistert de vrouw en Moe der toe. Nu hebben.we twee citaten voor ons, die direct het gezin betreffen. Het eerste is van mej. mr. Josina Meijer uit „De Baanbreker", een blad van de Partij van den Arbeid, het tweede uit een rede van den H. Vader, Zondag gehouden. Mej. mr. Meyer schrijft o.a.t „We moeten er van uitgaan, dat zich onder de moderne jeugd een nieuwe moraal aan het ontwikke len is. Er is door een oudere ge neratie gediscussieerd over „vrije liefde". Voor de tegenwoordige jeugd heeft dit probleem niet de minste betekenis meer. Over net algemeen is ze geporteerd voor het huwelijk, maar ze beschouwt de wettigheid van do verbintenis eenvoudig als kwestie van oppor tuniteit. Economische factoren leiden dikwijls tot uitstel van ge zinsvorming. Totdat deze laatste mogelijk is wordt onwettig samen leven vanzelfsprekend geacht. Dat doet aan de ernst en het verant woordelijkheidsgevoel niets af. Wie hier van verwildering spreekt begaat een bedenkelijke vergis sing." ren. Vernieuwing daarentegen is aan een vorm van socialisme, in de eerste plaats een kwestie djen zeer beslist niet wen- in de eerste plaats een van beginsel. Eer men aan vernieuwing kan beginnen. moet men het eens worden over het einddoel. Zal dit einddoel liggen in het socia lisme, in de oppermacht van den staat over het maatschappelijk leven? Of in de erkenning van schen. Vernieuwing en beginsel gaan samen. Daarom blijven de Katholieken in de periode van vernieuwing, die straks aanvangt, nog altijd één. Gisteren heeft de economiscne politierechter, mr. Ter Haar Ro- mény, uitspraak gedaan tegen de hoofd-schuldigen van het Unilever-, schandaal. De directeur van de U. V. C., A. v. d. P. werd veroor deeld tot één jaar en acht maan den gevangenisstraf, de adj.direc teuren W. F. C. D. en J. A. C. K, tot negen maanden, de later worden directeur A, L. tot acht maandeft, de chef-Inspecteur H. F, ten H. tot 4 maanden en de chef inspecteur H, tot zes maanden gevangenisstraf. De tijd van voorarrest wordt ln mindering gebracht. De Limburgsche kamer van het bijzonder gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft den voormaligen com missaris van Limburg M. graaf de Marchant et d'Ansembourg wegens opzettelijke hulpverleening aan den vijand in tijd van oorlog veroor deeld tot vijftien jaar gevangenis straf met levenslange ontzetting uit beide kiesrechten en met recht van cassatie. Geëischt was de dood straf. Dat de practijken met een gezonde moraal niet kloppen,, is ons bekend» Ambtenaren van den Burgerlijken Stand zouden zulks met overvloedig bewijsmateriaal kunnen staven. Mr. Meijer aanvaardt. Neen, zeg gen Wij, hoe krijgen we de situatie gezond. Zij is van de P. v. d. A., wij zijn van de K.V.P. Er is verschil. Weik een verschil ook tusschen haar woord en de jongste uitspraak van den Paus. „Reinheid moet het ideaal zijn der jeugd. Reinheid maakt sterk, reinheid geeft huwelijkstrouw en moederlijke heldhaftigheid. Be zweert het gevaar, dat de moeder lijke zending in deze wereld be dreigt". „Ge hebt nu ook het recht en derhalve den gewetensplicht deel te nemen aan de verkiezingen.- Geeft aan die candidaten uw stem, die waarborgen bieden voor de erkenning van de rechten van God en godsdienst". We zullen ons maar aan Pius hou den en het „ge-Meijer" laten voos wat het is, d.w.z. we stemmen Vrij dag, ongeacht de boodschap van Schermerhorn, op no. I van lijst t die der Kath. Volkspartij. We hebben weer een reden tendeer voor Vor- rink's bede: „Moge God U er voor behoeden, dat men ooit reden heeft om aan Uw katholieke overtuiging te twijfelen". 20, Koos. HENK VAN DER MAZE. P'IOfc ♦lae»Oei/*v~ 67. Telkens Dleef de professor staan bij een boom, een paddestoel, een struik en mummelde dan zoo iets van „mhm, lijkt wel iets op antrium magnolitus, hoewel de bladeren meer weg hebben van de bionium recta- nulus, mhm... uch!" Af en toe liet hij Dik en Chogum iets van de plan ten zien. Uit beleefdheid deden de mannen heel benieuwd en ze knikten maar, doch de prof. kletste maar door. „Jae, jae, de natuur is hier in ongerepte schoonheid gebleven en ik ben er vrijwel zeker van, dat dit het eiland is. waar 20 jaar geleden mijn vriend vermoord werd." „Mm, juist professor, en daarom lijkt het mij niet overbodig om goed op te letten, aangezien ik al zag, dat er hier niet ver vandaan eenige hut ten staan, welke kennelijk aan de cambalen behoren. „Jaeh, jae, dat is heel verstandig, jongeman, let maar goed op." En hij ging weer met °P eeu paddestoel zitten. Enfin het gezelschap kwam langzaam maar zeker vooruit. Aapjes volgden hen hoog in de bomen en keken verwonderd naar die rare witte men schen, daar beneden hen. In het proces tegen de leden van den kampstaf van het con centratiekamp Mauthausen zijn vandaag 58 beklaagden tot den strop veroordeeld. Drie andere zijn veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Na een zitting van ruim zes we ken is het monsterproces tegen 61 leiders van het beruchte vernie tigingskamp Mauthausen, dat acht tien subkampen telde, thans ge ëindigd Bijna anderhalf millioen burgers van alle nationaliteiten vonden den dood in die kampen. Zij moesten werken tot zij er bij neervielen en wanneer zij dan nog niet dood waren, werden zij dood gemaakt Vele getuigen hebben de wan hopige toestanden beschreven, waardoor de gevangenen behalve door uitputting, ook in gaskamers, door slaag, executie, electrocutie en benzine-injecties om het leven kwamen. Soms werden zij van rot sen afgegooid, of levend gemalen in cementmolens. Men deed hen met opzet doodvriezen of ze wer den met een gloeiende pook in de keel gestoken of volgepompt met water. Ook honden werden op hen af gejaagd ten vermake der S.S.-ers. De executies vonden plaats zon- der vorm van proces zooals bijvw het geval was met 163 Tsjechisch» vrouwen, 150 Nederlandsche jo den, 2000 Russen en 79 Nederland, sche en Britsche krijgsgevange nen. Na afgebeuld te zijn, werden ze doodgeschoten. De bewakers kregen extra-siga retten en verlof, als zij gevange nen bi) een ontsnappingspoging doodschoten. Van gouden tanden, van dooden werden sieraden ge maakt voor de S.S-ers. In het lubkamp Gusen werden de laatste week alleen 350 zelf. moorden begaan. Voor futiliteiten^ zooals niet hard genoeg loope% werden de gevangenen neergesla gen. De meeste kampen werden kort voor de bevrijding onder vre» selijke omstandigheden geëvacu eerd. De evacuaties waren war» doodenmarschen. Dit zijn in het kort de feiten, waarmede de aanklager, kolonel Denson, wilde bewijzen, dat de beklaagden handelden volgens gemeenschappelijken opzet en dat zij de burgers der geallieerde na ties doodden mishandelden, folter den, uithongerden en vernederden» Zij 'begingen daarmede een oor logsmisdaad en waren een rad in den vernietigingsmolen, die zonder hen niet kon draaien. Nadat Zaterdagmiddag alle be klaagden schuldig bevonden wa ren, deelde president generaai- majoor Prickett Maandagmorgen het vonnis mede. r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1