ÏWANDSWORTH-WEEKEND siefm Gesneuvelden van 1940 herdacht DINSDAG 14 MEI PAGINA 2 OM NOOIT TE VERGETEN Gastvrijheid en gast-vrijheid BURGERLIJKE STAND R. K. GYMNASTIEK VEREEN. „EXCELSIOR" KATH. VOLKSPARTIJ INLEVERING DOOR DETAILLISTEN De elftallen van Wandsworth en Schiedam tezamen met de „officials" voor de overdekte tribune Streatham News Foto Service) Na alle overweldigingen, die onze verrassingszenuwen hadden door gemaakt, bezorgde de Schiedamsche brandweer ons nog een zeer hevige door met een auto om half zes in Hoek van Holland te verschijnen en daar tot 7 uub te -wachten op een troep min of meer geradbraakte Engelandvaarders. Zelfs op het ©ogenblik, dat wij dit schrijven, gaat de tafel nog op en neer in sta ge nadeining. Maar wat gaven die laatste uur tjes, waarin enkele „nooit van mijn leven meer", werden geslaakt, toen we eenmaal aan den wal stonden en flitsen bij ons opkwamen van da gen, die we nooit zullen vergeten en van menschen, die zoo door en door gastvrij zjjn, dat de gast zich inderdaad vrij voelt. En was de organisatie van het Co mité nog niet perfect, juist daar door waren we meer aangewezen op de beslotenheid van den huise- lijken kring en leerden we Engel- schen kennen, zooals ze werkelijk zijn in „pub", „club" en family- life", op' de cricketpit en het voet balveld. De Nederlanders op hun beurt en wat een beurt hebben den En- gelschen laten zien de goede „spi rit" en den juisten vorm te hebben. Vlagvertoon Dat kwam wel het meest tot uiting in het hoofdnummer van de reis, den unieken wedstrijd van Wandsworth tegen Schiedam op Wimbledon „grounds". De omlijs ting had al direct dat typisch En- gelsche, dat je even verstomd doet staan en dat tegelijk sleutels voor den toegang tot een volkskarakter geeft. Reeds van verre hoorden wij het doordringend geluid van een groote trom en daarbovenuit het geschal van trompetten. Nauwelijks konden we vermoeden, dat deze muziek van ons voetbalterrein kwam. Toen we echter eenmaal de hooge omheining waren gepasseerd zagen we op het veld een groep meisjes in blauwgrijze uniformen paradeeren voor de vele toeschou wers. Haar leeftijd was tusschen de 17 en 20 jaar. Voorop liep stram de tamboer-majoor, daarachter 9 tam boers, van wie er één goochelde met de trommelstokken als de beste negerdrummeer in de beste neger band. Met een groot schootsvel voor kwam daarachter de bespeelster van de groote trom, die eveneens met de „sticks" speelde alsof het lucifershoutjes waren, terwijl 12 trompetters den stoet sloten. Meer dan een half uur marcheerden de meisjes over het veld, daarbij ge regeld andere figuren vormend. De wedstrijd Even over half vier trapt Schrumpf af. Het is kennelijk nog even terreinverkennen in beide be- teekenissen. Aarzélend gaan de eer ste 10 minu m voorbij. Ai gauw blijkt het v< -schil in spelopvatting. De Schiedammers spelen een echte ouderwetsch partij opportunistisch voethal, terwijl het Wandsworth team een dogmatisch stopperspll systeem gebruikt. Na 10 minuten blijkt al gauw. dat de Schiedam mers individueel en in verband de meerdere zijn. Toch wil de voor hoede maar niet op schot komen en tot driemaal toe gaat een zekere kans verloren. De Engelsehen spelen intusschen zeker geen slechte partij voetbal en ha 20 minuten weet Hanson, den linksbuiten van Noortwijk te passee- ren, door een voorzet van linksbin nen' Gibbs goed te benutten 0—1 Dit was het doelpunt, dat iedere ware Nederlandsche ploeg noodig heeft om op toeren te komen. Snelle aanvallen van Schiedam volgen en wanneer spil Jarrett voor de zoo- veelste maal mistrapt, grootendeels door het bonkige veld, benut de snelle Schrumpf zijn kans en schiet in 11. Aanval volgt nu op aanval. De middenlinie van Schtjndel-de Bruyn-Poulus is in topvorm en stuwt, waar zijk i. Het backstel Steenbergen-Daudey is practisch niet te passeeren. De voorhoede zal nog van zich doen spreken. Het kivartierije En spoedig ook, want in de 23e minuut heeft spil-Jarrett weer moei te met den bal, iets, waar Schrumpf hem van verlost door het leer naar Eorrani te dirigeeren die het met de beste wenschen retourneert, en dan ligt de bal al achter Constable, den keeper 2—1. Na 43 minuten maakt Borranl er 31 van. De „tea" was voortreffelijker dan ooit, maar het kunstje van de Hollanders om terug te spelen op achterliggende linies, moet in lange training worden geleerd. Dat merkt Leggett, die, terugspelend op den keeper, in eigen doel trapt. Stolk maakt er al gauw 51 van, ge volgd door de zesde van Schrumpf. Het voorhoede spel is nu een prachtig combineeren en taak ver- deelen geworden. Stolk en Gosens zijn de meesters van de „dribbles", die de vijandelijke verdediging uit eenrukken en 1 .outje Borrani is de lachende linksbuiten, die de vruch ten van hun werk plukt. De niet-benutte penalty In dit gedeelte werkt een der Wandsworth spelers binnen het strafschop gebied met zijn elle boog. De scheidsrechter kent hier voor terecht een penalty toe, maar de Schiedammers meenen dit een nogal zware straf en met een zach te tik schuift Poulus den bal naar den keeper. Dat „brak het huis af", of zooals onze gastheer zei „That brought the house down". Bijna eindeloos is het applaus voor deze sportieve daad, die wellicht den meesten in druk achterliet bij de toeschouwers. Borrani krijgt na 35 minuten den bal en schiet hem met een pracht schot over den keeper heen in de goal 71. Aements, de mid-voor van Wandsworth, redt meer dan de eer door van Noortwijk voor een tweede maal te passeeren, maar Stolk brengt het totale aantal goals op 10 en met een 8—2 overwinning keert Schiedam Nederlandwaarts. De plaatsvervangende burgemees ter van Wandsworth, H. V. M. Alexander roemt In zijn "Speech de prachtige prestatie en de betoonde sportiviteit. Hij vindt het natuurlijk jammer, dat Wandsworth verloor, maar verzekerde de spelers er alles op te zullen zetten om in Schidam revanche te nemen. Als herinnering aan den wedstrijd reikt hij aan Jan Daudey. den aanvoerder, een prach. tigen beker uit. Het geld, dat dezen middag binnenkwam, zal niet voor E.N.S.O. kunnen worden ge bruikt, aldus Mr. Alexander, maar gaat naar het levende oorlogsge- denkteeken van Wandsworth: het vacantie tehuis voor arme kinderen Tot slot wenscht hij de spelers het allerbeste en reikt hun ieder de hand. Loco-burgemeester P. B. M. Al berts dankt hem en het Wandsworth team in enkele woorden Daarna is er langdurig applaus. Wat de scheidsrechter zei Mr. Viries, de scheidsrechter, die grensrechter bij de wedstrijd Chel sea-Dynamo's was, vond veel over eenkomst tusschen de laatsten en het Schiedamsche team. Toen wij hem tijdens de rust zijn indrukken vroegen, was hij van meening, dat dit een van de beste vastelands elf tallen was. die hij had zien spelen, maar dat het in de voorhoede aan schutters ontbrak. Vooral links-half Poulus en links-bulten Borrani wa ren uitstekende spelers in zijn oogen. Aan het eind van den wedstrijd kwam hij op zijn meening over het gebrek aan schotvaardigheid terug- Hij roemde toe vooral het werk van Wim de Smit, den trainer, die gemaakt had, dat er 22 Schiedam- ZUSTERS DOMINICANESSEN Jubileumgave eeuwfeest Door omstandigheden zijn ver schillende personen, die in deze jubileumgave hun aandeel wilden hebben, niet in de gelegenheid ge weest hieraan Zondag j.L uitvoering te geven. Hun wordt verzocht hun gaven alsnog te doen toekomen aan de pastorie hunner parochie. R. K. REUNISTENBOND Alle oud-leerlingen van de R. K. H.B.S. te Rotterdam, die wenschen deel te nemen aan de Reünie van Oud-HBS-ers op 12 Juni a.s. in „Caland.West", kunnen inlichtin gen verkrijgen bij het secretariaat van den R. K. Reunistenbond. Tevens zulien op deze reünie de zilveren jubilea van vijf .heeren leeraren worden herdacht. In verband met het beperkt aan. tal plaatsen is het gewenscht, dat deelnemers zich zoo spoedig moge lijk in verbinding stellen met het secretariaat Oostzeedijk 308. GEBORENAntonius J. z. v. A. J. de Pater en A. A. Rietdijk, Boer- Kolk en G. C. J. Stuivenberg, Jan Vermeerstraat 14; Cornelia M. L„ d. v. P. J. M. Vlek en H. M. Leen ders, Aleidastraat 30; Hendrik, z. v. H. Tettelaar en H. J. Lips, Helle- voetschestraat 11; Maria B„ d. v. D, J. Palms en M. B. Romijn, Boer- havelaan 1; Laurens, z. v. D. Leu- je- en W. Kruithof, Fr. Halsplein 21; Jan W„ z. v. H. J. Beijer en W. H. de Jong, Pi. E-Mdragt 35; Elly, d. v. S. v. Houten en J. H. Bal, Boerhavelaan 1Gerrit, z. v. A. v. Bennekom en F. v. Houwe- lingen, Geervlietschestraat 42Ma- rinus W„ z. v. W. Winters en H. L. M. Speelmeijer, Fabristraat 33 Sietze, z. v. G. Mensinga en S. ten Brink, Brug. Verveenstraat 2; Ro bert, z. v. H. Pieterse en A. Meijer, Gordonstraat 48; Jacobus, z. v. H. Ravestein en N. A. Kruithof, Boer havelaan 1; Johanna, d. v. C. Beu- kelman en H. de Wit, Boerhave laan 1; Johanna M. A., d. v. D. v. d. Keur en M. A. Rolfes, Boerhave- Klaasse en Th. Jansen, Boylestraat 64; Jacobus W., z. v. C. Alewijnse en J. de Reede, Boerhavelaan 1; Leonardus A., z. v. H. W. F. Strik en J. G. M. de Vette, Westpolder straat 9. OVERLEDEN: C. v. d. Bos, 81 j„ Gr. Florisstraat 71; C. P. Verheij, 77 J„ echtg. van J. Burger, B. Bal lotsingel 3. De gymnastieklokalen aan de Ant. Muysstraat en het Frans Halsplein zijn Woensdag, Donderdag en Vrij dag niet beschikbaar daar ze als stemlokaal moeten dienst doen. Op deze dagen worden alle lessen gegeven in het lokaal aan de Poor- tugaalechestraat en wel op de vol gende tijden. Beide Woensdagavond- afdeelingen turnen in één afdeeling van half acht tot negen uur. Voor dezen avond beginnen de heeren in hetzelfde lokaal om kwart over negen. Op Donderdagavond komt de les voor gehuwden te vervallen. De junioren komen van kwart over zeven tot kwart over acht en om half negen is het dan weer de beurt aan de dames. De Vrijdagavondafdeefingen komen op de gebruikelijke tijd 7.15 tot 8.45 en van 8.45 tot 10.15 eveneens in de Poortugaalschestraat. Zondag heeft de groep wandelaar- sters van Excelsior deelgenomen aan Bravo's eersten lustrumtocht van 30 km. in de Merwestad. By zeer mooi wandelweer en met pracht parcours gaande over en langs stijlvolle moderne bruggen, tunnels, viaducten, typisch oud-Hol- landsche molens, tuinderijen en veel van dat schoons, bereikte zij na 4% uur tippelen, frisch en vroolijk de finish. Ieder ontving een fraaie hermne- ringsmedaille, terwijl tevens een groepsprijs werd uitgereikt. Allen keerden voldaan in echten Excelsiorgeest huiswaarts. Propaganda-af deeling Degenen, die wegens ouderdom of ziekte slechts aan de stemming op Vrijdag 17 dezer kunnen deelnemen, indien zij per auto of rijtuig worden afgehaald, kunnen daarvan morgen mededeeling doen aan het Propa ganda-Bureau van de Katholieke Volkspartij, Lange Haven No. 70. Zij, die zich verdienstelijk willen maken door een auto of rijtuig be schikbaar te stellen, worden beleefd verzocht daarvan ook mededeeling te doen aan het Propaganda-bureau. De Distributiedienst te Schiedam maakt bekend aan detaillisten dat in het tijdvak v°n 13 t.m 13 M"i 1946 voor het ar. kil tkb; k di tcn- nen T25, T26, X2p en en XX5 restanten T23, T24 en X23 en 02 en 04 op een form. MD. 24208 dienen te worden ingeleverd. Hieruit volgt dat de voor Rhodesia en Importsiga retten verstrekte voorschotten wor den samengetrokken. Voor het arti kel versnaperingen wordt het res tant der vorige versnaperingen distributie bij het vorig voorschot getrokken.. Dit betreft het restant uitstaande in de week van 30 Sept. t.m. 6 Oct. 1945. - -a»*® Steenbergen ruikt gevaar in den wedstrijd W andsworth Schiedam V.l.n.r. Prestwich, Steenbergen, Dandey en v. Schijndel (Streatham News Foto Service FEDERATIE VAN NED BEDRIJVEN Op de vragen: Wat beoogt, wat doet en waaruit bestaat de Fede ratie van Nederl. Bedrijven?" heeft voorzitter van deze federatie Zaterdagmiddag in een bijeenkomst van de Nederl. Dagbladpers in het Frincenhof" te Delft een uiteenzet ting gegeven. Deze. de heer J. v. d. Bergen uit Heemstede, zette uiteen, dat da Federatie vertegenwoordigers omvat uit den middenstand, den landbouw- stand, middelgroote bedrijven en tal van groote ondernemingen. Hy vertelde voorts, dat de Fede ratie zich niet wenschte te begeven op politiek terrein al stond zij ge heel afwijzend tegenover het begin sel der geleide economie, zooals dit door de Party v. d. Arbeid wordt gepropageerd. Principieel afwijzend staat zij ook tegen de dictatuur, die rond 1900 heerschte in het be drijfsleven, waarin de vrijheid van den «ondernemer gericht was tegen di 1 zwakkere. Zij staat de vrijheid voor op basis van sociale rechtvaar digheid en wekt haar leden op deza ten volle toe te passen, waarmede zij duideiyk blijk geeft zich los te hebben gemaakt, van het oude liberalisme. Spreker tornde zeer tegen do maatregelen, die thans door de re geering worden voorgestaan, waar door men elk particulier initiatief denken en streven onmogebjk maakt Spreker vroeg de vrijheid van handelen voor den ondernemer met de regeering daarboven, die een op bouwende taak en op bepaalde pun ten leiding dient te geven. Dit sluit natuurlyk niet in, dat dadelijk alle bedrijfsschappen dienen te worden afgeschaft, want dan zou er een chaos komen, maar men moet geleideiyk weer terugkomen tot een vrij en democratisch geregeerd land. De Federatie tracht haar doel to bereiken door handel, industrie, am bacht <»n ondernemers in vrije be roepen federatief te vereenigen; alle wantoestanden in het bedrijfsleven ter kennis te brengen van de over heid het bevorderen van de vnjo organisatie van het bedrijfsleven, met bindende statuten en reglemen ten voor de leden; door het leggen van contacten met buitenlandscne gelijkgerichte organisaties en door het bevorderen van alles wat langs wettelijken weg de economische dic tatuur bestrijdt en de vrije natio nale en internationale economische ontwikkeling bevordert. mers in het veld schenen te zijn. Van Schijndel noemde hij een jon gen veel-belovenden voetballer. Critiek had hy op het nemen van onze comrs. Deze werden altijd maar ergens voor den doelmond ge trapt, terwijl ze in Engeland naar een bepaalden speler geplaatst wer den. Het Wandsworth team noem de hij goed. met enkele zwakke plekke.' zooals keeper en spil. Wat de rest van de aanwezigen betreft; iedereen was het erover eens, dat dit een zeldzame wed. strijd was geweest, een wedstrijd, zooals de meesten in jaren niet hadden gezien. Over den tocht, die nooit vergeten wordt, zullen we nog vaak praten en schryven natuurlyk ook. UITREIKING VAN POSTHUME 'henzet De aftrap. V. In. r. n. r. scheidsrechter VinesStolk Schrumpf Alexander en Gosens Streatham News Foto Service) ONDERSCHEIDINGEN Hedenmorgen zijn op de Parkkade te Botterdam door kolonel Droste namens den minister van Oorlog Posthume onderscheid ngen uitge reikt aan de nabestaanden van de in den Meidagen 1940 gesneuvelde mi litairen. Onder de aanwezige autoriteiten bevonden zich o.a. Z. Exc. W. Drees, minister van Sociale Zaken, als ver tegenwoordiger van de regeering. de marine.commandant van Rotterdam, kapitein F. v. Straalen, namens den min ster van Marine, de garnizoens commandant van Rottei over ste Roodenburg, de burgemeester am Rotterdam, mr. P. J. Oud, met den gemeentesecretaris en de wet houders. en kwartiermeester-gene raal J. Wilson. Compagnieën landmacht en mari niers vormden drie zijden van het carré, aan den voet van den heuvel hadden de officieele genood gden en de nabestaanden der gesneuvelden nlaats genomen, terwijl boven op den heuvel een groote menigte ge tuige was van de plechtigheid. Kolonel Droste sprak namens den minister van Oorlog. Hij herinnerde hoe Rotterdam van het begin tot het eind der oorlogshandelingen een brandpunt van den strijd was ge weest, schetste het verloop van de gevechten en het laffe bombarde. ment op de stad, dat ruim 900 doo- den onder de burgerbevolking eisch- te, en bracht eerbiedige hulde aan de 2000 gesneuvelden, die in Neder land v elen, en in het bijzonder aan de 116 militairen diei in Rotterdam het leven lieten. Na treurmuziek door de Mariniers kapel o. 1. luit. G. Nieuwland. 3prak minister Drees namens de re geering; hij noemde Rotterdam een symbool van diep leed en heldhaftig verzet, sprak woorden van deernis* tot de'nabestaanden, en van posthu. de gevangenschap en de hongerpe. rode ht leven lieten. Een vertegen, woordiger van de Nederlandsche Jeugdgemeenschap declameerde een gedicht opgedragen aan de gevalle, nen. waarna namens de regeering door kajpitein v. Straalen, namens den minister van Oorlog door kolonel Droste, namens de gezagstroepen, de mariniers 1940 en de N. J. G. kransen werden gelegd bij den steen Herdenking van strijd en verzet 19401945." Klokslag 12 uur werd een minuut stilte in acht genomendan heschen •onder de klanken van het Wilhel mus en terwijl de troepen het geweer presenteerden twee matrozen de vlag voor den herdenkingssteen. Met het uitreiken der .milita re Willemsorden 4e klas aan de nabe staanden van W. J. Kentiinck en J. J. Verstegen, van vijftien bronzen leeuwen en van een kruis van ver dienste door kolonel Droste werd de plechtigheid besloten. LOON- EN ARBEIDS. VOORWAARDEN. Op een *te Sommelsdijk gehouden conferentie tusschen werkgevers en werknemers over loonen en arbeids voorwaarden voor de landarbeiders op Goeree.Overflakkee werd n uur loon van 66 cent overeengekomen, onder voorwaarde, dat tot de uit spraak van den rijksbemiddelaar 60 cent betaald zal worden. Een en an der zal met terugwerkende kracht verrekend worden. Het knechtsloon wordt vanaf 1 Mei tot en met No vember f 42 en van 1 Dec. t.m. Fe bruari '34.50. de arbeidstijd van ar beiders' wordt 50 uur per week en die van knechts 60 uur. Op zater- dagmiddag zal niet behoeven te wor den gewerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2