Als pelgrim OP WEG NAAR FATIMA Nederland en de wereldmarkt NIJMEGEN HEEFT HAAST Gedachten op 3000 meter hoogte DINSDAG 14 MEI ENG. WAPENS VOOR T.R.I PAGINA 3 BERICHT. SPECIALE OPLEIDING VOOR HET BUITENLAND DE MIJNWERKERSSTAKING IN DE VER- STATEN NEDERL. JAARBEURS Amsterdam een filiaal? ZEEUWSCH OORLOGSMUSEUM HET WEDEROPBOUW- FLAN AANGENOMEN NifmeflnXlZ£\Van toen hii tilden f er t°ch op, tie dezV &Te ^COnter^ houden, de dringende gT DE HERDENKING OP DEN GREBBEBERG NIEUWE PRIJZEN VOOR KLEEDING GEEN GELD, GEEN TANDEN DE GEBR. DE VILDER SPOORWEGEN EN VERKIEZINGEN MEN aarzelt één oogenblik voor men dezen titel boven een reisbrief zet. Niet zoozeer om het baast ontstellende gebrek aan originaliteit dat daarin tot uiting komt, als wel om den onwenraigen klank, dien dit woord „pelgrim" in den modernen mond gekregen heeft Er is voor mij iets nederigs, iets bijna onderworpen nederigs im dit woord en de twintigste eeuwer, die niet meer barrevoets en in boetepij naar het Heilige Land trekt, levend van hetgeen een goede hand hem geeft, maar lui achterover in zijn verstelbaren zachten zetel het mozaïek van een heel continent onder zich door ziet schuiven, kent dergelijke bijna anachronistische begrippen haast niet meer. Pelarimsveizigers waren vroeger beenige, holoogige vrome liteden, hun huid donker en tanig van zon en wind en regen, hun voeten zeer en moe van het eindelooze gaan, hun band geheven in den deemoed van het aalmoes vragen ter Liefde Gods. Dit stadium zijn wij moderne menschen te boven. Onze „boete tocht" (van de eene instantie naar de anderell eindigt wanneer wij eindelijk de reis aanvaarden en in een vliegtuig stappen;, welis waar zijn wij momenteel onder danen van een arme natie, karig bedeeld met deviezen, maar geen bedelaar* en het ruige, schuren de ke—^haar werd een stijlloos cDlfo*-'- O-' 70 verrukkingen zijn an ders -■v-ï-rden. Zij bestaan uit een ln oneindige variaties wisselend schouwsnel, gevat in het gestroom lijnde aluminium van een kleine patrijspoort Men drinkt iets vóór negen z'n eerste kopje koffie boven de Schelde, waar alles potdicht zit en om half één schuift onder dén veilig breeden, glanzenden linker vleugel de Spaansche kust reeds in zicht .„You can see the bull- fightersring!" roent een enthou siaste passagier, die hier jaren ge woond schijnt te hebben En dan schillen we bedachtzaam en letterliik! een appeltje boven de wilde schoonheid van het Bas- klsehe land met ziiu bronzen her gen rung van bosaehen Traner. in de oog en, wanneer zij eindelijk achter den laat sten horizon het doel van hun reis za gen. benden slechts i» vrome pel grims van vroeger. Mijn huurman momneb getallen en cijfert zijn vlrtuozetoovensrij met wissel koersen. Weliswaar gaat hij niet te- bedevaart, maar evenmin he»ft hii oog voor het wonde-liik helle sneeuwwit*» PooUand«chan waarop de verblindende zon de geheimzinnige ij?«"-rtten scheme- teekent en alle schaduwen diener maakt. Soms zon men denederige. ^jotonfee wegen van den trotoeboQu™ verkiezen bover. de Skymaster die nu met onna drehnude-d kilometer vaart over Castif'ë jaagt. De zes of zeven nationaliteiten aan boord in deze kleine en uiteindelijk zeeir wankele wereld worden niet eens meer gebon den door het gemeenschappelijke .avontuur", dat reeds lang geen avontuur meer is, koel beleefde treinreizigers tweede klas. Tot het enthousiasme over het prach tig verweerde gezicht van Spanje er is in dit land een eeuwen oud rood dat ik nooit ergens an ders vond ons allemaal een beetje dichter bij het raam en bij elkaar brengt Iedereen grijpt gretig naar de „communiqués", die regelmatig van de cockpit uit worden doorge- gegeven, omdat iedereen nu een maal leeft bij de gratie van koele radiopeilingen en een feiïlooze cartographie. Toen ik opdracht kreeg om naar Fatima te gaan heb ik in vier atlassen tevergeefs naar bet plaatsje gezocht. Men moest wijzer zijn: God kent het aanschijn der aarde met alle geheimste rimpels en kreuken als zachte lijnen van Zijn eigen góede Hand waaruit ze voort kwam De Hemel vergeef me deze „Amerikaansche" beeldspraak heeft geen atlas noodig en ze ker aeen „Who is who" waarin hij de schallende namen Zijner gunstelingen kan naslaan. De Pelgrim van de vroege mid deleeuwen en het op alle kaarten onvindbare Fatima, de drie dorps kinderen, die eiken morgen de gedweeë kudden hunners ouders den Cova da Iria opdreven.... en wij, die den Pelgrim vervingen door den „sightsee-enden" tou rist. omspoeld door het gelijk matig dreunen achter geluiddem pende gecapitonneerde stroomlijn- wanden van eer. „Skymaster".... Wij keken op onze routekaarten en constateerden voldaan even voor v" -iwat gezagvoerder Overeijnder zjjn I*. L, 316 weer maar mooi op tijd op „Portela de Sacavemn" neer zette Men aarzelt één oogeniblik voor men zich „Pelgrim" noemen durft. J. W. HOFWIJK, •OP HET PUIN" Openluchtspel te Arnhem O®"-®1® de oorlogsjaren was de ODPnlimht Tr? het Arnhemsche Openluchtspel Op het Puin zich gis teravond afspeelde. In plaats van een decoratieve zaal de geteisterde G-roote Markt van Arnhem, in plaats van decors de puinen van de Groote Kerk, in KEU"*..*6* met rood fluweel een natte regen wma staanplaats in enfh^usifstle^h™ ,rSS; H K i? Prinses Juliana en Prins Bc^hard komend van het stadhuis af de ontvangst had plaats gehad t voet op 't terrein aankwamen om 't spel te zien. Zoodra het prinselijk paar, in regenjassen gehuld, zyn plaats had ingenomen, werd door da duizenden het volkslied aange heven en begon het spei. Noemen wij het openluchtspel een muzikalen show dan wouden wij te veel suggesties wekken aan praal van costumes en decors. Praal echter was aan deze sobere en ern stige manifestatie geheel vreemd. Met eenvoudige middelen zelfs zon der opvallende lichteffecten heeft de Arnhemsche jeugd, knap geregis seerd door Arbraham van der Vrind, een in min of meerdere mate symbolisch beeld van de dagen van terreur, bezetting, vrede en vrij heid, in Arnhem doorleefd, gegeven Waarbij de muziek o.i. het beste element vormde. Vooral in het mo tief, waarmede zij de stompzinnige cirkelmarsch van de landverraders begeleidde. De tekst daarentegen vertoonde nu en dan de neiging tot lichte gezwollenheid. Daaronl was dit openluchtspel ook op de eerste plaats een kijk spel. Hetgeen duidelijk tot uiting kwam in het tooneel waar tallooss bouwers en sjouwers zoo waar een volledige brug in elkaar zetten. Op de vragen van den heer Van Kempen betreffende de opleiding van Indon. vliegers door Jap. instructeurs en het verschaffen van krtjgsmateriaal door het Eng. opperbevel aan de T.R.I. heeft de minister van overzeesche gebieds- deelen o.a. het volgende geantwoord Opleiding van Indon. piloten vindt momenteel plaats te Jogjakarta op Jap. vliegtuigen met voormalige Indon. militairen van het Kon. Ned.- Ind. leger en Japanners als instruc teurs. Dat daarbij hulp van gealli eerde zijde zou worden verleend, is niet bekend en is ook niet aanneme lijk. Evenmin is iets bekend van dagelijksehe vluchten van Batavia naar Jogja. Door het Eng. militaire opperbevel op Java is een beperkt aanta' wapens met een geringe hoeveelheid munitie, voldoende voor twee batal jons T.R.I., versterkt, welk mate riaal na beëindiging van de door de T.R.I. uit te voeren evacuatie van geinterneerden en Jap. krijgs gevangenen weer zal worden ingeleverd. De beslissingen om krijgsmateriaa aan de T.R.I. te verschaffen werd genomen na overleg en met instem ming van de Ned.-Ind. regeering, zoodat bezwaarlijk kan worden gesproken van schending van de Ned. souvereiniteit. Aangezien de geïnterneerden nood gedwongen reeds lang onder de bescherming van de T.R.I. staan, komt er door de evacuatie, geen' verandering in de wijze, waarop zulks geschiedt. Verwacht mag worden, dat door versterking van wapenmateriaal aan de met de be waking belaste T.R.I.-bataljons een betere waarborg voor de veiligheid wordt verkregen. Ned. Commando O.-Java De commandant van de 5e Brit. End. div. te Soerabaja heeft het commando over Oost-Ja va aan den Ned. bevelhebber, kolonel Giebel, overgedragen. Sneller evacuatie van geïnterneerden. Officieel wordt bekend gemaakt dat de Indonesisch republiketnsche legerleiding op een conferentie met Britsche officieren te Djokjakarta is overeengekomen, dat de Engelschen Dakotas's kunnen gebruiken om per vliegtuig geïnterneerden uit het bin nenland te evacueeren, meldt U. P. Verwacht wordt dat den twintigsten Mei met deze operatie een begin wordt gemaakt en dat op deze wij ze wekelijks duizend van de twintig duizend zich nog in het binnenland bevindende geïnterneerden geëva cueerd zullen worden. De» dagbladen is vergunning verleend deze week driemaal in dubbelen omvang te verschijnen Hiervan wordt door ons heden voor de eerste maal gebruik gemaakt. Sinds de bevrijding is er herhaal delijk op gewezen, dat Nederland al zijn krachten moet inspannen om zijn plaats op de wereldmarkt te heroveren en, zoo mogelijk, te versterken. Naar „Economische Voorlichting bericht, hebben reeds in den bezet tingstijd, onafhankelijk van elkan der, de heer Flesman en prof. Weyer hun gedachten over dit vraagstuk laten gaan. Na de be vrijding wisten zij hun ideeën te coördineeren en na tal van voor bereidende besprekingen kon overgegaan worden tot de oprich ting van het Nederlandsch Oplei dingsinstituut voor Buitenlandschen Dienst, het N.O.I.B.D. Voor den oorlog was het zoo, dat talrijke groote bedrijven, speciaal di'e welke op Nederlandsch-Indië georiënteerd waren, 'n eigen oplei ding organiseerden voor die em ployé'!, die zij wilden uitzenden. Het nadeel hiervan was uiteraard de typische eenzijdigheid van deze opleiding. Bij het Nederlandsch Op leidingsinstituut zal men nu een andere tactiek gaan volgen. Het is van meening, dat elke vertegenwoordiging in het buiten land. behalve het particuliere be lang een algemeen Nederlandsch belang vertegenwoordigt en dat de zifting en de opleiding bij voor keur zoodanig moeten zijn, dat de grootst mo-gelijke waarborgen be staan, dat de naar het buitenland uitgezondenen de particuliere be langen, welke zij in het bijzonder moeten dienen, goed kunnen be hartigen, terwijl zij tevens door de wiize waarop zij dat doen en door alles, wat zij daarnevens nog kun nen verrichten het belang van het Vaderland bevorderen. Karaktervorming. De meerderheid van de 400.000 sta kende mijnwerkers is naar de mijnen teruggekeerd. Voorloopig voor den tijd van 14 dagen, gedurende weike periode men tot een definitieve over eenstemming hoopt fe geraken. On- geveer 30.000 mijnwerkers ln Pensyl- vanië echter geven er de voorkeur aan, te wachten tot het. definitieve contract geteekend is, alvorens aan het werk te gaan. Men stelt zich voor jongelui op te leiden voor handel en industrie, voor consulairen en diplomatieker» dienst, voor verkeer, bankwezen, journalistiek en hotelwezen. De op leiding zal in beginsel Sterk afwij ken van elke tot dusver in Neder land bekende opleiding. De studie zal niet te lang zijn en zal in bijzondere mate gericht zijn op karaktervorming en „esprit de corps". Zij is bedoeld voor jonge lui die de middelbare scholen heb ben afgeloopen en duurt twee jaar met een voorcursus van vier maan» den. De eerste cursus zal in Sep» tember 1946 beginnen. De eerste zes weken worden d« leerlingen hoofdzakelijk met elkaar in kennis gebracht en lichamelijk getraind, terwijl zij onderwijs krij gen in enkele algemeene vakken. Daarna gaat ieder in het door hem gekozen vak een studiereis maken van b.v. een maand, waarna de leerling nog van vak veranderen kan. Vervolgens wordt nog een maand op het Instituut gewerkt en in Januari begint dan de eigenlijke opleiding, Wfelke twee jaar duurt. De eerste 18 maanden krijgen alle groepen nagenoeg een gemeen schappelijk programma en in het laatste half jaar volgen meer ge specialiseerde programma's voor de verschillende richtingen. Internaat. Slechts indien de leerlingen door loopend onder toezicht staan vat» de leiding en het personeel van het Instituut, kan de grootst moge lijke waarborg worden verkregen, dat de opleiding vruchtdragend zal zijn. Men wil dus een internaat stichten, mede, omdat het de be doeling is leerlingen van eiken rang en stand toe te laten, mits be schikkende over de noodige be gaafdheid en enthousiasme. Het Stichtingskapitaal zal waar schijnlijk 1.000.000 bedragen, en zal bijeengebracht worden door de instellingen die belang hebben bij een dergelijke opleiding. De moge lijkheid is groot, dat het internaat in Twerathe zal worden gevestigd. Het bestuur bestaat uit de volgen de heeren: Ir. A. Plate, voorzitter (Mij. van Nijverheid en Handel), Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford (BPM.), A. Plesmam (K.L.M), Ir. F Koeterink (Philips) H. J. P. van Hoek (Twenthe), A. Schram (Uni lever). Mr. J. J. Klaaseaz (P.T.T.). MR. CARP VOOR RAAD VAN CASSATIE Thans 12 jaar geciseht De advocaat-fiscaal bij den Bij- zonderen Raad van Cassatie te •a-Gravenhage heeft gisteren gecon cludeerd tot vernietiging van de sen tentie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij de voor malige president van het Vreae- gerechtshof. dr. J. H. Carp, veroor deeld far tot achttien Jaar gevange nisstraf; h(J vroeg veroordeeling van den requirant tot een gevange nisstraf van twaalf Jaar. Naar A.N.P. verneemt, worden er van eenige zijden in de hoofdstad pogingen in het werk gesteld om een filiaal van de Ned. Jaarbeurs in Amsterdam te krijgen. Te Middelburg ia opgericht de vereeniging Zeeuwsch oorlogs museum, die ten doel stelt in Zee land een museum in te richten ter herinnering aan de oorlogsdagen van Mei 1940, aan de illegale actie der jaren 1940—1945 en de ge vechtshandelingen verbonden aande bevrijding. Zij stelt zich o m. voor een diorama te doen opstellen. Tot voorzitter der vereeniging werd ge kozen de heer J. Ph. Koene ge meentesecretaris van Middelburg. Wanneer men in dezen tijd, waarin het woord urgentiepro- gram aan de orde van den dag ls' *ets ..urgent" noemt, loopt men kans, dat dit woord niet den verwachten indruk maakt. bepleitte om de Keizer Ka^Sn snel op te bouwen Karelstad Waarom heeft riu juist Nijmegen zoo'n haast? Omdat deze stad met haar indrukwekkend verleden met haar ontegenzeglijk groote 'toe komstmogelijkheden, door brand stichting en bombardement in, net hart getroffen, nog steeds in een noodtoestand verkeert Zeker, de stad, waarvan het za kencentrum voor bijna de helft verwoest is, de stad, die practisch zonder hotels café's en amusement gebouwen was, heeft reeds vele noodvoorzieningen getroffen. Nog deze maand komen 33 noodwin- kels gereed e« in den loop van den zomer nog 37. De parken, waar tot voor enkele maanden nog de geallieerde trucks plachten te parkeeren, herkrijgen gaandeweg hun oude kleur en fleur, maar zakenleven en vertier passend aan een groote stad, mist Nijmegen nog volkomen. En wanneer deze toe stand al te lang gaat duren, is er gevaar, dat de Nijmegenaren elders gaan zoeken wat hun eigen stad niet bieden kan. Daarom is het wederopbouwplan voor Nijmegen van bijzondere ur gentie. De belangrijkste punten van het plan, door den ontwerper ir. A. Siebers, voor de vertegen woordigers van binnen- en buiten- landsche pers uiteengezet, gaven wij dezer dagen reeds. Vandaag brengen we een reproductie van het plan zooals het in den Ge meenteraad is aangenomen. Ter oriëntatie diene dat het station is aangegeven met het cijfer 1- Ten Noorden hiervan mondt de nieuw aan te leggen tunnel uit, die West- Nijmegen met het Centrum ver bindt. Het cijfer 2 duidt het Kei zer Karelplein aan, het cijfer 3 de Groote Markt. De grootsch opge vatte pleinengordel, dwars door de stad, d belangrijkste verandering bij het nieuwe plan, wordt door de letters A B C D aangeduid Namens H. M. de Koningin, die wegens een lichte vermoeidheid de herdenking op den Grebbeberg heden niet bijwoonde, hebben Prin ses Juliana en prins Bernhard tij dens die plechtigheid den krans va» H. M. neergelegd. De Prins heeft ook de posthuum verleende eere-teekenen aan de naaste betrekkingen van gesneuvel den uitgereikt. H. M. stelt zich voor de niet posthuum verleende en nog te ver- leenen eereteelcenen der militaire Willemsorde en van andere eer- belooningen binnen eenige maanden op de traditioneele wijze met een parade uit te reiken. OVERSTROOMINGEN VAN jHJPHRAAT EN TIGRIS Uit Bagdad seint Reuter: Duizen den menschen zijn dakloos tenge volge van overstroomingen van de groote tweeling rivieren Euphraat en Tigris, welke practisch alle bouwland t.usschen Bagdad en Banna (haven aan Perzische Golf) hebben overstroomd, waarbij ongeveer 2000 gebouwen zijn verwoest en het verkeer is belemmerd. In de voorsteden van Bagdad haasten duizenden dakloozen zich voort met kinderen en bagage, ten einde aan het gevaar van. de vallende huizen te ontsnappen. Het water staat in de straten en het grootste deel van het bouw land rondom de stad staat 50 a 100 c.m. onder water. Voor damesmantel» en mantel- costuums mogen volgen» een dezer dagen in de Staatscourant gepubli ceerde beschikking prijzen worden berekend, die gemiddeld TO pet. hooger zijn dan die welke in 1939 werden gevraagd. In het meest voorkomende genre, heit z.g. „mid dengenre", dat ongeveer 60 pet. van de geheele productie uitmaakt, zal een damesmantel op deze wijze gemiddeld f 50 kosten, hl het „populaire genre" ongeveer ƒ33, Voor mantels van het „betere genre" zijn de prijzen uiteraard zeer uit eenloopend en veel hooger. Over enkele weken zullen ook nieuwe prflzen voor heerenmaat- kleedtag ingaan. Zij zij» verschil lend naar afwerking en ook voor de drie groote steden en de overige gemeenten. Zoo zal een behoorlijk afgewerkt driedeelig coibertcostuum bijv. bij een stofprijs van ƒ8 in Amsterdam, Rotterdam en den Haag ongeveer 125 mogen kosten en in alle overige gemeenten 105. Da kleermaker, die op grond van een betere afwerking een hoogeren prijs wil berekenen, moet hiervoor schrif telijk toestemming hebben van hef directoraat-generaal v. d. prijzen, directoraal-generaal V. d. prijzen. Een grondig onderzoek door den prijscontroledienst heeft aan het licht gebracht, dat een tandheel kundige inrichting te 's-Gravenhaga met filialen in Amsterdam, Rotter dam, Leiden en Haarlem, in d» jaren 1940 tot 1946 een ongeoorloof de winst heeft gemaakt van ruim 315.000. De patiënten, die meestal op af betaling werden geholpen en du» tot de minder draagkrachtigen moeten worden gerekend, moesten voor een gebit, dat ten hoogste 75 mocht kosten, een bedrag neertellen, dat tusschen de 135 en 500 varieer de. Dikwijls werd bovendien ba- taling in natura gevergd, terwijl het in veel gevallen voorkwam, dat tijdens de behandeling, nadat alls tanden en kiezen waren getrokken, de reeds afgesproken prijs nog eens werd verhoogd. Ook aan een groot aantal verplicht verzekerden wer den te hooge prijzen berekend. Tegen twee verdachten, die voor namelijk van de overwinst hebben geprofiteerd, is proces-verbaal op gemaakt. Op 17 Juni zal. de bijz. raad vaH cassatie de zaken behandelen van de gebr. De Vilder, aannemers t« Amsterdam, die door het bijz. ge rechtshof zijn veroordeeld ieder tot 3 jaren rijkswerkinrichting wegen» collaboratie met den vijand. Op de aanstaande verkiezings dagen zullen de weekkaarten de* Ned. spoorwegen voor de heenreis geldig zijn tot 12 uur en voor de terugreis als op Zaterdag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3