R Om de macht in de havens Zelfstandige bedrijfslichamen TEGELEN bereidt de Passiespelen voor ADIO prog ramma KIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 17 MEI 1946 PAGINA 2 REGEERING ROEPT VRIJWILLIGERS OP Terreur CONFLICT POLEN-ITALIE Warschau verbreekt handelsbetrekkingen HOOGE HONG. COLLABORATEURS. NEDERLAND EN BELGIE Cultureel verdrag onderteekend SPORT 30 JUNI DE EERSTE VOORSTELLING Zoo noodig troepen ingezet In Juni van het vorig jaar begon 4e minister-president zijn regeerings- periode met een radio-redevoering In verband met de staking, welke toen was uitgebroken in de Rotter- damsche haven, 't Is een tragisch, feit, dat over hetzelfde onderwerp gisterenavond zijn laatste radiotoe spraak moest handelen. Echter ditmaal gaat de staking Piet om loon- en arbeidsvoorwaar den, maar, zoo constateerde de heer Schermerhorn, thans is het een stryd geworden om de macht, of, liever nog, wordt ten koste van het Ned. volk uitgevochten, of wij in de toekomst de arbeidsvoorwaarden kWillen zien vastgesteld op grond vtm rechtsregels of dat deze uitsluitend zullen moeten resulteeren uit een stryd om de macht, die met alle .wapens van het geweld wordt ge boerd. Spr. gaf dan een uitvoerige uit eenzetting van het ontstaan van het Conflict toen de E.V.C. eerst voor de zeelieden een staking procla meerde. Omdat deze staking verre Van algemeen is en er nog geregeld fichepen uitvaren, heeft de E.V.C. de havenarbeiders in het conflict loetrokken, zelfs ten aanzien van touitenlandsche schepen, die er in liet geheel niets mee te maken bebben. E.V.Cdreigt met uitbreiding 1 „Landgenooten, aldus vervolgde de minister-president o.m., wij zijn jdus nu zoover gekomen, dat om der wille van arbeidsvoorwaarden, die, zeker wat het loon voor de zee lleden betreft, blijkens een gesprek pnet my voor de E.V.C. niet onaan vaardbaar zyn met het oog op het prestige van een vakbond de zaak erbij neergegooid wordt. En dit niet alleen in de groep, waarom het gaat, maar ook door andere groepen ,van arbeiders, wier arbeidsvoor waarden op geen enkele manier in bet geding zyn. Thans wordt gedreigd deze staking ook 'op andere bedrijven te doen overslaan.' De E.V.C. poogt thans 0e binnenvaart en den groenten- export, dus speciaal de groente veilingen, bij deze staking te be trekken. maatregelen genomen, door de vrouwen van de stakers op te roepen,. welke buiten het z.g. afzetgebied cordons vormden en daarmee de werkwillige arbeiders tegenhielden. Het oude spel om arbeiders van hun fietsen te sleuren en fietsbanden onklaar te maken werd weer gespeeld. Er wordt druk uitgeoefend, direct en indirect, er wordt geld opgehaald, waarbij het met de vrijwilligheid van den gever in sommige gevallen ook maar matig gesteld is. Kortom er worden methoden toegepast, die in een rechtsstaat niet kunnen worden toe gelaten, en die de regeering dan ook met de grootste kracht zal be strijden. Gelukkig is thans de politie zoodanig geactiveerd, dat er voor menschen, die hun ware belang zien en bereid zijn om te werken, geen lyfsgevaar meer bestaat. Als een ander gevolg van deze staking noemde spr., dat hierdoor het evacuatieplan van nog 35.000 landgenooten in Indië en Siam ge heel in de war is geraakt. Vrijwilligers Waarom het gaat Het is niet zonder tragiek, dat dit alles gebeurt in de dagen Waarin de regeering haar uiterste kracht inspant om alle transport, dat er maar eenigszins voor in aan merking komt, over Nederlandsche havens te leiden. Zij getroost zich daar offers voor, vooral ten bate van hen, die in de haven hun dage- Hjksch brood moetenverdienen. Deze strijd is zwaar genoeg. Ieder Weet, dat het Duitsche achterland Verwoest is, en dat dit een klap beteekent die op zich zelf al meer dan raak is en voor menigeen de noodzakelijkheid met zich zal kun nen meebrengen om op een andere Wijze dan voor den oorlog in zijn onderhoud te voorzien. Intusschen, het Nederlandsche Volk tracht te redden, wat er te redden is. Een enkel voorbeeld: Rotterdam was de Importhaven voor bananen voor geheel West-Europa. Het heeft moeite gekost, een eerste regeling te treffen, die een herstel hiervan In het vooruitzicht stelt. A.s. Maan dag zou de eerste boot met bananen In Rotterdam aankomen. Maar één ding is zeker, indien de huidige toestand voortduurt ta de haven, gaat dit schip naar elders met de groote waarschijnlijkheid, dat t dan ook voor de toekomst met dit be langrijke transport voor Rotterdam gal zijn afgeloopen. Toen j.l. Zaterdag de oude vak- Centrale, overtuigd van de onjuist heid van hetgeen hier gebeurde, op *n groote vergadering van 800 leden met vrijwel algemeene stemmen be sloot, Maandag het werk te doen hervatten, heeft de E.V.C. tegen- Aan deze staking moet - het koste wat het wil een einde komen, maar nooit door het gezag van de overheid, dat hierbij ten nauwste betrokken is, door het slyk te laten sleuren. Het doet mij leed. dit tegenover werkend Nederland te moeten zeggen. Hier staan wij niet voor een stuk socialen strijd, maar zien wij ons geplaatst tegenover een strijd om de macht en de ondermijning van het gezag van de overheid. De regeering heeft daar om besloten vandaag nog een op roep voor vrijwillige arbeidskrachten voor Rotterdam te doen in de ge meenten der Zuidhollandsche eilan den en in West-Noordbrabant en voor Amsterdam in het gebied rondom onze hoofdstad. De men schen, die wij hiervoor oproepen noem Ik uit volle overtuiging geen onderkruipers, maar menschen, die weten, dat wij in ons land langs den weg, die hier bewandeld wordt, den ondergang en den chaos in het arbeidsleven tegemoet gaan. Daarom zullen deze menschen in de eerste plaats hartelijk begroet worden door al diegenen, die georganiseerd zijn in alle overige vakorganisaties en in de tweede plaats hebben zij recht op bescherming tegen iedere bedrei ging en tegen iedere daad van terreur en zal deze ook zonder meer worden verschaft. De Poolsche regeering heeft de handelsbetrekkingen met Italië ver broken, Een officieel communiqué geeft als reden op, dat de Italiaan se): e autoriteiten beslag hebben ge legd op het Poolsche schip ,,Atory". De Italiaansche regeering ver klaart, dat het schip haar als waar borg moet dienen voor de terugbe taling der schulden, die de oude scheepvaartmaatschappij Gdynia America", vóór den oorlog heeft gemaakt. De Hong. min. van justitie, dr. Imre Ries, die op weg is naar Frankrijk voor een bespreking met den Franschen minister van justitie, verklaarde dat hij Frankrijk om uitlevering zal vragen van aartsher tog Joseph van Habsburg en zijn zoon Albrecht, meldt ,,U. P.". Bei den worden thans in Frankrijk vast gehouden en Hongarije wenscht hen door een volksgerechtshof te doen berechten. Joseph wegens collabora tie en Albrecht wegens het houden van nationaal-socialistische radio redevoeringen, aldus minister Ries. Ries beschouwde Nicolas Horthy als den „ergsten verrader" in Hon garije. Het land zal echter niet om diens uitlevering vragen, omdat Horthy dan wellicht tot een soort nationale held zou worden. De vroegere Duitsche gezant in Hongarije, generaal Wesemeijer, die kortgeleden door de Amerikaansche strijdkrachten is gearresteerd, is aan Hongarije uitgeleverd en zal te Boedapest als oorlogsmisdadiger te recht staan. Gebruik van Het leger En dan tenslotte in het uiterste geval, zal de regeering niet schro men, indien zulks onvermijdelijk Is, ook het leger te gebruiken. Het leger is een instituut voor de verdediging van de hoogste belangen van het vaderland. Weliswaar voor een zeer speciale taak. Ik zou er persoonlijk niet aan denken, het leger te gaan gebruiken in een gewone staking, waarin het gaat om arbeidsvoor waarden, te gebruiken als stakings breker dus voor wat men vanouds terecht noemt, onderkruiperswerk. In dit geval ligt de zaak echter, volkomen anders. Wat hier gebeurt, kan Nederland niet verdragen en wij zijn niet bereid, lijdelijk toe te zien. Wij zouden daarmee onzen plicht tegenover het vaderland ver zaken op uitermate ernstige en on vergeeflijke wijze. Aan dezen chaos moet een einde komen. Donderdagmiddag heeft ten de- partemente van Buitenlandsche Za ken te Den Haag door den Belgi schen ambassadeur, den heer L. C. Nemry en den minister van buiten landsche zaken, dr. J. H. van Royen, de officieele onderteekening plaats gevonden van het cultureele verdrag tusschen Nederland en België. Het heeft ten doel, door bestendig contact van de beide partijen, de goede betrekkingen tusschen beide landen op het gebied van onderwijs, wetenschap en schoone kunsten op een. hechter basis te grondvesten en te ontwihïcelen. Het voorziet o.a. in de uitwisse ling van hoogleeraren en studenten, alsmede van de leerkrachten van de andere takken van onderwijs, be nevens in de organisatie van concer ten en tentoonstellingen van artis- tieken en wetenschappelijken aard Ten aanzien van het vraagstuk van de gelijkwaardigheid van getuig schriften zal door middel van dit verdrag naar een regeling worden gestreefd. JACKSON NAAR NEDERLAND Op uitnoodlging van de Nederl. regeering zal de hoofdaanklager van de Vereenigde Staten te Neuren berg, Justice Jackson, op 31 Mei of 1 Juni een bezoek brengen aan Ne derland. Jackson zal vergezeld wor den door enkele naaste medewerkers en den Ned. vertegenwoordiger, Van Tuyll. II (slot.) Terwyi het voorontwerp-Vos de zorg voor het algemeen belang over drijft tot schade van de zelfstandig heid van het bedrijfschap, kan de vraag rijzen, of in de proeve van het Centrum voor Staatk. Vorming de rollen niet worden omgekeerd. Is in de proeve voldoende rekening gehouden met de zorg voor het algemeen belang Op de eerste plaats zijn er de waarnemers van overheidswege, die zorgen, dat cen trale overheid en bedrijfschap wederzijds op de hoogte blijven van eikaars inzichten en motieven. Ook de voorzitter heeft volgens de proeve te waken voor het algemeen belang. Dit wat het toezicht intern betreft. Voor het toezicht van buitenaf is de Sociaal-Economische Raad ingeschakeld, die in het be geleidend schrijven weliswaar wordt genoemd, maar in het voorontwerp- Vos zelf niet is geregeld. Als laat ste middel staat op den achtergrond het schorsings- en vernietigings recht van den Minister. De mogelijk heid kan zich echter voordoen, dat een aangelegenheid, die het be drijfschap kan regelen, in feite door het bedrijfschap niet wordt ge regeld, terwijl regeling naar het oordeel van den Minister in het al gemeen belang noodzakelijk is. Hier in wordt in de proeve voorzien door 's Ministers aanwijzingsrecht. Bij niet opvolging door het bedrijfschap, of bij opvolging in strijd met het algemeen belang, kan de Minister de materie zelf regelen, den Sociaal- Economischen Raad gehoord. Het werkterrein van het bedrijf schap omvat zoowel economische als sociale vraagstukken. Hierin wijkt de proeve niet van het voor ontwerp af. Belangrijk is in dit verband de kwestie van de mede zeggingschap van de werknemers. In het bestuur of, wanneer dit in kamers is ingedeeld, in de sociale kamer zijn werknemers en onder nemers gelijk vertegenwoordigd. Het dagelijksch bestuur, dat bij indee ling van het bestuur in kamers als zoodanig in beide kamers fungeert, bestaat uit evenveel werknemers als ondernemersleden. Ook in dèn Sociaal-Economischen Raad is de getalsverhouding tusschen werk nemers- en ondernemersleden pari tair. Daarmede is de medezegging schap van de werknemers, ook in economische aangelegenheden, er kend. In den Sociaal-Economischen Raad geldt te dezen zelfs pariteit. Voor het bedrijfschap is pariteit, op economisch gebied althans, niet NED. WINKELS LANG DEN DUITSCHEN RIJN Er is na overleg met de Ned. Rijn vaartmissie een regeling getroffen om aan opvarenden van Ned. Rrfrnsche- pen, buiten Nederland verblijvend, uitsluitend Nederlandsche voeding te verstrakken. De levensmiddelen zul len in Ned. winkels in enkele plaat sen langs den Rijn tegen de gebrui kelijke consumentenbonnen worden uitgereikt in den vorm van pakket ten, bestemd voor gebruik gedurende 14 dagen. De rantsoenen zullen onge veer gelijk zijn aan die in Nederland. Hoewel nog enkele moeilijkheden overwonnen moeten worden, wordt verwacht, dat de huidige regeling goed zal voldoèn. Ze werd noodzake lijk omdat de geallieerde verzorging steeds verder werd beperkt en dezer dagen geheel is weggevallen. voorgeschreven, maar ook niet uit gesloten. Bovendien moet de econo mische kamer voor elke verorde ning, anders dan ter uitvoering van een wettelijke regeling, het oordeel inwinnen van de sociale kamer, ter- wyl daarenboven de goedkeuring van de laatste noodig is voor ver ordeningen, met betrekking tot aan gelegenheden, die in belangrijke mate van invloed zijn op sociaal terrein. De Sociaal-Economische Raad wijst deze aangelegenheden aan. Het voorontwerp-Vos wordt, wat den opbouw betreft, beheerscht door de gedachte aan bedrijfschappen, die verticale kolommen van het be drijfsleven omvatten. Gezien het gemengde karakter van deze be drijfschappen, is deze voorkeur voor verticale bedrijfschappen begrijpe lijk. Het gevolg is, dat met den horizontalen onderbouw de sociale zijde van de taak van het bedrijf schap wordt verwaarloosd. De me morie van toelichting op het voor ontwerp erkent, dat de sociale vraagstukken gemeenlijk niet in het verticale vlak liggen. Stelt men zich echter op het standpunt van de commissie, die den opbouw van ware bedrijfslichamen voorstaat waarvoor de zelfwerkzaamheid van het bedrijfsleven onmisbaar is, dan moet men aansluiten bij wat er aan overleg in de practyk bestaat. De practijk nu wijst in de richting van horizontale organisatie. Waar de proeve dan ook uitgaat van horizontale bedrijfschappen, is dat klaarblijkelijk niet vanwege de voor keur voor horizontale lichamen, maar wel vanwege de voorkeur voor bedrijfslichamen in den waren zin des woords. Overigens kan het niet in de bedoeling gelegen hebben, net grootere verband, waarmede dan in het bijzonder het verticale wordt bedoeld (het grootere verband kan ook horizontaal van structuur zijn), te verwaarloozen, waardoor de eco nomisch e zijde van de taak van het bedrijfschap niet tot zijn recht zou komen. Ten aanzien van econo mische onderwerpen zullen immers in verschillende gevallen grootere verticaal opgebouwde verbanden noodig zijn. Dat aan verticale orga nisatie evenzeer aandacht werd ge wijd, biykt uit het bepaalde omtrent gemeenschappelyke regelingen van bedrijfschappen en de door deze gevormde gemeenschappelijke licha men. De proeve laat de mogelijkheid open voor iedere ontwikkeling. Om de noodige pressie te kunnen uit oefenen, is de Sociaal-Economisch® Raad bevoegd, het treffen van ge- mecnachappelijke reEelinjren voor tö schryven. Tenslotte regelt de proeve, in tegenstelling tot het voorontwerp, den Sociaal-Economischen Raad, reeds meerdere malen genoemd. Deze raad is, anders dan de be drijfschappen, gedacht als een ge- mengd lichaam, waarin de centrale overheid wél direct participeert. De bevoegdheden van den raad zijn talrijker dan die, welke in het bege leidend schrijven bij 't voorontwerp- Vos worden genoemd. Verschillende bevoegdheden, die het voorontwerp aan de Kroon of den Minister toe kent, ressorteeren in de proeve onder den Sociaal-Economischen Raad. RONDE VAN BELGIE ZATERDAG 18 MEI. HILVERSUM I (301 M.): V.A.R.A.- uitz.- 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 1.1.45* Ber. krijgsgev.12.00 Lichte muz.; 13.00 v. d. Ned. strijdkr.13.30 Ork. en zang; 14.00 Buitenl. overz. 14.15 Trio; 14.45 Boekbespr.; 15.00 Philh. ork.; 16.00 Maleische les; 16.15 Gram.; 16.45 Sportpr.; 17.00 A.J.C. 17.30 City-halfuurtje; 18.00 Nieuws 18.15 Kwintet; 18.30 v. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Koor; 19.20 Causerie; 19.30 VPR-O.; 20.10 Orkest (20.30 Binnenl. overz.); 21.10 Uit de illega liteit- 21.40 Pop. progr.23.00 Nieuws 23.15-^24.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.)K.R.O.- uitz.7.00 Nieuws en gram.; 7-30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram 10.15 v. d. Vrouw; 10.30 Gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Viool en piano; 12.15 Voordr.12.30 Lichte muz, (13.00 Nieuws); 13.45 Tooneelpr. 14.00 Gram.; 14.15 Engelsche les 14.45 Gram.; 15.00 V. d. jeugd; 16.00 Piane; 16.3 Het werk der Maqulsr 16.50 Gram. (17.00 over tijdschr.); 17.45 Sportpr. 18.00 Orgel; 18.30 over Indië; 18.45 Orgel; 19.00 Nieuws 19.20 Voordr. en solisten; 19.40 Week- overz.; 20.05 Lichtbaken H. de Greeve 20.30 „Te Deum", H. Cuypers; 20.50 Muzik. hoorspel; 21.25 Puzzle; 21.501 Piano; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondge-1 Er aal in enkele weken heel wat moeten gebeuren, voordat, Tegelen voor de premiere van de Passie spelen op Zondag S0 Juni a.s. ge reed zal zijn. Zeker, met het i«- studeeren van de rollen zijn de spelers al ver gevorderd en regis seur Thijs sen. is op het. oogenblik al met de groote figuraties be gonnen en houdt in den Doolhof vier repetities per week. Hij wil de zekerheid hebben, dat dit mas sale volksspel, waraan 500 perso nen deelnemen, met ruim tachtig hoofdrollen, in alle opzichten af is. Van eind Juni af tot half Septem ber moet het Zondag aan Zondag een succes worden. En daarom wordt op het oogenblik flink aan gepakt. De tijd van voorbereiding was dezen keer korter dan vroeger ooit het geval is geweest. Het was een mooie traditie in Tegelen, de rol len het jaar te voren op Witten Donderdag te verdeelen. Verleden jaar is dit pas op St. Caeciliadag gebeurd, zoodat de spelers veel min der tijd hadden om zich in hun rol in te leven. Pater Schreurs heeft bovendien eenige wijzigingen in den oorspron- kelijken tekst aangebracht. De voor naamste aanvulling vormt de apo theose, welke h(j aan het slot heeft toegevoegd. Men miste nog altijd iets in zijn passiespel: de ontknoo ping van het drama, de oplossing van het lijdensprobleem, de verlos sing uit den dood. De auteur heeft de oplosing hier- b'ed; 22.35 Ork.- 22.45 Causerie; 23.00Ivoor niet in een hachelijke verrijze- Ork.23.15—24.00 Gram. I nisscène gezocht. Het is technisch niet mogelijk het grootste wonder, door Christus verricht, bevredigend op het tooneel uit te beelden. Daar om heeft Schreurs een zinrijke apo theose ontworpen, waarin alle spe lers nogmaals terugkomen om als menschen van dezen tijd op over tuigende wijze van hun zekerheid omtrent de Verrijzenis van Christus te getuigen. Zij zingèn dan het .Invitatorium" en den 94sten psalm uit de Paaschmetten. Reien voeren daarbij een gewijden dans uit en tenslotte worden ook de toeschou wers in den Gregoriaanschen zang betrokken. Op die manier kan een indrukwekkend slot verkregen wor den. De slotscène moet echter zoo worden ingestudeerd, dat rhythme en tekst een gesloten eenheid vor men, waardoor zelfs de mogelijkheid van eenigen wanklank wordt weg genomen. Het kost den regisseur heel wat moeite om het in een paar weken zoo ver te krijgen Het heele dorp neemt nagenoeg aan het spel deel. Dat is mogelijk in het oude Tegelen, omdat er nog een sterk en vurig geloofsleven is bij deze bevolking, welke zich bo vendien van nature tot het schoone en verhevene voelt aangetrokken Deze uitstekende hoedanigheden komen by dit spel prachtig tot uiting. Alle spelers zyn amateurs op too neelgebied en zelfs de vertolkers van de hoofdrollen komen uit alle standen van de Tegelsche samen leving voort. De man, die evenals in 1940 de Christusrol speelt, is huisschilder van beroep. Petrus met zyn eerbiedwaardigen kop is in het gewone leven eierhandelaarPilatus werkt op een stoffeerderyKaiphas is ontwerper op een keramisch ate lier; Johannes ia werkzaam in een ijzerwinkel en Judas reist voor de tabaksfabriek van Kreykamp. Som mige bladen verteldent dat hy in 1 de gevangenis zou zitten, maar dat niet heelemaal juist. Dat is de vroegere Judas, die van 1931-'35 heeft meegespeeld. De dames spelen dezen keer alien voor het eerst mee. Maria was b.v, tijdens den oorlog getrouwd, doch men ia inmiddels vrqwel by toeval uitstekend met een nieuwe geslaagd. Overdag zit zij op Het kantoor van het gemeentehuis. En Maria Magda- lena volgt in haar gewone doen net voorbeeld van haar zuster Martha na en is achter de toonbank bij De Gruyter bekommerd om vele aard sche dingen Gelukkig zijn de costuums groo- tendeels gespaard gebleven, doordat zy in het klooster De Oude Munt veilig waren opgeborgen Alleen de soldatenpakken, welke in een kleed kamer lagen, zijn door de Duitschers in den vijver van Den Doolhof ge gooid. Nu worden ze in Antwerpen gehuurd. En voor de 300 paar san dalen die verloren zijn gegaan, zyn toewijzingen verkregen. De Duitschers hebben Den Dool hof anders aardig geruïneerd. De tempel was grootendeels gesloopt, De houten zittingen van de toe schouwersplaatsen waren verdwe nen. In het boseh waren 117 hoo rnen geveld. Er wordt nu hard gewerkt om het nieuwe tooneelfront voor half Juni klaar te krijgen. Met het oog op de acoustiek zal in den vyver een be tonnen vloer worden gelegd en er komt tenslotte een overdekte orkest ruimte, waarin het gezelschap Mig non dit jaar voor het eerst de pas siemuziek van Hubert Cuypers zal uitvoeren. Er bestaat een probleem dat nog moeilijkheden oplevert; het huis vestingsprobleem. Venlo is zoo goed als geheel uitgeschakeld. En de hotelaccomodatie van Tegelen is op zooveel gasten niet berekend. Men verwacht heel wat, niet alleen Ne derlanders, maar ook Belgen, Fran schen, Engelschen en Amerikanen. Men zal trachten hen zooveel moge lijk by particulieren onder t© bren gen. In de rond© van België, welke gisteren een aanvang nam weru ae eerste étappe, BrusselRouvain— Hasselt, Antwerpen over een af« stand van 255 K.M., gewonnen toor Maurice Clautier, gevolgd dooir Pauls, Sercu, Ruysse en Desmipi- laere. 13 K.M. voor het eiinde van de étappe wisten zij aan het gi uote peloton te ontsnappen en daardoor een vry beduidenden voorsprong te verwerven. De 255 K.M. werden door Clautier afgelegd, m 6 uur 58,01 SCC. ZESKAMP Dammen Op Hemelvaartsdag vangt in Ca- land-West te Rotterdam de ee.nste der 10 ronden van dezen wedstrijd Raichembach moest zijn inschrijving wegens verhindering terugnemen, in zijn plaats zal nu deelnemen de Lyonsche meester Fankhauser, die onlangs kampioen van Frankrijk werd. De eerste ronde brengt de voigende partyen: Ghesten (wereldkampioen) —Fankhauser, Vaessen t.Be;>>isch kampioen)—Keiler (kampioen van Nederland 1944), Springer (oud-we- reldkampioen)Roozenfourg (kam pioen van Nederland 1943). De tweede ronde vindt te Den Liaag plaats, de derde te Slikkerveer. WEER MOTORWEDSTRIJDEN IN ONS LAND De K. N. M. V. heeft toestemming gekregen op beperkte schaai weer motorwedstrijden te houden en wel op particulier terrein, dus op Duin- rell, Norg en andere bekende cir. cuits en op grasbanen. TENNISWEDSTRIJD NEDERLAND—NOORWEGEN Te Oslo speelt een Ned. tenmspioeg tegen Noorwegen. Den eersten dag won Van Swol van Rinde met 6—3, 64 e2. De partij Rinkel Haanes moest tengevolge van de duisternis worden afgebroken bq den stand 7—9, 63, 57. DAVIS CUP Joego-Slavië won den Davis Gup wedstrijd tegen Egypte met 50 en komt in de volgende ronde uit legen Tsj echo-Slowakij e.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2