KolendistriMie Gusto's eerste stuk nieuwbouw Snaphots en babbeltjes in Londen ROTTERDAM IN CIJFERS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 21 MEI 1946 PAGINA 3 DE HOOGSTE BOK DE VRIJWILLIGERS VOOR DE HAVEN DEN BOSCH DANKT ROTTERDAM HET FILMCONFLICT Nieuwe poging van de Amerikanen Geboorte en sterfte in 1944 en 1945 burgerlijke stand OP S.S.-JACHT „Duitsche Wim" arresteert ontvluchten S.S.-er ONZE HONGERSNOOD N.V. ROTTERDAMSCHE KOLEN CENTRALE Wie van den Rotterdamsche Dijk jjt de richting van de werf Gusto'' kijkt, zal daar hoog boven alle. zelf wiet kleine, gevaarten een grooten hak zien uitsteken. Met het volste recht trekt deze 'bok de aandacht. Hij is het eerste groote werkstuk, dat na de bevrij- dhy; werd geconstrueerd en dat nu kJaar iE om overgedragen te worden aan zijn Fransche eigenaars, die hem in Le Havre zullen gaan gebrui- ken. Behalve een eersteling, is het ook de hoogste bok, die ooit gemaakt werd. Meer dan 57 meters zijn er tus- schen het wateroppervlak en het uiterste puntje van de giek. Deze giek op zichzelf is een bijzon derheid, hij kan namelijk voorover gelaten worden en tilt dan in ge streken toestand een last van 35 ton op een afstand van 35 meter. Een oorlogskindje Het is aan den stevigen bouw en de krachtige gewichten niet te zien, dat deze bok eenigermate een oor logskindje is. Toen n.l. in September 1944 de Duitschers het bedrijf stil legden en vele onmisbare installaties door opblazing onklaar maakten, trok een gedeelte van de teekenstaf naar den R. K. Volksbond en huurde van den daarin gevestigden Iijstenfabri kant enkele kamers. In die omstandigheden begon de heer J. j. Reynart het ontwerp en de berekeningen voor dezen bok, die zonder opdracht, geheel voor eigen risico door de Werf Gusto ge bouwd zou moeten worden. Het Viel soms lang niet. mee met een hongerige maag'', bekent de ont. werper ons. Behalve deze moeilijkheden waren er ook nog die van het materiaal. De bok moest gebouwd worden met voor handen zijnd materiaal en aan gezien we nog Duitsche gasten had den, veranderde die beschikbare hoeveelheid zoowel als het type van de profielen voortdurend. Zoo zelfs, dat er 3 ontwerpen noodig zijn ge weèst Het gevolg van de vernielingen Toen men weer vrij aan het werk kon gaan, bleek pas goed, welke schade er was aangericht. De eigen electrische centrale was opgeblazen, de telefooncentrale was opgeblazen, de coinpressorinstallaties, die de pneumatische hamers aandrijven, wa ren weggesleept! de laschtransforma toren waren meegenomen. Dit laatste was vooral een handi cap voor den bouw van den nieuwen bok, omdat er bij de constructie in belangrijke mate van electrisch las schen gebruik z»u worden gemaakt. Nu de bok gereed is, merkt men van al de moeilijkheden niet veel. Krachtig torent de groote ijzercon structie op het ponton, dat 38 M lans en .18 M. breed is. Op het dek van het ponton staan op de 4 hoeken lieren, die er voor zorgen dat de bok in alle richtingen verhaald kan worden. In het midden staan 3 groote deklieren, die voor het heffen van de zware lasten zor gen. Twee dienen er voor de twee hijschblokken van de hoofdkraan en een voor de katrol, die in de ver stelbare giek hangt. In 't ruim van bet. ponton staat^ de groote stoom ketel, die voor de energie van de deklieren, electrische dynamo's en waterpompen zorpt. reus in actie V ij waren juist op het terrein, toen de reus beproefd zou worden. ?e spannmg onder de werklieden en technici was merkbaar. Het kleinste ™tj,e in, instructie of material zou dan k 6 en be£ werk van maan- d (f...!n enkele minuten waar- loos blijken. Meer dan 250 ton- was ka 0 £eheven zou worden. 50 tQb zwaarder, dan waar op de bok^ gebouwd is en hij zou dus op 25 pet. overbelasting be proefd worden. De lieren begonnen te draaien, .langzaam spanden zich de kabels, langzaam zakte het pon ton naar beneflen, terwijl het pon ton, waarop de last zich bevond steeds hooger kwam te liggen. Meer dan een halve meter werd het ver schil, toen raakte de zware brug met de tientallen ijzeren ballast- platen langzaam los. De last werd zonder schokken of stooten de lucht ingeheschen en bleef roerloos aan de staalkabels hangen. De hoeklie- ren begonnen nu te werken, het pon ton gleed langs de kabels achter uit en langzaam verplaatste zich de last. Gedurende de geheele operatie bevonden wij ons op den bok en niet eenmaal merkten wij welk een enor me vracht werd verheschen. Een prachtig stuk werk. Voor het heffen van den zwaar- sten last, 200 ton, buitenboord, kan de vlucht 9 M. bedragen. Wanneer de hijschinstallatie naar buiten wordt gebracht, door middel van het mechanisme achter op het pon ton, dat de schoorbalk naar voren en achteren brengt, neemt het hijschvermogen natuurlijk af. Er zijn nog 2 hulphijschblokken in de kraan aangebracht, 'n voor 't ver plaatsen van 75 t. en 'n voor 't ver plaatsen van 10 ton. De bok zal binnenkort naar Le Havre versleept worden, waar hij gebruikt zal wor den voor het lossen van locomotie ven en het lichten van de Paris", die voor dat doel in stukken ge brand zal worden, terwijl hij ook een behulpzame hijscharm zal bie den bij het maken van weringen aan riviermonden, voor welk werk hij speciaal geschikt is De aanmelding van vrijwilligers voor de Rotterdamsche haven neemt zoodanige vormen aan, dat de S.V.Z. alle 45 schepen volledig heeft kunnen bezetten. Zij heeft zelfs een groot aantal vrijwilligers over. Ge zien het standpunt van de regee ring, dat zoo weinig mogelijk stu denten zullen worden ingezet, heeft de S.V.Z. besloten de uit de arbei dersklasse voortkomende vrijwilli gers bij de verdeeling voorrang te verleenen. Daardoor is een groot aantal studenten uit Tilburg en Den Bosch teleurgesteld moeten worden Eensdeels is dit voor deze enthou siaste jongelui wellicht een tegen valler, anderdeels is het een ver heugend teeken dat de animo onder de arbeidersklassen zoo groot is. Inmiddels gelieven de Brabantsche studenten zich bereid te houden voor het geval door wijziging in de om standigheden alsnog een beroep op hen moet worden gedaan. Men stelt het enthousiasme dezer studenten en hun blijken van goede vader landerschap zeer op prijs, en men Is er van verzekerd dat, wanneer het nationaal belang zulks eischt zij zich weer als één man zullen aanmelden. Wat de vrijwilligers uit de arbeidersklasse betreft, deze komen voornamelijk uit West-Bra bant, van de Eilanden en uit de directe omgeving van Rotterdam. De S.V.Z. stelt er prijs op te verkla ren, dat deze categorie van vrij willigers nog steeds vrijwel onmid dellijk bij nieuwe aanmelding voor het werk in de haven ingezet kan worden. openbare concerten zullen worden gegeven. Na afloop van deze concerten wordt gemarcheerd naar den Cocl- singel, waar dan pittige marsch- muziek ten gehoore zal worden gebracht. s Avonds neemt het Kon. 's-Her- togehbosch Mannenkoor het leeuwen deel voor zijn rekening. In den Rivièra-hal zal dit koor, in samen werking met Rotte's Mannenkoor en de Orkestvereeniging „Sympho- nia" en met solistische medewer king van Dini Erkens en Simon Jongsma een concert geven, waar op o.m. voor het eerst wordt uit gevoerd de ballade ,,Don Romiro van Herman Strategier. Aansluitend hierop wordt er nog eén Brabantsche feestavond geor ganiseerd, waar de Brabantsche leut hoogtij zal vieren. Concert- en feestavond zijn tegen entree toe- gangkelijk. OFF1CIEELE KENNISGEVING Vrijstelling van den dienstplicht De Burgemeester van Schiedam, brengt ingevolge art. 30, 2e lid van het Dienstplichtbesluit ter algemeene kennis dat aan den dienstplichtige dezer Gemeente, van Gerven, Hen drik, lichting 1945, vrijstelling van den dienstplicht is geweigerd. De uitspraak hieromtrent ligt tot en met den tienden dag na heden ter Gemeente-Secretarie, afdeeling Militaire Zaken, Nieuwstraat 26, voor een ieder ter inzage. Art. 21, eerste- en tweede lid der Dienstplichtwet luidt als volgt: Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, elk der overige voor dezelfde gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of de wette, lijke vertegenwoordiger. Indien de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, in het buitenland woonplaats beeft, kan, voor zoover bet door dezen in te stellen beroep betreft, met overschrijding van den termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zoolang omtrent zoodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspra.ak na het verloop van den termijn van tien dagen als onherroeneliik beschouwd. Het verzoekschrift, dat met rede nen omkleed moet zijn, wordt inge diend bij den Burgemeester der ge meente, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienst- nlicht ingeschreven is". Schiedam, 20 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd, B M. ALBERTS, W.B. C. P. N. tegen algemeene staking In Amsterdam was vanmorgen in de stad een manifest aangeplakt van de ,,Revol. Commun. Partij' waarin een algemeene werkstaking wordt gesuggereerd. De C.P.N. ver klaart naar aanleiding daarvan, dat zij met deze actie niets uitstaande heeft en haar bovendien scherp ver oordeelt. Met muziek en zang De Motion Picture Export Associa tion, de Amerikaansche onderneming welker conflict met den Nederland- schen Bioscoopbond tot gevolg heeft gehad, dat in ons land bijna geen Amerikaansche films worden ver toond, heeft in een schrijven aan alle Nederl. bioscoopexploitanten medegedeeld, dat in Rotterdam een veertigtal Amerikaansche hoofd films is aangekomen Deze films zul len worden aangeboden aan exploi tanten, die den Nederlandschen Bioscoopbond willen trotseeren. Op vertooning van een film, afkomstig van een niet bij den Bond aangeslo ten verhuurkantoor staat nl. een boete van maximaal 5000 gulden. Volgens de M. P. E. A. is het de vraag, of deze boete per film dan wel per voorstelling zal worden ge heven, een juridische kwestie, welke nog moet worden opgelost. Een boete van 5000 gulden per film zou te dragen zijn. Het lidmaatschap van den Bioscoop bond loopt per kalenderaar en moet drie maanden vóór het afloopen daarvan worden opgezegd. In den ko menden herfst zal dus blijken, in hoeverre de actie van de M. P. E. A. resultaat heeft gehad. Door het Gemeentelijk Bureau voor de Statistiek zijn enkele gra fieken opgesteld van gegevens, waar voor ongetwijfeld in Breeden kring belangstelling bestaat. Uit deze grafieken blijkt o.a.. dat het verwoeste gebied van Rotterdam grooter is dan de geheele bebouwde oppervlakte van de gemeente Delft. Delft heeft in totaal 14.000 wonin gen, terwijl er in Rotterdam 28.0C0 zijn verwoest. Uit de desbetreffende grafiek blijk., dat in 1944 binnen de gemeente Rot terdam zijn overleden 3220 mannen en 2808 vrouwen, In totaal 6028 per sonen, in 1945 bedroegen deze cij fers respectievelijk 6549 3990 en 10.539. In 1945 zijn dus 4511 perso nen meer overleden dan in 1944. van wie 3329 mannen en 1182 vrouwen, terwijl van deze 4511 personen er 2353 ouder waren dan 65 jaar. Het aantal tijdens de hongerperiode over leden mannen blijkt dus aanmerke lijk grooter dan dat der vrouwen. Deze hongerperiode en vooral het wegvoeren van een zeer groot aan tal mannen in den winter van 1944, hebben hun invloed doen gelden op het geboortecijfer. Vergeleken met dezelfde, vrijwel normjjc per—de van 1944, bedroeg het aantal geboor ten in Mei 1945 89 pet. van dat in 1944. In het midden van Augustus 1945 was dit cijfer gedaald tot 6J pet. vergeleken met dezelfde peria de in 1944 en midden October 1945 bedroeg dit cijfer' zelfs slechts 27 pet. Er werden toen in een week slechts 59 geboorten aangegexjn. Daarna begon het aantal geboor ten weer te stijgen en in Februari was het cijfer weer vrijwel normaal. De stijging bleef echter voortduren. In de week van 23 Maart 1946 was het aantal geboorteen reeds twee maal r hoog als in dezelfde week van 1944, namelijk 464 aangiften te gen 230 in 1944 en in de week van 4 Mei 1946 werden er zelfs 516 aan giften van geboorten gedaan. In totaal wrden in 1944 11.739 kinderen geboren tegen 9118 in 1945, In de eerste maanden van 1S46 zijn reeds 5725 kinderen geboren te genover 4108 kinderen in dezelfde periode van 1944. GEBOREN: c. z. v. C. Landsber- 32*" g11*' M' Martens, Rotterd. dijk H-' LanKJbachW' C; K°rpel en B' J. M. D. z. v. Jw o eatr. 19; A. C. Meijer, Singel '»e kaardt eil PPieterman en G. v. a r' z' v- J- Bourbonstr. 7; E. d. v. j. v i ii-h' de en J. F. Lühring, Huijemónóst^T*1 J. H. z. v. J. H. Esbach en c. v Ven, Noordvestlaan 18; Fr. M. d. M. Verwijs en E. M. de Beun, Boer. havelaan 1El. d. v. Chr. Snijders en T. Bobrinowa, Stationsstr. 71 D. J. z. v. H. C. Ras en Chr. C. Boonstoppel, Boerhavelaan 1; W D. z- v. S. J. Poot en A. Poot, Groene weg 23; W. I. M. z. v. J. Th. M. Zoetmulder en C. J. M Landsbergen, Fotgieterstr. 9; W. J. <f. v. P. W. de /os en M. v. Bemmel, Boerhave laan 1; N. S. P. z. v. N. Dits en A. E. Lits, Boerhavelaan 1; J. c. Ch. z. v. C. H. Ruseier en M. v. d. Hoe ven, Boerhavelaan 1; G. z. v. A. v. d. Windt en M. Brugmans, Boer havelaan 1; L. d. V. J. B. v. Roagen M. Planken, Rembrandtlaan 83 c- 1- v. J. P. v. d. Eijk en C. Val- Oudedijk 120; M. C. d. v. A. Ikshoorn en M. C. de Vries, Gali- leistr. 12. OVERLEDEN: A. C. v. Pelt, 42 LJJ" V; T' v- Uitert. Ph. v. Bour- gondiestr 28a; j. Met 65 j. Nas. fcaulaan 75 Ai weer een klein jaar geleden is het, dat Rotterdam, aoewel zelf in hooge mate oorlogsslachtoffer, toch meende 's-Hertogenbosch te moeten adopteeren. Het succes was groot en op velerlei wijzen heeft de Rotterdamsche bevolking ge toond iets over te hebben voor de eveneens -zwaar door den oorlog beproefde inwoners van Den Bosch, Nog altijd is men daarvoor in de Brabantsche hoofdstad dankbaar en die dankbaarheid gaat men den Rotterdammers toonen óp een ori- gineele wijze. Zaterdag 1 Juni zullen verschil lende bekende Bosche muziek corpsen waaronder bet beroemde corps van Goulmy en Baar, naar Rotterdam komen om aldaar een heel programma af te werken. Ook het Kon. 's-Hertogenbosch' Man nenkoor zal van de partij zijn. Na een ontvangst in de Burger zaal, rondvaart door de havens en een maaltijd in den Riviéra-hal, trekken de muziekcorpsen naar vier verschillende plaatsen in de stad, n.l. het Heemraadsplein, Pijnackerplein, Karei de Stoute- plein en een nog nader aan te wij zen plaats in Kralingen alwaar Men meldt ons uit Rotterdam Op 1'6 Mei j.l. heeft zich tusschen het Zwaanhals en de Zwart Jan straat een achtervolging afgespeeld, tusschen den oud-K.P.-er, thans P. R .A.-rechercheur, „Duitsche Wim" en een in September uit het kamp Vught ontvluchten S.S.-man. De S.S.-man had zich onder den schuilnaam van „Mijnheer Jansen als bakkersknecht verhuurd in een cafetaria aan het Zwaanhals. Reeds 8 maanden had de P.R.A. tevergeefs naar hem gezocht. Van een collega in anderen dienst had „Duitsche Wim" 'n tip gekregen en onmiddel lijk waren zij samen naar de cafe taria gestapt. Daar troffen zij „Mijnheer Jansen" aan in hakkers tenue achter de toonbank. Na zich te hebben gelegitimeerd, verzocht „Duitsche Wim" den „heer" Jan sen, even mee naar achteren te gaan. Gewillig volgde de S.S.-er, ge- Het is vrij zeker, dat de eerste vraag, die een Engelschman u stelt, wanneer hij hoort, dat u uit Hol land komt, betrekking heeft op de voedselsituatie. Mij is dat tenminste zonder uitzondering overkomen. Nog steeds hebben de Engelschen niet vergeten, hoe slecht wij er aan toe zijn geweest en het toont toch wel, dat zij inderdaad met ons hebben meegeleefd, wanneer ze vertellen van de tranen, die zij in de oogen hadden, toen zij hoorden, dat hun R-A.f. ons voedsel bracht. Nu nog leven zij in groote soberheid, om- hor» Ve*e plaatsen in de wereld kunr»er gp.leden wordt. Gelukkig Nederland^hUn zeggen' dat het in met de eer heel behoorlijk gaat dat zij het°n1i»tleën"hoeveelhei<i' hebben dan wh w°°. heel veel beter vraag van mijn ^ftu"rli-ik klonk de ontbijt op de ^rsfeastheer aan het in Holland kondón k£l°rgenwe van de bacon we wifd™'stuk "T ooren optimistisch naief"' P'n ook de groote stukken cake n- „five O'clock tea" waren een beetje anders, dan onze Maria biscuits, maar toch was er over het geheel genomen weinig verschil Van voor-oorlogsche overdaad was in geen geval sprake. De tea In den oorlog hetbben we wel eens gelachen om de verhaaltjes Over Britsche soldaten in Cyrenaica, Italië, Birma of het Westfront, waarin ons verteld werd noe de Britten in het heetst van de strijd, om 5 uur 's middags het vechten staakten en op hun gemak thee gingen drinken. Nu ik zelf „tea" heb doorge maakt, ben ik niet langer onge- loovig, maar geloovig. Voor mij is „tea" een symbool geworden van Engelschen. tijd om te leven. Met absolute onverstoorbaarheid legt de Brit om 5 uur 's middags het werk neer, begint op zijn gemak de sandwiches te verorberen, verzwelgt tusschen de halve en de driekwart liter thee met enkele donderwolken melk en even zooveel eetlepels suiker, geniet zichtbaar van de stukken cake met of zonder kren ten, en laat zich even geheel tot rust komen. Hij heeft de Spaan- sche „manana"-idee, lukt het van daag niet dan lukt het morgen, in lichten graad overgenomen en dat geheel tot zijn voordeel. Het Schiedamsche Comité van de Engelsch-Nederlandsche Sport Or ganisatie wordt hier echter voor een bepaald onoplosbare taak ge steld. Immers, wanneer we vast houden aan de vooropgezette idee om eikaars gewoonten tn gebrui ken te leeren kennen, moeten we beginnen met onzen gasten 's mor gens een paar sneetjes brood met ja,m, jam of jam, eventueel afge wisseld met jam voor te zetten. 's Middags tusschen 3 en 4 uur een kopje (3 vingerhoeden) thee met een Maria en Is avonds brood met jam, jam en hagelslag. Een wel zeer origineel perspectief. Wot no race? Tot slot van de eerste serie snap shots en babbeltjes moet ik U even meenemen met de trolleybus naar het Wimbledon-stadion voor wind- hondenrennen. De windhond is het renpaard van den arbeider, onge veer, zooals bij ons de geit de koe der armen is. Eiken avond trekken tienduizenden Londenaars naar de enorme stadions om daar aan de Tote", de totalisator, hun geluk te beproeven, de razend snelle slanke greyhounds achter het konijnenvel te zien rennen en zich op te winden over het falen van hlm favoriet. Het ongeveer 7 uur op Zaterdag avond, dat wij in de hal van het greyhoundstadion op de trolley stonden te wachten. De loketten van de totalisator hadden hun spitsuren al gehad en ihet was stil in de hal. Ook boven onze hoofden klonk alleen maar een licht geroezemoes, dat echter plot seling oversloeg in een wilde kreet die gevolgd werd door het lawaai van enkele men schen. die de trap pen kwamen afrennen. Zouden ze hun bod gaan veranderen, door het plotselinge optreden van een out sider? vroeg ik me ondeskundig af. Om zeker te zijn hield ik een van de hardloopers staande en hij ver telde me, dat ev ,,no race" was voor vanavond waren alle rennen afgelast. Hij had dat nauwelijks ge zegd. of de vlugge eerstelingen wer den gevolgd door een breede golf mannen en vrouwen, die de trap af gezwiept kwam en een stormloop op de loketten begon om het ge ïnvesteerde geld terug te halen Laconiek zei mijn gastheer tot mij „No race? It seems there is one now,,Wat geen race? Het lijkt me toch, dat. er nu een aan den gang is!" - Kan dén alleen slagen, als 'J niet wacht met inleveren van ue brandstoffenbonnen tot het laatste oogenblik, maar direct Uw gel dige bonnen bezorgt aan ons VOORHAVEN 60 - TEL. 35555 willig stroopte hij ook zijn moutten op om „Duitsche Wim" en zijn maat de gelegenheid te geven zich te overtuigen van zijn bloedgroep, ge willig verwisselde hij ook zijn bak kersbroek en bakkerskiel voor meer degelijke kleeding, welke hem in zijn aanstaande kamp beter van pas zou komen. Alles verliep zoo vlot, dat de maat van Wim er niet de minste bedenking tegen maakte, vast naar buiten te gaan, om voor de deur op den arrestant te wach ten. .Mijnheer Jansen" had zijn toilet gemaakt en ging er kalmpjes toe over zijn kampkoffertje in gereed heid te brengen: 'n paar handdoe ken, een stukje zeep, een kammetje en plotselingeen revolver, welke hij op scherp stelde. Jansen schreeuwt keert zich om „Nu is het uit". „Vim" had zoo gauw zijn eigen revolver niet gericht, dus hem over troeven ging niet meer, alleYo een tafel scheidde de twee, van eikaar, „Wim" neemt onverwacht een duik 'ónder de tafel en trekt „Heer Jan- t" aan zijn been achterover. Een korte worsteling volgde, doch Jan sen wist er nu vandoor te pa an, stuitte echter op den maat buiten, die tegen de revolverbedreiging niet was opgewassen. Maar Jansen wap nog geen 35 meter weg, of Winl zat hem achterna. Schieten kon Wim echter niet vanwege de drukte op de straat. Een ware achtervolgings- toeht volgde, doch Jansen was vlug en Wim had hem zeker niet inge haald, als niet een voorbijsnorrend? motor hem uitkomst had gebracht. Wim roept den motor aan. springt achterop en houdt de revolver ge richt. Straat in, straat uit, steeds maar links af. Jansen wordt moe e» zoekt in de Zwart Janstraat zijrt heil achter een stapel fruitkisten. Doch Wim heeft hem gezien en rijdt hem niet voorbij. Voorzichtig tre>Jlt hij op de barricade toe, waarachter Jansen zich heeft opgesteld. „Laat je revolver vallen", schreeuwt Wim, Jansen doet het en treedt naar vo ren. „Geef me de hand", zegt d» S.S.-er, „je hebt sportief gehan deld". En de oud-K.P.-er drukt de» S.S.-man de hand en neemt hem mee naar de Crispijnlaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3