Levensavond Wij nemen de aangenaamste herinneringen mee DÉ HOOGE groentenprijzen Intern. Steenkolen-conferentie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN COMM. CHOGUM knijpt er tusschen uit mptVoÜ 68ste JAARGANG No. 20019 VRIJDAG 24 MEI 1946 SPOORWEGSTAKING IN VER. STATEN UITGEBROKEN PRINSELIJK PAAR VERTREKT UIT ZWITSERLAND DISTRIBUTIE-NIEUW S EXTRA AARDAPPELEN zwitsersche' kaas BEANGSTIGEND KOLEN TEKORT IN EUROPA VRAAG EN AANBOD Het wachten is op heter weer DE ROME-REIS VAN 4 KARDINAAL DE JONG? DE PAUSELIJKE STERREWACHT R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuüpers Hooldred.Mgr Dr. J. Wttiox. Alg. Redacteur: H A. Paalvast. Drukker: N.B-C N.V XTltg- v.a. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Abonnementspi f 3.25 p. kwart i 1.10 p.maand 0.26 p week Tijd. adres Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. i Het is een lieve lust, telkens «reer om kennis te nemen van het ('orgaan van het Beroepsgoederen- vervoer. De leiding bestaat uit 'zakenlieden die weten, wat de 15000 aangesloten bedrijven noodig heb ben. Het bestuur vecht voor die belangen, maar laat niet af er steeds op te wijzen, dat op elk be drijf mede een stukje verantwoor delijkheid rust, om bet vervoer ge zond te krijgen, te houden en niet te verknoeien. In die laatste vermaning strekt ook sociaal besef. We wezen giste ren reeds op dit besef in verband met de plannen voor een collec tieve pensioen-regeling voor de vervoersbedrijven. Niet alleen de plannen zijn sympathiek, ook de aankondiging zelf getuigt van een gezonden geest en eerlijk willen. Woorden als: Iedere werker, die gedurende 2ijn geheele leven voor de volle bonderd procent zijn plicht deed en meewerkte aan het tot steeds Krooteren bloei brengen van 't (bedrijf van zijn werkgever, heeft recht op een onbezorgden levens avond" zijn een openbare hulde waard, 'e -meer, daar er voor den oorlog in 1 dezen „tak van dienst" nog al eens door de transportarbeidersbonden moest worden gestreden. Tarieven en concurrentie op leven en dood maakten sociaal werk verre van gemakkelijk. Levensavond- Daarmee pakken we tegelijk ook een der urgentste pro blemen aan. be levensavond vormt de bekro ping van een dikwijls moeilijken levensdag, doch vormt te veel een verschrikking. De levensavond zou een diamant moeten zijn aan de kroon van de gemeenschapsliefde, doch voor zeer velen is die avond de laatste en tegelijk grofste uiting van maat schappelijke onverschilligheid. Een treffende plechtigheid in de I St. Pieter. Z.H. de Paus houdt 99 een toespraak tot de meisjes van de K.A., die een congres te Rome houden. Reuter seint uit New-York, dat gisteravond de staking van het spoorwegpersoneel in de Ver. Sta ten is uitgebroken, waarby 250.000 man zijn betrokken. Reuter seint nog uit New York: In verband met de staking is het vervoer van niet belangrijke lading verboden, opdat het noodzakelijkste voedsel en de post getransporteerd kunnen worden. Treinen voor het vervoer van troepen, van zieken en van melk schijnen niet in de staking be trokken. De regeering heeft, om te trach ten het lamleggen van de industrie - ,en stagnatie in de voedselvoorzie- happelijke onverschilligheid. ning t.e voorkomen, vliegmachines, Daarom moet het Nederlandsche vrachtauto's en schepen gerequi- reerd. Volgens een woordvoerder van den machinistenbond is er weinig kans op verigelyk. In het JWitte Volk het zich tot een eer rekenen, •bij al het moeilijke en soms moei zame werk van vernieuwing en te vens tot een zijner eerste plichten: bot bezongen van een onbezorgden levensavond aan de ouden van dagen Zeer velen, ook al hebben ze dan nog een pensioentje van zaak of overheid, zitten er op het oogen- blik, mede door de oorlogsomstan digheden, hard, zeer hard voor. Zooiets dient eiken Nederlander een gruwel te zijn. De leniging van den nood van ouden van dagen moet een actie verwekken als die der nooit te vergeten „Vliegende Krui deniers" vlak voor onze bevrijding. jWant de nood is zeer groot. Over het wegnemen van dezen toestand wordt ook gesproken in leen der 78 paragrafen van het Ka tholiek urgentieprogram. In het degelijke boekje „Het kan, bet moet", een omschrijving van bet program der Katholieke Volks partij, wordt opgemerkt, „dat me nigeen tot de trieste ontdekking is gekomen, dat de pensionneering nog maar de helft van zijn levens illusie waard is. Het volk en de overheid dient daarin het voorbeeld te geven heeft zijn grijsaards te eeren. En is het noodzakelijk en het is op het oogenbiik allernood zakelijkst dan moeten de pen sioenen verhoogd worden. De afge vaardigden van ons Nederlandsche Katholieke volksdeel beüooren daarvoor te zorgen en te vechten." Dat geldt voor hen, die nog pen sioen hebben. Doch maatregelen rnoeten er ook komen voor hen, die nog niet eens pensioen hebben. ®emeenschapsliefde van ons naar hT» wordcn afgemeten naar de vervuiling van het ideaal- een zonmgen levensavond voor de ouden onder ons. Prinses Juliana en Prins Bern- hard zijn Donderdagmiddag om streeks 4 uur met hun speciale vliegtuig van het vliegveld Coin- trin bij Genève opgestegen. Voor het vertrek verklaarde de Prin ses: „Wij nemen de aangenaamste herinneringen mee van Bern, Genève en het geheele Zwitser- sche Volk". Na een zeer gunstige vlucht van ongeveer twee en een half uur landde de machine, welke door den Prins zelf bestuurd werd, om 18-30 uur op Soester- berg. Het Prinselijk Echtpaar begaf zich na aankomst onmid dellijk naar 't paleis te Soestdijk. Onze Zwitsersche correspondent telefoneerde ons Donderdagavond: S Na het driedaagsche bezoek van (het Prinselijk Paar aan Bern en omgeving was het vandaag tenslotte de beurt aan Genève om Prinses Juliana en Prins Bernhard hartelijk te begroeten. Reeds om acht uur vanmorgen bevond zich de minister van bui- tenlandsche zaken van Zwitserland, Fetitpierre, op het landgoed het .Lcvhn" om namens de regeering van het Prinselijk Paar afscheid te nemen en dank te brengen voor het bezoek aan dat land. Om half negen zette zidh de stoet -- auto's in bewegire naar Geneve men tot eenigerlei beslissing was I dat met zoozeer als Zmtserscne gekomen. Istad dan wel als zetel van het In- ternationalé Roode Kruis bezocht W Tef' Genève was vandaag de be langstelling zeer groot. Ofschoon Prinses Juliana en Prins Bernhard een uur later arriveerden dan het program had voorzien, bleven toch honderden menschen geduldig op hun komst wachten. Dat er heel wat Ned. kinderen in Zwitserland verblijf houden, bleek ook hier weer duidelijk. Ook de Geneefsche bevolking liet het aan sympathie betuigingen niet ontbreken. Prof. Max Huber, president van aet Internationale Roode Kruis Comité en oud-voorzitter van het Haagsche Internationale Gerechts hof, trad vandaag te Genève als gastheer op. Eerst op het centraal bureau voor krijgsgevangenen, waar hfj Prinses Juliana rondleidde en haar in het bijzonder het werk van Huia werd Donderdag nog onder- handeld^ Washington^ 24 Mei (A. F P.). De conferentie in het Witte ïluis tot bijle-gging van het conflict, is giste ren tot Vrijdag verdaagd, zonder dat In de week van 26 Mei t/m 1 Juni zal op de bonnen 236 en 736 dee aardappelkaarten 1 kg. aardappelen verkrijgbaar zijn. Koopen op dez« bonnen is van Maandag 27 Mei ge» oorloofd Ingevoerd zal worden ongeveer 30 ton Zwitsersche kaas. Dit is een kleine hoeveelheid als men bedenkt dat het wekelijksch kaasverbruik i« Nederland ongeveer 1000 ton be» draagt. Deze kaas zal in gerésptea vorm op den gewonen kaasbon wor» den verstrekt, hoewel uiteraard slechts weinigen er van zullen kun» nen profiteeren. de Ned- af deeling uiteenzette. Daar» na in Hotel Metropole, dat de zetel van het Intern. Roode Kruis Comité JT en waar hij zijn voornaamste medewerkers aan Prinses Juliana voorstelde en haar als voorzitster van het Ned. Roode Kruis raad» pleegde over eenige plannen tot herziening van de Geneefscha Roode Kruisconventies en over- andere kwesties inzake het toekom stig werk van het Roode Kruis. Ook in Hotel Des Bergues, waar het Prinselijk Paar een lunch werd aangeboden, was het wederom prof, Huber, die de honneurs waarnam en met enkele woorden toastte 00 Koningin "Wilhelmina, het Ned. volk en het Ned. Roode Kruis, Na den disch brachten de hooga b - -oekers nog een kort bezoek aait de andere Internationale Roode Kruisorganisaties van Genève, na melijk de Intern. Liga van Roode Kruisvereenigingen, die op ander gebied dan het Roode Kruis Comité eveneens het Ned. volk vele dien sten bewezen heeft. Prinses Juliana stelde er prijs op ook daar een dankbezoek te brengen. De internationale steenkolen- Conferentie, die onder auspiciën van het Europeesche steenkolen- comité te Parijs is gehouden en waaraan de vertegenwoordigers van 19 landen en 6 internationale organisaties hebben deelgenomen is gisteren te Parijs met haar ar beid gereed gekomen. De confe rentie is tot de conclusie gekomen, dat Europa in de 12 maanden van Juli 1946 tot Juni 1947 voor een kolentekort van 46 millioen ton zal komen te staan. Wanneer niet uitzonderlijke maatregelen ge nomen kunnen worden, zal een hevige werkloostoeiderisis daar van het geVolg zijn, alsmede een ernstige vertraging van het na- oorlogsche herstel. De conferentie is dan ook tot de volgende conclusie gekomen. 1. Er moet worden gezorgd voor voldoende voedsel voor de mijn werkers. 2. Aan de mijnwerkers moeten bijzondere voordeelen gegeven worden, waardoor nieuwe arbeids krachten naar den mijnarbeid worden toegevoerd. 3. Aan het vervaardigen en dis- tribueeren van materiaal voor de mijnen moet voorrang worden ver leend. 4. Aan het kolentransport moet voorrang worden verleend, waar door de geproduceerde kolen on middellijk van de mijnen worden weggevoerd. De te nemen maatregelen zou den onvoldoende blijven, indien ze niet gepaard gaan met een strenge controle van het kolen- gebruik in Duitschland en met een maxitmalen export uit dat land. Vervolgens heeft de conferentie aan het Europeesche steenkolen- comité opgedragen met spoed de mogelijkheden van het vermeer deren van de kolenproductie te bestudeer en. Bij de vaststelling van toewij zingen voor steenkool en cokes zal rekening moeten worden gehouden met het gebruik voor speciale doeleinden, voornamelijk voor de staalindustrie. De huisvrouw, die iederen dag: op nieuw a'bnormaal diep in haar beurs moet tasten, om haar ge?in versche groenten te kunnen voorzetten, het geen de begrooting van haar huis houden, die in -dezen duren tijd toch al zoo moeilijk sluitend is te maken, nog meer uit het evenwicht brengt, zal zich ongetwijfeld afvragen, hoe het komt, dat de groentenprijzen zoo hoog zijn. Zeker, alles is duurder ge worden in vergelijking met den tijd vóór den oorlog, maar de prijssty. ging van de groenten is al bijzonder groot. Teneinde wat meer omtrent dit .kostbare" probleem te weten te ko men, hebben wij ons in verbinding gesteld met de directie van een der grootste groen teni veilingen in Rot terdam, waar niet alleen de gros siers uit de omgeving hun groenten inkoopen, doch ook handelaren uit Utrecht, Brabant, Zeeland en zelfs Groningen en Limburg. Volgens onzen zegsman zijn met alleen de verhoogde productiekosten oorzaak, dat de groentenprijzen zoo zijn gestegen. Wel zyn de loonen in de tuinbouwbedrijven aanzienlijk ge stegen in vele gevallen zelfs met 75 procent en zijn de werktijden verkort, o.a. door invoering van den vrijen Zaterdag, maar deze factoren kunnen toch niet tot gevolg heb ben, dat de prijzen voor sommige producten meer dan verviervoudigd zijn. Export gering het koude en droge weer van da laatste weken daarop toch grooten invloed gehad. De glasoppervlakte in den tuinbouw is ook gedurende het laatste jaar van de bezetting aanzienlijk verminderd, terwijl na da 'bevrijding, tengevolge van de ver, plichte en vrijwillige levering vaa glas aan de geteisterde gebieden, het! aantal kassen nog meer is gedaald.! Bovendien is er gebrek aan kolen* f Verreweg d© meeste groenten moe ten dus van den kouden grond ko men, zoodat de aanvoer geheel af« hankelijk is van het weer. In dit verband kan nog worden opgemerkt, dat de tomaten niet vooc eind Juli, begin Augustus in vol doende hoeveelheid aan de markt zullen komen. Tegen doordraaien Wordt het warmer en valt er meer regen, dan zal de toestand waar» schynlük plotseling veranderen ea zal er ,in plaats van een tekort, een overschot aan groenten ontstaan, hetgeen tot aanzienlijke prijsdaling zal leiden. Teneinde nu te voorkomen, dat do dan op de veiling komende groenten worden doorgedraaid en op den mest» hoop terechtkomen, zijn, zooals ge. meld, door de regeering maatregelen fetroffen, om deze groenten goed» oop aan te koopen en naar Duitsch- lana te exporteeren. Daartoe zullen voor de verschillende groenten door het Bedrijfschap voor Groenten ea Fruit, in overleg met het ministerie, minimum prijzen worden vastge» steld. Brengt een partij groenten, op -1 .1 mmimiimnrnn Tl lot 77. Comm. Chogum was zoo dom hog niet. Hij klom op een bankje en stak gijn beejl door het gat. Gelukkig hadden de zwartjes het te «ruk met Dik ter Buik en Prof. die zich beiden hard nekkig teweer stelden. Daardoor natuurlijk niet, hoe een Üfn InaS3a door het gat in *®n wan<1 verdween. Chogum had in tusschen zfjn andere been bijge haald en... boem, even later sprong hij op den grond. „Ha ha, wie do.et me wat", lachte'tot), een knappe jongen die mij ln handen krijgt" 1 En hij holde weg. Weg, weg, van die wilden. Hij zou zich verstoppen in het woud, en dan, als het geschikte moment daar was, zou hij Dik en den professor ver lossen. Hij had nog een revolver! Hij zou eerst eens kijken waar z'n vrienden heengebracht werden, en dan zou hij, Chogum, eens laten zien wat-le kon. Hij zou doodeen voudig naar voren stappen, met den revolver in z'n hand. Zoo fanta- s e erend zette hij het op een loopon. Ook de export van groenten kan geen reden zijn van de abnormale stijging. Aanvankelijk heeft men hooge verwachtingen gekoesterd van den groentenexport, vooral naar Engeland, doch deze verwachtingen zijn niet verwezen- lijkt. Er is wat sla naar Engeland geëxporteerd, maar de verzonden hoeveelheden heibben weinig of geen invloed gehad op den aanvoer hier te lande. Thans kaan er wat vroege aardbeien naar Engeland, maar ook deze hoeveelheden zijn zoo gering, dat zij niet van invloed kunnen zyr op het prijspeil. De verhoogde vervoerprijzen neb- en al evenmin veel invloed op de .rijzen, ten minste wat Zuid.Hol.and uetreft. Het vervoer naar de veiling is Immers voor rekening van den tuinder en het zijn juist de prijzen, welke od de veiling aan den tuinder worden "betaald, die zoo hoog zijn. 't Vei-schil tusschen de veilingprljzen en de prijzen, die aan den groothan del en den winkelier worden betaald, is niet abnormaal groot. Dat de groentenprijzen op de vei ling nog steeds zeer hoog zijn, blijkt wel uit de cijfers, welke men ons verstrekte. Woensdag j.l. werd voor bloemkool betaald 43—77 ct. per stuk (enkele dagen tevoren zelfs een gul den) voor peen 30—50 ct. per bos, sla 2.506.30 per 100 krop, spinazie 10—35 cent per kilo, andijvie 3555 cent per kilo, komkommers 4560 cent per stuk. Noch door do tuinders, noch door de grossiers worden maatregelen ge nomen, om dit abnormale prijsniveau kunstmatig te handhaven De een-ge reden, dat zulke hooge prijzen wor. den betaald, is, dat de vraag het aanbod nog steeds verre overtreft. Hoewel de aanvoer niet bijzonder aiciu. ui cuftv vcu f""1 "u o- de veiling dezen minimumprijs niet, op, welke soms 50 pet. beneden daf productiekosten ligt, dan wordt zij aangehouden en voor export naar Duitschland bestemd. Iti hoeverre dit systeem zal voldoen en of het' alle aldus aange-. jy mogelijk zal zijn, houden partyen groenten naaa Duitschland te vervoeren, zal in d«> praktijk moeten biyken. Intusschen zullen, zoo lang het weer niet gunstiger wordt, de prtf-, zen der groenten nog hoog blijven» doch heel lang zal dat, naar wy ho pen, thans niet meer duren. Het bericht, dat thans circuleert* als zou Kardinaal De Jong in Sep*1: tember a.s. in gezelschap van mgr*1 dr. J. Olav Smit naar Rome reizen* is, naar wij vernemen, op zijn minst genomen zeer voorbarig. Z. Era. heeft wel het voornemen dit jaar naar Rome te gaan maar, een datum is nog geenszins vast» gesteld. Onder leiding van den Nederl», Jesuietenpater J. Stein is een acht»; tal astronomen bezig, een in Fe» bruari van dit jaar ontdekte komeet te bestudeeren. Dit onderzoek geschiedt op de ster* renwacht van „Gandolfo", het ZO» merverbiyf van den Paus. De komeet heeft den naam ,,Tim» mers" gekregen, naar zijn ontdek» leer, pater Mattheus Timmer»,. Hoewel de aanvoer niet bijzonder "er, pater■Mattneus i gering mag worden genoemd heeft eth» een Nederlander.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1