R ORGANISATIE VAN VOLKSGEZONDHEID De melkprijs in Zuid-Holland PER AUTOBUS yan StockKblriï naar Parijs die rare 1 werelUU ADIO NIEUWE SCHIEDAMS CHE COURANT VRIJDAG 24 MEI 1946 PAGTNA HUGO VAN DEN BROECK GEARRESTEERD ARNOLD MEIJER'S ZONDEN VOORSCHRIFTEN PLUIMVEESTAPEL DE ZEELIEDEN STAKEN DOOR VERHOOGING NOOD ZAKELIJK GEACHT SUTÖBUS-NET over GEHEEL EUROPA prog ramma i. Wie belangstelling heeft voor de Juroblemen van volksgezondheid Weet, dat bij het uitbreken van den laatsten wereldoorlog Nederland aan de spits stond met het laaigste Sterftecijfer. Een zoo gunstige jpositie is niet aan één factor te flanken, maar onderstelt een per fecte organisatie over het geheele terrein der volksgezondheid. En toch lijkt het of Ciet bestaan flaarvan ontkend moet worden, het geen moge blijken uit de mislukte Wetsontwerpen, die ten aanzien van de volksgezondheid zijn ingediend becritiseerd en ingetrokken. Thans hoort men de stormklok luiden over den na-oorlogschen achteruitgang onzer volksgezond heid en roept men om een afzon derlijk departement van volks gezondheid. Zonder staats-inmen- ging, zonder gecentraliseerde krach tige leiding zou zelfs met behoud van het particulier initiatief geen herstel verwacht kunnen worden. Moet dan al het oude, min of «neer vertrouwde, worden afge wezen? In hoeverre moet er her nieuwing of nieuwvorming komen? Waar moeten wij de verklaring eoeken voor bestaande tegenstellin gen? Wij antwoorden: niet in de be oordeeling der feiten, maar in de waardeering der beginselen, die bet werkelijkheidsverloop bepalen. Medicus en patiënt l! Eerste beginsel bij organisatie iVgfc volksgezondheid is de verhou ding tusschen medicus en patiënt. Wanneer wij ons uitsluitend tot de Nederlandsohe traditie bepalen, dan blijkt, dat in deze verhouding beiderzijds naast alle gebondenheid en zelfs afhankelijkheid toch op een zoodanige vrijheid wordt prijs gesteld, waarbij zoowel het aan gaan als het verbreken der samen- Werking mogelijk blijft. Men noemt dit de „vrije artsenkeuze", waarbij evenzeer geldt de „vrije patiënten keuze". Ten bate van een principieele bespreking in beknopten vorm Wordt tnans van alle bijzonderheden afgezien. De vrije artsenkeuze is een hoog zedelijk goed en ontneemt met name aan de verhouding medicus patiënt alle karakter van wat een arbeidscontract genoemd kan wor den. De ontwikkeling van de genees kunde en de verschuiving van de behandeling van den huisarts naar den specialist heeft de verhouding medicus-patiënt veel ingewikkelder gemaakt. Het zijn echter econo mische factoren geworden, die een verzekeringssysteem als de over koepeling van de verhouding me dicus-patiënt hebben doen uit groeien. In de praktijk wil dit zeg gen, dat het ziekenfonds een orgaan Is geworden van volksgezondheid. Oorspronkelijk begonnen als een betalingsovereenkomst bij wijze van abonnement door den particu lieren medicus in het belang van zijn patiënt, heeft het ziekenfonds daarna een zoo overheerschende positie gekregen, dat, zelfs het be staan van den medicus er van af hankelijk is geworden. M. a. w. de verhouding van arbeidscontractan ten is toch min of meer tot stand gekomen, waarbij zelfs de medicus als een soort werknemer in dienst van het ziekenfonds beschouwd kan worden. Moeilijk kan nog van „het" zie kenfonds sprake zijn, immers tal van lichamen en bedrijven en organisaties zijn voor eigen leden ziekenfondsen gaan oprichten. De patiënt, tot verzekerings-object ge worden, heeft aan de verhouding medicus-patiënt een geheel ander aanzien gegeven, waarbij de rechts positie van den een dreigde plaats te moeten maken voor de machts positie van den tweede. Deze z.g. -uekenfondsstrijd is na de boven genoemde ingetrokken ziektewet- ontwerpen aanleiding geworden tot de inwerkingstelling van een - iekenfondsbesluit, dat momenteel wettelijke ordening geeft. Het kan een uitgangspunt vormen voor een nieuwe regeling, waarbij echter gewaakt moge worden voor een al Ie groote vereenvoudiging. Waarom? Buiten verwachting heeft het zie kenfonds een groote sociale betee- fcenis gekregen, niet alleen door de Verbeterde geneeskundige verzor ging met alle sociale belangen van genezing of vermindering van in validiteit, maar bovendien door de prophylaxis, de voorbehoeding, al thans indirect. Voorkomen is beter dan genezen. Met name is de goede gezinsverzorging door medische ad- l In het urgentie-program van de Katholieke Volkspartij neemt ook de volksgezondheid een voorname plaats in. Wij vragen daarom de aandacht i voor nevenstaande beschou- wing van een deskundige. Gisterenavond heeft de politie van Voorburg de hand gelegd op den voortviuchtigen oud hoofdredacteur van de vroegere „Limburger Koerier", Hugo van den Broeck. viezen van den geregeld in het ge zin komenden huisarts sociaal-ge neeskundig belangrijk te noemen. Gevolg hiervan is de gelijktijdige behoefte aan betere verpleging; in het algemeen aan hygiënische maatregelen- Naast den medicus kwam de ver- pleegster aan het ziekbed. Zij nam veelal een bemiddelingspositie in tusschen medicus en patiënt. Zoo is als het ware parallel aan den uitgroei van het ziekenfonds een sociaal-hygiënische organisatie tot stand gekomen, die het beste als de Kruisvereenigingen betiteld kan worden. Uitbouw met consul- tatiebureaux, allereerst voor zuige lingen, is zegenrijk beloond gewor den door een enorme vermindering van zuigelingensterfte en kinder ziekten, niet het minst door het op ruimen van ongezonde volksmis- bruiken. MEDICUS. Arnold Meijer zal, geljjk gemeld, 12 Juni a.s. voor hét bijzonder ge rechtshof te 's-Hertogenbosch te recht staan. De tenlastelegging houdt in, dat hij tusschen Mei 1940 en einde 1941 opzettelijk ten voor- deele van den vijand als leider van Nationaal Front in het weekblad De Weg" en het „Nederlandsch Dagblad" veelvuldig een propaganda heeft gevoerd, die was gericht op het breken van het geestelijk verzet van het Ned. volk tegen den bezet ter en op het ontrouw worden van dat volk aan zijn regeering en de gemeenschappelijke zaak der tegen Duitschland strijdende mogendheden. Ten bewijze hiervan citeert de ten lastelegging achttien passages uit verschillende van zijn hand afkom stige artikelen in bovengenoemd weekblad en dagblad. Hugo v. d. Broeck werd op den dag der bevrijding, S Mei 1945, te Den Haag gearresteerd. De politie ter plaatse kende hem niet. Hij was echter gesignaleerd als regelmatig bezoeker van het N.S.B.-café Dijjers en werd er daarom van ver dacht lid van de N.S.B. te zijn ge weest. Het viel v. d. Broeck niet moeilijk de ongegrondheid van deze verdenking te toonen. Hij gaf zich uit voor een journalist uit het Zui den, ondergedoken voor de Duit- schers. Hoewel hij uitdrukkelijk in de dagbladen in „Het Parool" van 7 Mei 1945 werd genoemd, liet de politie hem toch op dien zelfden dag weer vrij. Sindsdien was hij verdwenen. Niemand wist waarheen. Men, vermoedde dat hjj was uitgeweken naar zijn eerste vaderland, België, dat hem na den vorigen wereldoorlog als verrader uitwees. Benige weken geleden werd hij in Voorburg gesignaleerd. Hij wist echter aan de vervolging van de P. R. A. te ontsnappen. Gisteren avond werd hij bij het uitgaan van het Lof in de kerk aan de Laan van N.O.-Einde onder de kerkgan gers herkend door een voorbijgan ger, die hem terstond volgde en door een anderen passant de politie liet alarmeeren. V. d. Broeck trachtte nog weg te komen en vluchtte ten laatste in een tuin. Even later arri veerde echter de politie, die hem zonder veel moeite arresteerde en op uitdrukkelijk bevel van den pro cureur-fiscaal, mr. Zaayer, over leverde aan de P.R.A. De politie heeft hiermede een zeer belangrijke vangst gedaan. Niet al leen omdat v. d. B. door het ge schrijf in zjjn krant in Limburg de rol van een Katholieken „Blokzijl" speelde, maar ook omdat in hem eindelijk de kroongetuige in de han gende zaak van de Neerlandia-pers Is gevat. ZWEMWEDSTRIJD NEDERLAND-FRANKRIJK. Op 29 en 30 Juni wordt te Amster dam een officieele landenwedstrijd georganiseerd (heeren) - tusschen Nederland en Frankrijk. Op het program staat een 4 X 200 meter estafette borstcrawl en een water- polowedstrijd. De schaarschte aan voedingsmid delen, zoowel voor mensch als dier maakt het noodzakelijk, dat de landbouwers op zoo zuinig moge lijke wijze de beschikbare voedings. middelen gebruiken. Iedereen, ook pluimveehouder, zal er aan moeten medewerken het voederverbruik voor zijn veestapel zoo klein moge lijk te doen zijn. Bij den opfok der kuikens zal men aldus de afdeeling voorlichting van het ministerie van landbouw, vis- schery en voedselvoorziening, indien zulks door sexen mogelijk is, of anders zoo snel als het geslacht te bepalen is, door afmaken der haan tjes, het voedergebruik moeten ver kleinen. Hoewel het te betreuren valt, dat op deze wijze de hoeveel heid dieren voor den slacht aanzien lijk zal worden verkleind, dient men er toch van uit te gaan, dat een pluimveestapel, die zooveel moge lijk eieren kan produceeren, voor ons thans van het meeste belang is. De oudere kippen zullen zorgvul dig moeten worden geselecteerd, niet.leggende dieren en hennen, die de voederkosten niet opbrengen, moeten voor den slacht worden ver kocht. Pluimveehouders, die niet aan hun plicht ot het leveren van eieren voldoen, kunnen verwachten, dat er maatregelen genomen zullen worden om bij hen hoenders in be slag te nemen. Eenzelfde maatregel dreigt ook tegen hen, die meer die ren aanhouden dan hun vergunning toestaat, of meer dan het aantal, dat zij bij de registratie hebben op gegeven. Voorts zal, indien de voedersitu atie dit noodzakelijk maakt, de pluimveestapel worden aangepast aan de mogelijkheden, welke het be. schikbare pluimveevoeder toelaat. Gisteravond vergaderden de sta kende zeelieden in gebouw Frascati te Amsterdam. Besloten werd de staking voort te zetten, totdat aan de laatstgeformu- leerde eischen zou zijn tegemoet ge komen. Deze eischen zijngeen rancune, zitting van de zeelieden in de contactcommissie tot onderhan deling over de loon- en arbeidsvoor waarden, de pool, weduwen- en weezenpensioen enz, en mede-onder- teekening door de E.V.C. afd. trans port van de nieuwe c.a.o. Getracht zal worden ook de arbei ders in het vervoer per as en de binnenscheem-aart ertoe te brengen geen „besm werk te verrichten Een begin van solidariteitsstaking bij deze arbeiders openbaarde zich reeds gistermiddag, toen een schui tenvoerder van de reederij „Koppe" het vervoer weigerde van goederen, die van een boot kwamen, welke door militairen werd gelost en op grond daarvan werd ontslagen, waarna alle werknemers van deze reederij het werk neerlegden. Van de zijde der vaste arbeiders ziin na dien enkele afgevaardigden met de directie gaan praten en, naar wij vernemen, zouden deze hedenmorgen normaal aan het werk gaan. TELEGRAM AAN DEN MINISTER Gisteren vergaderden te Delft de afdeelingen Delft en Schipluiden van de coöperatieve melkafnemers- centrale, ter bespreking van den melkprijs, die met goedkeuring van de Stichting van den Landbouw over het geheele land op vijftien cent per liter is vastgesteld. i>e C. M. C. was echter van meening, dat voor een behoorlijken kostprijs de melk in Noord, en Zuid-Holland ten minste 17 ct. per liter moet opbren gen. De voorzitter, de heer Klapwijk, gaf in overweging een telegram sr Voor een Engelschen rechter be- Izchuldigde dezer dagen een vrouw "haar echtgenoot ervan, dat hij „zijn éch eermes aanzette op den rug van den hond en het vetrantsoen gebruik te om zijn snor in te smeren. Als Louis Davids nog leefde, zou bij o-p een dergelijk mannelijk optre den vast een nieuw succesnummer en. Laget Linjebuss", de grootste Zweedsche particuliere busonder neming en dochtermaatschappij van het bekende Zweedsche Johnson - concern, heeft een @e- regelden busdienst op de Fran- siche hoofdstad geopend. Dit is de tweede Zweedsche internatio nale buslijn, want sedert 1 April jl. onderhoudt de „Aktiebolaget Linjebuss" een verbinding met Bazel. De verbinding Stockholm- Parijs v.v, zal een tiendaagsche zijn. Elke' reis, welke zal gaan via Denemarken, Duitschland, Nederland en België, duurt vier dagen De bussen zullen Neder land via Oldenzaal binnenkomen, om vervolgens via Arnhem en Nijmegen door Noord-Brabant te gaan, waarop zij ons land langs de route Breda-Antwerpen zul len verlaten De groote Volvo-diesel-opleg- gerbussen die plaats bieden aan 35 passagiers, zijn comfortabel inge richt en hebben een bemanning van drie personen, twee zeer be. kwame chauffeurs en 'n steward- Men rijdt 's nachts niet door, doch de passagiers worden dan onder gebracht in hotels. Met het optreden van de „Lin jebuss" is een Nederlandsch- Zweedsch initiatief ten uitvoer gebracht. Onafhankelijk van el kaar ontstond in Zweden, zoowel als in Nederland een initiatief om internationale buslijnen te exploi- teeren. Direct is toen contact ge zocht en dit heeft tenslotte ge leid tot de „Association of Trans- european buslines", waarbij Zwe den Noorwegen, Nederland, De nemarken, Zwitserland, België en Frankrijk, geïnteresseerd zijn. Deze .Association" zal worden gevormd door reeds bestaande of nog in oprichting zijnde nationale ondernemingen voor internatio naal autobusverkeer. Het voor loop ig bestuur van de „Trans. European Buslines" wordt ge vormd door vertegenwoordigers van Zweden, Denemarken en Nederland. Als voorloopig president fun geert mr. F. E. Spat, met wien een redacteur van het A.N.P. een onderhoud heeft gehad. De plannen in Nederland In Nederland, zoo deelde de heer Spat mede, bevinden de plannen zich nog in een eerste stadium. Nederland beschikt nog niet over voldoende deviezen, om zich voor dat doel geschikte bus- sen aan te schaffen. Reeds voor het binnenlandsch vervoer heeft Nederland te kampen met gebrek aan materiaal, hetwelk eerst dient te worden aangevuld, alvo rens met tot de buitenlandsche diensten kan overgaan. Dat wil echter niet zeggen, dat 'Nederland maar rustig met gekruiste armen blijft zitten. Integendeel, er wordt alles gedaan om zoo spoedig mo gelijk te kunnen beginnen, als er eenmaal deviezen zullen zijn Dit bezwaar hoopt men zelfs nog spoediger te kunnen overwinnen, door het charteren van Zweedsche en Zwitsersche autobussen. die dan in Nederlandschen dienst, met een Nederlandsche beman ning de aan Nederland toegewe zen lijnen zullên exploiteeren De bussen zullen in de toekomst zeer modern zijn ingericht en hierin veel overeenkomst vertoo- nen met de moderne vliegtuigen. Zij zullen uitgerust worden met een radio-ontvangtoestel en een luidspreker-installatie, terwijl voor de verlichting de modernste principes zullen worden toegepast Ook aan de verwarming en ven tilatie zal bijzondere aandacht worden besteed. Aan de chauf feurs worden hooge eischen ge steld en zij zullen op de hoogte moeten zijn van grensformalitei- ten, verkeersregels in het bui tenland, kortom van alles wat op deze buitenlandsche trajecten noodig zal ziin. Daarnaast dienen zij te beschikken over goede tech nische kennis. Daartegenover staat dat hun sociale voorwaar den uitstekend zullen zijn. Even als de piloten van de K.LM. zul len zij waardige vertegenwoordi gers van Nederland in het buiten land moeten zijn. Geen concurrentie mei spoor en vliegtuig Gevraagd naar den concurren tiestrijd tusschen spoorwegen, luchtvaartmaatschappijen en de busondernemingen, deelde de heer Spat mede, dat van concur rentie geen sprake zal zijn Eer der zal op dit gebied de ruimste samenwerking bestaan, in tegen stelling tot de z.g. „Greyhound- Lines" in Amerika, die wel ern stige concurrentie aan de spoor wegen aandoen. De bussen zullen er altijd langer over doen, dan trein of vliegtuig, te meer omdat het vervoer des nachts stil ligt, hetgeen bij de „Greyhound" niet het geval is. Het busvervoer erop gericht, dién passagiers die ovèr meer tijd beschikken de ge legenheid te geven, op een aange name manier door Europa te trekken. Op dit punt zullen de lijnen ook uit touristisch oogpunt veel waarde bezitten. Er zullen slechts passagiers wor den toegelaten die van het eene land naar het andere moeten, welk principe thans reeds uitge voerd wordt op de door de Zweedsche maatschappij geëxploi teerde lijnen,. Het zal dus niet mo gelijk zijn b.v. om per „Linjebuss" van Arnhem naar Breda te rei zen, doch wel van Brussel naar Parijs, of van Arnhem naar Stockholm. De kosten van het reizen per bus zullen vrijwel gelijk zijn aan die van de spoorwegen, waardoor eveneens tot uiting komt, dat iedere concurrentie vermeden wordt. Dat de internationale busver bindingen wel degelijk voorzien in een behoefte moge blijken uit het feit, dat het aantal aanvragen voor de thans reeds bestaande lij nen het aanbod verre overtreft. De bussen zijn reeds voor langen tijd volgeboekt. In de toekomst, ais het reizen naar het buiten land geheel wordt vrijgegeven en de deviezen weer gebruikt zul len mogen worden voor andere dan strikt zakelijke doeleinden, zullen de thans ontworpen projec ten tot uitvoering gebracht kun nen worden. Ook Duitschland vormt thans nog een probleem- De bussen, die door dit land trek- ken mogen hi-er n1. ouon - houd hebben om te vermijden, dat politiek verdachte personen op deze wijze uit Duitschland ont snappen, of anderen er een goed heenkomen vinden Ook ont breekt in het verslagen Duitsch land iedere hotel-accomodatie. Dit laatste is de reden, waarom op het oogenblik een dienst op Tsje- cho-Slowakije niet uitvoerbaar moet worden geacht. Eert groote toekomst Een vaststaand feit is het even wel, zoo verklaarde de heer Spat, dat het internationale busverkeer een groote toekomst tegemoet gaat. Binnen afzrenbaren tijd zal 'n aiitobusnet over geheel Europa liggen en zal men op comfortabe le wijze, toevertrouwd aan be kwame handen, landen en volken kunnen leeren kennen, waardoor, naar ook in de kringen der U.N O en E.C I.T O. wordt gehoopt, dit verkeersmiddel dienstbaar zal kunnen worden gemaakt aan een beter wederzij dsch begrip en on derlinge toenadering der volke ren. Dit motief is voor mr. Spat vooral aanleiding geweest, om te trachten het Transeuropeesene autobusnel te verwezenlijken* naar den minister van landbouw te zenden en voorts zooveel mogelijk in deze samen te werken met de standsorganisaties. Wanneer deze acties vergeefsch mochten zijn .s overwogen om de melk uit de con, sumptie te nemen en georganiseerd te gaan kaas maJken. De kaasfabrie- ken betalen 16 ct. per liter. TJit de vergadering kwamen stem men naar voren om een kort en bon dig telegram naar den minister te zenden en wanneer daarop niet spoedig wordt geantwoord, de melk zelf uit de consumptie te nemen. De voorzitter was echter van mee ning, dat alles zoo geordend moge lijk moest verloopen en dat men niet tot staking moest overgaan. E>e heer J. Verhaar, directeur van het verkoopbureau te Den Haag zette uiteen, dat het niet gaat om een paar centen meer voor de melk* maar om het principe, dat de boer AooneyicUsjo naellcpriia krijgt. Het schijnt, dat dit principe ook den boeren nog niet recht duidelijk is. Hoe toch kan het anders, dat de stichting voor den landbouw met dezen prijs van 15 cent acoord gaat? Dat dit mogelijk is weet de heer Ver haar aan de omstandigheid, dat do Stichting met de tegenwoordige pro blemen niet op de hoogte is, zoodat ook de minister tenslotte den toe stand niet juist kan beoordeelen. Het is «daarom, aldus de heer Ver haar, noodzakeltfk dat de boeren zelf met hun cijfers bij de standsor ganisaties aantoonen, dat de melk prijs te laag is opdat die standsor ganisaties dan weer de overkoepe lingsorganisatie, de Stichting van den landbouw, kunnen overtu gen. Onze argumenten en onze prijsbe rekening, aldus spreker, kunnen niet weerlegd worden. Zelfs niet door de regeering. Het is goed, dat de ar- beidsloonen omhoog gaan, maar men moet niet vergeten, dat daar door ook de kostprijs van de melk omhoog gaat. Op den dag echter, dat wü staken, hebben wij het pleit verloren. Besloten werd een telegram aan minister Mansholt te zenden, met het verzoek den melkprijs te her zien en voor den zomer op 17 cent per kilogram te stellen. ZATERDAG ZS mei. Hilversum X (301 m.) VARA. T.oo Nieuws, gymn. en gram., 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Gram., 12.35 Kwartet, 13.00 v. d. Ned. strijdkr., 13.30 Po li ti emu ziek korps, 14.00 Over Esperanto, 14.15 Huismuziek, 14.45 Causerie, 15.00 Ork. en koor, 16.00 Maleische les, 16.15" Gram., 16.45 Sportpr., 17.00 v. d. rijpere jeugd, 17.30 Films, 18.00 Nieuws en cause rie, 18.30 v. d. Ned. strijdkr., 19.00 Harp en viool, 19.30 VPRO. 20.00 Nieuws en causerie, 20.15 Gevar. progr., 21.20 Pol. weekoverz., 21.35 „Uit de illegaliteit", 22.05 Ramblers, 22.30 Concert, 23.00 Nieuws, 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws en gymn., 7.30 Morgen gebed, 8.00 Nieuws en gram., 10.15 Causerie, 10.30 Zang en piano, 11.00 V. d. zieken, 11.45 Piano, 12.15 "Voordr., 12.30 Lichte rauz, (13.00 Nieuws), 13.45 Over tooneel, 14.00 Gram., 14.15 Engelsche les, 14.45 Gram., 15.00 V. d. kinderen, 16.00 Kon. Mil. kapel, 16.15 Gram., 16.30 Over Gregoriaansch, 17.00 Tijdsehr., 17.15 Piano, 17.45 „Jeugdzorg". 18 00 Lichte muz„ (18.30 Over ïnd.e), 19.00 Nieuws, 19.30 Solisten, 19.40 Weekoverz,, 20.05 Lichtbaken H, de Greeve, 20.30 „Schoonmaak", 21.00 Puzzle, 22.15 Avondgebed 22.00 Nieuws, 22.15 Avondgebed, 22.35 Kwintet, 22.45 Causerie, 23.00 Kwintet, 23.1524.00 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2