PRESIDENT TRUMAN eischt werkhervatting SJAHRIR over v. Mook's aanbod I Cijfer 6 j VERKIEZINGEN in TS JECHO - SLOW AKI JE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN TER BUIK verdedigt zich ZATERDAG 25 MEI 1946 68ste JAARGANG No. 20020 MET INZET VAN HET LEGER GEDREIGD DE KABINETSVORMING BON VOOR EIEREN TELEURSTELLING DE EERSTE BANANEN geeft I SCHOENENBON Mr. SLAMET BEPLEIT: eerst gezagsherstel DE STAKINGEN IN BELGIë A.s Maandag in het Gas- eu Electriciteitsbedrij f GEMEENTE WEIGERT Voorkeur voor het Oosten of het Westen R'dam Giro 9005 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. TJitg. v.d. Maas- bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementsp: 9.25 p. kwart 1.10 p.maand 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 08804 Advertentiën 15 ets p. mm. achttien vakvereenigingen en door de maatschappijen. „Deze leiders geven zich geen rekenschap van de vreeselijke gevolgen van hun stap, om de staking te procla- meeren". Truman gaf daarna een opsom ming van de gevolgen van de sta king. Door kolengebrek zullen hon derden fabrieken komen stil te lig gen. De levensmiddelendistribuee ring zal totaal vastloopen, „Uw ge- vatten. zondheid, uw veiligheid worden be- Lndien dit niet geschiedt, zal dreigd". Bovendien zal de voedsel- - olie toevoer naar de geallieerden in hij genoodzaakt zijn, met allel Europa stop gezet moeten worden- De president der V.S. Tru man. heeft per radio een be roep gedaan op alle spoorweg beambten en -arbeiders om het werk vóór heden 16 uur te her- middelen, waarover hij be schikt, het treinenverkeer te herstellen, waarbij hij gebruik zal maken van het leger en be scherming zal bieden aan werk willigen. De crisis van Pearl Harbour werd indertijd door toedoen van een buitenlandsche mogendheid veroor zaakt, aldus de president, maar de crisis van nu moet worden geweten aan een groep mannen uit ons eigen land, mannen, die hun per soonlijke belangen boven die de natie stellen. De president beschuldigde de vakvereenigingsleiders Johnston en Whitney, resp. van „de broeder schap van treinpersoneel" en d; „broederschap van machinisten' die deze staking doordreven, terwijl het compromisvoorstel van een loonsverhooging van 18% dollar cent per uur werd aanvaard door H. M. de Koningin heeft gisteren in verband met de kabinetsvorming, de heeren H. Tilanus, voorzitter der C. H. fractie; dr. S. E. B. Bierema, voorzitter der fractie van de partij van de Vrijheid en ds. P. Zandt, voorzitter der Staatk. Geref. fractie van de Tweede Kamer ter bespre king ontvangen. H. M. de Koningin heeft heden in verband, met de ltab in ets-vorming de heeren mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State ter bespreking in paleis Soestdijk ontvangen. isenhower naar Washington ontboden President Truman heeft met le den van zijn kabinet vergaderd over maatregelen om de transport crisis te overwinnen. De president heeft generaal Eisenhower, die met vacantie was, naar Washington teruggeroepen- De democratische senator H Byrd uit Virginia heeft meege deeld, dat president Truman van het parlement, zoo noodig, de macht zou kunnen krijgen om diegenen te straffen, die inbreuk op de wet ten hebben gemaakt en om stakin gen te voorkomen". Inderdaad heeft de president het congres op heden bijeengeroepen, om er een boodschap voor te lezen. De nog voortgezette besprekingen met de arbeidersleiders hadden nog steeds geen resultaat. Na vier uur onderhandelen achtte J. R- Steel- man, adviseur-in-arbeidszaken van president Truman, den toestand „somber". Ook de onderhandelingen met betrekking tot de staking in de vet kolenmijnen, waarbij 400.000 mijn werkers betrokken zijn. hebben een dood punt bereikt. Op 29 Mei zal een bon worden aangewezen, waarop voor personen, geboren in 1932 of later, een ei per verbruiker verkrijgbaar zal zijn. PR US BANDENREPARATIE Het directoraat-generaal van de prijzen deelt mede, dat voor het plakken van een rijwiel-binnenband, ongeacht het aantal lekken, ten hoogste ƒ0,40 mag worden gevraagd. Tot voor kort werden nog prijzen van ƒ0,75 en ƒ1,gevraagd, maar nu de bandenpositie zooveel is ver beterd, dat oude opgelapte banden veel minder voorkomen, heeft een kostprijscalculatie aangetoond dat 0,40 voor 'n bandenreparatie vol doende Is. Orchideeën voor H. M. de Koningin, uit den botanischen tuin van New-York met het K.L.M.-vliegtuig meegekomen. De heer van den Hoek, horticultural-director van het Rockefeller-Centre, N.Y., over handigt de -zeldzame bloemen aan den adjudant van H. M., luit. t.z Goossens (l.) Het is mogelijk gebleken, een klein gedeelte van de lading van het s.s. „Duala", 'dat met bananen in de haven van Rotterdam is binnen- geloopen, welke lading bestemd is voor Zwitserland, ter beschikking te Stellen van onze ziekenhuizen en sanatoria. Tevens zullen op enkele voorinleveringsbonnen voor sinaas appelen en citroenen, waarop nog geen zuidvruchten konden worden afgeleverd, bananen worden ver strekt. Dit is hoofdzakelijk het ge val in de Noordelijke provincies. Uit Oost-Europa via Oostenrijk zijn ongeveer 500 Nederlanders te Brussel aangekomen, die binnen enkele dagen naar Nederland afrei zen. J In den loop van de maand S Juni komen voor een schoenen- bon in aanmerking zij, wier J stamkaartnummer op een 6 (zes! j S eindigt, voor zoover aan hen t sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen werd uitge- S 5 reikt. De plaatselijke distribu- S tiediensten zullen na 1 Juni be- kend maken, op welke dagen J men de bonnen kan afhalen. Sjahrir heeft op een persconferen tie verklaard, dat hij de „uiterste" voorstellen van dr. Van Mook aan Soekarno en het kabinet heeft voor gelegd en dat deze daar in studie zijn genomen. Ook maakte hij melding van een „verschil in zienswijze" tusschen de leden van het kabinet te Djokjakarta en die te Batavia. Sjahrir verklaarde, dat de „natio nale concentratie'', welke de meer derheid van het vroegere volksfront en thans ook de socialisten en com munisten bevatte, bereid was inet de republikeinsche regeering samen te werken en er was nu, zoo zeide hjj, „aanzienlijk minder oppositie tegen de regeering". Sjahrir zeide, dat het bericht in het Indonesische blad „Ra'jat", volgens hetwelk hü een onderhoud had gehad met Tan Malaka, onjuist was. H(j beschreef de algemeente reac tie in het binnenland op de voor. stellen als „een teleurgestelde stem ming". Hij legde er den nadruk op, dat de laatste voorstellen niet zoo ver gingen als hetgeen met dr. Van Mook was besproken, toen C'arK Kerr in Batavia was, in het bijzon der ten opzichte van Sumatra. Sjah- jvoegde er echter aan toe. „De huidige voorstellen bieden onge twijfeld meer, dan de voorafgaan de besprekingen en gezichtspunten van de Ned. regeering". Hij voegde hieraan toe, dat hfj te Djokjakarta waarschijnlijk een bijeenkomst zou hebben met het werkcomité en eveneens tegenwoordig zou zijn in de plenaire kabinetszitting. Vrijdagmiddag heeft mr. M. Slamet te 's-Gravenhage de pers ontvangen om aan haar vertegenwoordigers een uiteenzetting te geven van zijn denkbeelden betreffende het Indo nesische probleem. Hij zeide zich op het standpunt te stellen, dat eerst rust en orde door gezag moeten worden hersteld •en gehandhaafd en dat het eerst dan mogelijk ls plannen op te stel len voor een nieuwe constructie der staatsverhoudingen. Eerst, aldus mr. Slamet, dienen de Japanneezen te worden verwijderd, vervolgens diegenen, die door nazi-geest be vlekt zijn, ten derde dient te worden afgerekend met de kleine collabo rateurs en eerst dan is de toestand geschapen, op basis waarvan nieuwe plannen kunnen worden gemaakt. Hij had dit standpunt ook een half jaar geleden reeds kenbaar gemaakt aan Christlson en diens omgeving; men toonde zich wèer geïntersseerd doch tot daden kwam het niet. Mr. Slamet zeide zich af te vra gen, waarom niet, en sprak als zijn meening uit, dat hét weliswaar be grijpelijk was, dat men de levens van 30.000 geïnterneerden wilde spa ren door te onderhandelen, doch hij noemde dit standpunt een voorbij zien van het niet minder groote leed, waarin 40 millioen Javanen dreigen onder te gaan. Hij betoogde, dat 99.99 proeent der geheele bevolking van Indonesiërs het Ned. gezag voorstaat. De repu bliek van Soekarno kan men ver gelijken met een eVentueele repu bliek van Mussejrt met enkele aan hangers, waaronder ook Duitschers, b.v. op Terschelling. Meer Is het niet en het is volkomen onjuist, aldus mr. Slamet, dat Soekarno welke vereering dan ook door de bevolking wordt toegedragen. Het personeel der electrische cett« trales en der gasfabrieken van g<M heel België heeft aan de betrokken directies medegedeeld, dat Maandag ,s. de algemeene staking zal uit breken. De arbeiders eischen, dat de aan passing van hun loonen onmiddellijk een feit zal worden, overeenkomstig een besluit der nationale arbeida- conferentie volgens welke de eischea der werklieden, die voor 1 April wa ren ingediend, bekrachtigd kunnen worden. Hedenmorgen heeft een delegatie van de algemeene centrale der open bare diensten zich naar het kabinet van den eersten minister begeven, om te trachten satisfactie te krijgen, benoemden burgemeester De burgemeester van Wamel en Driel, mr. F. J. Waals, die be. noemd is tot burgemeester van Lichtenvoorde, zou dezer dagen al» zoodanig worden geïnstalleerd. En. kele dagen tevoren werden In het dorp bijna huis aan huis circulaire» verspreid, waarin een ongunstig beeld werd gegeven van het gedrag van den aanstaanden burgervader gedurende de bezetting. Een de putatie uit Lichtenvoorde ging een onderzoek instellen in Wamel en Dreumel. Het resultaat hiervan was, dat het gemeentebestuur van Lichtenvoorde besloot de installatie niet te laten doorgaan. Het wach ten is nu op een beslissing van hoogerhand. VIJF EN TWINTIGDUIZEND MOTORVOERTUIGEN Woensdagavond heeft op het vliegveld Deelen de officieele over dracht plaats gehad van het aldaar gevestigde Canadeesche demobilisa tie-autopark aan de Ned. autoritei ten. Waarschijnlijk zullen de depar tementen van Oorlog en van Finan ciën dit autopark beheeren. Er zijn 25.000 motorvoertuigen overgenomen. Het zou in de bedoe ling liggen het autopark omstreek» September van dit jaar te liquidee ren. K.L.M. en Tsjecho-Slowaaksche luchtvaart My. openen Maandag haar gemeenschappelijken dagelijk- schen dienst AmsterdamPraag. TnVt e ..ii en ae pi-oi waren jnlus- Bctien in een verwoed gevecht ge wikkeld met de Hoog-Pruikles. De kerels waren sterker dan onze vrienden, met ongeveer dertig man, maar Dik dacht: die kerels zullen ■Winnen, da's zeker, maar tk zal ze t°ch een paar ontzettende opia- waaiers geven, voordat zij zoover 'jn. En aangezien een ter Buik al- 'J houdt gaf hij een der ,A"^ruikies een trap tegen ennn, kijk maar naar het plaatje,... dat deze met een gezicht gelijk een oorwurm eenige meters- de lucht in vloog. Tijd om te zien wat er met den kerel gebeurde, had Dik niet, daar er weer nieuwe belagers op kwamen, Kreten als „ohoe, ikke uoodklappie geet jou" en „lekker kook jou en opvreet oei oei'l" wa ren niet van de lucht. Een groote zwarte kerel met een paar reusachtige armen kwam op de arme Wheetallis af met de woor den: „Oei, oei; ik jou dooddrukke, jij oud baardapiie maar ik niet vree jou, jij te taai, ,,jij ouwe taaie", en hierbij strekte hij zijn reuzenar men uit, kennelijk met de bedoe ling, den' professor aan zijn hart te drukken. Blijkbaar voelde deze daar niets voor, want zijn tanige arm ging achteruit en terwijl de linker arm des zwartkop'» kettinkje greep, plantte hij den rechter vuist in het gelaat van den verbaasden Hoo-g- Pruik. Waarmede ik maar wil zeg gen, dat een oude professor zich toch nog best verdedigen kan. Dik was natuurlijk ook nog aan het bak keleien Hij maaide met zijn armen trapte 'in alle richtingen, heel zijn lichaam was in actie. Zoo kon het gebeuren, dat zijn revolver uit zijn achterzak wipte. Tot nu toe had Dik als menschlievend persoon zijn revolver niet willen gebruiken Ais de nood aan den man kwam kon hij dat altijd nog doen. Maar nou wipte dat eigenwijze ding uit zijn zak en Dik ter Buik merkte er in de hitte van het gevecht niet» van. Dat was niet zoo mooi. Een oogenblik heeft het er dep schijn van gehad, dat de op Zon dag a.s. te houden parlementaire verkiezingen in Tsjecho-Slowakije zouden worden uitgesteld. De Russen hadden nl. het voornemen te kennen gegeven juist in deze dagen door het land groote troe penverplaatsingen te arrangeeren, met het doel hun bezettingsleger in Duitsc-hland te reorganisee- ren, m-a w. door elite-troepen te versterken, een merkwaardige onderneming, welke wel niet ge heel los zal staan van dat andere merkwaardige verschijnsel, dat de Amerikaansche en ook de En- gelsche pers sinds het fiasco van Parijs een tamelijke vijandige, men zou bijna zeggen oorlogs zuchtige taal tegen Rusland voeren Zelfs die bladen, welke zich ge woonlijk uiterst voorzichtig uitlie ten, laten hun gereserveerdheid varen, om duidelijk te zeggen, waar het precies op staat. In Tsj echo-Slowakije kon men natuurlijk niet protesteeren tegen Eet Russische pogen om troepen transporten en verkiezingen te doen samenvallen; maar algemeen werd het gevoelen geuit, dat, al vreesde men geen inmenging door deze coïncidentie, en no<g minder dat de uitslag er door zou worden beinvloed. men het toch onaan genaam vond dat het buitenland dergelijke conclusies zou kunnen trekken. En voor deze zeer vriend schappelijke hoe zou Tsjecho- Slowakije anders tegen Rusland kunnen spreken betoogen is Moskou tenslotte bezweken De troepenzendingen zullen eerst na de verkiezingen aanvangen. Daarmede kan deze belangrijke volksraadpleging doorgaan zon der om ons euphemistisch uit te drukken fysieke aanwezig heid van de Russen, hl zullen de zen ongetwijfeld onzichtbaar steeds aanwezig worden geacht Vooral Zondag a.s. Want dan gaat het om de gewichtige vraag, naar welke richting de voorkeur van Tsjecho-Slowakije gaat; naar het Oosten of naar het Westen. Het land heeft het geluk gehad geleid te worden door een der groote politieke realisten van. Europa, den waren staatsman. Benes. Onlangs heeft deze zij» politieke oriëntatie als volgt vast gelegd: „De geographische situa tie schrijft de politieke positie» voor Daarbij moet men op de eerste plaats gedenken, dat Tsje cho-Slowakije de bondgenoot van Rusland is Wij hebben het allian tie-verdrag hernieuwd, dat reeds in 1935, dus lang voor den oorlog gesloten werd. Dit verdrag hand haven wij. en wij zullen het hand haven Dit verhindert echter niet, dat wij steeds zeer nauw met de Westelijke mogendheden verbon den zijn Eeuwenoude banden ver binden ons, welke onze cultuur zeer sterk hebben beïnvloed. Deze banden blijven en zullen blijven, ik beloof het u. Wij hebben geen enkel belang en geen enkel plan om ons van het Westen te isolee- ren." Tsjecho-Slowakije, een Slavisch volk. echter met een overwegend Westersche cultuur, zweeft tus schen het Oosten en het Westen, aan beide door sterke banden ver bonden. Dat de communistische invloed er principieel sterk is, zal niemand beweren; veeleer leeft er een zeer sterk nationalistisch socialisme, waarbij het accent vooral op het nationalisme, dat de groote stuwkracht van zijn geheele politiek is, valt Zondag a.s zal nu beslist worden, of dit nationalisme meer heil van Moa- kou dan wel van het Westen ver wacht, De algemeene opvatting is dat dé practisch ongetwijfeld ver boven hun getalsterkte uitgaande invloed der communisten zal worden gebroken; vooral in de kringen van de trouw aan de Kerk houdende katholieken is de geestdrift voor communistische experimenten totaal uitgedoofd, een verschijnsel, dat in geheel Centraal-Europa wordt waarge nomen. Daarmede echter zal de oriëntatie weder sterk Westersch worden, gelijk dat vóór den oor log eveneens het geval was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1