reus 1 r petekind van Schiedam Het Passage-theater bestaat S.V.V. in bange verwachting 121/2 jaar NIEUWE SCHIEDAMS CHE COURANT ZATERDAG 25 MEI 1946 PAGINA 3 DOOP MET ZEER OUDE GENEVER FEEST OP 6 JUNI SCHIEDAMS VROUWEN KOOR KATH. VOLKSPARTIJ DISTRIBUTIENIEUWS UOSCOPEN Passage Monopole OFFICIEELE KENNISGEVING EEN BEETJE VERLEDEN, EEN CIJFERTJE HEDEN ZONDAGSDIENST cledigen r VERKIEZING VOOR-DE PROVINCIALE STATEN ZWARE BEURTEN VOOR D.H.S. EN MARTINIT DE VIERDE KLASSERS MISERE OUVER OFFICIEELE KENNISGEVING Sluiting bureaux ORGELBESPELING DE HAVENSTAKING Toen de heer Hans Martin, dir. van de K.L.M., Maandagmiddag een bezoek had gebracht aan den wnd. burgemeester van Schiedam, stond het vast, dat de nieuwe DC 4, die gistermorgen op Schiphol landde, den naam „Schiedam" zou uitdra gen over den Atlantischen Oceaan, zoolang de PH-TAS haar diensten op deze nieuwe ader van Neer- landsch bruischend ondernemings- bloed zou bewijzen. Op Maandagmiddag hechtte heer Alberts namens het gemeente bestuur van Schiedam zijn goedkeu ring aan het plan om het wapen van Schiedam door de PH-TAS te laten voeren en werd hij tegelijk uitgenoodigd om de doopplechtigheid op Donderdag 6 Juni te komen ver richten. Natuurlijk mocht bij deze plechtfgheid de champagne niet over de aluminiumromp druipen. Nee, zeer oude genever, het product, dat met den naam van onze stad al vooruitging naar Amerika, zal plen- sen over den Douglas, opdat zijn vluchten zegenrijk en behouden zul len zyn. balvelden rond de stad de letters K.L.M5P te vormen, de medewerking van de groote fabrieken en gebou wen met een alarminstallatie wordt ingeroepen om bij nadering van het vliegtuig de sirenes in werking te stellen, om de menschen op de komst attent te maken en om het petekind te begroeten. Het zal zeer op prijs worden gesteld, wanneer de winkeliers hun etalages in lucht vaartsfeer zullen brengen, om hul de te brengen aan onze onvolprezen K.L.M. de Naar wij vernemen zal Schiedams Vrouwenkoor, welke vereeniging het vorig jaar is opgericht, ter her denking van de bevrijding, Maan dag 27 Mei a.s. zijn eerste open bare concert geven, met medewer king van den heer Willem Ravelli basbariton, den heer en mevf. v. d. Loos-Sprong declamatie en den heer Penning aan het orgel en de piano. Gezien het succes dat dit 42 leden tellende koor behaalde op zijn in troductieconcert voor donateurs op 28 Dec. 1945 zien wij dezen avond met belangstelling tegemoet. Het concert wordt gegeven in de Kerk van de Ned. Prot. Bond, Westvest. üe plechtigheid Om half 10 Dondermorgen 6 Juni zal de Douglas DC 4 de doop onder gaan. Daarna zal het vliegtuig op stijgen, om haar peetstad te be groeten. Laag zal de viermotorige reus over Schiedam cirkelen ten teeken van begroeting. Deze vlucht zal worden meegemaakt door het voltallige gemeentebestuur, de voor zitters van de raadsfracties en de directies van de groote bedrijven. In het geheel gaan er 35 menschen uit Schiedam mee. Om half 12 zal het vliegtuig weer op Schiphol terugkeeren en klaar gemaakt worden voor de groote oversteek, die om half 2 begint. De wnd. burgemeester was uitgenoodigd voor een vlucht naar Amerika, maar drukke werkzaamheden verhinderen hem van dit aanbod gebruik te maken. Het is voor Schiedam een buiten gewoon groote gebeurtenis, dat het uitgekozen is om als derde stad haar naam te verleenen aan de groote luchtreuzen, die als Flying Dutchmen op de route Amsterdam New York dienst gaan doen. Zoo als de lezers weten, gaf de K.L.M. voor den oorlog haar vliegtuigen de namen van vogels en wel zoo, dat de laatste van de registratieletters, de eerste van de vogelnaam was. Deze gewoonte is nu veranderd; de laatste letter is nu de initiaal van een groote stad of landstreek. De twee voorgangers van de Schiedam, de PH-TAT en de PH-TAR, werden resp. Twente en cedoont da; Om ook de bevoikmg ucei te doen hebben aan dezen gedenkwaardigen dag, hebben de vier grootste in Schiedam verschijnende dagbladen in onderling overleg besloten aan te dringen op een zoo groot moge lijk vertoon van vlaggen. De gym- nastiekvereenigingen en scholen wor den verzocht met hun leden of kin deren op de en on de voet- De a.s. Statenverkiezingen Het bestuur der afdeeling Schie dam van de Katholieke Volkspartij verzoekt ons opname van het vol gende. Het is ons gebleken, dat by de laatst gehouden stemming voor de Tweede Kamer verschillende licha melijk gebrekkigen er mede onbe kend waren, dat zij zich bij het uit brengen van hun stem kunnen doen bijstaan. Het komt ons daarom ge- wenscht voor den kiezers er op te wijzen, dat, ingevolge artikel 78 der Kieswet, de Voorzitter van het stem bureau een kiezer kan toestaan zich te doen helpen, indien blijkt, dat de kiezer lichamelijk hulpbehoevend is. Alleen aan lichamelijk hulpbehoe vende kiezers dus ook aan blin den mag bijstand worden ver leend. De beoordeeling, of al dan niet bijstand zal worden toegestaan, be hoort uitsluitend aan den voorzitter van het stembureau. Het blijft even wel aan den kiezer zelf om den per soon aan te wijzen door wien hij zich wil laten bijstaan. Kiezers, die aan den voorzitter van het stembureau verlof hebben ge vraagd en verkregen zich te laten bijstaan, doen dus het beste zich om bijstand te wenden tot een propa gandist van de K.V.P. Zieken en lichamelijk gebrekkigen, die zich op den stemmingsdag 29 Mei a.s. voor het uitbrengen van hun stem willen laten afhalen, kun nen daartoe hun adres laten opge ven bij het Propaganda-Bureau van de K.V.P., Lange Haven 70 (Patro-1 naatsgebouw naast de kerk). Dit bu reau is geopend a.s. Maandag, Dins dag en Woensdag, van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Zij, die in de Gorzen wonen, kun nen zich opgeven bij den heer W. van der Pluijm, Pendrechtsche- straat 5. Er wordt nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat alle aanvragen voor afhalen, welke, zijn gedaan met het oog op de verkiezing van 17 Mei j.l. zijn vervallen, zoodat, indien men zich op 29 Mei a.s. wil laten af halen, men zich opnieuw moet laten opgeven bij bovenstaande adressen. Distributie zangzaad Met ingang van 1 Mei j.l. is eer nieuwe regeling tot stand gekomen voor de distributie van zangzaden. De leveranciers van zangzaden aan vogelhouders, die in April het m- vulformuilier van het Bedrijfschap voor Veevoeder, Sectie Bijzondere Diergroepen hebben ingeleverd, zul len vogelzaden togewezen krijgen. De leveringen aan vogelhouders mogen zonder geleidebiljetten ge schieden. De toewijzingen worden voor vier maanden verstrekt, gebaseerd op de volgende normen per vogel en per maand: Zangvogels: 200 gram zangzaad in Januari t.m. April; 400 gram zang zaad in de maanden Mei t.m. Decem ber (dit in afwijking van hetgeen op het invulformulier vermeld is). Parkieten: 300 gram parkietenzaad. Tropische vogels: 175 gram parkie tenzaad. Duiven: (geen post- en sierduiven) 250 gram tort el duiven voer. Papegaaiachtige vogels: 500 gram papegaaienveer. Er zal zorg gedragen worden voor een tijdige bevoorrading van de le veranciers, hetgeen dn die eerste periode niet in alle gevallen moge lijk zal zijn. Over het beschikbaar stellen van zangzaa-d voor in 1946 te exportee ren zangvogels zullen nog nadere bij zonderheden bekendgemaakt worden. Lossing van het Noorsche m.s. Duala met 37.000 trossen bananen m de Jobshaven aangekomen. Een deel der lading gaat naar Zwitserland „Gibraltar" met Erich von Stro- heim is een Fransche film met de eeuwige danseres-spionne en ®en nog eeuwïger stereotype stroh®""; Kr zitten goede momenten in deze rolprent. Soms lykt er zwaar ge coupeerd en neeft men moeite de snei overspringende beelden te vol gen. In het kort samengevat, komt deze geschiedenis hierop neer, dat de Engelsche Geheime Dienst niet te weten kan komen, wie verantwoor delijk is voor de aanslagen op de troepentransportschepen, die tus- schen Brittannië en het Arabische Hedrar heen en weer varen. Aan gezien men te doen heeft met uiterst geraffineerde tegenspelers gebruikt de Intelligence Service een zeer spitsvondige ensceneering om haar beste lid in het vijandelijke kamp te smokkelen. Dat gaat vla landverraad, ontsnapping en z.g. moord. Door het geheel loopen na tuurlijk enkele amoureuze draden, waarvan er een wel en de andere eigenlijk geen beteekenis voor het verband heeft. Dat blijkt ook wel duidelijk uit het eind, waarin we geen vereeniging zien van de trouwe generaalsdochter met den toch eerlijken luitenant. Welke landaard Gene Lambart heeft, is voor ons een even grooc raadsel, als de manier, waarop zijn lichaam spot met wetten van zwaartekracht en gymnastieklessen. Dit is een bijzonder variétênummer. Volwassenen kunnen het program ma gaan zien, wanneer zij van spannende Stroheim-spionnage hou den. Is het geen open deur intrappen, als we vertellen, wat de inhoud van „Op hoop van zegen" is. Kniertje is even bekend, als haar vertolk ster. Gezien de opmerkingen van het publiek schijnt men het gege ven nog geenszins tot den verleden tijd te rekenen. „De onvergetelijk# Hollandsche film" staat er op de aankondiging. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen hun geheugen nog eens komen opfrisschen deze week. Jammer, dat de copie en het geluid niet zoo best meer ziin Vitamine-C voor kleuters De tweede en laatste uitreiking van vitamine-C tabletten voor kleu ters van 06 jaar, die geen be waarschool bëzoeken, zal plaats vinden in het uitreikingslokaal Nieuwstraat 12 op Dinsdag 28 Mei 1946, van 1012 en van 1416 uur. Wegens papierschaarschte wordt men dringend verzocht een zakje voor de verpakking der tabletten ^de té brengen. Schiedam, 25 Mei 1946. Op 21 Juni zal het 12% jaar geleden zijn, dat de directeur-van het Tuschinski-theaterconcern, de heer A. Tuschinski, in aanwezigheid van vele autoriteiten, waaronder de toenmalige burgemeester van Schie dam de heer H. Stulemeijer, de wethouders Dinkelaar en van Velzen, zoowel als het lid van Ged. Staten, de heer P. de Bruin, het Passage theater opende. Het had veel moeite gekost om deze gebeurtenis nog voor Kerstmis te doen plaats vinden maar door het harde werken van allen, was de heer P. Sanders, de architect, in staat het theater over te dragen cz> Zaterdagavond 23 Dec 1 <133den openingsavond. De heer Stulemeijer sprak in zijn rede namens het gemeentebestuur de hoop uit, dat de stad tot in lengte van jaren zich zou mogen verheugen over zoo'n „machtig schitterend, heerlijk-schoon. modern ingericht de stpmrni WU1' za-i geschieden leden van verkiezing van de ^^ririnerd \,^rdta*an'Ti Staten' ting, opgelegd bij artikel VTweedê lid der Kieswet, dat ieder, die rol gens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich bin nen den voor de stemming be-aalden tijd ter uitoefening van zijn kies recht moet aanmelden bij het stem bureau van het voor hem op de kie zerslijst aangewezen stemdistrict. Jngevolge artikel 150a der Kieswet wordt hij, die bij een verkiezing als gemachtigde stemt voor een per soon, wetende, dat deze overleden is, gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Tevens wordt de aandacht geves tigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende; „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krach tens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt ge_ straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, 25 Mei 1945. J. van Buren, Buys Ballotsingel J6, Tel. 69661, j, C, W. Groenewe- Ben, B. K. laan 41, Tel. 67773, A. «oogendtjk, Tuinlaan 74, Tel. 68785, jtpotheek v. Westendorp, Singel hoek Emmastraat. S.V.V. verkeert in de weinig be nijdenswaardige positie, te moeten toezien wat haar concurrenten pres- teeren. Zij kan zich vleien met de gedachte, dat Excelsior, na de ne derlaag van vorige week, nu nog hard zal moeten vechten om den titel te veroveren; ook a.s. Zondag hebben de rood-zwarten aan Coal geen gemakkelijke tegenpartij. Over maas geeft eveneens den moed nog niet op, en zal na eenige strubbe lingen wei meester blijven over Fort una. Niet minder spannend dan aan den kop is de strijd in de onderste rang- lijst-regionenB.M.T. en V.D.L,. zijn de ongelukkigen. De Hagenaars maken o.i. tegen V.F.C. iets meer kans dan de Maassluisenaren tegen O.D.S. De ontmoeting H.V.V C.V.V. is van ondergeschikt belang. Excelsior 20 speelt haar laatsten wedstrijd. De zwart-witten moeten in het geweer komen om de zoo zwaar bevochten eervolle 4e plaats te verdedigen tegen een zwaren be lager: De Hollandiaan. Bij een over winning blijft deze positie behouden, winnen echter de Vlaardingers dan gaan zij er mee schuiven. By een geiyk spel behoudt Excelsior haar plaats weliswaar ook nog, maar dan wordt het toch geducht oppassen voor Concordia, dat weliswaar mor gen van De Musschen klop krijgt, Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare ken- zin oat °P WoensdaS 29 Mei a.s.| i maar in de dan resteerende 4 wed- uamlddae-^101*-^#ns acht uur tot des I Excelsior '20 moet positie strijden nog een respectabel aantal s v 1J uur, zal geschieden punten kan vergaren. Tenslotte' TerlaakHoek van Holland. In 3 D kan het nog wel even duren voor het heele programma Is afgewerkt; niettemin Is de degra datiekandidaat reeds aangewezen en kan morgen de kampioen bekend worden: V.O.C. heeft tegen Sl.kker- veer aan een gelijk spel voldoende. D.H.S heeft niets meer te verliezen en even weinig te winnen; een pun- tenverdeeling tegen E.D.S. zou met kwaad zijn. Martinit krijgt aan Poortugaal een zware tegenpartij, die waarschijnlijk te zwaar zal blij ken te zijn. Van de vierde klassers maakt S.F.C. tegen Steeds Hooger maar weinig kans, maar gelukkig Hion tegen D.R.L. nog minder. Bloemnof Flakkee en Satumus—D.Z.B. gaan vrijwel gelijk op. Ook Schiedam, dat P.F.C. op Geervlietschen grond moet bestrij den, gelieve weinig overwinnings- illusies te koesteren. Anders is het met Ursus, dat ongetwijfeld tot een meerderheid over Steeds Volharden in staat zal blijken. Hillesluis krijgt o.i. nog heel wat te stellen met het taaie Aeolus, maar Hermandad loopt Dindua onder den voet. bioscoop-theater". Het was niet alleen een aanwinst voor de stad. maar ook verhoogde het de beteeke nis van Schiedam als woonstad aanzienlijk. Het was een theater la Tuschinski, dus muntte het uit door distinctie, aldus de burgemeester die besloot met den wensch uit te spreken, dat de moed van de onder nemers door de bevolking op prijs zou worden gesteld Dat laatste gebeurde niet zonder meer. Men was aanvankelijk wat huiverig voor het nieuwe, iets wat eigen is aan Schiedam, en ook trok Rotterdam nog te veel. Pas in de laatste jaren heeft men een geregel- den gang naar het Passagetheater geleerd met het gevolg, dat het aantal bezoekers van gemiddeld 5000 tot 10 A 20.000 per Week opliep. Voor de fiscus beteekende dit in de laatste 50 weken een inkomen van ƒ129.150.41, of ƒ2583 gemiddeld per week. Over den tijd tusschen den eersten avond, toen Anny Ondra ons vermaakte in „Het verliefde Hotel" toen Pierre Palla het Standaardorge) voor het eerst bespeelde, toen Orpheus onder Flipse 3 liederen zong, toen Alex #e Haas de lange ry variété-artiesten opende, en de oor logsjaren Is weinig te vertellen, omdat alle lief- en leedverhalen en cijfers samen met de archieven van de Thalia-biscoop in Rotterdam bij den grooten brand van 14 Mei 1940 verloren gingen. Over de bezetting zwijgen we liever. Na den oorlog is het nog steeds hoog-spaning in de bioscoop. De meeste menschen wer den gezien bij „Gold rush", die 23.763 bezoekers trok. Het Chineesche landhuis oefende de minste aantrek kingskracht uit en slechts 9768 gingen dit product bekijken. Formy blijft overigens het groote cassa- succes. Het zou niet goed zyn de doode cijfers te laten spreken, en niet de menschen voor te stellen, die door hun werk, ieder op zyn plaats, ge zorgd hebben, dat het bedrijf draaiend bleef. Daar is allereerst de man, die practisch alle films uit zijn hoofd kent, omdat hij er tot vervelens toe naar moet kijken, n.l. de operateur J. A. Visser, vervolgens het driemanschap junioren Ch. Govers, W. C. Ruter en W. K. Ros kam, die zoowel bemiddelaars tus schen cassière en theaterbezoekers als steeds voorkomende controleurs zijn, om hun portiersdiensten niet te vergeten. Mei. Vlokhove, de cas sière, verricht haar werk ook al een koperentijd lang, evenals de anderen zonder meldenswaardig ver let. Tenslotte Joop Walvis, die zijn jubileum al vierde. Op 21 Juni vindt de groote gala voorstelling van de Deensche ver- zetsfilm „de Roode Aarde" plaats. De geheele opbrengst daarvan filmhuur, zaalhuur e.d. niet in min dering gebracht komt ten goede aan de Stichting 1940-'45. C. G. alhier, heeft aangifte ge daan van diefstal van een hoeveel heid suiker. Th. v. d. B. alhier, heeft aangifl* gedaan van diefstal van een gelet- bedrag uit de kast van haar woning. G. G. K. alhier, heeft aangifte ge daan van diefstal van Distributiebe scheiden. A. N. alhier is als verdacht vaa verduisterifag van geld, aangehouden en ingesloten. J. d. H. alhier, heeft aangifte ge daan van diefstal van waschgoecL Wed. A. v. G. alhier, heeft aan-* gifte gedaan van diefstal van klee ding. W. J. D. alhier, heeft aangifte ge daan van diefstal van 2 coupons stoL, J. W. v. O. alhier, heeft aangifta gedaan van vernieling van een ruit van zijn woning. A. B. alhier, heeft aangifte gedaas van diefstal van babykleertjes. G. d. G. alhier, heeft aangifte ge daan van vernieling van ruiten en diefstal van een vloermat. Ter algemeene kennis wordt ge bracht, dat met het oog op de stera* ming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten, de bu reaux van de Gemeente-secretarie, gevestigd ten Stadhuize en Nieuw* straat 26, alsmede het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, op Woens* dag, 29 Mei a.s. voor het publiek ge sloten zijn. De afdeeling Bevolking en Bur gerlijke Stand (Nieuwstraat 26) zal dien dag echter wel geopend zijns voor zaken betreffende den Burger lijken Stand van 8.30 tot 12 en vaa 13 tot 14.30 uur en voor verkie» zingsaan-gelegenheden van 8.30 tot 17 uur. Schiedam, 25 Mei 1944. Maandag 27 Mei a.s., zal de heec C. Passchier een orgelbespeling ge ven in de Julianakerk en wel ona 8 uur 's avonds. Het programma omvat werken van J. S. Bach, Re- ger, Amdrieessen, Kee, Peeters ea Boëllmann. Naar wy van de zyde der E.V.C. vernemen, heeft zij tot dusver nog geen adhaesie-betuigingen ontvan gen van die bedrijven (binnenscheep vaart, autotransport, e.d.) tot wio zij een oproep gericht had zich bif de havenstaking aan te sluiten. In de haven is de toestand rustig. Er zijn weer meer arbeiders aan het werk dan gisteren; de „Duala"' de bananenboo t— is heden door militairen geheel gelost. Bulletins der E.V.C in beslag genomen Van de zijde der E.V.C. vernemen wij, dat de bulletins, waarmedo iedereen, die iets met het transport in de haven te maken heeft, aange spoord wordt het werk besmet ts verklarn en mede te staken en waar in ook de militairen worden aange spoord zich met de stakers solidair te verklaren, door de politie in be slag zijn genomen. De deelnemers aan de verspreiding ervan werden gearresterd, maar zijn latr weer op vrqe voeten gesteld. i i M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3