Waarde van één stem OLIE IN OOSTENRIJK Voorloopig geen suiker? "BpgedtUaeres r Molotof over mislukt beraad DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE DIK TER BUIK is bezorgd DINSDAG 28 MEI 1946 68ste JAARGANG No. 20022 ROODE VICTORIE IN TSJ. SLOWAKIJE WORDT DIT LAND EEN TWEEDE IRAN? Rusland stuurt op afzonder, lijken vrede aan GEVOLG VAN DE STAKING DE VROUW MET HET GOEDE IDEE t PARTIJPOLITIEK Het Curacao-tournooi P. v. d. A. WIL PRATEN CRITIEK OP AMERIKA EN ENGELAND VERKIEZINGSUITSLAG IN BEIEREN SCHEEPVAARTSTAKINGj IN CANADA HET MIJNCONFLICT IN DE V. ST. R'dam Giro 9005 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg, Redacteur: H. A- Paalvast. Druickar: n.r c. N.V. Ui tg v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \b on n em e nt spi f 9.25 |p. kwart f 1.10 p.maand C 0.26 p. week Tijd. adres: Broers vest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Heeft u zich wel eens duidelijk bewust gemaakt, lezer of lezeres, dat de stem van den meest eenyou- ciigen kiezer, bij de verkiezingen m Nederland^ evenveel waarde heeft als die van den Kardinaal of van den Minister-President? I En toch is dat zoo! Uw stem heeft dezelfde waarde als die van eiken anderen kiezer, ongeacht rang of stiand, kennis of rijkdom. Dit verklaart dan ook de groote waarde die aan elke stem moet worden toegekend. Daarom ook kan geen stem worden gemist. De bijna 1% millioen (let wel 1.500.000) stemmen, die bij de jong ste Tweede Kamer-verkiezing op de lijsten van de Katholieke Volkspar tij werden uitgebracht, zijn tenslotte verkregen, doordat telkens één kie zer zijn stem aan de K V. P. gaf. Bij de Statenverkiezing gaat dat weer zoo. Het is telkens één stem, ctie net totaal doet ontstaan en daarom is die stem. is uw stem, van zoo groote waarde. Die waarde is in zeker opzicht bij de Sta ten-verkiezing; nog grooter dan bij de Kamer-verkiezing, omdat de verschillen in de totalen van de onderscheiden partijen, in de Sta- tenkringen kleiner zijn H;.er kan inderdaad één stem be- Blissend zijn voor een zetel. Het ia daarom noodzakeiyicf dat leder kiezer ook de hulpbehoe vende aan de. stemming deel neemt. Hierdoor werkt u niet alleen mee aan de samenstelling van de Provinciale Staten, maar u oefent ook invloed uit op 'de samenstelling van de le Kamer, die door de leden van de Provinciale Staten gekozen wordt. Loting van de candid aten, die op 17 Mei meer dan eenmaal voor de Kamer gekozen werdenProf.%. d Bcrgh, voorzitter van het C.S.B. trekt uit de lotingsbus. Praag, 27 Mei. (A.F.P.). Op grond van de resultaten der verkiezingen zal de nieuwe nationale vergadering ongeveer als volgt zijn samenge steld: Communisten (Tsjechen en Slowa- ken samen) 115 zetels; Tsjechische socialisten (Benes) 55 zetels; Chi volkspartij (katholieke Tsjechen) 47; Rechtsche democraten (Slowaken) 42 zetels; Tsjechische sociaal-democra ten 36 zetels; Partij van de vrijheid (Slowaaksch) 3 zetels; Partij v. d. arbeid (Slowaaksch) 2 zetels. De meerderheid is dus in handen van de partijen van het lmksche blok (communisten, sociaal-democraten en partij v. d. A.). Nog steeds houdt de geheele internationale pers zich met het fiasco van de Parijsche conferen tie bezig. Nu eens wordt deze, dan weer gene zijde van de verwik kelingen, welke de mislukking veroorzaakten. belicht; en zoo krijgt men een merkwaardige ver zameling stukjes van de legkaart, welke samen genomen het na. oorlogsche wereldprobleem moe ten vormen. De moeilijkheid is, dat men „het plan' niet in handen heeft, zoodat het verre van kin derspel is zich een denkbeeld van het geheel te vormen De laatste dagen is Oostenrijk weer royaal aan bod. Daarbij wordt een brokstuk der discussies geciteerd, welke de laatste zitting besloten. Rusland had de ontruiming van Italië door Engeland en Amerika aan de orde gesteld. Byrnes ver klaarde zich onmiddellijk daartoe bereid, mits de verbindingslijnen der geallieerden verzekerd bleven. En, voegde hij er aan toe, als wij Italië ontruimen, zal Rusland on getwijfeld ook de Balkanlanden ontruimen. Zeker, antwoordde Molotoff; wij zullen Bulgarije ontruimen. Bulgarije? mengde Bevin zich in het debat. Maar Bulgarije had krachtens de besluiten van Lon. den reeds lang ontruimd moeten zijn Het gaat niet om Bulgarije. Zooals bekend, is ons land de laat ste maanden voor zijn suikervoor_ ziening geheel aangewezen op in voer. De stakingen in de havens van Rotterdam en Amsterdam heb ben er toe geleid, dat groote hoe veelheden aangevoerde ruwe suiker niet konden worden gelost Ofschoon reeds te lan«r »pd,ln„j laKing geauurd om het suf- kerrantsoen onverminderd te kun nen handhaven. Daarbij ia inmid- iels nog gekomen de staking m de Westersuikerraffinaderij te Amster dam, zoodat thans van een regel matige suikervoorziening geen sprake meer kan zijn. Men moet er dan ook rekening mede houden, dat na den loopenden bon voorloopig geen bon voor con sumptiesuiker zal kunnen worden aangewezen. Door den consumentenbon te la ten vervallen hoopt men in staat te zijn de voorziening van de In dustrieën nog zoolang mogelijk ln stand te houden. Er bestaat dus kans, dat de voorziening van het publiek met jam en andere produc ten op den jambon, versnaperingen e.d. voorloopig niet te zeer zal stagneeren. Italië staat op dezelfde lijn als Roemenië. Roemenië staat niet op de agen da, repliceerde Molotoff. Maar hebben de geallieerden om hun verbindingswegen te verzekeren Italië werkelijk noodig? Er zijn andere wegen Wij hebben ook onze verbindingswegen, wij bezet ten Oostenrijk. Byrnes triomfeerde: Laten we dan gezamenlijk Oostenrijk ontrui men. Als we dat doen, behoeft niemand meer verbindingslijnen te onderhouden Dan kunnen we alles ontruimen Waarop Molotoff de hoopvolle gedachtenwisseling afbrak met het kort en krachtige: Oostenrijk staat niet op de agenda! Het is opgevallen, dat telken male als op de Parijsche conferen tie het woord „Oostenrijk" werd uitgesproken, Rusland dadelijk zijn rabiaatste houding aannam. De basis van dit standpunt wordt ge zocht in het ééne woord: olie. De Russen hebben de belangrijkste oliebronnen van Zistersdorf, ten Noord-Oosten van Weenen bezet. Voorts zouden de Russische geo logen geweldige olielagen ten Noorden van den Donau hebben ontdekt, en daarmede is Oosten rijk op de nominatie geplaatst om een tweede Iran te worden. De nazis hadden de productie van 30.000 ton in 1937 reeds opge. voerd tot 1.500.000 ton in 1944, en de Russen blijken er nog een flin ke schep opgedaan te hebben en bovendien groote toekomstver wachtingen te koesteren Wel ont breken ter plaatse nog 'raffinade rijen, maar er worden plannen gemaakt om aan dit bezwaar tege moet te komen Reeds bij den aan vang der bezetting stelden de Rus sen aan de toenmalige regeering- Renner voor een Russisch-Osten- rijksche maatschappij voor de ge meenschappelijke exploitatie der oliebronnen te stichten, op de ba sis van een gelijke verdeeling der winst Toen dr. Renner dit voor stel verwierp, hebben de Russen alle installaties bezet, welke zij nu met behulp van hun troepen ex- ploiteeren En het ziet er aller minst naar uit, dat de Russen voornemens zijn zich hier vrij willig terug te trekken. Zij zijn begonnen met den bouw van pijp leidingen, zich volkomen heer en meester in dit gebied voelend. Als dan de Oostenrijkers er zich bitter over beklagen, dat. terwijl het land economisch ten gronde gaat, zij niet over hun eigen rijk dommen kunnen beschikken, ant woordt het Weensche sovjet-or gaan „Oesterr. Ztg." eenvoudig, 80. De jonge krijger verzamelde al «ijn moed bijeen en toen hij genoeg verzameld had, snelde hg op den hoek van de hut af, waar de gela den revolver lag. Dik en Wheetallis werden onder groote belangstelling naar het mid- yan het dorp gebracht, waar Zich twee boomen vlak naast elkaar bevonden. Hieraan worden onze dappere vrienden met taaie vezels vast gebonden. En dat Is geen pre»- je, dat verzeker ik je! Er werd een krijger voor gezet als wacht. Ove rigens geheel overbodig, want Dik en de prof zaten als het ware aan den boom vastgemetseld. Dik keek boos, evenals de professor. „Pst, professor", fluisterde Dik. „Ja, wat ia er", antwoordde Wheet-1 aliis. „Commissaris Chogum ls ont snapt, hy zal ons wel komen be vrijden". „Juist, juist, heel goed, als is dat maar gauw doet". De prof was ietwat ongeduldig. „Mm, ik hoop maar, dat het goed afloopt" zei Dik en hg keek bezorgd. Toen moesten ze zwggen, omdat de wacht er aan kwam. Een Amerikaansche dame me vrouw Marie Wilson uit Kansas Citydie vier maanden geleden niet minder dan 82 kilo woog hetgeen overigens wel bewijst, dat het Amerikaansche menu aan hoeveelheid en verscheidenheid niets te wenschen overlaat hoorde Herbert Hoover in een radio toespraak het Amerikaan sche volk vragen, minder te eten, om daardoor voedsel te sparen voor de hongerende volken. Bewogen door het leedwaarvan Hoover vertelde, besloot zij zich voortaan te onthouden van brood, gebak, vet en olie. Het gevolg was, dat haar gewicht snel af nam en daalde toongeveer 54 kilo. Toen zij zoo slank was ge worden, waagde zij een kans en nam deel aan een schoonheids wedstrijd, zooals er geregeld in de Vereenigde Staten worden ge houden. Zij had succes en won zelfs den eersten prijs, een reisje van tien dagen naar New York. Thans bezoekt zij onder auspi- heidswedstrijd alle galavoorstel- cien van de jury van den schoon- lingennachtclubs eja% in New- York, waar zij als voorbeeld wordt gesteldhoc men een schoonheid kan worden en tege lijk duizenden levens redden in de door hongere geteisterde lan den De P. v. d. Arbeid schijnt in het gelukkig bezit te wezen van een aantal enfants terribles, die 0113 met hun argelooze oprechtheid als om strijd komen verblijden. Jhr. van der Goes van Naters maakte in deze kwaliteit reeds een uitstekende beurt. Thans komi de parlementaire redacteur vari „Paréol" zich bij hem voegen. Van. Naters' lauweren lieten hem geen rust. Hij formuleert eerst een paar eischen, volgens hem door de Kath. Volkspartij gesteld voor samenwerking met de P. v. d. Ar. beid, en vervolgt: Zal de Partij van den Arbeid op deze voorstellen kunnen ingaan, het risico van een stijgend verlies op den linkervleugel ten gunste van de communisten aanvaardend om continuïteit in het Indonesisch beleid een landsbelang te verzekeren? Of zal zij het aan durven op principieele overwegin. gen concessies te weigeren en in de oppositie te gaan, met de ze kerheid daarbij steeds de commu nisten als luidruchtige herauten op haar pad te vinden? Ziehier da vragen, welker antwoord den koers bepaalt dien de politiek van ons land gedurende de komende Zelden is meer onomwonden het partijbelang gesteld boven het landsbelang De parlementaire redacteur trad overigens hiermede slechts in de voetsporen van zijn hoofdredactie, die, ook niet op de eerste plaats om redenen van landsbelang, maar liefst in de oppositie wil. dat zij het vóór den Anschluss ook zonder al deze installaties hebben moeten stellen, en dat al wat de Duitschers hebben gebouwd, Rus- lands oorlogsbuit is! Om deze ge dachte consequent door te voeren schijnen de Russen van plan vla een allesomvattend handelsver drag een afzonderlijken vrede met Oostenrijk te sluiten WillemstadAruba 21 In het tournooi ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van .den Curagaoschen Voetbalbond overwon Willemstad met 21 Aruba. In een gisteravond te Enschedé gehouden vergadering, heeft de voorzitter der Partij van den Arbeid, de heer Vorrink, wederom gesprot ken over de vorming van het nieuwe kabinet. Hij zeide „Wij zullen praten met de K. V P., maar over bepaalde punten valt niet met ons te transigeeren"Spr. noemde o.a. de nationalisatie van de mijnen en de Ned. Bank, het nationale welvaart..-? plan en conti nuïteit in het be>;d ten aanzien van Indonesië. „Op de basis van deze principieele punten zijn we echter bereid met de K.V.P. in zee te gaan". Radio Moskou geeft een ver klaring van Molotof op een pers conferentie, waarin hij het Rus sische standpunt bij de confe rentie van de ministers van bui- tenlandsche zaken te Parijs uit eenzet. Molotof zeide o.m „Het was steeds meer duidelijk, dat zekere mogendheden poogden haar wil aan de andere op te leggen. Sommige Amerikaansche kringen willen met medewerking van hun Britsche vrienden een wereldomvattende keten van lucht- en vlootbases vormen. De sovjet-Russische delegatie was niet geneigd met het vredesverdrag te beginnen, alvorens de noodige preliminaire overeenkomsten t.a v. het ontwerp van de verdragen tot stand gekomen waren. Er zijn en kele positieve resultaten bereikt in het ontwerpen der vredesverdrag^ met Italië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Finland. De ontwer pen der vredesverdragen met Bul garije, Roemenië, Hongarije en Fin land kunnen in beginsel als voltooid beschouwd worden. De voornaam ste punten van deze ontwerpen slaan hoofdzakelijk op economische aangelegenheden, die nog niet door de ministers besproken, maar door speciale commissies bestudeerd zijn. Het is onmogelijk, dat eenige mo gendheden, die niet behooren tol de Donaulanden, zich veroorloven haar wil inzake den Donau op te leggen aan de Donaustaten Wat het vredesverdrag met Italië betreft, is het voornaamste geschil punt gelegen in de vraagstukken van herstelbetalingen, de voor malige Italiaansche koloniën en de ItaliaanschJoegoslavische grens bij Triest en Istrië. Het is niet mogelijk het lijden en de verliezen van ons volk met een paar woorden af te handelen en tegelijk de herstelbetalingen zoo maar te vergeten. Uit de Italiaansche pers kunnen wij opmaken, dat Italië gebukt gaat onder een geweldigen last door de BritschAmerikaansche bezetting. Zelfs een kleine vermindering van deze groote uitgaaf, al ware jet slechts een paar milliard dollar, zou voldoende zijn, Italië in staat te stellen de herstelbetalingen aan de sovjet-unie te voldoen. Wat de Italiaansche koloniën be treft, heeft de sovjet-unie haar eischen geheel opgegeven, maar nog wilden de Britten en Amerikanen e mogelijkheid van een gezamon- Jjk besluit niet openlaten. Ook wat betreft de herstelbetalingen zijn wij tegemoetkomend geweest De Ame rikaansche en Britsche delegaties hebben niet in het minst den wensch te kennen gegeven aan de gerecht vaardigde eischen van de sovjet-unia tegemrot te komen. Zij hebben de mogelijkheid van een wederzijd- scCie overeenkomst t.a.v. de herstel betalingen vernietigd". De verkiezingen voor de gemeente-u raden, die Zondag in Beieren hebben plaats gehad, hebben tot het vol gend resultaat geleid: 86,4 pet. dep kiesgerechtigden hebben hun stem uitgebracht. Er waren ruim 954.000 kiezers. De christen-democraten kregen 43 pet. der stemmen (313 zetels in de raden). De sociaal-democraten 36 pet. (236 zetels). De communisten 6,8 pet. (31 zetels). De liberalen- democraten 6 pet. (31 zetels). Do andere partijen tezamen 3,3 pet. Vijfduizend man scheep vaartperso. neel van de kustvaart en de vaart op de groote meren zijn Maandag, morgen in staking gegaan, nadat dg laatste pogingen om tot een oplossing te geraken schipbreuk hadden ge leden. Het belangrgke vervoer vat* vruchten, groenten en grondstoffen voor de industrie tusschen Canada en de Ver. Staten wordt hierdoor vooral benadeeld. De Canadeeschg scheepvaartbond, een zeer mach. tig lichaam, eischt den achturigen werkdag inplaats van den thans geldenden twaalfurigen. De berjehten over de mijnwerkers, staking in de V. S. waren Maandag niet bemoedigend. In Pennsylvaniaë ging het grootste deel van de mijn. werkers niet naar het werk. In Virginia meldden zij zich wel aan. doch konden by gebrek aan spoor-, wagens niet aan het werk gaan. Het dreigement de werkloozcnuit. keering van 20 dollar per week in te houden als men niet aan het werk gaat, schijnt geen uitwerking te hebben. Bij alle mynbedryven staan militairen gereed om de werk. willigen tegen de stakers te bes schermen. --aé

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1