Eeuwfeest Derde Orde van ST. DOMINICUS Veertig jaar voor de klas gestaan Kennismaking met onzen doopeling MAANDAG 3 JUNI 1946 PAGINA PLECHTIGE VIERING Waardig besluit van bet Jubeljaar K.V.P. EN GEMEENTE RAAD benoemd nakaarterij WandsdwmthmCrerSaterdr,S mnaar BURENGERUCHT HULDEBETOON VOOR MEJ. HEGGELMAN Nieuwe krachten heelt de bloeien öe orde van St. Dominicus voelen toevloeien uit den machtigen gena destroom, die zeer zeker dit prachtig verloopen Jubileumfeest heeft bege leid. De plechtige sluiting van het eeuw feest-jaar werd in alle opzichten een apotheose, het sterkst tot uitdruk king komend in de verbondenheid van de Derde Orde met de Eerste, die wel eenige wijze door de aan wezigheid van zoovele paters werd geaccentueerd. Om half 10 gisterenmorgen werd de Havenkerk een plechtige H. Mis opgedragen door den hoogeerw. pater L. Teeuwen, provinciaal der Domini canen, met assistentie van den zeei- Cerw. pater D. Terstegen O.P., pro motor provincialis der Derde Orde als presbyter assistens, den zeer- eerw. pater mr. Th. Terwindt O.P.. als diaken en den weleerw. pater D van Zeijt O.P. als subdiaken. Het door leden van de Derde Orde ver sterkte zangkoor van de Havenkerk voerde de 4-stemmige mis van Re- fice uit. Na deze plechtige H. Mis, volgde er een gemeenschappelijk ontbijt in de nieuwe bovenzaal van Musis Sa crum. Dit yond geheel in een sfeer Van broederlijke saamhoorigheid plaats. De receptie tusschen 3 en 4 uur des namiddags werd door vele be sturen van godsdienstige vereenigin- gen en door heeren geestelijken be zocht. Een opsomming van hen al- Jen zou teveel plaats in beslag ne men, wij volstaan daarom met d«ze mededeeling. De buitenkerkelijke feestviering be reikte haar hoogtepunt in de verga dering in de bovenzaal van het nieu we Musis Sacrum, dat geheel vol deed aan de groote verwachtingen, die men had van het interieur De heer T. W. M. Kievits van de Singelparochie opende de vergader.ng met een kort woord, waarin hij zei- de verheugd te zijn over het echte Dominicaansche feest, dat vandaag werd gevierd. Hij sprak de bede uit, dat de H. Vader Dominicus met wel gevallen zou neer zien op zijn volge lingen, een bede, die het best vervat Was in het lied „O vader groot en goed" dat door het koortje van de afd. Zusters o. 1. v. den heer Bakker werd gezongen. reld te maken, iets, wat gij als dank verschuldigd zijt aan uw voorge slacht'', aldus besloot Pater Teeu wen zijn speech. Enthousiaste feestrede De Promotor Provincials, Pater Terstegen betrad vervolgens het po dium voor het houden van een geest driftig gestemde feestrede. Hij noem de het allereerst een felicitatie waard, dat men het feest niet tot één dag had beperkt, zoodat het geen vuurwerk, snel polaaiend en even snel doovend, was geworden. Weloverwogen had de afdeeling dit feest over het jaar verdeeld en in dat jaar waren geen gelegenheden verzuimd, om alle tertiarissen die per te doordringen van den geest van de Derde Orde en hen het wezen er van door kennis van Zijn Grooten Stichter levendiger voor oogen te stellen. Vervolgens ging spreker 'e- rug in de historie, want 100 jaar geleden was het wel eenigszins las tiger, om een uitnoodiging ook een woordje te zeggen, maar hij was blij zijn wel gemeende gelukwenschen bij die van anderen te kunnen voegen, omdat hem dezen middag wel overduidelijk was gebleken, dat het hier een bloeiende en werkzame - Derde Orde gold, die voor een stad, waarvan zoo'n belangrijk deel katholiek is, van groote beteekenis kan zijn. Het verleden is voorhij, nu komt het erop aan voor de toekomst te werken. Mijn wenschen zijn, die toekomst zoo mogelijk nog vruchtbaarder en nog schooner zal zijn, dan de afgeloopen honderd jaar tot heil van Schiedam", aldus besloot de hoogeerw. korte toespraak. Het koortje voerde nog ,,0 Lumen" en „Sub tuum praesidium" uit,, waarna de heer ir. W. v. d. Toorn, prior van de afd. Schiedam zijn dankwoord tot de orde uitsprak. Hij noemde met St. Ambrosius den plicht van dankbaarheid den hoog- sten plicht. Voor hem was het dus een buitengewoon voorrecht namens de Tertiarissen de dank jegens de Or de van St. Dominicus te vertolken. Pater Provinciaal spreekt. Voor Pater Provinciaal was het met groote vreugde en een dank baar hart voor de liefde en sym pathie, die de leden van de Sehie- damsche Derde Orde de Eerste Orde toedroegen, dat hij vanmiddag sprak. Niet alleen wat aantal, maar ook wat ijver betreft, bloeide de Sehie - damsche afdeeling en dat kwam we: sterk tot uiting in het groot aantal priesterroepingen uit onze plaats. De leden van de Derde Orde moe ten den fakkel, dien St. Dominicus Iheetft ontstoken, blijven voortdra- gen, door predikers van de waarheid te zijn, temidden van een wereld, die alleen maar de begeerte naar macht kent. De hoogeerw. spreker riep de aanwezigen evrvolgens op, zich Vooral in te spannen voor .het stille apostolaat en wel dat van het stille voorbeeld en het diepe godsdienstige leven. Zij moesten een levende pro paganda voor de ware christelijke le vensvreugde zijn, voor de liefde voor den arbeid in een wereld, die den arbeid vreest en die de waarde en vreugde ervan niet kent. In de Hoog mis had hij gebeden, dat allen door den vurigen ijver van St. Dominicus «ouden worden bezield om den Groo ten Vader na te volgen. „Dan zult HU meewerken, een nieuwe mensch- toeid en een nieuwe christelijke we- u5ci, Vfxxa wwa Derde Orde op Us richten. Het was de tijd, dat de Pa ters zelfs binnenshuis- geen orde kleed mochten dragen en dat bewe gingsvrijheid voor hen een overbo dige luxe was in een zich noemend liberaal tijdperk. De Kerk leefde in dien tijd een schuilkelderbestaan en katholiek zijn beteekende in dien tijd zooveel a*s voor een ultramentaanschen pai te worden gehouden. Kloosters ken de Nederland in dien tijd niet en de toen juist ontstane Orde van de Zusters Dominicanessen van Voor schoten kreeg het met den burge meester van Rotterdam aan den stok, omdat de zusters het waagden in ordekleeren over straat te gaan. In dien tijd, toen het begrip Derde Orde slechts iets was, dat vaag uit boeken werd gehaald en dat in geen enkel opzicht kans had gehad iets van zijn uiterlijke en innerlijke schoon heid naar buiten te toonen, was he wel een geweldige prestatie om zoo'n stap uit zuiver ideeëlen drang te doen. Wat is de voornaamste reden, dat deze stap zoo rijk beloond is gewor den? Op de eerste plaats natuurlijk Gods zegen, maar vervolgens de sterke steun, dien de Derde Orde van de Eerste en de Eerste op zijn beurt van de Derde heeft gehad. Het schouder aan schouder strijden heeft de overwinning gebracht. Voor de toekomst bleef dat het devies „Blijft schouder aan schouder staan met uw Derde Orde. U bent Domini' caan in den volsten zin van het woord". Maar deze verbondenheid met de Dominicus-Orde mocht niet tot bekrompenheid lelden. De Derde Orde moest in Schiedam 'n mobiel' macht vormen, die kon worden inge zet, waar het plaatselijke kerkelijk gezag dit noodiig achtte. Als hij, Pa ter Terstegen, tot den hoogeerw. deken zei de: „Hier zijn de mannen en vrouwen van de Derde Orde, klaar om te v. orden gebruikt, waar gij hen noodig mocht hebben", dan moest dat geen phrase zijn. De Derde Or deleden moesten zijn volgens de woorden van een Paus: „De ware lichten der wereld", de „worste laars van God''. deken POLITIEK ADVIES GEHANDHAAFD Bij het gisteren, gehouden refe rendum over de voorgestelde lijst van candidate» voor den nieuwen Gemeenteraad, werd het politic k .advies door 648 Kiezers gevolgd, dat terwijl 56 een afwijkende opstelling gaven. De opkomst kon bevredigend genoemd worden, al was Kethel procentsgewijze blijkbaar veel ster ker bij dit gebeuren geïnteresseerd GEESTELIJK ADVISEURS Z. Hoogw. Excellentie, de jbi« schop van Haarlem, heeft zijn goed keuring gehecht aan de volgende benoemingen tot geestelijk-adviseur bij R.K. Sportvereenigingen in Schie dam. Voor de R.K. Sportvereemging „Excelsior" den Weleerw. Hater Martin O.P., voor de R.K. Gym- «kstiekvereeniging „Excelsior" Kap. voor de R.K. Hockeyclub Kap. van Dijk. „Excelsio ta Hotel Beiersbergen geze™^ elkaar, om onder elkaar nog eens de herinneringen aan die heerlijke dagen op te halen en om kennis te nemen van de commentaren van gastheeren, die spraken uit de ^««■schillende brieven, gericht aan *?cretaris van het Comité, den da „A den Hoed. umd burl.Hter Van het Comité' de «fff «.n« nl^rster Alberts, wees er nog eens met nadruk od dat alles LVid omrdem°et «f worden gesteld, om de prachtige daeen in Engelftnd doorgebracht, volop 'aan ve Wandsworthenaren goed te ma «en, wanneer ze tijdens het" ^oninginnedag-weekeinde hier ko- Toespraak van den Deken De hoogeerw. deken Reynen was weliswaar verrast door de plotselinge De geschiedenis Vooral de gelijkmatige ontwikkeling van de Orde van St. Dominicus was voor spreker historisch bezien tref fend. Het bleek een bijzondere heils instelling, en bewondering vervult hem, als Tertiaris voor den stichter, uit wiens wezen de orde zoo gaaf is voorgekomen. Spreker gaf vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis van de Dominicaner Orde en haar verhin gen met Schiedam en via haar ly- dens- en zegeweg kwam hij op de stichting van de Derde Orde in Schiedam. Hij kwam tot de conclusie, dat het eigene van het Dominicaan sche karakter steeds meer werd overwogen en naar de verwezenlij king ervan werd getracht, terwijl de apostolische werkzaamheid in nieuwe taken en grooter deelneming zich ontplooide. Het oordeel over de Derde Orde mocht oprecht luiden: dat zij in haar beide afdeelingen vol toekomstbeloften een nieuwe eeuw in gaat. Met weldaden waren de tertia rissen overstroomd. Dank daarvoor aan God en aan de Orde om de schat van haar regel. Als religieuzen in de wereld hebben de Tertiarissen bij huil groote vrijheid, een diepgevoelde be hoefte aan sterke gebondenheid, vooral in dezen tijd van hevige ker/kvervolging, dóie ook in ons land zij het op onbloedige wijze woedt. In den persoon van Pater Provin ciaal dankte hij de heele orde, in het bijzonder was hij dankbaar voor de hooge belangstelling, die sprak uit den brief van den Magister Gene raai, de gelukwenschen van de Pa ters in Rome en de aanwezigheid van Pater Provinciaal, den hoogsten gezagsdrager en vertegenwoordiger der orde in deze Provincie. Spreke: eindigde met de woorden „Ver vuld van dankbaarheid om onze roe ping, willen wij onder Dominicus- ster den goeden strijd meestrijden' Na het „Ave Maria", gezongen door het dameskoor, sprak Pater P. van Kessel O.P. een slotwoord, waarin hij vooral den nadruk legde op de kracht-en, die in de toekomst noodig zijn, om tot grooteren bloei en grootere vruchtbaarheid van het Derde Ordewerk te komen. Het strijdlied besloot deze groot scheepsche viering van het eeuw feest van de Derde Orde van St. Do minicus in Schiedam. Zljnidan Schiedam. Van de 302 Kethe- laars stemden er echter slechts 10 afwijkend. Thans staat de candidatenlijst vast, er kan dus met dubbelen ijver voor het werven van stemmen op die candidaten worden begonnen. Nu de doorbraak naar de begin selloosheid niet voltrokken is, moet de doorbraak naar de vooruitstre vende beginselvaste partij gefor ceerd worden. De K.V.P. moet de belichaming worden van een pro gressief politieke partij, waarin alle Christenen elkaar treffen. Draag die gedachte uit in uw werk, in uw vrijen tijd, overal waar het te pas komt. De K.V.P. moet gelegenheid Krijgen een welvarend Christelijk Nederland te vestigen. Het is een heerlijke taak daarvoor te werken, een taak, die de grootsheid van den Middeleeuwschen kathedralen bouw kan bereiken, wanneer we als nog niet voorgekomen was, dat er coen schouder aan de Katholieke idee. TWEE ZILVEREN ZANGERS Het zangkoor van de Frankeland, „Cantemus Domino", had gisteren twee zilveren jubilarissen in zijn midden en wel de heeren R. Steens en A. J. v. d. Water. Het was daar bij nog extra in stemming, omdat het 2 bestuursleden gold. Goed in stemming en goed bij stem, dat bleek bij de vier-stemmige mis van Rheinberger, die het koor zong tij dens de Hoogmis, die door den Hoogeerw. Deken werd opgedragen. Aan de H. Mis was een „Veni Crea tor" van Beltjens voorafgegaan, ter wijl de naamzang van het kooi", die door den oud-organist Gores werd gecomponeerd, de kerkelijke viering besloot. In de Pastorie aan de Nieuwe Haven vond daarna een druk be zochte receptie plaats. De dames van de jubilarissen ontvingen bij 't betreden van de ontvangkamer bloe men en het koor zong het bekende Hoera, hoera, hoera, van Van Poppel. De Hoogeerw. Deken bracht in zijn speech hulde voor de prestaties van de zangers en dank voor de hulp, die zij daarbij aan het gods dienstig leven hadden gegeven. Wel was alles ter eere Gods, maar het was menschelijk, dat men in zijn zingen ook persoonlijke voldoening vond. De secretaris van het koor, de heer L. Kamp, maakte gewag van de vele jubilea, die het koor reeds had gevierd, maar wees erop, dat het schouder staan Gemeenschaps- De wnd. Commissaris van Politie te Schiedam, waarschuwt tegen het veroorzaken van hinder aan om wonenden door 't ten gehoore bren gen van radiomuziek, muziek voort gebracht door mechanische apparaten of dergelijke geluiden in woningen, waarvan deuren of vensters open staan en wijst in dit verband op artikel 38bis van de Algemeene Politieverordening, waarin dit is strafbaar gesteld. BALDADIGHEID Door baldadige jeugd is een groote draadglasruit van een werkplaats van de Ned. Spoorwegen alhier, stuk gegooid, terwijl 2 closetpotten en een flesch zoutzuur werden ver nield. twee tegelijk jubileerden. Een goede stem was geen ver dienste van den mensch zelf, maar een gave van God, Hem paste dus allereerst dank. Als herinnering aan het 25-jarig zangersjubileum werd aan de feestelingen de ge bruikelijke zilveren medaille aange boden, die de beeltenis bevat van St. Caecilia. De besturen van het kerkkoor van de Havenkerk „Lof en Stichting", van het Singelkoor „In honorem Dei" en van de Gorzenkerk „Ad maiorem Dei Gloriam" en van het collectantencollege van de Franke land, brachten bij monde van hun voorz., resp. A. J. Vredebregt, J. Breve, H. v. d. Meer en A. van Baerle, hun gelukwenschen over. WATERSTAND DORDRECHT Dinsdag 4 Juni 1946 le hoogwater 8.52, 2e hoogwater 21.22, le laagwa- ter 3.48, 2e laagwater 16.10. BJjna even elegant als onze reigers in de Plantage spreidt de „Schie dam" zijn vleugels uit, maar hij verspreidt niet zoo'n dubieus par. u"h om niet te spreken ivan de rest. Wij hebben al het een en ander ver dezen oomzegger verteld. Zoo- „„v."1?11 weet, gaat een deputatie uit ,met aan het hoofd den Alberts, het vliegtuig p Er zjjn menschen geweest, die gezegd hebben „zonde". Natuur lijk qp de eerste plaats die vaa „geen droppel graan voor alcohol", venvolgens al degenen, die niet in het kaartsysteem van een slijterij voorkomen, of voor wife .het gene reus e rantsoen van 1 maatje per 3 maanden nog te weinig is: de drin kers. Intusschen wordt de vraag ge. steld, hóé de klare doop van de „Schiedam" zal verloopen. De waar heid is deze, dat een s,peciaal door de Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam vervaardigde flesch van onaplinter-, onscherf. en onbreek baar glas zal worden vervaardigd, volgens het Amerikaansche Nylon, kjousensysteem. Deze flesch zal door middel van Radar naar het toestel worden gedirigeerd. Zóó nauwkeurig zal dit geschieden, dat de flesch juist bovén een trechter uiteenvalt in twee scherflooze helftende Klare wordt daarop naar de benzine tank geleid, en de doopplechtigheid is ten einde. Deze procedure wordt gevolgd, omdat de „Schiedam", na zijn doop alleen op gemengde smering verkiest te vliegen d.w.z. 1 liter veredelde C2 HSOH op 20.000 liter C6 H5 COH, of iets dergelijks. Dat Veertig jaar voor de klas beteekent meer dan zes maal kinderen in de eerste klas zien komen, hun vlotten of hortenden gang door de klassen volgen, en ze aan de maatschappij afleveren. En het beteekent even zeer, dat verscheidene van de on deugende rakkers, waar vroeger geen klas mee te houden was, nu hun hoofd schudden over hun klein kinderen, die maar zoo slecht op passen op school. Voor mej. Heggelman was net daarom gisteren een ophalen van oude herinneringen met de ontelbare moeders, die haar kwamen geluk wenschen. de jenever „Dubbele Adelaar" zal zijn, lijkt ons niet waarschijnlijk; er is n.l. sprake van dat voor deze gelegenheid een speciaal brouwsel zal worden gedistilleerd „Oliereiger- maanvisch" van de Firma Melrijn. bolnolegviseel. Dit laatste vooral om niemand te passeeren. Maar om met de voorstelling ver. der te gaanop de foto hieronder ziet u het keurige interieur. Het belangrijkste ziet u niet, n.l. de „pantry", de plaats, van waaruit u tijdens uw reis door een elegante en charmante stewardess lekkere hap .pen krijgt geserveerd. Alleen daar. om is het vliegtuig reeds het ver voermiddel van de toekomst, want in plaats van „Hei, leg niet te dou wen", „Doorloopen daarachter „Meneer u snuit mijn neus", zegt een in decent donkerblauw gekleed meiske tegen u: „"Wilt u mij maar 'volgen" en u moet uw best doen om niet te zeggen: „Heel graag". Zoo, nu weet u weer, waaraan u toe is met die nieuwe zorg. Donder, dag komt hij zelf kennis maken. We maken er een feest van. „Ik kon niet thuis blijven, toen ik hoorde, dat mijn juffrouw feest had", zeiden velen, en het werd dus een uittocht van half Schiedam, want velen zijn bij Juffr. Heggel man op school geweest. Vrijdag had de school reeds feest gevierd met declamaties en tooneelstukjes van de leerlingen. De Hoogeerw. Deken Reynen sprak namens het bestuur van de Willibrordusstichting. Hij wees er vooral op, dat Juffr. Heggelman haar onderwijsloopbaan begon in een tijd, dat het nog een beroep was, dat door de slechte salarieering bij het Bijzonder Onderwijs weinig aan trekkelijks had. Het zou toen nog jaren duren alvorens de gelijkstel - lingsstrijd geëindigd was. Niettemin deed mej. Heggelman haar werk voortreffelijk, niet alleen op school, maar ook daarbuiten zette zij haar krachten in voor de schoolvrije jeugd, door in de patronaatsclubs naai- en opvoedkundige lessen aan meisjes te geven. De Inspecteur van het L. O. dis trict Rotterdam, de heer Bijpost, vond het prettig de jubilaresse te kunnen feliciteeren, omdat hij bij zjjn komst in Rotterdam, vijf jaar geleden, de rapporten ter gelegen heid van haar 35-jarig jubileum be- studeerend, tot de conclusie kwam, dat de onderwijshernieuwing, waar over men nu de mond zoo vol heeft, in haar klas al volop werd door gevoerd. Dat was toch wel een bij zonder compliment voor een gouden onderwijzeres. Bij de feestelijk heden op Vrijdag waren ook de Pastoor van de Havenkerk, Pastoor L. D. Oorsprong en de Bisschoppe lijk Insp. bij het Onderwijs, Rector C, Campfens, aanwezig. GYMNASTIEKDEMONSTRATIE Het ligt in de bedoeling van do R.K. Gymnastiekvereeniging „Ex celsior", om op Zondag 28 Juli in Schiedam groote gymnastiekdemon- straties te organiseeren op het ter rein van de voetbalclub S.V.V. Deze demonstraties zullen een inter- plaatselyk karakter hebben, terv/QI net bestuur bijzondere attracties „in gevorderden staat van voor bereiding" heeft. Gezien de uit voeringen, die deze vereeniging m het verleden verzorgde, mogen w\f verwachten, dat het geheel ook op 28 Juli zal klinken als een klokken spel. DIEFSTALLEN Van een tuintje van P. d, V. aan. de Morsestraat alhier, werd een partij rijshout en hekwerk ont vreemd. Door K. H. C. te R. werd na mens de P.T.T. alhier, aangifte ge daan van diefstal van een telefoon toestel en een programmakiezer uit een leegstaande woning aan de Stad houderslaan alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3