SERRARENS over de EENHEIDSVAKBEWEGING E. V. C. dagvaardt BEVIN kapittelt MOLOTOF Gongslagen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DIK TER BUIK wordt gekookt WOENSDAG 5 JUNI 1946 68ste JAARGANG No. 20028 Congres van het Intern. Christ. Vakverbond Minister en Staat SJAHRIR's EISCHEN EEN TOTALE VREDE IS NOODZAKELIJK ITALIË REPUBLIEK? „DE MAN, DIE HITLERS PLANNEN TORPE DEERDE Jodl over het geval Oostenrijk SALAZAR ERNSTIG ZIEK DE ATOOMBOMPROEF IN DEN PACIFIC R'dam Giro 9006 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.v. Uifcg. V.d. Maas bode-stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Abonnementspi f3.25 p. kwart f 1.10 p.maand 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 66804 AdJverten.tiën 15 ets p. mm. Het congres van het Intern. Christ. Vakverbond is gisteren te Amsterdam geopend door den voorzitter Henri Pauwels (Belg) die er op wees dat dit congres een nieuw begin beteekent op een nieuw geformuleerd plan. Hij bracht hulde aan den heer P. J. S. Serrarens, secretaris, die de stuk. ken van het verbond in Zwitser land in veiligheid had gebracht, en begroette de afgevaardigden van het Intern Arbeidsbureau en van de Poolsohe Christ, vakbewe ging Vervolgens bood de heer Serra rens het congres het „Verslag van den secretaris over 25 jaar I.C.B." aan dat een boekwerkje vormt van' 72 pagina's. Hij hield daarbij een rede waarin hij een korten blik wierp op den weg. dien het Verbond heeft afgelegd van het eene congres naar het andere. Sprekend over den bezettings tijd zeide Serrarens: „Het is de eer der christ vakbeweging, dat in alle landen'haar leiders zich door hun beginselen hebben laten lei den Die leiders stonden niet al leen. Die der kath. arbeiders m Nederland wisten zich krachtig gesteund door het Episcopaat, waarvan de heldhaftige tegen stand, buiten de landsgrenzen be kend en boven onzen lof verheven is. Tijdens de bezetting was zoo wel in Frankrijk, in België als in Nederland tusschen leiders van soc. en Christel. yakbe we gingen onder gronds overleg geweest, om na. den oor log in een geest van weder zij dsch begrip sa men te werken. Maar na ie bevrij ding bleken de geschillen zich dade lijk te doen gelden, zoowel op 't ge bied v. d. vakbeweging, als op dat van de politiek Spr. vervolgde: „Socialisten en communisten zijn verslingerd op eenheids-vakbewe ging, hoewel de socialisten met alle kracht eenheid in de politiek met de communisten afwijzen. In Nederland, waar het soc. vakver bond het N V.V., in de stichting van den arbeid blijvend samen werkt met de beide christ, vak verbonden, waarmee zij het geheel eens is om de methoden van de communistische eenheidsvakcen trale te veroordeelen, noodigt dat zelfde soc. vakverbond het com munistische verbond uit tot een fusie. Het is dus bereid en bloc dezelfde menschen als lid te aan vaarden, die op dat oogenblik be wijzen. dat zij geen bewustzijn van verantwoordelijkheid hebben en het heil van hun land opoffe ren aan hun radicalisme Spr. be sloot zijn rede: „De antithese gaat niet tusschen het kapitalisme en het communisme als economische Stelsels. Neen, het gaat tusschen de beschaving van het avondland, waarvan de werkelijke waarden de christ. grondslagen zijn, en de vioedgou van een materialistisch anti-christelijk marxisme, dat ons uit t Oosten bedreigt Wij S dat deze tegenstel ling een oplossing moet vinden door een derden wereldoorlog- Oorlogen genezen niet en bekee- ren niet. Wat onze wereld noodig heeft, is een terugkeer naar het Kruis" het middelpunt en de navel der aarde, het centrum van de menschheid dat alles samenhoudt. In den middag van den eersten congresdag werden de diverse commissievergaderingen gehouden. Hedenmiddag zou het congres in een jubileumbijeenkomst het ^ve ren bestaansfeest van het I CV. vieren en den secretaris-jubilaris, P S J. Serrarens, huldigen. 3>e E.V.C. meldt: Artikel 6 der Arbeidsbemiddelingswet verbiedt den openbaren organen van arbeidsbemid deling by werkstakingen bemidde ling te verleenen by bet plaatsen van werkzoekenden in een bedryi, waar staking of uitsluiting heerscht. De minister van Sociale Zaken, mi nister Drees, heeft echter aanwij zingen gegeven, dat de gewestelijke arbeidsbureaux alsook de gemeen telijke bureaux voor sociale zaken alle bij hen ingeschreven haven arbeiders moeten doorgeven aan de bij de staking betrokken bedrijven. Arbeiders, die weigeren aan een op roep van dit bedrijf gevolg te ge ven, worden van de steunregeling en overbruggingsuitkeering uitge sloten. In die soorten arbeidsbemiddeling waaraan bovendien dwang is ver bonden, ziet de E.V.C. een schen ding van genoemd art. 6 Arbeids bemiddelingswet en ze heeft des wege den Staat der Nederlanden en den minister van Sociale Zaken wegens een onrechtmatige over heidsdaad in kort geding gedag vaard. Terwijl millioenen dreigen te verhongeren en te verkommeren, toch staking, terwijl het thans weer zoo gemakkelijk gehanteerde stakings recht bovendien onze haven kapot maaktEen frappante tegenstelling met het gehoopte platleggen is bovenstaande opname m een der Rotterdamsche havens van de 10.000 tonne- „Townhill", waaruit weer op ouderwetsche wijze verscheidene elevators gelijk de tarwe lichters overbrengen. Er moet worden gelost, welnu het gebeurt. P. J. S. SERRARENS Sjahir is gisteren per vliegtuig uit Djokjakarta te Batavia terug gekeerd met het ontwerp der Indo nesische verklaring, die antwoordt op de jongste Nederlandsche voor stellen. De Indonesiërs zullen het aanbod van Nederland tot een erkenning de facto van het repu- blikeinsche bewind op Java verwer pen en zullen in een tegenvoorstel de volledige souvereiniteit over Java, Sumatra, Bali en Zuid-Celebes eischen, terwijl een internationaal gecontroleerd plebisciet het lot van de andere Nederlandsch-Indische gebiedsdeelen zal moeten bepalen. Het Indonesische tegenvoorstel zal dus een herhaling zijn van de eischen, die de republiek stelde aan Van Mook, toen deze in April naar Nederland vertrok. Het was toen bekend, dat de Indonesiërs bereid waren over de souvereiniteit van Bali en Zuid-Celebes te praten en men gelooft, dat die bereidheid nog bestaat. Maar volgens Sjahrir vormt de volledige erkenning van het Indonesische gezag over Java en Sumatra een absolute minimum- eisch. (TJo. Press.) Repatrianten Op onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. Kota Inten, dat 6 Juni met 10G7 passa giers uit Batavia in Amsterdam wordt verwacht. TOILETZEEP op den ZEEPBON Op de toewijzingen voor huishoud zeep zullen in den vervolge per rantsoen 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep verkrijgbaar zijn. Bi) de opening van de twee- daagsche debatten in het Engel- sche lagerhuis, betreffende de bui-tenlandsclie politiek van Groot-Briltannië, verklaarde Bevin, dat niet slechts in een bepaald gebied, maar in de ge- heele wereld moeilijkheden wachten op een oplossing. Hij was het nog altijd eens met Litwinofs uitspraak, dat de vrede ondeelbaar is. „Als we geen totalen oorlog wenschen, moeten we voor een totalen vrede zorgen". Echter alleen met de medewerking van de sowjet-unie kan er in Europa van een duurzamen vrede sprake zijn. Spreker kwam in verzet tegen de opvatting der sowjets, die hier- op neerkomt, dat ailleen het sowjetstelsel democratisch is en alle overige systemen openlijk of bedekt fascistisch zijn. Deze op vatting achtte Bevin zelfs een der grootste hindernissen voor den vrede. Aangaande het Italiaan sch Joego-Slavische grensprobleem merkte hij op, dat heit sowjetvoor- stel zou be' eekenon: alle Slovenen uit Italië, maar meer dan 500.000 Italianen in Joego-SIavië. „In kan er niet toe komen Triest af te staan aan Joego-SIavië. Triest moet een internationale hiaven worden en niet een internationale pion op het politieke schaakspel" Bevin wenschte, dat de sowjet- unie bereid zou zijn, bet Oosten- rijksche probleem tegelijk met bet ïtaliaansche en dat van het Do- naubekken te behandelen. Enge' land had getracht handelsovereen komsten te sluiten met Roemenië, Hongarije en andere landen, maar wias overal op moeilijkheden ge stuit. Engeland wil de betrekkin gen tusschen deze landen en de sowjet-unie niet in den weg staan, maar het wenscht voor zichzelf de oude relaties te herstellen, zoo- ais deze altijd geweest zijn". Engeland kan ook niet goed keuren, dat de sowjet-zöne in Duitschland gesloten blijft, ter wijl de Britsche zóne openstaat voor inspectie. Het is Engeland ook niet mogelijk 80.000.000 pond per jaar te blijven uittrekken, om de Duitschers te steunen. Bezwaren tegen het afstaan van heit Saar-gebied aan Frankrijk heeft Bevin niet, maar hij wil, alvorens een eindoordeel uit te spreken, het Duitsche probleem toch als geheel behandeld zien. Over het Ruhrgebied zelde Bevin dat dit een groot oorlogspotentieel bevatte, doch evenzeer een groot vredes-potentieel en mogelijkheden tot verbooging van den levensstan daard van geheel Europa. Terwijl men nog niet tot uiteindelijke beslis singen over de toekomst van het Ruhrgebied was gekomen, zouden de voorloopige voorstellen op objec tieve wijze met Frankrijk, N eUer- 1 a n d, Luxemburg en België In eerste instantie besproken kunnen worden. Naar zijn meenlng zou de oprichting van een aparte provincie onder internationale contröle, welke uiteindelijk in een federaal Duitsch land, indien dit tot stand zou ko men zou kunnen worden ingepast, eenbeteren waarborg bieden dan een politieke afscheiding van het Ruhrgebied van Duitschland. Spreker was zich ten volle bewust van alle gevaren van pen gecentraliseerd Duitschland. Naar de Agence France Press uit Rome meldt, is officieus medegedeeld, dat, ofschoon niet alle uitslagen van het referendum bekend zijn, een republikeinsche overwinning verzekerd is. PIONIER OF SPEELBAL Sinds enkele dagen zijn koffie- en theepotten vrij. Derhalve zijn ze niet meer te krijgen. Dit voorbeeld is met vele te vermeerderen. Daar voor behoeft ge slechts een kwar. tier twee vrouwen In haar gesprek over huishoudelijke aangelegenhe den te volgen. Zij vooral zjjn de speelbal van de ongunst der tijden. Tijden, die kopzorg brengen met moeilijke uren en veer zenuwachtig heid. Mannen achter de coulissen spelen hun harde spel. Een man was naar vijf verkie zingsvergaderingen geweest, want hij wenschte degelijk te stemmen. Na die vijf bijeenkomsten -wist hll hee. lemaal niet meer, op wien hy zijn stem zou uitbrengen. Alle spreker» hadden volgens hem gelijk. Ook de ze man was speelbal. Doch, terwijl de vrouwen ala speelbal worden heen en weer ge slingerd, tengevolge van oorlogsge volgen of winstmakers, is de man de dupe van zijn eigen onwetend heid en beginselloosheid. Op weg naar een maatschappij van scherpe contouren, met vlak ervoor of vlak er tegen, hebben wij, zoowel de ouderen als de jongere:^, een groote taak en zware verant woordelijkheid. We moeten terdege hoofd, en bijzaken uit elkaar gaan houden; mannen en vrouwen wor den van een sterk en bewust ge loof, elkander ten voorbeeld, man nen en vrouwen als lichtende 'fak kels op den levensweg van anderen. Geloof en wetenschap zijn noodig als brood, met dansen en flirten bou wen we geen nieuwe gemeenschap. Braaf stemmen o-p de K. V. P. beteekent winst voor de Volkspartij, doch dat meewerken aan een hoog stemmencijfer ten gunste van veel zetels en uitvoering van program mapunten, moet geschieden op da basis van begrepen beginselen, van graag aanvaarde offervaardigheid, van mogelijk met moeite verworven kennis. We moeten komen tot een gesloten formatie van pioniers. Pionier worden kan men zeer moeilijk op eigen gelegenheid. Dat eischt scholing voor de meeste ern stig willenden ln groepsverband. Scholing voorts op verschillend ter rein. Pionier zijn, het offensief aandur. ven, is niet zoo eenvoudig. Er la toch moed genoeg? Moed voor een cursus moed voor wat boeken, moed voor bijeenkomsten. Daarna niet op zij gaan voor geschreeuw, aanvallen pareeren en zoo noodig tot den aan val overgaan. De tijd eischt een offensieven geest in de gelederen. We zijn lang genoeg in een hoek gedrukt, tot schande en schade. Geef u op als pionier, neem an deren mee en blijf geen speelbal, HENK VAN DER MAZE. Met verontwaardiging wees gene raal Jodl voor de vierschaar te Neu renberg gisteren de beschuldiging af, als zou op zijn bevel de lynch- justltie zijn toegepast op vijandelijke piloten, die op Duitsch gebied ge vangen genomen werden. „Integen deel", riep hij uit, ik ben de man, die deze plannen van Goebbels en Hitier heb getorpedeerd." En hij bracht de getuigenverklaring van vlieger Koller ter sprake, welke zich in zijn documenten-verzameling be vindt. Deze Koller geeft een schil dering van hetgeen zich rond deze lynch-kwestie in Hitiers bunker heeft afgespeeld en stelt Jodl, Kei tel, Kaltenbrunner en Goering voor als mannen, die zich met kracht tegen uitvoering van Hitlers plan hebben verzet. Goering had zelfs gereageerd met een: ,,ls hij nu hee- iemaal gek geworden?" Jodl sprak vervolgens over het ge- val-Oostenrijk en het conflict met Tsjecho-Slowakije. Eerstgenoemde kwestie was voor hem niet meer geweest dan een korte „familie twist", die eindigde ln een „bloe mencorso". Den chauffeurs van de binnenruk- gy ,je proeven, die vanwege dal kende troepen moest bevel gegeven I Amerikaansche regeering tn Juli en Reuter seint uit Lissabon: Wel ingelichte kringen bevestigen de ge ruchten, dat dr. Antonio de Oliviera Salazar, Portugals premier en mi nister van buitenlandsche zaken, ernstig ziek is. Salazar is 57 jaar oud. worden, „om brillen op te zetten' teneinde geen toegeworpen bloemen in de oogen krijgen." 80. Even later werd Dik ios ge maakt door eenige Hoog-Prutkies en door middel van schoppen en duwen weggeleid. Hij begreep er niets van, wat zouden ze nu weer ■net hen, gaan uitvoeren? Hij besloot Sich maar niet te verzetten, want tegen die overmacht van al die ^wassen?6* Was h« toch ni<* °P" De professor werd ook opgehaald, die zich nog even verzette, doch alras gaf hy het ook op en liet zich gewillig meevoeren. Even ver der stonden twee groote potten, waar onkieen de roode vlammenton gen lekten. Bepaald een prettig aanzicht was dat niet voor onze twee vrienden. Het zou my trouwens ook niet lijken, hoor. Ik geloof, dat het beslist onprettig is om gekookt te. worden in gloeiende olie. Dik liet ook koortsachtig zjjn gedachten gaan, of er geen mogelijkheid tot ontsnappen was, maar hoe hij ook dacht, hij kon niets vinden. De eenige manier was, afwachten tot Chogum iets zou ondernemen. PRINS EN PRINSES NAAR DE VICTORY PARADE Naar wij vernemen, zullen H. K. H. Prinses Juliana en Prin3 Bern- hard zich Vrijdag in den namiddag per vliegtuig naar Londen begeven in verband met de Victory Parade aldaar op Zaterdag a.s. Augustus in den Pacific worden ge houden ter bestudeering van de uit werking der atoombom, zullen op; uitnoodiging van de Amerikaanscha regeering twee door de Neder landsche regeering aangewezen waarnemers aanwezig zijn: kapitein ter zee G. B. Salm, hoofd van den marine-voorlichtingsdienst van het departement van marine, en de res. majoor der artillerie, dp. H. Brai ning, van het departement voor algemeene oorlogvoering van het koninkrijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1