R I DE STUKKEN OP HET BORD De groote nabuur Rusland Opvangen bevolkingsaanwas ADIO programma IHEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 5 JUNI 194# PAGINA EEN ROOMSCH-ROODE OPENING SPORTVARIA MEER INDUSTRIE ERVARINGEN IN TSJ ECHO -SLOW AKIJE Overzicht Tweede Kamer Deftig in het zwart is de Kamer yandaag. En vol. Vooral by de ge combineerde vergadering met den SJenaat, waarin minister Beel, daar- jtoe gemachtigd door Hare Majesteit fle Koningin, de zitting zal openen. ■De hoogbejaarde voorzittei^van de ÏSerste Kamer, baron De Vos van JBteenwyk, heeft plaats genomen in iflen stoel van mr. Van Schalk en ©veral rondom hem en voor het bureau van den president staan de leden der beide Kamers in groepen toyeen gelijk gezegd, de meesten In het zwart elkander begroetend ©f met elkaar kennis makend en [wachtend op de komst van den mi nister, die, omringd van veel militair motorgeraas, uit het paleis in aan tocht is. Een en al geroezemoes, totdat op een gegeven oogenblik tiet klapdeurtje ter rechterzijde ppenslaat en de leden der commis sie van ontvangst, de een na den ander, waardiglijk naar binnen Schrijden, gevolgd door den minister. De voorzitter rijst op en hetzelfde floen de griffiers en de leden en het wordt stil. Staande midden achter de ministerstafel, maakt de heer Beel de drie voorgeschreven gere serveerde buigingen een naar den ^voorzitter, een naar de linker en een naar de rechter zijde om daarna met een, slechts enkele zin nen kort, even vormelijk speechje, In naam der Koningin, de zitting te npenen. Wederom de drie buigingen, wederom zes zwarte heeren in gan- aenmarsch do<gr het klapdeurtje. Een uur later. Voorzitter Van Schoik heeft zich In dat uur tyd naar het paleis be- jgeven. Hare Majesteit heeft hem de {voorgeschreven eeden afgenomen. (De Tweede Kamer heeft een com- pnissie benoemd tot het onderzoek jfler geloofsbrievendeze commissie heeft zich van de haar opgedragen rtaak gekweten en bij monde van fliaren voorzitter, den heer Tilanus, (fle Kamer verslag uitgebracht van haar bevindingen. De meeste boter briefjes bleken in orde. De heeren konden worden beëedigd. Onder eenige hilariteit stelt de voorzitter ivoor den heer Van Schaik toe te laten als lid der Kamer. Volgt de voorlezing van den Zuiveringseed. Alle leden staan recht op in hun bankjes. Een oude Iersche staatsman heeft in ztfn mémoires het Engel- sche lagerhuis op den eersten zit tingsdag na een verkiezing eens vergeleken met een op het bord gezet maagdelyk schaakspel, waar van ieder oogenblik de eerste pion kan worden verschoven. Inder daad: BU deze algemeene eedsaf- legging lijkt de Kamer zoo'n schaakspel. Strak in het gelid staan de pionnen en de zware stukken ter rechter en ter linker zyde tegenover elkaar. Wachtend op den eersten zet Merkwaardig deze algemeene be lediging: de overgroote meerderheid legt inderdaad den eed af. Tegen over twintig man, die de belofte kiezen, staan er zeventig, die de beide vingers omhoog steken en God tot getuige roepen voor de waarheid van hun woord. Geloovigen. De tien communisten bepalen zich uiteraard tot de belofte. De vertegenwoordi gers van de Party van den Arbeid, voor zoover zy uit de sociaal-demo cratie voortkwamen, groot endeels cok. Doch ook onder hen zyn er, die DE PRIJZEN DER DAMES HOEDEN Naar men ons van bevoegde zyde meedeelt, zullen met ingang van 15 Juni alle door hoedenfabrikanten vervaardigde dameshoeden in den bol of in den rand een stempel «dragen met de nummers 1 t/m 6. De hoogste pryzen, welke aan het pu bliek in rekening mogen worden gebracht, zyn voor wolvilthoeden, welke gestempeld zyn met de num mers 1, 2 en 3, resp. 12.87, 17.79 en 21.76. haarvilthoeden zyn ge-' stempeld met de nummers 4, 5 en 6; hiervan zyn de hoogst toelaat bare verbruiksterspryzen resp. 24.38, 31.39 en 41.85. "Voor het vervormen, inclusief opmaken, van dameshoeden mag aan de verbruik- sters niet meer dan 7.75 in reke ning worden gebracht. Van de klein handelaren wordt verwacht, dat zy op 15 Juni geen ongestempelde fabriekshoeden meer in voorraad sullen hebben. autobevrachtingsdienst OPGEHEVEN. 1 Met ingang van 1 Juni is de auto bevrachtingsdienst opgeheven. Aan alle rijvergunningen voor be roeps- en eigen vervoer wordt de Voorwaarde verbonden dat de ver gunninghouder verplicht is, weke- ïyks een opgave te verstrekken van gegevens betreffende het gebruik van en het verrichte vervoer met het motorrytuig, zooals deze ge vraagd worden op formulieren^ welke door den ryks (hoofd-) inspec teur van het verkeer daartoe op aanvraag worden verstrekt. den eed afleggen. Van der Goes van Naters en Vorrink o.a. Inderdaad de eerste pion is op het schaakbord gezet. Aanstonds na 4e beëediging heeft de Kamer de voordracht voor het presidJ'im op gemaakt. Natuurlijk Van Schaik één (91 stemmen).. Maar twee? Tot nu toe was het gewoonte een man uit de christe lijke partyen een A.R. op de tweede plaats te zetten. Smeenk, de goede, ietwat plechtige, gryze Patrimonium-leider, viel meestal de eer van het tweede voorzitter schap te beurt. Zal hy het wéér halen? Neen! Met een stemmen- tal, dat duidelyk op een herkomst uit eigen partij én de katholieken wyst, komt Joekes als tweede uit de bus. (Joekes 61, Smeenk 28 stemmen)De Kamer heeft de eerste pion gezetEen Roomsch- Roode opening? Minister Beel, zoo plechtig inge haald en uitgeleide gedaan in de Vereenigde Vergadering en even later, teruggekeerd van het paleis, als kamerlid tusschen zijn collega's staande, zal straks moeten onder vinden of deze opening aan de an dere zyde wordt aanvaard. Het spel is begonnen. Intern, schaaktournooi te Zaandam De uitslagen van de tweede ronde zynSzaboEuwe afgebroken, SoultanbeoeffMuring 01, Chris- toffelThomas 10, WoodZnosko Borovsky 10, KramerEkstroem 01, StolzList 10. Internationale reservegroep A O'HanlonSchoonhoven Meyerv. d. Bergh 01, BeenW. Schelfhout 10, Van Oosterwyk Bruinvan Steenis 10, Smakv. Schelting 01, HenneberkeVin ken De Engelschen in de F.I.F-A. De Engelsche voetbalbond heeft, na overleg met de bonden der ko loniën en dominions, besloten, toe te treden tot de F.I.F.A. Waterpolocompetitie K.N.Z.B. Voor de zomercompetitie van den K.N.Z.B. zijn in de hoofdklas de navolgende zeventallen ingedeeld S.V.H. (Hillegersberg), R.Z.C. (Rot terdam), H.P.C. (Heemstede), H.Z. P.C. (Den Haag), TJ.Z.C. (Utrecht), Y. (Amsterdam) en Zian (Den Haag). Er zal een heele com petitie worden gespeeld. Het Hongaarsche Nieuwsagent schap M.T.'I. meldt, dat alle onder- wyzers in Boedapest in staking zyn gegaan, zy verlangen hooger salaris. A.R.K.A. WENSCHT EEN „STICHTING VAN OVERHEIDSPERSONEEL" De tweede dag van het A.R.K.A.- congres te Utrecht, begon met een plechtige H. Mis in de kathedraal, opgedragen door den geestelijk-ad viseur, Dir. J. Kraakman, ter ge legenheid van het 25_jarig bestaan. Nadat het bestuursvoorstel inzake de interne reorganisatie, was goed gekeurd, werd de externe reorgani_ tie besproken, waarbij het bestuur voorstelde te komen tot een zoo nauw mogelyke samenwerking op federatieve basis van de kath. or ganisaties van personen, in dienst van de overheid. Verder wenschte het te streven naar de tot standko- ming van een Stichting van Over. heidspersoneel" (landelijke Unie van Overheidspersoneel), welke behoort te zijn opgebouwd uit de thans be staande centrales van overheidsper. soneel, met dien verstande, dat de ze centrales, zoo mogelyk dienen te worden uitgebreid met andere orga nisaties van overheidspersoneel, o.m. de onderwijzers-organisaties. Het bestuur was tegen aansluiting bij de katholieke arbeidersbeweging, ge zien het in wezen enorme verschil tusschen een ambtenaar', als dienaar van de overheid, en de overige werknemers. Verschillende afdee. lingen waren het met dit standpunt niet eens. De voorzitter betoogde, dat aan sluiting bij de katholieke arbeiders beweging voor A. R. K. A. geen gunstige gevolgen zou hebben. Vele leden hooren daar principieel het is geen kwestie van standsverschil niet bij thuis. Op verzoek van het Episcopaat, dat in 1933 tegen aan. sluiting bij het R. K. Werklieden verbond was, wordt thans te dezer zake overleg gepleegd met den R. K. Bond van Overheidspersoneel ,,St. Paulus", waarvoor een commissie onder leiding van een neutralen voorzitter, mr. Overmars. is be. noerad en waarm 3 leden van A. R. K. A. en 3 leden van ,,St. Paulus" zitting hebben. Tenslotte werd het bestuursvoor stel om zich niet by de Kath. ar beidersbeweging aan te sluiten en te komen tot een „Stichting van Overheidspersoneel", met 189 tegen 12 stemmen aangenomen. Dit voor. stel hield ook in, dat de A. R. K. A. zich niet als geheel by eenige standsorganisatie aansluit. De heer B. J. M. van Elk wefd als algemeen voorzitter herkozen. PRINSES JULIANA NAAR BRABANT Prinses Juliana, die Donderdag 6 Juni een bezoek brengt aan Noord Brabant, wordt omstreeks 10 uur in 's-Hertogenbosch verwacht. Hier na zal zy o.m. een bezoek brengen aan het blindeninstituut te Grave, het oorlogmuseum in Overloon, het doofstommeninstituut in St. Mi- chelsgestel en het H.A.R.K.-maga- zyn in Den Bosch. EENIGE MOGELIJKHEID Op een persconferentie te Am sterdam heeft de heer E. D. M. Koning, directeur van de afd. Handels, en Industrieel van het ministerie van Handel en Nijver heid zijn inzichten medegedeeld omtrent de industrialisatie van Nederland. Uit een statistiek putte spr. merkwaardige cijfers omtrent de bevolkingsontwikkeling van Europa, dat naar verwacht wordt in 1970 met 100 millioen inwoners zal zijn toegenomen, waarvan Rus land alieen al 83 millioen voor zijn rekening zal nemen. Volgens deze statistiek zal Engeland van 50 mil lioen inwoners in 1940 tot 46.8 mil lioen in 1970 dalen. Midden- en West-Europa van 163 millioen tot 159 millioen, Noord-Europa van 20 millioen tot 19.5 millioen, terwijl daarentegen in dienzelfden tijd Z.-Europa zal stijgen van 77.5 mil lioen tot 86.5 millioen en O.-Europa (zonder Rusland) van 87.7 millioen tot 105 millioen. In W.-Europa neemt Nederland een uitzonderlijke plaats in omdat ln tegenstelling met de andere landen, hier een stijging van het bevolkingsaantal wordt verwacht en wel tot tien millioen in 1965. waarna de bevolking vrijwel sta biel zal blijven tot 1970. Deze be volkingsaanwas is, evenals die in Rusland, waar men consequenties al zeer nauwgezet heeft getrokken, slechts op te vangen door grootere industrialisatie, want de land- en tuinbouw en de veeteelt zijn aan hun maximum toe en zelfs al ach teruitgegaan in hun opnemingsver mogen van werkkrachten (van 22.9 pet. in 1930 tot 19-3 pet. in 1938). De handel kan ook niet meer opnemen, zelfs zullen talrijke im porteurs nog jaren zonder werk blijven. Reeds voor den oorlog PROF. MR. C. P. M. ROMME Naar de „Volkskr." verneemt, heeft prof. mr. C. P. M. Romme overeenkomstig het vroeger door hem kenbaar gemaakt voornemen, den minister van Soc. Zaken ver zocht om ontheffing van het ambt van lid en voorzitter van het col lege van Rijksbemiddelaars, zulk ln verband met zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer en den omvang van zijn overige werkzaamheden. Tevens nam hl] ontslag als lid en vice-voorzitter van het bestuur der K.V.P., welks vergaderingen hij voortaan als voorzitter der Tweede Kamerfractie zal bijwonen. MGR. G. C. HARTMANN Z. H. de Paus heeft den hoog- eerw. heer G. C. Hartmann, presi dent van het groot seminarie Rij zenburg benoemd tot geheim kamer heer. NAZI-TERREUR WAS MEER DAN BEESTACHTIG door Dr. H. VAN ROOT O.F.M. Van 4 tot 13 Mei bracht lk een bezoek aan Tsjeoho-Slowaküe ln verband met het internationaal congres van het "Verzet te Traag. Men voelt het als een tweede be vrijding, voor het eerst na zoo veel jaar weer vrij te kunnen ademen en exploreeren op vreem den bodem. De Indrukken, die lk er opdeed over de huidige situatie, zijn wel Interessant o.a. ter be lichting van de verkiezingen voor de nieuwe volksvertegenwoordi ging. Allereerst de belangrijke vraag, hoe staat het met de gevoelens der Tsjechen t.a.v. de hen omringende volken? Welke houding nemen zij aan tegenover Oost en West, waar tusschen zij de verbindingsschakel vormen? Het is overbodig te zeggen, dat alles wat maar naar Duitsch riekt verafschuwd wordt. De nazi-terreur was hier ook meer dan beestachtig Generaties lang zal hij in bittere herinnering blijven, gesymboliseerd in „het Tsjechische Putten", het als tol voor den aanslag op Heydrich uitgemoorde, totaal plat gebrande en door een bombardement omge ploegde „Lidice" in de buurt van Kladno. Op 11 Mei bracht lk een bezoek aan de plek, waar eens dit vreedzaam boerendorpje als een vo gelnestje tusschen de bergen ver scholen lag. Ér is geen steen meer van te vinden. Zelfs de wegen en de bedding van een beekje zjjn ver legd om elk spoor uit te wisschen. De Oostenrijkers schijnen zich ook hier wat fatsoenlijker te hebben ge dragen, maar het blijven de oude erfvijanden. Ook voor de Polen heeft men maar nauwelijks een goed woord over. Men verwijt hun Duit- sche Interventie aanvaard te hebben om Tsjechisch grondgebied in te palmen. Dezelfde gevoelens worden gekoesterd tegenover Roemenen en Hongaren, welke laatste, ook afge zien van hun collaboratie met de nazi's, de Tsjechen toch al niet lig gen wegens hun afwijkend volks karakter, op grond waarvan ze ge doodverfd worden als „Tartaren". Toch hebben de Tsjechen geen an nexatie-aspiraties. Als ze maar te rugkrijgen wat ze hadden, zijn ze al volop tevreden en willen ze de Internationale verhoudingen niet verder vertroebelen Als buitenlander zou men licht geneigd zijn toe te geven aan de op vatting, dat het gebiedsdeel Slowa- wije, dat als vazalstaat een min of meer precaire rol speelde in dezen wereldoorlog en in de Duitsche pro paganda steeds als bondgenoot is afgeschilderd, door de Tsjechen als een lastig appendix b« wijze van generaliteitsland" op den koop toe genomen wordt, omdat men er nu eenmaal mee moet huizen. Deze voorstelling klopt evenwel niet met de feiten. De Tsjechen leven met de Slowaken in een zeer goede ver standhouding op voet van volkomen gelijkberechtigde landgenooten. De collaboratie met Duitschland staat op rekening van een kliekje verra ders, dat achter slot en grendel zit. De Slowaaksche bevolking als ge heel nam intens en actief deel aan het verzet en moest daarvoor even eens zware offers brengen. Van eenige tegenstelling in dit opzicht willen de Tsjechen volstrekt niet hooren. Veel sympathie genieten ook de Joego-Slaven, die ln de worsteling tegen het nazidom ongeveer een ge lijk lot gedeeld hebben en ook thans nog in vele opzichten met sterk ver wante problemen zitten. Met veel belangstelling en met een zekere spanning wordt de ontwikkeling der verhoudingen in dit land gadege slagen. Om de relatie met den grooten na- b-iur Rusland wat ons natuurlijk het meest interesseert goed te begrijpen, moeten we, naar mijn gevoelen, onderscheid maken tus schen het nationalistische of Rus sische, en het politieke of commu nistïsche aspect. v Voor het Russische volk als zoo danig heeft men ongetwijfeld een warm hart. Hoe kon het ander3? Daar is vooreerst de Slavische ver wantschap, die het tot broedervolk maakt. Deze ethnologische band uit zich ook in het huidige stadium nog in allerlei maatschappelijke en cul- tureele symptomen; zelfs in de taal bestaat nog een groote gelijkenis. De doorsnee-Tsjech verstaat Rus sisch, als het niet te vlug gesproken wordt, zelfs al heeft hq er nooit een letter' van geleerd. Het is slechts het accentverschil, dat hier vooral moeilijkheden baart. Daar komt nog bij, dat het ten slotte de Russen zijn geweest, die in het grootste deel van dit land als bevrijders zijn begroet en toege juicht. Men moet niet vergeten, dat dit een factor is, die speciaal het gewone volk aanspreekt. Trouwens zou het bij ons anders geweest zijn als wij i.p.v. door Amerikanen of Éngelschen door de Russen bevrijd waren? Ook afgezien van politieke en economische banden is dit Slavische land door zijn geographische ligging zeker na de ontreddering van dezen oorlog, natuurlijkerwijze reeds op Rusland georienteerd. De Tsjech! sche staat beschikt niet over ko o niën en havens, en moet het voor een groot- deel hebben van den ex port van zijn industrieele producten. Van Duitschland in het Noorden en Italië en den Balkan in het Zuiden behoeft het voorloopig geen groote verwachtingen te koesteren. En °°k in het Westen is de situatie niet zoo bijzonder aantrekkelijk als afzet gebied. Dit alles plaatst Tsjecho-Slowaktje als bemiddelaar tusschen de Ooster- sche en Westersche beschaving in een vrij lastig parket en een geens zins benijdenswaardige rol. Want ook de groote nabuur staat natuur lijk op het a priori alleszins redelijk standpunt: voor wat hoort wat! Wie zou daarom anders verwachten dan dat hij in ruil voor zijn mate- rieele hulp zijn politieke stelsel en cultureele instituten aanbiedtEn hier nu ligt de kern, waarom alle hedendaagsche problemen draaien, en tevenB de bron van alle momen- teele complicaties. Want de Tsje chlsche beschaving is een Wester sche, die zeker niet voor die der Russen behoeft onder te doen, en t.a.v. communistische experimenten staat zeker niet het geheele Tsjechi sche volk aanvaardend, zooals de verkiezingen hebben uitgewezen, heeft men daarom in Nederland getracht nieuwe iföustrieën te creëeren, m lukte dftt niet vol doende. Verlies van afzetgebieden Intusschen zijn in vele gebieden, waarheen W.-Europa, en ook Nederland, zijn industrieproducten zond, b.v. Zuid-Afrika, Z.-Amerika, Britsch-Indië, zei1 reeds vele fa brieken ontstaan, fabrieken die uiteraard zich eerst om de gewone dagelijksche dingen als voedsel, kleeding, schoeisel, enz. bekomme ren. Wil Nederland nu zijn indus trialisatie opvoeren, dan zal het zich op ander gebied moeten be geven, met name die producten moeten gaan fabriceeren, waar die landen no-g niet aan toe zijn, dus fabrikaten, waarbij het om grootere kennis en nauwkeurigheid gaat als precisie-machines, fijne werktui gen, optische en chemische produc. ten, enz. Wij hebben daarbij reke ning te houden met de Amerikaan- sche concurrentie, die zeer ratio neel werkt. Het reëele volksin komen bedraagt in Nederland 600 per hoofd, in Amerika 800, in Zwitserland 700 en in Canada ook 700, om enkele voorbeelden te geven. Dit beiteekent, dat ons volksinkomen zal moeten stijgen en dat is alleen mogelijk door een fijnere industrialisatie waarbij onze deviezennood komt, (voor den oorlog voerden we voor 1200 millioen in en voor 800 millioen uit, welk verschil door baten uit Indië, van onze scheepvaart en van beleggingen in het buitenland wer den opgevangen, welke thans ver vallen zijn). Dit maakt het nood zakelijk dat we tal van producten, tot dusver ingevoerd, zelf gaan maken, b.v. rijwielonderdeelen. Amerika toont echter, dat grootere economische gebieden noodig zijn om een nijverheid rendabel te ma ken Vandaar dan ook het econo misch accoord tusschen België en Nederland, die nu samen gaan overleggen, v^plke industrieën in beide landen mogen blijven of ge vestigd worden. Het afzetgebied voor zoo'n industrie zal dan België plus Nederland zijn. Hoe de industrie op hooger peil te brengen Om nu de industrie op weten- schappelijk en technisch hooger peil te brengen, achtte spr. noodig: 1. Opvoering van het technisch onderwijs op hoóger niveau. Van de 100.000 kinderen verlaten 19.000 de lagere school zonder diploma, 38.500 krijgen wel een diploma, maar geen verdere opleiding, 19.ÖOQ gaan naar de U.L.O.-school, 17.000 naar de ambachtschool, 5000 naar een middelbare school en slechts 142 worden ingenieur. Het aantal ambachtsschool-leerlingen en inge_ nieurs zal sterk moeten stijgen, evenals het peil van het technisch onderwijs. 2. Meer wetenschappelijk tech nisch onderzoek is noodzakelijk. In Rusland wordt 1 pet. van het volksinkomen bestemd aan derge lijk research-werk, in Amerika 0.3 pet. en in Engeland 0.1 pet. In Nederland is dat percentage nog veel geringer, al is het creatief vermogen van de Nederland sche ingenieurs in het algemeen grooter dan van de Amerikaansche 3. Ook is een grootere voorlich ting van het publiek noodzakelijk, Intusschen komen bij het depar tement van Handel en Nijverheid talrijke plannen van ondernemers binnen die nieuwe industrieën wil len vestigen. De beste cn meest betrouwbare worden thans daar van uitgezocht en op de mogelijk heid van uitvoering bekeken. Een sterkere industrialisatie van Neder land zal echter pas over vijf of tien jaren vruchten kunnen al- werpen zoodat men zeker niet de huidi i omstandigheden in aan merking moet nemen. Het gaat hier om toekomst-problemen van de eerste orde. DONDERDAG 6 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.38 Viool en piano. 11.00 V. d. vrouw. 11.10 Romancers 11.45 Ber. uit In dië. 12.00 Viool 'en piano. 12.35 Or gel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Sep tet 14.00 V. d. vrouw. 14.20 Kwar tet' 15 00 Caus. 15.20 Gevar. progr. 16.15 Over films. 17.00 Caus. 17.35 Ork. (18.00 Nieuws). 18.30 V. d. Ned, strijdkr. 19.05 Sportpr. 19.20 Gevar. progr. 19.45 R.V.D. antwoordt. 20.15 Concertgebouw. 22.30 Caus. 22.40 Piano. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.j 8.00 K.R.O. 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O, 14.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws en gram. 7 30 Morgengebed. 8.00 Nieuws en gram. 10.15 Morgenw. 10.45 Gram, 1100 V d. zieken. 11.45 Cello en piano. 12.15 Voordr. 12.30 Lichte muz. (13.00 Nieuws). 13.45 Catra. 14.00 Gram. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Strijkkwartet, zang en piano. 16.00 "Riihellezincr 16.45 Gram. 17.00 1 luit en 17.50 Over Indië. 18.00 Concert. 18.30 Chr. Nat. Vakverbond. 18.45 Concert. 19.00 Nieuws en caua. 19.30 Gram. 19.40 Caus. 20.05 Kon. Mil. Kapel. 21.00 Caus. 21-2° J"™" 22.00 Nieuws, 22.30 Zang. 23.50 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2