Hoe Engeland V-day vierde DE WERELDVREDE zou verzekerd zijn Seyss Inquart over zijn daden in Nederland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ONGSLAGENI DINSDAG 11 JDN! 1946 ë8ste JAARGANG No. 20032 ALS ALLE LANDEN ZOO VREDELIEVEND WAREN ALS SPANJE" MLLK SUIKER EN KOFFIE IN BELGIE DE KONING VAN SIAM f In zijn paleis dood gevonden Reuter seint uit New York d.d. 9 Juni: Volgens een telegram van .Associated Press" uit Bangjcok heeft men den jeugdigen koning van siam Zondag, even voor twaalf uur. (lood in 'zijn paleis gevonden. ho; "dmr?BrkxrHko,n'nkrfe s 9 m TARIEFVERLAGING BINNENVAART 0FF1C1EELE UITSLAG VAN ITALIE'S REFERENDUM WAAROM ZIJN POLITIEK MISLUKTE KRUISVERHOOR HET PRINSELIJK PAAR BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM DE OVERWINNINGS PARADE PINKSTERDRIELUIK PRODUCTIE PASKLARE HUIZEN R'dam Giro 9095 Directeur'. Joh. Kuijpers Hoofdreci.Mgr Dr J Witiox. Alg Redacteur: H. A. Paaüvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Abonnementspi f 3.25 p kwart f 1.10 p maand f 0.26 p week Tijd adres; Broersvest 8 A Tel G8804 AcTvertentiën 15 ets p. mm. 9? Vóór Donderdagavond de Veilig ■heidsraad bijeenkwam om te be raadslagen over de maatregelen, welke getroffen zouden moeten worden om den caudillo Franco van het Spaansche tooneel te doen verdwijnen, verwachtte men alge meen, dat de vergadering weer een roerig schouwspel van felle botsin gen tusschen de Angelsaksische landen en Rusland zou worden. De sub-commissie toen, welke rapport over het Spaansche probleem moest uitbrengen, had er zich toe be perkt een diplomatiek isolement van Spanje aan te raden, en dan nog op tamelijk langen termijn. Want eersi. de assemblée van de Vercenigde Naties, welke pas in September a.s. bijeenkomt, zou een bes ui; nemen. Men meende nu, dat Rusland een onmiddellijke en directe actie van dien raad 'e£en Fra co zou eischen met de tegen Engeland en Amerika volgehouden bewering, dat Spanje inderdaad ee.. actueele bedreiging van den vrede vormt De zaak is tegen de algiemeene verwachting de vrees van velen, de hoop wellicht, van anderen ir rustig en kalm verloopen. De Amt rikaansche 'en Britsche gedelegeer den deelden n.l. mede, dat hun regeeringen meer tijd wenschten om het rapport te bestiudeeren, waarop de zitting van den Veilig heidsraad tot den 11 den Juni werd verdaagd Het is niet zee<r duidelijk, waar om Washington en Lo-nden ddt uit stel hebben gevraagd. Hun stand punt in het besrokken vraagistuk to; dusverre zeer duidelijk ge weest. De leidende s-taatislieden van beide landen hebben herhaaldelijk onomwonden verklaard, dat zii bet regiem van Franco van harte ver afschuwen, maar zij kunnen niet inzien, hoe Ciet, zeker onder de huidige omstandigheden en ver houdingen in Europa en in de ««hecie woreid, don internationalen vrede zou Kuil n err blijft het ten slotte een zuiver Bin- nenlan-dsche aangelegenheid voor het Spaansche volk zelf, om, als het van een ander bewind iets beters verwacht, Franco te verdrij ven. Daarvan valt op het oogenblik echter weirjig te bespeuren, want de marionet-regeering van Giral, van welke niemand weet of zij veel aanhangers in Spanje heeft, kan wel pers-interviews verleenen en buitenlandsche hulp afsmeeken; maar krachtens eigen macht is zij tot niets in staat. Hoogstens kan Zii in Spanje wat onrust verwekken. 'Hst blijven dan ook bovenal wrack- en rancunegevoelens van het thans machtige communistische Rusland, welke de Spaansche kwes tie tot een bron van onrust in Europa maken; met daarnaast de imperialistische Middellandsche- zeestrevingen van Moskou, dat gaarne Gibraltar zou doen grenzen aan een land, dat geheel in com munistisch vaarwater tereent is gekomen. Op dit punt echter loopen de opvattingen van Oost- en West- Europa radicaal uiteen. Intusschen heeft de Spaansche regeering, in antwoord» op het rap- port van de subcommissie van den Veiligheidsraad, een nota gepubli ceerd, welke zich uitermate scherp tegen Rusland en Frankrijk keert, welke landen er van beschuldigd worden, terwijl zij reeds beklaag den zijn wegens agressies in Iran en Siam, ook een gevaar op te leveren voor den vrede in Spanje. Deze nota van Franco is zeer agressief van toon; verwijt den raad, dat hij de aanklagers tevens als rechters doet optreden, terwijl de aange klaagde zelfs geen gelegenheid krijgt zich te verdedigen; en vestigt er voorts de aandacht op dat de gevolgde methode een flagrante schending van de overeenkomst van Dunbarton Oaks en van de begin selen der Vereenigde Naties is. Waarna de nota eindigt met de woorden: „Spanje bedreigt nie mand Als alle landen zoo vrede- lieven waren als Spanje zou de wereldvrede verzekerd zijn-" Hoe hij ook tegenover het Franco regiem staat, niemand zal de waar heid dezer woorden kunnen loo- Het suikerrant.soen wordt in Bel gië van 1 op 1.5 k.g. gebracht, ten einde de huisvrouwen in staat fe stellen, vruchtenjam te maken. Het koffierantsoen wordt van 300 op 350 gr. gebracht en dat van boter thans van 250 op 450 gram. Het broodrantsoen-is echter tot 300 gr verlaagd. Sedert het oogenbliK, dat de prijs der eieren werd vastgesteld op 2.70 francs, is dit voedingsmiddel ais t.ooverslag van de markt verdwenen. Dank zij het optreden van den in spectiedienst van het ministerie van voedselvoorziening werden in een jjdsverloop van 48 uren, 450.000 eieren ln den normalen handel ter-ugr_ gebracht. De inspectiedienst zet zijn actie voort, en reeds worden thans de groote centtra bevoorraad. ning door een ongeval, nl. têng t- votge van de explosie van een fe weer. in zijn slaapkamer om het leven is gekomen. Men vond den vorst met een kogel in het hoofd. De wetgevende vergadering van Siam heeft met algemeene stem. men Prins Phoemiphon, den 18- jarigen broer van den Zondag overleden koning Ananda Mahidol, als nieuwen koning gekozen en een Mit drie leden bestaande regent- «chapsraad boemd, die den jeugdi gen koning in staatszaken zal ter zijde staan. - 4 J De drie prinsesjes begroeien een paar oudjesdie met een gezelschap oude vrouwtjes uit Nijkerk een bezoek brachten aan Soestdijk. Dezer dagen is een regeling af gekomen, welke inhoudt, dat voor kleinere ladingen voor de wilde bin nenvaart in het vervolg het tarief van ladingen van 100 ton zal worden toegepast. Dit zou tot gevolg heb ben dat in vele gevallen h«t tarief voor vervoer per binnenschip niet onaanzienlijk goedkooper is gewor_ den. Het Italiaansche hooggerechtshof heeft gisteren de volgende eindcy fers van het referendum bekend ge maakt: Voor de republiek 12.672.767 stemmen. Voor *de monarchie 688.905 stemmen. Inquart's rol in Polen, kwam de hoofd-aanklacht, zijn optreden als rijkscommissaris in Nederland, ter sprake. Seyss Inquart ving aan INLEIDING TOT ÜET~ "™et breedvoerig uit zijn eigen rede voeringen te eiteeren, ten bewijze, dat hij nooit de bedoeling had ge had, het nationaal-socialisme aan Nederland op te dringen. Na den agressieven Jodl nam gisteren Seyss Inquart plaats op den getuigenstoel, om in afwachting van het kruisver hoor, dat hij zal hebben te ondergaan, zijn getuigenis af te leggen. Aanvankelijk ietwat nerveus, later volkomen rustig en doceerend vertelde hij uit voerig zijn levensloop, zijn ge drag in Oostenrijk, zijn optre den in Polen en in Nederland, Duidelijk sprak uit hem de ad vocaat, die het geheele systeem der verdediging beheerscht en herhaaldelijk corrigeerde hij zijn eigen verdediging of vulde deze aan. De zitting werd o.a. bijgewoond door prof. Pompe, prof. Verzijl, Duyn- stee en mr Lc Poole. Na een uitvoerige schildering van de ontwikkeling in Oostenrijk tot den Anschluss en van Seyss „Het kan op de Nederlanders wel eens dien indruk gemaakt hebben, omdat tenslotte slechts de N.S.B. als partij overbleef, maar nooit heb ik met staatsdwang van den Neder lander verlangd, dat hij nationaal- socialist werd of het lidmaatschap der partij als vooropstelling doen gelden voor het uitoefenen van al gemeene rechten". De instructie, die hij van Hitier meegekregen had, toen hij tot zijn eigen ver wondering naar Nederland ge zonden werd, hield uitdrukkelijk in „te zorgen voor het behoud van een zelfstandig Nederland door te trachten, de Nederlanders te maken tot vrienden van Duitschland, ge negen tot hert onderhouden van enge economische banden met dit land". iZie vervolg pag. 4). Prinses Juliana en prins Bernhard «yn Maandagmorgen uit Engeland per vliegtuig op Soesterberg terug gekeerd. zy begaven zich vervol gens naar het paleis Soestdyk. tt™.?- Excel'entie de bisschop van t? ,h°0ft benoemd tot kape- a h "13terd'«n, parochie van k y~u°- den weleerw. heer A. J. M Spronk, die kapelaan was to Monster. Weken van intense spanning en bedrijvigheid hebben zich Zaterdag in alle vroegte in de Bngelache metropool, die van een huizenzee ln vlaggeneee werd omgetoo- vlïu' onïladen in een uitbundige Vld«'y-stemm:ng Miilioenen menschen bewonder den en bejubelden de indrukwek kende parade, die niet alleen een grootsch en veelkleurig schouw spel opleverde, maar die ook een imponeerend beeld gaf van de ge weldige kracht, de bewonderens waardige inspanning en de alge- heele samenwerking van legeron- derdeelen, bevolking en geallieerde landen, welke uiteindelijk geleid heeft tot de vernietiging van het geen de vrijheid en den wereld vrede zoolang in knellende banden hield. Halverwege de „Mali" stond de groote tribune opgesteld vanwaar de Engelsche koning de parade afnam. Hier arriveerden reeds ge- ruimen tijd tevoren verschillende hoogere functionarissen, ambassa deurs en gezanten, o.w de Neder- landsche ambassadeur jhr. Michiels van Verduynen en zijn eehtgenoote Vervolgens naderde een groot aantal hof auto's, in een waarvan züdh H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bevonden. Zij namen temidden van verschil lende koninklijke gasten uit het buitenland en leden van de Engel sche koninklijke familie, op de tri bune plaats, achter het uitgebouwde podium, waarop kort voor het af nemen van de parade de Engelsche koning en koningin, de beide prin- cessen Elizabeth en Margaret em koningin Mary hun zetels innamen. Uitbundig werd de Engelsche koninklijke familie toegejuicht, evenals koningin Mary, die even tevoren op de tribune had plaats genomen. Op hartelijke wijze be groette het Engelsche koningspaar prinses Juliana en prins Bernhard. Prinses Juliana werd zoowel dogr koningin Elisabeth als door ko ningin Mary met een kus verwel komd. Prinses Juliana was gekleed in 'n eenvoudig grijs gestreept mantelpak en droeg een witten hoed. Prins Bernhard was in generaalsuniform. Nagenoeg op den vastgestelden tijd passeerde de kop van de gemecha niseerde colonne de koninklijke tribune. Het Engelsche koningspaar nam staande de parade af en ook alle andere gasten verhieven zich vam hun zetels. De gemechaniseerde colonne werd voorafgegaan door de stafchefs op V.E.-day en V.J.-day, gevolgd door de opperbevelhebbers van de geallieerde landen. In de laatste auto hadden admiraal Hel- frich en luit.-gen. Kruis plaats genomen. Staande in zijn auto bracht luit.-generaal Kruis het eer betoon aan den Engelschen koning. Meer dan een uur lang daverden de voertuigen vam allerlei aard voorbij Na een korte onderbreking volgde de marschcolonne, welke geopend werd door de vertegen woordigingen vam de geallieerde strijdkrachten. Het Nederlandsche contingent, door drie officieren voorafgegaan, maakte een goeden indruk. Tijdens de parade van de marschcolonne begon het zwaar te regenen, juist op het tijdstip, dat de honderden Engelsche vliegtuigen boven de „Mali" voorbijdaverden, zoodat van dit spectaculair schouw spel veel verloren ging. Om ongeveer kwart over een was ook de marschcolonne het konink lijke podium gepasseerd. Nog even bleef de koninklijke familie staan praten en kijken naar de laatste vliegtuigen, die in een lijn parallel aan „The Mali", op ongeveer een halven kilometer afstand, voorbij- daverden, om daarna naar Bucking ham palace terug te keeren, waar een lunch plaats vond, waaraan door nagenoeg alle leden van de Engelsche koninklijke familie em vele buitenlandsche gasten, o.a. oak door prinses Juliana en prins Bern hard werd deelgenomen Inmiddels was de regen steeds harder gaan stroomen, zoodat de millioenen toeschouwers uiteensto ven, om te trachten zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen te vinden. Zaterdagmorgen. In de straten en op de pleinen rollen en bolderen sonore, donkere, krassende, piepen'* de en fluitende geluiden over elkan* der. Menschen en menschjes krui* sen eikaars weg tusschen de ge schakeerde materiaaltrossen van het moderne vervoer. De hoofden dezer menschheid zijn vol van da komende vrye dagen. Er is een ze kere gereptheid bij de wilsmanifes- taties. Men wil iets bijzonders, wil iets extra's, om het a.s. feest te accentueeren. Welk feest? Tienduizenden zouden het niet meer kunnen verklaren. Wat weet men, van den Gaven- schenker, van het Allerzaligst Licht van den Besten Vertrooster? Later op den ochtend krijgt het menscheiyk kluwen groatendeels 't meer uitgesproken karakter van een in. en uittocht. De stations zijn overbevolkt met beladen al dan niet geuniformde feestgangers. Feest en vrijheidsroes van materieele ge neugten, zonder geestelijken onder grond. Dat is het linksche paneel op den Vigiliedag voor Sinxen. Zaterdagmiddag. Uit het ge- druisch, dat met den H. Geest niets 'uitstaande heeft, kom ik in 'n kerk. In de hooge, koele ruimte met reeds feestelijke kleuren en geurende bloe men, gaat een priester in koorkap, gevolgd door enkele .leeken, .door het middenschip. De Kerk viert ook... Vigiliedag, Vandaag immers is het de dag der doopelingen. Weer zijn zielen misschien mede dank zij gebed van onbekende offervaardigen door Gods genade beroerd, door den H. Geest aangeraakt. Niet in het ia- waai van feestrumoer, voor velen zonder begrip van het festyn, maar in den schemer en stilte binnen de kerkmuren voltrekken zich ae ,,magnalia Dei", de groote werken Gods. Welk een contrast met do buitenwereld. Nieuwe ranken aan den Waren Wynstok, schieten hier uit. Do treffende plechtigheid van dien voi* wassenen-doop met die uitzonder* lyk ontroerende gebedenreeks cui* mineert in het tafereel, dat het wa ter vloeit, terwyi op de schouders van het nieuwe, grbote kind dor Kerk de handen rusten van peter en meter. Hoeveel Eft gel en zouden by deze schoon© voleinding zyn te genwoordig geweest? Dat is het middenstuk van net drieluik. Zondagmorgen. Dezen ochtend be leven we wederom ongewoon. Weer in een voorbeeld van hoe de Geest blaast, waarheen Hij wil. Niet in 's werelds getier, noch in 'n groota kerk met staatsieryke plechtighe den vieren we de nederdaling van den H. Geest, doch in een tot pri* mitieve kapel omgevormde boven zaal van een café in de peripheria der stad, een diaspora.gebied van een der parochies. Jonge vrouwen-, jonge mannen-stemmen onder jonga leiding omluisteren het H. Misoffer,, opgedragen door een jongen pries* ter, door zyn overheid met dit stads- missiewerk belast. Wat is alles hier dichtby. Tot O. L. Heer toe. Wat dringt die beda Veni Sancte Spiritus",,Kom Geest", veel feller, veel directer door onder die enkele tientallen uit de verstrooiing, die honderden telt. In dit gebied krygen de béden uit de sequentie: buig, wat styf is, gew nees wat krank is, verwarm, wat koud is, dieper accént. Aan het ,,zet den verdwaalde op den rech ten weg" f/ordt al voldaan» want een doopeiinge van gisteren zit vandaag voor het eerst aan het H. Gastmaal aan. In stil geluk# boordevol dankbaarheid. Dit is de rechterkant van het Pinkster.drieluik, welks geheel Hg zag en waarvan ik u in een vluch tige schets meende deelgenoot to moeten maken. In myn vele journalistieke jaren ongemeene Pinkster-belevenissen. HENK VAN DER MAZE. De directeur van Schokbeton, deel. de te New York mede. dat hij dal V. S. bezocht in verband met den aankoop van nieuwe machines vooc de inrichting van een moderne fa. briek te Kampen, waar slechts pas. klare huizen zullen worden gemaakt. De plannen van do Rotterdamschöl architecten Wijmar en Breukelman zullen als grondslag dienen. Overwo. gen wordt een dochteronderneming op te richten in de nabijheid van New York. Zwijndrecht is reeds be. zig met het produceeren van pas. klare huizen. Officieel wordt medegedeeld, dat een Amerikaansch vloot-erkader binnenkort vriendschapsbezoeken zal brengen aan Noord-Europeeecha havens, o.a. van Nederland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1