Seyss Inquart over zijn daden in Nederland De voorstellen van Van Mook De orthodoxe kerk in Bulgarije Ontslagname van gen. Nobile DINSDAG 11 JUNI 1946 PAGINA COMITÉ „KAMP VUGHT" HUMOER OM DEN MOEFTI Geheimzinnige verdwijning uit Frankrijk Geen terugkrabbelen van de retgeering Bedreigd door scheiding van Kerk en Staat Als lid van de Pauselijke Academie voor Weten schappen In-tussehen meldt A.P. uit Natt" king, dat ook de Chineesche am. bassadeur in Nederland opdrachlt Jtreeg over deze kwestie bij de Ned. regeering te protesteeren. Als grondslag hiervoor wordt aan ge. voerd, dat de Ned. regeer in g aan sprakelijk is voor de bescherming van Chineesche onderdanen ia Indonesië TOESLAG VOOR NED-IND. LANDSDIENAREN de curacaosche STATENCOMMISSIE knut HAMSUN (Vervolg van pag. 1.). Seyss verzuchtte, dat hetgeen hij in redevoeringen geproclameerd fcad, in de praktijk niet uitvoerbaar was gebleken, want: „in Nederland zijn zelfs schaakvereenigingen po litiek georiënteerd". Toij hij in 1941 de partijen moest opheffen, omdat ze actlef-vijandelijk tegen over de bezetting stonden, verdwe nen daarom ook tal van andere organisaties- Seyss gaf toe, dat hij met „groot gebrek aan fantasie' tewerk was gegaan, toen hij daar. voor organisaties naar Duitsch voor beeld in de plaats stelde. „Ik ging uit van twee onjuiste overwegin gen: dat onze Duitsche organisaties beter waren en dat zich in bezet gebied een eigen politiek zou kun nen ontwikkelen. „Daarom is mijn politiek mislukt". Seyss beroemde zich erop, op iadvies van zijn Nederlandsche adviseurs geen Quisling-regeering te hebben ingesteld. Dat hij N-S-B,- ers tot staatsfuncties riep, was vol gens hem noodzakelijk, omdat hij vertrouwde medewerkers moest hebben Benutting van de N-S.B. als dekmantel voor de Duitsche bezettingspolitiek had hij „vast gesteld en betreurd, doch niet kun nen verhinderen''. Seyss ging vervolgens over tot bespreking van verschillende detail punten der aanklacht- „Germani seering van Nederland was nimmer zijn doel. Doel was slechts gelijk berechtigde samenwerking van de Germaansche volken. Het was in Seyss' gedachten vanzelfsprekend", dat de Nederlandsche politie aan Rauter ondergeschikt gemaakt werd. Over de Duitsche politie had hij zelf niets te zeggen gehad. Uitvoerig sprak hij over de justitie, waarbij hij zeide, het hoog staande Nederlandsche rechtsappa- raat geheel te hebben overgenomen en daar slechts economische rech ters aan toegevoegd te hebben, om dat die meer begrip hadden van de economische situatie. Dat Duitsche rechtbanken ingevoerd werden, was volgens hem niet meer dan natuur lijk en over de vrederechters sprak hij heelemaal niet. Geen doodvonnis was zonder overweging van genade uitgevoerd. Echte gijzelaars-executies waren volgens beklaagde slechts die van Augustus 1942 en het was aan hem te danken, dat er toen niet vijftig doch slechts vijf werden neerge schoten. Van" executies in het kamp Vught had hij eerst in Neurenberg gehoord. Zij moesten op order uit het rijk geschied zijn. Aan den moord in Putten en de represailles voor den aanslag op Rauter had hij evenmin iets kunnen doen, zij wa ren door Himmler geëischt. Voor Rauter wilde Himmler vijfhonderd personen laten doodschieten. Uit eindelijk waren er volgens Seyss 230 gefusilleerd. Hij had de uit voering van het bevel niet kunnen verhinderen, Omdat de verzets beweging onderdrukt moest blij ven. Seyss zeide, de terugv -ig van de mannen van Putten te hebben gevraagd en toestemming te hebben gekregen. Hij wist evenwel niet of de terugvoering nog uitgevoerd had kunnen worden. De massa-executies kwamen in 1944 en nadien op grond van Hit ler's bevel van 30 Juli 1944, zeide hij. Hiertegen hadden zoowel Seyss als Rauter bezwaar gemaakt, om dat zij vreesden, dat geheel Neder land erdoor in de illegaliteit ge drongen zou worden. Rauter had zelfs zes weken lang het bevel niet uitgevoerd, doch daarna 'n terecht wijzing van Himmler gekregen. Daarna moesten executies van le den der verzetsbeweging wel wor den uitgevoerd, zeide Seyss. Hij geloofde evenwel, dat het aantal de zevenhonderd niet zou over schrijden. Ten aanzien van de financieele kwestie had Trip bezwaren tegen de opheffing der deviezengrens aan Berlijn doorgegeven, doch zonder succes. Het was niet te zien, dat de maatregel voor Nederland zoo catastrofaal zou worden als nader hand bleek, want Duitschland stond toen op het hoogtepunt van zijn macht en had bij een anderen af loop van den oorlog de deviezen- schulden gemakkelijk kunnen terug betalen. Overigens was volgens Seyss de invoer in Nederland in 1941 grooter dan de uitvoer naar Duitschland. De toestand in het kamp Michielsgestel wilde Seyss geheel voor zijn verantwoording nemen Het was volgens hem geen gevan genis. Men speelde er golf en kreeg verlof. Niet een van deze gijze laars is doodgeschoten, zeide hij - Beschuldigde zeide voorts, „dat hij geen priesters in concentratiekam pen heeft gebracht, doch integen deel begin 1942 getracht heeft, een aantal opgesloten priesters te doen ontslaan". Aan hem was het voorts tiie danken, dat niet drie duizend doch achthonderd man gegijzeld Werdtn als represaille voor Indo hesië. Voor de toestanden in de Neder landsche concentratiekampen noem de Seyss zich niet verantwoorde lijk. Zij stonden onder de politie. Seyss gaf toe, dat in Vught en Amersfoort excessen voorkwamen, doch deze waren volgens hem on vermijdelijk. Langdurig sprak Seyss over den arbeidsinzet, waarbij hij toegaf, dat van het half millioen Neder- la-ders in Duitschland de helft ge dwongen was. De eischen waren door Bormann gesrteld, doch Seyss had zich beijverd, zooveel moge lijk jongeren te sturen. Hij zeide niet te zijn opgetreden' tegen de sabotage van Nederlandsche ambte naren, waardoor een millioen vrij stellingen werden gegeven. In 1944 had hij nieuwe eischen van Sauckel voor 250 duizend man afgewezen. De daarna door de weermacht uit gevoerde razzia's waren bedoeld als maatregel tegen de verzetsbeweging en vielen buiten zijn verantwoorde lijkheid. Onder den druk van deze razzia's waren daarna nog meer geregelde deportaties voorgekomen, waarvoor Seyss de volle verant woording op zich nam. Hij gaf toe, dat de Nederlanders in Duitsch land ondragelijke ellende met de Duitschers moesten deelen. „Ik moet openlijk zeggen, dat ik als antisemiet naar Holland ge komen ben", zoo begon Seyss zijn verantwoording over de joden- maatregelen. Hij zag de joden als vijanden van nazi-Duitschland en meende slechts met dit feit reke ning te moeten houden. Na Hey- driChs eerste bezoek was de re gistratie gekomen en daarna was men stap voor stap verder gegaan. Het uiteindelijk resultaat had ik niet voorzien". Enkele malen had hij geprotesteerd, zooals tegen de wegvoering van vierhonderd jonge joden naar Mauthausen en tegen Heydrichs evacuatie-bevel. Hij had waarnemers gezonden naar Ausch witz en die brachten bericht mee, dat dit kamp en de behandeling goed waren. „Hat is moeilijk thans over deze dingen te spreken, om dat alles klinkt als een hoon", zoo getuigde hij aan het einde van de zitting. In Noord-Brabant is opgericht een comité „Kamp Vught 1943-1944", dat een gedenkteeken wil plaatsen nabij de plaats, waar zoovelen hun leven lieten, die nimmer een eigen graf zullen hebben, omdat hun stoffelijke resten werden verbrand. Door geheel Noord-Brabant zal een schoolactie georganiseerd worden. School na school zal op deze wijze aan de kinderen gelegenheid bie den tot het storten van een bijdrage van vijf cent. BOEK VAN MONTGOMERY. Veldmaarschalk Montgomery is bezig met zijn tweede boek over den laatsten wereldoorlog. Het is geti teld: „Van Normandië tot de Balti- sche Zee". Zijn eerste boek, „Van El Alameln tot de Sangro-rivier", werd alleen verstrekt aan officieren van het vijfde leger. Naar het A.F.P. uit Parijs meldt, heeft de groot-moefti van Jerusalem op mysterieuze wijze Frankryk met onbekende bestemming verlaten. Naap een woordvoerder van het Engelsche departement van bui- tenlandsche zaken verklaart, is aan de Fransche regeering om inlichtin gen over deze verdwijning verzocht. Men neemt in officieele kringen te Londen aan, dat de Fransche re geering zich bewust was van het feit, dat een terugkeer van den moefti naar het midden-Oosten in de huidige omstandigheden aan Engeland zeer onwelkom zou zijn. Hoewel Engeland den moefti niet als oorlogsmisdadiger beschouwt, wordt hij schuldig geacht aan ver grijpen tegen de voorschriften van de Britsche verdediging van Pales tina. In officieele Fransche kringen geeft men te kennen, volkomen in het duister te tasten omtrent de verblijfplaats van den moefti van Jerusalem. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van bin- nenlandsche zaken verklaarde tegen over Keuter: ,,Wij denken, dat hij het land verlaten heeft. Het is ech ter ook mogelijk, dat hij alleen zijn woonplaats verlaten heeft en nog in Frankryk vertoeft. Hij bevond zich niet onder huisarrest. Er is ook geen Fransche wet, waardoor wij hem konden verhinderen, Frankryk te verlaten of zich vrijelijk in het land te bewegen. Hij stond niette min onder politie-toezicht en wij stellen thans een onderzoek in naar de omstandigheden van zijn ver dwijning." Berichten, volgens welke de groot moefti reeds te Damascus zou zijn aangekomen en zich vandaar naar de conferentie van den Arabischen bclid te Bloedan, in Syrië, zou be geven, worden, naar het Fransche persbureau meldt, officieel tegen gesproken. Uit bevoegde Indonesische krin gen te Batavia wordt vernomen, dat Sjahrir het ontwerp voor de nieuwe Indonesische tegenvoor stellen zoo goed als voltooid heeft Zij liggen over het algemeen in het kader van de besprekingen, welke gedurende het verblijf van Lord Inverchapel te Batavia ge houden zijn. Dezelfde Indonesische kringen wijzen er op, dat de meening, als zouden de laatste Ned. voorstel len niet zoo ver gaan als de oor spronkelijke, niet juist is. De voor- loopige voorstellen, opgesteld ge durende h©t verblijf van Lord In verchapel te Batavia, omvatten zoowel suggesties van Ned. en In donesische zijde als van Lord In verchapel. Het was de bedoeling, dat deze voorstellen door de Ned. regeering, indien deze daarin toe stemde. als haar eigen voorstellen zouden worden aangeboden. Dat deze methode niet gevolgd werd, is zuiver het gevolg van het feit, dat bij het bezoek van Soewandi en Soedarsono aan Nederland bleek, dat de Ned. regeering niet van plan was het voorloopig ont werp te steunen. Ten eerste kon minister Loge- mann het om formeele constitutio- neele redenen niet eens zijn met den vorm van de overeenkomst en ten tweede waren er bezwaren tegen den inhoud van de voorstel, len, wat betreft het opnemen van geheel Sumatra in het Indonesische schema. Niet alleen kenden Soemandi en Soedarsono het standpunt van de Ned. regeering, maar ook dr. Van Mook is naar Batavia terugge keerd met een voorstel, waarin dit standpunt lag opgesloten, waar van de hoofdtrekken natuurlijk Men schrijft ons uit Rome: De godsdienstige toestand in Bulgarije onder communistische bezetting is moeïlijk, maar er is geen bepaalde godsdienstvervol- ging, naar men opmaakt uit een zoo juist ontvangen verslag over de toestanden in dit land. Eigenlijk is er minder onverschilligheid voor den godsdienst dan vroeger. De gewijzigde betrekkingen tus- schen Kerk en Staat zullen echter de moeilijkheden nog verscherpen. De voorgenomen wijzigingen brengen vooral een slag toe aan de orthodoxe kerk, waarvan de grootste meerderheid (84 pet.) Bulgaren deel uitmaken De of ficieele positie welke de ortho doxe kerk bekleedde in het Bul- gaarsche leven zal voornamelijk getroffen worden door drie wët- Hot „geval" van gen. Umberto Nobile, den Italiaanschen Noord- poolonderzoeker, die zich op de verkiezipgslijst der communisten had laten plaatsen, en zijn ontslag nam als lid van de Pauselijke Academie voor Wetenschappen, wordt, naar C.I-P meldt, breed voerig besproken zoowel in de ka tholieke als in niet-katholieke krin gen van Rome. Over 't algemeen wordt aange nomen. dat het ontslag van den ge neraal van de Academie (Pontifica Academia delle Scienze) waarvan 'hij als lid werd aangesteld door Paus Pius XI op 28 October 1936, niet vrijwillig werd aangevraagd, tiaar dat het Vaticaan een wenk gaf, dat het lidmaatschap in een Pauselijke Academie niet vereenig- baar is met werkzame deelneming in de communistische politiek. Ook wordt de vraag levendig be sproken, of generaal Nobile een „echte" communist geworden is, dan wel of hij en zijn persoonlijke eerzucht slechts door cfe commu nisten worden uitgebuit tot hun eigen doeleinden. Het is een be vreemdend feit, dat hij enkele dagen vóór zijn mededeeling zich candidaat te stellen voor de com munistische partij, officieel een verklaring ten gunste van de Christen-democratische partij tee llende Bij het afleggen van de ver klaring van dezen plotselingen om keer, zeide de generaal, dat hij aldus handelde „in kalm overleg, na de uitdrukkelijke verklaringen van Togliatti aangaande het gods- dienstvraagstuk". Deze opmerking betreft de verklaringen, door den communistischen leider, Palmiro Togliatti, afgelegd op de bijeen komst van de communistische paritij te Rome in Januari en sindsdien herhaald in vele propa,ganda-rede- voeringen, bewerende, dat het voor goede katholieken mogelijk is, lid te zijn van de communistische partij. Welingelichte katholieke kringen wijzen er echter op, dat generaal Nobile er zeker niet onkundig van zijn kan, dat deze meening van Togliatti niet gedeeld wordt door 't Vaticaan en de Italiaansche bis schoppen. Het lidmaatschap van de Pause lijke Academie voor Wetenschappen beperkt zich niet tot katholieken. Onder de 70 leden van de Acade mie bevinden zich een aantal pro testanten, joden en ongeloovigen, en hun politieke opvattingen zijn zeer uiteenloopend. Maar van de leden, die katholiek zijn, wordt ver wacht, dait zij zich als zoodanig zullen gedragen' In de kringen der geestelijkheid wordt het besluit van generaal Nobile beschouwd als een daad, die te ver gaat. Gedu rende geruknen tijd wist men, aai gen. Nobile een bewonderaar was va de sovjet-unie, waar hij ver schillende jaren woonde, en dat .tij veal bewonderaars heeft in Rus land. Men dacht echter, dat zijn vriendschap voor Rusland niet ge grond was op eenige sympathie voor de communistische ideologie. Generaal Nobile, die thans 60 jaar oud is, vloog in 1926 naar de Noordpool in zijn luchtschip „Norge", vergezeld van den Noor- schen onderzoeker Amundsen en landde te Teller, Alaska. In Mei 1928 ondernam hij een tweede ex peditie in het luchtschip „Italia", doch na de Pool overgevlogen te hebben, stortte het luchtschip neer op 't ijs en werd gedeeltelijk ver nield. Nobile werd gered door een Zweedsch vliegtuig, maar de meeste leden der bemanning kwamen om. Hij werd verantwoordelijk ge steld voor het verlies van het lucht schip door de Italiaansche onder- zoeks-commissie in 1929, waarna hij zeer onpopulair werd bij de faseistische autoriteiten. ten, welke nu overwogen worden: 1) De wet voor scheiding van Kerk en Staat, die de orthodoxe kerk zal onttronen en berooven van den financieelen steun, dien zij vroeger van den staat genoot, zoo wel rechtstreeks als door de ver goedingen voor de diensten bij gelegenheid van huwelijken, be grafenissen, enz. 2) Haar econo mische toestand zal nog moeilijker gemaakt worden door de wet op de landhervormingen, die in Maart aangenomen werd en waar door alle groote bezittingen wor. den opgeheven, ofschoon er be loofd werd, dat er een uitzonde ring zal gemaakt worden voor „belangrijke godsdienstige wer ken" 3) Tenslotte, de wet tegen godsdienstige opvoeding zal het nog moeilijker maken voor de orthodoxe kerk, om eenigen gods- dienstigen invloed te hebben in de vorming van de openbare mee ning. Deze wet werd nog niet aan genomen, maar het godsdienston derricht in de scholen werd ge schorst door een ministerieel be sluit, verleden herfst uitgevaar digd- Een storend element deed zion voor in de Bulgaarsche orthodoxe kerk zelf, in den vorm van een „beweging van democratische priesters". Zij draagt ongeveer het karakter van de „levende kerk", beweging van de eerste dagen der Russische revolutie. Zij tracht het gezag van de bisschoppen te on dermijnen en maakt propaganda voor het huwelijk van bisschoppen en dergelijke nieuwigheden. De beweging heeft een eigen orgaan. De toestand van de Katholieke Kerk is veel beter. Daar er hoog stens slechts 60 000 katholieken zijn bekleedt zij een veel belangrijke plaats dan d« °rtbo- doxe kerk. De drie katholieke bisschoppen zijn m vrijheid en mogen klaarblijkelijk hun functie vervuilen zonder beperking De katholieke scholen, die door vreemde, meest Fransche religieu- sen bestuurd worden, zijn nog ge opend, maar de Bulgaarsche kin deren mogen enkel de lagere klas sen volgen, onder voorwendsel, dat er geen voldoende nationale opvoeding gegeven wordt. Het wetsvoorstel tegen godsdienstige opvoeding kan hier echter veran dering in brengen. De betrekkin gen tusschen de regeering en de Apostolische legatie, d.i. met het Vaticaan. blijven hoffelijk. Zoo werd op den verjaardag van de kroning van den Paus, op 12 Maart, de receptie van de legatie bijgewoond door vele leden van de regeering, o m den minister van buitenlandsché zaken, den mi nister van openbare werken en het hoofd van den eeredienst. De eenige aanval tegen de Bul gaarsche Katholieke Kerk in de pers kwam van de pen van den Sovjeet-schrijver Ilya Ehrenburg. Men dient echter wel in het oogie houden, dat de betrekkingen de Katholieke Kerk in Bulgarije misschien beter zijn dan elders in Oost-Europa, omdat zij in leden aantal niet sterk genoeg is om veel invloed te oefenen. konden worden teruggevonden iqi de bekende rede van minister Lo- gemann in de Tweede Kamer. Uit deze feiten blijkt echter, dat er geen sprake is van een terug* nemen van de oorspronkelijke voorstellen. Indonesische kringen nemen re serve in acht omtrent de vooruit* zichten van de onderhandelingen. Zij zijn zich zeer goed bewust, dat de gebeurtenissen, welke onlang? hebben plaats gehad, vooral die te Tangerang, een slechte uitwerking gehad kunnen hebben Het is ook opmerkelijk dat de Indonesiër? weinig neiging toonen hun aange legenheid voor de organisatie der vereenigde naties te brengen en directe onderhandelingen met de Nederlanders prefereeren Belangwekkend in dit opzicht i? een artikel in het „Nieuwsblad", officieel orgaan van het „republi- keinsche ministerie van voorlich ting" onder den titel „De pain) groeit tegen de verdrukking in", Het komt daarin tot de volgende conclusie: „De oorlog is voorbij, laat on? door middel van samenwerking het land sparen voor de ergste aller rampen als straks de Britten teruggetrokken zijn, laat ons, In, donesiërs en Nederlanders, dan de etenstafel opnieuw samen dekken en samen aan den maaltijd gaan, sans rancune Laten de geweren nog niet knetteren, want de palm groeit tegen de verdrukking in". Tangerang Dr. Van Mook en luit.-gen. Spoor hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan Tangerang. waar zij met eenige vooraanstaande leden der Chineesche gemeente hebben gesproken. Vandaag houden de Chineezen in Batavia rouwdag. Een Ned. patrouille heeft 500 Chineezen gered, die door extre misten in Kesambi waren gevan gen genomen. De Chineesche minister van bditenl. zaken heeït den Chin, consul-generaal te Batavia op, dracht gegeven krachtig tegen den massamoord te protesteeren bij de Indonesische autoriteiten èn teven? om aan de geallieerde en Ned. troepen te verzoeken doeltreffende maatregelen te nemen ter be. scherming van de Chineesche on derdanen. Evacuatieschip veroverd en heroverd Een bende van ongeveer 150 Indonesiërs heef een Japahsbh evacuatieschip, dat voor Tegal lag buit gemaakt. Latter heeft de Van Kinsbergen het vaartuig in de om geving van Japara heroverd en een deel der opvarenden gevan gen genomen. Onverklaarde vlucht De republikeinsche radiozender te Solo meldt, dat „veie vlucht®, lingen Solo en andere gebieden binnenstroomen". Of deze vlucht een gevolg is van de afkondiging van den staat van beleg of door eenige andere reden is veroor zaakt daaromtrent wordt niets ge. meld. Van 1 Januari 1946 zal, in Nederland vertoevende landsdie naren Jïep. landsdienaren en we duwen en weezen van overleden landsdienaren en daarmee gelijk te stellen personen boven hun ten laste van de Indische geldmiddelen of de Indische pensioenfondsen genoten wordende inkomsten een duurtetoe- slag, benevens aan enkele catego rieën van gepensionneerden tevens een kindertoelage worden toege kend, waarvan de bedragen zullen worden gebaseerd op de gestegen kosten van levensonderhoud ln Ne derland. De Staten van Curasao hebben den heer M. F. Dacosta Gomez tot voopt zitter en de heeren J. Plantas, C« Joncker, L. Gerharts en F. Kwarto tot leden benoemd van de commis* sie, welke naar Nederland zal ver* trekken. De heer C. Eman, lid vaó den landraad van Aruba is aan d-ei commissie toegevoegd. aii Zij zal samen met die van S iU name heden naar Nederland ve» trekken. Het proces tegen den NoorsctteO romanschrijver Knut Hamsun, dl« ervan beschuldigd werd diensteil aan de Duitsche propaganda te heb ben bewezen, zal niet doorgaan. De physieke toestand van den b*" jarigen gaf het O.M. tot dit besluit aanleiding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4