Nederland stuurt bedelaars Radio De Kleine Caesar van Chicago Het handelsverdrag met België programma DINSDAG 11 JUNI 1946 PAGINA 5 GEEFT DEN TOON AAN En zorgt er voor, dat alleen „zijn jongensmet hem spelen U Verschil tiisschen ambtenaar en zakenman DANIEL ROPS Van groote beteekenis voor onzen wederopbouw Republiek in Italië uitgeroepen BANDENPOSITIE VAN NEDERLAND VORSTELIJKE GIFT VAN CURACAO DISTRIBUTIE-KNOEIERIJEN BARON VAN HARDENBROEK ZWAAR GEWOND INTERN. SCHEEPVAART. CONGRES TE AMSTERDAM Amerika heeft een £icus. Weliswaar heeft hij e p muzikaal gebied nooit yerder ge bracht dan tot trompetblazer in een orkest van krantenjongens, maar niettemin kan hij iedere ope. rette en opera in de theaters van E-roadway verbieden of verhinderen, dat een bepaalde band of musicus optreedt voor de radio of de film. Door degenen, die groote belangen hebben in radio-maatschappijen. bioscopen of theaters, wordt hjj de Kleine Caesar" genoemd. En men kan niet anders dan toegeven, dat dit de letterlijke waarheid is. Want hij is klein en gezet en zijn tweede naam luidt Caesar. Zijn ouders lie ten hem namelijk James Caesar Pe- trillo doopen. Die naam Caesar klonk Vijftig jaar geleden wel wat vreemd, want hfj werd geboren in een van de meest armoedige buur. ten van Chicago. Maar heden ten dage heeft deze Meester der Musici een netto-inko men, dat grooter is dan dat van den president der Vereenigde Staten, H. ongeveer 120.000 gulden plus emolu. menten. Die emolumenten variee- ren nog al. Er ia een jaar geweest, waarin Caesar een landgoed ter waarde van 60.000 gulden aan de oevers van Lake Geneva, in Wis consin cadeau kreeg, plus nog eens 30.000 gulden om het te meubileeren, plus 4.000 gulden om het park te on derhouden, plus 1.200 gulden voor onvoorziene uitgaven. Al dat geld werd vol animo opge. bracht door de leden van de Ame rikaansche Federatie van Musici, die inderdaad reden hebben om Caesar dankbaar te zijn. Geconseerveerde muziek De leden van geen enkel beroep in Amerika waren er zoo erg aan toe als de musici, toen James Caesar Petrillo zich met hun leiding be. lastte. Dat kwam niet alleen door de depressie. Want de geluidsfilms, de gramofoonplaten en de muziek doozen" (apparaten, -welke automa tisch gramofoonplaten spelen) maak ten, dat zij vrijwel overbodig werden. Thans zal men in heel Amerika geen behoorlijke musicus vinden, dl - gedwongen is, op straat te gaan spe len om zijn brood te verdienen. De Federatie van Musici heeft 450.000 gulden in kas, vijf millioen in zijn Theater.reservefonds en een werk- loozenfonds van 25 millioen gulden Zij telt meer dan 180.000 leden. En dat is alles tot stand gebracht door dei) energieken kleinen man, die> even onverschillig omspringt met zyn, moedertaal als met de million- nairs van Hollywood en de direc. teuren van de groote radio-maat- ecfrappijen. Hij was veertien jaar, toen hg de school voor goed verliet, kreeg een baantje als liftjongen, verkocht kranten en bestunrde een bestel auto, terwijl hy bovendien in een orkest van krantenjóngens speelde. Eerst hield hij een sigarenwinkel en vervolgens een café, alvorens hy de musici van Chicago begon te or- ganiseeren. Hij won het eene arbeidsconflict ha het andere, kreeg gedaan, dat zyn musici beter werden betaald en lang duurde het niet, of alle musici in Chicago waren lid van zijn bond. Slechts één motto Caesar treedt krachtig op, maar hy boekt resultaten. Als hij zich met een arbeidsconflict begint te bemoeien, kent hij maar één motto ».M'n jongens moeten vreten, niet?" dwonghenefmeef'SCha?Pjjet ringen en in haar programma's op te nemen niettemin zijn er in de Vereenlgaé Staten nog ongeveer 400 stations, die geen enkelen musicus in dienst heb ben, doch uitsluiitend gebruik ma ken van gramofoonplaten. Caesar heeft uitgerekend, dat 18.000 musici in de Amerikaansche bioscopen hun baantje verloren, toen Hollywood geluidfilms ging vervaar, digen en dat nogmaals duizenden werden ontslagen, toen de ,,muziek- doozen'in zwang kwamen. Maar op het oogenblik krijgen de musici een zeker percentage van alle geconserveerde" muziek, een zeker bedrag voor elke gramofoon- plaat, welke wordt vervaardigd en deze bedragen loopen op tot mil. lioenen dollars per jaar, die door de gramofoonplatenindustrie in de kas van de federatie worden gestort. Van 1500 tot 15000 gulden per jaar Musicj, die vroeger ongeveer der- tig gulden per week verdienden, ont vangen thans salarissen van 15.000 tot 20.000 gulden per jaar. Caesar heeft aan een journalist van de .Daily Herald", wien hij een interview heeft toegestaan, ver klaard, dat hij de meeste van zijn plannen uitdenkt in bed of in café's. Den laats ten tijd heeft h« heel wat te overdenken gehad, want het Amerikaansche congres in Washing, ton heeft een wet goedgekeurd, vol- gens welke verschillende van zijn acties onwettig worden verklaard. Maar Caesar heeft reeds eerder in een mctilyk parket gezeten. Hij zal thans voor het hooggerechtshof pro- beeren te bewijzen, dat de nieuwe wet in strijd is met de constitutie. Volgens de nieuwe wet zullen aan Petrillo boetes en gevangenisstraf kunnen worden opgelegd, wanneer hij voortgaat, de radiostations te dwinigen en er zijn meer dan 1.000 van dergelijke stations in Ame. rika, om meer personeel in dienst t.e nemen dan zij verklaren noodig te hebben, geld uit te keeren aan de Federatie voor het gebruik van gramofoonplaten of extra-uitkee- ringen te doen aan musici, als er programma's door middel van gra mofoonplaten worden her.uitge zonden. Nieuw plan van Caesar Naar verluidt, is Kleine Caesar thans bezig aan het uitwerken van een plan om alle geconserveerde" muziek te verbieden. Dat zou een einde maken aan de gramofoonpla- ten.industrie en radio-maatschap pijen verhinderen, haar uitzendingen op gramofoonplaten vast te leggen en opnieuw uit te zenden. In ieder geval zou hy voornemens zijn, aen dergelijk voorstel ter goedkeuring voor te leggen aan de duizend afge vaardigden van zyn Federatie, welke in Florida bijeenkomen. Wordt dit Start van 40 profs in de Ronde van Gouda. Op de eerste rij: v.l.n.r. Middelkamp, Pellenaars, Lakeman, De Ruiter, De Korver, Franken, Steenbakkers. Hofstede en v. Vliet. De ambtenarij heeft vele uitwas sen in Nederland, doch weinige zijn zoo hinderlijk en zoo schadelijk voor de Nederlandsche belangen als die tak van ambtelijken dienst, die het reizen van Nederlanders in het buitenland moet beoordeelen en goedkeuren Dat aan deze reizen, die tenslotte voorstel aangenomen en zou de in-*1 altijd deviezen kosten, een zekere dustrie weigeren er gevolg aan te geven, dan zou hij een algemeene staking van alle Amerikaansche musici als zyn troefkaart willen uitspelen. En de gramofoonindustrie, welke voor de waarde van 250 mil lioen gulden per jaar aan platen om zet, zou leelijk in het nauw worden gedreven. Petrillo, die de industrie iaat op zitten en pootjes geven, doet het zelfde met het Amerikaansche pu bliek. Op zijn bevel moeten nfc alle orkesten en bands, die lid zijn van zyn Federatie het merikaanscne volkslied spelen vóór en na iedere uitvoering in nachtclubs, in Holly wood en m de studio's van de gra mofoonplatenindustrie. En toch zijn er nog leden van het Amerikaansche congres, die het wagen, zijn pai- triottisme in twijfel trekken. Krijgt grand-prix voor letterkunde Door de Academie Franqaise' zijn enkele groote onderscheidingen toe gekend: de grand-prix voor letter, kunde aan den katholieken schrij ver Henri Petiot (Daniel Rops). Onder z(jn voornaamste werken kunnen worden genoemd: Notre Inquietude" dat in 1927 den Paul Flat prijs verwierf, „Monde sans ame", „i'Epée de feu" en .Mys tique de france", alsmede studiën over Peguy, Edouard Estanie en Rimbaud. beperking wordt gesteld, zal ieder een billijken. In een tijd als deze nu zoo zuinig mogelijk met de viezen moet worden omgesprongen, omdat zij moeten dienen voor de betaling van den invoer der meest noodzakelijke levensbehoeften, mag men de deviezen niet vrijelijk laten besteden door menschen, die in het buitenland een plezier- of snoep reisje maken- Men kan echter ook naar den anderen kant overdrijven. Er aijn tal van menschen, die, wanneer zij zich naar het buitenland begeven, dit doen uit zakelijke motieven, die hun Nederlandsche producten in he' buitenland trachten onder te bren gen, die in het buitenland voordee- lige producten kunnen koopen voor Nederland, die het buitenland op de mogelijkheden van Nederland sche industrie of landbouw attent kunnen maken, die in het buiten land goodwill kunnen kweeken voor Nederland, een goodwill, waar uit nieuwe afzetgebieden en afzet mogelijkheden voor ons bedrijfs leven kunnen voortvloeien. Voor zulke menschen bestaat in derdaad gelegenheid om naar het buitenland te gaan. Maar hoe? Zij moeten beginnen met kantoren af te loopen, waar zij somtijds ten overstaan van nauwelijks volwassen en van iedere ervaring vooral in het zakenleven gespeende jongelui moe ten aantooneh, dat hun reis nood zakelijk is. Den kleineren handels reizigers, menschen, die een vast afzetgebied hebben en die precies De onmiddellijke behoeften van den wederopbouw van Nederland alsmede het wegvallen van de Duitsche markt hebben er toe ge leid, dat belangrijke orders bij de Belgisch-Luxemburgsche unie zijn geplaatst. De waarde van onzen in voer, zoo vernemen wij van be voegde zijde, overtreft die van on. zen uitvoer met een aanzienlijk bedrag, welk feit een verstoring van het evenwicht in het ruilver keer der beide landen tot gevolg heeft. Zoo wordt de export uit België naar Nederland onder dit verdrag geraamd op ca. 327 mil lioen en de waarde van den Neder. landschen uivoer naar België op ca. 182 millioen. De financiering van het verschil van 145 millioen WOrdt door de imancieele overeenkomst geregeld. vffr0phn?0raiet i,n een reeks van verschillende middelen: credieten terugbetaling van schulden, lee- nrngen, üienstverleeningen als ver voer van Belgische goederen met Nederlanddsche schepen enz. De invoer van fexiiel.producten. Uiteraard heeft Nederland ge tracht zijn textielpositie te verbe teren. Het gaat hierbij om een in voer die men meer of minder usantieel kan achten, omdat ons land voor den oorlog belangrijke De Italiaansche eerste minister, Alcide de Gasperi, heeft Maandag avond verklaard, dat de republiek is uitgeroepen. Hij voegde er net volgende aan toe: „Het kan worden afgekondigd vanuit een balkon, of waar ook vandaan". Toen hem gevraagd werd, of de bekendmaking van de cijfers 'van het referendum door het Italiaan sche opperste gerechtshof de offi. cieele proclamatie van de republiek beteekende, zeide hij„Indien het hof zich gemachtigd voelt, cijfers bekend te maken, die een meerder heid voor de republiek aantoonen, moeten wij dat in deze beteekenis op vatten, dat het hof ervan overtuigd is, dat de verdere gegevens geen practische wijzigingen meer kunnen aanbrengen". De Gasperi zeide, dat het vertrek van Umberto ieder oogenblilk ver. wacht werd derland medicinaal glaswerk in voeren, porcelein toor technische doeleinden en kristal. Voorts wordt een niet onbelangrijke hoe veelheid v e.p akk i n.gs - glas w e rk in gevoerd. waartegenover staat, dat ook van onze Nederlandsche pro ducten op dit gebied naar België kunnen worden uitgevoerd. De Nederlandsche leveranties. Tegenover den aanzienlijken im port uit België is het .Nederland sche uitvoerprogramma bescheiden te noemen. Zoowel op industrieel- als op landbouwgebied konden echter enkele belangrijke produc ten worden aangeboden. Zoo zal naast den gebruikelijken uitvoer van radio-electrische en electrisehe artikelen, een beperkte export staan van cokes, en verder van ruw ijzer en zout en diverse che mische producten. Van de agrari sche producten zijn in de eerst plaats te noemen: pootaardappelen en kaas. Voorts vindt de gebruikelijke uitvoer plaats van vlas, bloem bollen, boomkweekerijproducten, groenten- en bloemzaden, land- bouwzaden, mosselen, oesters, bier en gedistilleerd. Ook voor produc ten waarvoor de Belgen weinig be langstelling toonden werd een be vredigend resultaat verkregen, zoo als o.a. het geval was met groenten en vlsch. Een overeenstemming over laatstgenoemd artikel werd bemoeilijkt door den overvloed ter hoeveelheden textiel uit België in. Plaatse. Deze vertoont nog de nei- voerde. De Belgische spinnerijen draaien op het oogenblik bij lange na niet op volle toeren tengevolge van gebrek aan steenkolen en vooral ook aan geschoolde arbeids krachten. Toch is het gelukt een leveringsmogelijkheid overeen te komen van katoenen-vlat-jute en wollen garens. Glas enkeramische producten Belangrijk voor den wederop bouw is het feit, dat het verdrag voorziet in een invoer van een belangrijke hoeveelheid vlajoglas, van kalk, cement, natuursteen, marmer, giips, bovendien zal Ne ging te worden vergroot door d>e expor'twenschen van Noorwegen, Zweden en Denemarken, met welke landen terzake bepaalde afspra ken waren gemaakt. Uit een en ander blijkt wel, dat 't thans met België afgesloten ver drag, naast de onlangs met Frank rijk afgesloten overeenkomst (te zamen regelende een handelsver keer met een volume van ca. 810.000.000) van verstrekkende beteekenis is voor den wederop bouw van Nederland en voor de toekomstige samenwerking op eco nomisch terrein met onze zuider buren. weten, waar zij heengaan en wat zij gaan doen, valt het niet moeilijk. Zij vinden volkomen begrip bij de kleine menschen, die als ambtena ren over zulke zaken moeten oor- deelen. Maar een werkelijk belang rijk zakenman gaat maar zelden naar het buitenland met een voor opgezet plan. Hij weet van tevoren niet, waar hij naar toe gaat, met wie hij spreken wil en wat hij wil bereiken. Hij gaat er heen, omdat zijn commercieele feeling hem zegt, dat daar iets te bereiken valt, ie*s, dat hij nog niet nauwkeurig kan omschrijven, maar dat hij, eenmaal ter plaatse, met een zelden falend instinct weet te vinden. Zulke overwegingen echter zijn volmaakt abacadabra zelfs voor vele grootere ambtenaren dan de kleine jonge mannen, die toestemming tot een reis moeten verleenen. Doel veronderstel, dat een der gelijke zakenman via relaties hoo- gerop zonder relaties in de ambtelijke wereld kan men tegen woordig in het bedrijfsleven geen stap meer verzetten toestemming heeft verkregen, om zich naar het buitenland te begeven, wat dan? Dan worden hem deviezen beschik baar gesteld. Dan mag hij in de gunstigste omstandigheid dertig 'gulden per dag verteren. Ieder nu,, die weet, wat het leven in Parijs, in Londen, in New York kost be grijpt, wat dat beteekent. Dat be- teekent, dat men zijn hotel betalen kan, dat men zuinig leven kan. on getwijfeld. Maar buiten dit zuinig leven kan men zich niets, letterlijk niets veroorloven, tenzij men parti culier over relaties beschikt, die op hoop van later zegen eenige de viezen beschikbaar willen stellen. Wil hij zijn zakenrelaties iets te eten aanbieden, dan moet hij met hen naar een cafetaria gaan, want meer kan er niet af. Wil hij 'dl onvoorziene reis maken, dan moet hij zijn zakenrelaties om geld be delen. En dat, terwijl regeerings- instanties in het buitenland diners weggeven, die zelfs den burgemees ter van New York verbaasd deden vragen, of deze tafel was aange richt door een land, dat honger had geleden. Verder nog gaai de ambtehjKe willekeur. Veronderstel, dat een zakenman het in zijn hoofd haalt zijn vrouw te willen meenemen. Dat kan van groote beteekenis zijn. Er zijn gevallen, veel meer dan iemand, die het zakenleven niet kent, kan vermoeden, waarin de aanwezigheid van een echtgenoote van beteekenis kan zijn voor het ■opbouwen van de goede relaties. Van zulke dingen echter huivert de ambtenarij. Het gebeurt her haaldelijk dat zakenlieden, die kun nen aantoonen, dat het van belang voor hen is, dat hun echtgenoote meegaat en die bovendien kunnen aantoonen, dat hun meereizen Ne derland geen deviezen hoeft e kosten, omdat hun zakenrelaties in het buitenland haar mee-uitnoodi- gen en aanbieden haar vrij te hou den, de toestemming door de schrandere jongelieden, die hier over nu eenmaal moeten oordeelen, eenvoudig botweg wordt geweigerd. Dat de Nederlandsche zakenlie den niettemin, ondanks het feit, dat zij door hun land als bedelaars worden uitgezonden, toch overal bezig zijn, dat men hen in de kleine hotelletjes in Parijs in de groote logeeren alleen Nederlandsche amb tenaren dat men hen in de coffee shops van Londen en de drugstoren van New York aantreft, wanneer zij zoo goedkoop mogelijk trachten te eten dure diners zijn alleen weggelegd voor heeren ambtenaren dat is niet een bewijs voor het prachtig beleid van de Nederland sche ambtenarij, maar een bewijs voor de doorzettingskracht van het Nederlandsche bedrijfsleven. Als men het beleid van de Nederland sche ambtenarij ten dezen wil be oordeelen, dan moet men zich de Amerikaansche tijdschriften laten voorleggen, waarin nu weer uit voerige Plannen worden besproken voor het openen van de Zuid-Ame- rikaansche markt, plannen, aan de uitvoering waarvan allerlei staten deel zullen hebben, alleen niet Ne derland- Het banden-syndicaat in Neder land heeft cijfers gepubliceerd be treffende de bandenpositie. Hier uit blijkt, dat de voorraad buiten en binnenbanden voor vrachtwa gens eind 1945 respectievelijk 13145 en 12647 stuks bedroeg. Voor per sonenwagens waren de cijfers op hetzelfde tijdstip respectievelijk 1280 en 2169 stuks. In de eerste vier maanden van 1946 werden resp. 17252 en 16985 buiten- en binnenbanden voor vrachtwagens aangevoerd (perso nenwagens 4451 en 7791). In de eerste vier maanden van 1946 werden 27889 buitenbanden omgezet (Aug.-Dec. 1945 29166) en 30504 binnenbanden (Aug -Dec. 1945 30504). Op 22 Mei heeft het Curaqaosche comité „Steun aan Ned. oorlogs slachtoffers" een kwart millioen gulden geschonken voor de stichting Ned. Studentensanatorium. Blijkens een telegrafisch bericht van den Gouverneur van Curaqao is deze vorstelijke gift thans nog met een gelijk bedrag verhoogd. H. M. de Koningin heeft voor dit blijk van medeleven dank betuigd. Bij de Oranje-Nassau Mynen te Heerlen is een tekort van enkele duizenden tóeslagkaarten voor mijr- werkers geconstateerd. Door val- sche boekingen had men getracht het tekort weg te werken. De poli tie werd in deze fraude gemengd en het verder onderzoek leidde tot da aanhouding van de kantoorbedien den B. en W., belast met de admi nistratie van den distributiediénst op de O. N. Mijnen. De toeslagkaar- ten verdwenen grootendeels in den zwarten handel Naar wij vernemen, heeft R. A- baron van Hardenbroek, oppercere- moniemeester van H. M. de Konin gin, Zaterdagmorgen op weg naar 's.Gravenhage, een ernstig auto-on geluk gehad. Hij moest in zorgwek- kenden toestand in het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg wor„ den opgenomen. Ook de chauffeur werd naar Do- vengenoemd ziekenhuis overge bracht. Hoewel hij een been heeft gebroken, is ztjn toestand goed. Van 1825 Juni zal in Amsterdam gehouden worden een internationaal congres van de „United marine con sultative council". Tachtig verte genwoordigers uit achttien landen zullen er aan deelnemen. De minis ter van Scheepvart zal het congres openen. WOENSDAG 12 JUNI HILVERSUM I (301 M.) VARA, 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.27 Kookpr. 10.35 Viool en piano. 11.00 Gram. 11.45 Ber. uit Indië. 12.0*) Politiemuziekkorps. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.45 E. Walis, 14.00 v. d. Vi'ouw. 14.15 E. Walis, 14.30 E>iepenbrock-progr. 15.00 v. d. Jeugd. 17.00 Strijkkwartet. 17.35 Ramblers. 18.00 Nieuws. 18.15 Ork. 18.30 v. d. Ned. strijdkr. 19.00 Ork- 19.15 Caus. 19.30 V.P.R.O. 20.05 Cai 3. 20.20 Operettefragm. 21.00 Hoorspel» 21.45 Philh. Ork. 22.45 Caus. 23.0» Nieuws. 23.1524.00 Gram HILVERSUM II (415 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Orgel. 11.15 Viool en piano. 12.Ou Sextet. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Reportage. 15.00 Kamer- muz. 16.00 Over postzegels. 16.15 Kin derkoor. 16.45 v. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17,45 Over Indië, 18.00 Maado- linata en gram. 19.00 Nieuws en Caus. 19.30 Engelsche les. 20.05 U.S.O. 22.00 Nieuws. 22.30 Reportage. 23.10—23.50 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5