Havenstaking gaat voort Luchtpostdag van de B.Z.P.C. mmm STADSNIEUWS DINSDAG 11 JUNI 1946 PAGINA 7 CANDIDAATSTELLING voor den Gemeenteraad - j'c-rB10i^—jï.c F lictor Th. A., 14. Bakker, G. P., wlttkamipf, H. J., 16. Schooi, a" M., 17. Leeuwen, G. B. van, 18. Beuman, G. L. N., 19. Wouters, P. J B 20. Glazing, A. J., 21. Water A J. A. van de 22. Ham, Q. P., 23. Höl- scher, J. H.„ 24. Rest, J. A. van, 25. Swanink C., 26. Water. J. J- van de R. K. MIDDENSTAND HTJBELSCH museum van OUDHEDEN BALLONVAART IN STROOMENDEN REGEN GETEISTERD HULL Slechts 5-938 huizen onbeschadigd. „EN ZAL WORDEN UIT GEBREID", ZEGT BLOKZIJL BORREL-SCHADE DE NED. SCHEPEN IN AUSTRALIË DE ONDeidWIJZERS- SALARISSEN Bii de heden gehouden candidaat- steUing voor de gemeenteraad werd door de Katholieke Volkspartij een lijst ingediend, bevattende de navol- giende namen; 1 Alberts, P. B. M., 2. Toorn, ir W. H. van der, 3. Meijer, G., berger I* J. 5. Oppen, A. J- 6. Reijnart, J. J., 7. b Kinderen, mr. M. J- M. va Heroprichting vakaf<leeling Overeenkomstig den wensch van het Episcopaat, dat ten spoedigste de- vroegere vakafdeelingen van e Kath. Middenstandspatroons weder om herrijzen, heeft het bestuur van de plaatselijke afdeeling v. d. Kath Middenstandsbond zich hierover ern stig beraden, temeer daar gebleken is dat in dit opzicht bij allen n et de noodige activiteit wordt ontplooid tn verband hiermede zijn bij e 00 te richten vakafdeeling een of meer bestuursleden gedetac teneinde de noodige-stuwkracht te doen ontwikkelen. Op het program ma staan o.a. de her-prichting res,; activeer.ng van de navolgende vak organisaties, t.w.de Kath. Schoen, makerspatroonsbond, Kath. Melk- handelarenverecr-iging, Kath. Manu facturiersbond, Kath. Slagerspa. troonsbond, Kath. Aannemersbond Kath Schilderspatroonsbond, Kath, Bakk'ersbond, Kath. Sigarenwinke- liersvereenlglng, Kath. B nd v. Kap. perspatroons. iij, die hierover meer ïnlicntingen •wenschen, kunnen deze verkrijgen hij het plaatselijk bureau; Lange Ha ven 102. GECOMPLICEERD ONGEVAL Met een kruiwagen schrijlings over z'n fiets gelegd en op dan run- watren nog een badding reed de 26 S l H. Zaterdagmiddag door de Dorpsstraat. Toen ter hoogte van pand No. 7 een bestelauto, die van den anderen kant kwam, wilde passeeren, raakte deze den boom van de kruiwagen. Het zeer labiele geval begon hierdoor te schuiven, de badding drukte de ruit van pand No. 7, de hand van L. H. raakte tusschen de kruiwagen en het stuur van zijn rijwiel bekneld en dit had zoo ernstige ontvellingen ten gevol ge, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. KINDERLIJKE ONVOOR ZICHTIGHEID De 10 jarige J. v. d V., die met ziin broertie op den bagagedrager over de Willemskade reed, raakte zijn zekerheid kwijt toen hij v. d. anderen kant een vrachtauto zag naderen. Hij begon te slingeren en c -plotte. Zijn passagier kreeg daardoor schaafwonden aan het been en de chauffeur, die door remmen trachtte een aan rijding te voorkomen, kon geen an deren weg nemen, dan over het rij wiel, dat voorlopig niet meer voor dergelijke gevaarlijke expedities ge bruikt zal kunnen worden. Te Schiedam heeft zich een co mité gevormd, bestaande uit ver tegenwoordigers van de kerken. Dit c°mité organiseert in het Gemeen telijk Museum, Hoogstraat 12 van 17 t.e.m. 29 Juni a.s. een tentoon stelling van het -Amsterdamsch Bij- belsch Museum van Oudheden. I>eze tentoonstelling omvat den Tabernakel (op 1/7 v. d. ware groot te) vele Bijbelsche voorwerpen, Oud- Egyptische, Assirische, Kanaanie- tische reliquieën, maquette van den Tempel, enz. Zij mag geacht wor den, behalve van geestelijk, ook van algemeen cultuur-historisch belang te zijn. en Is n" v—-ok ten volle "waard. De openingsrede wordt uitgespro ken door Prof. Dr. A. H. Edelkoort van Amsterdam op Zaterdag 15 Juni te 3 uur n.m. in het kerkgebouw v. d. Ned. Prot. Bond. Westvest 92 te Schiedam. De tentoonstelling zal ge opend zijn lederen werkdag van 9 12 uur (uitsluitend voor scholen) van 2—5 uur en van 7—9.30 uur (voor particulieren en Vereenigin- gen). Bovendien wordt op Maan dag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 88.30 uur een Godsdienstige Dagsluiting gehouden, waarin de Predikanten der verschillende ker ken beurtelings voorgaan en onder scheidene zangkoren medewerken. Steeds zullen deskundigen aan wezig zijn, die alle noodige toelich ting zullen geven en op vaste tijden een rondleiding houden. Zoowel uit Schiedam als uit de naaste omge ving worden veel bezoekers ver wacht. Interessante tentoonstelling jn zeer korten tijd heeft Schie dam nu 'twee evenementen beleefd, die in onmiddellijk verband staan met de aviatiek. Werd vorige week aan Schiedam de eer gegund haar naam te leenen aan de derde Flying Dutchman'' van de K. L. M., gister, middag aanschouwde de stad de we, wat vochtige „prémière" van een grootsche openluchtvoorstelling aan t Marconipleinde start van de eer ste officieele ballonvaart in Neder land sinds de bevrijding. De eerste (onofficieele) opstijging had 18 Mei j.l. plaats in Den Haag, waar het echtpaar Boesman even romantisch als onofficieel het pas gesloten huwelijk inzette met een ballon-bruidsvlucht. Mevrouw Boesman nam gistermid dag wederom deel aan de bailon. vlucht, die een aanvang nam op het plein bij de Marconistraat hier ter Deze vlucht was bedoeld als de monstratievlucht en was voorbe reid door de Schiedamsehe afdee ling van de B. Z. P. C. in het ka der van haar 5de luchtpostcongres. De start van de ballon was niet de eenige gebeurtenis van dit con. gres. Om 10 uur v.m. werd naar aanleiding van het congres in het Musis Sacrum een tentoonstelling geopend van Buchtpostverzamelingen De heer Boesman sprak als voor zitter van het hoofdbestuur der B. Z. P. C. een woord van welkom tot de aanwezigen en hield een inleiden de beschouwing over de aerophilate- lie. Spr. noemde als belangrijke ge beurtenis in deze de eerste Indié. vlucht met v. d. Hoop in 1924. De wnd. burgemeester de heer P. Al berts noemde het verzamelen van postzegels een vreedzame bezigheid. Nog vredelievender echter achtte hij 't verzamelen van luchtpostdocumen ten, omdat deze vorm van verzame len kennis, begrip en waarde ering voor andere volkeren aankweekt. De voorzitter van de afdeeling Schiedam der B. Z. P. C. verklaarde hierna de tentoonstelling voor ge-* opend. Een belangwekkende exositie on. getwijfeld voor den liefhebber. Een aantal zeer zeldzame stukken heeft, men bijeen kunnen brengen. Om 11 uur bracht de heer Boesman de aanwezigen in Musis Sacrum in de juiste ballonvaartsfeer door het een en ander met enkele details, zooals gebroken armen en beenen te ver- [tellen. Schiphol deelde onder deze uiteen zetting telefonisch mede, dat de wind West-Zuid was en zich voort bewoog met een snelheid van 20 K.M. per uur. De heer Jacquet, de bai_ loncommancïant, schatte echter na op lating van eenige proefballonnetjes de windsnelheid op minstens 50 K.M. per uur. Na de toelichting vna den heer Boesman werden de twee vacante plaatsen van het ballonmandje ge veiid. Op een voorafgaande veiling in Den Haag was men gekomen tot twee aanbiedingen van ƒ130 en ƒ155. Hoewel men heimelijk gehoopt had op boden van 400 of meer, bleven de Schiedammers in een welsprekend stilzwijgen volharden, totdat het verkocht" door de luidsprekers ha.3 geklonken. De ballonreizigers zouden zijn de heeren de Vos, voorzitter van de B. Z. P. C. te Rotterdam en van Vliet, een sportvlieger uit Den Haag Omtrent den tijd, dat deze plaatsen geveild werden, lag de Kambalito reeds nerveus aan de verankerd^ touwen te trekken, in afwachting van het oogenblik, dat» haar de vrije teu gel gelaten zou worden. Door een groote slurf werd de ballon van pl.m. 600 M3. waterstof voorzien. Muzie» afgewisseld met enkele frissche regenbuitjes en toe-lichtin. gen hielden het publiek bezig. De heer Jacquet uit Frankrijk, ballon commandant voor den aanstaanden tocht gaf nu en dan heftig gesti culeerend aanwijzingen aan de ver kenners, die echter moeite hadden de ware bedoelingen van den vreem deling te doorgronden. Als voorproefjes van den aanstaan den start liet men de modelballon, genaamd „To Kin" met een bus post opstijgen. De vinder van deze ballon zal na de opzending van de post 25 ontvangen. met vastberaden gezichten in het mandje Er volgde een zeer ernstige bezigheid (slechts uiterlijk geleek het een spelletje!) n.l. de proefstar- tjes „ballonlos-ballon-vast", waar mede de commandant de stijgkracht van de ballon trachtte te meten. De toeschouwers moeten gedacht hebben, dat de start herhaaldelijk mislukte, Het gejoel tenminste gaf dien indruk. Om 10 minuten over één verhief de ballon zich met een vrouwelijk élan boven de kijklustige massa. Zij sprong sierlijk over de R. K. scholen en werd ten laatste door deze gebou wen aan het oog onttrokken. De bollanvaarders hebben geen lan gen tocht gemaakt. De heer de Vos vertelde 's avonds, dat de situatie in den stroomenden regen gepropt in de» kleinen mand niet gerieieiijk was In de buurt van Gouda raakte de ballon in een gordijn van regen, waar. na een zeer snelle daling volgde. Na 'n gevaarlijken sleeptocht is net landingsterrein tenslotte geworden een koolzaadveld in de buurt van Zevenhuizen bij Gouda. (De heei De Vos deelde nog in vertrouwen mede, dat de berooide boer-eigenaar van het koolzaadveld 70 schadever goeding eischte). Het verdere programma van dezen luchtpostdag van de B. Z. P. C. ver meldde een causerie door Jhr. Dr. Molerus, die op origineele wijze zijn spreekbeurt vervulde. Jhr. Molerus vertelde zeer humoristisch over zijn Zeppelinvlucht naar Zuid-Amerika Om half acht begon het gezellige eabare^Jprogramma met o.a. Daan Hooykaas, Mr. Oradi, Fantasie en de Spelbrekers. De B. Z. P. C. afdeeling Schiedam mag gefeliciteerd worden met dezen geslaagde propagandadag. De winnaars De winnaars onder de inzenders voor de Luchtposttentoonstelling waren: 1. Penning van de gemeente Schie dam: de heer v. Beek; 2. Hoofdbestuurspenning voor de mooist opgezette inzending: de heer Dupon, klas I: de heer M. Polak, klas II de heer A. Weezenaar. Beste inzender ,,Eerstvluchten": de heer Jense. Beste inzender lucht post: Dr. de Leeuw. Prijzen Diversen I de heer Tocla. Prijzen Diversen n de heer de Vos. Bij gelegenheid van het bezoek, dat een aantal Engelsche sportliefheb bers uit Huil aan Rotterdam bren gen, hebben wij een onderhoud ge had met een Engelschen collega -an de te Huil verschijnende „Daily Mail", die de Engelsche sportmen- schen als verslaggever en suppor ter vergezelt en die ons enkele me. dedeelingen deed over de wijze, waarop Huil, evenals onze eigen stad, door het oorlogsgeweld is ge troffen. Naar onze collega ons mededeel, de, is Huil, dat aanzienlijk kleiner is dan Rotterdam, in verhouding veel ernstiger getroffen. Niet alleen 's het centrum van de stad, evenals dat van Rotterdam, geheel verwoest, doch ook in de buitenwijken is over al aanzienlijke schade aangericht. De Duitsche vliegers hadden namelijk de gewoonte om na hun aanvallen op Li verpool en Londen, als zij over HuU naar hun „Heimat»' terugkeerden, op deze stad hun „overgebleven" bommen te deponeeren, liever dan ze mee naar Duitschland terug te nemen. In totaal hebben de Duitschers gedurende den oorlog op Huil 32 luchtaanvallen ondernomen, gedu rende welke bommen werden gewor pen. Daarbij werden circa 1200 per sonen gedood en 3000 min of meer ernstig gewond. Het aantal huizen, dat in Huil werd vertnietigd of be schadigd, bedraagt 86.722, tengevol ge waarvan 152.000 menschen voor goed of tijdelijk dakloos werden. In het geheel ziin er in Huil siechts 5938 huizen onbeschadigd gebleven. Maar evenmin als in Rotterdam, is de energie van de bevolking van Huil gebroken. Ook daar wordt hard gewerkt aan den heropbouw, hoewel men ook daar ernstig te kampen beeft met gebrek aan materiaal. In de Rivièrahal te Rotterdam heeft de E.V.C. Zaterdagmiddag voor de stakende havenarbeiders en zeelieden een vergadering belegd. Spreker was de heer B. Blokzijl, voorzitter der E.V.C. Deze schetste in het begin van zijn toespraak het verloop van zijn conflict, hetwelk, naar hij zeide, zijn directe aanlei ding vond in het niet erkennen der E.V.C. Van een staak maar raak"- methode was volgens spreker geen sprake. De staking werd eerst afge kondigd toen andere middelen faal- SILVIUS VARIÉTÉ Een serie bekende variété- en ra- dio-artïsten trad Zaterdagavond, in de zaal van de R.K. Volksbond voor het voetlicht. De namen te noemen is de bekerde hoedanigheden vermei den. De Waikiki Hawaiians, Les Gerto's, het bekende accordeon-duo, de gebrs. "Win en Bram Scholte, Charley Ray, de komische acrobaat, Rubber en Co., André Du Lancelle telepaath, de humorist-conferencier Henri Boulanger en tenslotte Cor Nielson, de bekende Schiedamsehe jodelaar. Een avond, waar de lief hebbers van genoten hebben, «niet het minst ook door het onafwendbare bal-na. den. De heer Blokzijl kondigde aan dat de staking niet alleen zou wor den doorgezet, doch dat het geheele land zal worden gemobiliseerd ten einde de staking nog verder uit te breiden. In elke stad en in elk dorp zullen havenarbeiders en zeelieden tot de werkende bevolking spreken en zij zullen hen erop wijzen dat de positie der arbeiders niet mag te- rugkeeren naar het „moeras" van vóór 1940 met als sluitblok een wereldoorlog. Spreker verklaarde vervolgens het „Parool" bereid te hebben gevonden enkele kolommen vrij te houden voor de havenarbei ders om hun standpunt uit een te zetten. Het niet-uitkomen van een nieuwe suikerbon heeft, naar spr. mededeelden ertoe geleid dat bij Philips in Eindhoven Vrijdag sta king is uitgebroken. De directe oor zaak zoekt spr. echter in het niet erkennen van de E.V.C. Omtrent de staking in Amsterdam zeide de heer Blokzijl dat ook die hardnekkig wordt voortgezet. Vervolgens richtte de heer A. v. d. Berg eenige woorden tot de aan wezigen. Hij riep de havenarbeiders op Dinsdag aan de havens post te vatten om de werkwilligen te be wegen het werk neer te leggen. Tenslotte deelde de heer v. d. Berg mede dat uit alle deelen van het land toezeggingen van steun zijn ontvangen. SUCCES "VOOR PRECIOSA Naar men ons mededeelt, heeft het bekende dubbel mannenkwartet ,,Presiosa" op het groot Nationaal Concours gehouden concours te Wassenaar een 1ste prijs behaald met 319 punten. De 1> a lion gaat de lucht in Eindelijk tusschen twee regenvla gen door gaf de heer Jacquet, hoe_ wel noode, voor de Rambalito het bevel de zandzakken die het ge vaarte ter plaatse moesten kluiste ren los te haken. De verkenners kwe ten zich ijverig van deze taak en op een gegeven moment hing de mand vrij aan het net om de ballon. Vier moedige menschen wrongen zich WEERBERICHT 5 Medegedeeld door het K. N M. 5 I. te De Bilt. Verwachting tot Woensdagavond: Plaatselijk buien, hier en daar met onweer; zwakke tot matige wind tusschen West en Zuid; on- J geveer dezelfde temperatuur.' 12 Juni: Kon op 4.20 uur, onde- i 20.59; maan op 18.47 uur, onder 3.15 uur. XJit de fietstasch van den heer A. de W. werd een flesch met ge distilleerd gestolen, ook verzeke ringspolissen werden medegenomen, de fiets stond op het Rubensplein waarschijnlijk niet onder de hoede van een daartoe geschikt persoon. Of verzekering de schade dekt, ver meldt dit politiebericht niet. INLICHTINGEN VERZOCHT De wnd. Commissaris van Politie te Schiedam verzoekt allen, die in lichtingen kunnen verschaffen om trent de op last van den bezetter ontbonden vereeniging „Schiedam- West", zich te vervoegen aan het Hoofdbureau van Politie, afd. Re cherche, Lange Nieuwstraat 53, te Schiedam. GEMARKT Op de veemarkt te Rotterdam wer den in totaal 3978 stuks vee aange voerd, waarvan 300 vette koeien en ossen, 735 stuks gebruiksvee, 201 graskalveren, 493 nuchtere kalveren, 555 biggen, 393 paarden, 13 veulens, 134 schapen en 1059 lammeren, 95 bokken en geiten. Prijzenkalf- koeien le soort f 800, 2e soort 625 3e soort 475. Melkkoeien resp. f 775, 625 en 475. Varekoeien resp. 400, 300 en 250. Vaarzen resp. 425, 300 en 225. Pinken resp. f 330, f 270 en 200. Graskal veren resp. 230, 150 en 100. Big gen resp. 28, 24 en 20. Kalf- en melkkoeien aanvoer ruimer, han del kalm, prijzen vooral niet hooger. Varekoeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer flink, handel kalm, prijzen ruim prijshou dend. Graskalveren aanvoer iets grooter, handel tamelijk, prijzen ruim prijshoudend. Biggen aanvoer korter, handel matig, prijzen onver anderd. De Ned. gezant in Australië, ba ron Van Aerssen, heeft tegenover de pers in Melbourne een verkla ring afgelegd inzake de weigering om reparaties te verrichten aan de „Piet ein". Hij wees erop, lat de torpedobootjager „Piet Hein" een oorlogsbodem is, die zij aan zij met de Australische marine gestre den heeft voor vrijheid en recht. De Nederlanders zullen niets begrijpen van deze behandeling en zij zullen geneigd zijn deze te beschouwen als eei\ beleediging voor de wapenbroe derschap en schadelijk voor de toe komstige betrekkingen tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en het gemeenebest van Australië. Op de vergadering van het Kath. Onderwijzers Verbond, die vandaag te Utrecht gehouden wordt ter be spreking van Met salarisvraagstuk, heeft de voorzitter, de heer W. Wiitschut, Arnhem, medegedeeld, dat de commissie van advies in overleg met de regeering, ter voor bereiding van de salarissen der on derwijzers besloten heeft met een stemmig advies aan de regeering voor te stellen als voorloopige maat regel met spoed een nooduitkeering ineens te geven, in afwachting van •en nadere regeling van de onder- vijzerssalarissen. Spreker had de overtuiging, dat de onderwijzers daarmee zeer tevreden zouden zijn. Verder zou voor de onderwijzers voortgewerkt worden inzake het rechtsherstel. Het invasiesalaris zal in Juli worden uitbetaald. LAPPENDIEVEGGE NEEMT EEN DUIK Op aanwijzing van burgers heel de politie gearresteerd een zette re mejuffrouw F., uit Schiedam. Deze vrouw hield als costuumnaaister lappen stof van klanten achter. By haar arrestatie poogde de vrouw te ontkomen door te water te sprin. gen. Ze werd echter door burger# weer op het droge gebracht en aan de Rotterdamsche politie overgele verd. De tweejaarlijksche nationale ten. toonstelling van het Ned. trekpaard zal in den Bosch worden gehoudem op 20 en 21 Juni. U u GEM. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK In de maand Mei 1946 werden uit geleend in het hoofdgebouw aan de Lange Haven 10.439 boeken (vorig jaar 1629). Hiervan waren 765 (geen) kinderboeken, 3581 (688) studiewer ken en 6093 (941) romans. In het filiaal in de Gorzen werden uitgeleend 334 (geen) boeken, waar van 51 (geen) kinderboeken, 75 (geen) studiewerken en 208 (geen) romans. In het filiaal Kethel werden uit geleend 566 (728 boeken, waarvan 106 (108) kinderboeken, 60 (74) stu diewerken en 400 (556) romans. In totaal werden dus uitgeleend 1 11338 boeken, tegen 2367 boeken in dezelfde maand van het vorig jaar. Snapshot van de gisteren op de Reeuwijksche l lassen genouflen Het aantal houders van leeskaar- I ten bedraagt 3137 (vorig jaar 2100). zeilwedstrijden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7