DE TEGENVOORSTELLEN DER INDONESIËRS Proclamatie van Umberto II voor zijn vertrek in ballingschap Seyss' getuigen a décharge De dreigende zeeliedenstaking DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ■SST en de aanbieders vast te DIK TER BUIK heeft een plan VRUDAG 14 JUNI 1946 68,te JAARGANG No. 20035 VERKLARINGEN VAN SJAHRIR DE EERSTE GEMEENTERAAD BEKEND bankbiljetten gestolen EX-KONING UMBERTO NAAR PORTUGAL KAMPCOMMANDANT STAL VAN GEÏNTERNEERDEN Regeering beschuldigd van wetsschending WIMMER OYER ZIJN HET MIRAKELFEEST TE AMSTERDAM CHEF De Oostenrijkers maken Seyss nerveus Seyss' oude vriend Wimmer, de man, dien de gewezen rijks commissaris indertijd mee naar Nederland bracht, om als gene- MEENINGEN ZUN PESSIMISTISCH GEEN BEPERKING VAN DE HARINGVANGST DE „RAZZIA" IN TILBURG I R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witiox Alg. Redacteur1 H. A. Paalvast. Drukker: N.R-c- n v* Tlitig. v»d. Miaas- boS-Stichting, NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT Abonnementspi f 3.25 p. kwart f 1.10 p. maand C 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. In een interview heeft Sjah" rir, zooals in een deel der editie werd gemeld, verklaard, dat de Indonesische tegenvoorstellen zullen voorslaan een voorloo- pige over€cnk°nïS';' waarbij verschillende politieke ver schilpunten buiten beschouwing zullen worden gelaten. Deze punten zullen by de onderhan delingen, welke later zullen Worden gehouden, worden sproken. Sjahrir verklaarde, dat tte .for- I muleering van de Indonesische tegenvoorstellen p keinsche kabineUzdtmg van Woensdag besProkan was Hij gaf toe dat de jongste gebeurtenis sen hiermede bedoelde hij blijk baar den toestand in het binnen land van Java en Tangerang vertraging' van de definitieve for. nauleering tot gevolg had gehad, doch op zijn laatst zouden de te genvoorstellen aan het begin van de volgende week worden over gelegd Deze tegenvoorstellen zul len een antwoord vormen op het Nederlandsche voorstel, dat dr. Van Mook, tegen de verwachtin gen der Indonesiërs in. reeds een week na zijn terugkeer uit Neder land aan de Indonesiërs heeft overhandigd, Sjahrir hoopt, dat, terwijl de op lossing van de geschilpunten han gende is, door de tegenvoorstellen een voorloopige overeenkomst onder oogen zal worden gezien, die ten spoedigste tot resultaat zal hebben, dat de Nederlanders en de Indonesiërs to, samenwerking ko- tnen, hetgeen men zoo noodzake lijk acht met het oog op den hui- dïgen toestand op Java, Hij gaf als zijn meening, dat, mochten er moeilijkheden ontstaan, deze al- leen op de concrete punten betrek- - king zouden kuhnen hebben en niet Óp den vorm en het karakter van de tegenvoorstellen. Sjahrir is nog steeds in afwach ting van een volledige lijst' van de nieuwe ministers, welke hem eenigen tijd geleden door Soekar- RO is beloofd, Betreffende het Nederland- stafl^P'^^'t in zak© d© ov©r- garfgsperlode - Nederlandsch- Tndische regeermgskringen achten thans een korter periode dan een generatie aanvaardbaar ver klaarde Sjahrir, dat dit een we derzijdsche toenadering zou kun nen bevorderen In de kabinetszitting waren de moorden van Tangerang en de bezetting van een nieuwe strook ten Oosten van Batavia, waarbij Is inbegrepen het gebied ten Oosten van Bekassi, eveneens be sproken Sjahrir zeide. dat hij er nog niet zeker van was, of een protest tegen deze operatie bij het geallieerde hoofdkwartier zou worden ingediend. Hij wachtte de volledige bijzonderheden af. Eeni- ge maanden lang was de uitbrei ding van de bezette zone tot aan de Kali Bekassie een punt van be spreking geweest. Hij gaf geen commentaar op de verklaring van het Indonesische ministerie van doorlichting, dat de bezetting zou ™£„ul,tK®v°er<3 zonder toestem- L -t- r- I én evenmin op de verklaring Van den officiee len Britschen woordvoerder I Evacuatie van geinterncer- f den en Japanneezen. Het republikeinsche ministerie Van voorlichting heeft medegedeeld, dat de evacuatie van geïnterneerden Door samenwerking tusschen protestanten en katholieken in de floChff4?. Slokker, bij Hoorn, ls vmr V kandidatenlijst ingediend zoodat door?ezeenteXta?SVerkmdin?' stelling de eerate oandidaat- voorkomend op de lilst 6 i Pers°ncn' kunnen worden heschiuwd en wél 6 Kath. en 2 Protestanten. op 11 Juni 1.1. is bij de fa. En schede, te Haarlem, een serie bank biljetten vermist, t.w. 60 coupures van f 50,serie C. Q., 96040 tot en 5?®' 06,^i en 96068 tot en met 96100. .«nKwu verzoekt by eventueel» aanbiedingen recher^he te waar- door de lucht zal worden versneld door van 15 Juni 500 personen per dag te vervoeren. Vier vliegtuigen per dag, zulks gedurende vijf dagen per week, zullen in dienst worden gesteld. Tot nog toe zijn 250 per sonen per dag geëvacueerd, waar voor twee vliegtuigen worden ge bezigd. Bovendien zullen met ingang van 20 Juni 2.000 Japanneezen per week per trein worden vervoerd. Het Indonesische leger zal de trans porten tot aan het station van Klender escorteeren, daarna zullen Britsch-Indische troepen deze taak overnemen en de transporten bege leiden tot Batavia. De Chineezen aan Sumatra's Westkust. De Indonesisch - republikeinsche pers aan Sumatra's Westkust deelt mede, dat op een bijeenkomst van het algemeen nationaal comité op 2 Juni is voorgesteld alle Chineezen aan de Westkust te interneeren. De geheele Chineesche bevolking in het district van Painan, welke in totaal ongeveer 2.000 zielen be draagt, is te Kambang verzameld. Volgens republikeinsche kringen heeft men maatregelen genomen om de Chineezen tegen de extremisten te beschermen. Hun eigendom zal door de T.R.I. in bescherming wor den genomen. De Chineesche vrou wen en meisjes zijn van de mannen gescheiden, hetgeen onder de Chi neezen bezorgdheid heeft gewekt. Repatrianten De Tegelberg" wordt met 1891 repatrianten aan bo</rd 18 Juni te Amsterdam verwacht uit Batavia. De Italiaansche premier heeft gisteren in den ministerraad medegedeeld, dat Umberto Rome heeft verlaten en zich op weg naar Portugal bevindt. Volgens een bericht uit Madrid is de ex-koning gisteravond in Barcelona geland. Van het Qui rinaal te Rome is Donderdag middag om 16.50 uur, plaatse lijke tijd, de koninklijke stan daard neergehaald. De krygsraad te 's-Gravenhage heeft den beroepskapitein der Infanterie, A. K. S., die als commandant van het interneeringskamp te Roosen daal en als commandant van het interneeringskamp fort Spykerboor, by Purmerend, zich verschillende ar tikelen, die toebehoorden aan gede tineerden, had toegeëigend, veroor. deeld tot 10 maanden met aftrek van het volledige arrest, ontslag uit mi litairen dienst, doch niet met ontzeg ging van het recht om by de gewa pende macht te dienen. „Revolutionnaire daad door eenzijdig en willekeurig de macht aan zich te trekken" Ex-koning Umberto heeft, bij zyn vertrek naar Portugal, een bood schap aan het Italiaansche volk achtergelaten, die niet voor heden door de Italiaansche radio zal wor den omgeroepen, wanneer de Gas. peri om 11 uur voor de radio spreekt. Deze proclamatie luidt volgens Reuter als volgt: Italianen Toen ik eerst het ambt van lui- tenant.generaal en daarna de kroon aanvaardde, heb ik verklaard, dat ik my zou onderwerpen aan den vryelljk geulten wil van het volk, aangaande den staatsvorm. Dezelf- De belangstelling in den lande voor de viering van het zesde eeuw feest van het H Mirakel van Am sterdam blijkt buitengewoon groot en van allen kant maakt men zich op om de plechtigheden in het sta dion op den sluitingsdag, Zondag 23 Juni, mee te maken. Uit tal van plaatsen, tot in de Veenkoloniën toe, kreeg het comité reeds bericht om trent vele honderden deelnemers. Gevolg is, dat op de Marathontri bune voor de middagplochtigheid reeds geen plaatsen meer beschik baar zijn. ral-K.ommissar van justitie op te treden, werd gisteren tegen het einde der rechtszitting door Steinbauer in den getuigenstoel geroepen en het was interessant, te zien en te hooren, hoe deze zijn uiterste best deed, om zijn vroegeren chef van alle mis- - dadigheid schoon te wasschen en alle in Nederland gepleegde gru welen af te wentelen op de weer macht en de Duitsche politie, terwijl Seyss Inquart werd voor gesteld als de redder van honder den menschenlevens in Neder-, land. De verdediger wijdde weer voor al aandacht aan dat punt der be schuldiging, waarin Seyss Inquairt zoo talrijke executies verweten De vakbonden beweren, volgens Associated Press, dat zij, voor het geval de staking doorgaat, hulp uit net buitenland zullen krijgen en dit was een van de oorzaken, waardoor er Woensdag éen toenadering scheen te komen tusschen de tegenpartijen van het zeeliedengeschil over de belangrijke kwestie van de werk week der zeelieden. De groote vraag is echter of er op tijd een overeen komst zal worden gesloten om de staking, die voor het geheele land op 15 Juni is vastgesteld, te beletten. Een woordvoerder van den vakbond deelde mede, dat zij de verzeke ring hadden ontvangen van de Fede ratie van Havenwerkers, dat de dok werkers te Sydney instructies had den gekregen, om de Amerikaansche schepen, welke door onderkruipers worden bediend, niet te laden of te lossen. Dezelfde steun, zei hij. was reeds eerder verkregen van de dok werkers in Frankrijk Latijnsch-Ame rika en Nieuw-Zeeland. Het departement van Arbeid heeft de laatste twee dagen pogingen to het werk gesteld, om het compromis van de regeering aangenomen te doen krijgen, waarbij den zeelieden een extra uitkeering zou worden uit betaald, wanneer zij zouden doorgaan met 56 uur te werken, hetgeen hier op zou neerkomen, dat ze acht dagen uitbetaald krijgen voor het werk van zeven dagen De zegslieden deelden mede, dat de vakbonden het plan bestudeerden doch van het stand punt uitgingen, dat de extra uitkee ring grooter moest zijn. Het bureau voor de Oorlogsscheep vaart administratie heeft, volgens in gekomen berichten, de reeders ge adviseerd, dat zy in het compromis moesten toestemmen. De zegslieden van de vakbonden zeiden echter, dat de voorbereidingen voor de staking in allo havens een dergelijken om vang hadden aangenomen, dat zy er aan twijfelden of eenige regeling de staking zou kunnen beletten. Inmid dels werd de meening verspreid, dat indien het Congres van Industrleele Ondernemingen zou staken, de A.E.L waarschijniyk tegeiykertyd in sta king zou gaan, of in ieder geval zou weigeren om contracten te teekenen voor nieuwe reizen werden. Wimmer betoogde daar1 tegenover, dat door Seyss' ingrijpen in Rotterdam „slechts" vijf en na den aanslag op Ra ut er „slechts" twee honderd Nederlanders waren neergeschoten„In werkelijkheid heeft de rijkscommissaris een paar honderd Nederlanders het leven gered!" Wimmer ging zoover, te beweren, dat de Rosenlhaliana-bibliotheek die in Frankfort is teruggevonden, nooit uilt Nederland was wegge voerd, dank zij Seyss. Een heel ander geluid lieten de Oostenrijksche getuigen van de verdediging hooren en de beschul digde wer-d zichtbaar nerveus in de beklaagdenbank, toen deze, door hem zelf opgeroepen mannen een en ander vertelden, dat niet -be paald décharge was. Guido Schmidt, voormalig minis ter van buiitenlandsche zaken in het Schuschnigg-kabïnet en thans door de Oostenrijksche regeering gevangen genomen, zeide, dat hij op Seyss' verzoek in zijn kabinet plaats te nemen, geantwoord had; „Voor mij gelden nog begrippen van trouw en fatsoen" Zoowel Seyss als von Papen wa ren hevig verrast, toen Schmidt verder vertelde dat v. Papen hem in 1942 verklaard had, zooveel minachting te hebben voor Seyss dat hij hem geen hand meer zou willen geven. „Seyss Inquart heeft niets gedaan om Oostenrijk te be schermen" Skubl, 'voormalig politie-presi- dent van Weenen, die na den Anschluss" bezoek van Himmler ontving en vervolgens voor acht jaren in een concentratie-kamp werd opgesloten, zeide: „Seyss werd door de helft der nazis in Oostenrijk niet aangezien voor 100 pet. nazi, doch zij vonden hem de meest geschikte figuur op het poli tieke schaakbord. Hij was meer geleide dan leider". de verzekering heb ik onmiddeliyK na 2 Juni gegeven, omdat ik er. van overtuigd was, dat ieder de beslissing van het hoogste hof van cassatie, waaraan de wet het onder zoek en de bekendmaking van de eindresultaten van het referendum! toevertrouwde, zou afwachten. Toen ik den gedeeltelijken en voorloopigen uitslag ontving van het hoogste hof, dat zich het recht voorbehield, vóór 18 Juni zijn oordeel over de protesten ta uiten en het aantal stemgerechtigd den en ongeldige stembiljetten be- kend te maken en zich uit te spreken over de onopgeloste kwes tie, hoe de meerderheid te bere kenen, heb ik gezegd en gisteren herhaald, dat het myn .recht en plicht als koning is, te wachten, totdat het hof heeft bekend ge maakt, of de republikeinsche staatsvorm de verelschte meer» derheid heeft bereikt. Plotseling, in stryd met de wet ten en met de onafhankelykheid en souvereine machten der over heid, verrichtte de regeering een revolutionnaire daad door eenzy- dig en willekeurig een macht aan zich te trekken, die haar niet toe komt, terwyi zy my voor het al ternatief stelde, bloedige botsingen uit te lokken, of voor geweld te bui-gen. Italianen! Terwyi het land eerst kort geleden uit een tragischen oor log te voorschyn is gekomen, zyn grenzen bedreigd ziet en zyn een heid in gevaar, geloof ik, dat het myn plicht is, alles te doen, wat nog ln myn macht is, om het verder smart en tranen te besparen, na-, dat het reeds zooveel geleden heeft. Ik vertrouw, dat de overheid, welker onafhankeiykheid en vrij heid van oudsher een der roemvolle eigenschappen van Italië is, haar woord vryeiyk zal spreken. Daar lit echter niet de aanleiding wil zijn van usurpatie en my niet wil me deplichtig maken aan de wetsschen ding, die de regeering heeft ge pleegd, verlaat ik myn landsgebied, in de hoop, het nieuwe smarten en nieuwe rouw te besparen. Het gerecht heeft medegedeeld, dat nieuwe maatregelen genomen zijn tot bekorting Man den tijds duur van het proces. De gezamen lijke verdedigers van de beschul digden zullen voor hun pleidooien slechts veertien dagen mogen ge bruiken. De aanklagers hebben ge noegen genomen met slechts drie dagen voor hun requisitoirs. y~- - iém.ii V f-, 93. Even later werden ze opge slokt door het donkere oerwoud en waren voorlooplg veilig. Voorloopig veilig, want het was heel goed mo- geiyk, dat de Hoog-Prulkies hen achterna zouden komen, wanr er ze hun angst hadden overwonnen. Van. achter de struiken keken ze toe wat de wilden zouden doen, doch het ge heele dorp was verlaten. Allen waren hun hut Ingevlucht. ..Verdraaid, Dik", begon Chogum, ,,aar ging gesmeerd, hé!?" „Ja, mmh mompelde Dik, „een beetje te gesmeerd naar myn zin, maar en fin..»., voorlooplg zyn we veilig-, dus laten we maar eens een plekje op zoeken, waar we wat kunnen over. leggen wat ons nu te doen staat." En zoo deden zy. Zy trokken wat verder het oerwoud ir. tot ze een open plekje vonden. Hier gingen zy zitten. Dik ter Buik stak een pyp op van de tabak, die hy nog had weten te redden, terwyi Chogum en de prof voor zich uitstaarden. „Jaeh, heeren", opende Wheetallls het gesprek, we zyn op dit eiland gekomen om die formule te vinden en die bevindt zich ln handen van deze wilde horde. Derhalve zullen we nogmaals met hen ln verbinding moeten treden." „Juist", antwoord de de commissaris, „Juist professor, maar hoe? Die kerels vreten Je met een op, als je Je laat zien." „Inder- daed, lnderdaed, maar er moet Iets op gevonden worden!" Na deze weinig verder brengende tweespraak kwam er weer een periode van stil zwijgen, Nee, bepaald vlot was het gezelschap niet! Dik had steeds stil zitten rooken. „Verdikkie!" dacht hy, „er moet een mogelykheid zyn om die kerels zonder gevaar te na deren." En toen Ineens had hy een idee! Terwyi ik dit offer breng voor de hoogste belangen van het land, voel ik het als Italiaan en koning als mijn plicht, een woord van protest te doen hooren tegen het geweld, dat gepleegd is. Ik protes teer uit naam van de kroon en uit naam van het geheele volk binnen en buiten de grenzen, dat het recht hezat, zijn lot beslist te zien met eerbied voor de wet en op een wqze, waardoor iedere twyfel en verdenking zouden kun nen worden weggevaagd. Tot allen, die nog trouw biyven aan de monarchie, tot allen, die een afkeer hebben van onrecht, richt Ik de vermaning, geschil len, die bitterheid verwekken en de eenheid van het land zouden be dreigen, de eenheid, die een vrucht la van het geloof en de opoffe ringen van onze vaderen, geschil len, die de voorwaarden van het vredesverdrag zwaarder zouden maken, te vermijden. Met een door smart bezwaard hart, maar ln het klare besef, dat ik alles in het werk heb gesteld, myn plichten te vervullen, vèrlaat ik het land. Laten allen, die een eed aan my hebben afgelegd en in veel zware beproevingen my trouw bleven, zich ontslagen achten van hun eed aan den koning, niet echter van hun eed aan het land. Mijn ge dachten gaan uit naar allen, die voor Italië en voor het behoud van alle Italianen zyn gevallen. Wat ons land ook overkomt, het kan altijd op my rekenen als op een van zijn meest toegewyde zonen. Leve Italië w.g. Umberto 13 Juni 1946 De Minister van Landbouw heeft vernietigd de „verordening beperking aantal netten by haring vangst 1946"- van het bedryfschap voor visscherij- producten. Deze verordening zou er toe leiden, dat de vangst van ha ring wordt beperkt, hetgeen onge- wenscht moet worden geacht, mede in verband met het streven om tot een verlaging van de pryzen van ha ring te geraken. De Amsterdamache hulprecher cheur K„ die gearresteerd werd in: verband met den bekenden speur tocht door Brabant naar Arnold Meyer, zal 22 Juni ln een special» openbare zitting voor de Bredaschel rechtbank terecht staan. Hem wordt ten laste gelegd opzettelijke weder- rechteiyke vryheldsberooving van Janssen uit Tilburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1