d d R Onze oorlogshelden ter zee Seyss Inquart als mensch ie rare werel ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 18 JUNI 1946 PAGINA jDE VLOOT DER K.M. 1, GEDECIMEERD oÜil Het vragenhoekje van dr. Rabarber prog ramma VON PAPEN'S GRIEVEN TEGEN DE NAZI'S MOEILIJKHEDEN IN HET BRANDSTOFFENBEDRIJF KNOEIENDE DISTRIBUTIE AMBTENAREN DE RAMP VAN DE „MEERKERK" Duizenden lieten hun leven In de oorlogsjaren 1940-'45 heeft Neerlands zeemacht haar bijdrage geleverd tot de overwinning der geallieerde strijdkrachten op Duitschland> Italië en Japan. Dat zij niet ongeschonden uit den strijd is gekomen, is begrijpelijk, doch dat onze vloot gedecimeerd is, is een zeer ernstig feit In „Commentaar" is een uitvoe rig overzicht opgenomen van de verliezen. Verliezen in Mei 1940 Reeds bij de Duitsche overrom peling van ons vaderland in de Mei-dagen van 1940, heeft de Ma rine bij haar verweer en aanval len, zware verliezen geleden. Zoo gingen in den strijd verloren de torpedobootjager „Van Galen door de vele aanvallen, die de Duitsche Stuka"s op het schip in den Nieuwen Waterweg te Rottetr- dam gedaan hebben; de kanon neerboot „Johan Maurits van Nas sau", eveneens door Duitsche aan vallen uit de lucht, in volle zee ter hoogte van Callantsoog; de kleinere kanonneerbooten „Friso" en „Brinio". die beide op het IJs- selmeer ha voltreffers zijn ver gaan- de oude rivierkanonneerboo- ten '.Balder", „Braga", „Bulgia'. „Freyr" „Hefring", „Hydra' ,,Thor" en „Vidar". Diverse mijnenvegers zijn ver loren gegaan, óf door vijandelijke aanvallen, óf door het tot zinken brengen door de eigen bemanning. Het zijn de „Abraham van dei- Hulst", de „Pieter Floriszoon", de „M I", „M II", „M III" en „M IV". De 'onderzeebooten „O 8", „O 11" en „O 12", die op de marine werf in Den Helder in reparatie waren, werden tot zinken ge bracht. Eenzelfde lot trof de oude kruiser ..Heemskerck", die als batterij-schip ,,IJmuiden" steun verleende aan de kustverdediging bij de IJmuidensche haven. In Duitsche handen vielen het artillerie-instructieschip „Gelder land" en het pantserschip „Hertog Hendrik", alsmede de in aanbouw zijnde torpedobootjager Tjerk Hiddes" De „Philips v. Almonde", ook een torpedobootjager, werd door personeel van de werf, waa.r zij op de helling stond, vernield. De torpedoboot „Z 3" werd door eigen bemanning op de pier gezet bij Enkhuizen, terwijl de „G 16" te Willemsoord tot zinken werd gebracht, de „Christiaan Cornells bij Numansdorp Deze lijst kan nog worden aan gevuld met een aantal logement- schepen als de „Noord-Brabant" en de „Koningin Emma der Ne derlanden". het wachtschip te Den Helder. ,G 13" en ,,G 15", twee torpedo booten van 1913. De mtfnenlegger „Van Meerlant" is door een mijn explosie in Britsche wateren ver gaan De oorlog met Japan Dit overzicht van de scheepsver. liezen van de Koninklijke Marine geeft geen wapenfeiten weer van Nederlandsche oorlogsbodems. Doch onwillekeurig denken wij bij de opsomming van de verlie zen tijdens den Japanschen aan val in Oost-Azië aan de prachtige prestaties, die daar door onze man nen zijn geleverd. Hoeveel Japan, sche schepen werden niet, van den aanvang af, door Nederlandsche oorlogsbodems in den grond ge boord. De Amerikanen hadden zelfs de slagzin „One ship a day Keeps the Jap away." uitgevonden op de klappen welke wij dagelijks toebrachten aan de Japansche ravitailleeringsschepen en kleinere oorlogsbodems Maar ook aan onzen kant waren de verliezen niet gering, getuige de sombere lijst, welke hieronder volgt. De beide kapitale schepen, de kruisers „De Ruyter" en ,,Java", werden tijdens den slag in de Java Zee getorpedeerd Het meerendeel van onze torpe doboot jagers ging verloren. Zij werden tot zinken gebracht door vijandelijke acties of in uiterste gevallen door de eigen bemanning. Wij noemen hieronder eenige bekende namen De „Van Ghent" is tijdens een nachtelijke actie op 15 Februari 1942 in de Stolze1 Straat tusschen Banka en Billiton op een rif ge- loopen en verloren gegaan; de Evert sen" werd op den 28sten van die maand, in een ge- zecht met Japansche kruisers zwaar beschadigd en aan den grond gezet op het eiland Seboe- hoe in Straat Soenda; de „Piet Hein" werd tijdens een nachtelijken aanval op een Japan sche vlooteoncentratie in Straat Bandoeng, na zware schade aan den vijand toegebracht te heb ben, door de groote overmacht van de sterkere Japansche schepen beschoten en vernietigd; de „Kortenaer" ging in den slag in de Java Zee verloren; de „Witte de With" en de „Banc- kert" werden beide, na ernstige bommenschade door Japansche vliegtuigen, op het Marine Eta- blisement te Soerabaja vernietigd; de „Ven Nes" tenslotte werd tijdens het evacueeren als escorte schip, ten Zuiden van Banka door Japansche bommenwerpers ver nietigd. Niet alleen torpedoboot jagers hebben wij in grooten getale in den driemaandschen strijd in Indië verloren, vele andere schepen werden eveneens vernietigd, voor De Engelsche tijd tot December 1941 Terstond na de capitulatie heeft de Koninklijke Marine zij aan zij gestreden met de Britsche zee macht. Beschouwen wij den tij« tusschen de capitulatie en het be gin van den oorlog in de Aziati sche wateren op 7 December 1941. dan zijn hierin eveneens verliezen te betreuren De beide onderzeebooten „O 13 en „O 22" zijn respectievelijk In Juli en November 1940 van een patrouilletocht in de Noorsche wateren, niet teruggekeerd. De oude torpedobooten „Z 5", „Z 6 ,,Z 7" en „Z 8'". die uit jaar 1915 stammen, werden wegens onbruik baarheid uit de sterkte afgevoerd en in Engeland gesloopt. Dit Se" schiedde ook met de nog oudere al de onderzeebooten. Wij hebben het verlies te betreuren van de ,.K VII", „K X", ,,K XIII", „K XVI", „K XVII" en de beroemde ,,K XVIII"; de moederlandsche onderzeebooten „O 16" en „O 20", gingen na onvergetelijke successen voor onze marine verloren. Van de mijnenleggers en 'mijnen vegers zijn in den strijd gebleven de „Pro Patria", de ..Krakatau", de „Prins van Oranje", de „Gouden Leeuw", de „A", „B", „C" en „D", de nieuwere mijnenvegers „Jan van Amstel". „Pieter de Bitter" en „Eland Dubois". Ver der, vermoedelijk door eigen be manning in Maart 1942 bij de ca pitulatie tot zinken gebracht, de vegers „Alor", „Ardjoeno", „Aroe", „Bantam", „Bogor", „Ce- ram", „Cheribon", ,.Kawi" en „Salah". Een van onze grootste oorlogs bodems, n.l. het kustverdedigings schip „Soerabaia", het schip met het zwaarste geschut van de K.M. n.l. o.a. 2 kanons van 28 cM.0, werd op het Marine Etablissement te Soerabaja door Japansche bom. treffers tot zinken gebracht. Het laatste deel van den oorlog Hoewel de regeering in Enge land tijdens den oorlog er voor heeft zorggedragen, dat de Ko ninklijke Marine er geregeld nieu we schepen bij kreeg, kon zij niet bereiken, dat de verliezen volledig werden aangevuld. Met het overige deel van onze zeemacht vochten wij verder, den vijand slag op slag toedienend, doch zelf steeds meer schepen ver liezend De kruiser „Sumatra" ging bij de invasie in Normandië voor de K. M. verloren. Tijdens het olie-laden voor de -V Het s.s. Meerkerk dat in de buurt van •stkapeile op een mijn liep. Noord-Afrikaansehe kust werd de moderne torpedobootjager „Isaac Swe-ers" door een vijandelijke onderzeeboot getorpedeerd De „Gerard Callenburgh". een torpedobootjager, die in de Mei dagen van 1940 door eigen beman ning tot zinken was gebracht, daar het schip nog niet zoo ver was voltooid, dat het naar Enge land kon uitwijken, was door de Duitsehers gelicht en als „ZH I" in dienst gesteld. Dij schip werd kort vor de invasie door Engel sche zeestrijdkrachten in het Ka naal tot zinken gebracht Van de onderzeebooten werden er verschillende gesloopt. Dit lot ondergingen de „O 14", „K XI" en „K XII" De „O 19" leed in Mei 1945 in Japansche wateren schipbreuk. Van de gedurende den oorlog aangekochte schepen gingen ver loren: de motortorpedoboot ,,203", de „Marken" en de „Terschelling"' De beide laatste zijn bij het mij nenvegen gezonken. Dat het pad van een redacteur, die belast is met de vragenrubriek van zijn krantniet altijd met rozen is bezaaidblijkt wel uit de volgende correspondentie, welke wij in een van de buitenlandsche bladen aan troffen: Mevr. M. F. schrijft: Mijn man verbiedt me voortdurend met een haring op mijn schouder te loopen. Aanvankelijk meende ik, dat het een grapje van hem was, daar ik, na tuurlijk, nooit een haring op mijn schouder draag. Maar nu weet ik, dat hij het ernstig meent. Wat moet ik doent Dr. Rabarber antwoordt: Leg een haring op uw schouder en neem haar er af, als uw man u dat zegt. Mevr. M. F. schrijft: Ik heb een haring op mijn schouder gelegd, doch mijn man zeide niets en dus kon ik er haar niet van afnemen. We gin gen dineeren en mijn tante zeide tegen me: ,,Beb, waarom doe je die harinrj niet van je schouder aft" Mijn man stoof woedend op en zeide: „Wees niet zoo dwaas, tante Marie, ze heeft geen haring op haar schou der"Maar er was er natuurlijk wel een. Wat zal ik doen* Dr. Rabarber antwoordt: Laat die haring, waar ze is, om wille van den vrede en rust in ww gezin. Mevr, M. F. schrijft: Ik heb de haring twee dagen lang op mijn schouder gehad en eens, toen ik het arme beeaf voerde, »ei 71% IJ Tl 7710,7%: „Een mooie haringdie je daar op je schouder hebt, Beb33. Ik was stom verbaasd. Hij weet dus nu blijkbaar dat ik een haring draag. Daarom nam ik het beest van mijn schouder en stopte het weg. Doch nu zegt' mijn man voortdurend: ,,Beby er is geen haring op je schouder'3Wat moet ih in 3s hemelsnaam doent Dr. Rabarber antwoordt: Het komt er niet meer op aan, wat u doet. Het zal niet lang meer duren of u is even gek als uw man. WOENSDAG, 19 Juni. HHbVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.20 Kookpr.; 10.35 Zang en piano; 10.55 Gram.; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Ork.12.35 Ramblers; 13.00 Nieuws; 313.15 Ork.; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Cello en piano; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 E. Walls; 17.35 Kwartet; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel; 18.30 Voor de Ned. Strjjdkr. 19.00 Caus.19.15 Piano en zang; 19.30 VPRO: 20.00 Residentie-ork. 21.00 Hoorspel; 22.15 Septet; 22.45 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H (4.15 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; ll.Oo Fluit en piano; 11.45 Gram.; 12.00 Folitiemuziekkorps13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13.45 Dichte muz.; 14.30 Kamerplanten; 14.50 Gram.; 15.00 Sextet; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Gram.; 16.15 Kinderkoor; 16.45 voor de jeugd; 17.30 Piano; 17.45 Over Indië; 18.00 Piano; 18.15 Mandoli- Jftata; 19.00 Nieuws en caus.; 19.30 jEngelsche les; 20.05 Orgel; 21.15 Philh. ork.; 22.00 Nieuws; 22.30 Philh. orkest; 23.1523.50 Gram. Psychologische impressies uit de rechtszaal Meer gedreven dan leider door mr. A. J. M. VAN DAL. Neurenberg, 15 Juni 1946. Is Seyss Inquart 't prototype van den verachtelijker, verrader; was hij een laffe huichelaar, die zijn Intel lect misbruikte om zfln omgeving en de wereld een persoonlijkheid voor te spelen, die niet bestond; was hij een idealist, door het lot op dwaalwegen meegesleept; of was hij een Streber, aanvankelijk met goede bedoelingen bezield, maar reeds spoedig door zijn eerzucht gedreven tot daden, welke den toets der acht baarheid niet meer konden door staan? Dat de persoonlijkheid van den vroegeren rijkscommissaris in de Nederlanden desondanks de geesten bezighoudt, vindt niet in de laatste plaats zijn oorsprong in de intelli gente wijze, waarop hij zijn verde diging heeft opgezet en doorge voerd. Dat de houding, bi) deze ver dediging door hem getoond, onge wone breedte liet doorschemeren, werd vrijwel eenstemmig beaamd, Jnist dit respect voor zijn verstan delijke gaven, riep de vraag naar den vollen omvang van zijn persoon lijkheid en karakter wakker. Aan een diner in het Faberkasteel raakte ik over de vraag in een geanimeerd debat met den Utrechtschen straf- rechthoogleeraar en lid van den bij- zonderen raad van cassatie prof. Pompe, die hier in Neurenberg ver toeft. Prof. Pompe, aan wiens oor deel vanzelfsprekend waarde gehecht moet worden, ziet Seyss Inquart vooral als den huichelaar, die nimmer den moed had voor zijn overtuiging uit te komen en die zich door 'n aan tal onoirbare en valsche streken een carrière trachtte te banen. Ik kan deze meening niet deelen. Voorzoover de feiten, die in dit proces over zijn politieke optreden ter sprake komen, op zijn persoonlijk leven een licht werpen, wijzen zij naar mqn mee ning in een andere, zij het iet direct tegengestelde richting en vragen om een ietwat gecompliceerder psycho logische verklaring. Stammend uit een goed milieu en voor de academische studie bestemd, werd Seyss Inquart bij het uitbre ken van den vorigen oorlog naar het front geroepen en verscheidene ma len onderscheiden, waarvan drie malen voor individueele dapperheid. Met een laf karakter is dit nauwe lijks ii\ overeenstemming te brengen. De uiterst moeilijke internationale situatie, waarin Oostenrijk zich be vond, bracht hem in de rijen der nationalisten, die naar Anschluss met Duitschland streefden. Vergeten wij niet, dat zelfs de groote demo craat, dr. Karl Renner, kort na 1918, naar Anschluss heeft gestreefd. In de politiek echter ontwaakte Seyss' eerzucht en deze eerzucht kreeg in 1937 haar kans. Doordat hij niet tot de extreme nationaal- socialisten behoorde, was hij bruik baar als verbindingsman tusschen Schussnig en de illegale nationaal- socialisten. De verklaring van Skubl, die zeven Jaar in een afzonderings kamp doorbracht en dus geacht mag worden een onverdachte getuigenis af te leggen, maakt het niet onwaar schijnlijk, dat Seyss oorspronkelijk met goede bedoelingen voor Oosten rijk bezield was. De verklaringen van Schmidt en Skubl samen maak ten echter tevens duidelijk, dat hij al spoedig meer gedreven dan leider was, en wel gedreven op een weg, waar de wegwijzers der moreele on derscheidingen ten eenenmale ont braken. Had von Papen dit alles doorzien, toen hij volgens getuigenis van Guido Schmidt in 1938 weigerde Seyss de hand te reiken? Zijn eer zucht verstikte overigens ook zpn godsdienstige gevoelens. Van zijn Het was gisteren precies twaalf jaar geleden, dat Franz von papen zijn vermaarde Marburger rede hield, waarin hij waarschuwde te gen de schending van de rechten van kerk en individu door de nazi's, een rede, door zijn verdediger Kubu- schow „uniek" in de geschiedenis van den nazistaat genoemd. Publi catie van de rede werd dan ook indertijd door Goebbels verboden. Von Papen nam deze rede tot in leiding en basis van zijn verdediging gisteren en zeide, dat hij op dat oogenblik tot de conclusie gekomen was, dat Hitiers regiem gevaarlijk was. Hij noemde den vroegeren Fuehrer een „compromisloozen au tocraat". Een der beschuldigingen, die van Papen als katholiek 't meest aan het hart gingen, was, dat men hem medewerking verweet aan kerkvervolging en schending van het concordaat. Het waren Bor- mann en Goebbels, zoo zeide hij, die Hitier telloens weer tot maat regelen tegen de kerk brachten en hij had tegen die maatregelen her- haaldelijk geprotesteerd. Hij zeide, ich verplicht gevoeld te hebben, zich ondanks deze ontwikkeling niet te rug te trekken, omdat hij daarmede niets bereikt zou hebben. „Trouwens ook de Paus heeft den Berlijnschen Nuntius niet teruggeroepen", zeide von Papen. wordt en tot rijkscommissaris van Nederland aangesteld, is hij zulk een blind aanhanger van de partij en zijn zijn carrière geworden, dat hij een willig en bruikbaar instrument blijkt voor de gematigde inkapse- lings- en roofpolitiek, die Hitier aan vankelijk in ons land nastreeft. Dat hij een huichelaar was, is naar mijn gevoelen een niet geheel adequate uitdrukking, want hij heeft zich wat zijn nationaal-socialisme betreft niet anders oorgedaan dan hij was. Eerder moet men zeggen, dat het nationaal-socialisme hem tot een volledig Macchiavellist had ge maakt en dat zijn politiek in Neder land door dit macchiavellisme be paald werd. De verklaring van dr. Hirschfeld voor het tribunaal, dat Seyss na September 1944 van hou ding veranderde en vee) meer oor aan de Nederlandsche belangen leende dan daarvoor, past geheel in deze lijn. Ai met al schijnt mij het eindoor deel over Seyss Inquart te moeten luiden, dat hij een man was van be langrijke verstandelijke gaven, die noehtans door gebrek aan karakter den aanleg tot grootheid miste. On der gunstige invloeden had hij een uitstekend minister kunnen zijn, voor staatshoofd schoot hij zonder twijfel tekort in onafhankelijkheid van geest, kracht en wil en onbaat zuchtigheid van handelen. In het spoor van het nationaal-socialisme geraakt, maakte hij weldra alles ondergeschikt aan de belangen van den Duitschen staat, die echter steeds op onaanvaardbare wijze met zijn eigen belangen ten nauwste ver weven waren. Daardoor stapelde hij, aanvanke lijk misschien zonder het ten volle te beseffen, weldra schuld op schuld en eindigt terecht zijn loopbaan op de verdachtenbank voor een inter nationaal gerechtshof. Zijn verdedi ging daar weerspiegelt dezelfde ka raktertrekken als zijn leven: zij is knap en toont hem verstandelijk op ziin best. Toch zou een grooter per- J - irrofnP.ht Volgens een mededeeling van het secretariaat van den centralen bond van transportarbeiders zou de lan delijke regeling van loon- ._n U arbeidsvoorwaarden in het brand- stoffenbedryf eindigen op 33 Maart 1946, waarbij werd aangenomen dat voor dezen datum ln overleg tua- schen partyen over de nog hangen, de geschilpunten besprekingen zoul den plaats vinden. De vakgroep detailhandel in brandstoffen wei gert evenwel dit overleg te plegen op grond dat de verhooging van de winstmarge niet zou zijn nageko men, daarbij erkennende dat de ge vraagde loonen niet onredelijk zijn. In een te Amersfoort gehouden lan delijke vergadering van afgevaar. digden der arbeiders ond. -mg van het hoofdbestuur van den Cen tralen bond is nu een motie aange nomen, waarin wordt weergegeven dat voor 1 Juli een bevredigende landelijke regeling Van loon-arbeids- voorwaarden op de basis van de in gediende voorstellen tot stand moet komen, welke moet worden geacht te zijn ingegaan dd. 1 April 1946. Te Utrecht zyn drie distributie ambtenaren aangehouden, die dui zenden bonnen in hoofdzaak mar garinebonnen hebben verduisterd en te gelde gemaakt. In zes weken tijds hadden zij zoodoende niet min der dan 10.000 in handen genre, gen, die ze hadden opgemaakt met mede-feestende jongedames, voorts waren zeilbooten gekocht enz. Van de helers zijn er ook reeds twee ge pakt. Verder zjjn nog eenige .rij wielhandelaren gearresteerd. die aan distributie-ambtenaren „zwar te" rijwielen met banden leverden. nauwe verbinding met het nationaal-I soonijjkheid met minder ijver gezocht socialisme af verzaakt hij aan zijn religieuse plichten. Als hjj 10 Mei 1940 in het hoofd kwartier van den Fuehrer geroepen hebben naar verontschuldiging i met minder oog voor het ooge"^ kelijke eigenbelang, een zekerder, maar een grooter ondergang geko zen hebben. Naar de Ver. Scheepvaart Maat. schappijen, waaraan de „Meerkerk" toebehoort, mededeelden, bestond de bemanning van het schip inclusief den kapitein uit 91 koppen, waarvan 74 Laskaren. De overige leden wa ren Nederlandsche officieren Volgens mededeeling van do directie moet het schip definitief ala verloren worden beschouwd. De namen van de vermiste Ned, leden der bemanning zijn: L. Jansen, vierde machinist, en J. L. Verduyn, assistent-machinist, beiden uit Mid delburg. De kapitein is van boord gegaan. Er zijn nog eenige leden op het sohitp achtergebleven. DE DISTRIBUTIE VAN bananen. De aangekondigde distributie va« bananen voor kinderen heeft ver traging ondergaan, daar het son dat op 15 Juni in Rotterdam verwacht, door machinestoring route heeft moeten wözl®en'tweede Juni wordt evenwel ®|eelte van schip verwacht E<m mogeKjjk de lading zal dan gebracht in distributie worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2