De „vier" eens over Italië Geen versch fruit in de distributie RUSSISCHE belangstelling voor Italië. Aan wie behooren de banken? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN infiltratie aardappelen DIK IER BUIK heeft wenschen ttwt lojfi 68ste JAARGANG No. 20041 VRIJDAG 21 JUNI 1946 langs den handelsweg AARD DER OVEREEN STEMMING DE HARINGSTAKING WEER 1 KILO Brood als aanvulling DAVERENDE UIT SPRAAK IN 1946 R'dam Giro 9"095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Ui-te v.d. Maas bode-Stichting^ NIEUWE SCHIEDJVMSCHE COURANT (Vbonnementspt f 3.25 p. kwart i 1.10 p.maand C 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Acfvertentiën 15 ets p. mm. De geruchten, welke in de Engeiscne en Aimerikaansche pers worden besproken, over Russische en Joego-Slavische troepenver plaatsingen in bezet midden-Euro pa, en anderzijds, „als reactie' over Angelsaksische concentraties, zelfs met elite-eenheden in de Westelijke zones van Duitschland, Zijn waarschijnlijk sterk overdre ven. Maar zij wijzen toch mo gelijkheden, welke bij de behan deling van de kwestie-Triest plot seling kunnen opduiken. Zoodra dit probleem in behandeling komt, raakt men het hart van de wer kelijke moeilijkheden in de Ita liaansche kwestie. Wat zal er ge beuren, als Joego-Slavië, natuur lijk geruggesteund door Rusland, het vraagstuk door een voldongen feit P°°gt op te lossen? Niemand waagt zich aan een antwoord, want Engeland en Amerika heb ben in deze aangelegenheid een steeds vastberaden standpunt in genomen, wat hun het wijken prac- tisch onmogelijk zal maken. Daar om mag men in bovenvermelde, min of meer juiste, geruchten over militaire maatregelen, zooals zoo vaak het geval is, bovenal zien den sol datesken kant van diploma tieke plannen- hoewel het natuur lijk nooit geheel ongevaarlijk is met dat soort vuur te spelen. Overigens is Triëst niet het eenige facet van het Italiaansche vredesverdrag, juister waarschijn lijk nog van Italië als zoodanig, dat den Russen interesse inboe zemt. Het is zelfs opvallend, dat Moskou den laatsten tijd een heel bijzondere belangstelling voor het economische Italië aan den dag legt. Op het oogenblik vertoeft in Rome een Russische handelsdele gatie, welke met de Italiaansche regeering onderhandelingen over een handelsverdrag voert; ende ontwikkeling der besprekingen met optimisme beschouwt. In een persconferentie heeft het hoofd «j,,,miasie voi-lclaar-d, dat er nog bee! wat moeilijkbeden moeten worden overwonnen; maar intus- schen worden met een der grootste scheepswerven reeds vergevorder de besprekingen gevoerd over den bouw van verscheidene schepen en het herstel van andere In het kader van heit nieuwe vijfjaren plan zal Rusland nog zeer vele machines en andere producten noodig hebben, waarvan Italië een belangrijk deel kan leveren. Deze Russische interesse voor Italië's industrie vindt haar weer slag op de ministerconferentie te Parijs; in het verre van vrien delijke debat, dat tusschen Bevin en Molotoff over de Italiaansche herstelbetalingen aan Rusland werd gevoerd, welke tenslotte door .Molotoff tot het betrekkelijk luttele bedrag van zestig mrllioen dollar zijn teruggebracht. Zeker geen som. waarop een vredescon ferentie behoeft te stranden. Maar Rusland wil zich dit be drag betaald zien, alleen en uit sluitend door leveringen uit de normale productie van de Italiaan sche republiek. Waarop Bevin verklaarde, dat het voor Enge land een principieele kwestie is, dat de herstelbetalingen niet uit de normale productie van Italië mogen worden geput. Want aldus zou. in strijd met de reeds gesloten overeenkom^ tus schen de Groote Vier, dat alle le den der V N. aan de meestbe- gunstiging in het handelsverkeer met Italië deelnemen, de produc tie naar Rusland en natuurlijk deszelfs satellieten worden afge leid En dat hoogstwaarschijnlijk niet alleen voor de hersteljaren, maar voor goed. Terwijl tevens een precedent voor de vredesver dragen met .de andere ex-sa- Tellietstaten van Duitschland zou worden geschapen. Men staat dus voor het feit, dat in de landen, waar de politieke infiltratie van Rusland heeft ge faald, Moskou zijn doel nu langs den handelsweg poogt te bereiken Geen onbekende in de geschiede nis van de betrekkingen der vol ken maar toch wel, in zekeren zin.' iets nieuws in de Russische methoden De plechtigheid van het uitreiken van onderscheidingen door H.Mde Koningin gisteren op Soesterberg werd ook bijgewoond door Prinses Juliana en haar dochtertjes, die een speelsche noot in de stramme plechtigheid brachten NEDERLANDSCHE OPERA. Naar wij vernemen, zal dr. P. Cronheim worden benoemd tot di recteur van de Nederlandsche Opera. De Parijsche conferentie van mi nisters van buitenlandsche zaken der groote mogendheden, heeft Don derdagmorgen overeenstemming be reikt ten aanzien van de volgende punten: De geallieerden zullen hun troe pen uit Italië terugtrekken, 90 da gen na het teekenen van het vre desverdrag met Italië, mits de Britsche troepen de beschikking krijgen van een #rbindingsweg tus schen Engeland en Oostenrijk via de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland en mits de Sovj'et- unie uitvoering geeft aan haar be. lofte, liet vorig; jaar te Londen ge gevendat zij haar troepen binnen een gelijken termijn terug zal trek ken uit Bulgarije, Byrnes verzeker de Bevin, dat de Engelschen de be schikking zouden krijgen over een verbindingsweg door de Amerikaan sche zone van Duitschland. Ook een Russisch voorstel, alle ongebruikte en gevorderde gelds waarden en goederen binnen dien zelfden termijn aan de Italiaansche regeering terug te geven, werd aan vaard. De regeling van de Fransch-Ita liaansche grensproblemen zal wor den uitgesteld tot Molotoff het rap port der deskundigen over Tenda. Briga heeft bestudeerd. Tijdens een „strikt informeele" bijeenkomst der ministers op Don derdagmiddag, werd hun een Ame- rikaanseh voorstel voorgelegd, om de kwestie van de souvereinlteit van Italië's voormalige Afrikaan- sche koloniën een jaar uit te stel len. Overheid, zal desnoods zelf de distributie in handen nemen Van bevoegde zijde wordt o.m. het volgende meegedeeld De consumentenprijs van 8 cent per stuk is naar de berekening vatt de directie voor de prijzen ruim vols doende.' De detailhandelaar betaalt ongeveer 5 cent per stuk, zoodat hif bij verkoop tegen 8 cent plus 2 cent voor schoonmaken een vergoeding van ongeveer 5 cent heeft, hetgeen een zeer ruime marge is in verges lyking tot de marges, die kleinhan delaren in andere levensmiddelen mogen berekenen. Dat de kleinhandel zich zoo heftig tegen de vastgestelde prijzen heeft verweerd, komt voort uit het feit, dat de kleinhandelaren in visch aan zeer hooge verdiensten gewend zijn en het is niet gemakkelijk hiervan afstand te doen. Het is niet verant woord den detailhandel iets extra's te geven alleen maar om den lieven vrede te bewaren, omdat de winst marge toch reeds naar verhouding zeer voog is en omdat in dat geval andere kleinhandelsbedrijven terecht eveneens een verhooging van hun marges kunnen eischen. Indien de kleinhandel weigert tot verkoop van de haring tegen da vastgestelde prijzen over te gaan en indien geconstateerd wordt, dat men te hooge prijzen berekent, dan zul len maatregelen van de overheid niet uitblijven en kunnen gevoeliga straffen worden verwacht. Weigert men de aangevoerde haring te koo- pen, dan zal de overheid ook niet terugdeinzen voor de laatste conse quentie en zelf de distributie in han den nemen. PENSIOEN VOOR DE KOOPVAARDIJ Ingesteld is een commissie, welk» tot taak heeft een wetsvoorstel to ontwerpen met betrekking tot een pensioenregeling voor opvarenden ter koopvaardij. Voorzitter der com missie is mr. H. W. Groeneveld, gep. hoofd der afd. arbeidersverzekering bij het dep. van Sociale Zaken. Het C.D.K, deelt mede, dat de bonnen 244 en 744 aardappelen tot en met 29 Juni a.s. geldig blijven. Voor de week van 23 tot en met 20 Juni a.s. zijn voorts aangewezen de bonnen 251 en 751 aardappelen, elk voor 1 kg- aardappelen. ïn de plaats van het tydeiyk verlaagde aardappelrantsoen wordt v°°r personen geboren in 1941 en vroeger op bon „252 aardappelen" 200 'gram brood beschikbaar ge steld. Personen geboren in een der ja. ren van 1926 tot en met 1931 kun nen gedurende het tijdvak van 23 Juni tot en met 6 Juli a.s, op bon „b reaet.ve„ twee kg. aardappe len koopen HET PUBLIEK EN DE HOOGE PRIJZEN In de oorlogsjaren heeft de bezet: ter veel van ons fruit geroofd en het vorig jaar was het voor velen slechts bij mondjesmaat verkrijg baar. Het is dan ook begrijpelijk, dat het publiek thans uitziet naar de kostelijke producten van onzen eigen grond, te meer nu de verwach tingen voor den oogst van dit jaar niet ongunstig zijn, al zal de op brengst niet gelijk zijn aan dien van voor den oorlog. Het is echter niet waarschijnlijk dat volledig in de behoefte aan fruit kan worden voorzien. De voor.oorlogsche invoer van buitenlandsch fruit kan door onze precaire deviezenpositie nog niet hervat worden. Verder zal het herstel van onzen vroegeren export zooveel mogelijk bevorderd moeten worden, terwijl op de veilingen, waar do télers hun producten moe ten aanvoeren, bepaalde hoeveel heden uit de markt genomen moe ten worden om tegen vaste prijzen aan conservenfabrieken te worden verkocht. Een distributie van versch zacht fruit heeft groote bezwaren, meent men in den Haag. Nu de handel in groenten is vrijgegeven en het ap paraat van deze distributie is op geheven, levert een aparte distribu tie op bon van fruit ernstige moei lijkheden op, waartoe ook de aard van het product bijdraagt. Een dis tributieregeling zou bovendien alleen kunnen worden ingevoerd op basis van vaste prijzen. Hierin ligt even wel een groot gevaar voor het ont staan van een levendigen zwarten handel, die slechts door een enor me uitbreiding van het controle-ap paraat bestreden zou kunnen wor den. Hoewel de vraag in het algemeen het aanbod zal overtreffen, zal er zoo nu en dan voldoende fruit ver krijgbaar zijn. Om de vorming van te hooge prijzen te voorkomen, dient het publiek een meer afwachtende houding aan te nemen en geen ge noegen te nemen met abnormale prijzen. Een dergelijke houding van het publiek zou ongetwijfeld een redelijke prijzen-ontwikkeling bevor deren. A ''<1 C,?ni?en tU'1 kwam de bode met het desbetreffende papier te rug. Met een buiging reikte hy het over aan Koning Hakmaraffie. Deze keek Dik ietwat schichtig aan en nnl het hem met een gestamelde, h-J'e*'®taanbare opmerking. Dik nam Snor11»!0' aan en keek het eens nn hjj het weer oprolde. want bij wouBy^e3ej.«k "ffP' tien, en het ontvouwen0" rollen kon hij alleen doe* del van de takjes, die uit zijn mou wen staken. Dik begreep, dat er nu een kleine toespraak van hem verwacht werd, derhalve begon hij: „Koning Hak maraffie. Volk der Hoog-Fruikies. ik sta hier voor U als bode der vertoornde Goden. De Goden gelas ten mij, u te zeggen dat, U geen wit te massa meer mag gevangen ne men of lastig vallen. De witte Mas sa's zijn de vrienden van de Goden, Da Hoog-Pruik, die hes aanvalt, zal zeer streng gestraft worden. Joéé-hééé-iiii". Dien vreemden kreet liet hij er achter volgen om het ge val een beetje „echter" te maken. Na deze woorden vielen de zwart jes weer op hun knieën, en aange zien Dik die vertooning een beetje eentonig begon te vinden esloot hij, nu maar het veld te ruimen. Wederom slaakte hij de rauwste kreten en met de fel begeerde for mule in zijn hand, of liever in den tak, verdween hij in het atruikge- iwas. Z. H. Exc. Mgr. Huibers en de assisteerende kerkelijke autoriteiten rondom het openlucht-altaar op het Bagijnhof. Gisteren werd de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders van de Amster- damsche Bank. En merkwaardige passage, dat we in een der verslagen aantroffen moeten we even vastleggen. Zij luidt als volgt: De heer K. Keijzer, die hierna^ het woord verkreeg, vroeg, of de banK aan het personeel of aan de aandeel houders behoort. Aandeelhouders, die aldus spr op zijn zachtst gezegd worden benadeeld door aller lei overheidsmaatregelen, ontdekken uit het jaarverslag, dat het personeel hiervan niet den minsten last heeft en soms met inkomens gaat strijken welke menige kapitaalbezitter niet heeft. Spr. waarschuwde het bestuur, het volgend jaar niet herhalen, dat aan het pensioenfonds meer wordt toebedeeld dan aandeelhou ders ontvangen, en vroeg, wanneer dit fonds zijn maximum bereikt. De heer Crone zette hier uiteen, dat de belooningen van het perso- neel jarenlang matig mo geweest, alleen den allerlaatsten tyd is ge zien de hoogere kosten van levens onderhoud ook het salarispeil opge- voerd. En dit gaat gepaard met zwaardere lasten voor het pensioen- fonds. Dat. aandeelhouders geen groot rendement genieten, betreurde spr. ook. doch de kosten voor het pen sioenfonds komen vóór de netto winst en daaraan is niet te ontko men. Bovendien zijn zij wetenschap pelijk berekend. De heer Keijzer repliceerde, dat z.i ook met de hoogere lasten van aandeelhouders rekening had moeten zijn gehouden. Mocht volgend jaar eenzelfde positie ontstaan, dan zal ik, zei spr., desnoods door veel kos ten in een campagne aandeelhouders wakker schudden, dat hun belang uiet wordt gediénd Mr. Houwlmg wees er hier op, dat de stortingen in het pensioenfonds contractueele verplichtingen zijn ei» dat de jaarlijksche stortingen tot nu toe te weinig zijn gebleken. Was da rentebasis van 31/2 pet. kunnen wor den gehandhaafd, dan zou dit anders zyn geweest Bij een nog lagere ren te dan 3 pet zal het pensioenfonds nog meer kosten. De heer Crone zei dat het pen sioenfonds vandaag In orde is: ot het volgend jaar niet weer extra, stortingen noodig zijn, daarover heeft men nu nog geen zekerheid; spr, vreest van wel, zoolang de rente- standaard lager en de loonen hooger gaan. Met verbazing hebben we van dit „keizerlijk" woord kennis ge nomen. Muf en nog eens muf. WeTlc een tegenstelling personeel en aan deelhouders. Een bank dient, althans behoort te dienen de gemeenschap. Genoemde aandeelhouder heeft zijn geld gestort om behoorlijk rendement van zqn centjes te genieten. En nu gaat me daa: de leiding zorgen voor een goed pensioenfonds. Zeep terecht maakte de voorzitter, de heep Crone, de opmerking, dat de beloo ningen van het personeel jarenlang matig waren geweest. De heer Keizer nam die ver klaring niet en dreigde zelfs een campagne te zullen ontketenen. Veel sociaal besef is in sommiga kringen gedurende den oorlog niet gegroeid. R K. MIDDENSTAND NAAR HEIEOO. De R. K. Middenstandsbond In liét bisdom Haarlem gaat 10 Juli a.3. top bedevaart naar Heiloo, Rector Kraakman en dir. Holthuf* zen zullen de predicatiea houden» Door de Ned. Spoorwegen woCtóOT extra treinen imgelaecht, -*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1