APOTHEOSE van het Mirakelfeest DE SACRAMENTSHULDE STADION in het Fransche regeering gevormd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. MAANDAG 24 JUNI 1946 68ste JAARGANG No. 20043 „Zeker mensch richtte een feestmaal aan 9 in zacht glanzend zijdehaardat zij zeer dankbaar moeten geweest zijn om dezen Zondag, die een rustdag was als alle Zondagen, maar een feestdag tevens dloht Z ièi En om de stille aan" DE COMMUNIE DER KINDEREN VON NEURATH STAAT TERECHT Van Mook polst Sjahrir BEVIN NAAR CAIRO? R'dam Giro 9096 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witiox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N-R-C. JT.V. Ultg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementspi 13.25 p. kwart f1.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 AdVertentiën 15 ets p. mm De stilte van den Zondag stond als een wijde glazen koepel over de stad van Amsterdam en ergens moeten de menschen ontwaakt zijn door het gekoer van een houtduif in de roerloos spiegelende boomen aan de gracht en zij zullen de lucht gezien hebbenblauw met het wit van wolkenzoo teeruit ge streken 1 vroeger dan anders ontwaak te de stadf toen trams en auto bussen, koetsen en wagens uit alle richtingen, uit het hart van de stad en uit de buitenwijken, de straten doorreden in de rich ting van het stadionmaar alles bleef gedempt in feestelijk af wachten cn alleen de groote, geel witte Pausvlag op den Marathon toren woei uitbundig breed uit en in de lichtmasten op de vier hoe ken van het stadion was het een wemelen van gele wimpels en rondom heel den hoogen horizon der stadionkom, scherp geteekend tegen een lucht van zonnewolken weliswaar langzaam betrekkend wapperden landsvlaggen met ian- ge Pauselijke banieren Daaronder stroomen nu de tribu- nes vol. Het helderst de witte vak ken, waartusschen hier en daar lich te pasteltinten, vol bruidjes, braaf op een rij en stil; alleen heélemaal onderaan, waar het kinderkoor op extra-tribunes zit, zien we de witte kousen beenen soms in beweging, maar als bij een schoolmis bakent net zwart der nonnetjes dit jeugdig ongeduld af en de gedragen stem van Rector A. J. Drost, die deze m,r!n!'ren voorbereidt op de H, Com- plechtige^tUte04 in een ruischend En al deze duizenden het sta dion zal ongeveer voor drieviifde gevuld zijn en slechts hier en daar is een open tribunevak zitten nu met de in spanning geheven hoofden naar het midden te kijken, waar op bet groene gras de symbo lische Heilige Stede is gebouwd. Hoog op grijze zuilen staan op negen meter boven den beganen grond de vier Evangelistenbeelden, in een monumentaal gebaar tegen de lucht geheven: hoeksteenen van onze geloofsleer, geweldenaars der waarheid. Daartusschen, onderbro ken door lagere zuilen, de blanke zijden van den enórmen rechthoek, veertig communiebanken. Vier' rfohufi"' g.?vormd door telkens een dubbel zuilenpaar, geven in 't mid den van elke reehthoekzijde toe gang tot het inwendige der Heilige Stede. Van de poort voor de eere- fribune ligt in lange banen een r°ode weg van loopers uitgerold tot ean <je trappen van het altaar. T,es.chraagd door vier zuilen heft 'ff altaardak, bekroond door Oostersch kruis en Op den arehitraafbalk, waarvan hi donkere kleuren vaandels neer hangen, beschilderd met de heilige öiersymbolen, staan de tnirakelwoor- Het altaar, tijdens het opdragen van de pontificale Mis den: „Signa et mirabilia fecit Do- minus excelsus". En in deze luchtige overschadu wing rijst boven den treden-opgang het altaar: helderwit en rood bin nen de blauwgrijze granieten af bakening van zuilen en trappen. Te midden dezer sober strakke monu mentaliteit schiet de zon vonken in f.e.n luister van aahttiende-eeuwsch sche^Lllvf van vele Amsterdam- ?n wy'de ter£heeiSCÜlte rust als koepel van wo"kenrcnenste?rrenSen gedempt doorbrekend tonhohT'T één beeld te vangen? zonIloht ln Acht zilveren godslampon wiegen zachtjes in den ochtendwind. Dan, het is kwart voor negen op de stadionklok, kondigt de rustige stem door den microfoon het begin der plechtigheid aan. DE H. MIS Witte superplies over het zwart der soutanes; een stoet waaraan geen einde komt, schrijdt in dub- v. rii ket stadion binnen. Veertig umbrella-dragers met hun veertig assistenten, vergezeld v. 80 acoly- •thien, voorafgegaan en vergezeld door »S0l?arS ten Setale van honderd °Penen deze processie. Ge schreden door de zuilenpoort tegen over den hoofdingang splitsen zii zich en de dubbele witte lijn buigt zich af m twee richtingen Achte den rechthoek van communieban ken treedt nu de nieuwe blankheid der superplies. Het uitreiken van de H, Communie aan de duizenden kinderen in het Stadion, Het kruis wordt binnengedragen en even waait de geur van wierook over de tribunes en dan, plotseling, onder het dirigentengebaar van Louis Schwirtz, juicht het koor van 12.000 kinderstemmen hagellicht, het, „sacesdos et Pontifex" Zijne Hoogwaardige Excellentie, Monseigneur J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, gaat op naar het altaar Gods. Zelden was een Introïtus, een op gaan naar het altaar, zoo vol inge togen luister: d-e zegenende Bis schop, gemijterd en bekleed met antieke paramenten uit het groot seminarie van Warmond, schrijdt voort, omgeven door het goud- brocaat van den presbyter-assistens, kanunnik C. Hennimg, den diaken pater Koppendrayer S-J.( den sub diaken pater Ter Steege S-J. en de troondiakens pater Van Rijckevor- s-el S-J- en paiter Kemper S.J. De Schola Contorum van liet St, Ignatiuscollege onder leiding van Pater Jos. Smits van Waesberghe S.J. zet den Introïtus in: „De Heer werd mijn beschermer en Hij leidde mij uit de ruimte: Hij beveiligde mij, dewijl Hij mij lief had Amsterdam dankt, de stad der Heilige Stede dankt, dewijl de Heer haar liefhad en beschermde. Het Kyrie, wisselend in zang en tegenzang, wordt opnieuw gezongen door de 12.000 kinderen, die in twee gedeelten de extra tribunes bevol ken. Dan plarnt zich de zucht van een windvlaag een beweging door de rijen voort: iedereen staat op voor het Evangelie; i,Zeker mensch richtte een groot feestmaal aanEn kon het feestelijker, dat toen bij het Offer torium al de dienaren van dit Feest maal, de veertig priesters in plech- tigen stoet, vergezeld door de acoly- th-en, den breeden weg naar het al taar opschreden, dragend de gouden ciborie met de te consacreeren hosties? Zij scharen zich tusschen den schat van witte hortensia's, die het altaar omgeven, de acolythen dra gen brandende kaarsen en lantaarns aan en dan wordt het zeer stil.... Door den ademlooze eerbied de gang van den tijd aarzelt even, staat dan stil in deze eeuwigheid fluisteren de Woorden der Conse cratie over den gouden last der een-en-veertig sibories, die het altaar draagt, schuchter haast en als van glas klinkt het belletje en dertig duizend menschen buigen in aanbidding het hoofd. De» zwier der vlaggen, breed uitcirkelend boven de hoofden der vendelzwaaiers, groet de H. Hostie bij de elevatie. Iedereen vereenigt zich nu nog inniger met het H. Offer, de hoof den buigen zich opnieuw, wanneer het Confiteor gereciteerd wordt en dan zeer bescheiden de stem door den microfoon: „De Marathon tribune moet vlugger aansluiten". Van alle zijden tegelijk zijn nu de kinderen aan het afdalen, in lange rijen komen zij door de poor ten naar binnen, voorafgegaan door bruidjes: twaalfduizend kinderen, dezelfde kinderen, die met hun hooge zangstemmen den Bisschop verwelkomden, die het Kyrië zon gen en de andere vaste gezangen... „Zeker mensch richtte een feest maal aan...." Zij schuifelen naar de Communiebanken met denzelf den ernst, denzelfden eerbied, waar mee U Uw eerste H. Communie deed, en op hen zijn gericht de oogen van alle volwassenen in het groote stadiongebouw en de oogen der moeders vooral. Wij schreven straks dat het stadion niet geheel vol was, het is wel vol, het is overvol, want nu de kinderen daar zoo eerbiedig naar de Communiebanken gaan, met vlugge pasjes, keurig in een' lange rij, moet ik denken aan le moeders, die dezen morgen extra vroeg op stonden en de zorgen van een goede moeder kennende, weet men, hoe haar handen helpen moesten hop zij een das recht strikten en een kuif kamden, of de witte zij van een strik breeduit trokken, en ook deze moeders zijn nu in den geest aanwezig op dit feest der kinderen Als gele vlinders vouwen zich de umbrella's open boven de hoofden der priesters, die nu met volle gou den cibories den feestdisdh gaan uitdeelen aan al deze kinderen, aan de armen en de rijken, aan de pooveren en de welgestelden, want allen hebben zij het feestkleed aan en zijn voor God gelijk Deze ge lukkige jeugd van Amsterdam.... En na hen terwijl de Bisschop zijn H. Mis beëindigt komt het onderwijzend personeel, en op een nieuwe aanwijzing schuiven ook heel hoog uit de tribunes de vakken leeg: de volwassenen, die als kinde ren zijn. En wanneer dan ook de vicaris- generaal van het bisdom Haarlem, Mgr. N. Ammerlaan, het ,,Ite Missa est" van de tweede Mis heeft uit gesproken, wendt de Bisschap zich, tot de kinderen: „Jullie h bt een geheel eenige gebeurtenis meege maakt. die jullie nooit zult ver geten...." De stem van Mgr. Hui bers vraagt om dankbaarheid jegens God. en spreekt van het begenadig de Amsterdam, zoozeer verplicht door Gods weldadenDan heft hij zegenend de hand. Zeker mensch richtte een feest maal aan Wij, en duizenden met ons ge noten het voorrecht een glimp op te vangen van het Goddelijke gast maal. Zie vervolg der feestelijkheden op pag. 4. Bidault premier, buitenlandsche zaken, voorlichting PARIJS, 24 Juni (R.O.) Officieel is medegedeeld, dat Bidault een regee ring: gevormd heeft. Rldault zelf zal behalve als minister-president, ook als minister van buitenlandsche za ken optreden. De twee vlce-pre^iden- ten zyn Maurice Thorez (communis tisch leider) en Felix Gouin (socia list). De socialisten hebben in deelne ming aan de regeering toegestemd op de volgende voorwaarden ratifica tie van Léon Blum's te Washington gesloten overeenkomst, het houden van de eerstvolgende verkiezingen op 15 October aanstaande, bespoediging van het opstellen van een grondwet en regeling van de kwestie der loo- nen bij voorkoming van prysstyging. De overige portefeuilles zijn als volgt verdeeld Minister van binnenlandsche za ken Edouard Rupreux (socialist) In het procos te Neurenberg stond baron Kans tan tin van Neurath te recht. Hij wordt er van beschuldigd, als minister van buitenlandsche zaken Hitler's internationale politiek, welke gericht was op verdragbreoik te hebben geleid en een belangrijk aandeel gehad te hebben in de over weldiging van Oostenrijk. Bovendien wordt von Neurath er van beschul digd, iii zijn latere functie van pro tector van Bo-hemen en Moravië op dracht te hebben gegeven, meer dan 300 studenten van de Praagsche uni versiteit te executeerem wegens het houden van anti-nazi betoogingen in 1930. Von Neurath voerde aan, dat hij een tegenstander van de radicale Ideeë van de nazi's was geweest. Desgevraagd gaf hy toe van het be^ staan van concentratiekampen te hebben afgeweten. ,,Die instelling ken ik al sedert den Boerenoorlog", zoo zeide hy. Hij verachtte" de methode der nazi's om aan de macht te komen. Minister van financien Robert Schuman (M.R.P.) Justitie Pierre Henri Teitgen (M.R.P.) Bewapening: Charles Tillon (com munist) Landbouw Tanguy Pringent (socialist) Industrieele productie Marcel Paul (communist) Nationale opvoeding Edmondt Naegelen (socialist) Publieke werken en vervoer Ju les Moch (socialist) Koloniën Marius Moulet (socia list) Bevolking Robert Prengent (M, «R.P.) Posteryen Jean Letourneau (M„ R.P.) Arbeid: Ambroise Croizat (com munist). Openbare gezondheid: René Ar- thaud (communist). Oud-strijders en oorlogsslacht offers: Laurent Casanova (commu nist). Gewapende machten: Edmond Miehelet (M.R.P.). Nationale economie: Frangols da Menthon (M.R.P.). Wederopbouw: Frangois Bilious (communist). Verder hebben in de regeering zitting Francisque Gay (M.R.P.) en Alexandre Varenne (verzetsbewe ging) als ministers van staat es André Colin als staatssecretaris by het bureau van den president. Bidault zal ook het ministerie van voorlichting overnemen. Een minis ter van voedselvoorziening moet nog worden aangewezen. X$den» de pontificale Hoogmis, opge dragen door z.H. Exo. MgrHuibers Dr. van Mook heeft Soetan Sjahiriïp verzocht nadere toelichting te ge ven op de laatste Indonesische te genvoorstellen, zoo wordt uit niet, ofifcieele bron bericht. Na de betreffende byeenkomstn die, naar verluidt, op neutraal gebied, by den geallieerden verbindingsoffi cier is gehouden, is geen communis que* verstrekt, doch men neemt aan, dat Sharir naderhand een onderhoud heeft gehad met G. Maokeret'h, Britsch consul-gen er aal. De repatrieering. De ,,Sommelsdyik" zal op 25 Jund uit Tandjong Priok naar Nederland vertrekken met 200 evacue's uit ban- doeng en 600 evacue's uit Batavia aan boord. De Oranje zal vermoe. delyk op 30 Juni, met 800 passagiers vertrekken. Op den zelfden datum zal de ,,Kota Gedeh" zee kiezen. Het schip zal 125 evacue's uit Ban doeng en 700 evacué's uit Batavia naar Nederland overbrengen, terwUl de Bloemfontein" 1.300 evacué's uit Australië naar Nederland zal ver voeren. Volgens het onafhankelijke Egyp. tische weekblad ,,Akhbar el Yom"' zal de Britsdhe minister van buiten landsche zaken, Bevin, in de eerste week van Juli naar Cairo gaan ten onderteekening van het nieuwai Anglo-Egyptische verdrag. Dowl Stansgate, het hoofd der Britsch* delegatie, zou deze week terug- keeren om de besprekingen te her vatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1