Een middag van plechtige feestelijkheid mm m Een film van onzegbaar leett MAANDAG 24 JUNI 1946 PAGINA 4 MEER DAN 40.000 MENSCHEN VENDELZW AA1ERS EN DE A'DAMSCHE JEUGD DE MONSTRANS BINNEN GEDRAGEN HET PONTIFICAAL LOF M; K I MEN IS HET WACHTEN IN DB NOODGEBIEDEN MOE VERRUIMING HUISSLACHTINGEN S.D-MAN UIT NEDER LAND GEARRESTEERD AMNESTIE IN ITALIË BR.-INDISCHË KLACHT BIJ VN. IMPASSE INZAKE BR.-INDIE ONZE KACHEL. EN WIJ... het gaat om calorieën De wand van het stadion, de tri- Jbunes, de trappen, de ijzeren en betonnen vakverdeelingen, zijn geen Ifioode stof; ze bestaan eigenlijk Biet meer, [iet harde, koude mate riaal is overdekt met iets warm levends en wanneer men rondom feicii kijkt in deze geweldige kom, hoort men de wanden trillen van leven der tienduizenden; een Vreemd mozaïek van ontelbare ge dichten heeft de vakken gevuld. En terwijl dezen morgen een ern stige gedemptheid deze rechthoeken had glad gestreken en zich slechts nu en dan een gefluisterde echo door de rijen durfde voortplanten als in een kerk gonsde en rumoerde om drie uur alles van plechtige feestelijkheid, niet uit bundig, maar zeer blij en opgewekt Meer dan veertig duizend men- sctien vulden naar schatting het stadion en vroolijker was de zon (want ook zij had de terughoudend heid harer ochtendsluiers afgelegd en uitbundiger was het licht waarin de witte wolken banierden en glan zend wit werden de dichte rijen bruidjes vooraan, die minder inge togen dan dezen morgen wa ren, ondanks de zelfde nonnetjes, maar het schoonst werd verderop het rood der misdienaarstogen, on der de sneeuw der superplies, warm doorgloeid in den helderen middag. Het Katholicisme van heel Ne derland was hier vertegenwoordigd. Op de parkeerplaatsen rondom het stadion zagen we autobussen uit Eindhoven en Weert, er waren geestelijken uit Limburg en Zee. land, er waren bezoekers uit Gel derland en Utreoht, uit de Noorde lijke provincies en plotseling, mas saal als een vloedgolf zingen man nenstemmen de zilveren artisten- kop van Hubert Cuypers tegen het ernstig zwarte fond van de koren Katholiek Amsterdam en de Katho lieke Kerkzangers een nieuw #,Sacerdos et Pontifex" voor den gast uit.Ameland. Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de hooge Beschermheer van dit eeuw feest, verschijnt op de eere-tribune, versierd met zijn wapenschild en onder een daverend applaus, dat Zich klaterend als een waterval de tribunes afstort, neemt Zijne Emi nentie plaats. En feestelijker wordt dit noig: de Pauselijke Internuntius verschijnt in donker aristocratischen ernst, de Bisschoppen van Haarlem, Breda, Den Bosch en Roermond treden bin nen, Mgr. Dubbelman, een Missie bisschop uit Britsch-Indie, Mgr. Olav Smit, oud apostolisch Vicaris van Noorwegen, de gemijterde ab ten en prelaten, de kanunniken en vicares generaal, en om hen heen vertegenwoordigers van Leger Vloot en Luchtmacht. Eensklaps overstemmen de bron zen stemmen der klokken het ap plaus; geweldig is hun geluid: zij vullen de ruimte met de zwaar schrijdende plechtigheid van hun nen gang en wegebbend in de diep te van hun eigen echo, spreekt Henk Schaer; het Liturgisch Prae- ludium, een ontwerp van Louis Schwirtz, die ook de artistieke lei ding heeft, is geopend. Geloofd zij Jesus Ohristus tot drie maal toe antwoordden de duizenden aanwezigen en dan rolt de voortreffelijke tekst van Ad- Bevers voor ons open. Een. heraut bad deze kunnen spreken, hem voor lezend in het ontrollen van de zware rol perkament, en mannon Biet wuivende pluimen op hiun fluweelen baretten hadden klaroe- Ben kunnen steken: „Katholieken van Amsterdam, Katholieken van Nederland Het zesde eeuwfeest van het heilig Sacrament van Mirakel nadert tijn einde en zijn hoogtepunt". En vendeizwaaiers treden binnen, dezelfde van dezen morgen» maar talrijker nu, Breuigheliaanscher. in Jet gezelschap van de koningen van hun gilde, torsend de zilveren kete nen met de wapenschilden: het St. jjorisgilde uit Gemert het St lAntoniusgilde uit Beek en Donk het St. Barbaragilde uit Vught, het St. Willibrondiusgilde uit Bakel en het St- Catharinagilde uit Vught. Katholiek Brabant zwaait de ven dels vederlicht boven de harde boerenkoppen En nauwlijks nog is dit kleuren spel begonnen, want reeds nadert ,,de jeugd van Aemstel's erf en be treedt deez' wereldwijde kerk". Honderden fonge meisjes, in gele blouses en schotsroode ruitrok dan sen samen met in blauw gekleede fiongens de Heilige Stede binnen Maar Mozart is lichter. Zij waaieren luit naar de einders van den kerk vloer, scharen zich rondom de vier Evangelisenzuilen en keeren dan David dansend voor de Ark, op nieuw naar het middelpunt, vor mend een kleurig rozet rondom het altaar. Dan nadert vanaf de Marathon poort een lange, lange stoet van koorknapen en acolythenvan geestelijken en hun assistenten, voorop, dragend de omsluierde monstrans en daarachter vonkt het goud der paramenten, schittert het zilver der antieke altaarversierse len en waar is de Vlaamsche mees ter, die den koorknaap schilderen zal, terwijl hij zwaar dragen moet aan den geweldigen zilveren altaar kandelaber De zegger roept onder het statig voortschrijden dezer processie Am sterdams' roemrijk verleden op, den luister van het Mirakel: Pastoor Marius staat op, en later Nanning en Cornelis Broere en opnieuw kroont Maximiliaan de stad aan het Y met zijn keizerskroon, Plemp's klacht over het teloorgaan van den luister van den Stillen Omgang wordt ontkracht door Carel Else- burg en opnieuw bloeit de Stille Omgang op. Het altaar zal de bruid worden het nieuwe Jeruzalem, opgetooid en gesierd tot woning van God bij de menschen. Nog mist men „de witte sier van vrome vrouwen" rond de altaar- trappen, maar op de tonen van pianomuziek komen zij in dubbele rijen, andere meisjes, symbolisee rend de ,,wakk're Overwiven" uit den tijd der hervorming, toen Am sterdam's Katholieke verzet zich het eerst openbaarde in de dappere vrouwen, en tot op de trappen van het altaar uit zich hun plechtige vreugde. De H. Stede, dezen morgen blank en ernstig van misgewaad en super plie, wemelt nu reeds van kleuren, maar nog is er ruimte en jeugdig Amsterdam marcheert op naar den grooten rechthoek. Van vier zijden dansen nieuwe rijen aan; honder den meisjes in blauw en rood en groen en geel, voorafgegaan door de jeugdbewegingen met wapperende vaandels. Marschmuziek! Meer dan vierhonderd verkenners en vrouwelijke verkenners in kh.aki, zeeverkenners xn. hun -witte matro- zenmutsen, tiet blauw der gidsen, kajottersen nog is er plaats in dit veld, reeds zoo voi kleurige bloemen: het stemmig zwart der studentenorganisaties tteedt de H. Stede binnen, schaart zich als een nieuwe eerewacht rondom het al taar, waar reeds in strakke rijen de blanke meisjesfiguren staan op gesteld, en dan rijg' heel heit sta dion als één man overeind en zingt het Credo Het Pontificaal Lof te doen door Z. H. Exc Mgr. P. Giobbe, den Apostolischen Internuntius zal een aanvang nemen. Bazuin geschal! Niets bestaat er nog dan dirt zilveren geluid, waaronder nieuwe stoeten van geestelijken en dienaren 't stadion intrekken. Her haald wordt het bazuingeschal, en weer herhaald. Onder een wit zij den umbrella wordt Ons Heer binnengedragen., daarachter schrijdt Mgr. Giobbe. Dan straalt de zilveren monstrans op den ex- positietroon. Het koor zingt afge wisseld met het volk een jubelend Magnificat. DE PROCESSIE Het hoogtepunt der namiddag- plechtigheden nadert; men houdt den adem in, dezen rijkdom, deze kleuren, gloeiend als de kleuren in een zondoorschenen kerkraam. En er is geen einde Honder den bruidjes, voorafgegaan door de vendelaars. zangertjes, weer bruidjes, misdienaars, vaandeis, daarachter de stoet van geestelij ken de Monsignori en de Abten, de Bisschoppen de Acolythen, de wierookzwaaiers, bruidjes reeds is de kop dezer processie meer dan twee honderd meter ver, een stilte onder een baldakijn ge dragen door vier vertegenwoordi gers van het gezelschap van den Stillen Omgang, schrijdt Mgr Giobbe met diaken, subdiaken en troondiakens de Heilige Stede om en elke knie buigt zich nu en zelfs het rood van den Matezer ridder, het purper en fluweel der Bis schoppen, de staatsie van den Kar dinaal, dit alles wordt klein en on belangrijk voor de witte Hostie in het kostbare schrijn Hoofd- en Opperofficieren vol gen achter den Kardinaal en Mon. seigneur Huitoers, nieuwe stoeten geestelijken, kloosterzusters en broeders Wat heeft St, Jan gezien toen hij sprak over koren van hemel- sche geesten en zijn visioen op Pathmos neerschreef? Na het plechtig Te Deum hield de Bisschop van Haarlem 'n korte dank-aanbidding en misschien wa ren wij te overmoedig toen wij naar het groote bord keken waar op bij sportwedstrijden de stand wordt genoteerd Wat was de „stand?" En de stand was: ,.Zes Eeuwen Katholiek" zooals er met groote letters onder de Pausenvlag- gen, geschreven stond Het merg der Katholieke Am- sterdamsche jeugd stond hier, aan getreden in een onvergetelijken rijkdom van kleuren, het purper van bisschoppen, het rood van den kardinaalsmantel, de habijten en voutanen van seculiere en regu liere geestelijken schaarde zich rondom de H. Eucharistie in 't hart van Nederland en heel het volk zong het „Te Deum" mee. Maar tegen dezen overmoed van kracht klonk de vaderlijke stem van Monsêigneur Huibers, manend tot waakzaamheid en voorzichtig heid, dg,t niet het zwart en het kruis gebannen mochten worden uit Amsterdam's wapen dat niet de roode gloed van vlammend on geloof opnieuw deze Heilige Stede mocht verwoesten Maar zou God de smeeking van dit Eucharistisch vieren onver hoord laten? Katholiek Amsterdam en heel Katholiek Nederland beleefden een onvergetelijk zesde Mirakeleeuw feest Als een trieste film trekt ons na 'n twee-daagschen tocht door Oost- Brabant en Noord-Limburg al het onzegbare leed voorbij van men. schen, die wonen in noodwoningen, ran buiten o zoo vriendelijk, maar primitidt en hokkerig, of wat erger is, in stallen, waar vroeger het vee verbleef, kippenhokken en kelders, die van boven dicht zijn gemaakt, nadat de verdiepingen er door gra- naatvuur afgeschoten waren Te ruggekeerd in onze gerieflijke wo ning, waarvan wij vonden, dat die wel eens een verfje mocht hebben zien wij weer het beeld voor ons van een gezin van kinderen, in Gennep, die huizen in den overge bleven ,,opkelder". Vader en moe der met de kinderen slapen in één ruimte. Zij zyn alles kwijt en heb ben dan nog het geluk", dat z«j negen soldatenkribben machtig kon den worden. Het is een enkele flits uit die film. Wij hebben die erbarmelijke ticestan den, zooals wij ze gezien hebbetn, weer achter ons gelaten. Maar die menschen leven voort, dag in dag uit met dezelfde zware moeilijkhe den, die niiet te beschrijven zijn. In gelatenheid en met een •^kere blijmoedigheid, die het enmerk van de Zuiderlingen is. Jroeigen zij hun lot, maar nu komt ?r, zooals de burgemeester van Ven_ lo, mr, Berger, ronduit verklaarde, een stemmintg van ongeduld en een zekere wrevel onder de menschen. In elk dorp, waar wij kwamen, kregen wij hetzelfde te hooren en daar is reden voor, als men weet, hoe stroef ie regeeringsinstanties werken. Vierlingsbeek met de omliggende kerkdorpen, zooals Overloon, waar de bewaarschool in een koeienstal De bruidjes in de processie tijdens het Sluitingslof De huisslachtingsregeling 1946-47 heeft veel stof doen opwaaien ten plattelande. Thans is zij in zooverre verruimd, dat voor iemand, die niet volgens zijn hoofdberoep landbou wer of landarbeider is, b.v. een fabrieksarbeider, die zelf een stukje grond bebouwrt, waarvan de op brengst een aanmerkelijk deel van zijn inkomsten uitmaakt, in iedere provincie de voedselcommissaris zal uitmaken of de betrokkene nog zoo veel cultuurgrond exploiteert, dat inderdaad met eigen middelen een huisslachtingsvarken kan worden gemest. Is dat het geval, dan zal men in de gelegenheid gesteld kun nen worden een varken aan te houden. ondergebracht is volgende week hebben de peuters twee dagen vrij, omdat het hooi op zolder gebracht moet worden en Deurne, ,,de ver loren hoek" van Brabant, waar de gevechten zeer lang gewoed heb ben, zijn wel de meest geteisterde gebieden van dit gewest. In Vier lingsbeek Is vaak alleen het achter gebouwtje blijven staan en in het overgebleven peukje", zoóals een het op zijn restant-huis schilderde, is de geheele woning samengetrok ken. De notaris woont er in zijn keuken. Hoe bouwvallig zoo'n bouw sel dikwijls is, bleek onlangs in Maashees, waar een zolderbalk doormidden brak, die terecht kwam op een bedje, waar de baby juist even tevoren uitgehaald- was. Met meubilair zijn de bewoners voor den eersten tijd even geholpen, maar er is nog overal aan alles gebrek. Sociale voorzieningen ,,Het sociale begint in het huis gezin", zooals mr. R. H. van Basten Batenburg, Gedeputeerde van Lim burg, die de pers op haar tocht door zijn gewest begeleidde, terecht opmerkte. ,,De menschen moeten eerst een behoorlijk dak boven hun hoofd hebben". Daarom kwam tel kens opnieuw als wy de sociale voorzieningen bespraken, waarvc%r Volksherstel in de bres springt, de wederopbouw ter sprake. Is het niet typeerend, dat op het Kantongerecht in Venlo practisch alle zaken ovei ontruiming handelen? Het samen wonen met zooveel families wordt ondraaglijk. Op de Griffie kwam zelfs een dagvaarding voor ont eigening van een kippenhok om als woning te dienen. De toename van de t.b.c. door de slechte woontoe standen is op alle plaatsen zeer groot. Er is geld noodig voor ge zondheidszorg. De gezinszorg, zoo als een maatschappelijk werkster voor Noord-Limburg ons verklaarde, kan niet voldoende uitgeoefend wor den, omdat het geld voor een rede lijke vergoeding der verzorgsters ontbreekt. Er is veel idealisme, maar zonder financiën kan men niets beginnen. De gezinnen waar geholpen wordt, kunnen slechts weinig of niets missen. Hetzelfde geldt voor de kraamverzorgsters. Het cultureele- en ontspannings leven moet weer opgebouwd worden, juist zoo noodig om de menschen over hun depressie heen te helpen. Muziekinstrumenten en boeken, een zaal, waar de menschen bij elkaar kunnen komen, ontbreken. Krachtige en directe hulp op al die plaatsen is geboden. Naast de overheid helpen hier particuliere handen, opdat de moreele ellende, door den materieelen nood reeds zoo groot, nog niet erger wordt. Overzicht tijdens het Sluiting aio door Z. Exc, Mgrt Giobbe gecelebreerd. De chef der politie te Hamnoveir, Schulte, is door -de Britsche autori teiten gearresteerd. Hij is n.l. tijdens de bezetting lid geweest van den Siaherheits-dienst in Nederland. Toen het militair gezag den man benoem de was het niiet van dit feit o»p do hoogte. Hy ie afgezet, zoodra er voir doende getuigenverklaringen be schikbaar waren. De ministerraad van de republiek Italië heeft een grootscheepsche amnestie afgekondigd, welke voor duizenden gedetineerden de gevan genispoorten zal ontsluiten. Alle gevangenen, die niet meer dan vijf jaar gevangenisstraf hebben uit te zitten, worden in vrijheid gesteld. Doodvonnissen worden gewijzigd in levenslang. Zij die tot levenslang werden veroordeeld, zien hun vonnis gewijzigd in 30 jaar gevangenisstraf. Britsch-Indië heeft een officieel^ kJ acht Ingediemd bij de veraani^^ naties, waarbij Zuid-Afrixa word! beschuldigd van discriminatie ven het kwart mililiioen Indiërs, die thaaiö In Afrika wonen. Sir Ramaswami Maduliar,de Britsch-Indische verte, gemwoordiger bij de V. N., heeft den secretaris-generaal Trygve Lie ver zocht do klacht voor de alge me ene vergadering van de V.N. te brengen. Hij verklaarde dat de situatie zoq ernstig was, dat de Br. Ind. regee ring reeds genoodzaakt geweest was haar handelsverdrag met Zuid* Afrika te annuleeren en haar hoogen camimiissaris aldaar terug te trekker*. Naar het schijnt, zijn de onderhan delingen van de congres partij met den onderkoning van Br. Ind vast- geloopen. Het antwoord van den on- derkning op den brief van de Mos lem liga wordt in kringen van do congrespartij gezien als een belem mering voor het congres o-m de voor, stelling van de Britsche kabinet»- missie voor een voorloopige Britsch- Indische regeering te aanvaarden. Men zal echter een definitieve be slissing over deze aangelegenheid uitstellen tot Pandit Nehroe, die te New Delhi is aangekomen, zijn mee ning aan het bestuur der partij ken baar zal hebben gemaakt. Op 5 Juli herdenkt het Onder, wysfoncl." voor de scheepvaart zijn 25-jarig bestaan. Evenals bij een kachel, moet ooR ons lichaam regelmatig van branch stoffen worden voorzien. De kachel geven wij hout of kolen en deze bevatten een hoeveelheid warmte» eenheden, die calorieën genoemd worden. Ook ons lichaam kan hel niet zonder verbrandingswarmte stellen en daarvoor dient het voed. sel, dat de noodige warmte-eenheden of calorieën bevat. Dus: hoe bete» de brandstof en het voedsel, hoa meer calorieën. Gelukkig hebben we nu wee» voldoende voedsel om ons lichaan» van de noodige calorieën te voor» zien, dus om gezond en kracht:© te blijven. Zoo levert een pond havermout ons 1940, een pondj suiker 2050 en een pond peul' vruchten 1650 calorieën. t Maar, zooals wij voor de kachel graag de beste brandstof over heb^ ben, zoo moeten we er ook voo» zorgen ons lichaam van de best»* brandstof, dus het beste voedsel td voorzien. De Nederlandsche huis»! vrouw weet dat en zij houdt hag» gezin gezond en sterk door de hoog* voedingswaarde van De Gruyter a betere waar. Betere waar, gezonde voeding en weer ngt öl® vroege» uep pr.ocent korting, (Adv.,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4