Rond wicket, bat en stumps STADSNIEUWS MAANDAG 24 JUNI 1946 PAGINA 7 KEN UW LAND Stempeltocht 1946 LI JSTNUMMERS gemeenteraad- MIS VAN DIEPENBROCK LAATSTE BERICHTEN BR -INDIE VERWERPT ENGELSCH VOORSTEL FRAAIE OVERWINNING VAN HERMES D-V.S. EXCELSIOR SLOEG OUICK MET 18 RUNS D.W.S.-HANDBAL- NIEUWS HET ONGELUK OP DE NIEUWE MAAS Lijken van alle verkenners gevonden Amerik- oorlogsbodems naar Rotterdam MARIA DEA BEZOEKT Er zijn menschen, die alle blad zijden van een boek, overslaan, waarop landschappen worden be schreven. Zij houden niet van ,.Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" en gaan liever zelf kijken. Daarom zul len wij nalaten u lastig te vallen met beschrijvingen over de geneug ten van een stempeltocht. Ook dien moet u zelf hebben gemaakt, om iets van den idealen kant daarvan te begrijpen. Een stempeltocht is de verzamel naam voor een reeks zeer verschil lende tochten, die naar vele zeer uiteen loopende bestemmingen lei den, alle binnen de provincie Zuid- Holland. Deze excursies moeten binnen een bepaalden termijn zijn gemaakt. Het bewijs, dat u uw be stemming heeft bereikt, levert de man met het stempel. Hij is te Vinden in het museum, op den top Van het duin, in de haven, in het historische stadje Stempeitochten zijn nog niet oud. Den Haag begon ermee in 1941 en 5400 Hagenaars kwamen tot de conclusie niets van bun stad af te weten. In 1943 werd de eerste provinciale stempeltocht gemaakt door bezet' Zuid-Holland, waar behalve Duit- schers en versperringen nog veel moois te zien was. Dit jaar zijn er practisch geen be lemmeringen meer en de Stichting Vreemdelingenverkeer Zuid-Holland heeft tezamen met 46 aangesloten V.V.V.-afdeelingen haar actie voor het bezoek aan eigen omgeving met extra elan voortgezet. Bij den stempeltocht kan van elk denkbaar vervoermiddel, zooals kinderwagen en autoped, gebruik worden gemaakt. Wordt de tocht met succes volbracht en zijn er minstens 24 stempels verzameld, dan vormt een insigne het bewijs van de geleverde prestatie. De ter mijn loopt van 20 Juni tot 30 Sept. Inlichtingen verstrekt het bureau van den plaatselijken V.V.V.-corres pondent, Groote Markt 15, Schiedam. Daar kan eveneens tegen 50 cents per persoon worden ingeschreven. VERKIEZINGEN Bij de hedenmorgen gehouden openbare vergadering tot vaststel ling van de lijstnummers der can- didaten voor de gemeenteraads verkiezingen ■waren 5 verzoeken tot voorkeurnummers binnengekomen. Overeenkomstig de Verkiezingswet werd nummer 1 toegekend aan de P. V d. Arbeid, die 11 handteeke- ningen verzamelde. Lijstaanvoerder H. Sabel. No. 2 kwam aan de K.V P., lijstaanvoerder P. B. M. Albert. No. 3 C.H.U., lijstaanvoerder H. v. d. Kraan. No. 4. P. v. d. Vrij heid, lijstaanvoerder Karei Bosch. No. 5 C.P.N., lijstaanvoerder B. Kedde. No. 6 Aller Belang, lijstaan- voerdl r v. d. Zee. No. 7 Staatk. Ger. Partij, lijstaanvoerder Pieter Stolk. No. 8 Partij v. d. Wederopbouw, lijstaanvoerder M. Dollee (Koos de Kapper). No. 9 J. C. Hoogendam, van de A.R. Partij. VEILIG VERKEERS-AVOND De jonge afdeeling Schiedam van de Vereeniging voor Veilig Verkeer geeft wederom blijk van haar acti viteit door op Dinsdag 9 Juli a.s. een Veilig-Verkeersavond te orga- niseeren. De groote zaal van den R K. Volksbond is voor deze gele genheid gehuurd en het programma maakt een drukke opkomst zeer gewenscht De verkeersdeskundige van de K. N. A. C., de heer C, M, Langeveld, zal een causerie houden, terwijl de wnd.-burgemeester, de heer P. B. M. Alberts, een gedachten wisseling zal inleiden over de noodzakelijke beteugeling van de baldadigheid van de jeugd. Dit niet alleen in verband met het Veilig Verkeer, maar ook met het oog op de bevor dering van het stadsschoon in park en plantsoenen, en de wijze waar op de burgerij hieraan kan meewer ken. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Der traditie getrouw hebben de samenwerkende Reclasseerings- instellingen, waarvan de grootste z\jn: het Ned. Genootschap tot ze delijke verbetering van gevangenen, de R.K. Reclasseeringsvereeniging, het Leger des Heils en de Frotes- tantsch Christelijke Reclasseerings vereeniging, het voornemen een Na- tionalen Reclasseeringsdag te orga- niseeren. Deze collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 6 Juli a.s. Teneinde deze collecte bij alle ge zindten aan te bevelen is er een comité van aanbeveling gevormd, waarin de volgende personen hebben zitting genomen: H. P. Albers, w.n. burgemeester, H. v. d. Kraan, wet houder, mevr. H. Benthem-de Wilde, wethouder, mr. N. Post, gem. se cretaris, J. II. van Veen waarn. comm. van politie, Dr. R. H. Geer- des, dir. R.K. Ziekenhuis, Dr. Ris, waarn. dir. Gem. Ziekenhuis, K. Bosch, hoofdinsp. Dir. Belastingen, dr. J. L. Koole, predikant, dr. H. Paber, voorganger N. P. Bond, ds. P. Zwier, predikant, dr. XJnnik, predikant, ds. de Moor, predikant, eerw. Reijnen, deken, Pauwels, off. Leger des Heils, P. v. d. Vlies, dir. Maatsch. Hulpbetoon, i Kantonrchter. K.A.J. SINGELPAROCHIE Op Zaterdag 6 Juli a.s. komt de K.A.J. tooneelgroep van de Singel- parochie op de planken van "het. Vereenigingslokaal aan de Nieuwe Haven, met het blijspel van Jaap van der Poll: „Millionair tegen wil en dank", een bewerking van het boek van George Barr. Men verwacht, dat deze uitvo" ring alle vorige zal overtrr Kaarten zijn aan de bekende sen verkrijgbaar. Cos, Een volle St. Liduinakerk woonde gisteren met groote devotie de plech tige Hoogmis bij, die door den hoogeerw. deken Reijnen met assis tentie werd gecelebreerd. Het Haagsche koor „Cantate Do- löjno" voerde de Mis van Diepen- torock: uit onder leiding van Jos. Vranken Jr. met Joh. Schmitz aan het orgel. Het was een waarlijk zeldzaam gebeuren, dat niet gauw zal worden vergeten. Koor, solist en organist vormden een prachtig geheel. De geloovigen bleven na de H. Mis, overeenkomstig den wensch, zitten tot het orgelspel was ge ëindigd. OFFICIEELE KENNISGEVING Lijsten van candidaten De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden -van den ra.ad der gemeente Schiedam maakt bekend, dat de lijs ten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, met ver melding van de nummers der lijsten. ONGEVALLEN Op den Rotterdamschedijk werd de voetganger W. K. getroffen door een van een auto glijdende ijzeren bak. Hy klaagde over pijn in den rug en is voor onderzoek naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Hij moest worden opgenomen. De 86-jarige C. M, D. werd op de Hoogstraat alhier door een on bekend gebleven persoon omverge- loopen. Zij brak haar pols en werd door de stevige maar vriendelijke handen van onze politie veilig in het gemeenteziekenhuis afgeleverd. AMBACHTSSCHOOL Het bestuur van de vereeniging De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" geeft morgen, Dins dag 25 Juni, aan belanghebbenden de gelegenheid een openbare les bij te wonen des middags van 25 uur en deg avonds tusschen 6.30 en 9 uur, in het schoolgebouw aan de St. Liiduinastraat 35, SCHOENMAKER, BLIJF BIJ JE LÈEST. De Schiedamsche schoenmaker J, L. M. S. berekende 12,50 tot 30 voor de damesschoenen met slee- hakken, die hij clandestien maakte, Daar S. reeds eerder met de Prij- zencontréle in aanraking is ge weest, werden strenge maatregelen tegen hem genomen. Alle voorraden waaronder een groote part.ij slee- hakken en bovenleer, die bestemd waren voor het maken van nieuwe schoenen, werden in beslag geno men. S., die geen vergunning van het desbetreffende bureau heeft om nieuw schoeisel te maken, doch uit sluitend mag repareeren, is in ver zekerde bewaring gesteld. OPLICHTING J. H. T. deed aangifte van oplich ting tot een bedrag van 200. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriana d. van H. H. Suvaal en A. den Herder, Steen straat 17; Jacobus z. van J. v. d. Torre en A. Bette, Boerhavelaan 1; Cornells L. J, z. van C. J. M. de Kaper en J. Zijdemans, Lorentz- laan 57; Sijtje S. d. van C. Bijl en J. S. van der Velden, Lekstraat 28; Cornelia d. van IJ. Feenstra en A. Scheepmaker, Rotterd.dijk 150; Wil lem z. van J. Mak en N. J. Harden- bol, Boerhavelaan 44; Cornelia d. van H. van Loon en H. J. Hoorweg, Edisonstraat 10; Albertus Th. z. Van A. Th. Maissan en N. Don, Boerhavelaan 1Arina M. E. d. van F. Chr. A. M. van Dun en A. Kreeft, van Ruysdaeilaan 6; Ro bert z. van W. G. Th. van Nikke len Kuijper en N. van Vliet, Boer havelaan 1Adriana d. van J. van Aaken en M. Ouwehand, Boerhave laan 1; Beatrix I. M. d. van W. Vollemans en A. van der Horst, P. Potterstraat 53; levenl. kind van J. Voets en M. A. J. Niemeijer, Nas- saulaan 75. OVERLEDEN: Hendrikus J. H. Driesen 3 dagen, Dr. Noletstr. 1; M. Th. Prein 63 j. vrouw van H. Peits- man, Anth. Muysstraat 49; G. On- verwagt, 1 dag, Rembrandtl. 98a. Reuter seint uit New Delhi De congrespartij heeft de voorstellen van de Britsche kablnctsmlssle voor tusschentijdsche regecrlng door ch-Indiërs verworpen. De reden van deze houding is vol* gens Gandhi de „ruwe schok" dien hy ontvangen hod by de mededee» ling, dat de onderkoning van de can* didaten voor de tusschentijdsche re* geering de verklaring zou eischen, dat zij instemmen met het samen voegen van bepaalde provincies. Ten aanzien van deze samenvoeging wao het congres van meening, dat de pro vincies zelf zouden moeten beslissen, of zij zich tot groepen wilden aan sluiten, terwijl de Britsche missie op het standpunt staat, dat deze samen voeging gedwongen zou moeten ge schieden. UITSPRAKEN VAN HET BIJZ. GERECHTSHOF Eén verdachte vrijgesproken Hedenmorgen werd door het bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage, uit spraak gedaan in de zaak tegen A. de Jong, matroos bij de Kon. ma rine, uit Dordrecht, die in 1940 te Keulen, ahn een Duitsehe instantie had medegedeeld, dat een zekere Z hem verteld had, dat gedurende den oorlog in Nederland Duitsehe parachutisten, gekleed als dienst meisje, pastoor, bakker e.d. naar beneden waren gesprongen, waar door Z. vier maanden gevangen heeft gezeten. De eisch was ge- Molenaar borvlde 7 wickets 12 VOOr runs 25 JAAR ËNTRE NOUS Een druk bezochte receptie luidde Zaterdagmiddag de feestelijkheden in ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de biljartvereniging „Entre Nous". De schat van bloe men was een aajnwijzing van de vele goede betrekkingen, die deze vereeniging met andere clubs, be kenden en vrienden onderhoudt Na de receptie begon des avonds een unieke feestavond, die door den Voorzitter, D. Simons, werd ge opend. De vele sportvrienden en vertegenwoordigers van zusterver- eenigingen heette hij hartelijk wel kom. Zijn dank ging uit naar de feestcommissie, voora 1 naar den heer W. van Slobbe, die zoo prach tig werk had verricht. De prijsuitreiking zal op een na der vast te stellen datum plaats vinden Wel werden de winnaars bekend bemaakt. Wij noemen van de lange lijst slechts de eerste tien: BV Noordplein, 2e. ABC, 3e. Ie AONA, 4e. GSZ (a.), 5e. Olympiade, 6e Pianco, 7e Eureka, 8e Pleinzicht Oa), 9e Het Zuiden, 10e DOS. Een keur van artisten zorg de voor het vermaak, terwijl Cas Oosthoek met zijn band, dans muziek leverde. FIETSEN GESTOLEN De fietsendieven blijken de kar retjes nog steeds te vinden, of die nu in schuurtjes of langs den weg staan. D. B. mist uit zijn schuur aan de Julianalaan 3 fietsen, ter wijl P. W. B. zijn rijwiel aan de Hoogstraat en T. H. F. zijn fiets aan den Vlaardingerdijk kwijtraakte. GOEDE VANGST Als verdacht van diefstal werden aangehouden C. H. en G. B. en als verdacht van diefstal van gedistil leerd A. A. V. en P. C. H. Het eerste elftal trok Zondag naar Haarlem om voor de sterke afdee ling der eerste klas het oude Rood en Wit aan de Spanjaardslaan te ontmoeten. Een wedstrijd met veel voetangels en klemmen, maar met nog meer traditie. Hoewel Jan Offerman op het laat ste oogenblik verhinderd was mede *te spelen, deed Hermes wat van haar verwacht werd en won met overtuigende cijfers. Door deze overwinning rehabiliteerde Hermes zich volkomen van de Zondag j.l. ge leden nederlaag tegen het bijzonder sterke H. C. C. 1. Het terrein was, als steeds, in schitterende conditie en na het win nen van de toss verkoos aanvoerder Noiet vanzelfsprekend te gaan bat ten. Stolk en Borrani openden de in nings op den aanval van Hagenaar en Bijleveld. Op 34 valt het eerste wicket ais Borrani door de la Mar wordt gevangen. Dolf v, d. Ende volgt hem op, maar voelt zich op de mat niet al te safe. Hij begint met vieren, maar moet na 17 runs ge scoord te hebben zijn plaats ruimen voor A. Scheepmaker. Stolk staat keurig te spelen en heeft goeden steun van Scheepmaker. Op 88 wordt Stolk op 'n wilden slag door Hein Winter gebowled na 41 runs gescoord te hebben. Met Scheepmaker en aanvoerder Nolet op de mat stijgt de score lang zaam. Eerst op 144 komt de scheiding als Scheepmaker voor uitstekende 44 runs door Winter gevangen wordt. Op he ttotaal van 183 runs voor 8 wickets sluit Nolet de innings waar. bij hij zelf met 31 en Molenaar met 9 runs not out blijven. Hein Winter had met bowlen het meeste succes n.l. 4 wickets voor 31 runs. Bijleveld bowlde 29 over met als resultaat 2 wickets voor 71 runs. Lammerts van Bueren en de la Mar openden de innings van Rood en Wit. Alleen v. d. Togt en van Zee land bieden in deze innings eenigen tegenstand door resp- 30 en 16 runs te scoren. De rest weet met het bowlen van Molenaar geen raad. Hij was dan ook bijzonder goed op dreef en hield prachtig lengte. Zijn cijfers van 7 wickets voor 12 runs zeggen dan ook voldoende. Het totaal van Rood en Wit werd 98 runs, zoodat Hermes dezen wedstrijd met 98 runs won. Hermes 2 speelde thuis tegen het zwakke V. O. C. 2. Het hier ver toonde spel was werkelijk te eenzijdig en begrijpen niet dat V. O. C. 2 in deze afdeeling werd ingedeeld. V. O. C. eerst ingaande scoorde 74 runs, Hermes 198 runs voor slechts 3 wickets. Hiervan scoorden L. van Ameyden 72 runs; A. Keuzenkamp 12 runs; A. van Wieringen 72 runs; A. Melief 12 en T. Keuzenkamp 6 runs beide not out. De 3 gespeelde wed strijden heeft Hermes 2 nu allen ge wonnen. Zaterdagmiddag speelde Hermes 4 tegen Excelsior 4 met als resultaat een weinig voorkomende tie, een ge lijk spel dus, waarbij beide teams 65 runs scoorden. Op den tweeden dag van hun trip naar' het W-esten was Quick (IN) reeds vroeg in Schiedam en 'bijgevolg kan de wedstryd reeds o-m half elf een aanvang nemen. Aanv. de Vries raadde goed en verkoos het eerst te gaan batten. Door de afwezigheid van H. Zoetmulder werd d-e. aanval nu toevertrouwd aan J. Oosterholt en J. Dries. Reeds spoedig had eerst genoemde succes toen J. Soe^^bergen 'n zeer goeden vang in de slibs deed en hierdoor een eind maakte aan de innings van de Vries. Burki kwam hem aan het wiciket vervangen en liet goed batten züenw.o. twee fraaie zessen. Hij kreeg van de ove rige bats te weinig steun. Toen hy voor een goede 30 gevangen werd, was Quick's innings snel afgeloopen. Hun totaal was 71. J. Dries had goed gebowled en had ook met 724 het grootste aandeel in de Nymeegsche wickets. Nog voor de lunch trokken W. Oosterholt en A. Beukers naar de wickets. Ook hier was het begin niet veelbelovend, want voor het totaal van 18 runs waren reeds drie wickets down. Na de lunch, die in verband met het feit, dat Quick reeds vroeg de terugreis moest aanvaarden, kort was geweest, brachten J. Oosterholt (24) en A. Hoen der op (18) een be langrijke verbetering in den stand. Toen de 50 op het bord was, werd J. Oosterholt te wild en zag zijn pa len door een bal van Burki duikelen. Hierna vielen snel 5 wickets en on der enorme spanning stonden A. Hoenderkamp en L. Janse voor de taak de nog ontbrekende 8 runs te scoren, Zij slaagden er door voor- weest vier jaar gevangenisstraf. Do uitspraak luidde, thansdrie jaar rijkswerkinrichting met aftrek. Aan hem werd het recht verleend om in cassatie te gaan. W. J. Kleyzen, metaaldraaier uit Schiedam, die te werk gesteld wao in Duitschlanü, had voor de S. S» get eekend, om gemakkelijker te kunnen ontsnappen. De eisch was geweest 10 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief en ontzetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Het Hof achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Derhalve werd verdach te vrijgesproken. Tegen J. Klein, landbouwers knecht uit Barendrecht, was 5 jaar gevangenisstraf geëischt wegens dienstneming bij den landstorm. Do uitspraak luidde 6 jaar gevangenis straf met het recht om in cassatie te gaan. J. T. de Jong, fabrieksarbeider uit Zwijndrecht, werd wegens dienstneming by de Kriegsmarine en de S. S., voorwaardelijk veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf met een proeftyd van 3 jaar. De eisch was geweest 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van. de stichting politieke delinquenten. zichtig batten in het totaal van Quick te passeeren en het te bren gen op 89 en welk totaal A. Hoender kamp door l?b:w; uitging. Dubb. Cijfers Quick: H. Burki 30. Bowl. cijfers Excelsior: J. Ooster. ho-lt 228, J. Dries 724, J. Soesber gen 06, L. Janse 14. Dubb. cijfers. Excelsior: J. Ooster holt 24, A. Hoenderop 18, A. Hoen derkamp 13, L. Janse 12 not out. Bowl. cijfers. Quick: C. Fiege 3—41, H. Burki 0—42. Hder voligen nog de uitslagen van de andere Excelsiorelf tallenExc -Sparta gewonnen door Exc. met 120 runs, Exc. 3 14)7, Sparta 27, Exc. 4H.D.V.S. 4 eindigde in een tie. Exc. 65 en H.D.V. 65. Exc. 5—HDVS 5 gewonnen door Exc. met 2 runs en 4 wickets. HDVS 61. Exc. 63 voor 7. Op het Boshoekterrein speelde het eerste dames el ft al van D.W.S. tegen Olympia 2e klasse kampioene uit Den Haag. Deze wedstrijd werd met 64 gewonnen, zoodat de Schiedamsche dames de promotie met vertrouwen tegemoet kunnen z en. Het eerste heerenelftal speelde te gen de Olympia heeren, en wisten de-ze vriendschappelijke ontmoeting met 87 te winnen. Het tweede dameselftal speelde haar kampioenswedstrijd tegen Excelsior I in Gouda. Excelsior toon de zich de sterktste door in de. laat ste minuut het eeniige doelpunt te scoren. Ook het derde heerenelftal speel de een kampioenswedstrijd tegen de Meeuwen III in Rotterdam. De ver lenging moest de beslissing brengen. Het gelukte de Meeuwen met 54 te winnen. D.W.S. II (heeren) speelde dn Gou da tegen Excelsior I en wist met niet minder dan 103 te winmen. De D.W.S. junioren speelden op Boshoek en maakten een goeden in druk. De meisjes speelden tegen de Meeuiwien 33 gelijk, terwijl de D.W.S. jongens met 43 van C.D.A. jeugd wisten te winnen. Zaterdag Is op de Maas ter hoogte van Rozenburg het stoffelijk verschot opgehaald van den 16-jarlgen zee verkenner G. A. S. Zondagmorgen vond de politie In de rivier ter hoogte van de Lekhaver het lijk van den 13 jarigen K. M. Het laatste slachtoffer, de 25 jarige A. J. K. is denzelfden dag eveneens ter hoogte van Rozenburg opgeharld. Het stoffelijk overschot van het eer ste en het laatste slachtoffer Is naar de begraafplaats te Rozenburg over gebracht. De drie Amerikaansche oorlogs bodems, die op 25 Juli a.s. voor vlag vertoon de Amsterdamsche haven zullen binnenloopen, staan onder bevel van den Amerikaanschen ad miraal Hewitt. Het zullen twee tor pedojagers en de zware kruiser „Houston" zijn, die dezen naam ge kregen heeft nadat de vroegere krui ser „Houston" in den slag op de Javazee ten onder was gegaan. Ook aan de Rotterdamsche haven zullen drie oorlogsbodems een offici eel bezoek brengen. SCHIEDAMSCH VOETBAL De wenige wedstrijden die nog in de 4e klassen gespeeld worden zijn van geen of weinig beteekenis meer. Ursus wist met 03 tegen Aeolus besla f op de overwinning te leggen en wisselde met Schiedam van plaats HermandadW.R.W 52, St. Vol- hadenP.F.C. 05. In 4 G: D.Z.B. Saturnus 51, FlakkceSt. Lode- wijk 41, ROTTERDAM Naar wij vernemen, zal de Fran sche filmactrice Marie Dea, die een hoofdrol speelt in de prachtige film „Des Visiteurs du Soir", welke \>ij gelegenheid van de week der Fran- sche Cinematografie in Luxor draait, heden bezoek brengen aan Rotter dam. Het ligt in de bedoeling, dat de actrice in gezelschap van den Fran- schen consul te Rotterdam, de avond voorstelling in Luxor zal bijwonen. TRAMONGEVAL MET D00DEL1JKEN AFLOOP Men meldt ons uit Rotterdam: Gisterenmiddag viel de 18-jarige H. d. W. uit de De Sav. Lohmanstr. op den Coolsingel nabij de v. Olden- barneveltstraat uit een rijdenden tramwagen van lijn 8. Met een zware hersenschudding en een diepe snij- wond aan het hoofd is het slachtof fer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar het denzelfden avond overleed. De politie verzoekt getuigen Van dit ongeval zich te melden aan het hoofdbureau kamer 71.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7