STORMBAL HIJSCHEN! Akkers groenen op Walcheren Cijfer 1 De buitengewesten-conferentie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK moet weer helpen DINSDAG 25 JUNI 1946 68ste JAARGANG No. 20044 GROOTE GEZINNEN IN DE BRANDING Een merkwaardig voorstel H. VADER VOOR DE RADIO SUMATRA ZAL NIET PRESENT ZIJN HET EERSTE KOREN IN DE AREN MOLOTOF WACHT OP INSTRUCTIES De conferentie der vier te Parijs Vooral bij de gemeenteraads verkiezingen kan het aan komen op EEN STEM Ieder houde daarom voor de vacantie rekening met den verkiezingsdatum 26 JULI voor SCHOENENBON LANDWACHTERS VOOR HET HOF R'dam Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers Hoof fired.Mgr Dr J Witlox. A.lg. Redacteur: H. A paalvast. Drukker: N.R C. N.V Uitg v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT \bonnementspi f 3.25 p. kwart 11.10 p.maand i 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Acfvertentiën 15 ets p. mm. Angstwekkend groot in aantal en omvang zijn do problemen van den dag, welike om een oplossing schreeuwen. En het onrustbarends te is daarbij ongetwijfeld, dat zij slechts zeer moeizaam en uiterst langzaam zullen zijn op te lossen. Er moet echter dag in dag uit door de beP voegde autoriteiten en de desbetref fende instanties gearbeid en gestre den worden om althans in de drin gendste nooden te voorzien. Het is daarom nuttig bij herhaling actueele kwesties in het lidht der publieke belangstelling te plaatsen. Daarbij dient steeds gewezen te worden op de kinderrijke gezinnen welke in groote mate het slachtoffer van de tijdsomstandigheden zijn. Het is verheugend, dat ook in de niet-katholieke pers terwijl de ka tholieke vroeger veelal alleen stond in haar strijd voor het groote gezin gewezen wordt speciaal op het groote gezin. Zoo bevatte de ^Leeu warder Koerier" (uitgave van ,,Je Miaintiendrai-iFriesland") een arti kel om de alarmklok te luiden voor de groote gezinnen. ,,Geen mensoh zal ontkennen zoo schrijft ge. noemd blad dat de groote gezin nen, in het bijzonder die met veel kleine kinderen, in dezen tijd een zwaren last te dragen hebben. De materieele zorgen stormen van alle kanten op *en aan en weerstand bieden is vrijwel onmogelijk, daar de oorlogsjaren natuurlijk eventueele reserves hebben opgeteerd; al deze gezinnen zijn daardoor uiterst kwets baar geworden". Genoemd blad wijst eerst op het loon vraagstukde loonen zyn niet Steeds hoog genoeg om het voedsel pakket en andere beslist noodige uitgaven te bekostigen. En bij alle waardeer ing voor kinderbijslag en toelage-regeling meent het blad toch, dat er te weinig gerekend wordt met de zorgen dezer gezinnen in het bijzonder. Inderdaad een brandende kwestie, welke gemakkelijker aan de orde te stellen dan op te lossen is. De kos ten van het levensonderhoud zullen gredrukt moeten worden, zonder de Winstmarge van den tu««»ohenlian.del te klein te maken en een redelijk loon van de werknemers in gevaar te brengen. Hoe echter het even wicht verkregen zal kunnen wor- flenHet is een puzzle, welke het nieuwe kabinet heel wat zorgen zal baren Wat den kinderbijslag betreft, lijkt bet oris dienstig er aan te herinne ren, dat in de wet-Romme voorzien was in een progressueven toeslag, Uitgaande van de juiste gedachte, dat de kosten voor de opvoeding der kinderen voor alle salarisgroepen niet gelijk zijn. Nu de toes-lagen meer dan noodig zijn voor het bloote levensonderhoud, heeft de wetgever ze verhoogd en de progressie laten vallen. Zulks moge dan als nood maatregel te aanvaarden zijn, toch is o.i. deze regeling onjuist en het zou aanbeveling verdienen, het vroe gere systeem weer te volgen, na tuurlijk dan met verhoogde normen, aangepast aan de tijdsomstandig heden. ,.De ..Leeuwarder Koerier" ves tigt verder de aandacht op het nauwe verband tusschen loonpeil en woning- en dienstbode-vraagstuk. ,,Een eenigszins moderne woning aldus het blad welke voldoende ruimte biedt aan een eenvoudig ge zin van acht tien personen, is voor ver be weg de meeste volksgroepen vrijwel onbetaalbaar. By den nieuw bouw m de groote steden wordt (het oiad had juister: „werd" kunnen ïPnriiuttn want momenteel wordt weinig gebouwd) er alfre- n uitgegaan, dat een gefln nooit meer dan vier kinderen teat meer is abnormaal". Het verwijt inzake den woning bouw moet o.i. geadresseerd worden aan de desbetreffende autoriteiten, die van 19181940 bemoeienissen hadden met den woningbouw. "Van katholieke zijde filet het minst is keer op keer gevraagd om won/ingen, welke ook voor groote gezinnen ge schikt en te betalen zouden zijn. Moge deze les van het verleden in de toekomst een herhalen van de ge maakte fouten ten deze voorkomen. De particuliere huisbazen hebben, de gcede niet te na gesproken, liever geen groote gezinnen in hun huizen, daar deze de onderhoudkosten on gunstig beïnvloeden. Een aftrek bij verhuur aan groote gezinnen b.v. voor grond- en straatbelasting zou echter misschien enkele huisbezit ters kunnen bewegen tot een sociale daad n.I. om de bedoelde categorie huurders onder dak te brengen. Het ontbreken van den aftrek bij de grondbelasting b.v. is o.i. vooral onbillijk bij zelf-bewoning door den eigenaar met een groot gezin. Iemand) die een groot huis bewoont louter om reden van comfort, betaalt niet meer dan het groote gezin, het welk alleen in verband met 't groote aantal gezinsleden verplicht is het ruimere pand, dat vaak onder belas tende omstandigheden werd verkre gen, te betrekken. ,,Wy zullen het dienstboden-vraag stuk laten rusten. Slechts toewijding, welke uitgaat boven geldelijk gewin, kan hier een oplossing geven". Het orgaan uit het Friezen_land heeft ook klachten over de distri butie. We kunnen deze passage voorbijgaan, aangezien we in ons artikel: Distributie en groote ge zinnen" de verschillende desiderata uitvoerig hebben belicht. Tenslotte bespreekt het blad de wijziging van de inkomsten-belas ting. Naar de .Leeuwarder *Koerier' berekent, komt de wijziging door Mi nister Lieftinck hierop neer, dat de volgens hem te zware druk voor de vrijgezellen verlicht wordt, terwijl de groote gezinnen in heel veel gevallen meer moeten betalengehuwden zon. Ter gelegenheid van het Eucharis tisch Congres, dat a.s. Zondag te Sucre in Bolivia wordt gehouden, zal Z H. de Paus een rede houden, welke per radio wordt uitgezonden. der kinderen komen er in de lagere inkomens beter af. O.i. is de critiek, weLke a priori elke wijziging ten nadeele van het groote gezin afwyst, onjuist. Wij eischen recht vaardigheid en sociale liefde voor het groote gezin maar zulks niet onder bes tend ging van onrechtvaardigheden ten koste van andere volksgroepen. Over het voor stel van den minister van finan ciën ter correctie van de destijds door de Duitschers vastgestelde ver ordening, is ongetwijfeld het laatste woord nog niet gesproken. Totdat dc belastingdeskundigen van de Kath. Kamerfractie en ,,R. K. Bond voor het gezin" er hun licht over hebben laten schijnen, schorsen wij ons oor deel daarover op. Onze Friesche collega eindigt met te wijzen o»p het nut van den t,R. K. Bond van groote gezinnen" (sinds eenige jaren luidt de naam: ,,R.K. Bond voor het gezin") en bepleit het formeeren van zulke bonden ook door andere richtingen. Een beter compliment voor ge noemde organisatie is wel niet denk baar. We h#pen, dat dit pleidooi van het niet-katholieke blad de katholie ken zal doen besluiten om zich in grooten getale aan te sluiten bij den ,,R.K. Bond voor het gezin", welks invloed zal groeien met de toeneming van het ledental. Alleen mo-pperen en critiseeren helpt niet; een daad moet worden gesteld! En een goed begin dus het halve werk is: aansluiting bij den ,,R. K. Bond voor het gezin". De bekende St. Jansprocessie te Laren is gisteren weder gehouden. schrijven, want slechts meen van Op de conferentie, welke tus schen de Ned.-Indische regeering en bevolkiii£8£-roepen in de bui tengewesten gehouden zal worden en waar voor die bevolkingsgroe pen volle gelegenheid zal bestaan om haar wenschen en ideeën ten aanzien van de toekomstige staat kundige verhoudingen naar voren te brengen, zal Sumatra niet ver tegenwoordigd zyn. Dr. Van Mook, die deze conferen tie zal presideeren, zal vergezeld zyn van den directeur van binnen- landsch bestuur, Hoven, den regee- ringscommissaris oor de bestuurs- hervorming, Dewaal, en den gou vernementssecretaris, Van Boetze- laer, terwijl zyn staf diverse advi seurs zal omvatten. Daarenboven zullen met Hoven meekomen het conferentiesecretariaat, dat de con ferentie zal notuleeren en waarin vier Indonesiërs lit de buitengewes ten zijn opgenomen en tolken, die de deelnemers terzijde zullen staan. Op de conferentie zal men zich van twee talen kunnen bedienen: het Nederlandsch en het Indonesisch. De duur wordt geraamd op een week, doch is afhankelijk van de besprekingen. Het belangrijkste punt betreft de organisatie van Borneo en de Groote Oost binnen het raam van Indone sië, waarbij volledige gelegenheid zal moeten bestaan om verlangens, wenschen en opvattingen bekend te maken. Tevens zal de instelling van een algemeen regeeringscommissariaat in beschouwing worden genomen, waarvan de taak zal zyn de voor bereiding en uit erking van de her vormingen, welke voor de organi satie van Borneo en de Groote Oost binnen het Indonesisch raam nood zakelijk zullen zyn. Dit gedeelte wordt afgerond door een regee- nngsmededeeling over maatregelen in verband met de ontwikkeling tot een zelfregeerend Indonesië. Tenslotte zal men overgaan tot de aanwijzing van vertegenwoordigers voor de rijksconferentie. Indien van de zijde der deelnemers aanvullende onderwerpen ter sprake worden ge bracht, zullen deze alsnog op de agenda worden gezet. BOERENSAMENWERKING ALS HEFBOOM Hoe ongelooflijk het voor de meeste buitenstaanders ook moge klinken,Walcheren gaat dit jaar al weer oogsten. Groen staat het land en koren schoot in de aren, terwijl elders weer lupinen en wikken de onmisbare voedings stoffen in den grond moeten bren gen. Eer heit zoover was heeft echter veel moeten geschieden en slechts aan den gemeenschapszin der be volking was het te danken, dat dit kon worden bereikt. In den laten herfst van 1945 viel ten Westeij van het kanaal Vlis. singen-Veere ongeveer 12.000 H.A. cultuurgrond droog. Regen en vorst gingen er over heen en in het voorbije voorjaar is naar schattintg ruim de helft bezaaid met zomergerst en -tarwe, lucerne, vlas, haver, voeder- en suikerbie ten en klaver. Ongeveer 1500 HA. weiland werd bovendien ingezaaid. Aan een grooter oppervlak viel nog niet te denken wegens te hoog zoutgehalte van vele laaggelegen gronden en door de aanwezigheid van mijnenvelden. De omstandigheden waaronder moest worden gewerkt waren De ministers van buitenlandsche zaken kwamen gisteren tweemaal te Parijs bijeen, en ondanks het besluit van Zaterdag om de besprekingen te bespoedigen, ging alles noig trager dan gewoonlijk. Men besprak slechts onderwerpen van mi in der belang en over enkele is men tot overeenstem ming kunnen geraken. Een der redenen van de vertraging was het feit, dat Molofof nieuwe in structies van zijn regeering af wacht over het vitale probleem Triest." Ook vroeg Molotof om uitstel, om het rapport van Italië over de grens met Frankrijk te kunnen bestudee- ren, ofschoon zoowel Byrnes als Be- vin van meen ing waren, dat de mi nisters alle gelegenheid hadden ge had het rapport te bestudeeren en dat het noodzakelijk was nu eindelijk tot beslissingen te komen. Wat de Oosteuryksdhe eisch be treft op een. gedeelte van Italiaansch grondgebied, waarover de spoorweg verbinding loopt tusschen de Oosten, ryksche steden Inmsbrueck en Vil lach, deze eisch werd afgewezen. Men is ook tot overeenstemming gekomen over een lijst van kruisers die Italië zal mogen behouden. Molo tof maakte hier echter het voorbe houd, dat men tevens tot overeen stemming zal moeten komen ten aanzien van de kruisers, die Italië zal moeten afstaan In den loop van de maand JuH komen voor een schoenenbon in aan merking zij, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 1, voorzoover zij Sedert 1 Januari 1945 nog geen schoenen bon hebben ontvangen. De piaataeiyke distributiediensten zui- ,en na i juli bekend maken op welke dagen men onder overlegging van z(jn stamkaart met bijbehoorend Inlegvel, den bon kan afhalen. uiterst moeilijk. Er waren op Wal cheren slechts 300 paarden. Om de benoodigde trekkracht te" krijgen werden na veel moeite 45 tractoren ingevoerd, terwijl ook werktuigen ter beschikking werden gesteld, waardoor met de noodzakelijkste werkzaamheden althame een aan vang kon worden gemaakt. De samenwerking van den rijksdienst met de plaatselijke boeren was uit. stekend. In ieder dorp was een ad viescommissie van boeren, die de urgentie van den inzaai op de ver schillende perceelen moest beoor- deelen Des avonds werden de perceeien aangewezen, die den volgenden dag zouden worden be werkt. De beschikbare werktuigen werden gemeenschappelijk ge bruikt, zoodat perceel na perceel kon worden afgewerkt. Van 's mor gens 4 uur tot 's avonds 11 uur brulden de tractoren en vaak werd er onder het felle licht der schijnwerpers tot middernacht ge werkt. Na drie weken was de groote inzaai klaar. Over de opbrengst kan uiter aard nog niets met zekerheid wor den gezegd, doch hoogstens kan 40 k 50 pot. van de vooroorlogsche opbrengst van deze perceelen worden verwacht. In de lange pe riode van droogte in het voorjaar vertoonden verscheidene gewassen reeds een meer of minder, sterke zoutbeschadiging. die tot uiting kwam in de gele'kleur der gewas sen. Door latere regens kregen zij hun oorspronkelijke groene kleur wel terug, maar de ontwikkeling van het gewas werd sterk ge remd. De groote droogte, die nog gepaard ging met een stuggen wind, was eveneens oorzaak van het mislukken van een gedeelte der gewassen op gronden, welke tot 1 meter dikte met zand zijn overspoeld Hier woedden vaak zandstormen, waardoor de planten werden gedood. Deze doodge- waatde perceelen zijn thans inge zaaid met een mengsel van lupi nen en serradella, wamt zij moe ten zooveel mogelijk begroeid blijven om te voorkomen, dat an dere gronden met zand worden overstoven Maar hoe het ook zij, de eerste gewassen staan weer te velde en straks komt de oogst. De Roermondsche Kamer val» het bijz. gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, behandelde gisteren de zaak tegen drie N.S.B.-landwachters, dia in 1944 in de streek van Stmpelveld en Bocholtz, een aantal onderdui kers en andere „overtreders" van Duitsche voorschriften, hadden aan gehouden en aan Ned. of Duitscha instanties hadden overgeleverd. Te gen den 21 jarigen M. Slabbers, uit Heerlen, werd de doodstraf geëischt, tegen den timmerman P. J, Bi», schofs, die groepsleider der land wacht en kringleider hij de N.S.B, levenslang en tegen den 31-jarigen timmerman H.H. Haagen uit Bocholtz, 20 jaar gevangenisstraf. No. 102Er gebeurde niets' Dik had er niet aan gedacht, dat hij, toen hij de z.g. vertoornde God der menscheneters was, z'n revolver hee- 'ehraal had leeg geschotenMet een eenigermate dom gezicht keek hij naar ;'n schietijzer. Verdraaid" mompelde hij, waarom zit er nou nog niet ééntje ini" "Wlh-eetaSUs had alles met gefronste wenkbrauwen aangezien. vanuit een veilig hoekje tusschen het struikgewas. ^Wat ls-'t-er nou weer aan de hand?" vroeg hy. Dik legde hem 't geval uit. Onderwijl werd Chogum ook onge duldig, hij schreeuwde tenminste ads een mager speenvarkentje, ,,Tja" mompelde Dik weer, ,,wliat to do now?" Na eenig gepeins Mep hy achter den olifant aan en nam een sprong, gewoon tegen diens ach- terpooten. Vlug greep Dik het kleine staartje en werkte zich zoo op den rug van het beest. Zoo, en nou zou hij wel eens verder zienDat de olifant het niet prettig vond, be weeg z'n snuit wel, en hy zwaaide met den armen commissaris, dat deze dacht dat het nu wel z'n einde zou zyn! DE SUIKERKWESTIE Nu de arbeiders aan de Westersul» kerfabriek te Amsterdam gisteren het werk niet hebben hervat, is, zocw als de directie mededeelt, de beslis« sing gevallen dat binnenkort de raf finaderij in Breda gaat draaien en het Amsterdamsche bedrijf dn® voor geruimen tijd zal zijn uitgeschakeld. MR, STEENBERGHE ONDERSCHEIDEN Mr. M. P. L. Steenberghe, die het hoofd was van de economische- en scheepvaartcommissie in Washing ton, ia benoemd tot groot-offioier IH de orde van Oranje Nassau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1