G Petities van Curagao en Suriname overhandigd Kabinet nagenoeg gereed? Beroep op de Koningin Om het lot van Britsch-Indië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DIK TER BUIK als olifant-ruiter ONGSLAGEN -WOENSDAG 26 JUNI 1946 68ste JAARGANG No. 20045 Veranderde bestuurd- regeling voorgesteld Kath. lijst in Nijmegen ongeldig Vermoedelijk volgende week voor de Kamer ONVERWACHT GUNSTIGE WENDING mim BONNENZWENDEL ZONDER EINDE KLACHT DER VERZETS BEWEGING HET RICHTEN VAN DE 1 GEESTEN DE KONINGSKWESTIE IN BELGIE R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr pr. J Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementspi 3.26 p. kwart 1.10 p.maand C 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Dinsdagmiddag heeft door af gevaardigden uit de West de aangekondigde overhan«Hgt.ff van petities aan H. M. de Koningin plaats gehad. In de namens de staten van Curasao overhandigde petitie aan H. M. wordt o.a. te kennen ge geven dat de algemeene ontevredenheid over het bestuursstelsel in Curagao Ingrijpende veranderingen uiterst urgent maaktdat dit bestuur auto cratisch is en derhalve een demo cratische structuur onmogelijk jnaakt dat de staatsregeling^ waarop dit bestuur steunt, gansch in strijd is met de rechtsovertuiging der Cu ragaosche bevolking en geen reke ning houdt met het gerechtvaardig de verlangen der bevolking naar een gekozen, ware volksvertegen woordiging en met de voor een democratisch beleid der regeering noodzakelijke verantwoordelijkheid •van bestuurders tegenover de bevol- *"n8' J?n zelfa de mogelijkheid bevat aan de fïnancieele autonomie van Curasao afbreuk te doen, niet tegenstaande het financieel vermo gen van Curasao zijn eigen huis houding te voeren en daarbij zeifa bedragen te verstrekken voor de oorlogvoering en den wederopbouw .van Nederland; dat de Nederlandsche regeering niet bekend is met Curaqaosche toe standen en veelal eenzijdig wordt in gelicht. In de petitie wordt voorts om overleg met de Ned. regeering ver zocht omtrent de wijze, waarop aan Curasao een zoodanig zelfbestuur verleend zal worden, dat bet als «othkaereettued deel van bet ko- Uinkrijk lean wortelen beschouwd, en gevraagd, dat, hangende de bespre kingen, in de Curagaosche staats regeling de in een afzonderlijk me morandum aan te bieden wijzigingen worden opgenomen, opdat zonder tijdverlies aan het huidig bestuur in Curacao een einde worde gemaakt en tevens, dat op voordracht van de staten Curagaosche adviseurs bij de Nederlandsche regeering worden be- jioemd, aangezien zij de overtuiging hebben, dat een nauwer cultureel en economisch contact tusschen Neder land en Curasao wenschelijk is en tenslotte, dat voor de commissie tot herziening der grondwet Curagaosche afgevaardigden worden uitgenoo- digd. In de petitie, namens de staten van Suriname overhandigd, wordt het levendige verlangen der Suri- naamscbe bevolking vertolkt, dat aan Suriname de vryheid worde ge geven van regeling van eigen in wendige aangelegenheden, en te Kennen gegeven, dat het verkre gen van het zelfbeschikkingsrecht voor Suriname binnen het ryksver- verband met zich medebrengt, dat Suriname zijn eigen constitutie vast stelt. Voorts dat de staten van Suri name van oordeel zyn, dat die con stitutie dient te worden vastgesteld naar de beginselen, zooals in een afzonderlijk memorandum 1 is aan gegeven dat de Btat.n van Suriname, ln het volle h^er, aat over het vol ledige zelfbeschikkingsrecht van Suriname eerst na de aanstaande rqksconferentie zal worden beslist, niettemin van oordeel zijn, dat de grondwet de gelegenheid openlaat, dat in de Surinaamsche staatsrege ling enkele wijzigingen kunnen wor den aangebracht, die al aanstonds tegemoet komen aan het in Suri name levende verlangen naar groo- tere zelfstandigheid, welke wijzigin gen in een eveneens afzonderlijk bijgevoegd memorandum 2 worden aangegeven. Tenslotte verzoekt de delegatie, haar de gelegenheid te openen, om met de Ned. regeering besprekingen te voeren nopens de in vorenver- melde memoranda neergelegde pun ten. Uit Suriname's memorandum In 't memorandum der Surinaam sche delegatie wordt o.a. voorge steld te laten vervallen dè artike len der Surinaamsche staatsregeling die den gouverneur alle macht ge ven in geval van oorlog of opstand, of bij dringende omstandigheden en hem de bevoegdheid geven op eigen gezag en verantwoordelijkheid landsverordeningen vast te stellen. Voorts wordt in het memorandum voorgesteld: de vaststelling der be grooting dient niet meer door den Nederlandschen wetgever te kunnen geschieden, doch by uitsluiting door de Surinaamsche wetgevende orga nen. Tenslotte: Suriname dient het recht te hebben zelfstandig leenin gen te sluiten Gedeputeerde Staten van Gel derland hebben Maandag de kwestie behandeld van de Kath. candidatenlijst voor de raads verkiezing te Nymegen. Giaterenmiddagr volgde de uit spraak, waarbij de lijst ongeldig is verklaard. Wordt geen oplossing gevonden voor deze moeilijkheid, dan zullen in de komende vier jaren de Katholie ken derhalve gee^ zitting hebben in Nijmegen's gemeenteraad. Op 8 Juli houdt de plaatselijke afdeeling der K.V.P. een vergadering, waar de zaak nader zal worden besproken De Surinaamsche delegatie hier te lande vertoevendwerd Dinsm dag door M. de Koningin op het Doo ontvangen. Uit de besprekingen, die de formateur in de laatste week en vooral in de laatste dagen heeft gevoerd, laat zich thans met groote waarschijnlijkheid de vermoedelijke samenstelling van zijn kabinet af leiden. Deze vermoedelijke samen stelling luidt als volgt: Minister-president en minister van Binnenlandsche Zaken: dr. L. J. M Beel; Minister van Justitie: mr. J. H- va. Maarseveen; Minister van Onderwijs, K. W.: dr. Jos J. Gielen; Minister van Financiën: Mr. P. Lieftinck; Minister van Oorlog: majoor H. J Z,- Fiévez; Minister van Handel en Nijver heid; dr G- W M. Huysmans; Minister van Landbouw, Vissche- rïj en Voedselvoorziening: ir. S. L. Mansholt; Minister van Verkeer: L. Neher; Minister van Openbare Werken en Wederopbouw: ir. H. Vos; Minister van Sociale Zaken: W, Drees; Minister van Overzeesche gebieds- declen: mr. H. W. van Helsdingen; Minister zonder portefeuille: mr L. E, van Kleffens; Voor de portefeuilles van Buiten- landsche Zaken en van Marine ont- Geheel onverwacht, aldus „li. P.", heeft het machtige Br. Indische nationale congres het Engelsche plan op langen ter mijn voor de onafhankelijkheid van Br. Indië aanvaard, nadat vooraf de voorioopige maatre gelen, bestemd om het plan te verwezenlijken, verworpen wa ren. Het plan viel op aandringen van mahatma Gandhi, omdat het con gres de benoeming in de voorioo pige regeering wenschte van een congreslid, die tevens tot de Moslim groep behoort. De tweede groote politieke groep, de Mohammedaan- sche liga, eischt echter voor zich al leen het reeht op om Mohammeda nen te benoemen, alsmede gelijkge rechtigdheid met het congres in de vertegenwoordiging, hetwelk in het voorioopige plan van de regeerings- missie werd voorgesteld. Niettemin heeft het werkcomité van het congres zich uitgesproken voor hetgeen president Malauma noemde „onvoorwaardelijke aan. vaarding" van het plan op langen termijn, dat Indië van het Britsche imperium zal afscheiden. De eerste reactie op de verwer ping van het plan op korten termijn door het congres was, dat de ge- heele zaak ten doode was opgeschre ven, maar de situatie is nu veran derd en de hoop blijft, dat. uit de verwarde politiek van het oogenbliff iets definitiefs te voorschijn komt. In het te Calcutta verschijnende „Ochtendnieuws", een Mohamme- daansch blad, dat in nauw contact staat met de Moslim-liga, wordt er op aangedrongen, dat lord Wavell onmiddellijk zal beginnen met de vorming van een voorioopige regee ring, ondanks de actie van het con gres. 103. Tenslotte zat Dik dan boven op den rug van dien olifant. Bepaald op x. n gemak Zfct hij niet. Zijn korte beentjea konden den breeden olifan tenrug nIet omvatten, en bovendien keek het beest zóó gemeen omhoog, dat Dik van angst transpireerde. De arme commissaris had het blijkbaar met veel beter, hij ga, roo af en toe tenminste luidkeels z-„ afkeuring te kennen, over den stand, in weton hy zich bevond. Dik zat net te pein zen, hoe hij den armen Chogum het beste kon ontzetten, toen er een kreet van opzij weerklonk. ..Hè, meneer Dik, ik kom d'r an", nep de kwieke professor hem toe, let op Prof. Wheetallis gooide zrn baard over z n schouder, gmg een paar passen achteruitnam een aan loop en sprong tegen den olifant op, aan diè zijde, waar de staart zich over het algemeen bevindt. Hij deed hetzelfde wat Dik even te voren gedaan had; hij hield stevig het kleine staartje in z'n knokkels geklemd. Dik vroeg zich af, wat nu eigen lijk de bedoeling was van den profes sor. Nu zaten ze alle drie op de een of andere manier tegen dien olifant geplakt, maar wat kwamen ze er mee verder?! breken nog aanwijzingen. Men neemt echter als vaststaand aan, dat op deze posten de thans zittende functionarissen niet meer terug- keeren. Indien de formateur met zijn besprekingen in hetzelfde tempo als de laatste dagen voortgaatmag men verwachtendat hij Donder- dag of uiterlijk Vrijdag definitief met zijn kabinet gereed is In par lementaire kringen waar 'men veel vertrouwen stelt in het streven van den formateurom zorgvuldig de goede constitutioneels vormen in acht te nemenverwacht men, dat hij, wanneer hij inderdaad deze week gereed komt reeds in de eer ste dagen van de volgende week zijn kabinet aan de Tweede Kamer zal voorstellen en een regeeringsu verklaring zal afleggen. Een inval, door zestien politie agenten in het centraal distributie kantoor te Vught uitgevoerd, heeft een grooten bonnenzwendel aan het licht gebracht. Het was de politie ter oore geko men, dat zekere A. V., groepchef van de afd nacontrole op het C.D.K. tijdens een concert op de Markt te Den Bosch bonnen te koop had aan. geboden. Bij den inval werd 160.— op hem gevonden, voor welker her komst hij geen aannemelijke verkla. ring kon geven. Een huiszoeking volgde. Daarbij kwam 10.000.voor den dag, die hij bewaarde in een potje op den schoorsteen, terwijl hij bovendien 20.000.— bij zijn familie bleek te hebben ondergebracht. Bij zijn assistent N van O. vond men 22.000.in dén tuin verstopt en by diens familie 10.000.— in een hoed met dubbelen bodem. Beide ambtenaren hadden zich cou pures en bonnen voor 30 000 k.g, suiker toegeëigend en deze verhan deld. Een zwager van Vein O., een ma troos, bracht de bonnen naar Den Haag en verkocht ze daar aan een zwarthandelaar. Deze laatste was reeds eerder door de Haagsche poli tie gearresteerd, doch de herkomst van de bonnen was nog niet geble. ken. Op den vooravond van de herden king der gevallenen in het verzet door de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers en de lande, ljjke knokploegen, wendt de voor. malige leiding der L. O. en L. K. P. zidh tot alle overheden en burgers van het Ned. volk, die rechtstreeks of Zijdelings betrokken zijn bij zui vering of berechting en bij het rechtsherstel van hen, die door de bezetting getroffen zijn, met een algemeen appel, waarin teleurstel ling over den gang van zaken wordt uitgedrukt. Verkeerde maatregelen, uitgestelde beslissingen e .cl. hadden op den duur een diepe ontgoocheling in ons volk te weeg gebracht en met name de verzetsbeweging, die ver vuld was van iedalen voor de toe komst van ons land, heeft dat nau. vvelijks kunnen verwerken. Niet om de verzetsbeweging be vrediging te schenken, maar boven alles om het land te verheffen uit de sfeer van corruptie, onrecht en wan trouwen, een sfeer, die het herstel zoo ernstig blijkt te scbaden, doet de leiding der L. O. en L. K. P. een ernstig beroep op overheid en volk, om de verantwoordelijkheid te ver staan, waarvoor ieder in verband met rechtsherstel, zuivering en be rechting gesteld is. Mat name wordt Veel lijn is in den warwinkel: van het wereldbedrijf nog niet te bespeuren. Met deze overigens niet nieuwe stelling is tegelijk be wezen, dat de menschheid alsnog een aarde bewoont, welke op een gebonw in de steigers gelijkt. En zulks zou nog zijn te apprecieeren. wanneer die stellingen wezen op een doordachte architectuur, zoo dat men ook kon zien, wat het ge- heel eigenlijk moet worden. Thans kan men de vreemdste staketsels en uitbouwtjes, afdak jes, glazen huisjes, eikenhouten deuren naast blinde muren enz, constateeren. We timmeren maar zoowat Dat doen we vaak persoonlijk, dat doen we dikwijls in onze ge zinnen, dat doen we veelal ook maatschappelijk. Toen het hoopje aarde een ziel was ingeblazen en Adam als zoo. danig zijn rondwandeling begon, kreeg hij tegelijk beginselen mee, waaraan hij zich had te houden. Enkele maar, geen boek van dui zend bladzijden Het Joodsche volk, in de woes tijn aangeland, kreeg de tien ge boden, op totaal twee steenen ta felen gegrift voorgehouden. Er kan zonder krachtige lijn, zonder een goed concept voor schriften geen groot werk tot stand komen. De geesten moeten worden gericht. Er moet worden gewerkt volgens vast plan. Dat geldt voor ons persoonlijk leven, voor de huishoudingen, dat geldt ook voor het leven van staat en maatschappij. Daarom moeten we terug naar den eenvoud, d.w.z. enkele groote princiepen, waaraan iedereen zich. dient te houden en die ook voor elkeen klaar zijn. Die enkele be ginselen moeten worden gepropa. geerd. Dan komt er ook rust. Eén voorlichting over de zuive ring in de onderscheiden takken, één lijn in maatstaven. Eerlijkheid als hoofdbeginsel. Eén lijn in den wederopbouw in alle geledingen; één lijn in de maatstaven. Eerlijk heid als hoofdbeginsel. Eén lijn in de geldsaneering, één lijn in de maatstaven. Eerlijkheid als hoofd beginsel Eén lijn bij de distribu tie tot in de onderdeelen, één lijn, in de maatstaven. Eerlijkheid als hoofdbeginsel. Wanneer alleen voor deze groep van aangelegenheden één lijn in de maatstaven met eerlijkheid als hoofdbeginsel werd getrokken, zou de eenvoud honderden apparaten als onnuttig, overdadig en kost baar kunnen' opheffen en millioe- nen sparen. Maar eenvoud acht men uit den tijd. Er moet diik worden gedaan, al lijkt het „doen" op niets. Ge volg? Een verkeerd richten van de geesten. Gevolg daarvan? Een zich storten en laten gaan in bedriege. lijke golven, waarbij men den grond verliest. Zij die de zaak „door" hebben, profiteered, ma ken misbruik van de situatie en spelen alsmaar nieuwe spelen, want de massa slachtoffers zwemt rond zonder houvast. U zwemt toch niet zoo'n beetje rond? U doet toch niet zoo'n beet je mee. omdat „ze het allemaal doen". Wat een corruptie in woord en daad. Wat een modderpoelen. Laat ons dat gerust erkennen. En helpt dan de geesten richtenop een voud en eerlijkheid. Op de daar tegenover gestelde ondeugden moesten nog veel zwaardere straffen staan. Op verkennerswijs moest in ons land de stelregel luiden: Een- Ne derlander is eerlijk. Laten we in eigen gezinnen met dien gulden regel beginnen en hem propagee- ren, waar we kunnen. HENK VAN DER MAZE. een dringend beroep gedaan op alle personen, die deel uitmaken van or-i ganen, die in deze zaken .beslissin gen moeten nemen, om werkelijk recht te doen, om niet te wijken voor chantage, voor corruptie, voor om- koopery en voor schijnbaar onover komelijke moeilijkheden. „La dernière Heure" verneemt uit betrouwbare bron, dat by het on derhoud tusschen koning Leopold en Jacques Pirenne, zyn secretaris, met de voorzitters van kamer en senaat, de kwestie van troonafstand niet werd aangeroerd. „Er is voor koning Leopold nooit sprake geweest van troonafstand en de vraag aal zich nimmer voordoen", schrijft het blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1