R MINDER SCHADE DAN lis' PEARL HARBOUR SJAHBIB S ONTVOERING Resultaten en offers van dè geldsaneering ADIO DIK TER BUIK is te laat DINSDAG 2 JULI 1946 'AGINA Tal van proefdieren onge deerd gebleven VERKIEZINGEN IN BEIEREN EN GROOT HESSEN programma HET ONDERZOEK IN DE ZAAK-DE GEER VERKLARING VAN VAN MOOK HET BLIJFT NOG OPPASSEN Naar een spaarcampagne Alle schepen, welke hebben deel genomen aan de „Operation Cross roads", zijn gisterenmiddag om vier uur de lagune van Bikini weer bin nengevaren, met uitzondering van het persscliip „Appalachian". Op de Independence" woedde toen nog steeds een hevige brand, waarbij de vlammen en rook hoog boven het schip opstegen. De geiten aan boord van de vrywel onbescha digd gebleven oorlogsschepen ston den echter op haar gemak op de voorraad hooi te kauwen, welke haar was verstrekt. Vice-admiraal Blandy heelt mede gedeeld, dat de explosie van atoom bom no. 4 „aanzienlijk minder scha de heeft veroorzaakt dan de Japan, ners te Pearl Harbour hebben aan gericht", hoewel de geworpen bom van hetzelfde type was als die, welk© boven Nagasaki is ontploft. Blandy dat ue uoiw wa - l - -K •vada", is terecht gekomen, doch er achter. Niettemin heeft hij, zooals gemeld, zijn groote tevredenheid over het verloop van de operatie uitgedrukt. Volgens den admiraal zullien volledige gegevens eerst na verloop van een maand beschikbaar kunnen zijn. William Laurence, wetenschap pelijk redacteur van de „New York Times", die de explosies van de atoombom in Nieuw Mexico en Na gasaki heeft gezien, heeft verklaard, dat de explosie op Bikini grooter was dan die van Nieuw Mexico, maar niet den omvang van die van Nagasaki scheen te benaderen. De reactie van correspondenten, die een verslag van de proefneming heb ben gemaakt, blijkt er een van te leurstelling te zijn. Zeven minuten nadat de bom was gevallen, was de atoomwolk een magnifieke sneeuw witte kolom met oranje-roode stree- pen, die snel opsteeg en naar het Zuiden afdreef. Drie en twintig minuten na het neerkomen der bom begon het te regenen. Men weet geen spoor van de atoomwolk boven de lagune te bekennen en konden waarnemers de kolom slechts door oranjeachtige sporen in de stapel wolk ver. ten Zuiden van het doel wit onderscheiden. Volgens de laatste berichten is de door de explosie veroorzaakte schade als voïigt; gezonken zijn de trans portschepen Gilliam" en „Carlisle", zwaar beschadigd de „Independen ce", de torpedojager ..Lampson" (omgeslagen), het Japansche slag schip „Nagato", de Japansche kruiser „Sekawa", de kruiser ,,Pen- sacola" en de onderzeeër Skate"; in brand gevlogen ern licht bescha digd het vliegschip „Saratoga", de slagschepen „Nevada" en „New. York" de torpedojager „Wilson" en de transportschepen „Briscoe", .Niagara", Bladen", „Banner", '„Butte" en „Cortland", De Duitsche zware kruiser „Prinz Eugene", die eerst abusievelijk werd verwisseld,, met de „Pensacola", is waarschijn lijk niet ernstig getroffen. WALSERIJ DER HOOGOVENS TERUG De zware walserij der hoogovens te IJmuiden, een bedrijf dat voor den oorlog tien millioen kostte en, bedrijfsklaar gekomen, in 1943 door de Duitschers geconfiskeerd weg gesleept werd, is in Watenstedt bij Brunswijk terLiggevonden. Reeds waren eenige wagons en een schip met materiaal in IJmuiden gearri veerd, maar gisteren kwamen ze ven schepen vol op de plaats van bestemming terug, terwijl nog 11 schepen, die de zware walsmachi. nes, tot 120 ton per stuk, moeten vervoeren, worden tegemoet gezien. Te begrijpen is, dat Maandag groote vreugde heerschte te IJmui den. Gehoopt wordt, dat de walserij, waarvan de fundamenten nog in tact zijn, in het voorjaar van ,1947 in bedrijf kan worden gesteld^ Bij deze gelegenheid vernamen we nog, dat ook de eerste Nederland- sche machine uit de Russische zóne in Nederland is gearriveerd en dat binnenkort de eerste Duitsche fa briek te verwachten is, die als her stelbetaling aan ons land wordt uit geleverd. FRITS KOOLHOVEN Gisterochtend is de bekende vlieg tuigconstructeur en directeur van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen, Frits Koolhoven ten gevolge van een her senbloeding in de Maria-stichting te Haarlem overleden. De heer Koolhoven, die 60 jaaF oud v/as, had zich de afgeioopen dagen normaal gevoeld. Zondagmiddag echter, terwijl hij thuis gasten ont ving, viel hij bewusteloos en werd om 5 uur in de Maria-stichting op genomen, waar hij, zonder bij ken nis te zijn gekomen, ruim twaalf uur later overleed. De volledige resultaten van de verkiezingen, voor de constitueeren- de vergadering in Beieren zijn vol gens A. F. P., als volgt: Christen-democraten: 1.554.183 stemmen, 109 zetels. Sociaal-democraten 785.706 stem men, 51 zetels. Communisten 145.216 stemmen, 8 zetels. Liberaal-democraten 135.128 stem men, 8 zetels. Vrije arbeiders 70.572 stemmen, 4 zetels. Voor Groot-Hessen zijn de resulta ten als volgt: Sociaal-democraten 655.100 stem men. Christen-democraten 550.924 stem mien* Communisten 143.949 stemmen. Liberaal-democraten 120.115 stem. men. De zetelverdeeling is nog oorbe kend A. F. P. meldt nader, dat de ver- deeling der zetels in de constituee- rende vergadering van Groot-Hessen als volgt is: Sociaal-democraten 43 zetels, cJhris- telijk-democraten 34 zetels, commu nisten 7 zetels, liberaal-democraten 6 zetels WOENSDAG, 3 JULI. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.15 Cello en piano. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Postillons. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 Gram. 14.00 Reportage Zendingsdag. 15.00 Zang en piano. 15.30 Kwartet. 16.00 Gram. 16.15 Koor. 16.45 V. d. jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.30 V. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Landbouwpr. 19.30 Engelsche les. 20.05 Prot. kerkd. 21.00 Nieuws. 22.30 Gram. en avond wijding. 23.0024.00 O^k. en gram HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.20 Kookpr. 10.35 Zang en piano. 11.00 Gram. 12.00 Accordeon-ork. 12.35 Kon. Mil. Kapel. (13.00 nieuws.) 14.00 V'. d. vrouw. 14.15 Kamermuz. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 Septet. 17.45 Over Indië. 18.00 Nieuws. 18.15 Ramblers 18.45 Caus. 19.00 Zang en piano. 19.15 Caus. 19.30 VPRO. 20.05 Caus. over Amerika. 20.15 N.V.V. 21,10 Voordr. 21.20 Operette. 22.30 Orgel-ensemble. 22.45 Caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. In het rapport-Gerbrandy wordt de houding van den voormaligen minister-president De Geer aan ern stige critiek onderworpen, zoo, dat een gerechtelijk onderzoek zeer ze. ker gewenscht is. Aldus mr, W. P. Bakhoven, onder wiens leiding het onderzoek inzake de houding van De Geer tijdens den oorlog gevoerd wordt. Het feit» ^at minister De Geer, als oud-minister-president van Nederland in den tijd, dat Nederland door de Duitschers bezet was en de Ned# regeering van uit Londen het bewind voerde, tegen den wensch van de regeering Engeland verliet om zich via Spanje en Portugal naar Nederland te begeven, zou wel licht kunnen opleveren het misdrijf van art^ 102 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij het zwaartepunt van de tenlastelegging zou komen te liggen in de „benadeeling van den Staat"# Maar ook over andere punten strekt zich het onderzoek uit.. In Engeland is een groot aan. tal getuigen gehoordo.a. is con tact opgenomen met verscheidene vooraanstaande personen, die in den tijd dat de regeering in Engeland vertoefde, een belangrijke rol ge speeld hebben. Zeer waarschynlyk zullen enkelen dezer regeeringsper- sonen eventueel ook ter terechtzit. ting als getuigen verschijnen. Thans is men bezig met het on derzoek in Duitschland^ Het spreekt vanzelf, dat Jhr. de Geer vanuit Spanje of Portugal zich verzekerd heeft van de hulp van Duitsche autoriteiten teneinde vergunning te krijgen zich naar Nederland te be geven, Deze autoriteiten, waar schijnlijk de toenmalige Duitsche gezant of consul in Spanje of Portu. gal, kunnen waardevolle getuigenis sen afleggen. Zoodra het onderzoek voltooid is, zal worden beslist of er voldoende feiten zijn komen vast te staan voor het instellen van een strafrechtelij ke vervolging. MISTINGUET GEHUWD. De beroemde Fransche cabaret zangeres Mistioguet, In het burger lijk leven Jeanne Bourgeois, is in bet huwelijk getreden met den jeug digen Italiaanschen tenor Lino Caren- zio. In antwoord op een vraag betref fende de gebeurtenissen van de laat_ ste dagen en de bevrijding van Sjahrir, heeft dr Van Mook ver klaard „Welke opinie men ook huldigt tegenover de republiek of Sjahrir persoonlijk, één ding is zeker: hy heeft er met groote energie en zooals thans bewezen is met groot risico naar gestreefd oni het ongeregelde en onverantwoordelijke bestanddeel in de Indonesische na tionale beweging er toe te brengen ordelijke maatregelen te nemen en daarmee aan deze beweging een hechter en betrouwbaarder basis te geven. Dat hem en zijn vrienden niets ernstigers is overkomen, zoo wel wat hem persoonlijk betreft als zijn belangrijke positie, stemt tot groote voldoening. Geen der par. tijen heeft voordeel van een chaoti- schen toestand en al wat dezen chaos bevordert, is strijdig met de belangen van dit land en zijn ge- heele bevolking. Sjahrir is gistermiddag per vlieg tuig in Batavia teruggekeerd. Tegenover de pers verklaarde hij, dat dwaze jongelieden, op aanspo ring van een onverantwoordelijke bende misdadigers met of zönder politieke bedoelingen, verantwoorde lijk waren voor zijn ontvoering. buitengewesten onder Ned. opperbevel Het A. N. P. verneemt uit be trouwbare bron, dat tusschen de Nederlanders en de Britten bespre kingen gevoerd worden, die ten doel hebben, een groot gedeelte van de "buitengewesten van Ned. Indië aan het geallieerd opperbevel te ont trekken. Deze stap zou in Overeenstemming zijn met de Malino-conferentie, die in het midden van deze maand een aanvang zal nemen. De gebieden zul len aan het Nederlandsch opperbevel worden teruggegeven. De bron voegt er aan toe, dat er nog geen overeenkomst is gesloten, maar men is thans bezig met het re gelen van de laatste bijzonderheden. De Piet Hein verlaat Australië Na een verblijf van twee maan den in de Australische wateren is de Ned. torpedojager „Piet Hein" uit Brisbane naar Batavia vertrokken Een Ned. officier heeft verklaard, dat er geen uitzicht op was. dat de aan het schip noodzakelijke herstel werkzaamheden toch nog in Austra lië zouden worden verricht. Gisteren heeft de commandant van de 80ste Britsch-Indische brigade, brigadier Taunton, het commando te Makassar aan de Ned. kolonel H. J. de Vries overgedragen. De Britsche strijdkrachten vertrekken naar India. Evenals elders zal de Ned. comman dant onder het geallieerde hoofd kwartier gesteld blijven In het Witboek betreffende de maatregelen tot zuivering komen o.a. eenige statistische gegevens met betrekking tot de monetaire saneeringsmaatregelen voor. Onder invloed van de blokkee- ringsmaatregelen bereikte volgens een betrouwbare schatting het to taal aan crediteuren en deposito's bij alle handelsbanken en bij de beide centrale boerenleenbanken tezamen op 31 October 1945 een hoogsten stand van 7220 mil lioen, d.i. belangrijk meer dan het zesvoudige van het totaal op 30 April 1940. Het cijfer per 28 Februari bedroeg 6780 millioen. Bij den Postchèque- en Giro dienst was de afneming van het geblokkeerde tegoed ten tijde van de jaarwisseling zoover voortge schreden, dat nog 16,9% van het totale saldo-tegoed ad 1415,5 millioen bestond uit geblokkeerd tegoed en uit. April 1946 9,6% van het totaal ad 1302 6 millioen. Blijkens het overzicht der indi- dueele aanvragen tot debjokkee- ring bij de Hoofdbank der Ned. Bank in de periode van 23 Oct. 1945 t/m 31 Januari 1946 bedroeg het totaal bedrag dezer aanvragen 79.060.000. het totaal bedrag der toegestane bedragen 65.173.000, waarvan 22.156.000 chartaal en 43.017.000 giraal (tot 5 Januari 1946). Van de toegestane deblok keeringen ad 65.173.000 had slechts 2.638.000 betrekking op aanvragen van particulieren en het restant op zakelijke aanvragen. HET TEVEEL AAN KOOPKRACHT De voornaamste doelstelling van de monetaire saneering was het herstel van het monetaire even wicht, teneinde aldus het op het tijdstip der bevrijding aanwezige acute gevaar voor inflatie te ver ijdelen. Door de tot dusverre ge troffen maatregelen is een belang rijke, zij het nog niet afdoende, bijdrage tot dit herstel geleverd. Dank zij de blokkeering werd de schadelijke invloed van-het teveel aan koopkracht opgeheven, terwijl door de daarop gevolgde geleide lijke deblokkeering de geldhoe- veelheid zoodanig kon worden gemanipuleerd, dat deze althans in hoofdzaak gelijken tred hield met den zich langzaam uitbreidenden goederenstroom. De verwachtin gen, die in dit opzicht tijdens de afgeioopen maanden redelijker wijze konden worden gekoesterd, lijken in groote trekken vervuld. Ook werd door de blokkeering bereikt, dat de invordering van' belastingen inclusief heffingen wordt vergemakkelijkt. Bovendien werd de basis ge schapen voor een controle op de groote lijnen van de ontwikkeling op de kapitaalmarkt. Tot het bereiken van deze re sultaten moesten verschillende offers worden gebracht. In de eerste plaats bleek het niet onder alle omstandigheden mogelijk, de maatregelen tot geldzuivering in een zoodanigen vorm te gieten, dat onbillijkheden hierdoor in alle op zichten konden worden voor komen. Bij de vroegtijdige en bij wijze van verrassing ten uitvoer gelegde intrekking der biljetten van 100 bleken velen in de onmogelijk heid te verkeeren. tot tijdige in levering over te gaan. De groote stroom van verzoeken tot na-inle vering was het offer, dat hier in het belang van een snel en door tastend optreden moest worden gebracht. Het belangrijkste offer, dat bij de algeheele monetaire saneering hier te lande moest worden ge bracht, was te wijten aan de be treurenswaardige vertraging van in het bijzonder wat de fiscale zijde betreft, in ongunstigen zin beïnvloed. Een symptoom van het^ongun stige effect van de noodgedwon gen vertraging der algeheele sa neering is de betrekkelijk teleur stellende winst voor de Schatkist luit hoofde van niet ingeleveioe bankbiljetten. Ten tijde van de afsluiting van dit witboek bedroeg de circulatie aan oude bankbiljetten volgens den weekstaat van De Nederland- sche Bank circa 275 millioen. De winst uit hoofde van niet of niet tijdig ingeleverde biljetten in de coupures beneden 500 zal echter belangrijk minder bedra gen, o.a. uit hoofde van hetgeen zal worden vergoed op de biljet ten, welke zich ten tijde van de saneering in het buitenland be vonden en die inclusief de na- inlevering tot een bedrag van tenminste rond 110 millioen ter inwisseling werden aangebelde;:, voorts doordat een deel der winst, ter grootte van het bedrag der biljetten, dat als usantiëel niet opgekomen kan worden be schouwd, dient toe te vallen aan De Nederlandsche Bank. De moeilijkheden rondom de gi rale rekening vormden een verder niet onbelangrijk nff<?c De huidige stand der monetaire saneering kan nog geenszins als afgesloten worden beschouwd. Er zal nog een lange en moeilijke weg dienen te worden afgelegd, alvorens een algeheel en defini tief economisch en financieel her stel zal kunnen worden bereikt en geconsolideerd. De minister kan niet verhelen, dat de hardnekkige voortgang van de stijging van den omioop aan bankbiljetten een verschijnsel is, dat als minder gewenscht moet worden beschouwd. De meest re cente ontwikkeling in dezen duidt er echter op, dat het nog te vroeg is te spreken van een ajgeheelen ommekeer. Uit een oogpunt van inflatie gevaar is de ontwikkeling van den omloop aan bankbiljetten niet in de eerste plaats van belang; biervoor toch is beslissend de ontwikkeling van den totalen geldsomloop De ontwikkeling van de deblok keering is thans niet meer van dien aard, dat hierdoor een be langrijke tóeneming van den geldsomloop zou kunnen optreden. BEVOLKING MOET SPAREN Anders is het gesteld met de behoeften van de Schatkist. Het voornaamste middel tot het be zweren van het gevaar uit dezen hoofde is, naast het betrachten van de uiterste zuinigheid, gele gen, in een krachtige toeneming van het sparen. In verband mei dïl laatsié gaan de gedachten van den minister in de richting van hel scheppen van aantrekkelijke beleggingsmo gelijkheden en van het openen van een spaarcampagne. Tot het doen verdwijnen van het uit hoofde van de monetaire saneering gevormde geblokkeerde tegoed staan verschillende wegen open. In de eerste plaats zullen de geprojecteerde heffingen mede dit doel hebben te dienen. Een tweede weg tot het doen verdwijnen van geblokkeerd te goed is gelegen in het uitgeven van staatsleeningen. Een ordening van het kapitaal verkeer kan niet worden gemist, dit te minder, aangezien de minis ter gewichtige redenen aanwezig acht om voorshands te streven naar een niveau van den alge- meenen rentevoet van circa 3%. PRIESTERFEEST MET TRAGISCH EINDE De bekende pater J. Belt S.C.J., president-directeur vaoi het St. Fran., ciseus Liefdewerk te Amsterdam, vierde Zondag zijn 12^-jarig pries terfeest. Na de pllechti'ge Hoogmis in de kaped van het Liefdewerk aan de Bloemgracht werd de heer N. Landsman, penningmeester van het hoofdbestuur, onwel. Eenigen tyd later overleed hy. Aan het feest diner des avond« nam de vader van den jubilaris het woord, doch htf moest zich eenigen tijd later afzon deren, daar ook hy onrwel werd. Zym toestand liet zich nog al ernstig aanzien, zoodat dr. Vroom werd ge waarschuwd. Navoorzien te zijn van het H. Oliesel overleed ook h*-' l:kü 108. De olifant had schik. Werke lijk schik. Dik vertelde later, dat hg hem gewoon had zien lachen. Het beest hief commissaris Chogum omhoog en zwaaide eens wat met hem. De arme Chogum werd dood. misselijk en kreunde. ,.Ooo, ais ik nu niet dood hen, dan weet ik het niet, Ooo, ik zit in de hel, met enkel mon sters". Zoodra de olifant stil was gaan staan, hadden Dik en de professor zich laten zakken. Ze durfden ech. ter niets voor Chogum te doen uit angst dat het dier hen ook zou grij pen, en dan waren ze nog verder van huis geweest. En toch gebeurde het vreeselijke De olifant hief nog eenmaal zijn buit op, trompetterde eens en met een ontzettenden zwaai gooide hij den commissaris in de lucht. Vol ontzetting keken Dik en Prof. Whee- tallis toe. ,,Wel verdraaid", mom pelde Dik. „zoo'n gemeen dier. Dat was natuurlijk geen fraaie uitdruk king, maar Dik vond het vanzelf sprekend ontzettend, dat zijn beste vriend zoo in een afgrond werd ge. stort. DE NIEUWE SPELLING De felle tegenstander van de „ver eenvoudigde" de bekende Vlaamsche autoriteit op het gebied van het Middel-Nederlandsch, de Jesuiet dr. J. v. Mierlo, deed bij J. v. In te Lier, verschijnen een scherpen aan val op de, niet zonder overhaasting, in België ingevoerde Nieuwe Spel ling, onder den titel „Bij het Nieuwe Spellings-aecoord." Alles wordt ver mannelijkt, jammert de schrijver. Voor hem blijft de verzorgde schrijf, taal de norm van alle cultuurtalen. De doorsnee Hollander heeft volgens hem maar weinig eerbied voor zijn taal. De Nieuwe Spelling dwingt volgens hem de Vlamingen om „Vlaomsch" te schrijven, maar zil willen Nederlandseh schrijven. Voor al eiBcht hij de handhaving van de „driegeslachtentaai". HU komt op. voor hetere leesbaarheid, voorname lijk voor de uitgangen eelen-en eeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5