d d De kolenpositie van Nederland ie rare werel Over de missies in Indië. Mr. C. Goseling in Buchenwald DINSDAG 2 JULI 1946 PAGINA 6 GEBREK AAN ^PERSONEEL Het gaat in de goede richting DRIE-JARIG JONGETJE VERMOORD IN ZEE VERDRONKEN P. PROr. KERREMANS S.J. Inlandsche clerus kreeg groote taak REFERENDUM POLEN IN SPORTYARIA WIMBLEDON-TOURNOOI Nederl. zwemploeg samengesteld Levend schaakspel Er is in Nederland eenige onge rustheid gewekt door een bericht uit buitemlandsohe bron, volgens hetwelk de zendingen van. budten- landsche kolen in de komende maanden zouden verminderen. Dit bericht is intussoben tegengespro ken, maar onze verslaggever had naar aanleiding van dit bericht nog een onderhoud met ir. Paulen. Nederland is in het Europeesche Steenkool Comité vertegenwoor digd door den heer Lcwxman, di recteur van het verkoopkantoor der Staatsmijnen in den Haag Eijn plaatsvervanger, die geregeld de vergaderingen van het comité Meemaakt, is Ir. Paulen. Het Europeesche Steenkool Co mité heeft een belangrijke taak. In de eerste plaats verdeelt het de in Europa bsehikbare kolen. De E.C.O. (European Coal Com mittee) beraamt echter tevens plan nen tot het opvoeren van de pro ductie en verdeelt de hulpmidde len die bij de productie noodig zijn. zooals het mijnhöut en de transportbanden. Nederland kan op het oogerablik beschikken over drie leveranciers dan steenkool. Deze zijn de Lim- •burgsche mijnen, de Ruhrmijnen in Duitsohland en de Amerikaansche mijnen. Tot dusver werd iedere maand gewikt en gewogen hoeveel kolen van de beschikbare hoeveel heid aan ieder Europeesoh land moest worden, toegewezen. Juist deze week zou in Londen een for mule worden vastgesteld, volgens welke in de toe-komst de verdee ling der kolen zal geschieden. Wat Nederland heeft gekregen en zal krijgen Onder de oude regeling heeft Bederland een behoorlijk aandeel ontvangen. Volgens de gegevens •au de E.C.O. was aan Nederland van Juli 1945 tot April 1946 toe bedeeld aen hoeveelheid van 1.081.700 ton steenkool. Wij kre gen echter 1.146.00 ton of 106 pet. België kreeg b.v. 95 pet .(1.268.000 ton van de toegezegde c.a. 1.710.00 ton). Dit zijn hoeveelheden, die uit het Ruhrgebied kwamen. Bit Amerika zou Nederland krij gen 1.162.500 ton, maar door de ■takingen werden slechts 904.000 ten geleverd. In totaal kreeg Ne derland van de toegezegde kolen 81 pet. en België 94 pet. België kreeg een grootere hoeveelheid holen, omdat het meer geïndustri- •fiseerd is dan Nederland. Sedert April ontvangen entkele Imden steenkool, die er voordien geen kregen. Zij zijn echter vroe gere afnemers van Duitschland, ei Zweden kan nu b.v. hout voor den wederopbouw leveren, dat het zou verstoken, als het die ko ten niet kreeg. Bij Italië staat de zaak eeni-gszins anders. Daar moesten Ruhrkolen heengestuurd worden, omdat de door Amerika toegezegde leveranties als gevolg van de stakingen achterwege ble ven. Over de maand Juli zal Neder land uit het Ruhrgebied 160.000 ton «teenkool ontvangen, België slechts 100.000 ton. Volgens de nieuwe tormule. die in de toekomst zal gelden, zal Nederland zeker niet slechter worden bediend dan in het verleden. Niemand behoeft zich daar bezorgd over te maken. l De productie in het Ruhrgebied Ir. Paulen gaf nog enkele in teressante productiecijfers voor het Ruhrgebied. In Februari pro duceerden le mijnen daar al weer HO.OOO ton steenkool per dag. Als -gevolg van de vermindering a-er ïêvensmiddelenrantsoenen daalde de productie tot 147.000 ton per dag. Sedert de erbetering der aantsoemen tot 2800 calorieën per dag (de Nederlandsche ondergrond- •bhe mijnwerker krijgt er 5200, maar dit rantsoen is wat de sa menstelling betreft nog niet ge- öjk aan het vooroorlogsche) steeg de productie weer tot 177.500 per dag. In September hopen de En- gelschen in het Ruhrgebied, die aich daarvoor alle moeite geven, de productie op te kunnen voeren tot 200.000 ton per diag. Ook deze vooruiteichten zijn zeer bevredi gend: Men vergete niet, dat in Duitsohland in versterkte mate de factoren werken, die ook in andere kolenp ro dnceerende landen een rol spelen. In Mei waren nog maar Een Engelsch blad publiceert een feriel van een dame, die verklaart „het ergste staajtje van domheid'' te hebben gehoord in een winkel, waar een der bedienden het had over de geallieerden, en een tweeden be diende vroeg: .Staan die aan onzen kant?" Professor Wetallus, de wereldtoe- roemde psycholoog en patholoog uit Enmer-Compascuum, merkt naar aanleiding van dezen brief op, dat daaruit duidelijk blijkt, dat de schrijf ater geen gevoel heeft voor humor en evenmin zin voor de werkelijkheid. 62 pet. van het aantal arbeiders van 1938 aan het werk en zij produ- ceeren slechts 39 pet van de pro ductie van 1938. Toen was de pro ductie per ondergrondschen dienst 1970 kilo, in Mei slechts 1150 kilo. tn Maart was deze 1110 k-ilo. Ook i-ier is d-us een vooruitgang. De productie in Limburg Aan dit interview dienen en kele woorden te worden toege voegd omtrent de productie van onze eigen Bim-bungsche m-ijmen, omdat deze tenslotte het leeuwen aandeel zullen moeten leveren van de kolen, die Nederland noo dig heeft. In het begin van dit jaar meende dr. Groothoff, de be keerder der mijnen, nog, dat op L J-amiari a.s. de productie moest pijn opgevoerd tot 38.500 ton per 5-uri-gen werkdag. In de week van 1723 Juni j.l. was deze 29.132 ton. Het is dus de vraag, of het begroete cijfer za-1 worden be reikt. Het Vrijdag j.l. behaalde dagrecord van 30.000 ton is belang rijk. In de productiecijfers is een voortdurende stij-ging vast te stel len. De totale indruk is, dat wij er nog niet zijn, maar dat' het in de goede richting gaat. Het gestelde doel: het aantal ar beiders in den lo-o-p van dit jaar met 4000 uit te breiden, zal ver moedelijk worden bereikt. Ver wacht wordt, dat de wervings actie in geheel Nederland 1000 nieuwe mijnwerkers naar de mij nen zal brengen, terwijl er vóór Januari 3000 gedetineerd-en werk in de mijnen zullen hebben gekre- g-e. Voor hen en voor de niet- bo-nafide Duitschers zijn bijzondere regelingen ontworpen, waardoor hun beToonimg en de regeling der sociale voorzieningen een stuk- minder gunstig i-s dan voor de andere arbeiders. In de buurtschap Zei dam, gemeen te Amïbt-Delden, is een driejarig jon getje der familie S., met messteken overdekt, in een kuil gevonden. De dader is een 18-jarige knedht dier familie, die bekende het kind ver moord te hebben om wraak te ne men op de familie, tegen wien hij een wraak koesterde, voornamelijk tegen de vrouw. Door het kind te dooden heeft hij zich op d?e moeder willen wreken. De moordenaar is een wees en staat onder voogdij hij was bij de familie S. uitbesteed en be weerde ni-et goed behandeld te zijn. Alle omwoners getuigden echter, dat hij als een eigen kind behandeld werd. Hoewel hij toerekeningsvat baar wordt geacht, geeft zrijn gedrag aanleiding hem toch eenlgszins als een zonderling te beschouwen. Koningsbergen, de voormalige hoofdstad van Oost-Pruisen, zal voortaan Kaliningrad heeten, wordt door de sovjet-radio gemeld. Met ingang van heden zijn schoenenbonnen van nieuw model ingevoerd, n.l. in blauw met rood en zwarten opdruk De zwartehandel-schandalen in Frankrijk Naar U. P. meldt, heeft de Parij- sche politie opnieuw een financieel zwartehandel-schandaal ontdekt, dat reeds geleid heeft tot de ar„ restatie van twee onder-directeuren van de Fabre-bank te Parys# In de kantoren van deze bank werden groote hoeveelheden dollars, ponden en andere buitenlandsche waarden in beslag genomen^ De arrestanten hebben sedert 1 Juni voor meer dan 50 millioen francs in illegaal geld omgezet. De directeur-generaal van deze bank, Charles Fabre, wordt nog gezocht# Tegelijkertijd heeft de politie me- dedeeling gedaan van de ontmaske ring van een internationaal com plot van zwarte handelaren, hoofd zakelijk employés van de Pullman. In deze affaire werden veertien personen gearresteerd, die goud, buitenlandsch geld, juweelen, hor loges en verdoovende middelen had den gesmokkeld. Gedurende twee jaar hebben zy voor een slordige driehonderd millioen francs „omge zet". Edith von Blomberg, de 34-jarige tweede vrouw van wijlen veldmaar schalk von Blomberg, is door tie Britsche militaire rechtbank te Lübeck tot 1 jaar gevangenisstraf en 10.000 mark boete veroordeeld wegens valsche verklaringen en het onrechtmatig bezit van geallieerde eigendommen. Nieuwe Spoorbussen op het traject NijmegenArnhem Dank zij de activiteit van de Ned. Spoorwegen komt ©r wederom een verbetering op het traject Nijme gen-Arnhem. Br zijn een tweetal nieuwe bussen in gebruik genomen. De wagen», die in Nederland ge bouwd werden, zyn eenvoudig en geriefelyk ingericht en bieden plaats voor 52 personen. Het ligt in de be doeling geleidelijk de thans radende vrachtbussen te vervangen, waarbij na het traject Nijmegen-Arnhem, de routes ArnhemZutphen en Nij megenVenlo in aanmerking ko men Bij het baden in zee is te Scheve- nmgen de 18-jarige W V. uit Til burg verdronken Het stoffelijk over schot is 's avonds aangespoeld. BRUG INGEZAKT TE ALPHEN a. d. RIJN. Maandagmiddag is de klapbrug over den Ouden Rijn in het centrum der gemeente Alphen bij het passee- ren van een zwaar geladen vracht auto bezweken. Het scheepvaartver keer. dat een deel van den vaarweg Amsterdam-Rotterdam vormt, moest worden stopgezet, het wordt nu zoo veel mogelijk -door het Aarkanaal ge leid Auto's kunnen slechts via Z w am m er dam en Koudekerk den Oud-en Rijn passeeren. Met het her stel zuilen wel eenige dagen gemoeid zijn. De hoogeertw4 pater C. Kerremans S.J. Provrn-ciaal der Jezuieten, die een informatief bezoek van drie we ken a^.n Indië heeft gebracht, is on langs per Skymaster in ons land teruggekeerd. Pater Provinciaal was zoo welwillend ons een kort onder houd toe te staan en een en ander mede te deeLen over den toestand der missies, speciaal die der paters Je zuieten, in de door hem bezochte ge bieden, namelijk Batavia en Sema- rang. Daar alle Javanen uit Batavia en Seonarang zijn' weggetrokken en naar het door de Indonesiërs bezet te gebied zijn gegaan, wordt in ge noemde steden alleen nog maar ge- missionneerd onder de Indo's en Europeanen. De katholieke Javanen, die ziclh naar het door de Indonesi ërs bezette gebied begaven, zijn evenwel niet geheel en al van ziel zorg verstoken. Zij werden namelijk opgevangen door de Javaansche ka tholieke priesters, die daar werk zaam zijn. Het is wel providentieel te noemen, merkte pater Kerre mans op, dat ail zoo spoedig Javaan sche priesters zijn gewijd, waarvan velen zelf bekeerlingen zijn, dus katholieken in het eerste geslacht. Ook tijdens de Japansche bezetting. toen alle Europeanen, dus ook alle Europeesche priesters en missiona rissen geïnterneerd waren, hebben zij kunnen doorwerken onder leiding van den Javaanschen bisschop. Z. H. Exc. Mgr. Al'bertus Soegijapranata, Apostolisch Vivaria van Semarang. Ook de Javaansche religieuzen, zoo wel Broeders als Zusters, hebben hun werkzaamheden kunnen voort zetten, wat van groot belang voor de Missie moet worden geacht. Zijn er onder <i'e paters Jezuieten in Indië veel slachtoffers gevallen tijdens den oorlog, vroegen we pater Provinciaal. Er zijn, zooals bekend, zes van onze paters in Magelang vermoord. Verder zijn er in de Japansche in- terneeringskampen velen door ont bering omgekomen. En nu zijn er nog verschillenden van de overle venden, die ondervoed zijn en lijden aan oedeem enz. Zullen de paters, die nu nog in Indië zijn, repatrieeren en door an deren vervangen worden? Het is de bedoeling, dat zij zullen blijven, hoe de toestand ook wordt, luidde het antwoord. Alleen degenen, voor wie het medisch niet verant woord is, dat zij blijven, ziAlen repa trieeren. Het werk gaat door. Het Canisiuscollege te Batavia is weer begonnen en ook de Broeders- en Zustersscholen ziji\ heropend, al is het ook zonder Javaamisiche leer lingen'. Dr. A. van der Wey, O.Carm., deed bij ,,de Toorts" te Heemstede verschijnen het boekwerk „In het voorgeborchte der Hel". De schrijver spreekt van het voorgeborchte, om dat hij het Indische-gijzelaarskamp niet direct wil rekenen tot de hel van Buchenwald. Dr. v. d. Wey geeft ook beschouwingen over den heerschenden geest in Duitschland. In Buchenwald leed, streed en stierf ook onze onvergetelijke Carel Goseling, die, ook naar het getui genis van niet-katholieken, voor alle gijzelaars zoo'n groote, steun was. Welke plaats hij in het gijzelaars kamp innam, blijkt wel het beste uit het feit, dat deze gepronon ceerde katholiek werd aangewezen om in de gemeenschappelijke bijeen komst op Kerstmis, namens allen het woord te voeren. Een groote schok gaf in het kamp het bericht van zijn overlijden. Dr. v. d. Wey schrijft over zijn persoon en zijn dood het volgende: „Wie Goseling leerde kennen in het kamp kreeg hoog respect voor hem. Jovialiteit, opgewektheid, helder inzicht en practische zin waren wel zijn meest opvallende eigenschappen. Men oordeelde dat aan hem de vertogen bij de kamp leiding het beste waren toever trouwd en op de bijeenkomst der verschillende politieke jrichtingen werd hij unaniem tot voorzitter uitgeroepen. Ter verduidelyking wil ik even opmerken, dat we ook in het kamp nu en dan bijeen komsten organiseerden van grde- pen uit alle richtingen om over de sociaal-politieke toekomst van ons vaderland van gedachten te wisse len. Elke gijzelaar zal dan ook beamen, dat hij in Goseling een man zag, zeer kundig als leider en ieders vertrouwen waard. Toen Goseling uit het blok werd gehaald wegens een ernstige verkoudheid, zoals hij zelf zei en wij ook meen den, vermoedde wel niemand, dat hij niet meer levend bij ons terug zou keren. We hoorden enige da gen later wel, dat de koorts toe genomen was en de toestand ern stiger dan wij allen gemeend had den, doch aan het ergste dacht niemand Het werd Pasen en over den zieke kwamen geruststellende be richten binnen. De koorts was ge daald. Hy was zeer rustig en sliep veel. Dit is het laatste nieuws over Goseling, dat ons blok tijdens zijn leven nog bereikte. Paix, met wien Goseling het best kon vinden, had 'de toestand ook niet ernstig ingezien. De goede verstandhou ding tussen Paix en Goseling ver meld ik met opzet, want ik heb al meer dan eens horen beweren buiten het kamp dat Gose ling geen natuurlijke dood zou zijn gestorven. Men zou hem eigenlijk dood hebben gemaakt. Dit is zeker niet waar. Paix heeft zijn uiterste best gedaan. Het werd tweede Paasdag. We stonden gereed voor onze kerkelijke dienst toen 'ineens als een donderslag bij heldere he mel op ons blok de verpletteren de tijding neerplofteGoseling is dood 1 Totaal verslagen keken wij el kaar aan. Goseling doodEn hij werd juist beter! Niet te geloven. Bol, onze leider, bevestigde he laas het ontstellende nieuws. Het is w e r k e 1 ij k zo: Goseling is dood! Deze tijding greep ons machtig aan. Ook de eminente vaderlander en christen Goseling is dus in barre eenzaamheid gestorven. De verslagenheid over Goseling's onverwacht sterven was algemeen. We hoorden later, dat bij de long ontsteking complicaties waren ge komen. Ook zonder complicaties was een longontsteking in onze miserabele omstandigheden vrij wel dodelijk. Door toevallige omstandigheden kwamen wij erachter wanneer het stoffelijk overschot langs onze blokken zou worden gedragen. Bij geen van onze Andere doden was het ons gelukt dit te weten te komen. Wij hadden met de dragers afge sproken, dat ze bij ons blok even zouden rusten. Op het afgespro ken moment verzamelden zich de ruim vierhonderd gijzelaars aan het prikkeldraad. Toen de dragers stilhielden, bad ik de gebeden der kerkelijke uitvaart en gaf nog de laatste zegen aan het stoffelijk Van de ongeveer elf millioen inge* schreven Pools ©he kiezers zyn er^ volgens nog niet volledige gegevens uit Warschau, 10.600.000 Zondag ter, stembus verschenen, om antwoord te geven op de drie vragen, hun ge* steld: Wenscht gij een parlement, be* staande uit één kamer? Keurt gij de nationalisatie van de? industrie goed en de hervorming van den landbouw? (de reigeerimg heeft de groote 1 anderyen verdeeld onder de boeren), Zyt gij het eens met de nieuwe Poolsche Westelijke grens langs de Oostzee, de Oder en de Neisse? De stemming verliep ordelyk en geschiedde geheim. In de omgeving van en in de stemtoureaux werden geen politieke gesprekken toegelaten. Het referendum wordt beschouwd als een laatste „repetitie" voor de komende verkiezingen. De vice-premier van Polen en lei der der boerenpartij, Stanislas Miko- Iajczijck, heeft de Poolsche veilig heidspolitie ervan beschuldigd, dat zij, bij-gestaan door de Poolsche ar beiderspartij en andere extreem, linksohe groepen, alle middelen, met inbegrip van moord en massa-ar restatie, te baat nam, om de boe renpartij, een nederlaag bij het re ferendum te bezorgen. De boeren partij is voornamelijk gekant tegen 'n één-kamer-parlement, hetgeen zij een' .wijziging van de grondwet .met ongrondwettelijke middelen" noemt. Het definitieve resultaat van de stemming van Zondag wordt niet voor 12 Juli verwacht, doch binnen enkele dagen zullen voldoende uit slagen bekend zijn, om een officieuze balans op te maken. MASSAGRAF IN LIMBURG ONTDEKT. Bij de instructie tegen een gede tineerden Duitscher uit Maastricht, kwam aan het licht, dat deze man getuige is geweest van de executie van 7 Limburgers tydens de Mei staking van 1943. Op aanwijzing van den man werden opgravingen ver richt op de Hamersche heide, by Bergen (L.), en daar vond men in derdaad de lyken van deze slacht offers der Duitsche terreur. Ze zija nog niet geïdentificeerd, doch men weet hier te doen te hebben met personen afkomstig uit Midden, en Zuid-Limburg# overschot. Na het „In Paradisum" droegen de dragers in alle stilte het lijk van oud-minister Goseling naar het crematorium. Het was een korte, sobere en toch roerende plechtigheid. Bij de herdenking van den overledene schilderde Baron Speyart van Woerden Goseling als politicus en als minister van Justitie. Prof. Goudriaan, die een goede vriend van den oud-minister was, schetste voornamelijk Goseling als mens. Met ontroerende piëteit tekende Goudriaan het edele karakter en de serene persoonlijkheid van zyr goeden vriend. Ook raakte deze spreker de in fame verguizing en belastering van den excellenten dode aan in ongeveer de volgende bewoordin gen Men heeft mij in Nederland wel eens vertrouwelijk gevraagd „Wat denkt u van het geval-Oss?" Ik antwoordde steeds: „Van poli- tiekr heb ik geen verstand. Ik ken echter Goseliijg reeds jarenlang als een eerlijk, oprecht, onkreuk baar en edel mens. Laat dit u ge noeg zijn!" Schoner en duidelijker eerherstel is bijna niet denkbaar. Een dode toch bewijst men z.g. de „laatste e e r". Professor Goudriaan heeft dit op 'ontroerende wijze gedaan. Oud-minister Goseling was ter ziele. We misten een goeden, ede len en bekwamen vriend in ons blok. Goseling mag niet uit de herinnering van het Nederlandse volk verdwijnen. Aan oud-minister Goseling zijn wij allen een laatste eerbetoon schuldig. Dit moge, dit moet een eerherstel zijn Na de laatste herdenkingsavond onzer doden in Buchenwald hebben leiders en vooraanstaanden der verschillende politieke partijen me onder handslag verzekerd gaarne bereid te zijn om later aan het eerherstel van oud-minister Gose ling mede te werken. We vertrou wen, dat deze beloften binnenkort zullen worden ingewisseld. Eindigen we deze beschouwing met het overnemen van een tref fende passage uit zijn bidprentje: „Trouw aan God en de Kefrk, trouw aan land en volk, trouw aan zijn gezin en vrienden, trouw aan zijn arbeid tot in het kleinste, gaf hij zichzelf, zonder voorbe houd, tot het uiterste"1 In het dames dubbelspel verloren mej. Rollin Couquerque en mevr. Riaisse van mrs. Menzies en mrs Bostock met 62, 63. Een 31 voorsprong van de Nederlan-dsoho dames in de tweede set ging verlo ren. Wilton en mej. Harmsen won nen in het gemengd-dubbelspel met 64, 36 en 64 van Young en miss Ingram. Een sensatie bracht de overwin ning' van Petra (Frankrijk) op den. Australiër Pails met 75, 75 68. 64. T. Brown (V. S.) won van Puncec met 62, 86, 64 en van Bergelin (Zw.) met 13—11. 11—9, 6—4. Voor de All Hfei gland-Plate verloor mej. Rollitn Couquerque van Jane. Quertier (Enig.) met 61, 6—2; mevr. Blaisse verloor van mrs. Hay- lock met 16, 62. 36. In het heerendubbel wonnen T. Brown en J. Kramer met 6—2, 61, 62 van J. Si'ba en J. Vodicha. De uit het ziekenhuis ontslagen aan.voerder der Ned. ploeg Timmer woonde Maandag weer de wedstrij den bij. De Ned. ploeg, welke Zaterdag 6 en Zondag 7 Juli in het Amstelpark- bad te Amsterdam tegen Denemar ken en Zweden uitkomt, is als volgt samengesteld 400 Meter borstcrawl heeren: Sln- dorf (IJ) en Van Dijk (HZ en PC); 100 M. borstcrawl dames: Hannie Termeulen (HDZ) en Bep Groenen dijk (RDZ)200 M. schoolslag da mes Wil Haverslag (Robben) en Jo de Groot (ADZ)100 M. rug slag heeren: De Groot (IJ) en Rol (DJK)400 M. borstcrawl dames Hannie Termeulen (HDZ) en Ida Schmacker (RDZ) 100 m. borstcrawl heeren: Hoving (RZC) en 'van Mer- kensteyn (Haarlem) 200 m. school slag heeren: Smitshuyzen (AZ) en Bonte (Adm. de Ruyter Amster dam): 100 M. rugslag dames: mevr. Iet Koster—Van Feggelen (Meeu wen) en Gre Galliard (ADZ)aan gezien de laatste waarschijnlijk niet kan uitkomen zal zij eventueel worden vervangen door Alie van Duyl (ODZ)3 x 100 M. wisselslag estafette dames: Iet KosterVan Peggelen (Meeuwen), Nel van Vliet (Robben) en Hannie Termeulen (HDZ). De estafetteploeg der heeren zal nader worden vastgesteld. 11 Augustus organiseeren de scha» kende leden van De Volewijekers een levend schaakspel onder leiding van dr. M. Emve. Br worden uitgenoo- digd door Eu'we één van de Russi sche grootmeesters en één van de Amerikaansche die dan in Neder land aanwezig zijn voor het interna, tioraaal sehaaktournooi van Gronin gen. Het geheel wordt met dansera en "muziek opgeluisterd. Dr. Euwe zorgt voor toelichting van de zetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6