R.K.S.V. „EXCELSIOR" Jaarvergadering Zuid-Holland a den opbouw STADSNIEUWS DINSDAG 2 JULI 1946 PAGINA 7 NUMMER 1 VAN LIJST 2 GIDSEN-FEESTDAG Installatie Pater Martin DIS TRLBUTIENIEU W S STEMPELTOCHT BRAVO'S JAARFEEST SNELBOOTHAVEN WORDT OPGEBL ZEN IJmuiderx vreest de ontploffing Duitschers in Df» ongewensclit. Alle rijvergunningen onder de loupe. Duizend arrestaties te Jeruzalem. ROTTERDAM HANDEL VERHOOGT AARDAPPELPRIJS Wanneer wij tegenwoordig de ver diensten van onze politieke verte genwoordigers nagaan, zoeken wij die niet adeen meer op het terrein van de groote menschenwereld. Veeleer is er een neiging, om hen de vraag te stellen: ,,Wat was uw aandeel in de vorming van een goede jeugd?" Jeugdbeweging im mers, het stond gisteren nog zoo duidelijk in dit blad, is geen nood zakelijk kwaad", maar een noodzake. lijke voorwaarde om een goede ka tholieke toekomst te verzekeren. Bij de komende Gemeenteraadsver., kiezingen zullen wij bij 't uitbrengen van onze stem dus niet alleen reke ning moeten houden met de kwestie, of onze eigen belangen veilig ge steld zijn, maar ook, of die van onze kinderen voldoende zullen worden behartigd. Als ouders stemmen wij iiiet alleen voor ons zelf, we stem men namens het geheele gezin. Zal er in de toekomst met de rechtvaardige verlangens van de jeugd worden rekening gehouden? Zullen onze jongens en meisjes de beschikking krijgen over gepaste ruimte om zich te bewegen? Zal in het nieuwe stadsplan een ruimte worden gereserveerd voor de bouw van kinderspeeltuinen, jeugdhuizen, sportterreinen, kortom zal de nieu we stad van de toekomst een stad voor de jeugd zijn? Reeds jarenlang vecht de lijstaan voerder van lijst 2, de wnd. burge meester Alberts voor de belangen van de kinderen en de jeugd, üij heeft zijn sporen op sportgebied reeds verdiend, op het terrein van de eultureele ontwikkeling van de jeugd heeft hij zich met succes be wogen. Daarom kunnen we veilig vertrouwen op de goede leiding, die in deze van de Katholieke Gemeen. teraad&Vactle zal uitgaan. Vergeten we daarbij hiet, dat 10 zetels meer kracht bij de wenschen bijzetten, dan 9. Werkt dus intensief mede, om 10 Katholieke vertegenwoordi gers in den Gemeenteraad te krij gen, bmdat een sterke jeugd er jL garantie is voor de schoon e to^ komst van een erroot Scbi^d^m De bereidheid van Maria, om haar nicht Elisabeth te helpen, is voor de Gidsenbeweging van Nederland de aanleiding geworden, om het feest van O. L. Vrouw Visitatie tot haar hoogsten feestdag te maken .Wat St. Jorisdag is voor de verkenners, is 2 Juli voor de jonge KatholieVe meis- jestoeweginig. In alle vroegte waren de meer dan 5001 gidsen en leidsters van de stad in de bijkerk aan de Aleidastraat bij eengekomen, waar de H. Mis werd opgedragen door den Dis tr iets aal moezen; ir, Kap. v. d Heijden. Onder deze gedialogeerde H. Mis was er Algemeene H. Communie. Na de H. Mis werd het gidsen- en Mariacongregatielied gezongen. Voor de sacristie vond de vlag. genparade plaats waarna het le couplet van het Wilhelmus werd gezongen. De Margrieten werden vervolgens gewijd en de D. C., Ans Vredebregt. legde de beteekenis van dit feest uit. Vanavond is er om 8 uur kamp vuur LUCHlfOSI v EKZAMELAARS BIJEEN Gisterenavond kwamen in de boven venzaal van de Amstelbron de luclit- postverzamelaars van Schiedam bij een, om na te praten over 't geslaagde luchtpostcongres van Pinksteren De winnaar van de vossenjacht, de heer P. Heyster, hield een korte causerie over zijn belevenissen bij de achtervolging van de Rambaldo. Het was een relaas van water en modder. De heer Chr. de Vos, die de vaart had meegemaakt, vertelde nog enkele aanvullende bijzonder heden en reikte aan den heer Heyster de zoo zeer verdiende" Pelikaanme daille uit. Er werd nog een lucht- Pdstveiling gehouden. Uüt - Zondag 30 Juni werd met de we,., vlucht Barendrecht het seizoen ge opend voor jonge duiven door Kring-Concours Schiedam. Er werd deelgenomen met 235 duiven. De prij zen werden gewonnen door de vol gende liefhebbers: 1 en 2 Gebr. Ver heugen, 3, 41, 43 en 45 J. V. d. Waard, 4, 5. 'l3, 17, 19, 34, 36 en overduif Jan Doejaaven; 6 en 15 Gebr. v. d. Kant; 7 M. J. Kouwen- berg; 8, 11, 12, en 27 J. Freij; 9 J. v. d. Linden; 10 G, v. Diest; 14 en 38 A. J. Brokling; 16 W. v. Beuren* 20 en 33 J. Flipse; 21 en 35 C. VerI haeren; 22 en 29 P. Wijnties; 23 K. v. Loopik; 24 en 32 T Weelie; 25, 37, 38 en 47 C. Th. Rigters Co.; 26 en 31 Kreuk en Zandberge; 30 en 39 Wijnsteker; 40 en 42 H. Bakker; 44 M. de Ruiter en Co.46 M. Mou- rik. Loslating 9.57.00. Aankomst eerste duif 9.06.07. A.s. Zondag wordt te Zwijndrecht gevlogen. Op de hem eigen enthousiaste wijze opende voorzitter Leenderts de 26e algemeene jaarvergadering van „Excelsior". Na een uitgebreid hartelijk welkom aan het aanwezige eere-lid, den heer L. v. d. Toorn en de leden van verdienste, bracht hij het overlijden van den heer L. Simons in herinnering. Deze man, zoo zeide spr., heeft nooit geprofi teerd, maar altijd daden^ gesteld. Hij is het geweest, die ons jonge on ervaren menschen 25 jaar geleden heeft weten te binden. Van het stempel dat de heer Simons op onze vereeniging drukte, plukken wij thans volop de vruchten. Nooit k; op hem, ook niet toen hij zijn welverdiende rust in Breda genoot, tevergeefs een beroep gedaan. Het is een plicht van ons allen, zoo ging spr# voort, zijn voorbeeld na te vol gen en hem vooral in onze gebeden niet te vergeten. Nadat een Onze Vader en Wees gegroet door allen staande voor de zieierust van het overleden eere-lid was gebeden, .vervolgde de heer Leenderts zijn rede. Excelsior is als een jonge man in de kracht van zijn leven. Wij zijn kerngezond en in staat onze taak behoorlijk te vervullen. Aan de jeugdopvoeding is en wordt in onze vereeniging zeer veel goed werk verricht en we kunnen er trots op zijn, dat een flinke groep jongeren klaar staat om de plaatsen, van de ouderen met succes in te nemen. Met beroep op allen om te blijven medewerken, dat ook in technisch opzicht Excelsior de haar toe komende plaats zal gaan innemen en woorden van dank aan zoo vele harde werkers, besloot de voorzitter zijn met een krachtig applaus be antwoorde inleiding. Nadat de no tulen onveranderd werden goedge keurd, had de installatie plaats van den geeste'ük - Pater Martin. jntet iö auu sprak -e heer Leenderts, om iemand als pater Hoenseiaars, die zoo'n voor name plaats in Excelsior heeft in genomen, te. vervangen. Maar de liefde voor de sport en vooral voor de jeugd zuilen u zeker doen sla gen. De medewerking die wij altoos gaven aan onze geestelijke leids mannen, zal uw werk verlichten en aangenaam maken. We honen, zoo besloot spr., dat het u nu eens ge geven moge zijn een record aantal jaren in ons midden te blijven, want op dat gebied zijn wij heuscb niet verwend. Daarna vo«gcie het voonezen van een keurig verzorgd jaarverslag door den heer J. J. Kloos. Gememoreerd werd de vrywillige decentralisatie waardoor thans vier krachtige ver- eenigingen zijn gekomen, n.l. de Hockey-club, de Gymnastiekver- eeniging, de zWemclub en de Sport- vereeniging voor voetbal, cricket en athletiek, met daarboven uit de Federatie voor Katholieke sport verenigingen in Schiedam. De re sultaten van vele conferenties in de moeilijke oorlogsjaren. Wij sport- menschen, zoo zegt het verslag, hebben niet stil gezeten, daarom waren wij klaar in alle opzichten toen de bevrijding kwam. Ook de viering van het 25-jarig bestaan werd in herinnering ge bracht, waarbij vooral de aandacht trok de groote belangstelling vanuit het geheele land. Uitreiking schoenenbonnen De distributiedienst Schiedam maakt bekend dat de uitreiking van schoenenbonnen voor hen, wier stamkaartnummer op het cijfer 1 (één) eindigt, plaats vindt volgens onderstaand schema. Maandag 8 Juli A t.m. D? Dinsdag 9 Juli E t.m. J, Woensdag 10 Juli K t.,m. L, Donderdag 11 Juli M t.m. R, Vrijdag 12 Juli S t.m. T, Zater dag 13 Juli U t.m. Z. Het Bureau Broersvest 95 is ge_ nend van 9 tot 12.30 uur en van 2 r uur. Zaterdag van 9 tot. 12.30 \anvragen klompen ,r Distri butiedienst Schiedam maakt bekend, dat tot uiterlijk *10 Juli a.s. aan het Bureau Broers- vest 111 klompen kunnen worden aangevraagd. Dit geldt alleen voor diegenen, die na Febr. '46 noig geen bon voor klompen hebben ontvangen. Reeds ingediende aanvragen, en waarop nog geen antwoord is ont vangen blijven geldig. Een nieuwe aanvrage behoeft dus niet te worden ingediend. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders dienen een collectieve aanvrage in. Mede te brengen: de tweede diistributiestamkaart. Voor schoolkinderen zal een andere rege ling voor het aanvragen worden ge troffen. Petroleum Zij die niet beschikken over gas en/of eiectriciteit kunnen aan het Bureau Broersvest 111 formulieren afhalen voor het aanvragen van pe troleum voor kook- en verlicht Jngs- do el einden. A Uitvoerig werd stil gestaan by de sportieve prestaties. Het zou d<» moeite waard zijn zulk een verslag in boekvorm uit te geven. Door de splitsing is het' ledental natuurlijk sterk gewijzigd. Op 1 Juni telde de vereeniging 215 heeren senioren. 85 junioren en 165 donateurs. De penningmeester, de heer J. Schoenmakers, gaf een duidelijk financieel overzicht met de prettige mededeeling, dat ditmaal het boek jaar kon worden afgesloten met 'n batig saldo van 254. Nadat de voorzitter gewezen had op de groote verdiensten van den heer H. Wil- lemse, die wegens drukke werk zaamheden in 1945 uit het bestuur was getreden, werd deze met in stemming van de aanwezigen tot lid van verdienste benoemd. Bestuursverkiezing en verkiezing van diverse commissies, gingen zon der moeite onder de hamer door en nadat nog enkele huishoudelijke mededeelingen waren gedaan, waar uit we» aanstippen dat op Zaterdag 13 Juli de Flamingo's tegen Excel sior zullen uitkomen in het Volks park, kon begonnen worden aan de rondvraag, waarbij de weinige vra gers er niet in slaagden den voor zitter .in moeilijkheden te brengen. Het laatste woord was aan den geestelijk-adviseur, die zeide, reeds voor z'n komst in Schiedam niets dan goeds van Excelsior te hebben gehoord. Ik weet dat Excelsior in Pater Hoenseiaars een grooten vriend had, maar ik weet ook dat hij van het bestuur de volle mede werking steeds heeft gekregen. Daarom pak ik het werk dat mij op de schouders is gelegd, met plezier aan. Met de leiders zal ik zonder ophouden samenwerken, vooral voor uitbreiding van de junioren, want daarin ligt de kracht voor een ver eeniging. Ook al spelen we met anderen in één grooten bond en hopen we dat daarin nooit verande ring behoeft te komen, de eisch blijft, dat een katholieke sportman in een katholieke vereeniging thuis hoort en dat is voor Schiedam Excelsior. Met een korte aansporing aan al len, trouw de training te volgen sloot de voorzitter deze plotte ver gadering op de gebruikelijke wijze. D.E.M.O.S.-TOIJKNÜOI Ter gelegenheid van het 26-jarig bestaan hield Demos Zaterdag op Spieringhoek een sportdag tegen de in de 4de kl. N.V.B. spelende voet balvereen iging S.I.O.D. Het verloop an den wedstrijd was zoodanig, dat D.E.M.O.S. 3 onnoodig verloor van S.I.O.D. 3 met 0—1, D.E.M.O.S." 2 speelde beter en won van S.I.O.D. 2 met 1—0, b.ELM.O.S. Vetr..' lieten zien dat zij beter wareh dan de S.I.O.D. vetr. met 4—2, D.E.M.O.S. 1 eindigde dezen dag en speelde tegen S.I.O.D. I met 22. Daardoor kreeg D.E.M.O.S. 5 pun ten en de le prijs (een bal) en S.l.o.b. 3 punten en de 2e prijs "(een ziJ veren medaille Aan de D.E^M.O.S, vetr. werden bloemeii^ aangfeboden. Als extra attractie had D.E.M.O.S. 2 Junior elftallen van het Alg. Weeshuis uitgenoodigd om dezen sportdag met Junior .wedstrijden te openen. Resultaten hiervan waren D.E.M.O.S. Jun. AWeesh. Jun. A 32. D.E.M.O.S. Jun. CWeeshuis •Tun. C 30. iJCif J5 i AL Een kist met 12 flesschen gedistil leerd, van L. R. A. v. L., pakjes sigaretten vloei, van S. A., <en geld van G. S. R. waren de buit van de handige jongens, die Schiedam nog steeds onveilig maken. Een aantrekkelijke brochure brengt ons nadere bijzonderheden over de V.V.V.-stempeltocht 1946, die gehouden wordt onder den titel: Zuid-Holland aan den opbouw." Allereerst spreken wij er onze te leurstelling oTer uit, dat bij dezen stempeltocht Schiedam niet verte genwoordigd is. Er is hier toch meer dan voldoende bezienswaardigs, om ook onze stad in dezen tocht te be trekken en daardoor meer bekend heid te geven aan een te onbekende Nederlandsche plaats. Zooals ge bruikelijk hebben wij hier weer kan sen voorbij laten gaan en al stemt het tot tevredenheid, dat aan dezen toestand wellicht spoedig een einde zal komen, vooral door het werk van onzen wnd. burgemeester, toch beklemtoont dit gemis- onze achter lijkheid op het gebied van openbaar leven wel zeer treurig en wef zeef bijzonder. Zooals bekend is de brochure te krijgen bij den voorl. gem. corresp. V.V.V., die zijn bureau heeft op de Groote Markt 15. Het met succes verzamelen van minstens 24 stempels in ten minste 8 verschillende gemeenten geeft recht op een fraai bronzen insigne met het wapen van Zuid-Holland, In het vereenigingslokaal gaf de C J. V. mondaccordeonclub Bravo" een uitvoering ter gelegenheid van het 16e jaarfeest. De voorzitter, de heer Chr. de Bree, sprak vooral over de groote moeilijkheden, die de ver eeniging heeft door het gebrek aan instrumenten. Onder leiding van den heer A. N. v. Daalen werd vervol gens een uitgebreid programma afge werkt, waarbij ook de Rotterdam, sche accordeonver. „Cassanova'' en de Schiedamsche Tooneelvereen. op traden 12e JAARMARSCH D.K.W. Zaterdag 20 en Zondag 21 Juli or ganiseert de Sethiedamsche wandel sport vereeniging D. K. W. haar 12dem Jaarmarscih over een afstand va,n 20 en 30 K.M. Hierna kan door iedere vereend, ging, groep of corps worden deelge nomen. Voor groepen van 15 perso nen, ledder in begrepen, zijn eenige speciale prijzen voor de best mar cheerende beschikbaar gesteld. Iedere wandelaar (ster) ontvangt een speciaal ontworden D.K.W. her innering als belooning. Ook individueel kan men deelne men. Het inschrijfgeld bedraagt 1.50. U kunt inschrij ven tot 7 Juli a.s. bij J. Beining VI. dijk 65b P. v. d. Ploeg, Daltonstraat 10. Op Za terdag 27 Juli is dan de prijs ui tred-' king. MULO-EXAMENS Bij de gisteren gehouden Mulo examens in het Vereenigingslokaal slaagden de leerlingen dipl. A" M. Seiffert, P. C. Teerds, J. M. v. Almen, P. v. Dijk, L. M. Panis, E. F. Muller, L. P. v. d. Most, J. M. E. Wetsteyn., A. Kalkhoven, H. C. Dek ker, W. A. v. d. Noll, A. Visser, J. Bot, A. J. Alarm, P. J, Boerlee, L. v. d. Endt, L. Boot, "M. v. d. Bart, A. P. v. Dinkel. Dipl. B: J. Kiela, A. de Jong, J. S. Blaak, L. E. Gip- hart J. W. v. d. Heyden, J. Janson. Afgewezen 1 candidaat. OUDE MAN AANGEREDEN De 82-jarige A, v. d. H., wonende aan de Rotterdamsche Dijk, stak zonder uit te kijken den rijweg over. Hij werd door een personenauto aan gereden en heeft daarbij een arm en een been gebroken Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. BURGEKLuiyL STAND. {jeboren: Hendrik A. z. v. H. P. A. Wupkes en A. J. Le Large, Boer- have laan 1; Jan z. v. A. v. Dongen en E. A. v. Wijnen, Boerhavelafan 1; Peter z. v. J. C. Degeling en J. Grama, Boerhavelaan 1Dirk J z v M. J. de Heij en M. Bakker Boer havelaan 1; Josefa J. M. d. v. J. "C. Kleinekoort en A. M. C Suijker Prof. Kam. Onneslaan 88; Johanna M. d. v. M. Verhulst en A. Lammens Boerhavelaan 1; Johanna d. v. P. Dienske en M. P. Kooijman, Pascal- straat 17; Johannes A. z. v. S. Chr. Nouwels en J. W. M. Kloos, Maas- damschestraat 6; Johannes J. t.% v. J. Krabbendam en E. Nobel, Dr. Noletstr. 1; Machteld L. d. v. Th. H. Noorman v d. Dussen en L. G. Fortmann Dr. Noletstraat 1Alida W. J A M. v. Brand en J. G Zaal Nassaulaan 75. Overleden: A. M. Krabbendam 47 j., vr. v. A. v. d. Zee, Nassaulaan 75. UITSPRAAK IN EEN PROEF PROCES De Drentsche kamer van het bijz. gerechtshof te Leeuwarden wees von nis in het proefproces tegen den heer W. Vuyk te Assen, die op verzoek van eenige vooraanstaande personen uit de verzetsbeweging in dienst bleef van den N. A. D. De advocaat fiscaal eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, het hof ontsloeg hem van rechtsvervol ging. uitgeloofd door de „Stichting Vreem delingen-Verkeer Zuid-Holland". Door de stichting zijn voorts een aantal prijzen uitgeloofd onder de deelnemers, die 48 of meer stempels hebben verzameld en er is een spe ciale onderscheiding, voor hen, die een stempel van alle deelnemende gemeente hebben. Door de V.V.V.'s en Gemeenten Alkemade, Bergambacht, Delft, Dordrecht, 's-Gravenhage, de Kaag, Katwijk aan Zee, Leiden, Leimui- den-Rijnsaterwoude, Naaldwijk, Nieuwkoop, Sliedrecht, Vianen én Reeuwijk, worden speciale prijzen uitgeloofd onder de deelnemers, die alle stempels van de betrokken ge meente hebben verzameld, of die bo vendien het beste verslag, of de beste foto van hun bezoek aan de betrokken Gemeente hebben ge maakt. De Stichting stelt extra-pryzen be schikbaar voor goede foto's, teeke- ningen, beschrijvingen e.d., die een beeld geven van den huidigen stand van den wederopbouw in Zuid- Holland en de Z.-Hollandsche stem- pelplaatsen in vergelijking met Mei 1945. De stempeltocht is een mooie gids voor hen, die in hun vacantie niét ver van huis willen gaan en toch een doel willen hebben voor hun tochten. IJ muiden verkeert op het mo ment in angst. De Engeische commandant van de voormalige Duitsch© vesting is het langza me tempo van het opruimings- werk moe, hij en zyn mannen willen naar huis en daarom heeft hy nu tot radicale maatre gelen beslot r» WoenöU^avu..„ J u.~. groote bunker aan de haven, tijdens den oorlog de Duitsche - booten waren ondergebracht dynamiet worden opgeblazen, gens de te verwachten zware ex*. - sies moeten op last van den iu schen commandant alle huizen een straal van 500 meter rond ue- object worden ontruimd en ook voor schepen zijn veiligheidsmaatregéitn getroffen. In het onveilige gebied zal de dienst van openbare werken de huizen controleeren op de uit werking van den luchtdruk. Na deze eerste ontploffing komt er binnenkort nog een van een zwaarder soort. Dan zullen alle hui zen binnen een straal van 1000 M. moeten worden ontruimd. Algemeen vreest men, dat er bij deze radicale werkwijze veel schade zal ontstaan. Echter ondanks alle vertoogen houdt de commandant aan zijn plan vast. „Er moet nu eindelilk e schot in kom^n" De Deensehe regeering heeil u-u de regeeringen van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk medege. deeld. dat maarschalk Stalin heeft goedgevonden, <^at de helft van ie 200,000 Duitschers, die zich thans m Denemarken bevinden, naar de Rus sische bezettingszone van Duitsch- land wordt gezonden De Deense he regeering heeft de genoemde drie regeeringen gevraagd, of zij bereid zijn de resteerende 100.000 in haar zones op te nemen. Te Londen wordt deze zaak thans overwogen. De regeeringen van de Ver. Staten en Frankrijk zullen, naar men verneemt, hiermede wed accoord gaan, doch uit haar zonea is slechts een zeer klein gedeelte van de Duitschers afkomstig. Tach tig proeent van de 200.000 komt uk den Russisehen seetor Naar wij vernemen, is binnenkort een bepaling te wachten, volgens welke voor alle motorvoertuigen, dus ook voor die, welke thans reeds rijden, opnieuw een rijvergunning moet worden aangevraagd Britsche militairen en leden v&u de Palestynsohe politie hebben eeo inval gedaan in de kantoren van het Joodsche bureau te Jeruzalem. Zij arresteerden een aantal leden van het bureau en houden thans de kan toren bezet. Voor geheel Jeruzalem is een uitgaansverbod afgekondigd- In een officieele verklaring wijzen de Britsche autoriteiten in Palestina erop, dat de inval het gevolg is van de houding van het Joodsche bureaa in de afgeloopen wekqnde Britsche autoriteiten hebben de bewijzen in handen dat het bureau de hand heeft gehad in vele gewelddadigheden. Tot dusver zijn, volgens een nader bericht uit Jeruzalem, duizend per sonen aangehouden. Br is een groote hoeveelheid munitie in beslag geno men. De Palestijnsche autoriteiten hebben de grenzen tot nader order gesloten Tot achttien cents een kilo De besturen van de drie bestaand» Vereenigingen van Handelaren in aardappelen, groenten en fruit ta Rotterdam, hebben besloten, gezien de lage winstmarge van aardappelen, van Woensdag 3 Juli a-s. af de aard appelen te verkoopen -ar: den consu ment tegen 18 cent per kilo. Aan den Minister van Landbouw is telegrafische mededeeling van dit besluit gedaan. In de Staatscourant van Maandag, avond stond een prijzenbeschikking- aardappelen waarbij de verkoopprijs voor groote aardappelen werd vastge. steld op 1G cents en voor kleine op 10 cents per kilo. Bij thuisbezorging eventueel te verlioogen met 1 cent per kilo. Het directoraat-generaal voor de prijzen deelde ons met betrek king tot dit besluit van de hande laren mede, dat het zich gedwon gen ziet bij constateeren van be doelde prijzen onmiddellijk in te grijpen, in afwachting van wat •nader zal worden beslist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7