R d d DADER IMeer schade bij de tweede proef? Feest in Philippijnen en Y.S. JONKMAN's Ministerschap Zorg voor militaire OORLOGSSLACHTOFFERS de Onbekende ADIO prog ramma ie rare werel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 3 JULI 1946 PAGINA 2 CENSUUR OP BIKINI DE CURACAOSCHE DELEGATIE Scherpe critiek der Kath. Partij AMERIKAANSCH BESTUUR GEëINDIGD Reactie in Indie .STERKER MAN DAN LOGEMANN" GEEST ONDER PATIËNTEN PRIMA Wimbledon VAN SWOL-RINKEL BIJ DE LAATSTE ACHT 'Atoomkracht mag niet worden onderschat Het schynt, dat de Amerikaansche autoriteiten de resultaten van de proef met de atoombom niet alge meen bekend willen maken. De correspondent van het Colum bia Broadcasting System melde ten minste, dat aan de journalisten, die de proef bij Bikini bijwoonden, cen- Buur is opgelegd. „Ik ontving schrif telijke orders", aldus de correspon dent, „waardoor ik verhinderd word te vertellen, wat er in het strand- meer van Bikini is gebeurd, maar niets verhindert mi) te zeggen, dat, paar mijn meening, dit een zeer on bevredigende proefneming is ge weest met zeer verdachte strekkin gen, waaraan geen einde wordt ge maakt door deze plotselinge cen suur. Intusschen kreeg de correspondent »a een strijd van vier uur met de censuur toestemming te melden, dat bij Dinsdagmorgen gedurende meer dan een uur over de lagune van Bikini had gevlogen. „Ik heb", al dus de correspondent, „de schade, veroorzaakt door de atoombom goed In oogenschouw genomen en ben in etaat te verklaren, dat volgens schatting 28 van de 79 schepen «enigszins beschadigd zijn, maar slechts één groot schip is gezonken, n.I. de Japansche lichte kruiser „Sakawa", die vroeger beschadigd is geweest en waarvan het reparee- ren door een Amerikaansche ploeg is gesaboteerd". Niettemin zou men volgens den correspondent verkeerd doen, uit de schijnbaar poovere resultaten de conclusie te trekken, dat de atoom kracht niet radicaal zou zijn. Hij heeft de uitwerking op Nagasaki gezien en zou wenschen, dat de proef wordt herhaald, bij welke ge legenheid dan een nauwkeurig on derzoek en volledige publicatie toe. gestaan wordt. Eenzelfde geest ademt een hoofd artikel in de „New York Times" en de „New York Herald Tribune", waarin er bij het Amerikaansche publiek op wordt aangedrongen zich te onthouden van een oordeel over de resultaten van de proef, en er op wordt gewezen, dat de atoombom moet worden beschouwd als de ern stigste bedreiging van de mensch- heid. De tweede proef met een atoom bom, die over drie a. vier weken zal DONDERDAG 4 JULI. HILVERSUM I (301 M.) 7-00 K R.O., 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O., 14.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws en gymn. 7.30 Morgengebed, 8.00 Nieuws en gram. 10.15 Prot. morgenwijding. 11,00 V. d. zieken. 11.45 Ber. uit In- dië. 12.05 Cello. 12.30 Lichte muz. <13.00 Nieuws). 13.45 Over vacantie. 14.00 Ork. 14.40 Caus. 15.00 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Or gel. 17.30 Zang. 17.45 Mandoline. 18.15 Over vacantie. 18.30 V. d. Ned. strüdkr. 19.00 Nieuws. 19.25 Caus. 19.45 R.V.D. 20.05 Caus. 20.20 Ork. 21.00 Luisterwedstrijd. 21.30 Ork. 22.00 Nieuws. 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00—24.00 Trio en gram. HILVERSUM II (415 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.35 Caus. 11.00 V. d. vrouw. 11.10 Gram, 11 30 Orgel. 12.00 Sextet. 12.35 Lichte muz. (13.00 Nieuws en 14.00 Voordr.). 15.00 Caus. 15.20 Gevar. progr. 16.15 Over films. 17.00 „Kaleidoscoop". 17.00 Gram. 17.50 Over Indié. 18.00 Nieuws, 18.15 Ork. 18.45 Sportpr. 19.00 Viool en piano. 19.15 P.T.T. 19.30 Concert. 20.05 Caus. 20.15 Kur- liausconcert (gr.). 21.15 Over Ame rika. 21.50 Romancers. 22.20 Onder- wijspr. 22.35 Orgel en trompet. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Dansork. en gr plaats vinden, zal waarschijnlijk veel meer schade aanrichten, dan die van Maandag j.l., heeft de Ame rikaansche minister van marine, Porrestal, volgens A. P. in een in terview verklaard. De minister sprak zijn verwondering uit over de geringe schade die Maandag aan de zware schepen werd toegebracht, maar merkte tegelijkertijd op: „Zulke schepen zijn lastig tot zin ken te brengen, tenzij zij onder de waterlijn worden beschadigd". (Bij de tweede proef zal de atoom bom onder water ontploffen. - Red.) De Engelsche kapitein-vlieger R. Lownd die kort geleden een proef vlucht maakte boven zijn geboorte stad Woking in Surrey, verloor daar bij een stuk van den linkervleugel van zijn toestel. Niettemin slaagde hij er in, veilig op zijn vliegveld te Basingstoke te landen. Toen hij het verlies rapporteerde, was er juist van het politiebureau te Woking bericht binnengekomen, dat het stuk gevonden was. Zijn commandant gaf hem op dracht, het stuk vleugel terug te ha len en gaf hem daartoe een dag extra-verlof. In Woking kwam kapitein Lownd tot de ontdekking, dat de vleugel in den tuin naast zijn ouderlijke wo ning was terecht gekomen De Kath. Partij van Curacao heeft een telegram gezonden aan de Kath. Volksparty in Nederland, waarin zij de Curagaosche delegatie ervan be schuldigt „de slechtste soort auto cratie'' uit te oefenen. ,,Natuurlijk zijn wij voorstanders van autonomie", aldus vervolgt het telegram, .,maar wij zijn tegen elke onmiddellijke fundamenteele verandering gekant. De Kath. Party heeft haar stand punt vcor het vertrek van de de. legatie naar Nederland aan Da Costa Gomez reecte medegedeeld. De onmiddellijke veranderingen, welke de delegatie heeft voorge. steld, liggen niet opgesloten in de boodschap van de Koningin van 1942 en zijn niet vermeld in het te legram, dat Curagao op 9 Novem ber aan de Koningin heeft gezon den, doch komen slechts voor in een n iet-gepubliceerd memorandum. De Kath. Partij protesteert tegen het feit. dat de wenschen van de bevol king zijn geformuleerd in een ge heim memorandum, waarvan de bevolking in geen onkel opzicht kennis heeft genomen. Dit is geen autonomie, maar autocratie van de slechtste soort". In Zwitserland maakt men zich ongerust over een epidemische lever ziekte, die zich als geelzucht open baart en in meer dan vijftig pro cent der gevallen doodelijk afloopt, meldt het Zw. Tel. Ag. De dag van 4 Juli zal ditmaal niet alleen als „Onafhankelijk heidsdag" van de Vereenigde Sta ten van Amerika worden gevierd, doch ook als „Onafhankelijkheids dag van de nieuwe republiek der Philippijnen" De datum 4 Juli 1946 duidt het einde aan van een 48 jaren Ameri- kaansch bestuur in de Philippijnen. De Vereenigde Staten verleenen vrijwillig onafhankelijkheid aan de Philippijnen. Maar dit beteekent niet, dat van dien dag af de nieuwe Philippijnsehe republiek de hulp en de leiding van de Vereenigde Staten zal ontberen. Integendeel, al het mogelijke zal worden gedaan om de Philippijnsehe onafhankelijkheid ef fectief en van werkelijke beteekenis te maken. De betrekkingen tusschen de Ver eenigde Staten en de Philippijnen zullen nauw blijven. Nog slechts enkele dagen geleden teekende pre sident Truman een wet tot verlee ning van militairen bijstand aan de Philippijnsehe republiek bi) de ves tiging en handhaving van haar na tionale veiligheid en om een basis te vormen voor deelneming door dat land aan zoodanige militaire verde digingsoperaties, als de toekomst zou kunnen vereischen. Intusscheh is een landbouwmissie, bestaande uit vijf leden, die het Amerik. departement van landbouw vertegenwoordigen, en gefinancierd door de afdeeling voorlichting en cultureele aangelegenheden van het Amerik. departement van buiten- landsche zaken, naar Manilla ver trokken om gedurende 6 maanden in de Philippijnen werkzaam te zijn. Deze missie, die op verzoek van de Philippijnsehe regeering werd gezon den, zal deze regeering van advies dienen bij haar pogingen om de Philippijnsehe landbouwindustrie te herstellen en het kader ervan te verruimen. De Philippijnsehe herstelwet, die eenigen tijd geleden door 't Amerik. Congres werd goedgekeurd, zal een bedrag van 8 625.000.000 verschaffen, waarvan 400.000.000 zal zijn voo- het herstel van oorlogsschade. De nieuw-gekozen Philippynsche presi dent, Manuel Roxas, heeft Amerika nog om een aanvullende leèning van 400.000.000 verzocht. De Philippijnen hebben zwaar ge leden tengevolge van den oorlog het grondgebied is bezet geweest en veel van den grond is braakgelegd door den Japanschen indringer maar Amerika heeft vertrouwen in het vermogen van de nieuwe repu bliek niet alleen om haar verliezen goed te maken en den moeilijkheden do baas te worden, die uit den oor log voortvloeien, maar ook om een sterken en gezonden staat te stich ten, die een onafhankelijke plaats in de familie der naties waardig is. Er zal ln de Nederlandsche po litiek ten aanzien van Indonesië geen principieel© wijziging- komen. Zoo was de eerste reactie te Ba tavia op het nieuwe kabinet. De belangstelling gaat in het bij zonder uit naar den minister van overzeesche gebiedsdeelen, mr. J. A. Jonkman, die in niet-officieele Ne- derlandsche kringen als een sterker man dan Logemann wordt be schouwd en in republikeinsche krin gen toch verre van reactionnair wordt geacht. Hij behoort, evenals Van Mook en Logemann, tot de ,,stuw"-groep. Zijn arbeid in Nederl.-Indië is steeds be schouwd als zeer vooruitstrevend en niet-Nederlandsche kringen noemden de keuze voor de vervulling van de functie van minister van overzee sche gebiedsdeelen „een heel geluk kige". In een hoofdartikel, getiteld „Een missie faalde", wijst het „Dagblad" er op, dat 10 maanden van goed willend zoeken naar een basis voor overeenstemming niet geslaagd zijn in het vergaren van een voldoenden gelijkgestemden aanhang achter een der constructieve mogelijkheden. Het gebeurde met Sjahrir heeft bewe zen, dat de situatie, waarin de ge bieden, die in meer of mindere mate aan het fictieve „gezag" van de republiek zijn onderworpen, verkee- ren, onmogelyk maakt om tot eenige overeenkomst te geraken, daar de positie van degenen, die haar af sluiten, te wankel is om een basis voor een bruikbare overeenkomst te kunnen vormen. Soekarno is niet in staat om een buitenstaander het onontbeerlijke vertrouwen in te boezemen. Degene, die naar zijn radiorede heeft ge luisterd, heeft daarin niet een door tastenden dictator ontmoet, doch een hulpelooze, die de bereidwillige me dewerking van de bevolking van Solo inriep om de verloren ministers terug te geven. Intusschen zou president Soekarno heden, 3 Juli, in zijn paleis een bij eenkomst houden met de leiders van politieke en vaderlands che organisa ties. Onder de partijen, die uitgenoo- digd zijn, behooren de Islamitische politieke partij, „Masjoemi", de na tionalistische partij, de communisti sche party, de socialistische party, de Indonesische vrouwenbond, „Per- wari", de arbeiderspartij, de boeren bond, en het al-Indonesisch jeugd- congres. Voordat in November van het vo rig jaar de minister van oorlog aan den res.-majoor J. de Swart, op dracht gaf de zorg op zich te ne men van militaire herstellingsoor den, hadden de stoottroepen zelf reed3 het initiatief genomen tot op. richting van een dergelijk oord. dat gevestigd werd in het regeerings- hotel „Bosch en Ven" te Oisterwijk. Dit werd door de regeering overge nomen en gereorganiseerd. Op het oogenblik verblijven daar geregeld 80 4 90 patiënten. De bedoeling is. dat zij, die het hospitaal verlaten, hier de verdere rust en training vin. den, waardoor zij wederom geschikt worden gemaakt voor de militaire of burgerlijke maatschappij De zwaargewonden leeren hier door massage en sportoefeningen hun kunstledematen gebruiken en mid dels cursussen en werkplaatsen worden zii klaar gemaakt voor een goede betrekking in de burgermaat. schappij. Er is een sociale dienst, die tracht de persoonlijke, huishoudelijke of fi nancieel© moeilijkheden der patiën. ten op te lossen en er voor zorgt, dat de patiënt een betrekking krijgt. Zoo zijn er in het afgeloopen jaar reeds 135 patiënten geplaatst. Ook dan echter wordt het contact met het herstellingsoord niet verbroken en men blijft er op letten hoe het gaat en zoo noodig wordt ook dan nog de helpende hand geboden. Het eerste herstellingsoord te Ois terwijk bleek spoedig te klein en daarom werd te Doorn een tweede gesticht, dat vooral ook met het oog op Indië zal worden uitge. breid tot 500 bedden. Tijdens een rondgang door het ge bouw en langs de werkplaatsen en sportterreinen, konden wij er ons van overtuigen, dat aan de geeste. lijke en materieele belangen van onze oorlogsgewonden alle zorg wordt besteed. De geest, die onder de jongens heerscht, is prima. De commandant van het eerste bataljon van het K.N.I.l., majoor M. V. d. Heuvel, is tijdens een patrouilletoeht gesneuveld. Het stof. felijk overschot is onder groote be. langstelling met militaire eer begra. ven. Repatrianten Het m.s. „Tjisadane" heeft op 28 Juni Suez verlaten en zal vermoede, lijk op 9 juli a.s, in Nederland arri. veeren. Het repatrieeringsschip „Ophir" is op 16 Juni j.l. uit Indië vertrok, ken met 173 evacuees aan boord en zai op 5 Juli in Suez aankomen. Het m.s. „Kota Kedeh" is op 1 Juli met repatrieerenden aan boorcl uit Batavia vertrokken. Het schip wordt 18 Juli te Suez verwacht. De „Oranje" heeft op 29 Juni do haven van Priok verlaten en zal vermoedelijk reeds 17 Juli in Am sterdam aankomen. Tenslotte zal de „Sloterdyk" waarschijnlijk op 5 Juli uit Batavia vertrekken. Arrestaties in Djohja Het republikeinsche persbureau Antara bericht uit Djokjakarta, dat aldaar een aantal arrestaties is ver. richt in verband met de ontvoering van Sjahrir, zulks „om vaart te zet. ten achter het onderzoek en tot de wortels van het incident te komen". De Nederlandsche tennissers Van Swol en Rinkel hefbben op het Cen- trecourt te Wim'bledon het heeren* duhbelSipel tegen het Fransche paar Destremeau en Petra gewonnen. D<| partij had een zeer verrassenden iin~ zet. De Nederlanders wonnen de eer, ste set met 62, hetgeen voora] het gevolg was van het uitstekend ser, veeren van onze beide landgenooten. Op de eerste set volgde een eigen aardige tweede, waarin b.v. Rinkel in de achtste game drie double faults serveerde, om daarna toch de game te winnen (44). In de 13d« game won Destremeau de eigen ser vice en verloor Van Swol de zynai 6 voor het Fransohe paar). In de derdie set maakte Destremeau op nieuw tal van fouten. De stand ging steeds gelijk op en de eerste maal, dat Van Swol en Rinkel de leiding haddieni, was in de 13de game, toen Destremeau de eigen service ver loor (76). Rinkel won daarna da eigen service en de set (86). In de 4de set wisten onze landgenooten door schitterend volleeren vooral van Rinkel en gesteund door z-wak spel van Destremeau een 30 voor sprong te behalen. Na de 6de game de service-game van Van Swol was de stand 42 voor de Neder landers, maar nu won Destremeau de eigen service, waarop gelukkig Rinkel de zyne won, (53). Hoewel Petra zooals gewooniyk zyn service won (54), kon Van Swol, die daar na serveerde set en match winnen. (62, 6—8, 86, 61 4) Het Ned. dubbel komt hierdoor in de vierde ronde (de laatste acht). De Australische dubbel Brpwn- Pails sloeg met 64, 86, 63 de Franschen Bolelli en Pellizza; het Amerikaansche paar Brown en Kra mer won met 61, 3—6, 6 4, 6 van de Zweden Bergelin en Johans son. Kwart-finale damesenikelspelmiss Bundy (V. S.) slaat mrs. Menzles (Eng.) 46, 61, 63. Ladies Plate: Nel Hermsen ver liest van miss O'Oonnell (Eng.) 26, 26; mej# v. d. Wal slaat miss Ro gers (Eng.63, 61Renate Mechel verliest van miss Woodgate (Eng.) 26, 36. All England Plate: Van Meegeren slaat Sandys (Ierland) 61. 63. U hebt hier een onrustig half uur beleefd, mr. Lansberg. Dat had zelfs voor een oudere vriendschap dan de onze wel te veel kunnen zyn. Zij beet op haar lip. Hy klemde haar handen nog stevi ger vast, als wilde hij haar kalmee- ren en bemoedigen. Kende Je dien man, Laureen? - Zullen zij me dat vragen? Natuurlijk. Waarom zou een vreemde in jouw flat dood gevonden worden? Maar Indien je hem kent wel, je bent een mooie en beroemde actrice en het zou niet de eerste maal zijn, dat een dwaze en over- 8pannen jongeling zich om die reden yan het leven beroofde. HU zweeg «n keek haar onderzoekend aan. Je bent vlak bij hem geweest misschien heb je hem zelfs wel aan geraakt. Waarom denkt u dat? Omdat je naar hem toe moet Zijn gegaan, aangezien zijn gelaat Vanuit de deuropening niet te zien Was en te oordeelen naar de sterke cloroformlucht aan je handen, heb J» hem misschien wel aangeraakt. boog het hoofd en hij voelde Iets vochtigs op zijn hand vallen. Ja, bekende zij. Ik ken hem. Ik ik boog me over hem heen, om zijn gelaat te zien. Wie is hij? Een film-acteur, Delmond ge naamd. Ik heb eens samen met hem in een film gespeeld jaren ge. leden, voegde zij er haastig aan toe. De man nam zyn onderlip tus schen zijn tanden, Bestaat er eenige reden, waar om Je die bekendheid met hem lie ver verzwijgt? vroeg hy. Even aarzelde zij. Dan: Ja, zei ze wanhopig. De gewone reden, welke een vrouw tracht te verbergen. Ik ben met hem verloofd geweest. Er verscheen een blik van verras sing op het gelaat van den man. Hy liet haar handen los, begaf zich naar het raam, staarde even naar buiten en kwam dan weer by haar terug. Juist, zei hy eindelijk naden kend. Nu wat Bertha betreft. Vlug, daar is vermoedehjk de taxi met den inspecteur en den dokter. Heb je eenig idee, wie haar die zonderlinge telefonische boodschap gestuurd kan hebben? Neen. Haar antwoord kwam zonder aarzelen en beslist. Hy voel de, dat zy op dit punt niets voor hem verborg. Die zin, dat je waarschijniyk niet thuis zoudt komen en dat zij buiten de deur moest gaan slapen wat wil dat zeggen? Dat Is het eigenaardige ervan, antwoordde zij. De vrouw, die ge telefoneerd heeft, moet precies op de hoogte zijn geweest van mijn afspra ken met Bertha. U moet weten, dat en direct daarna stemmengemompel hier 's nachts alleen te moeten biy- ven, zoodat wU zyn overeengekomen dat ik haar altijd waarschuw, wan neer ik 's nachts soms niet thuis kom. By die gelegenheden gaat zy dan by een vriendin logeeren in Claphem, geloof ik, zy hoorden de deurbel overgaan en direct daarna sternen gemompel in de hall. Lansberg boog zich vlug naar haar over. Laat my maar zooveel mogeiyk het woord doen, waarschuwde hy. Vertel hun, dat je vroeger eens met dien man in een film hebt gespeeld en dat je enkel kunt veronderstellen Indien er naar gevraagd wordt dat hy misschien hierheen ls geko men, om je hulp in te roepen by het vinden van een baantje. Verder weet je niets. Ik hoop niet, dat het noo dig zal zijn, je verdere oude relaties mei den doode te onthullen. De deur van de zitkamer werd door den agent geopend en twee mannen traden binnen. Zy wierpen een vluchtigen blik door de kamer en dan richtte de oudste van de twee het woord tot Lansberg, U hebt, meen ik, de Yard opge beld, Sir, met de mededeeling, dat u hier ongeveer een half uur geleden een dooden man gevonden hebt. Ik ben detective-inspecteur Reynolds. Dit is dr. Tempest met een ge baar in de richting van zijn met gezel. Lansberg boog ernstig. Dat is inderdaad zoo, inspec teur. Allereerst zult u waarschyn- ïyk een doode willen zien? Ja, graag. Er is natuuriyk niets aangeraakt? Niets. Lansberg opende de deur naar de eetkamer en knipte het licht aan, waarna hy opzy ging, om den de tective en den dokter te laten pas- seeren. Miss Laureen Is erg over. stuur door het gebeurde, inspecteur, zei hij zachtjes. Dit is haar flat. Tenzij u het noodig vindt, dat ik by het onderzoek tegenwoordig blyf, zal ik haar hiernaast gezelschap houden en u, wanneer u gereed bent, aldus vertellen, wat Ik weet. Zeker, antwoordde de detective. zy zal natuuriyk ln staat zijn, den doode te identificeeren? Lansberg maakte een onzeker ge baar. Ik vrees, dat zy die beproeving zal moeten doorstaan, zei hy. 111 ben hier alléén naar binnen gegaan en heb direct daarna Scotland Yard getelefoneerd. Hy begaf zich weer naar Laureen, de verbindingsdeur tusschen Deide kamers openlatend en haar met zijn vinger op zyn lippen beduidend, dat zy niets moest zeggen. Weldra kwamen beide mannen te rug. En nu. Sir, zei de inspecteur, zal ik graag alles vernemen, wat u my te vertellen hebt. Allereerst: kende u dien man? Neen, antwoordde LansDerg be slist. Myn naam is Lansberg, ver volgde hy, een dunne portefeuille uit zijn zak trekkend, waaruit hy een jaartje nam. Hier hebt u myn adres. Ik begeleidde deze dame naar huis na een partytje, waaraan wy hadden deelgenomen. Het was... Hy wendde zich tot het meisje: Hebt u er eenig Idee van, hoe laat wij hier aankwamen? Zy schudde het hoofd. Ik vrees van niet. Politieagent Bentley, die wat ach teraf stond, verstrekte de ge. wenschte inlichting. it was precies één uur twaalf. Sir toen u den taxi-chauffeur be- taalde. Laureen glimlachte flauwtjes "U dit antwoord van den agent. Miss Laureen vroeg me, nog even binnen te komen, om een kopje chocolade te drinken, vertelde Lam berg verder. Hy keek den agent vragend, aan: Misschien neb je do woorden van de dame wel gehoord, agent? ("Wordt vervoigd), i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2