Ministers Uit liefde tot de weezen Driemanschap naar Indië? Internationaal athletiek-festijn STADSNIEUWS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 3 JULI 1946 PAGINA 3 NUMMER 1 VAN LIJST 2 JUBILEUM ZUSTER KOOT EEN PRACHTIG WERK DIEFSTAL UIT RIJWIEL STALLING SEIZOENCRISIS, ERNSTIGE VAL HORDEHOL INGEZEGEND OPROEPING Reserve-officieren Intrekking van vrijstellingen TWINTIG JAAR VOOR PROF. WESTRA VAN WIE IS HET RIJWIEL? 25 MINUTEN DUURDE DE PLECHTIGHEID ZWEDEN EN BELGEN BURGERLIJKE STAND NAAR ROTTERDAM Pro Patria in het goud WEERBERICHT Het zou onzin zijn, om Schiedam een hol van kwaadaardigheid en zedeloosheid te noemen. Gelukkig zijn tot nu toe de tendenzen, die onze groote steden vertoonen nauwelijks in de stad doorgedron gen. Toch is dat allemaal meer een kwestie van een vrij sterke reserve t o.v. alles wat vreemd is en wat gek genoemd zou kunnen worden, dan een werkelijk bewuste houding tegenover de uitingen, die bressen slaan in de geestelijke weerbaarheid van ons volk. Niemand zal kunnen ontkennen, dat de aanvallen ook op ons gericht zijn en dat ook hier geleidelijk aan steen na steen wordt weggebroken. Van alle kanten pro beert men dezen gang van zaken te stoppen. Van de kansels klinken bezwerende woorden, de jeugdbe weging mobiliseert zooveel mogelijk de jonge krachten, in congregatie en Katholieke Actie is men waak zaam. Dat is belangrijk, dat is noodzakelijk, maar deze bereidheid, om zich te verzetten tegen Zondags- ontheiliging, aanranding van de openbare zeden, uitingen van dans woede, naaktcultuur is machteloos, wanneer het juiste machtsmiddel ontbreekt. Dat apparaat vormen de leden van de raadsfractie van de Katholieke Volks Partij. Zij zijn het, die de scheidingslijn kennen tusschen een gepaste ontspanning op Zondag en de verheidensching van den dag des Heeren. Het kan aan hen worden overgelaten, om sport en spel, in de gemeente te bevorderen, zonder dat hierbij erger nis wordt gegeven. Wilt gij, dat uw opvatting, de Katholieke opvatting, sterk tot uiting komt in den toekomstigen gemeenteraad. Laat dan niet na propaganda te maken voor nummer 1 van lijst 2. Er is zooveel te doen in de ko mende jaren om het doel van de K.V.P. te bereikende schoone toekomst van een groot Schiedam. Maandag 8 Juli is de dag, waafop Zr. Koot 12% jaar als Wijkverpleeg ster in dienst is van het Wit-Gele Kruis te Schiedam. Dat beteékent, dat zij 12 jaar in dienst staat van de zieken, zij haar tijd, haar dagen «en nachten, haar troost en haar glimlach heeft geschonken aan dui zenden patiënten. Zieken .verplegen is geen vak, het is een roeping, een gave Gods. Zus ter Koot heeft die gave in ruime mate ontvangen. God schonk haar een verpleegsters-karakterhandig, doortastend, maar boven alles opge ruimd. Gods gaven ontvangen is niet moeilijk; maar Zijn gaven gebrui ken eisöht persoonlijke inspanning en toewijding^ Die toewijding heeft Zr. Koot 12% jaar lang zonder eenige reserve geschonken: dag en nacht staat zij klaar; iedere zieke is haar lief; geen huis is te klein, geen trap te 'hoog, geen patiënt te lastig. Arm of rijk maakt voor haar geen onderscheid; zij k'ent alleen zie ken. Als zij voorkeur heeft, dan gaat die uit naar de armste, naar de meest lijdende, naar de eenzame. In de donkerste kamer brengt zij licht door haar vroolijkheidop het pijnlijkste gezicht weet zij nog een glimlach te tooveren door haar opge wektheid. Duizenden patiënten dat dui zenden" is niet overdreven in Sin gelkwartier en binnenstad heeft zij verpleegdmen ontmoet er nooit een, die niet roept over Zuster Koot. In een annonce siprak een dank bare patiënt den wensch uit, dat God haar nog lang moge sparen. Dat is ook de wensch van het bestuur van het Wit-Gele ruis, van alle zieken die ooit haar zorgen hebben genoten. Wij vertrouwen, dat zij nog jaren bij ons blijft, en vanuit de Lange Kerkstraat, waar zij haar tweede thuis heeft gevonden, haar tochten voortzet door de straten van onzé stad, tot opbeuring van velen. A.s. Zondag 7 Juli wordt het feest gevierd. Van half één tot twee uur zal Z. Koot gaarne alle belangstel lenden ontvangen in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Wij verwachten een onafge broken stroom van bezoekers. In den tijd, dat liefdadigheid gere glementeerd en barmhartigheid ge- administrateerd werd, ontstond in de harten van enkele Schiedammers een plan, dat door hun verstand tot een bruikbaar initiatief werd omge zet. Reeds tien tall ep jaren lang ken den zij de zorg voor de weezen en reeds bijna 175 jaar was diit werk van barmhartigheid in Schiedam van geslacht op geslacht beoefend, maar in die jaren was er veel veranderd. Steeds meer werd in het charitatieve leven 'het aandeel van enkelen ver drongen door de zucht om als ge meenschap, als Katholiek volk, de groote instellingen te dragen. Dit werd door enkele Schiedam mers begrepen en met het 175-jarig bestaan van het R. K. Weeshuis in zicht begonnen zij een actie, die zou OM HET schaakkampioen schap Groep I - P. ten HoovenC. van Wingerden 1—0; J. w. v. Slobbe— C. v. Wingerden H. Domse- laarJ. W. v. Slobbe 1—0; L. j. v Driel—H. Domselaar 0—1. Groep II: J. Donkhorst—W. j. Schermer 01; P- P- zwarL—J. Donkhorst 01; J. Donkhorst J. F. W. Meyer Groep IIIJ. v. EdenL. Reit- sma %--%; J. J. Th. Peuning—L. Reitsma afgebroken. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de rijwiel stalling van M. aan den Singel al hier. Eenige rijwielen van stalklan- ten werden ontvreemd. De komkommertijd is aangebro ken. Benauwde zalen en opeen gepakte menschenmassa's laten zich niet meer denken onder daken, waar de Juli-zon den langen dag op heeft gestoofd. Water, zwem men, roeien, de open lucht" is het eenige devies, dat wij zullen ken nen in de komende maanden. Zoo is het alle jaren geweest. Wanneer de zon haar reis van den kreeftskeerkring naar den evenaar maakt, is Schiedam ook, zijn win- terrestje cultureel leven kwijt. Pogingen om juist in de zomer maanden het eigen openbaar- en het Vreemdelingenverkeer te stimulee- ren, bleven uit. Men had in den winter nauwelijks tijd voor zulke dingen, laat staan in den zomer. Dan doet men het hoogstens met uitvoeringen in de Plantage van een even traditioneel, als weinig perspectief biedend Stedelijk Muziek corps. Men krijgt hatelijke opwellingen, wanneer men in de Goudsche Nieuwe Zuid-Hollander" leest, dat er in Gouda hard wordt gewerkt om dezen zomer den Gouwenaars een ,,elck wat wils" programma te bieden. Een comité van vertegen woordigers van onderscheiden in stanties en vereenigingen, werk gevers en werknemers van allerlei richting hebben er enthousiast hun schouders onder gezet. Er worden bustochten, kleine en groote boot tochten georganiseerd. Goncerten (muziek en zang), filmvoorstellin gen in de open lucht, sport- en gymnastiek - demonstraties zullen worden gegeven. Het Zuid Nederlandsch Tooneel, o. 1. v. Pierre Balledux, dat bij ons zoo'n sublieme opvoering van „Oranje Hotel" gaf, zal het Mid- deleeuwsche „Marieken van Nieu- meghen" opvoeren. V»-"• 1 deze laatste gebeurtenis is van belang. Op de Groote Markt zou met als achtergrond de trap pen van het raadhuis een prach tige gelegenheid kunnen worden ge schapen voor het geven van open lucht-voorstellingen, wanneer ten minste behoorlijke verkeersmaat regelen getroffen worden. Het zWembad kon overvloedig gelegenheid bieden tot het ensce- neeren van watersteekspelen en andere volksvermaken, kortom ook Schiedam zou uit de traditioneele passiviteit kunnen raken, als er eens een initiatief toe genomen ^•erd. Het zijn geen dingen, die duizenden guldens of riemen papier voor het plannen maken noodig hebben. Energie en fantasie, ge paard aan gemeenschappelijke actie, kunnen veel meer bereiken. In overleg met de directies zou den excursies naar onze groote in dustrieën kunnen worden gemaakt, wij zouden ons dan bewuster wor den van de beteekenis van onze stad en onze liefde zou groeien. Duizend-en-één mogelijkheden daar voor bestaan er, als we ze maar willen grijpen. N. DE LEEUW. moeten leiden tot stichting van een fonds voor het R. K. Weeshuis. Duister, Duitschers en verrader, lij ke elementen trots eeren d trokken zoo tijdens de bezetting enkele harde werkers van het collectanten college ,,Uit liefde tot de weezen" rond, om de basis voor üit fonds te leggen. Gelukkig konden deze werkzaam heden ongestoord plaats vinden. Was deze actie ontdekt, gevangenisstraf fen en verbeurdverklaring van de reeds groeiende som, zouden het on- gewenschte resultaat geweest zijn. Na de bevrijding gingen de wer kers in stilte voort, tot in April van dit jaar de groote trom werd ge roerd. De H. Hartkerk in Schiedam-Zuid was de eerste parochie, waar de actieve propagandisten hun folders uitzetten. 0;p het oogenblik wordt hier intensief gewerkt en het is te hopen, dat er veel gegeven zal wor den voor een doel, dat tot den top van Katholieke liefdadigheid heeft behoord vanaf den eersten Christen tijd tot op heden. Binnen niet langen tijd zal ook de Havenkerk haar beurt krijgen. Omdat de bakermat van deze actie in deze parochie ligt, kan het moei lijk anders of alles zal worden in gespannen om die grootste opbrengst te boeken. Daarna volgen de andere paro chies. De weeskinderen zullen de zelfde kans/n moeten hebben als de kinderen, wier vader en moeder nog leven. Dat is de hoofdgedachte ge weest by de stichting van dit fonds Nauwelijks zal aambeveling noodig zijn. Ieder die nadenkt, weet wat het in het leven beteekent geen kans te krijgen, om zijn capaciteiten te ontwikkelen. Het is een groote som, die het college bij het 175-jarig be staan wil aanbieden. Minstens 50.000. Wij kunnen dat bedrag be reiken, wanneer we gemeenschap- peLijlk «dit mooie werk schragen. Groote en kleine giften tezamen zul len het doel bereiken. De Hoogeerw. Deken R. Reynen en de regenten v. h. R. K. Weeshuis te Schiedam ,de heeren J. H. J. de Koning en P. J. M. Meyer bevalen de actie van het bestuur van het Collectanten-College ,,Uit liefde tot de weezen", gaarne aan. Dit bestuur bestaat uit de heeren Th. Romijn, voorz. H. J. Landsbergen, secr. en A. Prein, penningmeester. Wanneer in deze weken een be roep op u wordt gedaan, denk dan nog eens aan den tijd, dat geven een gecontroleerde bezigheid was en laat uw dankbaarheid over onize vrye Katholieke liefdadigheid eens overduidelijk blijken. Hedenmorgen is de 66-jarige metselaar J. v. d. V., wonende te Delft, tijdens zijn werkzaamheden aan de St. Janskerk alhier, bij het overstappen van de ladder op de steiger, mis gestapt, waarbij hij van plm. 4M. naar omlaag viel. Hij bekwam een scheurwond aan het achterhoofd en klaagde over inwendige pijn. Op advies van een dokter is hij per politieauto naar zijn woning vervoerd. Hedenmiddag is de glazenwas. scher H. B., tijdens zijn werkzaam heden aan de Buijs Ballotsingel, van plm. 4 meter hoogte van de lad der gevallen. Hij kneusde zijn lin kerarm en been. Op advies van een dokter is hij per auto naar zijn woning vervoerd. In verband met het bericht om trent de benoeming van een commis saris-generaal voor Indië vernemen wij uit goede bron, dat in de laat ste phase van de kabinetsformatie toen bleek, dat de formateur niet het voornemen koesterde den heer Schermerhorn in zijn kabinet op te nemen, uit de P. v. d Arbeid de suggestie naar voren schijnt te zijn gekomen om naar het voorbeeld van de commissarissen-generaal, die na den Franschen tyd naar Indië zijn gezonden thans een commissaris- generaal daarheen af te vaardigen en als zoodanig den heer Schermer horn uit te verkiezen onder wiens leiding de heer Van Mook zijn be sprekingen zou voortzetten. Zijn wy wel ingelicht, dan is deze suggestie in dezen vorm niet aan vaard. Niettemin is de mogelijkheid opengelaten, dat inderdaad enkele commissarissen men denkt aan een drietal evenals in 1814 als onderhandelaars naar Indië zullen worden gezonden Dit zou echter beteekenen, dat zü plaats van den heer Van Mook innemen Gisteravond werd het hordehol van Don Bosco I ingezegend door aalmoezenier kapelaan Kossen. Aanwezig waren aalmoezenier Abeln, commissaris Ge van Boxtel, verschillende leiders van Don Bosco I en de ouders der welpen. Het hordehol zag er prachtig uit. De wanden waren onderaan be kleed met riet; daartegen de nesten uit hetzelfde materiaal vervaardigd en een aardige open haard. Ter gelegenheid van het feest was een eenvoudige versiering aan gebracht, die het heel goed deed. In zijn korte toespraak danlite aalmoezenier Kossen de oude wol ven voor alle ijver en vindingrijk heid, waarmee zij in dezen tijd van schaarschte, dit mooie hordehol hebben ingericht en hij wekte de ouders op, om de leidsters te helpen van haar jongens goede welpen te maken. Voor de encadreering van het nieuwe leger heeft men meer officieren noodig dan aanvankelijk was voorzien. In verband daar mede zal een aantal reserve-offi cieren, thans in het bezit van een vry steling-, worden opgeroepen. Naar wij vernemen, gaat het hier om ongeveer een vierde deel van de vrijgestelde officieren. In tegenspraak met een berichte als zouden binnenkort de vrijstel lingen van medische studenten worden ingetrokken, vernemen wy, dat integendeel een speciale regeling is getroffen volgens welke hun studie zou worden bespoedigd Daar na worden zjj bij den geneeskundigen dienst ingedeeld. Voor de zomer maanden echter worden zij opgeroe pen om een voorloopige militaire opleiding te krijgen. Het bijz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft den N.S.B.-burge meester van de residentie, prof. mr. J. Westra wegens hulpverleening aan den vijand veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Geëischt was de doodstraf. In het vonnis werd nem zeer ernstig aangerekend, dat hij het burgemeesterschap van een der be langrijkste gemeenten des lands heeft aanvaard om die gemeente te besturen in 's vijands geest. Alleen het feit, dat Westra een slappe figuur is, die dikwyls door anderen werd geïnspireerd, heeft het hof weerhouden de doodstraf op te leggen. De proc.-fiscaal, mr. Zaayer, heeft tegen het vonnis cassatie aange. (eekend. Door de recherche van het bu reau Sandelingplein te Rotterdam is 25 Juni j.l. een heerenbajjonrij. wiel in beslag genomen. Aan het zadel is een stalen kabel met hang slot bevestigd Het vermoeden bestaat dat het rijwiel van diefstal afkomstig is. Inlichtingen aan genoemd bureau. Grootsch ligt Het paleis Soestdijk in de felle ochtendzon. De paleis- klok slaat half elf als H. M. de Ko ningin in een open roode auto arri veert om de nieuwe ministers te be- eedigen. H. M. is gekleed in een bontmantel en draagt een groenen hoed. Voor het paleishek hebben zich vele belangstellenden verza meld, nieuwsgierig hoe de nieuwe ministers er uit zullen zien. In den tuin van hotel Trier, dicht bij het paleis gelegen, hebben we reeds overste Fiévez, den Minister van Oorlog, in militair uniform, en mr. Jonkman van Overzeesche ge- biedsdeelen opgemerkt. Rustig drin ken beide ministers hun kopje kof fie, daar hen nog drie kwartier van het oogenblik, waarop zy door H. M. worden verwacht, scheiden. Eerst wanneer H. M. het paleis is binnen, gegaan, wordt van het bordes een looper uitgerold. Tegen elf uur komen drie auto's het paleishek ingereden. In de eer ste zitten de minister-president, dr. Beel en baron Van Boetzelaer van Buitenlandsche zaken. Overigens zien wij excellenties Van Maarse- veen, Jonkman, Fiévez, Ruysmans en dr. Gielen. (Alleen van de mi. nisters, die nog niet in het kabinet zitting hadden, wordt de eed afge nomen). De adjudant van H. M., overste Van Zinnicq Bergman be groet hen op het bordes. Na 25 minuten is de plechtigheid ten einde en verlaten de ministers weer Soestdijk. Rondom het paleis is spoedig weer de gewone rust te ruggekeerd. OVERLEDEN: J. H. -Laferte, 69 j., Nassaulaan 75; A. G. Bunscho ten, 68 j., Dr. Noletstraat 1. GEBOREN: Leonardus J., d. v. B. v. d. Ree en P. v. Zwet, Nwe Maasstr. 4; Arie, z. v. J. C. H. den Broeder en E. M. v. Waas, Geer- vlietschestr. 12Everina, d. v. D. v. Asperen en E. v. Steenis, Nassau laan 75; Levina M., d, v. D. Scheep maker en H. v. Strijen, Nassaulaan 75; Johannes H. J., z. v. A. Boere en W. R. Huber, Boerhavelaan 1; Pieter, z. v. C. Konings en C, M. Groeneweg, Boerhavelaan 1; Jan, z. v. M. Bloot en J. Eikelenboom, Jan Steenstr. 85; Bernardina M., d. v. J. Etman en W. G. v. d. Hoek, Boerhavelaan 1; Hermanus H. M., z. v. G. Teekamp en M. Geul, Ged. Baansloot 7; Johan C., z. v. B. B. Hoogendam en J. 't Hart, L. Kerk straat 44; Irma, d. v. A. Vellekoop en J. Burger, Alb. Cuypstr. 16. Visscherij Scheveningen, 31 Juli. Van de haringvisscherij kwamen binnen Sch. 159, met 27 last.; Sch. 56, met 24Sch 443 met 28Sch305 met 26 en Sch. 125 met 13 last. Een dergelijk athletiek-feest als a.s. Zondag te Rotterdam zal plaats hebben, heeft men in Nederland sinds de bevrijding no.g niet meege. maakt. En dat de jubileerende Rot- terdamsche athletiekvereeniging Pro Patria maatregelen heeft getroffen om het ontluisterde Nenijto.terrein voor deze gelegenheid van een ac commodatie voor 8.000 toeschouwers te voorzien, is stellig geen overbo dige weelde. Het programma en de internationale deelnemerslijst im mers wettigen de verwachting dat er een zeer groote publieke belang stelling voor dit tournooi zal be. staan. Wij doen eenige grepen. Er komen Zweden; de Europ recordhouder op de 100 M. Strandberg, de sprinter Nielsson, op de 400 M., Rendin, op de 800 M., Lund en op de 5 K.M. Andersson. De Belgische ploeg zal bestaan uit: Bourgaux 100 M.. v. Goethem 400 M., Brancart 800 M. en Allecourt 5 KM. Beide buiten, landsche ploegen zijn zeer sterk. Strandberg's record staat op 10.3, zijn laatst bekende tijd van 10.8 ligt echter ook binnen het bereik van de Nederlandsche sprinters, de tijd van Bourgaux is 10.9. Op de 400 M. zijn de tijden van Rendin resp. v. Goethem 50.3 resp. 49,7; j.l. Zondag in Gro ningen liep Blok ook 50.3. Op de 800 .M. zijn de tijden van Lund (1.52,2) en Brancart (1,52,3) aanmer. kelijk sneller dan die van de Ruij. spoedig begon met het jaarlijksch ter, die j.l. Zondag nog 1,56.5 liep. lorganiseeren van internationale wed- Maar den zwaarsten strijd zal on. getwijefld Slijkhuis op de 5 K.M. voeren; hij komt thans voor de eer ste maal tegen wellicht sterkere loopers, althans loopers met tijden (Andersson 14,20 en Allecourt 14.51) die hij nog niet kon behalen. Het programma is interessant genoeg en belooft een serie spannende ontmoe. tingen, die door het internationale karakter en de dubieusheid van Ne derlandsche successen een bijzonder cachet krijgen. De Nederlandsche athletiek is intus. schen zoo sterk mogelijk vertegen, woordigd, inderdaad door haar bes te krachten. Op de 100 M. komen uit; Klein, Grijseels, Naaktgeboren, Schaap, Nusse, Zwaan en Scholteop de 400 M.; Blok, Kroon, Mahieu, Bakels; op de 800 M.: de Ruijter, Wolsink, Bouwman en op de 5 K.M. Slijkhuis, Walstra, de Rooij Tot de internationale nummers behooren voorts nog de 4 x 100 M. en de Zweedsche estafette. Het programma wordt gecomple teerd met eenige damesloopnum mers, en spring- en werpnummers; Lamoree zal trachten het record van v. d. Zee in het polsstokhoog springen (3.90 M.) te verbeteren. Iets uit de geschiedenis van Pro Patria De juiste oprichtingsdatum is 23 Juni 1895; van de nog in leven zijn de oprichters zijn nog lid de heer G de Jong en de heer G. Buff, Ned. recordhouder AmsterdamUtrecht. Pro Patria's eerste oefenveld was het Schuttersveld, waar men reeds 5 Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt Verwachting tot Donderdagavond: In den loop van vannacht en morgen plaat- selyk onweersbuien, die afkoe- J ling brengenoverigens nog zon- nig. Wind tijdelijk veranderlijk. Z later meest matig uit Zuid-Wes- telijke richting. 4 Juli.Zon op 4.25, onder 21.03 Maan op 10.44, onder 0.02. strijden. In de jaren vóór den eersten wereldoorlog was de belangstelling van het publiek voor de athletiek veel grooter dan thans, en Pro Pa tria kan zich er op beroemen bij haar 22 internationale, 16 nationale, 3 provinciale en tientallen stedelijke en onderlinge wedstrijden (een re cord door geen enkele athletiekver eeniging in Nederland benaderd) in den loop der jaren vele tienduizen den toeschouwers te hebben gehad. Uit de athletiek ontstonden andere sportvereenigingen; de voetbalvereen. Germinal, de wielrenvereen. de Pe- daalridders en de rugby vereen. Rot terdam. Pro Patria is bijna de eeni ge vereeniging die hot snelwandelen heeft gepropageerd, en vooral op o gebied had zij de grootste cracks. Driemaal achtereen werd Pro Pa tria clubkampioene van Nederland; in 1911, 1912 en 1913. Bij de matste kampioenschappen in 1944 werd P. P. 5e; haar lid v. d. Tooien werd toen tweevoudig kampioen met 7.12 m. ver- en 1-85 m. hoogspringen. Sinds 1937 is pro Patria onafgebroken kampioen van Rotterdam geweest. De jubileerende vereeniging houdt ter gelegenheid van haar 50-jarig be- staan a s. Zaterdag van 3 tot 5 uur receptie in café.rest. Caland-West, Nwe Binnenweg, Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3