Impressies en vraagteekens bij het Duitsche probleem ALS HET GRAAN RIJPT De aarde schudde in IJmuiden De bonnen voor veertien dagen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DIK TER BUIK neemt een duik 68ste JAARGANG DONDERDAG 4 JULI 1946 No. 20052 DE KLOKKEN STAAN STIL DUIZENDEN HANDEN GAAN OOGSTEN MOORD OP POLEN MILITAIREN IN DE VIERDAAGSCHE KONINGIN OPENT STATEN-GENERAAL l KARD. HLOND OVER POLENS TOEKOMST j „Door bloed en lijden naai; i nieuwe triomfen van J Christus" 1 i.£> 19 res. R'dam Giro9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paailvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT Abonnementspi £3.25 p. kwart 1.10 p.maand 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. De mensch is vreemd gemaakt. De desillusie, die in alle stof woont, went hem spoedig aan iedere aardsche vreugd en ieder aardsch bezit en ontneemt hem de grootste vreugd: die der nieuw heid van het gewin. De wil om te leven went hem bijna even snel aan iedere ontbering en iederen nood en ontneemt hem de grootste pijn: die der scherpte van het verlies. ..I Voor hem die eenigen tijd in Duitschland heeft rondgereisd, wordt dit land niet meer ge karakteriseerd door de ruines zijner steden, want het leven went aan alles, zelfs aan de onherstelbare puinhoopen zijner schoonste bouwsels. Het leven zoekt immer en overal zijn weg. ook tus- sühen de ruines en, als men den eigenaard van dat leven te bepalen zoekt, moet men scherper karakter trekken vinden, dan de aanduiding zijner omgeving, die niet meer dan een décor is, hoe sinister en spre kend dit décor op zichzelf moge Zijn. In Dusseldorf woonden voor den oorlog vijfhonderd en vijftig dui zend menschen. in Hamburg vijf en een half millioen. Dusseldorf en Hamburg zijn verwoeste steden, uitgestrekte velden van bouwvallen waartusschen de sohoongeruinidc straten zich uitstrekken. Als er on geschonden gebouwen staan, zijn zij in gebruik genomen door de bezet tende macht, als er ongeschonden hotels staan, zijn zij geworden tot Britsche clubs, waar de geallieerde reiziger, die in Duitschland is toe gelaten, gastvrij ontvangen wordt. Toon leven in Dusseldorf nog vierhonderd en vijftigduizend Duit- schers. in Hamburg vier en een half millioen. Zoo is h-et in vrijwel alle Duitsche steden, althans de groo. tere De kleine steden en vooral de dorpen zijn veelal ongerept, uiter lijk. Maar ook in de groote steden, waar de geschondenheid geen ge schondenheid meer heetien kan omdat zij tot vernietiging werd. leeft de bevolking door, is wegge kropen -In de kelders der verwoeste huizen, waar heele gezinnen samen hokken, zoekt haar toevlucht in kamers.' waar het licht binnenvalt door kleine vierkante gaten, uitge zaagd in de planken der dichtgespij kerde vensters, leeft opeengedron gen in de huizen en op de zolders, die ten deele gespaard gebleven en naar de nieuw-geleerde maatstaven nog bewoonbaar zijn. En beweegt zich des daags in de straten, maakt queue voor de levensmiddelenwin kels, die vaak ruw-getimmerde hut ten of zelfgemetselde, in een bouw val weggedoken schuurtjes zijn, verricht zonder veel overtuiging haar werk, voor zoover er werk is, verdringt zich in de schaarsche, maar overvolle bioscopen, zoekt vergetelheid in de danslokalen. Want ook tusschen de ruïnes klinkt muziek, al is het minder de muziek der vreugde, dan die waarin de wanhoop zichzelf ontloopt. Zoo voltrekt zich uiterlijk het Duitsche leven en bij dat leven is er één ding, dat opvalt in de straten van vrijwel iedere Duitsche stad, waar men vertoeft, of het nu Neu renberg of Frankfort. Dusseldorf of Mr. J. M. van Dal nam Z op uitnoodiging van het British Z Military Government deel aan Z een trip door de Engelsche bem Z zettingszöne in Duitschland, teneinde den voortgang der de- militarisatie in oogenschouw te Z nemen In eenige korte schet- sen geeft hij indrukken over zijn 5 reis «•••••••O Wupperta! of Dortmund, Hannover of Hamburg of Kiel is: de klokken staan stil. Overal zijn nog kerktorens of stompen van kerktorens tusschen de bouwvallen blijven staan, torens, waar de klokken nog in hangen en waarop de vergulde wijzerplaten nog blinken in de zon. Er zijn nog stations, waar de klok boven den gehavenden ingang bleef prijken, er zijn nog stadsklokken op een verwrongen of gekronkeld of zelfs een onbeschadigd voetwerk. Maar geen dezer klokken wijst den tijd aan. de wijzers, ietwat verdwaasd, staan op volslagen verkeerde uren, zij zijn, gelijk het leven dat door hun regelmaat bepaald werd, na de catastrophe, die deze steden en dit lanc trof. niet meerop gang ge bracht. Meer dan door de ruines zelf, wordt het leven tusschen de ruïnes der Duitsche steden door dit kleine, maar veelzeggende feit geken merkt; dat de klokken niet loopen. De eerste bijeenkomst van het nieu we Ministerie op het Departement van Justitie. V.l n.r. zittend: min isters Mansholt, Lieftinck, Ringers, min.-pres. Beet, 'Drees en Vos_ Staand v.l.nr. Huijsmans, Gielen, Boet- zelaer van Oosterhout, Maar seveen, Rièvez en Jonkman. Kunnen de plannen doorgaan, dan zullen 2250 arbeiders dezen zomer den oogst in den Wieringermeer binnenhalen. Daaronder zijn begre pen duizend D. U. W -arbeiders, die thans in hoofdzaak grondwerk ver. richten in den polder. De meesten van deze 2250 man zullen in kam- Volgens officeele statistieken zijn in de periode van 15 Mei26 Juli in Polen 206 personen door ter roristen vermoord; 16 hunner waren leden van de referendum-commissie Omstreeks zes uur gisterenmiddag was IJmuiden West een doode stad. Zoodra om half zes de roode vlag op den bunker omhoog ging ver lieten de laatste burgers huizen en straten en spoedden zich naar de veilige zone. Na een half uur was er nog niets gebeurd. Het bleek, dat „Den Haag" had op gebeld te wachten tot overste Sjoerdsma, territoriaal bevelhebber, in gezelschap van experts zou zijn aangekomen en namens den minis ter van oorlog alles nog eens gron dig zou hebben geïnspecteerd. Hun auto kwam, doch zeven uur werd het eer plotseling een sirene twee meter van ons vandaan, drie maal ach£ereen oorverdoovend be gon te loeien. Uit de richting van den bunker vluchtten in razende vaart enkele militaire auto's, dan 'n daverende slag, de toren van de postgevat, stond enkele seconden angstwekkend te schudden en te zwaaien en terwijl in de verte een zwarte wolk opsteeg ijlden we reeds naar den buniter. Het gansche, kolossaal sterk gebouwde midden stuk was finaal van de pijlers ge slagen en lag geheel plat op den grond, terwijl het metersdikke beton aan alle kanten gebarsten was en er met lappen bij hing. De 400 kg. trotyl hadden hun werk gedaan. Als explosiemiddel was een nieuw soort slagsnoer gebruikt, waarmede vele ladingen tegelijk kunnen worden ontstoken. Mede dank zij den gunstigen wind schijnt in IJmuiden zeer weinig schade te zijn veroorzaakt. Het doel: den bunker in tweeën te scheiden is uitstekend gelukt. Maandag neemt men de onderdeelen onderhanden met meer dan de dubbele hoeveel pen in of om den polder worden ge huisvest (velen zijn daar reeds nu) De stand van het graan in den pol. der, tarwe, haver en gerst, geeft alle reden om een goeden oogst te verwachten De woongelegenheid op het droog gekomen land is intusschen reeds zeer aanzienlijk verbeterd. Talrijke Zweedsche noodwoningen verrezen naast de restanten van de groote schuren en vele boeren wonen al weer op eigen erf. Een groot aan tal woningen is verder definitief hersteld, andere zijn doQr middel van noodvoorzieningen althans be. woonbaar gemaakt, al is het ver blijf erin dikwijls meer idyllisch dan comfortabel. Overigens zullen de vaste bewoners van den polder nog dit jaar de beschikking krijgen over 316 definitieve woningen, die in de oude dorpen zullen worden opge trokken op de fundamenten der ver. nielde huizen. Het grootste probleem vormt voor alsnog de huisvesting van de van elders komende arbeiders, die by den wederopbouw zullen meehelpen Door den bouw van vier kampen in Wieringerwerf, Slootdorp, Midden- meer en b\j de ,,Oude Zeug", die elk plaats zullen bieden voor 150 man, hoopt men dit vraagstuk ook voor een belangrijk deel op te los. sen. In Slootdorp is men al met den bouw begonnen. Naar wy vernemen, heeft de mi nister van oorlog den legerorder, waarby den militairen verboden werd deel te nemen aan de vierdaag sche, ingetrokken, nu van den bond van Lichamelijke Opvoeding de me. dedeeling is ontvangen, dat de heer Breunese heeft afgezien van de lei ding. De algemeene secretaris van de V.N., Trygve Lie, zal verscheidene Europeesche steden bezoeken, waaronder Den Haag. Doel van de rondreis is werving van personeel voor de V.N Visscherijschool, waarop wy hadden heid springstof. Naar wij vernemen, zal de Z opening van de zitting der Sta- ten.Generaal, op Dinsdag 23 Ju- 2 li a.s. geschieden door M de Koningin. De plechtigheid zal slechts met S eenvoudig ceremonieel geschie- 2 j den -en nog niet met de gebrui- kelijke praal van voor den oor- lo<7_ De gouden koets zal der. halve niet door de Residentie rijden. j Z. H. Era. Kardinaal Hlond, pri maat van Polen, heeft voor het eerst, dezer dagen, het woord ge voerd in de Kerk. die hem tot ka thedraal dient, de kathedraal van. Warschau, zijn aartsbisschoppelijke residentie is verwoest. De kardi. naai gaf uiting aan zijn vast ver. trouwen in de toekomst van Polen. ,}Door alle lijden heen»', aldus de primaat „onder de slagen, die ons treffen en de vernederingen, ons aangedaan, gaan wij door het bloed, dat. vergoten wordt, voor» waarts, vol vertrouwen in de hei ligheid der Kerk, een der grootste triomfen van Christus tegemoet. In Polen zal te eeniger tijd de heilige zaak van God in nieuwen luister stralen, zóó schitterend, dat de oogen van alle volken, nabije en. verre, zich met bewondering zul len wenden naar dit land". Te midden van de vervolgingen, welke de Poolsche geestelijkheid te verduren heeft, zullen op 7 Juli a.s. alle parochies des lands zich aan het Hart van Maria aanbieden ais offe-* rande. Den 15den Augustus zullen de Poolsche bisdommen zich stellen on der de bescherming van Maria's H. Hart en den 8sten September zal het Poolsche episcopaat met zijn kardina len te Czestochowa samenkomen, om over het geheele aan Maria toe gewijde Poolsche volk de bijzondere bescherming van het H. Hart der Moedermaagd af te smeeken. 110. Wanneer Dik ter Buik niet zoo moedig z'n leven had gewaagd, had onze commissaris z'n hachje er bfl ingeschoten. Hjj begon ten min ste ai aardig water te happen. Dik kwam dan met een klap in het wa ter, terwijl hij in de diepte schoot, probeerde hij zooveel mogelijk zijn vaart te remmen, om niet met z'n hoofd op den grond terecht te ko men. Na eenig zoeken vond hij Chogum Bewusteloos dobberde de arme ke-' rel rond. Dik greep hem bij zijn middel en zwom naar boven. De professor had de dappere daad van Dik ter Buik met bewondering gade geslagen. Toen loerde hij eens over den rand en stotterde: ,,H h h hoe b b b bestaat 't. H hoe k k k kom ik nou beneden? grapje doe ik hem niet na."' Voor de eerste helft van de 8ste pefiode 1946 (7 t.m. 20 Juli) zijn aangewzen de volgende bonnen: BONKAAETEN KA, KB, KC 608. 417 t.m. 421 brood, 800 gr. brood. 422 brood 400 gr. brood. 425 boter enz. 125 gr. boter. 426 boter enz. 250 gr margarine. 435 boter enz. 100 gr. vet 436 suiker 400 gr. ruwe suiker. 427 alg. 200 gr. kaas. 428 alg. 100 gr. zelfr. bakmeel. 429 alg. 250 gr. jam. stroop, enz. 430 alg. ca. 225 gr. huish.zeep of 90 gr. toiletzeep. B 79 reserve 1600 gr. brood. G 79 reserve 800 gr. brood B 80 reserve 100 gr. kaas. BONKAAETEN LA, EB, EC 608: 100 'gr. vleescn. 400 gr. vleesch 389 vleesch 390 vleesch A 67 melk B 67, C 67 melk 2 H. melk. 3 L. melk. BONKAAETEN KD, KE 608: 917, 918 brood 925 boter enz. 926 boter enz. 936 suiker 927 alg. 928 alg. 929 alg. Dat030 alg. 800 gr. brood. 250 gr. boter. 125 gr. margarine. 400 gr. ruwe suiker. 100 gr. kaas 100 gr. zelfr. bakmeel. 250 gr. jam, stroop, enz ca. 225 gr. huish.zeep of 90 gr. toiletzeep. 800 gr. brood. ■E 79 res. 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits. BONKAAETEN ED, EE 608: 890 vleesch 100 gr. vleescn. D 67, E 67 melk 6 E. melk. TABAKSKAABTEN ENZ. T 37 2 rants, tabaksart. V 37, V 38 100 gr. choc, en/of suikerw. X 37 2 rants, tabaksart. X 38 100 gr. choc, en/of suikerw. Voor de week van 14 t.m. 20 Juli zullen voor tabak, melk en aardap pelen nog bonnen worden aange wezen. Op de suikerbonn'en 436 en 936 is,; voor zoover voorradig, ook geraffi neerde suiker verkrijgbaar. VAN OSTADE IN AANVARING Het Nederlandsche Stoomschip Van Ostade op weg dam naar Curasao, ism den nacht van Maandag op Dinsda0 ter hoo"te van Land's End in aan varing geweest met het Griekscha Stoomschip Gerassimos Veracttis De Van Ostade liep hierbij een gat in den romp op, terwijl het schip genoodzaakt was naar Rotterdam terug te keeren, De beschadiging van de Griekscha boot blijkt ernstiger te zijn, om dat deze S.O.S.-seinen heeft uit gezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1