Reg eeringsverkla ring Onderschat de atoombom niet" Britten steken de Bekassi over DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. KRACHTIG GELUID, DAT VERTROUWEN WEKT DIK TER BUIK begint te grommen 68ste JAARGANG VRIJDAG 5 JULI 1946 No. 20053 Indonesiërs schonden overeenkomst SOVJET-OPTREDEN TEGEN HONG. KATH. NOG STIJGENDE KOSTEN VOOR LEVENSONDERHOUD PRINS BERNHARD DE FUSIE N.V.V.—E.V.C. R'dam Giro909G Directeur: Joh. Kuijpers HooMred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uïtg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEMMSCHE COURANT Abormementspi f 3.25 p. kwart f1.10 p.maand 10.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 66804 Advertentiën 15 ots p. mm. I>e berichten uit den incubatie tijd van dit kabinet wekten meer malen den indruk, dat men van twee kanten met den formateur meedokterde aan het program. Los lippige ingewijden lieten zich in dien tijd van voorbereiding wel eens opmerkingen ontvallen, die er op moesten duiden, dat het program een samenharksel was van punten die beurtelings de Katholieke Volks partij of de Partij van den Arbeid naar het hart waren geschreven. Afgaande op deze indrukken heb ben enkelen zelfs aanstonds na het optreden van het kabinet uiting ge geven aan de vrees, dat hier een amphibisch product, een eenheid van tegenstellingen tot stand is ge komen Uit de regeer ingsverklaring blijkt de ongegrondheid van deze vrees Dit is een beginselprogram uiit één stuk. Geen sprake van dat het beurtelings de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volks partij een kluif toewerpt; geen sprake van dat het hinkt op twee gedachten, het is rechtlijnig en duidelijk In groote trekken volgt het deze gedachte: de regeering wenscht de stoffelijke welvaart te bevorderen door een opvoering van de productie en door een ge lijkmatige verdeeling; zij wenscht de geestelijke welvaart te bevorde ren door een erkenning van de christelijke waarden; zij wenscht een staatkundige hervorming ge richt in de eerste plaats op een erkenning van de beginselen, die naar haar oordeel aan een recht vaardige verdeeling van de wel vaart ten grondslag behooren te liggen en op de tweede plaats op de erkenning van de zelfwerk zaamheid van de individuen, de nieuwe publiek-rechtelijke cultu reele- en bedrijfsorganen en van de onderscheidene rijksdeelen. Dat is een eenvoudige en klare lijn, die in geen enkel opzicht het ka rakter draagt van een compromis tusschen elkander tegengestelde opvattingen. mm* Uitdrukkelijk heeft bij de aan wijzing van dr. Beel tot formateur de bedoeling voorgezeten om te geraken tot een vooruitstrevend kabinet Men kan van het program, dat hij in zijn regeerings verklaring ont vouwt niet anders getuigen, dan dat het inderdaad vooruitstrevend is- Vooruitstrevend in dien zin bo venal. dat het er naar streeft, de economische, de sociale, de geeste lijke en de juridische werkelijkheid in Nederland meer dan tot dusver te doen beantwoorden aan de be- - ginseien, waardoor de beide par tijen die elkander in dit kabinet hebben gevonden, zich laten leiden. Dat zijn de beginselen van verhoo- ginig der welvaart, sociale recht vaardigheid, christelijk levensin zicht en een erkenning van het recht. Wanneer het dit kabinet be schoren wordt om uit te voeren, wat het in dit program heeft neer gelegd, dan zal men aan het eind van zijn regeeringsperiode kunnen getuigen, dat Nederland „vooruit is geschreden" op den weg naar een betere samenleving. Dan zal, om slechts de juridische paragraaf te nemen, in Nederland het recht van dien mensch op arbeid en op het hem toekomende aandeel in de vruchten van zijn arbeid dat is bestaanszekerheid, zekerheid van het onderwijs dat hij wenscht, ze kerheid van een goede medische verzorging en van een passende woning in de hoogste wet des lands zijn erkend. En in Nederland pleegt de eonstitutioneele erkenning dichter bij de maatschappelijke werkelijkheid te staan dan in menig ander land ter wereld, zelfs wan neer het zich met den naam van groote mogendheid siert Het stemt tot voldoening, dat uit alles wat omtrent de voorbereiding van dit kabinet bekend is gewor den, blijkt, dat ondanks de hardnekkige geruchten over een conservatieven vleugel in de Tweede-Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij, deze zich eenparig achter dit program Iheeft geschaard, Vanzelfsprekend gaat de belang stelling van velen sterk uit naar de Indonesische paragraaf in de regee- ringsverklaring van dit kabinet. Ook op dit punt gingen velen in Ihun eerste oordeel over dit kabinet Bf op eenzijdige indrukken en slecht geinfonmeerde berichten uit den tijd van voorbereiding. Uit de omstan digheid b.v., dat de Indonesische (paragraaf zoowel bij de besprekin gen over het program als bij de keuze der ministers tot aanzienlijke vertraging leidde, heeft men volko men eenzijdig afgeleid, dat dr. Beel op dit terrein ongewensohte conces sies heeft moeten doen. Men heeft daaTbij bewust of onbewust uit het oog verloren, dat de formateur zoo wel bij de programbespreking als bij de ministerkeuze terdege het beer, stijf heeft gehouden Als men de bekend geworden feiten nauw keurig heeft gevolgd, kan mien zich niet aan den indruk onttrekken, dat de formateur zich niet van zijn pro gramma heeft laten afdringen en zich geen figuren, al te zeer met de tot heden gevolgde politiek vereen zelvigd heeft laten opdringen. Slecht geïnformeerd was het Asso ciated Press-bericht. dat prof, Schermerhorn als een soort com missaris-generaal, tronend boven den heer Van Mook, naar Indië zou worden gezonden. Het program, dat thans voor ons ligt, spreekt op dit punt een taal die niet kan worden misverstaan. Het is duidelijk dat deze regee ring geen breuk wenscht met de tot dusver gevolgde politiek, d e naar een vredelievende oplossing van het conflict streefde. Het is ook duidelijk dat zij de belofte, neergelegd in de koninklijke rede van 1942 en het basisvoorstel, neer gelegd in de verklaring der vorige regeering van een half jaar gele den, blijft erkennen als den grond slag van haar beleed. Daarnaast echter bevat de regee- ringsverklaring duidelijke klan ken, die tot dusverre nauwelijks van achter de regeeringstafel wer den vernomen. Met méér klem dtan ooit wordt in deze verklaring de nadruk gelegd op het bijeen roepen van de rijkscoraferentie. De eérste herziening van den status der rijksdeelen in de West wordt reeds met evenzoovele woorden aangekondigd Uitdrukkelijk wordt hier tegenover het begrip voor den drang naar zelfstandigheid de erkenning der aloude banden tus schen Indië en het moederland ge steld. Uitdrukkelijk wordt hier het welzijn niet slechts van het Indonesische, doch ook van het Nederlandsehe volk en van alle andere bevolkingsgroepen in het Koninkrijk tot richtsnoer ver klaard. Uitdrukkelijk dus wordt erkend, dat Nederland belang heeft bij het behoud van de rijksban- den. Dit alles zijn even zoovele tee kenen, dat deze regeering niet blindweg in dezelfde ietwat praat grage richting zal loopen als haar voorganger. Duidelijk komt in dit alles een streven tot uiting niet naar het afbreken, maar naar het ombuigen van de tot dusver ge volgde richtlijnen naar een beleid op gezonder en reëeler grondslag. Al bij al lijkt dit program wel in staat om het gevoel van onze kerheid dat zich van enkelen mees ter maakte na het bekend worden van de samenstelling dezer regee ring voor een grooter vertrouwen in haar beleid te doen plaats maken. Al ware het slechts door dat het duidelijker dan de minis- terlijst aantoont, dat de vorming- en de leiding van dit kabinet rusten in de hand van een main, die weet wat hij wil en die doorzet wat hij weet. Het vertrouwen, dat wij aan stonds na haar optreden in deze regeering uitspraken vindt in de verklaring van den minister-pre sident voor de Kamer slechts be vestiging. De uitvoerige en belangrijke regeeringsverklaring puibliceeren we op pagina drie van dit nummer. Prins Kareide prins-regent van België, bij de eerstesteenlegging van een stadion te Quaregnon.Vain Van Acker houdt een toespraak. Z.H. Paus Pius XII begroet en zegent de deelnemers aan den Tour d'Itahe 11 Vooral niet in haar uitwerking op den mensch Onderschat de atoombom niet", luidt het advies der Amerikaan- sche senatoren, die het atoompro bleem gedurende bijna een jaar bestudeerd hebben en van verte genwoordigers van geleerden, die de eerste bom maakten, aldus meldt U. P. Leden van de senaatscommissie voor de atoomenergie gaven uitdruk king aan hun vrees, dat de men- schen door een valsch gevoel van veiligheid in slaap zullen worden gewiegd, tengevolge van de betrek kelijk geringe schade die aan de Britsche en Ghurka-troepen zijn ten Oosten van Batavia de Bekassi rivier overgestoken en niemandsland binnen gerukt, meldt U. P. De troepen, die op bet oogenblik ver scheidene kampongs op den weste lijken oever bezetten, zijn in direct contact met vijandelijke Indonesische troepen. Men kon vanochtend in Batavia artillerie- en mortiervuur en hevig geweervuur hooren. Bij de overeenkomst tusschen het geallieerd commando en de Indone siërs inzake de bezetting van Bekassi was vastgelegd, dat de geallieerde troepen niet zouden trachten de rivier over te steken. Een woord voerder op het geallieerde hoofd kwartier deelde thans echter mede, dat voortdurende activiteit van scherpschutters en herhaalde nacht- aanvallen op geallieerde posities door Indonesiërs, die zelf de rivier overstaken, een schending van de overeenkomst beteekende om welke reden de geallieerden besloten den Oostelijken oever van de rivier te bezetten. Gruwelproces te Batavia De eerste oorlogsmisdadiger, die op 15 Juli a.s. voor den voorloopi- gen krijgsraad te Batavia zal te recht staan, Is de Japansche kapi tein Sonai, die er van beschuldigd wordt lichamelijke en geestelijke wreedheden jegens geïnterneerden te hebben begaan. Daar zich onder betreffende gein- terneerden ook Engelschen en Au straliërs bevonden, zal de Engel- sche majoor P. Hartman deel uit maken van het militaire gerechtshof. Naar wij Uit Batavia van officieele zijde vernemen, zijn al degenen, die verleden week Donderdag te zamen met Sjahrir waren ontvoerd, weer vrijgelaten. Sjahrir's ontvoering De laatste dagen Is in het binnen land van Java een aantal arresta ties verricht, verband houdende met de ontvoering van Sjahrir. Men ver wacht, dat in de komende dagen nog meer personen zullen worden gearresteerd. Onder de arrestanten bevinden zich eenige hoogere officie ren en een aantal minder bekende politici. De Australische boycot Het Indonesische arbeiderscongres heeft den Australischen havenarbei ders verzocht den boycot van Ned. schepen voort te zetten", teneinde de Nederlanders te belemmeren in hun poging om hun imperialisme aan Indonesië op te leggen". Generaal Swiridof, de sowjet-Rus- sische voorzitter van den gealli eerden bestuursraad in Hongarije, heeft de Hongaarsche regeering in een nota verzocht, strenge maatre gelen te nemen tegen de R.K. gees telijkheid, die volgens deze nota de bevolking tegen de sowjet-Russi- sche bezettingstroepen zou opzet ten. In deze nota wordt ook om een verbod van jeugdorganisaties, spe ciaal van de Roomsch-Kath. jeugd, verzocht. 111. Na veel moeite had Dik het geluk den commissaris op het dro ge te krijgen. HU sleepte hem een eindje het strand op en viel toen uitgeput neer. Daar lagen zU. Twee moedige kerels, maar allebei in een verkwi'kkienden hal f bewuste- loozen staat verkeerend. ,,Nou, nou," gromde Dlck, dat is de laat ste keer, dat Ik op zoek ga naar een formule. Verdikkeme het lijkt wei, of ik compleet door midden ben". De professor die langs vei liger weg naar beneden kwam, was noig steeds aan de afdaling bezig. HU daclht blijkbbaar net precies ais Dick. Want hg' mompelde zooiets van: „Dat allemaal voor zoo een stukkie papier". Commissaris Ohogum was intus- proefvloot in de eerste phase van de operaties „cross roads" is toege bracht. Geleerden, die bU de „crossroads"- operatie betrokken waren, zijn van plan per vliegtuig radio-actief bier naar Washington over te brengen, het daar aan laboratorium-dieren toe te dienen en af te wachten wat er gebeurt. Zij willen hetzelfde doen met andere dranken en met levens middelen. In geval van een werkelg- ken atoomaanval op zee is het van vitaal belang, te weten wat van de scheepsvoorraden nog gebruikt zou kunnen worden. Naar A.P. uit Bikini meldt, heeft de Amerikaansche marine Woens dag verslag uitgebracht, over de atoombom-proef. In totaal hebben 59 van de 73 oorlogsschepen te Bi kini volstrekt geep of zeer geringe schade opgeloopen. Op zes schepen was de radio-activiteit nog gevaar- lgk. De schade, die door de hitte aan enkele der verder afgelegen schepen werd veroorzaakt, heeft aangetoond, dat het twijfelachtig is, of een mensch den aanval zou hebben kun nen overleven. De proefdieren aan boord hebben de aanval echter, tUdelgk tenminste, overleefd, doch sommige autoritei ten waren van meening, dat da blootstelling aan de atomische stra len binnen een paar dagen fataal zou kunnen blijken te zgn. Indien er zich aan boord van de „Prinz Eugen" menschelUke wezens bevonden hadden, dan zouden deze bekogeld zijn geweest met kleine metalen balletjes, ongeveer ter grootte van ganzenhagel. Duizenden van die kleine balletjes, die nog steeds radio-actief waren, vielen n.b op de dekken van dit schip. De geleerden vragen zich af, wat de oorsprong is van die kogeltjes. Sommigen nemen aan, dat het stuk jes van de bom zelf zgn, doch dit zou verwonderlUk zijn, daar do alge- meene opinie tot dusverre is, dat al het metaal, waaruit de bom bestaat, verdampt. De indexcijfers van de kosten van levensonderhoud voor arbeidsgezin- nen vertoonden, volgens een publi catie van het C. B. S., over Mei j.l. opnieuw een stijging vergeleken met die over de voorafgaande maan den. Het totaalcijfer liep op van 1.73.2 in April tot 175.6 in Mei. (Maart 170.1, Dec. '45: 166.2). De stijging is voornamelijk het gevolg van het omhoog gaan der indexcijfers voor voeding. (Maart 174.7, April: 181.8, Mei 187 6) en van die voor schoeisel (resp. 321.6, 326.9 en 328.7.) Z. K. H. Prins Bernhard heeft een eendaagsch bezoek gebracht aan Marshall Sir Sholto Douglas, den commander in chief van de Engelsche contröle-commissie in Duitschland, en opvolger van veld maarschalk Montgomery. Op het hoofdkwartier van Sir sholto, Westfalen, heeft de Prins zakelgka besprekingen gevoerd. Z. K. H 13 gistermiddag op paleis Soestdgk te ruggekeerd. Op het N. V. V.-congres deed da heer C v. d. Lende, secretaris, de mededeeling dat Donderdag van do ziide van het verbond een schrgven is gericht aan de E. V. C., waarin met klem wordt aangedrongen op het alsnog aanvaarden van de laat ste voorstellen, welke zijnerzijds zUn gedaan om de fusie tusschen beide vakorganisaties mogelijk te maken. Mocht de E. V. C. hierop sohen een beetje tot de wereldsche dingen teruggekeerd. Hij spuwde het water uit en wreef eens in zijn oogen en zei; ,,Nog eens zoo'n for mulereisje en ik ben dood". Na al deze uitlatingen zal de lezer dus wel begrijpen, dat de animo er eien - f„<.i«be- beetje uit begon te raken, hetgeen I niet ingaan, dan ^«en 'ie f s.ebe- - - I sprekingen als onherroepelUk ge niet meer dam natuurlUk was. ëindigd worden beschouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1